Generaal Gruenther vervangen als NAVO-opperbevelhebber Weerbericht Ontslag op eigen verzoek, ook uit Amerikaanse leger OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hammarskjoeld poogt partijen beloften af te dwingen c&"MC Egypte is gul, maar Israel aarzelt Het woord is aan. Surinaamse minister van Justitie in arrest Generaal Bacut gevangen Amerikaanse communisten worden vrijpostig Opheldering van Kremlin geëist over antisemitisme Eervol ontslag voor commissaris Klijzing Zuiveringsacties op Java: 91 doden Nehroe: Marx is verouderd Loonsverhogingen bij KLM, NS en Van Gend en Loos Lauris Norstad Nederlandse Staat vervult Indonesische verplichting Geen Amerikaanse divisie naar het Midden-Oosten Contrastrijk dansje Patentinbreuk bij Britse atoomenergie-produktie Oproep van Indonesische juristen tot buitenland Kouder Weerrapport 70e JAARGANG No 2 3 7 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Xeleloon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie. Hedaotie en Administratie Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein, fel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 14 APRIL 1956 Haarlems Dagblad 301e JAARGANG No 82 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 et., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaa- Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Geen heitje voor een karweitje", maar dan toch een werkje, dat noodzakelijk verricht moet worden voor Koningin en Prins hun intrek zullen nemen in het paleis op de Dam bij gelegenheid van het bezoek, dat zij van 18 tot en met 22 april aan de hoofdstad zullen brengen. Het balcon krijgt een goede beurt. De Surinaamse minister van Justitie, de heer A. Karamat Ali. is na een verhoor overgebracht naar het Huis van Bewaring te Paramaribo, onder verdenking van het plegen van meineed en verduistering. SAIGON (United Press) Zonder dat een schot gelost is heeft de Zuid Vietnamese civiele garde de leider van een fanatieke roversbende van 1.500 man, „generaal" Bacut, gevangen genomen. Met de „gene raal" liep zijn „staf" van zes man in een hinderlaag. Met de arrestatie van Bacut heeft de re gering van president-premier Ngo Dinh Diem haar grootste succes geboekt sedert het nationale leger in april van het vorig jaar de Binh Xuyen-sekte uit Saigon ver dreven heeft. Bacut maakte in 1945 gemene zaak met de communisten tegen de Fran sen. De vrijage met de communisten was uit toen de communistische Vietminh zich tegen zijn religieuze sekte, de Hoa Hao keerde. Hij werd toen bondgenoot van de Fransen en slaagde er in de communisti sche guerilla's uit het gehele westelijk deel van Cochin-China te verdrijven. Toen het land krachtens het Geneefse bestand van 1954 gesplitst werd, weigerde Bacut de wapens neer te leggen. Om uit drukking te geven aan zijn verdriet over de splitsing van zijn vaderland, hakte hij zich zijn linker wijsvinger af en liet zijn hoofdhaar groeien. Zijn gevangenneming zal vermoedelijk leiden tot de overgave van de meeste van zijn volgelingen, die in benden over geheel Cochin-China verspreid zijn. NEW YORK (Reuter). - Het New Yorkse communistische blad „Daily Worker" zegt, dat in de Sovjet-Unie onder valse beschul digingen tegen het einde van 1940 een groot aantal Joodse schrijvers terechtge steld zijn en de Joodse cultuur in feite geëlimineerd heeft. Het blad geeft Stalin hiervan de schuld doch geeft uiting aan .grote ontevredenheid over het uitblijven van een uiteenzetting door de Sovjet-lei ders van wat er gebeurd is". Het blad zegt .een diep gevoel van verontwaardiging, ergernis en smart" te hebben en ervan overtuigd te zijn, dat de Sovjetleiders de nodige maatregelen ten aanzien van deze ernstige kwestie zullen treffen. Zij dienen echter een verklaring te geven over de wijze, waarop deze misdaden werden be gaan. Het blad zegt indertijd de verklaring van het verdwijnen van de Joodse cultuur al te ras te hebben aanvaard. „Wij zouden het socialisme