meubelen Zie Boven BOEBOEMA OIP REIS Gecommitteerden voor middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs Meetkunde aan de avondhemel Zusterschip van de Kungsholm werd in Italië gebouwd Moord met staatsie 250 modelkamers Italiaanse regering verleende een subsidie van zes miljoen gulden FEUILLETON woningtextiel Taalverscheidenheid als Europees probleem Eis van 15 jaar wegens moord op stiefdochter Indonesië betaalt voortaan pensioenen aan Nederlan ders tegen officiële koers Bourguiba eerste premier van vrij Tunesië Conflict tussen uitgever en Vereniging van huisvrouwen 'Zeimwmst. Bevrijding van kamp Buchenwald herdacht Vuurgevecht nabij Nicosia door Wil Wanting DONDERDAG 12 APRIL 19 5 6 De eindexamens op de voorbereidend ho gere en middelbare scholen in Haarlem en omgeving zijn ais volgt bepaald en tot ge- cotnmitteerden zijn benoemd: Stedelijk Gymnasium te Haarlem: 13, 14, 15 en 16 juni. Gecommitteerden zijn: prof. dr. H. P. Blok, Oegstgeest, prof. dr. L J. M. van den Berg, De Bilt; prof. dr. W. van Tonge ren, Velsen en dr. J. B. Schutte, Amsterdam (13, 14 en 15 juni). Coornhertlyceum te Haarlem, afdeling gymnasium 1, 2, 4, 5 en 6 juni. Gecommit teerden zijn dr. J. A. Schroeder, Amsterdam, prof. dr. H. Sparnaay, Utrecht, J. van Andel, 's-Gravenhage. dr. H. C. D. de Wit, Hilver sum (5 en 6 jund). Afdeling HBS a 22. 23, 25, 26. 27, 28 en 29 juni. Gecommitteerden zijn dr. J. S. Bartstra, Haarlem, A. M." M. Koster, Utrecht en mr. J. L. Sanders, Zaan dam. Afdeling HBS b: 30 juni, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9 en 10 juli. Gecommitteerden zijn J. Lam- bers. Maastricht, dr. A. M. Vale-ton, Utrecht en ds. W. G. Redddngius, Purmerend. Lorentzlyceum te Haarlem, afdeling gym nasium 26 en 27 juni. Gecommitteerden zijn A. J. S. van Dam. 's-Gravenhage. prof. dr. E. Visser, Groningen en prof. dr. Th. J. G. Locher. Leiden. Afdeling HBS a op 29 en 30 juni. Gecommitteerden zijn P. Eibergen, Baarn. dr. D. H. Peereboom Voller, Over- veen en ds. F. L. van Duykeren, Amsterdam. Afdeling HBS b op 18, 19, 20, 21, 22 en 23 juni. Gecommitteerden zijn P. W. M. Boin. Delft dr. C. F. A. Bruyning, Haarlem en dr. C. Brouwer, Haarlem. Christelijk Lyceum (Emmakade) te Haar lem, afdeling gymnasium op 7, 8. 9, 11, 12 en 13 juni. Gecommitteerden zijn dr. J. A. Schroeder. Amsterdam, prof. dr. H. Spar naay, Utrecht J- van Andel, 's-Gravenhage en dr. G. A. J. van Os, Eindhoven (9. 11, 12 en 13 juni). Afdeling HBS a op 4, 5, 6 en 7 juli. Gecommitteerden zijn dr. J. S. Bartstra, Haarlem, A. M. M. Koster, Utrecht en mr. J. L. Sanders, Zaandam. Afdeling HBS b op 18. 19. 20, 21. 22 en 23 juni. Gecommitteerden zijn B. W. Steggerda, Delft dr. D. P. Erd- brink. Baarn en L. Leopold. Amersfoort. Afdeling middelbare school voor meisjes op 28, 29 en 30 juni en 2 eii 3 juli. Gecommit teerden zijn ds. H. van Schothorst Utrecht mevrouw R. Vos-Beyerman, Utrecht en me vrouw mr. H. M. Row a an-Dri essen s. Zut- phen. Christelijk Lyceum (Marnix van St. Alde- gonde" te Haarlem, afdeling gymnasium op 27 en 28 juni. Gecommitteerden zijn prof. dr. A. Sizoo, Amsterdam, prof. dr. W. Lampen O.F.M., Utrecht, dr. F. W. Nijhoff, 's-Gra venhage en dr. J. A. A. Verlindien te 's-Gra- venhage (27 en 28 juni). Afdeling HBS a op 30 Juni, 2 en 3 juli. Gecommitteerden zijn dr. J. S. Bartstra, Haarlem, A. M. M. Koster, Utrecht en mr. J. L. Sanders, Zaandam. Af deling HBS b op 18, 19, 20 en 21 juni. Ge committeerden. zijn dr. J. G. Dijkman, Haar lem, dr. W. D. van der Heyde, Amsterdam en mevrouw H. O. H. van Lessen-Douwes Dekker. Utrecht. R.K. Lyceum voor meisjes „Sancta Maria" te Haarlem, afdeling gymnasium 25, 26, 27 en 28 juni. Gecommitteerden zijn prof. dr. J. J. Koopman, Hilversum, dr. J. J. L. Loop stra, Hilversum, dr. W. Eeuwe, 's-Gravenha ge en prof. dr. J. A. Smit, Amsterdam (26. 