Sovjet-maarschalk Bluecher posthuum gerehabiliteerd Dinsdag actie voor orgel in Bloemendaals hervormde kerk Bromfiets verduisterddrie maanden gevangenisstraf Spaanse regering treedt op tegen stakingsbeweging Redder van de revolutie in het Verre Oosten en adviseur van Soen Jat Sen Tilburgse oud-militairen (gemiddeld 65 jaar) op herhalingsoefeningen Arbeidscontracten van alle stakers opgezegd en bedrijven gesloten 7 Raad van Europa Drukke agenda Nederlandse oliemij-en in het gelijk gesteld Schadevergoeding van zes miljoen Malei se dollars Wetenschappelijke methode in Rusland hersteld Vrijheid van mening en onderzoek de enige weg De Gruyter keert 3 pet. uit Spanje wil wel bemiddelen in het Midden-Oosten Kindje doodgereden Rundveestapel vrij van t.b.c. „Algemeen Agrarisch Verbond" opgericht Fles door ruit van het Egyptisch consulaat gegooid HAARLEMSE POLITIERECHTER De „zegeningen" van het huurkoopsysteem Gronings kustvaartuig aan de grond Examens ZATERDAG 14 APRIL 19 5 6 MOSKOU (Un. Press) Blijkens een be richt in het Russische maandblad „Proble men der geschiedenis" z(jn maarschalk Vasili Konstantinovitsj Bluecher en andere mjlitaire slachtoffers van de zuiveringen der dertiger jaren, postuum gerehabiliteerd. Bluecher was Ruslands eminentste veld- commandant tot zijn val en verdwijning in 1938. Het blad noemt Bluecher onder de organisatoren van het rode leger en de helden van de burgeroorlog, die door Sta linistische historici uit de geschiedenisboe ken waren geschrapt. Bluecher was een van de rechters in het verraadproces van maarschalk Toekhat- sjevski in 1937. Spoedig daarna werd hij- zelf aan de kaak gesteld als de vijand van het volk. Hij werd bekend als militair adviseur van de stichter van de Chinese republiek Soen Jat Sen. Hij stichtte de Whampoa militaire academie, waaraan Tsjang Kai S.iek studeerde. Andere militairen die nu zeer bekwame bevelhebbers en politieke werkers heten zijn: maarschalk Alexander Jegorov, ohef van de generale staf tot 1936; I. S. Oen- schlicht, chef van de luchtmacht en vice- voorzitter van de raad van commissa rissen; M. L. Roetsjinovitsj, commissaris van de defensie-industrie; M. S. Kedrov, chef van de defensie-afdeling van de staatsplannencommissieA. S. Boebnov, commissaris van onderwijs en lid van de revolutionaire militaire sovjet, die in 1917 voor de bolsjewieken de macht greep: W. A. Antonov-Avesejenko, een ander lid van de revolutionaire militaire sovjet en later procureur-generaal; S. Kamenev. chef van de chemische defensie en Y. B. Gamarnik, politieke chef van het rode leger. Bluecher werd geboren in 1889 in een dorp in de provincie Moskou. Zijn werke lijke naam was Goerov. Toen hij 21 jaar Was werd hij tot 32 maanden gevangenis straf veroordeeld wegens revolutionai-e activiteit. In de eerste wereldoorlog diende hij twee jaar aan het Oostenrijkse front. Hij gebruikte de schuilnaam Bluecher toen hij over de linies van de vijand glipte. Biuecher werd ernstig gewond en in 1916 uit de dienst ontslagen. In hetzelfde jaar trad hij tot de communistische partij toe. Het volgend jaar was hij lid van het regio nale defensie-comité in Samarra toen de oktober-revolutie uitbrak. Hij leidde een leger van Oeral-arbeiders tegen de kozak- kenleider Dutoff, op wie hij Tsjeliabinks heroverde. In 1918 werd hij afgesneden van de hoofdmacht van het rode leger door Tsjechische legionaires. Met tienduizend mijnwerkers en andere arbeiders, verge zeld van vrouwen en kinderen, vocht Blue cher zich in 46 dagen een weg over een afstand van achthonderd kilometer naar Kungarah, waar het derde rode leger zich bij hem voegde. In 1921 werd hij opper bevelhebber van de strijdkrachten van de republiek Verre Oosten. Aan de nederlaag die hij een door de Japanners bevoorraad leger onder Moltsja- nov toebracht, wordt de redding van de Sovjets in het Verre Oosten toegeschreven. Tsjans Kai Sjek In 1924 nodigde dr. Soen Jat Sen Blue cher uit. Als generaal Galens