echter beter gediend heb ben als wij dat (toen) niet gedaan hadden". Een Sovjet-diplomaat heeft in de Vere nigde Staten voor het eerst in het open baar gesproken over de huidige critiek op de „Stalincultus". Konstantir» Fedosejev, raadsman van de Sovjet-ambassadeur te Washington, zei op een bijeenkomst van studenten van de Columbia-universiteit te New York, dat Stalins methode van een persoonlijk bewind grote schade had aan gericht en aanleiding gegeven tot „onder drukkende maatregelen", schending van de wet en benadeling van de economie, in het bijzonder de landbouw. Bij Koninklijk Besluit van 10 april Is met ingang van 1 juli 1956 op eigen ver zoek eervol ontslag verleend aan de com missaris van politie te 's-Gravenhage, F. J. Klijzing. Tegen commissaris Klijzing werd enige tijd geleden door zijn hoofd commissaris een onderzoek ingesteld. DJAKARTA (A.N.P.) Het hoofd kwartier van het leger in Djakarta heeft bekendgemaakt, dat vijf militairen, een dorpswacht en negentien burgers zijn ge dood tijdens zuiveringsacties, die de vorige week zijn gehouden in het noordelijke deel van midden-Java. De verliezen aan de zijde van de opstandelingen waren 66 gesneu velden en drie gewonden. Voorts zijn 13 bendeleden gearresteerd; 22 gaven zich over. NIEUW DELHI (AFP). - De mensen die steunen op Karl Marx - die overigens een groot man was - steunen op iets dat ver ouderd is, aldus heeft de Indiase premier, Nehroe, verklaard op het congres van Indiase fabrikanten te Nieuw Delhi. Men mag niet verwachten, zo voegde hij hier aan toe. dat Marx, die in de negentiende eeuw leefde, zou hebben kunnen leren wat het meest geschikt is voor de twintigste eeuw. Nehroe verklaarde voorts, dat de economische politiek van India socialis tisch moet zijn. Naar wij vernemen, zal het KLM-per- soneel een uitkering van drie percent in eens over 1955 ontvangen. Ultimo april zal deze uitkering worden uitbetaald. Ook de Nederlandse Spoorwegen hebben be sloten de drie percent ineens uit te keren, eveneens in de loop van de maand april. Het overleg bij Van Gend en Loos heeft tot resulaat gehad, dat aan het personeel de drie percent ineens over 1955, alsmede de drie percent verruiming in de secun daire arbeidsvoorwaarden zullen worden uitbetaald. Dit totaal van zes percent zal in drie termijnen worden uitgekeerd. AUGUSTA, Georgië (Reuter/UP) Pre sident Eisenhower heeft vrijdag bekend gemaakt dat generaal Alfred M. Gruenther zal worden vervangen als opperbevelheb ber van de NAVO-strijdkrachten in Europa. De Amerikaanse president heeft gene raal Lauris Norstad als zijn opvolger aan gewezen. Generaal Gruenther zal zijn func tie aan het einde van dit jaar overdragen. Hij heeft zelf om ontslag verzocht. Generaal Gruenther De woordvoerder van het Witte Huis, James Hagerty, zei dat, de 57-jarige gene raal zich terugtrekt uit het Amerikaanse leger en als opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa „om per soonlijke redenen". Hij verklaarde verder niets meer te kunnen zeggen. Generaal Gruenther was tijdens de Noordafrikaanse campagne in de tweede wereldoorlog plaatsvervangend chef staf van de geallieerden te Londen. Later werd hij chef staf van het vijfde leger en de 15de legergroep in Italië. Van 1951 tot 1953 was hij chef staf van de Shape. In 1953 werd hij benoemd tot opperbevelhebber van de geallieerde strijd krachten in Europa. De 49-jarige generaal Norstad is thans opperbevelhebber van de Amerikaanse en geallieerde luchtstrijd krachten in Europa. In een verklaring werd gezegd dat de Noordatlantische raad het verzoek van de president heeft ingewilligd en generaal Gruenther bij zijn ontslag uit het Ameri kaanse leger te willen ontheffen van zijn NAVO-commando en Norstad als zijn op volger te aanvaarden. In een brief aan de raad, waarin gene raal Norstad als opvolger werd aange wezen, noemde de president deze „een officier van een opvallende bekwaamheid". In een brief aan generaal Gruenther schreef