27 en 28 jund). Afdeling middelbare school voor meisjes op 28, 29 en 30 juni en 2, 3, 4 en 5 juli. Gecommitteerden zijn mej. J. L. Maathuis, Utrecht, mej. ds. F. W. Rappold. Alkmaar, mej. dr. W. S. Russer. Bennekom. Triniteitslyceum te Haarlem, afdeling gym nasium op 11, 12, 13, 14 en 15 juni. Gecom mitteerden zijn prof. dr. L. Kukenheim, 's-Gravenhage, prof. dr. C. F. A. van Dam, Utrecht, prof. dr. S. W. Visser, De Bilt en prof. dr. W. A. Goddijn, Leiden (11, 12 en 13 jund). Afdeling HBS a op 18, 19, 20 en 21 juni. Gecommitteerden zijn dr. J. S. Bart stra, Haarlem, A. M. M. Koster. Utrecht, mr. J. L. Sanders, Zaandam. Afdeling HBS b op 28, 29 en 30 juni. Gecommitteerden zijn G. R. Veldkamp, Delft dr. M. Brongersma- Sanders, Leiden en dr. W. Schreijer, Middel- harnis. Mendelcoilege te Haarlem, afdeling HBS a op 5, 6, 7 en 9 juli. Gecommitteerden zijn mevrouw H. E. van Ameringen-Dekkers, Alkmaar. K. Bouma, Amersfoort en mevrouw J. M. Scheffer-Van Overveldt, Wassenaar. Afdeling HBS b op 10, 11 en 12 juli. Gecom mitteerden zijn A. J. van der Loo, Haarlem, ADVERTENTIE WONINGINRICHTING BEVERWIJK (/eapetjdvGA, 8-1230 1345-18- uu/>. huitdcty t)ii \i-uaj A. J. S. van Dam, 's-Gravenhage en mevrouw B. A. M. van Herten-Hencke, Bilthoven. Gemeentelijke HBS voor meisjes te Haar lem, afdeling middelbare school voor meis jes van 18 tot 27 juni. Gecommitteerden zijn mej. J. L. Maathuis. Utrecht mej. ds. F. W. Rappold, Alkmaar en mej. dr. W. S. Russer. Bennekom. Afdeling HBS b op 5 en 6 juli. Gecommitteerden zijn P. W. M. Boin, Delft dr. C. F. A. Brugning, Haarlem en dr. C. Brouwer, Haarlem. Gemeentelijke hogereburgerschool A te Haarlem, afdeling HBS a op 21, 22, 23, 25, 26. 28 en 29 jund. Gecommitteerden zijn P. Eibergen, Baam. dr. D. H. Peereboom Vol ler, Overveen, ds. F. L. van Duykeren, Am sterdam. Gemeentelijke hogereburgerschool B te Haarlem, afdeling HBS b op 20, 21, 22, 23, 25. 26, 28 en 29 juni. Gecommitteerden zijn J. Lamberts, Maastricht G. H. Frederik. Utrecht en ds. G. W. Reddingius, Purmerend. Kennemer Lyceum te Bloemendaal, afde ling gymnasium op 21. 22 en 23 juni. Gecom mitteerden zijn prof. dr. J. J. Koopman, Hil versum, dr. J. J. Loopstra, Hilversum, dr. W. Eeuwe, 's-Gravenhage en prof. dr. L. Al- gere, Amsterdam (21 en 22 juni). Afdeling HBS a op 15. 16. 18, 19 en 20 juni. Gecom mitteerden zijn P. Eibergen, Baarn. dr. D. H. Peereboom Voller, Overveen en ds. F. L. van Duykeren, Amsterdam. Afdeling HBS b op 26. 27, 28. 29 en 30 juni. 2 en 3 juli. Ge committeerden zijn P. W. ML Boin, Delft, dr. C. F. A. Bruijning, Haarlem en dr. C. Brou wer, Haarlem. Afdeling middelbare school voor meisjes ,,'t Kopje" op 4. 5, 6. 7, 9. 10 en 11 juli. Gecommitteerden zijn mej. mr. M. C. D. L. La ban. 's-Gravenhage. mevrouw R. Vos-Beyerman. Utrecht en mevrouw mr. H. M. Rowaan-Driessens. Zu trihen. Jac. P. Thysselyceum. Bloemendaal, afde ling gymnasium 14 en 15 juni. Gecommitteer den zijn prof. dr. J. J. Koopman, Hilversum, prof. dr. J. A. Huisman, Zeist prof. dr. ir. A. E. Loen, Den Helder en prof. dr. P. M. Endt Utrecht. Afdeling HBS a 4 en 5 juli. Gecom mitteerden zijn P. Eibergen, Zeist, dr. D. H. Peereboom Voller, Overveen en ds. F. L. van Duykeren, Amsterdam. Afdeling HBS b op 28. 29, 30 juni en 2 juli. Gecommitteerden zijn A. J. van der Loo. Haarlem, A. J. S. van Dam, 's-Gravenhage en mevrouw B. A. M. van Herten-Hencke, Bilthoven. Afdeling middelbare school voor meisjes op 20. 21, 22, 23, 25, 26 en 27 juni. Gecommitteerden zijn dr. J. H. J. van der Pot, Rotterdam, mevr. L. M. Schouten-van Loon, Arnhem en mevr. L. A. M. van der Weijst-Van den Hengel, 's- Hertogen bosch RÜkshogereburgerschool te Velsen. afde ling HBS a op 2 en 3 juli. Gecommitteerden zijn P. Ei bergen, Baam, dr. D. H. Peereboom Voller, Overveen en ds. F. L. van Duykeren. Amsterdam. Afdeling HBS b op 22, 23, 25, 26 en 27 juni. Gecommitteerden zijn dr. J. C. Dijkman, Haarlem, dr. W. D. van der Heyde, Amsterdam en mevrouw H. O. H. van Les sen-Douwes Dekker, Utrecht. Gymnasium Felisenum, Velsen. afdeling gymnasium op 21, 22 en 23 juni. Gecommit teerden zijn prof. dr. C. B. Mönnich, Am sterdam, prof. dr. A. Reichling, Amsterdam, prof. dr. G. A. H. Grosheide, Amsterdam