Op 16 april zijn de „gele rijders" van de Wegenwacht tien jaar op de weg NEON Tweehonderdduizend leden van hulp verlening aan gemotoriseerden Nationaal Monument op de Dam is bijna voltooid Complot van diamantomruiling voor Amsterdamse rechtbank Pos i tief-Ch ris tel ijk Wegenwachters schijnen soms te kunnen toveren Onthulling door Koningin op 4 mei Diamantslijpers lieten steentjes „groeien" 3 Agenda voor Haarlem Ook hulp in het buitenland Begroeting van mgr. Jansen op Rotterdams Stadhuis Het bezoek van de Duitse minister dr. Seebohm Bruidsmeisjes van Grace Kelly op Schiphol AHe beelden op hun plaats Dam nu één geheel Deense kousenfabriek in Emmen 2)a/;m.T*r*huidl Officier eist streng optreden ZATERDAG 14 APRIL 19 5 6 Zonder te willen teruggrijpen op in het verleden gevoerde debatten over de inter- oretatie van de beginselen, waardoor het Humanistisch Verbond zich laat leiden, ouden wij willen vaststellen dat de chari tatieve werkzaamheid van de vereniging Humanitas zonder enige twijfel moet wor den gerangschikt onder de maatschappelijk heilzame activiteiten. Dit constaterend, kunnen wij ons verenigen met de bitter heid, die spreekt uit de regels waarmede de Nieuwe Rotterdamse Courant dezer daaen gewag maakte van de weigering, waarmee de Eindhovense gemeenteraad antwoordde op het verzoek van de Eind hovense afdeling van Humanitas tot het verkrijgen van een subsidie voor haar maatschappelijk werk. opnieuw heeft Eindhovens gemeente raad de gelegenheid om te demonstreren, dat. de zo gaarne aangeheven leuze, dat deze nijvere stad de lichtstad van het zuiden is, ook in geestelijk opzicht waarde heeft, laten voorbijgaan", zegt de Nieuwe Rotterdam mer en inderdaad ligt de betreurenswaar dige factor van deze aangelegenheid in het cchromelijke gebrek aan verlicht inzicht, waarvan B. en W. en een deel der ge meenteraadsleden van Eindhoven blijk ge geven hebben. De motivering van de zijde van B. en W. van het afwijzend pre-advies getuigt van een enghartigheid, die slecht past bij het allure van deze snelgroeiende, gemoderniseerde stad met haar sterk ge mengde bevolking. Deze motivering steun de namelijk op de overweging, dat „van een plaatselijke overheid, wier beleid in het algemeen op positief-christelijke grondslag is gegrondvest, bezwaarlijk kan worden verwacht dat zij door middel van uiter aard onverplichte subidiëring een maat schappelijk streven zou erkennen en bevor deren, dat deze grondslag principieel en stellig afwijst" Het is wel een zeer mei-kwaardige inter pretatie van het begrip „positief-christe- lijk", die hier ten beste wordt gegeven. Er blijkt immers uit, dat deze term twee ge heel verschillende begrippen dekt, die on derling volkomen met elkaar in strijd zijn. De positieve christelijkheid van B. en W. van Eindhoven kan, gezien hun houding in dit geval, slechts een opvatting dekken, die niet de beoefening der Christelijke deugden en de toepassing der Christelijke levens richting voorschrijft, doch van anderen de erkenning van een aantal formuleringen en overtuigings-détails eist als voorwaarde tot „gelijkberechtiging" in de deelneming aan de gunst der overheid. Wie terecht meent, dat positief-christelijk zijn de deugd der opperste humaniteit op legt, gepaard gaande met de opperste lank moedigheid, de opperste eerbied voor de evenmens, de opperste liefde voor „dwa- lenden in de duisternis" en de opperste krachtsinspanning tot hulp aan de twijfe lenden, kan moeilijk begrijpen dat over heidspersonen, die beweren in hun functie deze positief-christelijke beginselen tot richtsnoer te hebben, andersdenkende be oefenaars van de charitas durven veroor delen niet uit hoofde van deze anti christelijkheid, doch wegens het niet-over- eenstemmen van de formulering, waaron der deze charitas wordt uitgeoefend, met de hunne. De schade, die in een stad als Eindhoven door een dergelijke steile principe-rijderij wordt veroorzaakt