Rome verwacht verrassing bij gemeenteraadsverkiezingen BOLERO Grote verschuivingen naar rechts worden voorzien l Onze Edelvormcostuums Campagne voor een nieuwe wereldkalender in de UNO Nenni-socialisten zitten op de wip SHERRY U hebt het zelf in de hand Kievietseieren en Spencer 7 Jonge radicalen DRY PALE Oude Christendemocraten Toenemend euvel Nieuwe conservatieven Engelse studenten bezoeken Haarlem Het schoolvoetbaltoernooi in Haarlem Basketbal Jeugdtoernooi met Haarlemse ploegen Tennis Davis Cup-ploeg gaat oefenwedstrijden spelen Sport in 't kort Nagedachtenis geëerd van Heemstedenaar Dr. Otto John zit nog steeds gevangen Geheimzinnig waas is nog altijd niet weggenomen Duin-wandeltocht van P.S.C. Bloemendaal Euratom-bespreking in begin mei Neutralist Bandaranaike premier van Ceylon PONDERDAG 12 APRIL 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT (Van onze correspondent in Rome) IN JUNI WORDEN in Italië gemeenteraadsverkiezingen gehouden, waarvoor grote belangstelling bestaat. Ze zijn inderdaad, ook van internationaal stand- iunt bekeken, van groot belang omdat ze komen na talrijke veranderingen in et Italiaanse partijleven en tot op zekere hoogte, een beeld zullen geven van de huidige sterkte -der verschillende partijen. „Tot op zekere hoogte" daar er bij plaatselijke verkiezingen altijd factoren zijn, die de verkiezingen voor het parlement niet of anders beïnvloeden. Dat is in Italië in sterker mate het geval dan bij ons, omdat men hier stemt op een partij, maar daarnaast het recht heeft aan één, in sommige gevallen aan meer, kandidaten dier partij een „voorkeur stem" te geven. Zodoende kan bij gemeenteraadsverkiezingen een kandidaat een groot aantal stemmen op zich verenigen, niet omdat hij tot partij A of li behoort, maar omdat hij plaatselijk groot aanzien geniet. Dit zijn factoren waarmee men terdege rekening moet houden. Toch kunnen deze verkiezingen belang- r(jke aanwijzingen geven, omdat er ook iet» tegenover staat: Voor het eerst sedert de bevrijding zullen geestverwante partijen „iet met een gemeenschappelijke lijst uit komen, zodat iedere partij op eigen krach ten moet bouwen. Verder is men na drie jaar discussie teruggekomen op de kieswet, die bij de vorige gemeenteraadsverkiezin gen gold en volgens welke de partij of groep van aaneengesloten partijen, die meer dan de helft van alle stemmen ver wierf, recht had op twee derden der zetels. Het heette destijds, dat dit nodig was om een behoorlijke administratie te waarbor gen en te voorkomen, dat de oppositie,waar zjj weinig minder sterk zou zijn dan de partijen aan de macht, alle werkzaamheden zou kunnen saboteren. De oude bepaling blijft alleen van kracht in gemeenten met minder dan tienduizend inwoners. Voor alle andere gemeenten zal de evenredige vertegenwoordiging gelden. Dit doet grote verschuivingen voorzien. Men verwacht, dat in de meeste gemeen ten van noord- en midden-Italië de com munisten terrein zullen verliezen ten voor dele van de Nenni-socialisten. Nenni zit op de wip en zijn betekenis is ontegenzeggelijk groeiende. In zuid-Italië is het kiezerskorps politiek ongeschoold, zodat het moeilijk is te voorspellen, wat daar gaat gebeuren. De verwachtingen zijn: verdere versterking van de extremistische partijen, zqwel van de communisten als van de beide fascisti sche groepen en enig succes voor de „libe rale partij", die in werkelijkheid niet libe raal is maar conservatief. Een nieuwe fac tor is de radicaal-liberale partij, ontstaan uit de linkervleugel van de liberalen en uit enkele snipperpart.ijt.jes, die zich in de laatste jaren om verschillende redenen hebben afgescheiden van een der vier democratische