leidde hij Chinese cadetten op aan de Whampoa mi litaire academie en hielp Tsjang Kai Sjek het modelleger van de Kwomintang oprich ten. Aan Bluecher wordt toegeschreven dat hij Tsjangs leger de Jangt.se vallei heeft binnengeleid en Hankau veroverd heeft. STRAATSBURG (Van de correspondent van het ANP) De zitting van het par lement van de Raad van Europa, die maan dag in Straatsburg begint en tot 21 april zal duren, zal een ongewoon volle agenda te verwerken krijgen. Op de openingsdag van de zitting komt ook het comité van ministers van de raad van Europa bijeen en op die bijeenkomst zal naar men verwacht, de Oostenrijkse regering haar officiële verklaring van Oos tenrijks toetreding tot de raad indienen. Onmiddellijk daarna zal de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken worden uitgenodigd deel te nemen aan de vergade ring van het ministerscomité en zes Oos tenrijkse parlementsleden zullen dan hun plaatsen in de vergaderzaal van de Assem blee kunnen innemen. Het eerste punt op» de agenda van de Assemblee is de verkie zing van een opvolger van de deze week afgetreden voorzitter Guy Mol let die het Europese parlement twee jaar lang op een algemeen zeer gewaardeerde wijze heeft, geleid maar die niet voor herverkiezing in aanmerking wenst te komen in verband met zijn tegenwoordige positie als minis ter-president van Frankrijk. Na een bespreking van het rapport van het ministerscomité, dat zal worden inge diend door de huidige voorzitter van dat comité, de Italiaanse minister van Buiten landse Zaken, Gaetano Martino, zal het jaarlijkse grote politieke debat worden ge houden. Tot uitgangspunt daarvan dient het rapport van het Italiaanse parlements lid Benvenuti over de westelijke politiek ten aanzien van de communistische lan den en de ontwikkeling van de internatio nale toestand sedert oktober 1955. Ver wacht wordt, dat tijdens dit debat ook de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano het woord zal voeren. Onze landgenote mejuffrouw dr. Marga Klompé heeft een rapport opgesteld over het hernieuwde streven naar Europese een wording, in het bijzonder op het gebied van het vreedzame gebruik van kernener gie en over dit onderwerp wordt eveneens een uitvoerige discussie verwacht. Voorts staat op de agenda een bespre king van het zevende jaarverslag van de OEES aan welke bespreking de Duitse vice-kanselier Blücher zal deelnemen een rapport van de permanente Europese conferentie van verkeersministers, voor stellen betreffende samenwerking tussen de PTT-instanties der Europese landen en tenslotte het fel omstreden plan tot oprich ting van een Europese economisch-sociale read, gebaseerd op het economisch-sociale handvest van de Raad van Europa, waar omtrent de Assemblee ook nog altijd over eenstemming moet bereiken. Na de zitting van het Europese parlement zullen de parlementariërs van de zes lan den der Europese kolen- en staalgemeen schap en van Engeland in Straatsburg blijven voor een vergadering van de As semblee der Westerse Unie, die op 23, 24 en 25 april wordt gehouden. Toen Tsjang zich tegen zijn communis tische aanhangers keerde in 1927, na zijn zegevierende opmars naar het noorden, keerde Bluecher naar zijn commando in Siberië terug. In 1929 verscheen hij in China aan het. hoofd van een strafexpeditie. Chinese strijdkrachten in Mandsjoerije hadden de Chinese oostelijke spoorweg ver overd, die toen voor de helft Sovjet-eigen- dom was. Bluecher dwong de Chinese re gering de Sovjet-rechten te erkennen. Bluecher vormde in het Sovjet Verre Oosten een machtig leger, onafhankelijk van Europees Rusland. De hele agrarische en industriële ontwikkeling van het Verre Oosten was daarop afgestemd. Tezelfder tijd werd een vloot onderzeeboten gebouwd in de Stille Oceaan. Bluecher ontving de orde van de rode banier vier maal in de burgeroorlog. In 1930 ontving hij de orde van de rode ster en de orde van Lenin. In 1935 werd hij een maarschalk van de