en dr. J. B. Schutte, Amsterdam (22 en 23 juni). In het provinciehuis in Arnhem wordt van 16 tot 19 mei een colloquium gehouden over „De Taalverscheidenheid als Europees Probleem", welke conferentie een weten- schappeiyk karakter heeft en is georgani seerd door de Stichting Arnhem-Europa, die in september 1954 haar debuut maakte met de „Europese Week". De thans te hou den bijeenkomst betreft een onderwerp, dat zich minder leent voor een massale manifestatie, maar een onderzoek verdient aan een ronde tafel tussen personen, die in hun dagelijkse leven verantwoordelijk heid dragen voor officiële en particuliere internationale organisaties op politiek, economisch en cultureel terrein, ambte naren voor buitenlands-culturele betreW- kingen, taalgeleerden en onderwijs deskun digen. Uit deze categorieën personen zijn on geveer zestig buitenlanders en veertig landgenoten uitgenodigd deel te nemen aan de conferentie, die onder leiding zal staan van prof. mr. J. J. Schokking uit Keulen, docent in de Politieke Wetenschappen al daar. Elf sprekers zullen het woord voeren. Volgens het voorlopig program wordt het colloquium woensdagmiddag 16 mei ingeleid met een cultuurfilosofische en linguïstische inleiding in het vraagstuk der taalverscheidenheid door prof. dr. Fr. Schalk uit Keulen en een referaat over de toenemende noodzaak van onderling Euro pees verstaan, waarvoor is gevraagd Ber- trand de Jouvenel uit Parijs. Vervolgens zullen donderdag 17 mei worden bekeken de praktijk in meertalige staten en insti tuten, zowel als paedagogische en didac tische aspecten. Voor verschillende onder delen hebben medewerking toegezegd of is medewerking gevraagd aan dr. K. J. Hahn, mr. Don Ryerson, M. B. d' Astorq, M. De- combis, Père Willot en een functionaris van de BBC. Tenslotte zullen de oplossingsmogelijk heden worden bezien en hiervoor zijn aan gezocht A. G. P. Elliott van het Institute of Education Londen University (onder werp: Beperking van het Vocabulaire), Paul Feraud uit Parijs (Bilinquisme), prof. Collinson uit Liverpool en A. Koning (kunsttalen als oplossing) en sir Arthur Salter (de elementen, die invloed hebben op de keuze tussen de levende talen). De advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's-Hertogen.bosch heeft een gevangenis straf van vijftien jaar en terbeschikking stelling van de regering geëist tegen de 32-jarige stucadoor J. van S. uit St. Michielsgestel, wegens moord op zijn 18- jarige stiefdochter. Hij had het meisje met een pistool doodgeschoten. Hij werd door de rechtbank te 's-Hertogenbosch tot vijf tien jaar en terbeschikkingstelling ver oordeeld. Tegen dit vonnis kwam hij in beroep. De stucadoor verzette zich tegen de ver loving van het meisje met een jongeman uit he-fe dorp. Op 6 februari van het vorig jaar dronk hij in een café een aantal glazen jenever en ging daarna naar een familielid, waar ook zijn vrouw en zijn stiefdochter waren. Hij fietste met hen naar huis, haalde een pistool, dat in de schuur verborgen was en begon met zijn stief dochter een gesprek over haar verloving. Het meisje werd bang en vluchtte het huis uit. Van S. ging haar achterna en loste een schot op haar. De verdachte zei voor het hof dat hij op dat moment niet wist wat hij deed, omdat hij dronken was. De advocaat-generaal meende op grond van verklaringen van een als getuige-des- kundige -gehoorde psychiater dat de ver dachte zich niet verschuilen kon achter* deze stelling en achtte moord bewezen. De raadsman, mr. Ghr. Hulsman uit 's-Hertogenbosch,' was van oordeel dat de verdachte gehandeld had in 'n moment van verstandsverbijstering en vroeg terbeschik- kinstelling van de regering, eventueel voor afgegaan door een geringe gevangenisstraf. Het hof zal op 25 april arrest wijzen. Naar van Indonesische zijde In 's-Gra venhage meegedeeld wordt, zal de Indo nesische regering per 1 mei de pensioenen van voormalige Nederlands-Indische over heidsdienaren en KNIL-militairen niet meer