partijen. Die radicale partij is jong, heeft nog geen kader kunnen opbouwen en men moet er dus niet al te veel van verwachten. Ver moedelijk zal zij enig succes behalen in Piemonte (Turijn, Ivrea, Vercelli), in Na pels, een centrum van radicale intellectue len en misschien ook in het altijd zeer onberekenbare Rome. De conservatieve liberalen zullen hun invloed zien afnemen in het noorden en toenemen in de Abruzzen en in Apulië, waar de lieden die in 1947-'48 achter het „qualunquisme" van Giannini aanliepen, zich thans aangetrokken voeleri tot deze behoudzieke maar niet klerikale partij. De Christen-democraten zullen ongetwij feld in alle gemeenten sterk uit de bus komen, hoewel een kleine achteruitgang van het stemmental algemeen wordt ver wacht. In Italië worden de burgemeesters doorgaans gekozen uit de partij die de meeste stemmen verwerft en in de regel is hij van die partij de kandidaat op wie het grootste aantal voorkeurstemmen werd uit gebracht. Zonder twijfel zullen ook ditmaal ADVERTENTIE de meeste gemeenten een Christen-demo cratische burgervader krijgen. De Christen-democratische partij, dat blijkt bij al haar congressen, is overwegend links en neigt tot sociale hervormingen, maar het aantal der christen-democratische kiezers is een veelvoud van de partijleden en die kiezers vormen een bont gezelschap. Tallozen geven hun stem aan de Christen democraten omdat zij in die grote partij een sterke waarborg zien tegen het ge vreesde communisme. Wie alleen om deze reden Christen-demo craat stemt, toont zich echter politiek nog weinig rijp. Men moet dus verwachten dat hij in de meest rechtse, de meest conserva tieve, kandidaat, de beste waarborg zal zien tegen communistische avonturen. Vandaar dat de voorkeurstemmen doorgaans per sonen naar voren brengen, die bij de Christen-democratische partijcongressen, wijl ze behoudend zijn, een ondergeschikte rol spelen. Het is het zonderlinge lot der Christen-democraten dat hun vertegen woordigers in parlement, senaat of ge meenteraden een conservatiever politiek voorstaan dan de partijleden. Het gevolg is dat het partijprogramma, zoals dat op de partijcongressen wordt uitgestippeld, in volksvertegenwoordiging of gemeenteraad niet wordt nageleefd. Dat euvel zal eer toe- dan afnemen. Een groot deel der Christen-democratische kie zers komt voort uit de gelederen der Rooms-katholieke Actie die sedert enkele jaren onder leiding staat van een uiterst conservatief, sociaal sterk bijziend man, dr. Gedda, een medicus, die de veel vooruit strevender dr. Veronesi heeft, verdrongen. Weliswaar is er in de gelederen der Rooms- katholieke Actie zelf tegen dr. Gedda, die het liefst de Christen-democraten hand in hand zou zien gaan met de neo-fascisten, een vrij sterke oppositie, vooral onder de jongeren. Hij heeft het roer echter voorals nog stevig in handen. Ook dit betekent voorkeurstemmen voor conservatiever elementen. Tenslotte is er nog een derde element, waardoor men een zekere ombuiging naar rechts mag voorspellen. De drie grote werkgeversbonden (industrie, handel en landbouw) hebben zich aaneengesloten en bekendgemaakt dat zij politieke druk wil len uitoefenen op de regering „ter bescher ming van het particulier initiatief". Die leus klinkt heel liberaal, maar bedoeld wordt: ter bestrijding van alle staatsin menging, die gericht is op een rechtvaar diger verdeling der lasten en op de vesti ging van sociaal meer verantwoorde toe standen. Deze machtige en rijke werkgeversbon den hebben tot nu toe invloed geoefend door subsidies aan bepaalde dagbladen, door het steunen van de verkiezingscam pagnes van de royalisten en in het demo cratische kamp van de