Sovjet-Unie. SINGAPORE (United Press) Het Hof van Appèl te Singapore heeft het beroep toegekend van drie Nederlandse oliemaat schappijen tegen een gerechtelijke uit spraak, waarbij hun eis een schadevergoe ding van 6 miljoen Maleise dollars toe te wijzen wegens inbeslagneming van petro leum door Japanse strijdkrachten geduren de de oorlog, was afgewezen. De voorlezing van de uitspraak van het Hof van Appèl vergde twee uur. De olie-maatschappijen waren vertegenwoordigd door sir Hartley Shawcross, die tijdens de Labour-regering Brits procureur-generaal is geweest. De betrokken maatschappijen eisen een schadevergoeding van 5.099.490 Maleise dollars voor de inbeslagneming van 46 mil joen gallons geraffineerde olieprodukten na het uitbreken van de tweede wereld oorlog. MOSKOU (AFP) ..De enige weg voor de ontwikkeling van de wetenschap is de vrijheid van mening en onderzoek: Ieder moet door strikt wetenschappelijke me thoden bewijzen, dat hij gelijk heeft", al dus heeft de voorzitter van de Academie van Wetenschappen in de Sovjet-Unie, Nesmejanov, op een persconferentie te Moskou verklaard. Hij noemde de on langs gerehabiliteerde bioloog Nikolai Va- vil ov, wiens werken sedert 1938 niet meer werden.gepubliceerd, „een van onze groot ste botanici". Vavilov verschilde met prof. Trofim Lysenko van mening over de gene tica (erfelijkheidsleer). Hij overleed in 1942. Nesmejanov deelde mee, dat de Academie voorbereidingen treft voor publikatie van Vavilovs werken. Op de persconferentie werd de vraag gesteld, of het eerherstel van Vavilov de herziening betekent van de Sovjet-opvat tingen ten aanzien van de tijdens Stalins bewind veroordeelde erfelijkheidsleer van de biologen Weismann, Morgan en Men del. Nesmejanov verklaarde: „De Weste lijke erfelijkheidsleer bevat een aantal on betwistbare feiten. Het zou dwaas zijn deze te loochenen. Er is slechts verschil van mening mogelijk over de conclusies die eruit getrokken zijn. De wet van Mendel, bijvoorbeeld, is onweerlegbaar bewezen, maar' de omvang die aan haar toepassing en conclusies is gegeven kunnen voorwerp van discussie blijven. Herinnert u zich wat Hitler met zijn racistische opvattingen ervan heeft gemaakt?". Hij verklaarde vervolgens, dat de Sovjet geleerden vijandig blijven staan tegenover ieder „anti-wetenschappelijk idealisme". De experimentele biologie is in de Sov jet-Unie achtergebleven en moet zich voortaan ontwikkelen zonder de belemme ringen van „opgeplakte bureau-etiketten", met de mogelijkheid om gebruik te maken van de in het Westen door experimenten vastgelegde feiten, echter met uitsluiting van de idealistische conclusies, die weste lijke geleerden .trekken, aldus Nesmejanov. Naar wij vernemen heeft de N.V. P. de Gruyter besloten aan het personeel van haar fabrieken en de 405 filialen, dat op WASHINGTON (AFP) Spanje is be reid zijn goede diensten aan te bieden bij de oplossing van de crisis in het Midden- Oosten, zo heeft de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, Artajo, te Washington op een persconferentie verklaard. Hij wees op het in oktober verwachte bezoek aan Spanje van de Egyptische regerings leider, Nasser, en op de eerder verwachte bezoeken van koning Fèisal van Irak, ko ning Saoed van Saoedi-Arabië, en presi dent Camille Sjamoen van de Libanon. Van Amerikaanse zijde was hem te ver staan gegeven, dat het Spanje tot eer strekte dat het vrijwillig de onafhankelijk heid van Marokko had erkend en dat het op deze wijze zijn oude vriendschap met Marokko en de Arabische landen hand haafde. Voorts was over de Amerikaanse bases in Spanje gesproken, met het oog op het mogelijke gebruik van atoomwapens in een toekomstige oorlog met de daarvoor nodige wijzigingen. De atoomwapens hebben zich op een wijze ontwikkeld, die niet te voor zien was in 1953, toen de Spaans-Ameri kaanse overeenkomsten werden gesloten. Dit is volgens de minister een reden te meer, om de Amerikaanse economische hulp aan Spanje aan een