zwaar Vliegtuig vol Hollandse bloemen naar Moskou 'n Simplex-fiets A. v. d. Bogaard SCHOUS Henk Reedijk Agenda voor Haarlem de half zware shag! Mijnenveger glijdt van werf der Haarlemse Scheepsbouw rieven aan de redactie Gigantisch lunapark in Heemstede baten bestemd voor kath. jeugdwerk bijzonder lekker! Voor deelneming aan grote expositie in Gorki-park LANDMEIER Tuingereedschap De „Steenwijk" van de Dokkumklasse Eerste BB-sirene in Haarlem voltooid Rijwielhuis „WILHELMINA" M. JANSEN Zaadhandel Jan Roozen Algemene vergadering der VVD Drie Nederlanders vrij ernstig gewond bij Parijs District Noordholland KNBRD vergaderde Kerkelijk Nieuws Burgerlijke Stand van Haarlem DOUWE EGBERTS Met revolverspuit werd zolderbrand bedwongen Automatische beveiliging voor overweg Sassenheim Televisie-samenwerking Hilversum-Brussel Wederzijds relay geregeld Adviseur sportvelden te Bloemendaal Zandvoorter bij botsing ernstig gewond Brandweer kreeg moderne brandweerauto MAANDAG 16 APRIL 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Van 26 april tot en met 2 mei zal in een der paviljoens van het Gorki-park in Moskou een grote, Russisch-Nederlandse bloemententoonstelling gehouden worden onder auspiciën van het gemeentebestuur van de Sovjet-Russische hoofdstad. De Nederlandse inzending zal een oppervlakte van 500 m2 beslaan, waarvan 150 m2 versierd worden met bloeiende tulpen en narcissen, 150 m2 met seringen, anjers, rozen en vele andere soorten snijbloemen zijnde ai H collectieve inzending van de vereniging De Nederlandse Bloemisterij. De rest van de oppervlakte wordt herschapen in fraaie gazons, waarop onder meer produkten uit Boskoop te zien zullen zijn. Het materiaal voor deze expositie 200 kg. bloemen, verpakt in speciale kisten - vertrekt op 23 april met een chartervlieg tuig van de KLM naar Praag, vanwaar ze per speciaal Russisch vliegtuig naar Mos kou gevlogen zullen worden. De hele „expeditie" staat onder leiding van dr. A. J. Verhage, voorzitter va.n het produkt- schap Siergewassen, die verleden jaar de supervisie had over een kleine Nederlandse bicemenshow, die in augustus in Moskou gehouden werd. Hij zal vergezeld worden door jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, burgemeester van Hillegom, als voorzitter van het Centraal- Bloembollen Comité, W. Maarse Jbzn. te Aalsmeer, als vertegenwoordiger van De Nederlandse Bloemisterij en dr. Muntz, directeur van het NederlandUSSR-instituut in Rotter dam, die als tolk meegaat. De inrichting van de expositie in het Gorki-paviljoen zal geschieden door de Voorschotense tuinarchitect A. J. Stemer- ding, die als hoofdarrangeur terzijde wordt gestaan door de heren D. Schuyt uit Haar lem, J. W. Prenen te Sassenheim en D. J. Veldhuis uit Hillegom. Deze drie zullen de bollenexpositie in Moskou arrangeren. De snijbloemenshow wordt verzorgd door de heren A. Meyer, Den Haag, en E. D. van den Burger uit Maassluis. Het tiental Nederlanders zal het eerste deel van de reis naar de Russische hoofd stad maken in hetzelfde chartervliegtuig, waarmee ook de bloemen verstuurd wor den. Zij zullen vergezeld worden van drie Russische desikundigen, die de afgelopen week tal van centra van bloemen- en boomkwekerijen bezocht hebben en van wiens aanwezigheid wij reeds tijdens de opening van de Lininaeushof gewag maak ten. Dat zij.n de heiren Lapin, directeur van de Moskouse stadskweektuin, Kachirsky, chef van de „Raad voor Parken en Plant soenen" te Moskou, en Lukianov, hoofd tuinarchitect van de Russische hoofdstad. Deze bloerhenshow in Moskou is het resultaat van onderhandelingen, die dr. Verhage na zijn vorige bezoek aan Rusland heeft aangeknoopt met de Sovjet-autori- tieten, bij wie