liberalen en de Christen-democraten. De liberalen, allhans j de partij die zich nog met die naam noemt. is sterk onder de invloed van het verbond der industriëlen. De royalistische partij staat de belangen drar grootgrondbezitters voor. maar over de Christen-democraten is men in die kringen minder te vreden. Het blijkt dat heel wat Christen-demo craten van oordeel zijn, dat de volkswel- SHIPPED BY PALOM INO VERGARA IER EZ DE LA FRONT ERA SPAIN PRIJS PER FLES F 4.90 Uitsluitend verkrijgbaar bij uw wijnhandelaar slijter IMP. WED. G. OUDPZN CO. HAARLEM Drie en twintig studenten van de Uni versity of Londen (Institute of Education) brengen vandaag een bezoek aan Haarlem. Het gemeentebestuur heeft de gasten in het stadhuis ontvangen en een lunch aan geboden. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers zat daarbij aan. Vanmiddag komen de gasten in de Re- naissancezaal van het Frans Halsmuseum bijeen, waar de musicoloog Hans Schouw man een lezing over Nederlandse muziek zal houden: pianospel zal ten gehore wor den gebracht. In restaurant Brinkmann wordt van avond de maaltijd gebruikt en daarna staan nog bezoeken aan het met kaarsen verlichte Frans Halsmuseum en de Vlees hal op het programma. Woensdagmiddag was het goed voetbal- weer voor de voetballende schooljeugd, zodat de laatste halve einds+rijden volledig konden worden afgewerkt. De Weth. Westerveld- school liet het er lelijk bij zitten. De Teyler- school en de Lorenfzschool deden het beter. De Teylerschool werd pas na vijf series strafschoppen voor de eindstrijd uitgesloten. De Jacobaschool moest na een opwinden de strijd in de laatste minuten de vlag strij ken voor de St. Aloysiusschool uit Overveen. De Vondelschool had wat minder moeite met de Kon. Wilhelminaschool. De uitslagen waren: Afd. E. Halve eindstrijden Verliezersafde ling: St. Lambertusschool-Weth. Westerveld- school 8—0; Teylerschool—Lorentzschool 11, Lorentzschool wint. Halve eindstrijden Winnaarsafdeling: St. AloysiusschoolJacobaschool 10; Vondel school—Kon. Wilhelminaschool (O'veenf 4—0. Het programma voor zaterdag op het HFC- terrein luidt nu als volgt: Afd. A: Mendelcollege 1HBS 1 3.15 uur. Afd. B: Th. M. Ketelaarschool 1—A. H. Gerhardschool 1. 2 uur. Afd. C: HBS B 3—St. Henricussch., 3.30 u. Afd. D. Verliezersafdelinig: Hartenlust- school 4A. G. Gerhardschool 4, 3.15 uur. Winaarsafdeling: Triniteitslymeum 3Kon. Wilhelminaschool 2 (HaarlemL 2.15 uur. Afd. E. Verliezersafdeling: St. Lambertus- schoolLorentzschool, 2 uur. Winnaarsafdeling: om 3de en 4de plaats: JacobaschoolKon. Wilhelminaschool (Over veen), 2.15 uur. Om 1ste en 2de plaats: St. Aloysiusschool (Overveen)Vondelschool, 3.30 uur. vaart en het nationale inkomen evenredi- ger verdeeld moeten worden en dat het niet de taak der regering is de eeuwenoude voorrechten van een kleine bovenlaag te verdedigen. Onder de Christen-democraten, die zo denken, zijn heel vooraanstaande, zoals de president der republiek, Giovanni Gronchi, en de eerste minister Segni. Van daar dat de werkgeversbonden bij de ko mende verkiezingscampagne hun steun en hun miljoenen zullen geven aan de behou dende elementen onder de Christen-demo craten en deze in de gelegenheid zullen stellen een dure, persoonlijke verkiezings campagne te voeren. Waarschijnlijk zullen na deze verkiezin gen de Christen-democratische fracties in vrijwel alle gemeenteraden conservatiever zijn dan nu het geval is. Dit zijn de vooruitzichten. Grote belang stelling bestaat er voorts voor de vier Italiaanse burgemeesters, die het meest van zich doen spreken. Zal de vermaarde La Pira opnieuw burgemeester van Flo rence worden? Zal Bologna de enige grote stad blijven