herwaardering te onderwerpen. Verder is de mogelijkheid besproken van de aankoop van Ameri kaanse levensmiddelenoverschotten en van buitenlandse particuliere investeringen. Koning Feisal van Irak zal op 15 mei naar Madrid reizen voor een bezoek van tien daigen aan Spanje, op uitnodiging van generaal Franco, het Spaanse staatshoofd. Te Maastricht is het 3-jarig jongetje Henry D. uit Lutterade door een gemeente- autobus overreden en gedood. Het jonge tje was op bezoek bij zijn overgrootmoeder. Met zijn neefje naar een bakkerswinkel ge gaan, stak het plotseling de weg over, waar het werd aangereden. Minister Mansholt heeft in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening medegedeeld, dat op 1 mei de gehele Nederlandse veestapel vrij van tbc zal zijn. Daarna is nog vijf jaar lang nazorg noodzakelijk. Naar ir. A. de Bruin uit 's-Gravendeel mededeelt, hebben op een vergadering te Utrecht, vertegenwoordigers van verschei dene sectoren uit het agrarisch bedrijfs leven opgericht het „Algemeen „Agrarisch Verbond" Dit verbond zal deelnemen aan de verkiezingen, aldus deelt de heer De Bruin mede. Ruim drie eeuwen, om precies te zijn driehonderdtwintig jaar, want het kerkgebouw werd op 25 maart 1636 in gebruik 'genomen, staat het stijlvolle Hervormde kerkje op het kerkplein te Bloemendaal. Het heeft vrijwel altijd nogal rustige tijden gekend, want het kerkelijk leven in Bloemendaal is over het algemeen altijd kalm verlopen. Het fraaie kerkorgel echter, tn 1881 door het echtpaar Borski-Sillem van de buiten plaats „Hartenlust" aan de kerk geschonken, zal in de staat waarin het nu verkeert zijn eeuwfeest niet kunnen beleven. Vijfenzeventig jaar heeft het trouwe dienst ge daan, maar thans is restauratie, of indien mogelijk algehele vernieuwing, nood zakelijk. Het laatste zal echter wel teveel kosten met zich meebrengen. Teneinde de nodige gelden bijeen te brengen is een commissie gevormd uit leden der Hervormde Ge meente Bloemendaal, die plannen heeft ge maakt voor dinsdag 17 april. Er wordt een bazar gehouden, waarop levensmiddelen en handwerken verkocht zullen worden en de firma Spruit houdt een modeshow. De dag wordt besloten met verloting en een feestavond waaraan de personeelsvereniging „De Pompadours" het P.W.N. haar medewerking zal verle nen. Bazar, modeshow en feestavond wor den in het Jeugdhuis aan dë Donkerelaan gehouden. Ook de Christelijke muziekver eniging „Sursum" verleent belangeloos haar medewerking en zal des avonds van zeven tot acht uur een rondwandeling door het dorp maken. Het kerkje Er gaat een grote bekoring uit van het kerkgebouw op het stille pleintje. De oude muren zijn uit baksteen opgetrokken en de hoofdingang met het renaissance-poortje draagt het opschrift „Bewaert uwen Voet als gij ten Huyse Godes ingaet". In de omgeving van Bloemendaal waren in het begin van de zeventiende eeuw de protestanten in de meerderheid. Het waren vooral de „garenbleykers", de „blauselma- kers" en de „snijders" die de protestantse godsdienst beleden. Eenentwintig predikan ten hebben sedert 1634 de Hervormde ge meente aldaar gediend, waarvan Johannes Gravia het langst, namelijk van 1689 1740. De eerste predikant was Johannes Lubberti van 1634-1641. Deze kreeg het in het begin niet zo gemakkelijk, want aan vankelijk werden de godsdienstoefeningen in een schuur bij ,,'t Huys te Bloemen daal" gehouden, dat toebehoorde aan Lu cas van Valckenborg. Dominé Lubberti werd bevestigd door ds. H. Geesteranus uit Haarlem en bij zijn intrede vond hij slechts 26 „oude lidmaten" in zijn gemeente, welk getal spoedig tot honderdtien steeg. Be kende Bloemendaalse predikanten waren o.a. ds. J. D. van Arkel (1872—1892), ds. H. H. Barger (1893—1898), die het boekje „Kerkgeschiedenis ener dorpsgemeente" schreef; ds. J. A. van Leeuwen (1899 1920), dr. M. J. A. de Vrijer (1920—1923), wijlen ds. J. C. van Dijk. Thans staat dr. J. H. Stelma te Bloemendaal. Het kerkje was vermaard om de tien