tegen de koers van 1 op 1, maar tegen de officiële koers van 1 op 3 uitbe talen. Dit is enige tjjd geleden officieel ter kennis gebracht van de Nederlandse re gering. De Indonesische regering heeft zich op het standpunt gesteld dat de pensioenen zijn uitgedrukt in Indonesische courant. Als deze pensioenen in het buitenland worden uitgekeerd, dient naar de opvatting van de Indonesische regering de officiële koers te worden berekend. Dit betekent dus voor uitkeringen in ons land een koers van 1 op 3. Van Nederlandse zijde in Den Haag was men nog niet bereid op dit In donesische besluit commentaar te geven. TUNIS (AFP/UP) De bey van Tunis heeft Habib Bourguiba geïnstalleerd als premier. Bourguiba volgt Tahar Ben Am- mar op, die is afgetreden om de vorming van een regering gebaseerd op de nieuwe grondwetgevende vergadering mogelijk te maken. Alle 98 zetels, van de „constituante" worden bezet door het „Nationale front", een organisatie waarvan. Bourgyiba's „Nieüwe-grondwetpartij" de leiding heeft. Bourguiba zal zijn voorzitterschap van de wetgevende vergadering moeten opge ven. Bourguiba is van plan een regering van nationale eenheid te vormen. Tunesische opstandelingen hebben in het zuiden van het land de vrouw en een kind van de plaatselijke leider van de Neo-Des- tour (Nieuwe-Grondwetpartij) gedood. De moordenaars waren aanhangers van de ex tremistische leider Salah Ben Joessef, die de wijk naar het buitenland heeft genomen. In hetzelfde gebied staken 125 rebellen een marktgebouw in brand. Zij waarschuwden plaatselijke arbeiders, niet voor „Europea nen en Joden" te werken. De afdeling Schiedam van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen is in conflict gekomen met de drukker-uitgever van haar maandblad, de heer C. A. S. uit Gouda. Dit leidde tot een kort geding voor de president van de rechtbank te Rotter dam, waarbij de vereniging eiste, dat op straffe van een dwangsom van duizend gulden de druk en uitgave van het maand bericht van de afdeling gestaakt zal wor den en dat de heer S. een bericht in een reeds uitgegeven extra-nummer van dit orgaan zou herroepen. In de dagvaarding, die werd toegelicht door mr. R. F. Bordewijk, stelde eiseres in maart 1955 met gedaagde te zijn overeen gekomen, dat hij de uitgave van het maandbericht zou verzorgen gedurende een proeftijd vaji drie maanden. De afdeling Schiedam zou zich voor een totale adver tentie-opbrengst tot f 200,garant stellen. Toen de proef van het decembernummer niet in de smaak viel en de redactie wijzi gingen wilde aanbrengen bleek het blad al gedrukt te zijn. Men was hierover ont stemd en er werd besloten met -deze uit gever nog geen vaste verbintenis aan te gaan, maar de proeftijd met nog drie maanden te verlengen. Er ontstonden in deze periode weer moeilijkheden. In het januari-nummer waren nauwelijks twee pagina's kopij opgenomen. In het februari nummer had de heer S. zonder er de re dactie in te kennen een gedicht geplaatst en ook in maart werden de twee pagina's, waar men recht op had, niet geheel met kopij gevuld. Toen had de vereniging er genoeg van, aldus mr. Bordewijk, en men zegde de overeenkomst op. De heer S. zou toen gezegd hebben „ik heb uw goedkeu ring niet nodig voor het drukken van dit blad, ik ga er mee door, ook al zendt u geen kopij meer." Brieven hierover wer den door hem niet beantwoord. Verder liet hij in een extra-nummer van het orgaan meedelen, dat een lid van de vereniging, dat als advertentie-colportrice optrad, daartoe niet meer gemachtigd was. Mr. J. I. van Doorninck uit Gouda zei namens de uitgever, dat deze de tweede overeenkomst niet als een proeftijd opge vat had. Het bestuur nam beslissingen, zei hij, zonder met hem te overleggen. De president merkte op, dat het feit, dat gedaagde gezegd heeft „ik ga er mee door" al onjuist is. Verder deed hij er verkeerd aan niet op de brieven van de vereniging in te gaan. Beide partijen blijken van el kaar af te willen en daarom vroeg de president de procureurs te proberen