Eisenhower: „De bekendmaking van uw besluit om ontheffing te vragen van uw functie als opperbevelhebber in Europa en u terug te trekken uit de actieve militaire dienst zal met. grote teleurstelling worden ontvangen door onze Europese ge allieerden en door het. Amerikaanse volk". Woordvoerder James Hagerty zei dal. de ontslagaanvrage van generaal Gruenther niets le maken heeft met de recente kritiek in West-Duitsland en Nederland op enkele verklaringen met betrekking tot de ver dediging van het NAVO-gebied. Nog meer Tegelijkertijd heeft minister van Defen sie Charles Wilson vrijdag in Washington bekend gemaakt, dat generaal van de Amerikaanse luchtmacht Orval Cook op eigen verzoek is ontheven van zijn functie als plaatsvervangend opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa. Generaal Cook heeft meer dan 33 jaar in actieve dienst doorgebracht. Tot opvolger van generaal Cook is benoemd luitenant- generaal George H. Decker, commandant van het 7de korps van het zevende Ameri kaanse leger in Europa sinds februari 1955. In Parijs is bekend gemaakt, dat veld maarschalk Lord Montgomery heeft aan- DOOOOOCOOCOOOOOOOC XXDOOOOOOCX 8 Generaal Lauris Norstad is de jongste generaal van de Amerikaanse lucht- macht. Hij werd iets langer dan 49 jaar geleden geboren te Minneapolis in Min- 8 nesóta. In 1930 verliet Norstad de mili- taire academie van Westpoint. <:j In 1942 werd generaal Norstad adjunct- jjj stafchef van het 12e eskader van de luchtmacht, dat in Engeland de geal- lieerde landing in Noord-Afrika voor- bereidde. Generaal Norstad kreeg na deze landing, ivaarbij hij zich onder- f, 8 scheidde, het bevel van de operaties van 8 8 het hoofdkwartier van de geallieerde p luchtmacht in Algiers. In 1344 werd hij g P stafchef van het 20e eskader van de p g luchtmacht. 8 Na de oorlog, in 1947, werd Norstad 3 adjunct van generaal Vandenberg, de s eerste stafchef van de Amerikaanse g luchtmacht, die toen een afzonderlijk wapen was geworden. In 1950 kreeg generaal Norstad het be vel over de Amerikaanse luchtstrijd krachten in Europa. In 1951 kreeg hij op het geallieerde hoofdkwartier in Europa, Shape, de leiding van de lucht macht in de sector Midden-Europa 3 daarna werd hij stafchef van generaal g 3 Gruenther voor de luchtmacht. g >3CCIOOOCXXOCOOC<XXXX)OOOC<XOOOCCO<XXXCOCOOC<X!OOOOCOC<3CCOO geboden aan te blijven als onderbevelheb ber van de NAVO-strijdkrachten in Europa. Een functionaris van het bureau van de Franse premier, Guy Mollet, verklaarde vrijdagavond, dat het aftreden van Gruen ther ten zeerste betreurd wordt, „hoewel men de benoeming van Norstad, die wij reeds kennen als een buitengewoon be kwaam officier, toejuicht". Een woordvoerder in Londen liet zich in gelijke zin uit. De NAVO-raad heeft vrijdagmiddag een stemmig zijn vertrouwen in generaal Nor stad uitgesproken en hem tot opvolger van generaal Gruenther benoemd. Het ontslag van generaal Gruenther aan vaardde de raad met leedwezen. De raad betuigde generaal Gruenther zijn dank voor de vele bewezen diensten. Generaal Gruenther heeft op een pers conferentie in Parijs zijn aftreden een van de best bewaarde geheimen van Washing ton genoemd. Hij had in november van het vorige jaar Eisenhower meegedeeld, dat hij met pensioen wilde gaan. In januari had de president met dit verzoek ingestemd. Met nadruk verklaai'de Gruenther, dat zijn aftreden niet het gevolg is van moei lijkheden met de NAVO. Ook laat zijn ge zondheid niets te wensen over. Hoewel er over de dalum van zijn heengaan nog niets is bepaald, dacht hij zelf aan november. De aftredende opperbevelhebber ver klaarde in antwoord op vragen, dat de al gemene NAVO-politiek ongewijzigd zal blijven, daar deze wordt uitgestippeld dooi de NAVO-raad en niet door het militaire hoofdkwartier. Over de strategie van de NAVO zei generaal Gruenther nog: „Ik wil nog eens bevestigen, dat wij altijd een zo oostelijk mogelijke linie zullen handhaven. Wij heb ben een