gebrandschilderde ramen die er in 1636 in Vannacht is een lege whiskeyfles door een ruit van het Egyptische consulaat-ge neraal aan de Herman Heijermansweg in Amsterdam geworpen. Deze vernieling zou, volgens de politie, verband kunnen houden met de spanningen in het Nabije Oosten en zou dan als een politiek protest moeten worden beschouwd. Om op alle eventualiteiten te zijn voor bereid, zal voorlopig dag en nacht een po litiepost bij het pand worden geplaatst. Een achttienjarige grondwerker, een 21- jarige collega en een negentienjarige los- arbeider, alle drie Beverwijkers, stonden vrijdagmorgen terecht voor de Haarlemse poiitierechter, verdacht van diefstal van een hoeveelheid oud ijzer. Ze waren er op 10 februari van dit jaar met een bakfiets cp uitgetrokken en hadden hier en daar wat oud ijzer weggenomen, dat zij later verkochten aan een opkoper in Beverwijk, die voor de hele voorraad 39 betaalde hoewel de jongens voor tenminste 150 bijeen hadden gescharreld. „We waren werkloos," aldus trachtte een der verdachten zich te verdedigen. „Je was te lui om te werken," zei de officier mr. dr. R. W. H. Pitlo bits. „Jullie konden best werk krijgen, maar jullie had den er geen zin in." Mr. Pitlo eiste tegen ieder een boete van 75, te vervangen door dertig dagen hechtenis, waarmee politie rechter mr. J. P. Petersen zich kon ver enigen. Na hen stond de opkoper van het be wuste ijzer terecht. De officier nam hem vooral kwalijk, dat bij de prijs van 39 was inbegrepen een „ontilbaar stuk van 150 kilo." „Als mannen als u er niet waren, dan werd er niet zoveel gestolen, want dan wist men niet, waar men de gestolen waar heen zou moeten brengen." Omdat de ver dachte nog een blanco strafregister heeft, wilde mr. Pitlo ditmaal nog volstaan met een boete: wegens opzetheling 150 of zes tig dagen hechtenis. Als raadsman trad op mr. Leesberg, die verklaarde, dat zijn cliënt reeds twintig 5MÏÏ5'dfcïïtis, m22 3 percent uit te keren over de in 1955 ver diende lonen. Vijfduizend werkkrachten zullen anderhalve week extra loon ont vangen. Het uit Groningen afkomstige kustvaar tuig „Senior" is aan de grond gelopen op de landtong van Kroghage op Zuid-Falster. De „Senior", die 374 ton meet en in ballast naar Nysted voer, verkeert niet in gevaar. De zee is rustig. Er is assistentie gevraagd om het schip vlot te krijgen. met politie of justitie in aanraking te zijn geweest. Hij vroeg vrijspraak, temeer ook, omdat een der jongens reeds vaker oud ijzer had gebracht, zodat de opkoper er niet bij had stilgestaan, dat deze partij ijzer wel eens van misdrijf afkomstig kon zijn. De raadsman vroeg derhalve vrij spraak. Mr. Petersen achtte schuldheling be wezen; zijn uitspraak luidde: 100 of der tig dagen hechtenis. De „zegeningen" van het huurkoopsysteem Een 29-jarige chauffeur, thans gedeti neerd in het Huis van Bewaring in Haar X)ooooooooocyDOOoooooooooooooooo^oooocyvy7iooo<>-r)onocxDocooooocooc)(X5CYxx)ooooocxxyxxxxx>xxxxxxDooooo(xxxx)00oooooooooco l I Zestien Til.fai.rgse oud-militairen met de gemiddelde leeftijd van 65 jaar, komen woensdag 25 april voor een dag voor herhaling „onder de wapenen". Dit ge schiedt op aandringen van deze veteranen zelf. Zij vinden, dat zij het nog best op kunnen nemen tegen de soldaten van twintig jaar. De oud-gediénd en voelen zich mentaal en fysiek volkomen geschikt voor de dienst. Zij hebben een verzoek gericht tot prins Bernhard om een maand voor herhaling te mogen opkomen. De staf van de Prins heeft een uitvoerige brief teruggestuurd, waarin wordt gezegd, dat de geste zeer op prijs wordt gesteld, maar dat de mannen uiteraard geen maand onder de wapenen kunnen worden geroepen. Wel worden de zestien uitgenodigd woensdag 25 april een dag de 8 gast te zijn van het leger. X De mannen moeten „opkomen" bij het vierde bataljon zware tanks in het R l Boskamp te Amersfoort. Zij worden des morgens om acht uur te Tilburg per o, R autobus van het leger gehaald. De oudste