hij een grote bereidwilligheid ADVERTENTIE U fietsend „verg Floresstraat 15 - Haarlem - Telefoon 16548 Rijksstraatweg 246a Telefoon 22604 KROCHT 6—8 t/o Hema TEL. 10353 ZOMERVAART 150-152 - TELEFOON 10172 RIJWIELEN en HULPMOTOREN GEN. CRONJéSTRAAT 160 TEL. 12344 MARNIXSTRAAT 45 - TELEFOON 25081 MAANDAG 16 APRIL Minerva: „Het grote spel", 18 jaar, 8.15 uur Palace: „Frou Frou", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Contrabande en moord!", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Tussen hemel en aarde", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: ..The Benny Goodman story", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Roxy: „De duivels van Cascabel". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Love is a many splendored thing", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Duivels spel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur Frans Halsmuseum: Avondopenstelling van 8.30 tot 10.30 uur, met oude muziek. Vishal: Marionettentheater van Don en Ly Vermeire, 8.30 uur. Begijnhofkapel: Inter kerkelijk evangelistatie comité. 8 uur. Cul- tura: Vereniging van Spiritisten „De Kruis banier', 8 uur. Zang en Vriendschap: bijeen komst van „De grotere wereld', 8 uur. Paul Krugerstraat 36: Volle evangelie gemeente, 3 en 8 uur. DINSDAG 17 APRIL Palace: „Frou Frou", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Contrabande en moord!". 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „Tussen hemel en aarde", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Benny Goodman story", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROxy: „De dui vels van Cascabel", 18 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Love is a many splendored thing", 14 jaar. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Duivels spel", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling van 8.30 tot 10.30 uur, met oude muziek. Vishal: Marionettentheater van Don en Ly Vermeire, 8.30 uur; kindervoorstelling, 2.30 uur. Mi nerva Theater: 8.15 uur, N. Ph. O. voor Heemsteedse Kunstkring. Wijkgebouw Ged. Oude Gracht 104: 8 uur, federatie Haarlem P. v. d. A„ openbare bijeenkomst over volks huisvesting. Theosofia Nassauplein: 8 uur, filmavond Anti-Vivisectie-Stichting. voor zijn plannen ontmoette. Allerwege in de Sovjet-Unie bestaat er een grote vra^g naar snijbloemen en wat op de markt en in de winkels wordt aangevoerd, dat wordt grif en in recordtempo verkocht. De ver wachting is dan ook gewettigd, dat hier voor de Nederlandse kwekers nog grote afzetgebieden te vinden zijn. Orders kun nen trouwens reeds tijdens de tentoonstel ling in het Gorki-park geboekt worden. ADVERTENTIE SPEKSTRAAT 5 - TEL. 16061 In het huishoudelijk gedeelte va.n de al gemene vergadering der WD zijn de jaar verslagen goedigekeurd. Bij meerderheid van stemmen werd een voorstel van het hoofdbestuur aangenomen om de minimum contributie op 10 te bepalen met ingang van 1957. De heer S. J. van den Bergh te Wassenaar werd bi.i acclamatie herkozen als penningmeester Eveneens bij acclamatie herkoos de vergadering als lid van het da gelijks bestuur mevrouw E. A. J. Schel- tema-Conradi te Haarlem. Als leden van het hoofdbestuur zijn herkozen de heren B. Doed.es Breuning ten Cate te Almelo, A. Cal jé te Alblasserdam, ir. A. J. Engel te Velp en ir. A. Voet te Groningen. Als nieuw lid van het hoofdbestuur is herkozen de heer A. Nawijn te Olst. Na een uitvoerige discussie is het ver kiezingsmanifest in grote lijnen vastge steld. Voorts is het beleid van de Kamer fracties besproken. Tot slot riep prof. Oud de aanwezigen op, met opgewektheid en vertrouwen de verkiezingsstrijd in te gaan. Bij Nevers ten zuidoosten van Parijs is een auto-ongeluk gebeurd, waarbij drie Nederlanders zijn gewond. In de auto wa ren gezeten de hger Van der Meer uit Dies- sen, hoofd van de school aldaar, met zijn echtgenote en pastoor Renders uit Val- kenswaard. Zij waren op de terugweg naar Nederland. Alle drie inzittenden werden vrij ernstig gewond in het ziekenhuis van Nevers opgenomen. De juiste toedracht van het ongeluk is nog niet bekend. Woensdag 18 april zal de r.