aan de verbreiding der échte positieve christelijkheid, is wellicht vele malen groter dan B. en W. dezer grote industriële gemeenschap bevroeden. Het gaat immers niet speciaal om Humanitas of het Humanistisch Verbond het gaat erom, dat bij de in bepaalde afgeperkte religieuze kringen opgesloten volksgroepen de heldere schouwing blijkt te ontbreken, waardoor zij tot overheidsfuncties ge roepen positief-Christelijk apostolaat zouden kunnen verrichten. ADVERTENTIE 5PAARN E 34 hoek Damslr. - HAARLEM TEL.15758 ZATERDAG 14 APRIL Minerva: „Circus Bollini", alle leeft., 2.30 uur; „Het grote spel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Frou Frou", 18 jaai-, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Contrabande en moord!", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „Tussen hemel en aarde", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Benny Goodman Story", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. „Meisjes-slaap zaal", 18 jaar, 23.30 uur. Roxy: „Met stalen vuist", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: ..Love is a many splendored thing", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Duivels spel", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals museum: Avondopenstelling van 8.30 tot 10.30 uur met oude muziek. Vishal: 8.30 uur, Marionettentheater van Don en Ly Vermeire, 2.30 u„ kinderprogramma. Stadsschouwburg: 20 uur. Haagse Comedie met ,,'t Is nooit te laat". Concerfgebouw: 2.30 uur, kindermid dag ter ere van jubilerend BATO; 8 uur: feestavond. ZONDAG 15 APRIL Minerva: „Circus Bollini", alle leeft., 2 en 4.15 uur. „Het grote spel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Frou Frou". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9,15 uur. Luxor: „Contrabande en moord", 18 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Lili", alle leeft., 11 uur; „Tussen hemel en aarde", alle leeft., 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Lido: „A'ida", alle leeft., 11 uur; „The Benny Goodman story", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Roxy: ..Met stalen vuist", 14 jaar, 2. 4.15 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Kleurenpracht van Zuid- Afrika". alle leeft.. 11 uur; „Love is a many splendored thing", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Duivels spel", 14 jaar, 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling van 8.30 tot 10.30 uur, met oude muziek. Vishal: 8.30 marionettenthea ter van Don en Ly Vermeire; 2.30 uur: kin dervoorstelling. Stadsschouwburg: 20 uur. ..Ornifle", Haagse Comedie. Zuiderkapel. Zuiderstraat: 10, 5 en 8 uur, Th. Dikkes. Cultura: 10.30 uur, Wijdingsmorgen Ned. Ver van Spir. „Harmonia". MAANDAG 16 APRIL Minerva: „Het grote spel", 18 jaar, 8.15 uur. Palace: „Frou Frou", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Contrabande en moord!", 18 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „Tussen hemel en aarde'", alle leeft., 2,15, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Benny Goodman story", alle leeft,, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De dui vels van Cascabel", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Love is a many splendored thing", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Duivels spel", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling van 8.30 tot 10.30 uur. met oude muziek. Vishal: Marionettentheater van Don en Ly Vermeire, 8.30 uur; kindervoorstelling, 2.30 uur. De wegenwacht is op 16 april 1946 opgericht met zes man en een inspecteur; thans telt het corps honderdvijfenzeventig manschappen, tien inspecteurs en een hoofd inspecteur, honderdzesentachtig man in totaal dus, naast natuurlijk een staf admi nistratief en technisch personeel, gecentraliseerd op de Gedempte Burgwal te Den Haag; een ontwikkeling in tien jaren die niet gering is. Waren de automobilisten van destijds, die