met een communistische bur gervader? Wordt de burgemeester van Rome, Rebecchini, op wiens administratie ernstige critiek geoefend is, herkozen? Zal in Napels het vrijwel dictatoriale bewind van de royalistische reder Lauro bevestigd worden? ADVERTENTIE om een costuum te dragen waar u langer plezier van zult hebben munten uit door moderne snit. Superbe kwaliteit en pasvorm worden gegarandeerd. Prijzen ƒ98.00 tot ƒ158.00 Gen. Cronjéstraat la-lb Tel. 16045 In navolging van het in februari door het Haarlemse basketbaldistrict georgani seerde jeugdtoernooi, houdt zondag 15 april het bestuur van de N.B.B., district Amster dam in de Apollohal in Amsterdam een re vanche-toernooi, waaraan wederom door vertegenwoordigende jeugdteams van vele districten zal worden deelgenomen. Uiteraard zal ook Haarlem met een meis jes- en jongensploeg aanwezig zijn. Vorige keer werden de tweede plaatsen ingenomen achtei Amsterdam en het is daarom wel jammer dat reeds de eerste wedstrijden te gen de Amsterdamse vertegenwoordigers (sters) zullen gaan. Voor deze gelegenheid zijn de teams echter bijzonder sterk samen gesteld, namelijk: Meis.ies: J. v. d. Hoeden, N. Snoek, E. v. d. Bos (allen White Stars), C. Aarts, J. Petrick, Th. v. d. Helm, G. Zomerdijk (al len H.O.C.), M. Winter, J. Paap, T. Bies- brouck, T. v. Andel (allen Antilopen), E. Hetem (The Typhoons) en M. Jeltes (I.H.J.). Jongens: G. Beunder, R. Bodegom, K. Dingshoff. R. v. Gelder, P. Veenenbos, J. Otte, P. Dodd en J. Sunter (allen Antilo pen), H. van Elk (The Typhoons), T. Kaart (Black Pirates). R. Ströcker (IHJ), I. Zwanenbeek (HOC). Van de zijde van het bondsbureau van de KNLTB vernemen wij, dat voor het vertrek van de Daviscup-ploeg naar Ankara de spelers nog in enkele oefenwedstrijden zul len uitkomen. Zaterdag 14 april wordt ge speeld op de banen van de Enschedese LTC, waarbij de volgende partijen op het pro gramma staan: CawthomVan Meegeren. Van DalsumDehnert, gevolgd doo:r Van Dalsum/Dehnert tegen Cawthorn/Van Mee geren. Er wordt om 3 gewonnen sets ge speeld. Op zondag 15 april is Arnhem het toneel van de strijd. Cawthom ontmoet dan Demnert, Van Dalsum komt uit tegen Van Meegeren. Hetzelfde dubbelspel van zaterdag zal worden afgewikkeld. Men mag aanne men dat Van Dalsum en Dehnert in Amerika in het dubbelspel zullen uitkomen. Op 21 april wordt nog een laatste oefenwedstrijd gespeeld in een nog nader te bepalen plaats. Aan het einde van de maand gaat Cawthorn, die de reis naar Ankara niet zal meemaken, naar Ierland terug. Als niet-spelend aan voerder fungeert in Ankara drs. I. L. Rinkel. ENGELSE LEAGUE. De uitslag van de wedstrijd woensdag gespeeld voor de Engelse league luidt: Eerste divisie: Manchester City Sheffield United 31. RUGBY. Engeland heeft de interland- rugbywedstrijd voor professionals tegen Frankrijk met 130 gewonnen. Bij rust had den de Engelsen reeds een 80 voorsprong. Britse schatting over Sovjet- gevechtsvliegtuigen De Britse minister van Luchtvaart, Ni- gel Burch, heeft in het parlement ver klaard, dat de Sovjet-Unie naar schatting over 20.000 moderne gevechtsvliegtuigen beschikt. Hij zeide het niet in het open baar belang te achten een gedetailleerde schatting van de hoeveelheden der ver schillende typen toestellen te geven, waar over de Sovjet-Unie beschikt. Men neemt echter aan, dat onder „moderne gevechts vliegtuigen" grotendeels straalvliegtuigen verstaan wordt. Dank voor hulpverlening door tn.s. Mentor De Britse marine-attaché te 's-Graven- hage, kapitein-ter-zee F. J. Cartwright, heeft aan de heer N. Hazelhoff uit Heem slede, leerling-stuurman bij de KNSM te Amsterdam, een kijker met inscriptie overhandigd die de regering