dit minnelijk te schikken. Het kort geding werd voor onbepaalde tijd aangehouden. RACING PARIS. Anderlecht. kampioen van België, heeft een vriendschappelijke voetbalwedstrijd tegen RC Paris met 13 verloren. Bij rust leidden de Parijzenaars met 20. Venus en de aarde, elk trouw hun rondje door lopend, geven van tijd tot tijd samen met de. zon een bekende meet kundige figuur te zien; we zouden ons eigenlijk een kléin eindje in het heelal moeten kunnen begeven om die figuur duidelijk te zien. Aan staande donderdag ge beurt zo iets weer eens; op die dag bereikt Venus haar „grootste oostelijke elongatie". Dat betekent dat wij Ve nus gedurende de om,- loop waaraan zij thans bezig is nooit verder oostelijk links) van de zon zullen zien dan die dag. Elongatie (let terlijk: verwijdering wordt uitgedrukt in booggraden; booggraden zijn de eenheden waarin wij de afstanden aan de hepielkoepel meten. Nu is Venus op 12 april 1956 de datum van haar grootste oostelijke elon gatie, 45 graden van de zon verwijderd. Daar zit een mooie meet kunde-constructie in. We begeven ons, zoals ge zegd, een eindweegs het heelal in en bekijken van dat punt af de banen van Venus (V) en de aarde (A) zoals hier getekend; wij zien die banen (vrij wel) als concentrische cirkels met als gemeen schappelijk middelpunt Z, de plaats waar de zon staat. De stralen van beide cirkels verhouden zich als 0,72 1, want Ve nus is 0,72 maal zo ver van de zon verwijderd als de aarde; de pijlen in die banen aangebracht, geven de richting aan waarin de twee planeten zich bewegen. Gegeven is dus de waar de van de elongatie45 graden. Met andere woorden: de lijnen aar- de-zon en aarde-Venus (hier als stippellijnen ge tekend) maken met el kaar een hoek van 45 gr Verder links van de zon dan donderdag kan Ve nus niet staan; dat bete kent dus dat, als wij naar deze planeet kij ken, onze gezichtslijn precies de raaklijn volgt die van punt A uit langs de Venusbaan te trekken is. Van raaklijnen weten wij dat zij loodrecht staan op de straal van de cirkel; met andere woorden: de verbindings lijn zon-Venus staat die avond loodrecht op onze gezichtslijn. Nu begint zich de figuur duidelijk af te tekenen: Zon, Venus en Aarde vormen donderdagavond de hoekpunten van een rechthoekige driehoek waarvan de rechte hoek zich bjj V bevindt. De hoek bij A is, zoals be kend, 45 graden; daaruit volgt dat de hoek bij Z ook 45 graden moet zijn want de som van de hoeken van een driehoek bedraagt 180 graden. De driehoek is dus niet alleen rechthoekig, maar ook nog gelijkbenig, wal dus betekent (VZ VA) dat Venus die dag even ver van de zon als van de aarde af staat. Wie er zin in heeft kan met be hulp van de stelling van Pythagoras de afstand Vernis-Aarde op die dag uitrekenen; de afstand zon-Aarde is 150 miljoen km. Wie meer zin heeft in de practijk kan met een verrekijker 's avonds controleren of het hier boven beweerde juist is want als de hoek, bij V 90 graden bedraagt dan moet buurplaneet Venus er die dag uitzien als de maan in het eerste kwartier. Immers de zonnestralen vallen er dan van pal rechts op en Venus' schijngestalte vertoont dan de omtrek ken van een hoofdletter D. Die uiteraard scheef staat ten opzichte van onze horizon, want de zon is daar al achter ver dwenen. G. v. W. (Van onze correspondent te Stockholm) Nog geen drie jaren geleden kwam de Zweedse prinses Sibylla naar Nederland om te Vlissingen op de Schelde-werf de „Kungholm" te dopen. De boot is nu twee jaren in dienst en voldoet aan alle wen sen. De Zweden hebben echter het zuster schip, de „Gripsholm" in Italië laten bou wen omdat de Italianen een dumpingpoli- tiek toepassen. De regering te Rome heeft de bouw van dit Zweedse schip met zes miljoen gulden gesubsidieerd. Volgens de wet-Tambroni, uit 1954, helpt de staat in Italië de scheepsbouw aan opdrachten uit het buitenland door twintig percent van de bruto-waarde bij te passen. De S.A.L. is de eerste maatschappij geweest, die hier van profiteerde. Dicht bij het negerdorp