voor een belangrijk deel in maar schamele en gammele autotjes reden, hoogst verbaasd als bij panne een „gele rijder" gratis en voor niets reparaties ver richtte of moeilijkheden verhielp „Service van de ANWB" thans zijn er al men sen, die mopperen op een wegenwachter: „Waarom bent u niet eerder komen op dagen?". Duidelijker illustratie van de plaats, welke de WW in ons steeds inten siever wordende verkeer inneemt, valt moeilijk te geven. De werkzaamheden bleken spoedig zo uitgebreid, dat de ANWB lidmaatschap van de WW voorwaardelijk stelde voor hulp. Bijkans 200.000 leden telt de wegenwacht reeds, die door bijna 200 WW- mannen, patrouillerend op alle belangrijke en drukke verkeersaders, van 's morgens half negen tot 's avonds zes uur voor wat betreft de routes, die slechts overdag door de gele rijders „bewaakt" worden, en van half acht tot 's avonds half elf voor de wegen, die ook in de avonduren onder WW-controle staan, terzijde worden gestaan bij panne of anderszins. TRAJECTEN WEGENWACHT NEDERLAND NOOMALI OtCMST rrrrr. AvoNooieMS* IVUTUM UrTBMiOiKO In de tien jaar van haar bestaan werd door de W.W. niet minder dan 735.000 maal technische hulp geboden, werd in 12.000 gevallen eerste hulp ver leend, werden 800 autobranden ge blust,terwijl 70.000 persoonlijke dien sten werden ver richt. De techni sche storingen worden door de W.W.'ers op een door de A.N.W.B. ontwikkelde wijze opgespoord. Men volgt een eigen methode van sto- ringzoeken, waar in de aankomende Wegenwachters drie weken lang in Den Haag ge traind worden op het Wegenwacht internaat. Men leert hen hoe een diagnose snel kan worden gesteld, zodat de Wegen wachter bij panne in korte tijd kan weten of hij het mankement zelf tijd kan weten of hjj het mankement zelf geboden, losgebroken vee wordt weer in de wei teruggebracht, vermiste kinderen of uit gestichten ontvluchten worden opge- orcl< kan verhelpen en hoe lang dit duurt of hij een nood-reparatie moet verrichten of dat hij machteloos is in een redelijke tjjdsduur het euvel uit de weg te ruimen, zodat garage-hulp ingeroepen dient te wor den, waarvoor de' Wegenwachter zorg draagt. Persoonlijke diensten De persoonlijke dienstvei'lening, die door de Wegenwachters in rijke mate geboden wordt, omvat een nauwelijks te omschrii- ven en verre van definieerbaar scala van assistentie en hulp. Talloos zijn bijvoor beeld de telefonische en telegrafische bood schappen, die door de Wegenwachters ver zonden worden. Geregeld ook worden bood schappen aan weggebruikers doorgegeven met behulp van de honderden telefoonpos ten langs de verschillende routes.Weet men namelijk op welke route zich degene be vindt, voor wie de boodschap bestemd is, dan worden de wegenwachters, die op die route dienst doen, opgeroepen via een dei- telefoonposten. De gele vlag wordt dan uit gestoken, zodat de Wegenwachter weet. dat er een mededeling op hem ligt te wachten Heeft hij die ontvangen, dan zoekt hij die bepaalde auto of motor- Deze wordt „ge ënterd" en de boodschap afgegeven. Op deze wijze kan de W.W.-commandopost in Den Haag in korte tijd met iedere gewenste Wegenwachter in telefonisch contact komen en meestal gelukt dat binnen het Sterke verhalen Verder geeft de-Wegenwachter toeristi sche inlichtingen, hij belast zich met het opsporen van tijdens de rit verloren voor werpen van wieldoppen tot complete aanhangwagens toe en vaak ook zorgt hij er voor dat vergeten grensdocumenten alsnog op hun plaats van bestemming aan komen. Het is zelfs wel eens voorgevallen, dat een automobilist, aan de grens opge wacht werd door een Wegenwachter met de' mededeling, dat hij zijn grenspapieren niet. bij zich had. De verbazing van de automobilist steeg ten top toen de Wegen wachter antwoordde: „Ik heb uw papieren al bij me." Een inspecteur, die kort na het vertrek van de vergeetachtige automobilist de papieren overhandigd had gekregen omdat hij toevalligerwijs