zekere zwakheid, zolang wij niet beschikken over de volledige Westduitse bijdrage". Ter vervulling van zijn garantiever plichting zal de Nederlandse Staat zo lang Indonesië zelf niet voor fondsen heeft gezorgd bij de betaalkantoren de ver vallen coupons van de Nederlandsch-Indi- sche lening 1937 bij de voor deze lening aangewezen Nederlandse betaalkantoren voor zijn rekening nemen. Het aanbod is van kracht met ingang van 16 april aan staande. LONDEN (Reuter) De secretaris-gene raal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, heeft gisteren besprekingen gevoerd met de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Fawzy. Deskundigen voerden, on danks het feit dat het de Mohammedaanse zondag was, van de vroege ochtend af met Egyptische functionarissen besprekingen over „technische" kwesties. In diplomatieke kringen in Cairo is ver klaard, dat de Egyptenaren aandringen op terugtrekking van alle troepen, ook troe pen in politie-uniform, uit de gedemili tariseerde zone van El Aoedja. De Is raëliërs zouden het gebied alleen willen ontruimen als Egypte de, naar de Israëliërs zeggen, zware troepenconcentraties in het kustgebied van Gaza en elders langs de grens over het schiereiland van Sinai, ver minderen. Militaire waarnemers geloven dat als Hammarskjoeld op dit punt een Egyptisch- Israelische overeenkomst kan bewerkstel ligen, de Egyptenaren bereid zouden zijn het aanleggen van prikkeldraadversper ringen langs de grens om grensoverschrij dingen van infiltranten te verhinderen, te aanvaarden. De voorwaarde zou dan ech ter zijn, dat de versperringen slechts de bestandslijnen zullen aangeven en geen in vloed zullen hebben op de uiteindelijke regeling van de Egyptisch-Israelische grens. Egyptische leiders hebben voorgesteld dat de troepen van Israel en Egypte zich tot op een kilometer afstand van de be standslijn zullen terugtrekken, waardoor langs de grens in het gebied van Gaza een gedemilitariseerde zone ter diepte van twee kilometer zou ontstaan. Volgens radio- Cairo heeft Hammarskjoeld gisteren een bezoek aan Gaza gebracht. Spijt Hammarskjoeld, heeft de premier van Israel, David Ben Goerion, meegedeeld, dat deze het „gegeven woord" van premier Nasser moet aanvaarden dat de Egypte naren zich zullen onthouden van oorlogs daden. Ben Goerion had Hammarskjoeld in een brief gevraagd, welke verzekeringen verkregen zijn dat de Egyptenaren hun belofte om zich van oorlogsdaden te ont houden, zullen nakomen. Volgens hem was de belofte reeds ge schonden door Egyptische commando- aanvallen en een vlucht van vier Egyp tische straaljagers boven Israëlisch gebied. Hammarskjoeld zei dat het hem speet dat Ben Goerion hem niet de gevraagde verzekering had gegeven, dat hij dezelfde bevelen zou uitgeven als de Egyptische re gering beloofd had uit te vaardigen. Zodra beide partijen de verzekering gegeven heb ben, aldus de secretaris-generaal, zal ik aan Egypte en Israel bevestiging vragen van het feit dat de orders ook werkelijk uitgevaardigd zijn. De secretaris-generaal had eerder in de week van beide partijen de belofte ont vangen, dat zij zich onvoorwaardelijk zou den houden aan de bepaling van de be standsovereenkomst die oorlogsdaden ver biedt. Beide landen behielden zich echter het recht van zelfverdediging voor. Hammarskjoeld verklaarde, dat hij er op zou staan dat de gehele bestandsovereen komst wordt uitgevoerd. Israel heeft de Egyptische bewering ont kend dat bij een luchtgevecht boven het gedemilitariseerde gebied bij El Aoedja een Israëlisch vliegtuig is neergeschoten. Een woordvoerder zei: „Er is geen Israëlisch vliegtuig aan- of neergeschoten en er is ook geen noodlanding gemaakt door een Israëlisch vliegtuig". Vrijdag hebben zich enige Jordaans- Israelische incidenten voorgedaan. Een groep jonge mannen en vrouwen die zeiden lid te zijn van een anti-commu nistische Zionistische jeugdorganisatie, is DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ het gebouw