van het Ver enigd Koninkrijk als blijk van haar grote waardering had bestemd voor de vader van de heer N. Hazelhoff, kapitein G. Ha zelhoff, die met het motorschip „Mentor" op 28 maart 1954 circa driehonderd vijf tig opvarenden redde van het in de Middel landse Zee in brand gevlogen Britse troe penschip „Empire Windrush". Kapitein G. Hazelhoff, die kort geleden is overleden, voer op de vroege morgen van 28 maart, nadat noodsignalen van de „Em pire Windrush" waren opgevangen, onmid dellijk met de „Mentor" (van de KNSM) naar de plaats van de ramp, op vijftig km. ten noordwesten van Algiers. Het Britse troepenschip had ongeveer vijftienhonderd personen aan boord onder wie militairen en een groep van honderdzestig wouwen en kinderen. De „Mentor" was het eerste schip dat hulp kon verlenen. Kapitein-ter-zee Cartwright zeide bij de overhandiging van de kijker tot de heer Hazelhoff Jr, dat Groot-Brittannië zeer dankbaar is dat ongeveer driehonderdvijf tig vrouwen en mannen konden worden gered door de snelle actie van kapitein Hazelhoff. De inscriptie op de kijker ge tuigt van de erkentelijkheid van de Britse regering voor de hulpverlening. Kernreactor voor ontwikkeling atoomvliegtuig De Amerikaanse luchtmacht heeft dins dag meegedeeld, dat in Dayton bij het centx-um voor vliegtuig-ontwikkeling een reactor zal worden gebouwd, waarvan de kosten op zeven en een half miljoen dollar worden begroot. Een dag tevoren werd bekend, dat Lock heed en Convair opdrachten hebben voor de „verdere ontwikkeling" van een atoom vliegtuig. Men leidt uit deze berichten in hun onderlinge samenhang af, dat de voor bereidingen zo ver gevorderd zijn, dat men met de eigenlijke bouw van een atoom vliegtuig gaat beginnen. ADVERTENTIE ©v/eR DE KLPiNé GêVoEGE^S D^S UEV&N3 In de middeleeuwen liud de koning des lands recht op de eerste exemplaren van alle voorjaarslekkernijen. Dat recht is al lang in 7 vergeetboek geraakt. Maar de traditie is blijven leven in de jaarlijkse aanbieding van het. eerste kievietsei aan de Koningin. Gelukkig voor ons zijn de andere kie vietseieren even lekker als lief eerste,. Dat hebben ze trouwens met IJtv Spencer sigaretten gemeen: ook die zijndank zij de speciale controle let op 7 stem peltje: Quality controlledjaar in jaar uit onveranderlijk goed. En, net als de kievietseieren, een genot, dat een tradi- werd. NEW YORK (United Press) Een 75- jarige Amerikaanse, die tientallen regerin gen ertoe heeft kunnen overhalen steun te geven aan een nieuwe kalender, acht thans de tijd gekomen dat ook de Verenigde Sta ten zich achter de nieuwe jaartelling stellen. Elizabeth Achelis werd vorige week pre sidente van de „wereldkalender-vereni ging" en zal al haar tijd besteden om de Amerikaanse autoriteiten, vooral minister John Foster Dulles, over te halen hun s.teun aan de nieuwe kalender j,e geven als de kwestie in de UNO ter sprake komt. „Het is een bron van grote teleurstel ling voor mij dat India, Canada'en Austra lië de leiding hebben genomen om de wereld'kalender internationaal te doen ac cepteren, terwijl mijn regering actief tracht het voorstel tegen te houden", aldus miss Achelis. „De regering heeft toegegeven aan een kleine minderheid en de stem van de meerderheid genegeerd". Al bijna twee jaar staat het voorstel tot wijziging van de kalender op de agenda van de ÈCOSOC (UNO Economie and So cial Council). Aanstaande dinsdag begint de lentezitting van de ECOSOC en ver wacht wordt dat dit orgaan een studie commissie zal instellen om een rapport over de wereldkalender voor te bereiden ter voorlegging van de algemene vergade ring der UNO. „Wij hopen, dat de UNO op tijd de wereld'kalender zal goedkeuren