-k. harmonie „St. Michaël" in de vooravond een muzi kale rondgang door Heemstede onderne men, met als eindpunt het grote terrein achter het r.-k. verenigingsgebouw aan de Herenweg. Dit betekent dan het sein tot de officieuze opening van het grootste luna park, dat men in Haarlem en omgeving wellicht sedert een kwart eeuw heeft ge kend. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van het groepscomité voor jeugdwerk in de parochie „Berkenrode", dat door het orga niseren van de jaarlijkse „Fafabapa" reeds ervaring in het voorbereiden van derge lijke ondernemingen heeft opgedaan. De eventuele baten van dit lunapark zullen eveneens geheel aan het jeugdwerk ten goede komen; waarbij het in de bedoeling ligt ook niet-katholieke jeugdorganisaties van de opbrengst te laten meeprofiteren. Het groepscomité is er in geslaagd niet minder dan dertig kermisattractiehouders voor dit lunapark te interesseren, waar schijnlijk mede door de omstandigheid, dat de data gelegen zijn tussen de paaskemxis- sen en koninginnedag, in welke periode de ondernemers toch moeilijk emplooi kun nen vinden. Ten gevolge hiervan heeft het aanbod de beschikbare plaatsruimte verre overtroffen, zodat het comité genoodzaakt is geweest een selectie toe te passen, zodat men uiteindelijk slechts de grootste en meest -aamtrekkafijlos 7*»&t1n'a«ties voor-'dit enorme achtbaan van dertig meter hoog, achtenveertig meter lang en drieëntwintig meter breed, een orkaan-raketbaan, een grote lunapark cake-walk, een steilwand met motordui'vels, een sensatiebaan, een spookhuis, met vernuftig uitgedacht lopend licht, een auto-scooter en een rupsbaan. Verder zullen er geregeld voorstellingen worden gegeven door Bosco Smits' mario netten-theater. Uiteraard heeft men op het terx-ein een aantal voorzieningen moeten freffen, ten einde al deze tijdelijke bouw sels hecht te-kunnen optrekken. Zo werd het onder meer geëgaliseerd met niet min der dan vijfenzestig ton duinzand. Bij dit alles is het organiserend comité vol lof over de ondervonden medewerking van het gemeentebestuur en de door de politie verstrekte adviezen. Mede daardoor zal aan de rechterzijde van de Herenweg (gezien vanuit de richting Hillegom) in de tegenovergestelde straten een ruime par keergelegenheid geboden kunnen worden. En ter beveiliging van de te verwachten talrijke jeugdige bezoekers, zullen er per- Onder voorzitterschap van de heer J. L. Kattestaart heeft het district Noord-Holland van de KNBRD zaterdagmiddag haai- jaar. vergadering in hotel „De Leeuwerik" in Haarlem gehouden. Het jaarverslag van de penningmeester gaf wederom een tekort aan. Het bestuur stelde een contributie-verhoging voor om uit de impasse te geraken, doch de afgevaardigden der Brigades gaven het be stuur in overweging om bij het Bondsbestuur aan te kloppen om verschillende uitgaven bij de Bondsfinariciën onder te brengen. In de vacature, ontstaan in het bestuur door het bedanken van de heer Joh. G. van Gennip, werd voorzien en werd het bestuur bij acclamatie als volgt gekozen of herkozen verklaard: J. L. Kattestaart, Ursem, voor zitter; P. Wapstra, Haarlem, secretaris; A. Houwen, Alkmaar, penningmeester; mevr. F. Jansendev Jager, Bloemendaal, en J. F. de Haan, Amsterdam, commissarissen. De