van het Egyptische consulaat in New York, waar ook de UNO-delegatie van dit land haar hoofdkwartier heeft, binnengedrongen om er een herdenkings dienst te houden voor „de drie kinderen en hun rabbi, die woensdag nabij Tel Aviv door Egyptische moordenaars werden ge dood". Na een uur verlieten de jongeren het gebouw. Wel vier torpedoboot jagers naar Middellandse Zeegebied WASHINGTON (Reuter-AFP) Een woordvoerder van het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken heeft het bericht in een Amerikaans blad, dat de tweede pantserdivisie binnenkort van Duitsland naar Saoedi-Arabië zal worden overgebracht, met nadruk tegengesproken. In antwoord op een vraag, of deze tegen spraak van toepassing was op iedere over brenging van Amerikaanse troepen naar het Midden-Oosten, antwoordde de woord voerder, niets van een dergelijke troepen verplaatsing te weten. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Athene heeft meegedeeld, dat de Amerikaanse ambassade Griekenland de gebruikelijke vergunning heeft verzocht voor het aan land gaan van 1800 mariniers, wanneer schepen van de zesde vloot de volgende maand Griekse havens bezoeken. De Verenigde Staten hadden evenwel niet om toestemming gevraagd de mariniers te „stationeren". Een woordvoerder van het departement van Buitenlandse Zaken heeft officieel ont kend dat de Verenigde Staten „Grieken land toestemming verzocht hebben mari niers naar het eiland Kreta te mogen zen den". Volgens deze woordvoerder zijn de mariniers naar het Middellandse-Zeegebied gestuurd voor opleiding. Van tijd tot tijd zullen zij amfibische landingen uitvoeren, maar voor zover hem bekend zijn er geen plannen om de mariniers voor lange tijd aan land te laten gaan. De woordvoerder zei dat het Amerikaanse verzoek in over eenstemming is met een in 1953 gesloten overeenkomst, waarin de Verenigde Staten militaire faciliteiten waren verleend. De Verenigde Staten zenden vier torpe- dobootjagers naar de Middellandse Zee. Dit geschidt echter niet naar aanleiding van de spanning in het Midden-Oosten, aldus een woordvoerder in Washington. De eenheden worden toegevoegd aan de zesde vloot, teneinde haar oefenmogelijk heden te vergroten en tochten i:n de Rode Zee en de Indische Oceaan mogelijk te maken. Een woordvoerder van het departement van Buitenlandse Zaken heeft gezegd, dat geen enkel besluit is genomen over een conferentie van de ministers van Buiten landse Zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk over de crisis in het Midden-Oosten. L i n g r e Wanneer mannen afgeven op de ijdelheid der vrouwen, klagen zij over een vuur dat zij zelf hebben aangestoken. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM TEL 717162 Suède Dames jas jes in kleuren 110.- De Britse autoriteit voor atoomenergie heeft medegedeeld, dat tegen haar een civiele procedure is ingediend door de Philips Electrical Ltd, een Britse dochter maatschappij van het Nederlandse Philips- concern, wegens inbreuk op een patent van Philips. De regenval heeft voor vrijdag op de Grote Markt te Haarlem en de binnenhof van het verlichte Frans Halsmuseum aangekondigde optreden van de volksdansgroep uit Twente verijdeld. Niettemin is er toch bij de harmonica gedanst en wel in de Renaissancezaal van het Groot Heiligland voor naar schatting vijfenveertig toe schouwers. Museum-directeur H. P. Baard maakte zich na afloop de tolk der aan wezigen door te danken voor wat hij noemde „een prachtig stuk levensblijheid". Toen hij verklaarde dat dit dansen zo aanstekelijk werkte, dat men voortdurend de neiging had gevoeld mee te doen, werd daartoe onmiddellijk de gelegenheid geboden. En, zo dansten gisteravond, na een korte demonstratie van de passen, de dames uit de Twentse groep met de heren uit Haarlem. Zaak-Jungschlager DJAKARTA (ANP) De vereniging van Indonesische juristen heeft in een verkla ring een beroep gedaan „op iedere burger in de wereld" zich te onthouden van re acties op de