om deze BONN (Reuter) Dr. Otto John, de gewezen chef van de inlichtingendienst van de Westduitse bondsrepubliek, zit nog steeds in de gevangenis van Mannheim. Het mysterie van zijn vlucht naar Oosl- Duitsland en van ziin opzienbarende te rugkeer, zet zich voort in de behandeling van zijn „geval". In 1954 week John uit naar Oost-Duits- land. Er werden vele gissingen gemaakt naar aanleiding van zijn verdwijnen, tot dat hij acht dagen later in een radio uitzending verklaarde dat „hij de stem van zijn geweten gevolgd had". Hij verklaarde ervan overtuigd te zijn dat Adenauers po litiek moest leiden tot een herleving van het nationaal-socialisme en tot een nieuwe wereldoorlog. In een persconferentie, eni ge weken later, sprak hij in dezelfde trant: Hij zou van Oost-Duitsland uit de nazi's willen bestrijden „die met Amerikaanse hulp in West-Duitsland weer aan de macht beginnen te komen". De bondsregering noemde hem na zijn j verdwijning een verrader, doch gaf weinig i commentaar. Het was echter bekend dat i zijn overlopen vooral ongerustheid ver- j wekte omdat John, door zijn functie bij de inlichtingendienst, in het bezit was van uiterst waardevolle gegevens. Vermoede lijk is het geval achter de schermen voort durend gevolgd, doch het publiek werd pas weer aan John herinnerd, toen hij zich in december in de bondsrepubliek bij de po litie meldde. Volgens zijn eigen verklaring is hij in 1954 door zijn vriend, Wolfgang Wohlgemuth, ontvoerd. Sinds zijn terugkeer is hij echter om ringd door een waas van geheimzinnigheid. Hoewel hij gezond zou zijn en bijzondere voorrechten zou genieten, wordt hij streng geïsoleerd gehouden. Het is nog steeds niet bekend of hij wegens verraad terecht zal staan. Wel is bekend gemaakt dat het on derzoek nog twee of drie maanden duren kan en dat er redenen zijn om te twijfelen aan Johns verhaal dat hij in 1954 be dwelmd en ontvoerd zou zijn. Tot nu toe is hem borgtocht geweigerd, aangezien het gevaar voor ontsnapping groot geacht wordt. Hij schijnt vooral in Engeland vele vrienden te hebben. Zijn I aovokaat kan deze maand opnieuw een verzoek tot vrijlating tegen borg indienen. per 1 januari 1.961 van kracht te laten worden, het eerstvolgende jaar dat op zondag begint; want zondag is de ideale dag, omdat volgens de wereldkalender elk jaar met een zondag begint", zo legde miss Achelis uit. De kalender bestaat uit 52 weken, 364 dagen en vier kwartalen. De eerste maand van elk kwartaal telt 31 da gen en de overige twee maanden 30. Tussen 30 december en 1 januari voorziet hij in een „extra" vacantiedag, „werelddag" ge noemd. Om de vier jaar is er nog een extra vrije dag tussen 30 juni en i juli, schrikkeldag genoemd. Het voordeel van een dergelijke kalen der, zo betogen aanhangers ervan, is de stabiliteit. Kerstmis zal altijd op maandag vallen en de vierde juli op een woensdag. Pasen, dat door de volle maan bepaald wordt, zal op vijf verschillende data val len, inplaats van 35 zoals thans onder het huidige Gregoriaanse kalendersysteem mogelijk is. Sinds zij in 1929 in de nieuwe kalender geïnteresseerd raakte, wist miss Achelis de voornaamste economische en commerciële organisaties voor het voorstel te winnen. Deze organisaties hadden berekend, dat de kalenderwijziging een besparing van vijf miljard dollar per jaar voor de wereld handel zal opleveren. Ondger de godsdien stige groeperingen vond zij geen tegen stand, alleen onder de orthodoxe Joden en zevende dag-adventisten. „Verleden jaar zond het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken een nota aan de UNO, zeggend, dat het voor het orgaan niet te pas kwam steun te geven aan enige kalenderwijziging, die