veteraan is 74 jaar en behoorde tot de lichting 1902, de jongste maakte deel uit van de lichting 1910. R De zestien ijzervreters staan onder leiding van de initiatiefnemer de heer Hoes (die meester-kleermaker was in 1910 te Amersfoort. Zij hebben gevraagd in 8 o het oude uniform te m,ogen komen. R 8 8 CCO_<>3COC<XX)CCO<X«XXOOCKX>OOa'XXX>COOOC>OCCOCOCX02COCCOCOCOKXX>aXCOOCOCXX'^^ lem, zou een bromfiets, die hij in Amster dam in huurkoop had aangeschaft voor 822, na enige tijd verkocht hebben voor 325, toen hij nog 561 moest afbetalen. De verdachte gaf de hem ten laste gelegde verklaring toe: „Ik raakte even m'n hoofd kwijt, en toen was het gebeurd." „Dit alles hebben we weer te danken aan de „zegeningen" van het afkoopsys teem," verzuchtte mr. Pitlo. „De eerste be- taalsom is veel te laag en de termijnen duren te lang." De officier eiste vier maan den gevangenisstraf met aftrek. De verdediger van de verdachte, mr. W. Glastra, vertelde dat zijn. cliënt, die als chauffeur wel zeer lange werktijden maakte, de bromfiets had aangeschaft om steeds zo spoedig mogelijk naar huis te kunnen gaan. „Als hij steeds naar huis zou moeten fietsen, zou hij helemaal geen tijd meer over houden om te slapen." De raadsman vroeg clementie, ook al omdat de verdachte als touringcar-chauf feur weer spoedig aan de slag zal kunnen komen. Mr. Petersen vond, dat de verdachte, die sinds 1949 al vijf veroordelingen heeft on dergaan, nu wel vaak genoeg voorwaarde lijke straf heeft gehad. Hij veroordeelde de chauffeur tot een gevangenisstraf voor de tijd van drie maanden met aftrek. Inwonings-perikelen „Ik vind deze prachtige voorstelling van zaken niet erg geloofwaardig. We hebben hier te doen met een a-sociaal optreden in deze tijd van woningnood. Ik eis daarom een boete van 200 en twee maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk." Aldus sprak de officier van justitie mr. dr. R. W. H. Pitlo tijdens de zitting van de Haarlemse politierechter van vrijdagmor gen tegen een Beverwijkse electricien, die hij er ten sterkste van verdacht, zijn huis gedeeltelijk te hebben afgebroken om in woning te voorkomen. De Beverwijker, aan wie door de ge meente opnieuw inwoning was aangezegd, had in het begin van dit jaar plotseling in de bovenverdieping van zijn huisje een plafond weggebroken, uit de keuken het aanrecht weggehaald en grote stroken be hang van de muur gescheurd. Mr. R. K. P. Kalbfleisch, raadsman van de verdachte, vertelde, dat het kleine, bouw vallige huisje, dat eigendom van de ver dachte was, in feite ongeschikt is voor bewoning door twee gezinnen. De verdedi ger merkte voorts op, dat het huisvesting- bureau reeds in het najaar van 1955 er van op de hoogte was gesteld, dat de eigenaar zijn huisje, dat oorlogsschade had opge lopen, beter bewoonbaar wilde maken. Mr. Kalbfleisch zei weinig te begrijpen van de politiek van de gemeente Beverwijk: uit het huisje een gezin van drie personen weghalen om er een ander gezin van even eens drie personen in te plaatsen. De meeste veranderingen zou de ver dachte hebben aangebracht vóór de ver dieping werd gevorderd. De raadsman sprak van een normale handeling van een eigenaar, die bezig is zijn perceel op te knappen. De verdachte zelf deelde nog mee, dat hij zich geenszins tegen inwoning wilde verzetten, maar dat hij slechts het verzoek tot de gemeente heeft gericht, de verdie ping toe te wijzen aan slechts één persoon, inplaats van aan een nieuw gezin. De politierechter, mr. .T. P. Petersen, zal in deze zaak aanstaande vrijdagmorgen uitspraak doen. geplaatst zijn. Blijkbaar werd de histori sche waarde dezer ramen door onze voor ouders niet hoog aangeslagen, want in het midden van de vorige euew werden zij uit de kerk verwijderd en voor vijf gulden per stuk verkocht! In het Haarlemse stad huis zijn er vier van te bezichtigen. Van deze vier ramen zijn zeer fraaie kopieën gemaakt. Zes van deze ramen prijken thans weer in het Bloemendaalse kerkje. Toen