stroomde een rivier. Op een dag zei Bneboema's moeder, dat hij even een kruik water moest halen, want ze ging rijstkoeken bakken. Boeboema pakte de waterkruik en zette die op zijn zwarte bol. Want je moet weten: dat doen ze daar altijd, en daar zijn ze erg handig in. Geloof maar niet, dat Boeboema de kruik zou laten vallen, hoor! - 3-4 De Italianen wijzen erop, dat hun grond stoffen veel duurder zijn gekocht. De sub sidie wordt van jaar tot jaar minder en de regering hoopt dat de Italiaanse scheeps bouw over tien jaar op eigen benen kan staan. De directeur van de Ansaldo-werf te Genua, die de Zweedse opdracht in de wacht heeft gesleept, meent echter dat een subsidie blijvend nodig zal zijn. Nu kan men concurreren en er zijn dan ook uit België en Groot-Brittannië opdrachten ont vangen. „Goeteborgs Handelstydningen", waar van we deze gegevens ontlenen, voegt er nog aan toe, dat het Italiaanse bedrijf twintig duizend mensen in dienst heeft en dat het met. 21 opdrachten voor een tijds duur van twee jaren is volgeboekt. (United Press) De „Gripsholm" is op 8 april te Genua te water gelaten. De doop werd verricht door de 21-jargie prinses Margaretha van Zweden. De „Gripsholm" zal de „Kungsholm" vervangen als vlag- geschip van de Zweden-Amerikalijn. Het is een van de meest luxueuse passagiers schepen die ooit gebouwd zijn. Het schip meet 24.000 ton, zal 844 passagiers kunnen vervoeren, 214 in de eerste klasse en de rest in de toeristenklasse, en een beman ning hebben van 365 koppen. Boete wegens dierenmishandeling De kantonrechter te Delft heeft de 65- jarige B. uit Monster veroordeeld tot een boete van 200 of veertig dagen hechtenis wegens het op ergerlijke wijze doden van een vogeltje tijdens de strenge vorst van dit jaar. ADVERTENTIE Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Woensdag was het elf jaar geleden, dat de tienduizenden gevangenen van het Duitse concentratiekamp Buchenwald, voor zover zij althans niet op het laatste moment nog door de Duitsers waren gedeporteerd, door de oprukkende geallieerde legers wer den bevrijd. Voormalige gevangenen, zowel van Buchenwald als andere kampen heb ben, in Amsterdam hun bevrijding her dacht. Om half vier woensdag verzamel den zij zich op de Nieuwe Ooster Begraaf plaats en legden bloemen voor het daar staande Buchenwald-gedenkteken, eer, urn. Naar schatting 250 oud-gevangenen, ver zetslieden en andere belangstellenden waren 's avonds aanwezig in de aula van de Gemeentelijke Universiteit te Amster dam, waar een herdenkingsbijeenkomst werd gehouden, waarop onder andere ds, Buskes en Jhr. W. J. H. B. Sandberg het woord voerden. De avond werd omlijst met enkele voordrachten en met muziek van een strijkkwartet. NICOSIA (Reuter) Terroristen en vei ligheidsstrijdkrachten hebben in de afge lopen nacht ten oosten van Nicosia, de hoofdstad van Cyprus, een vuurgevecht ge leverd, waarbij een Brits militair werd gedood. Verscheidene Britse legervoertui gen zijn op de hoofdweg van Nicosia naar Famagusta, in een hinderlaag gelopen. Eij een scherpe bocht in de weg werden de voertuigen van verschillende kanten plot seling onder vuur genomen. De aanvallers maakten gebruik van automatische wapens en geweren. Nadat de Britse veiligheidsdienst sabo- tageplannen van de verzetsstrijders ontdekt had, is het vliegveld van Nicosia door de Britse luchtmacht overgenomen. De onder grondse organisatie (EÖKA) was voorne mens vliegtuigen op het vliegveld te ver nietigen door middel van tijdbommen. In maart werd een „Hermes" lijnvliegtuig door een tijd-bom vernietigd. Sindsdien heeft het vliegveld onder strenge controle gestaan. Nu is al het burgerpersoneel door militairen van de luchtmacht vervangen, Douane-, gezondheids-, immigratie- en gronddienst worden door R.A.F.-personeel verricht. Alle vracht en post worden door middel van Röntgenstralen onderzocht. De bewaking van de vliegtuigen is verdubbeld. Zelfs de plaatselijke hulppolitie wordt ge weerd. 