zaak-Jungschlager zolang de rechter nog geen uitspraak heeft gedaan. De verklaring is getekend door de vice- voorzitter van de Indonesische juristen vereniging, professor Sudiman Kartohadi- prodjo, en door de voorzitter van de bond van Indonesische juristen, dr. Djamalud- din. Zij legt er de nadruk op, dat het proces wordt gevoerd in overeenstemming met het Indonesische recht, hetgeen een eerlijke behandeling en de rechten van de verdachte garandeert. In de verklaring wordt voorts gezegd, dat reacties uit het buitenland, volgens welke het proces in strijd is met de be ginselen van de rechten van de mens en daarom een schending is van het recht en de menselijkheid, hoofdzakelijk zijn ge grond op eenzijdige voorlichting. Elke poging om invloed uit te oefenen tijdens het proces is in strijd met een goede rechtsgang, aldus de verklaring, waarin ten zeerste wordt betreurd, dat in het bui tenland verklaringen over de zaak-Jung schlager worden afgelegd zonder dat wordt gewacht op de uitspraak van de rechter. DE BILT, zaterdag 10 uur: Een ten noordwesten van de Azoren gelegen de pressie verplaatste zich in het afgelopen etmaal naar de Golf van Biscaje. Regen fronten van de depressie bewogen snel over Frankrijk naar het noorden, waar ze in ons land bij de grote rivieren tot stil stand kwamen. Dit had tot gevolg dat het afwisselend in het noorden en het zuiden van het land langdurig regende. Tussen vrijdagavond 7 uur en zaterdag ochtend 7 uur werd plaatselijk, vooral langs de Hollandse kust, meer dan 10 mm afgetapt. Omdat de zachte oceaanlueht alleen tot het midden van het land wist door te drin gen waren de minimum-temperaturen in de noordelijke provincies een vijftal gra den lager dan in de zuidelijke. Verwacht kan worden dat de hoofdkern van de oceaandepressie morgen in Frankrijk komt en dat het boven ons land gelegen front in een langzaam tempo naar het zuidoosten wordt gedreven, waardoor de koude lucht ook over Brabant, Zeeland en Limburg gaat uitstromen. Het kan aanvankelijk nog op tal van plaatsen regenen, maar morgen zal de be wolking langzaam wat minder worden en kunnen in het uiterste noorden enkele op klaringen voorkomen. In het algemeen zal het, en dit geld vooral voor het zuidelijk deel van ons land, wat kouder zijn dan vandaag. (van hedenmorgen 7 nar) Weers- d M E "3 5 u e toestand S3 e 01 c - s-c 2 ZS Helsinki sneeuw O -4 1 Stockholm half bew. windstil -5 0,3 Oslo sneeuw z -1 0,1 Kopenhagen zwaar bew. ono 2 0 Aberdeen licht bew. windstil 0 0,2 Dublin zwaar bew. no 4 8 Londen motregen no 5 9 Amsterdam regen ono 6 15 Brussel zwaar bew. z 9 5 Far ijs regen z 11 23 Bordeaux zwaar bew. z 12 3 Grenoble geheel bew. zw 16 1 Nice regen windstil 12 2 Eerlijn motregen ZZO 7 5 Frankfort regen zzw 10 5 Vlünchen zwaar bew. ZZO 9 1 Ziirich regen windstil 9 8 Oenève regen windstil 9 10 Locarno regen windstil 8 3 W enen nevel n 9 0,2 Innsbruck zwaar bew. w 8 0 Rome nevel ZZO 13 0 Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven lichte regen regen zwaar bew. lichte regen lichte regen motregen zwaar bew. Vlv. Z.-Limb. licht bew. harde ono mat. ono mat. zzw mat. ono matige no zwak. ono zwakke z matige z 5 6 6 16 9 17 4 6 8 5 7 8 9 10 12 Neerslag laatste 24 uur. ^mvrvYYVTOOCÖ VRIJ KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van zater dagavond tot zondagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Zwaar bewolkt met aanvankelijk hier en daar enige regen. Morgen ook enkele verspreide opklaringen. Matige nu en dan vrij krachtige noordooste lijke wind. Vrij koud. 15 april Zon op 5.46 uur onder 19.40 uur. Maan op 8.22 uur, onder 0.10 uur. 16 april Zon op 5.43 uur, onder 19.41 uur. Maan op 9.29 uur. onder 1.06 uur. Maanstanden 18 april 0.28 uur: eerste kwartier 25 april 2.40 uur: volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 15 april Floog water: 6.19 en 18.46 uur. ïj Laag water: 2.en 14.29 uur.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1