vergadering kon zich verenigen met het voorstel om het Bondsbestuur uit te breiden met de heren J. v. d. Bel (Goes) en K. Terpstra (Groningen). Een vertegen woordiging van ieder district in het Bonds bestuur werd noodzakelijk geacht. Het voor- stel van het Bondsbestuur om de financiële commissie in zijn geheel opnieuw te benoe men kon de vergadering niet ondersteunen. Besloten werd voor te stellen in de plaats van de heer J. L. Kattestaart de heer C. Bis- kanter (Alkmaar) te benoemen. Aan de districts EHBO wedstrijden, die op zondag 22 april in IJmuiden worden gehou. den, zal worden deelgenomen door de Bri gades uit Amsterdam, Haarlem, IJmuiden en Zandvoort. De districtszwemwedstrijden zul len op zondag 6 mei in het Velserbad in IJmuiden door de IJmuider Reddingsbrigade worden georganiseerd. Medegedeeld werd dat de jaarlijkse Bonds EHBO wedstrijden zullen worden gehouden op zaterdag 12 mei in Vught. manent enige volwassen „klaarovers" aan wezig zijn, die de kinderen een vertrouwd geleide over de drukke verkeersweg zullen bieden. Traditie Het ligt in de bedoeling dit lentefeest ten bate vain het jeugdwerk zo mogelijk ieder jaar te herhalen. Misschien gelukt het de organisatoren een telkens terugkerende voorjaarstraditie in het leven te roepen, die waarschijnlijk voor Haarlem en om geving een gewilde attractie zal betekenen. Dit eerste lunapark is geopend van woensdag 18 tot en met zondag 22 april, dagelijks van 14 tot 23 uur. Met uitzonde ring echter van donderdag en vrijdag, waarop het lunapark om vier uur wordt opengesteld. Vanmorgen is de eer ste van een serie van 24 luchtalarmsirenes die in Haarlem op di verse daken een plaats zullen krijgen, op het dak van Vroom en Dreesmann aan het Verwulft voltooid Reeds geruime tijd is Ie Kring Haarlem van de Bescherming Be volking in samenwer- king met de PTT, de D&.JK, A. Schippers tg. Lrm^p i£ be-, -dienst Openbare Wer- noemd tot docent aan d'e theologische fc hpt rF;n h(>H Ned. Henr. Kerk Bedankt voor Oldebroek (2e pred.pl.) (toez.) J. Zwijnenburg te Kinderdijk. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Baarn J. Faber te Deventer te Valthermond-2e Exloërmond K. C. Sm outer, kand. te Breda. Geref. Kerken generale zendingsdeputaten hem hebben aangezocht. Hij zal door een der kerken voor dit werk worden beroepen. Hij heeft voor het beroep als studenten-predikant te Leiden bedankt. HAARLEM, 14 april 1056 GEHUWD: 14 april. L. Ladru en A. G. van de Voort; F. M. Kemps en G. van der Veen; J. Koel en A. E. M. Gussenhoven. BEVALLEN van een zoon; 13 april, A. Chr. Zwaan—Winzmanrt; J. H. van Schooten— Hulsebosch; 14 april, O. Th. M. de Vries van der Hart. BEVALLEN van een dcohten: 11 april C. A. Kennisvan der Vlugt; 14 april, Th. M. J. van Emmerikvan Druten; A. van Geens Meden-blik; P. C. van DeventerGieliam. OVERLEDEN: 12 april, A. Vredenduin Mulder, 80 j.. Raafsfraat; H. I-Iabers^-Cle- meruts, 69 j„ Zocherstx-aat; O. OpheesKahl- man, 75 Wilhelminapai-k; 13 april, A. Jan sen, 78 j.. Oost-Indiëstraat; J. F. Dencher, 78 j., Eksterstraat; A. Duijffvan Groningen, j., Hasselaersplein. ADVERTENTIE „Bijzonder lekker** zult ook U 2egge», zodra U Douwe Egberts DRUM SHAG proeft, de fijnste half zware shag, zacht en toch pittig, yoI van smaak en geur Zaterdagmiddag om kwart over vier ont dekten buren dat op de zolder van perceel Esdoornkade 21 in Heemstede, bewoond door de heer A. Herckenrath, zich een ster ke rookontwikkeling voordeed. Dadelijk werd de brandweer gewaarschuwd die zeer snel ter plaatse was, maar niet zonder moeite er in slaagde, de brandhaard te bereiken. Het bleek dat op de zolder van dit perceel een gi-oot aantal perkamenten lampekappen aanwezig was, waarvan