42 In zijn jeugd hadden zijn leermeesters van heen hoge, zo niet nog hogere ver wachtingen gehad dan van zijn broer, de latere beroemde bioloog. Hij was in Leiden medicijnen gaan studeren, in gezelschap van slechte vrienden geraakt en zijn onge durige aard en andere karakterfouten had den hem al spoedig zo .zeer het spoor doen bijster worden, dat hij het op zekere dag veiliger had gevonden met de Noorderzon naar Amerika te vertrekken. Daar had hij een avontuurlijk leven ge leid als arbeider, als kwakzalver en ten slotte als variété-artist. Hij had zelfs naam en geld gemaakt als stemmenimitator. In deze hoedanigheden was hij zelfs een tijd lang beroemd geweest. Hij was toen ge trouwd met een Hollandse vrouw, finan cieel kwam hij in betere doen en toen hem een dochtertje werd geboren, noemde hij dat naar zijn moeder: Ixora. Maar weer waren er slechte vrienden schuld van geweest, dat hij van het rechte pad afdwaalde en tenslotte naar de onder wereld der misdaad afzakte. Hij was inder daad de hoofddader geweest in de Ameri kaanse politiezaak, waarin de recherche voor het raadsel had gestaan dat er bij de inbraak en berovingen steeds weer stem men werden gehoord van personen, die daaraan part noch deel konden hebben. Tenslotte was hij echter gearresteerd en tot vele jaren gevangenisstraf veroordeeld. In de gevangenis ziek geworden, had hij uit de ziekenbarak welen te ontsnappen. Hij was erin geslaagd om naar zijn geboorte land. Nederland, te ontkomen, waar hij de naam Rumpeldink aannam en zich onder die naam ook papieren wist te verschaffen. Hij had zich eerst tot zijn halfbroer, dr. Rovaart, gewend om financiële éteun, maar die had hem de deur gewezen en gedreigd hem, als hij niet verdween, aan te geven. Rovaart scheen drommels goed te weten wat zijn halfbroer in Amerika had uitge voerd. Maar de bioloog was er zo goed in geslaagd deze zwarte vlek op zijn familie voor de wereld verborgen te houden, dat ook de ijverigste nasporingeri der Leidse recherche over het bestaan van zulk een weinig gewaardeerd familielid niet meer aan het licht hadden gebracht dan de In formatie, dat er een halfbroer moest zijn, die vele jaren geleden naar Amerika was vertrokken. Wat die halfbroer daar in Ame rika had uitgevoerd, scheen behalve Ro vaart zelf, niemand in Nederland te weten. Na dat eerste onprettige weerzien had dr. Rovaart ervoor gezorgd Rumpeldink zoveel mogelijk te ontlopen, en na aan vankelijk in Nederland ook weer van de ene stad naar de andere te hebben gezworven, was deze tenslotte in Illingen terecht ge komen en had daar een baantje gekregen als stalknecht bij een boer in de buurt en later als koetsier bij Van Abel. Met dr. Rovaart had hij, na alles wat er gebeurd was, ook van zijn kant alle relaties ver broken en zo wist deze ook niet, dat Rum peldink in Illingen woonde en wat hij daar uitvoerde. Want ondanks zijn tegenslag in het leven en de armoede die hij vaak leed, had Rum peldink toch zijn zelfrespect bewaard. En innerlijk was hij nog altijd de intellectueel gebleven, die eens een sieraad der Leidse Alma Mater scheen te zijn. Vooral zijn passie voor oude talen was hij trouw gebleven even als zijn liefde voor boeken en toen hij tenslotte in een klein huisje in een arbeiderswijk van Illingen weer een eigen woning vond en tot rust kwam, was hij van zijn weinige spaarduiten weer boeken gaan kopen, waarin hij al zijn vrije ogenblikken studeerde. Horatius was zijn lievelingsdichter! Ook was in diit rustige en gelijkmatige bestaan te Illingen bij hem het verlangen weer ontwaakt naar zijn vrouw en dochter Ixora. Van beiden had hij jarenlang niets meer gehoord. Door voorzichtige naspo ringen kwam hij te weten, dat zijn vrouw gestorven was en dat zijn dochter, die van haar Hollandse moeder een Hollandse op voeding had gekregen, als typiste in Los Angeles werkte. Hij had haar geschreven, zij had geant woord, er had zich tussen vader en dochter een levendige, alleen door de oorlog onder broken correspondentie ontwikkeld. En toen ae oorlog voorbij was, bleken zij