deze kerk op 25 maart 1936 haar driehon derdjarig bestaan herdacht, werden er gel den bijeengebracht om vier oorspronkelijke ramen aan te kopen en tevens voor het kopiëren van de destijds nog ontbrekende. In het interieur van de kerk is veel be waard gebleven, o.a. de oorspronkelijke kerkbanken met het zeventiende eeuwse houtsnijwerk en de zeer stijlvolle preek stoel. Het orgel Voor de actie gaat het speciaal om het orgel van de kerk, dat dringend opgeknapt moet worden. Op 11 augustus 1816 werd in de kerk het eerste orgel of beter gezegd een harmonium geplaatst, dat de leden der kerk hadden aangekocht en het werd in gewijd door ds. Jacob de Wijs. In 1881 werd dit instrument vervangen door het tegenwoordige kerkorgel, gebouwd door Richard Ibach uit Barmen en aan de kerk geschonken door Johannes Borski. De firma Van Ingen uit Amsterdam had het orgel afgeleverd en in Bloemendaal ge plaatst. De heren Robert, Van Kempen en Hal- sema brachten kort geleden rapport uit aan de kerkvoogdij en zij voerden bespre kingen met orgelbouwers van naam. De tegenwoordige organist van de kerk, de heer Piet Halsema, gaf als zijn mening te kennen dat wil men een orgel hebben dat aan de eisen van de moderne dienst zal voldoen, de dispositie van dit instrument gewijzigd moet worden en een nieuwe op stelling nodig zal zijn. Het balcon wordt nu door de speeltafel in twee helften ver deeld. Voor het opstellen van het koor, dat toch de stem van de gemeente vertegen woordigt, moet er één balcon komen. Zo, dat men voor het orgel langs kan lopen. Dit orgel heeft mechanische sleepladen. Tegen elektrische orgels worden wel eens bezwaren geopperd, vanwege de minder mooie klank en eventuele storingen, maar de heer Halsema verzekerde ons, dat dit geen bezwaar behoeft te zijn, want een der gelijk orgel biedt veel meer mogelijkhe den om te bespelen. Het instrument heeft een romantische klank en zou men naar de oorspronkelijke orgelklank terugwillen, dan zou er een orgel met een z.g. barok- klank moeten komen. Organisten, die dit orgel bespeelden wa ren o.a. Vergers omstreeks 1920, George Robert (tot 1922), Jan Booda (19221923), Gerrit Alphenaar, die nu al ruim vijfen twintig jaar in Amerika woont en sedert 1925 de tegenwoordige organist Piet Hal sema. Plannen van Piet Halsema In 1950 heeft Piet Halsema zijn zilveren jubileum als organist van dit kerkje ge vierd. Zijn ideaal is er concerten op te geven en wij menen te weten dat de Bloe mendalers daarvoor zeker belangstelling zullen hebben. Maar in de huidige toe stand van het orgel is dat niet mogelijk, werd ons verzekerd. Hij werd in 1904 te Haarlem geboren en is thans in Overveen woonachtig. Zijn vader was een goed Bach- kenner en was verscheidene jaren orga nist te Haarlem. Bij een Haarlemse mu ziekleraar studeerde de jeugdige Piet har monium, later ook piano. In 1917 werd hij leerling der muziekschool en ging op 17-ja- rige leeftijd naar het Amsterdamse Conser vatorium. Zijn leraren waren J. B. C. de Pauw (voor orgel), Bernard Zweers, S. van Milligen en Anton Tierie. De kennis van het kerkorgel dankt hij in hoofdzaak aan de organist Corn, de Wolf. Op 21-jari- ge leeftijd werd Halsema organist van de Hervormde kerk te Bloemendaal. Verder heeft hij bekendheid als dirigent en koor- leider. Vele malen voerde hij in Apeldoorn met de Chr. Oratoriumvereniging „J. S. Bach", waarvan hij sedert 1948 dirigent is de Matthaus Passion uit, waarover goede critieken zijn deel werden. Rest nog te memoreren dat Piet Halsema sedert 1 maart 1955 ook organist van het Crema torium te Velsen is. De heer Halsema heeft goede verwach tingen dat dinsdag zevenduizend gulden bijeen zullen komen en dat dé kans groot is, dat spoedig orgelconcerten gegeven zullen worden. MADRID (United Press) De Spaanse regering heeft besloten tot sluiting van alle bedrijven, die. betrokken zijn bij de huidige stakingsgolf in Spanje. De arbeidscontrac ten van alle stakers dienen opgezegd te