ver moedelijk enkele exemplaren door de sterke uitstraling van een brandende kachel vlam hebben gevat. De mannen van „De Straal- pijp" tastten met een zogenaamde revolver- straalpijp, die bij tussenpozen vrij grote hoeveelheden water afschiet, het vuur aan, maar werden nogal gehinderd door de sterke rookontwikkeling. Voor alle zeker heid hield men daarom nog enige straal- pijpen gereed teneinde de mogelijkheid van uitbreiding onmiddellijk in de kiem te kun nen smoren. Om ongeveer halfzes was men de brand meester en werd de nog bran dende kachel in de tuin gedeponeerd. Daar de brandweer door de toepassing van de x-evolverspuit naar verhouding niet zo veel water heeft gebruikt, valt althans de waterschade nogal mee.Voor het overige zal vex-zekering de schade dekken. Vrijdagmiddag wordt van een speciaal daartoe geconstrueerde pontonhelling van de N.V. Haarlemse Scheepsbouw aan het Noorder Buitenspaarne de eerste van drie mijnenvegers te water gelaten, die deze Haarlemse werf bijdraagt aan het mynen- veger-bouwprogramma van veertien wer ven, direct of indirect ten behoeve van de Koninklijke Marine. Het is de kustmjjnen- veger „Steenwijk" van de Dokkum-klasse, die om vier uur ten aanschouwe van tal rijke genodigden er wordt een hele tribune voor gebouwd zal worden te water gelaten door mevrouw A. Voetelink- Riemersma, echtgenote van de burgemees ter van Steenwijk. Van deze Dokkum-klasse, genoemd naar het eerste schip van de serie, de Hr. Ms. „Dokkum", zijn er al verscheidene voltooid, die eveneens werden genoemd naar be kende Nederlandse plaatsen. In totaal zal deze klasse uit 32 kustmijnenvegers be staan: achttien voor rekening van Amerika, ken en het GEB Joezig maar het werk vor derde vrij langzaam omdat het weer niet meewerkte. Men moei namelijk in de daken enkele gaten hakken om de sirene goed te bevestigen hetgeen met regenachtig weer uiteraard op enige moeilijkheden stuit Vanmorgen kon men echter tot het plaat sen van de eigenlijke sirene op het voetstuk overgaan, hetgeen dan ook - zij het met eni ge moeite en met be hulp van een takel - geschiedde. Men overweegt om in de toekomst de sire nes die van een cen traal punt, de BB- commandopost aan 't Florapark uit bediend zullen worden een keer in de maand, bijvoorbeeld des zater dags om twaalf uur gedurende een minuut te laten proefdraaien. Verkort weergegeven) Op vrijdag 20 april zullen bij de be waakte overweg in de Rijkssfraatweg te Sassenheim de afsluiting en bewaking worden opgeheven en vervangen door automatische halve sluitbomen met wisse lende rode lichten. Tegelijkertijd worden een extra rood licht voor het de overweg kruisende rij wielpad en een geel voorwaarschuwings- licht op de Parallelweg in dienst gesteld. Vijf mei-viering. Zo is dan de diei- ging, dat aan de viering van de vijfde mei een einde zou komen een feit geworden, doordat in een regeringsbesluit is aange kondigd dat aan het overheidspersoneel op deze dag geen vrij meer zal worden ge geven. Eigenlijk is er al te veel met het karak ter van deze dag gemarchandeerd door de overheid, om thans nog op een enigszins waardige manier dit besluit te hei-roepen. Van het begin af aan heeft men de beteke nis van deze dag miskend. De historische betekenis van deze dag trachtte men op de achtex-grond te dringen omwille van materiële belangen. Thans zouden wij er dus toe moeten overgaan de viering van 5 mei te combi- 11 nex-en met de verjaardag van de Koningin. Als Prinses Beatrix eenmaal de taak van vorstin van haar moeder zal overnemen, zal moeilijk met de bevrijdingsdatum rpeer zijn te marchanderen; de dag, waarop aan de mensheid niet alleen de vreugde van de bevx-ijding kon worden hei-geven, maar tevens