ook naar de grens moest, arriveerde daar eerder dan de man- zonder-papierén. Een uitzondering is d't natuurlijk. De normale gang van zaken is dat vergeten documenten per estafette na gebracht worden. En ook deze dienst wordt vaker verricht dan men zou menen. Bij verkeersopstoppingen wordt ook hulp Geen benzine meer of ontsteking in de nar? De wegenwachter ireet altijd raad. spoord en verdwaalde kinderen worden thuis afgeleverd; in spoedeisende gevallen worden zelfs medicamenten bezorgd, ter wijl ook gewaarschuwd wordt bij bos- of boerderij-branden. Bij ongevallen wordt Zoals in ons land buitenlanders worden geholpen door de wegenwacht, zo wor den ook Nederlanders in het buitenland geholpen, mits zij lid zijn. Dit is het j geval in Engeland, door de A. A. road j patrols, in België door de Touringwe- genhulp, in Denemarken door Falck's\ redningskorps, in Zweden door de we genwachtdienst van het Motormannens j riksforbund, in Zwitserland door de 8 Strassenwacht van de A.D.A.C. uxxx)oooooocioooooooooooc)oooocr»xooooooocoooooooooooooocx) ters-in-spe intern op de Wegenwachtschool in Den Haag aan de Gedempte Burgwal. De instructeurs spitsen de opleiding na tuurlijk toe op het storingzoeken en -ver helpen, doch ook de E.H.B.O. wordt niet vergeten. Men wordt getraind op het ont wikkelen van eigen initiatief. De W W.- werkplaats en de door de heer Mosheuvel ontwikkelde en uitgevoerde instructietafels voor de elektrische installaties van auto mobielen, waarop opzettelijke storingen worden aangebracht, die de leerlingen dan dienen te verhelpen, vormen het praktische oefenterrein voor de jonge Wegenwachtei-s. Voordien zijn de sollicitanten natuurlijk technisch en medisch getest. Van de tien belangstellenden voor het vak van Wegen wachter worden gemiddeld vier tot vijf aangenomen. De eisen, die gesteld worden, zijn zwaar. Gedurende de eerste maanden wordt de jonge Wegenwachter nog nauw keurig onder toezicht gehouden door zijn inspecteur het land telt tien rayons met elk een inspecteur en pas na ongeveer een jaar kan worden gezegd: die en die mannen hebben zich ontwikkeld tot goede Wegenwachters. „Herhalingsoefeningen" Even belangrijk als het snel storingen kunnen vinden, is natuurlijk de eis, dat men zelf panne-vrij moet blijven. Kleine reparaties worden zelf uitgevoerd, de meer uitgebreide geschieden in Den Haag in de W.W.-werkplaats, die ondermeer uitgerust is met een eigen spuiterij zodat de bekende gele kleur van de zijspan-combinaties geen veranderingen, hoe gering ook, ondergaat. De zorg voor het eigen materiaal is zelfs zo goed, dat men al tot vervanging van onder delen overgaat op een tijdstip, dat dit nor maliter nog niet geschiedt. In di'ie tot vier jaar worden de motoren, ruim 200 in getal, afgeschreven. Iedere winter worden herhalingscursus sen gegeven. De techniek der motoren staat niet stil en de Wegenwachters moeten na tuurlijk bij blijven. Het verloop is niet groter dan normaal te noemen en het is geen zeldzaamheid dat Wegenwachters, die een andere betrekking zochten, later weer tot het corps terugVexen. Burgemeester en Wethouders van Rot terdam hebben de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, ten stadhuize ontvan gen en tevens aan burgerlijke en militaire autoriteiten uit Rotterdam en vertegen woordigers van r.-k. organisaties de ge legenheid gegeven met de bisschop kennis te maken. De besprekingen die de Duitse minister van Verkeer, dr. Hans Seebohm, volgende week in. Den Haag zal voeren met de mi nister van Verkeer en Waterstaat, mr. Al- gexa, zullen vermoedelijk tot onderwei-p hebben de verbindingen tussen Nederland en de Bondsrepubliek voor zover deze het spoorwegverkeer en het wegverkeer be treffen. Twee bruidsmeisjes van het huwelijk van prins Rainier en Grace Kelly, dat don derdag in Monaco zal worden gesloten, arriveerden vrijdag op Schiphol. Zij zijn vriendinnen van Grace Kelly en werden