worden. De regering Is tot deze stappen overgegaan nadat de minister van Arbeid, José Antonio Giron, verslag over de sta kingen had uitgebracht en had meegedeeld, dat „in verscheidene bedrijven" de arbei ders niet aan het werk waren gegaan. Er is nog geen einde der stakingsbewe ging in het zicht. De stakers wensen een grotere salarisverhoging dan de algemene verhoging van twintig percent, die de re gering per 1 april heeft bevolen. In in dustriële kringen werd vernomen, dat er enkele ernstige problemen zijn, die aan een snelle oplossing van het conflict in de weg staan: (1) Indien de regering tegemoet zou ko men aan de wensen van één groep der be volking dan zou dat vermoedelijk het sig naal voor eisen over de gehele linie zijn, die de Spaanse economie in moeilijkheden zou brengen. (2) Er is in Spanje eigenlijk geen appa raat, dat in dergelijke geschillen kan func tioneren, daar stakingen verboden zijn. (3) De leiders der stakingen houden zich angstvallig schuil, omdat de stakingsactie illegaal is. Daardoor heeft men eigenlijk geen tegenpartij, met wie men onderhan delen kan. (4) De regering aarzelt, in Baskenland en Catalonië streng tegen de stakers op te treden, omdat zij het verwijt niet op zich wil laden, minderheden te onderdrukken. (5) De koppigheid van de Basken maakt het niet eenvoudig, de stakers van hun voornemens af te brengen. Het ministerie van Arbeid hoopt, dat men de stakers er toe kan bewegen genoe gen te nemen met de wettelijke twintig percent. Men hoopt echter tevens, dat werkgevers, vooral in die bedrijven die goede winsten maken, vrijwillig wat ver der zullen gaan. Men wijst erop, dat in Eibar en Elgoibar, waar de fabrieken lonen boven het minimum betalen, geen stakin gen voorkomen. Toen onlangs de algemene verhoging werd voorgeschreven, werd uit drukkelijk meegedeeld, dat het voorschrift als een aanmoediging was bedoeld. Het bestuur van het internationale ver bond van vrije vakverenigingen heeft zich achter de stakende Spaanse arbeiders ge schaard en haar afkeuring uitgesproken over het dictatoriale regiem in Spanje en de „vurige hoop" dat dit regiem spoedig plaats zal maken voor een, dat alle demo cratische vrijheden zal herstellen. In Brus sel heeft het hoofdkwartier van de ICFTU verklaard, dat zij de staking „met warme sympathie" volgt en de stakende arbeiders „volledig succes wenst". Amsterdam. Gemeente Universiteti). Be vorderd met lof tot doctor in de Geneeskunde op proefschrift getiteld: „Over Meningeo men" de aheer W. H. Brummelkamp, gebo ren te Kekoemen. Bevorderd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift geti teld: „Dipoolmetingen aan enige Homologe Reeksen alpha, omega-gesubstitueerde Alka- nen". de heer N. van Meurs, geboren te Rot terdam. Geslaagd voor het doctoraal examen Na tuurkunde: A. G. C. Tenner, Amsterdam. Kandidaatsexamen Wis- en Natuurkunde: mej. J. M. Been, I. Betel, beiden te Amster dam. Kandidaatsexamen Sociale aardrijks kunde: H. van Driel, Rotterdam; D. J. C. van Batenburg. Pui-merend. Delft. Kandidaatsexamen Werktuigkundig Ingenieur: W. F. ter Hoeve, Amsterdam; R. A. J. Kayser, Venlo; G. Kwact, Alkmaar; A. Loot. -a. Nootdorp; J. A. de Vos, Amstel veen; W. G. Wals, 's Gravenhage; R. Whis- noe Hidajat, Delft. Kandidaatsexamen Vlieg tuigbouwkundig Ingénieur: Soekarman. Delft; E. W. de Wilde de Ligny's, 's Graven hage. Ingenieursexamen Geodetisch Inge nieur: W. J. Bonekamp, Apeldoorn. Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift geti teld „Galvanomagnetic Properties of Ferro magnetic Metals and Alloys", de heer J. Smit, geboren te idwoud en thans wonende te Eindhoven; op proefschrift getiteld „De Alkalische Hydrolyse van de Aethvlestes van enige alpha-aminozuren", de heer J. van de Poel, geboren te Groenlo en thans wonende te Oegstgeest. Kandidaatsexamen Rechten: P. C. Porrey, Rotterdam; A. v. d. Ende, Rot terdam: J. J. H. Gerritzen, Wassenaar.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9