de dag van belofte voor een betere toekomst, in vrijheid en vrede, voor geheel de mensheid. Dat is de betekenis van de vijfde mei, de dag die ons blijvend zal dooxxlringen van de ernst onzer plicht. C. S. Dierenbescherming en dierenartsen. - In het. vei-slag van het interview met dokter Kas komt een zin voor die aanleiding zou kunnen geven tot misverstand, en wel de zin: „De kernfout van de hele zaak is dat de Diex-enbescherming zich is gaan begeven op het terrein van dé practiserende die- renartsen". Het is juist zó dat het de zeer bepaalde politiek is van het huidige bestuur dat de Dierenbescherming zich niet begeeft op het terrein van de practisex-ende dierenartsen. Vroeger werd over het afmaken der die ren beslist door een der dames van het bestuur of door het personeel, dus door leken; de toestand is nü zo dat dieren en kel worden afgemaakt op advies van en door een dierenarts, met het oog waarop dieren die ter pijnloze doding worden aan gebracht alleen worden afgemaakt indien een desbetreffend attent van een dieren arts wordt ovex-gelegd. Mede op grond van de klachten van de dierenartsen is het pénsion opgeheven. Aan het asyl en de polikliniek woi-den sinds jaar en dag voor het publiek geen katers meer gecastreerd, teneinde tege moet te komen aan de desbetreffende grie ven van de dierenartsen, terwijl ook nim mer een bepaalde dierenarts wordt aan bevolen maar in plaats daarvan aan be langhebbenden een lijst wordt afgegeven waarop alle dierenartsen in Haarlem en omgeving met adres, telefoonnummer en spreekuur zijn vermeld. Wel worden aan de polikliniek der ver eniging patiënten behandeld van on- of minvermogenden, maar de vereniging is ex-van overtuigd dat zij hiermede een zeer goed werk verricht, hetwelk alleen reeds haar bestaan zou rechtvaardigen. Dat door lieden die zich ten onrechte als on- of min vermogend voordoen, misbruik wordt ge maakt van het instituut, is uiteraard daar bij nimmer geheel te vermijden, maar van de zijde der vex-eniging wordt al het mo gelijke in het werk gesteld om dat tegen te gaan. De oorzaak van de moeilijkheden in de vereniging is juist dat het bestuur tegen over zich heeft een aantal opposanten die zich hebben geschaard aan de zijde of zijn voox-tgekomen uit de kring van de oud bestuursleden die de exploitatie van het pension voorstonden en die als leken be slisten over leven en dood der dieren. Of met andere woorden: die moeilijkheden vinden haar oorzaak juist in het streven van dit bestuur de vex-eniging zich niet op het gebied van de practiserende dieren artsen te doen begeven. Namens het bestuur der Vereniging tegen het mishandelen van Dieren voor Haarlem en Omstreken: Mr. W. BOERS, voorzitter. (Van onze correspondent in Brussel) De onderhandelingen, welke de directie van de Vlaamse Televisie met de Neder landse Televisie Stichting en het Neder landse ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft gevoerd, zullen eindelijk een samenwerking tussen TV- Brussel en Hilversum mogelijk maken. Ge durende een proefperiode van vier maan den, van april tot augustus, zal de Vlaamse Televisie, naar eigen keuze, vijftien Neder landse programma's overnemen. De moeilijkheden, die het sluiten van een overeenkomst in de weg stonden, zijn opge lost. De vrees van de Nederlandse vakver enigingen van artisten, dat te veel relaye- ren de mogelijkheden voor Nederlandse ar tisten om dix-ekt voor de Vlaamse televisie cp te treden, zouden verminderen, is on gegrond gebleken. Aangenomen wordt, dat het optreden in Nederlandse televisie programma's, die door de Belgische televi sie worden overgenomen, zelfs de kansen van de Nederlandse artisten om in België zelf op te treden, sterk