begeleid door hun echtgenoten. Stewardes sen torsten grote witte dozen met de toi letten voor de dames naar het restaurant. Zij zijn mevrouw Malcolm Reybold en mevrouw John Blair Richardson en zij reisden na een kore onderbreking, waarin zij vriendelijk glimlachten tegen de persfotografen die een groot aantal op namen maakten per vliegtuig verder naar Monaco. Enkele uren tevoren was een ander KLM-toestel een grote kist verzon den, waarin zich een deel van het huwe lijksgeschenk bevindt, dat prins' Rainier en Grace Kelly in Monaco wordt aangeboden door de Nederlandse kolonie aldaar. In de kist bevond zich een kostbaar 96-delig glasservies. Gp 4 mei zal in Amsterdam het Nationale Monument op de Dam in zijn defini tieve vorm door de Koningin worden onthuld. Met man en macht is men thans bezig de laatste hand te leggen aan de voltooiing van het monument en op het ogenblik zijn van de afdeling bestratingen de beste stratenmakers aan het werk. Zij bouwen het kunstig mozaiek van kleine keien op, waaruit de terrassen van het monument zeven treden tot de hoge witte naald zijn samengesteld. Bui ten de schutting, die nu nog het grootste deel van het bouwwerk aan het oog onttrekt, wordt de straat van de Vijgendam geastalteerd; de rijweg is ongeveer twee maal zo breed als voorheen geworden. Panne? De wegenwachter schiet al in zijn overall. E.H.B.O.-hulp geboden en het is wel eens voorgekomen dat een Wegenwachter, toen hij een stilstaande wagen controleerde, de door uitlaatgassen bedwelmde inzittenden van een wagen redde. De geredden moesten volstaan met een dankbrief, want douceur tjes mag de gele rijder niet aannemen. Zware opleiding De Wegenwachters krijgen rijles op een speciale zijspan-combinatie, een vinding van de heer A. J. M. Mosheuvel, Wegen- wachts eerste inspecteur, thans hoofdin specteur. Drie weken duurt de opleiding en gedurende die tijd zijn de Wegenwach- In de loop van maart werden de beelden groepen, die nu nog onder witte canvas- kleden aan de meer dan twintig meter hoge, in doorsnee ellipsvormige zuil schuil gaan, aangebracht. Tevens werden de twee, meer dan levensgrote leeuwen, die beide zijden van het monument sieren, op de bijna manshoge sokkels aangebracht. De grote beeldengroepen bestaan uit een vrouwenfiguur met een kindje, dat de vrede verzinnebeeldt, en een groot reJièf aan de voet van het monument, bestaande uit vier mannenfiguren, die de mensheid in oorlogsgeweld symboliseren. Deze beel dengroepen vormen het laatste en waar schijnlijk het grootste werk van de korte lings overleden beeldhouwer John Ra- decker, die bij de bouw van het monument in alle fasen steeds ter plaatse was. De architect van het Nationale Monument is de heer J. J. P. Oud. Architecten en stedebouwkundigen zeg gen, dat de Amsterdamse Dam, die van oudsher uit. twee delen bestond, door het monument, dat aan de achterzijde begrensd wordt door een eveneens witte, gebogen muur, waarin de twaalf urnen met as van de erebegraafplaatsen zijn aangebracht, Ook bij slechte weersomstandigheden blij ven de wegenwachters op hun post. En bij mist voeren zij op de. zijspan de waar schuwing: „mist overdag, groot licht", een regel, waar nog vaak tegen gezondigd wordt. thans met dit monument tot één geheel zal versmelten. Het hele monument is uitgevoerd in witte steen, Travertin, een uit Italië afkomstige steensoort, die wit blijft en niet zoals vele andere steensoorten snel donkerder wordt. Deze Travertin, een soort kalktufsteen, werd zeer veel gebruikt door de Grieken en Romeinen bij hun bouwwerken. Bij het Gemeentelijk Energiebedrijf-heeft men zeer lang geëxperimenteerd met de verlichting, die nu uiteindelijk gevonden zal worden In speciale schijnwerpers met zeer grote lichtsterkte en speciale straal bundelvorming; deze schijnwerpers zullen op de daken der omliggende huizen van de Vijgendam worden geplaatst. Het monument op de Dam is reeds zo goed als