beiden genoeg gespaard te hebben, om Ixora's overtocht naar Nederland mogelijk te ma ken. Zij was toen 25 jaar, al getrouwd ge weest en weer gescheiden. Dat haar vader onder een aangenomen naam leefde deerde haar niet. Evenmin als de redenen, waarom hij dat deed en waarom hij destijds uit Amerika verdwenen was. In al haar brieven had zij die zaken „en bagatelle" behandeld en ook voor zichzelf bleek zij het leven nogal gemakkelijk op te nemen. Zij was naar illingen gekomen en eerst had alles er als een idylle uitgezien. Maar tenslotte waren er tussen vader en dochter, wier karakters waarschijnlijk te veel over eenkomst vertoonden, eerst wrijvingen en dan botsingen ontstaan, die tenslotte tot een hevige ruzie geleid hadden. Nu had Rumpeldink er voor gezorgd, dat zijn ware familierelatie tot het knappe blonde Amerikaanse meisje niet in Illingen bekend werd. Zij ging door voor een Ame rikaans achternichtje van hem, die, zoals het heette, op het Amerikaanse consulaat in Amsterdam werkte. In werkelijkheid had hij voor haar wel een baan gevonden in Amsterdam, maar Ixora bleek even ongedurig als hij zelf in zijp jeugd geweest was. Die baan had zij er dan ook spoedig aangegeven en daarna wijdde ze al haar tijd aan wat zij haar „vrienden" noemde. De zeer gefortuneerde student Proster was één hunner geweest. Zij had hem zoals Hebbels al verteld had in een dan cing in Illingen leren kennen en zij was in Illingen ook een3 op Proster's kamer ge komen, zonder dat de pensionhouder, die zulke dingen niet graag zag, er iets van wist. Bij die gelegenheid had Proster haar een stuk uit zijn wapenverzameling een gedraaide kris cadeau gedaan, dat zij had meegenomen, daarna in de woning van haar vader weer had laten liggen en ten slotte totaal had vergeten Nu had Rumpeldink met zijn dochter afgesproken, dat waar zij voor zijn nichtje doorging, zij hem ook „oom" zou noemen en zij had dit „good fun" gevonden. Maar, zelfs die meer-verwijderde familierelatie wilde hij in Illingen nog niet aan de grote klok hangen, zodat behalve zijn directe buren niemand er eigenlijk van wist. Maar heel toevallig, hoe wist Rumpel dink ook niet, maar waarschijnlijk omdat Ixora te loslippig was geweest, had Proster weliswaar niet de ware, dan toch de ge fingeerde familiebetrekking ontdekt tussen haar en de koetsier van Van Abel's stal. Toen hij bovendien nog de lucht kreeg van een ruzie tussen Ixora en haar oom had hij zich daar heel eigenzinnig mee wil len bemoeien en vervolgens, toen zijn eigen relaties met de jonge dame zich ook niet naar wens ontwikkelden, getracht de „oom" te paaien om zijn belangen bij diens „nicht je" te bepleiten. Maar Rumpeldink had hem kort en goed de deur gewezen. Toen was de benoeming van dr. Rovaart als hoogleraar te Illingen afgekomen. Voor Rumpeldink's zelfrespect ontstond hier door een onmogelijke toestand: de ene broer op het professorale katheder, de an dere in het zelfde provinciale Illingen op de bok van een aapje. Indien Rovaart hem niet wilde kennen, best! Maar dan moest hij hem ook niet te Illingen voor de voeten komen lopen. Eén van beiden moest wijken en hoewel Rumpeldink Voor een verblijf te Illingen nu de oudste rechten had, was hij toch bereid het veld te ruimen, mits de ander hem daartoe financieel in de gelegen heid stelde. Na vele jaren schreef hij hem opnieuw, echter zonder precies te vertellen welk be roep hij zelf in Illingen uitoefende. Hij kreeg prompt ten antwoord dat de aan staande hoogleraar niet lastig gevallen wil de warden, dat hij Rumpeldinks brief hierbij retour zond en als niet-ontvangen beschouwde, dat hij niets meer van hem wilde horen en hem in Illingen als een vol slagen vreemde zou bejegenen. Dit nu deed voor Rumpeldink de maat overlopen. Hij zon op wraak. Toch wilde hij Rovaart nog éénmaal onder vier ogen te spreken zien te krijgen; ging dat niet met eerlijke, dan maar met oneerlijke midde len. En zo ontstond er in zijn brein een plan. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6