in strijd zou zijn met de beginselen van be langrijk^ godsdiensten", zeide miss Ache lis. „Dat toont aan hoeveel druk deze groe pen op Washington hebben kunnen uit oefenen". Zij voegde er nog aan toe, dat het mi nisterie ook het standpunt inneemt, dat het geen steun kan geven aan de wijziging in de UNO zonder goedkeuring van het (Amerikaanse) Congres. Om deze reden heeft miss Achelis de belastingvrije we- reldkalendervereniging in de Verenigde Staten ontbonden en het hoofdkwartier van de organisatie naar Ottawa verplaatst. Nu heeft zij de handen vrij om in de wan delgangen van het Congres propaganda te maken. Zij is vol vertrouwen te zullen slagen. De politie sportclub Bloemendaal houdt op 28 april onder auspiciën van de N. W. B. haar jaarlijkse duinwandeltocht over afstan den van 10 en 25 km. Evenals vorige jaren gaat deze door duingebied. BRUSSEL (Reuter). - De ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, West- Duitsland, Italië en de drie Benelux-lan- den zullen op 3 mei te Parijs bijeenkomen ter bespreking van een ontwerp-verdrag tot oprichting van de Euratom, de voorge nomen Europese gemeenschap voor kern energie. Het Euratom-plan en het plan voor een gemeenschappelijke markt, waarop gelei delijk de tariefbelemmeringen voor de handel tussen de aangesloten landen zul len verdwijnen, is woensdag door de Bel gische minister van Buitenlandse Zaken, Paul Henri Spaak, aan de zes betrokken regeringen toegezonden. De regeringen, welke de Euratom-over- eenkomst zullen sluiten, moeten nog een beslissing nemen, of de Euratom zich zal beperken tot het vreedzame gebruik van kernenergie en over de vraag, of het ge zagsorgaan van de Euratom de enige eige naar van splijtbaar materiaal zal worden. Van de zijde der commissie werd woens dag medegedeeld, dat de deskundigen een compromis hebben voorgesteld, volgens hetwelk de brandstof gedurende de eerste vijf jaren uitsluitend voor vreedzame doel einden gebruikt zal worden. De deskundi gen hebben ook voorgesteld, dat het splijt bare materiaal verpacht of verkocht zal kunnen worden aan industriële verbrui kers van kernenergie, doch dat de sterk verrijkte kernbrandstof niet voor verkoop in aanmerking zal kunnen komen. COLOMBO (Reuter-UP) De Ceylonese premier, Sir John Kotelawala, heeft de gouverneur van Ceylon, Sir Oliver Goone- tilleke het ontslag van zijn regering aan geboden. Zijn Verenigde Nationale partij heeft bij de algemene verkiezingen een zware nederlaag geleden. Solomon Banda ranaike, leider van de Verenigde Volkspar tij, die de verkiezingen heeft gewonnen, wordt vandaag als premier beëdigd. De nieuwe premier wil van het eiland een Zwitserland van het Oosten maken. Zijn buitenlandse politiek toont veel over eenkomst met die van Nehroe van India, waarbij de „vijf beginselen van co-exis- tie" zullen worden opgenomen. Sir John heeft een beroep op het volk gedaan „het belang in de democratie te handhaven en steeds te waken over zijn rechten." De pro-Britse Ceylon Daily Mail dringt erbij Londen op aan een diploma tieke missie naar Colombo te sturen orn Bandaranaike te waarschuwen voor pre mier Nehroe's bedoelingen met Ceylon.' Secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, is in Cairo zijn besprekin gen met kolonel Nasser begonnen. Op deze. foto, gemaakt na de aankomst van de secretaris-generaal op het vliegveld van Tel Aviv, ziet men v.l.n.r. generaal Burns, hoofd van de wapenstilstandscommissie van de UNO in het Midden-Oosten; Ham marskjoeld. een onbekend Israëlisch functionaris en Raphael Gideon de adviseur voor de UNO van het Israëlisch ministerie van Buitenlandse Zaken.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9