gereed. Slechts de entourage moet nog met het monument in toaardige overeen stemming gebracht worden. Een in 1947 opgerichte Deense nylonkou- senfabriek, de „Scandinavian-American Nylon Hosiery Company", vond in ons land een garenfabriek en een dochteronderne ming van een buitenlandse textielmachines- fabriek. Dat was een van de redenen dat het Deense bedrijf ook een dochterfabriek stichtte in Nederland en wel in het zich snel tot een industriestad ontwikkelende Emmen. Na een opbouwperiode van bijna drie jaar kon donderdag de Nederlandse doch terfabriek, die de naam Danlon heeft ge kregen en ondergebracht is in een zeer modern, door de Emmense gemeente-archi tect ontworpen en aan de gemeente Emmen toebehorend gebouw, officieel worden ge opend. Er werken 121 mannelijke en 82 vrouwelijke werknemers in dit nieuwe be drijf, waarvan de directie uit Denen be staat. De produktie is 2500 dozijn paar kousen per week, dat is ongeveer 7,5 per cent van de totale Nederlandse produktie. Uitbreidingsplannen, waardoor het bedrijf in totaal aan 400 a 500 personen werk zal kunnen geven, liggen al gereed. ADVERTENTIE Dadyderm-zeep Slechts enkele honderden guldens was een vijftal diamantslijpers in dienst van een hoofdstedelijke diamantslijperij rijker geworden door het ruilen van de hun in het bedrijf ter bewerking gegeven steentjes tegen diamantjes die 1 a 2 punten (1 punt is een vijfhonderdste gram) kleiner waren en die zij betrokken van derden. Voor het bedrijf betekende deze omruiling een verlies van vele duizenden guldens. Zeven verdachten in dit complot stonden voor de rechtbank in Amsterdam terecht: vijf slijpers in dienst van het diamantbe drijf en twee kooplieden, die de steentjes ter omruiling voor grotere hadden gele verd. Deze laatsten betaalden aan de slij pers f 1.50 a f 2 per puntje uit. De verdach te slijpers konden zonder bezwaar in dit bedrijf de diamanten laten „groeien" zo als de vakterm luidt, omdat bij het slij pen een deel van het gewicht verloren gaat. De officier van Justitie wees in zijn re quisitoir op de noodzaak streng op te tre den tegen dergelijke misdrijven, opdat de diamantwerkers weten, dat dit laten groei en van steentjes streng wordt gestraft. Te gen de hoofdschuldige, de 65-jarige koop man W. V., die enkele malen een hoeveel heid diamantjes ter omruiling voor grotere steentjes had geleverd eiste hij 8 maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf. Tegen de 30-jarige F. G. K., die eveneens steen tjes ter omwisseling had gegeven van een partijtje, dat hij in België had gekocht en ons land had binnengesmokkeld, eiste de officier 12 maanden gevangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar en onder toezichtstelling van de reclassering. De drie diamantslij pers, de 22-jarige F. N. van D., de 43-ja- rige J. J. S. en de 28-jarige C. C. V., allen uit Amsterdam, hoorden 8 maanden ge vangenisstraf, waarvan vier voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar en met aftrek der ongeveer vier maanden pre ventieve hechtenis, tegen zich eisen we gens verduistering in dienstbetrekking van de steentjes en heling. Tegen twee andere slijpers, de 20-jarige C. J. van W. en de 23-jarige J. M. O., die zich behalve aan verduistering in dienst betrekking van de steentjes voor de om ruiling, ook hadden schuldig gemaakt aan verduistering van in de werkplaats gevon den diamantjes, eiste de officier tenslotte tien maanden gevangenisstraf waarvan vijf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek der vier maanden voorlopige hechtenis. Hij vroeg bovendien alle slijpers onder toezicht te stellen van de reclasse ring gedurende de proeftijd. De zeven raadslieden bepleitten clementie voor hun cliënten op persoonlijke gronden, die uitvoerig in de voorlichtingsrapporten waren uiteengezet. De rechtbank zal op vrijdag 27 april a.s. vonnis wijzen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5