vergroten. Het eerste Nederlandse programma werd zaterdag jongstleden overgenomen. Het was de weekend-show van de AVRO. Dinsdag, 24 april, relayeert Brussel de finale van het Nederlandse liederenfestival, de eind-wed strijd voor de grote Eurovisieprijs 1956 van het Europese lied en op zaterdag 28 aprli zullen de Vlaamse kijkers het bekende NTS-cabaret-programma Blokband kunnen zien. Vlaamse programma's zullen naar Neder land worden gerelayeerd. De overeenkomst is een verlichting voor het zware werk van de Vlaamse televisie, welke op het ogen blik ongeveer 25 u. programma's per week verzorgt met een beperkt personeel en een zeer kleine studio. Vandaag zullen Vlaams- Brussel en Hilversum en Hilversum samen de reportage over het huwelijk van Grace Kelly becommentariëren. Naast de Hol landse reporters Siebe van der Zee en E. J. P. Dirkse treedt de Vlaamse reporter en adjunct-directeur Nic Bal op. die deze vervolgens weer aan Nederland overdraagt en veertien die gefinancierd worden van de tegenwaardegelden der Mashall-hulp. Alle schepen van deze klasse, ook de „Steenwijk", zijn geheel uit niet-mag- netisch materiaal gebouwd. De romp is van hout in een dubbele huid-constructie op alle spanten en de dekken en de boven bouw zijn van aluminium. Ook de motoren zijn sterk anti-magnetisch gemaakt. Draaibare schroefbladen Een bijzonderheid van deze vegers is de voorziening van omkeerbare schroeven, een vinding die Nederland als eerste land heeft toegepast. Men kan de schroefbladen der beide schroeven in diverse gewenste stan den draaien (zoals bijvoorbeeld ook de pro pellerbladen van vliegtuigen) als gevolg waarvan een aanzienlijk grotere manoeu- vreer-snelheid is verkregen. De uitvoering van deze op zichzelf vrij eenvoudige vin ding vergde een technisch zeer hoogwaar dige constructie. De grootste lengte van „De Steenwijk" is 46,62 meter, de grootste breedte 8,78 meter en de standaax-d-waterverplaatsing is 425 ton. De machines hebben een ge zamenlijk vermogen van 2500 paardekrach- ten. Het zijn dieselmotoren. De bemanning is veertig koppen en de bewapening twee mitrailleurs van veertig millimeter. Deze vegers zijn alle volgens een vast grondontwerp van de NAVO vervaardigd, maar ieder land kan er zelf voorzieningen aan treffen om het gebruik af te stemmen op de eigen omstandigheden. De ervaringen met deze Dokkum-klasse zijn uitzonderlijk goed. Wanneer men bedenkt, dat het een kustmijnenveger is, getuigt het wel van een bijzondere kwaliteit, dat de Dokkum nog onlangs in zijn eentje de oceaan overstak naar de West. Een dergelijke prestatie heeft er toe bijgedragen de belangstelling van de Amerikanen voor dit produkt der Nederlandse wei-ven sterk op te voeren. B. en W. vragen de gemeenteraad' een krediet van 600 beschikbaar te stellen voor de aanstelling van een adviseur voor materiaal, sportvelden en gymnastiekzalen. Vroeger werden deze zaken behartigd door de ambtenaar voor de lichamelijke opvoe ding en de sport, aan wien inmiddels pen sioen is verleend wegens het bereiken van de leeftijd van 65 jaar. De heer Ch. E. de Bock, een der leraren in de lichamelijke opvoeding, hebben B. en W. bereid gevon den de diensten, die door hun speciale karakter niet aan de technische afdeling opgedragen kunnen worden, te verrichten, Zaterdagavond om halfelf is de vieren- veertigjarige heer W., die met zijn auto op de Zandvoortselaan te Zandvoort in de richting van Haarlem reed, de macht over het stuur kwijt geraakt in de bocht ter hoogte van de manege. De auto botste tegen een lantaarnpaal en was zwaar be schadigd. De heer W. liep ernstige wonden op en is per ziekenauto naar het Sint Elisa beths Gasthuis te Haarlem vervoerd. Van morgen was hij nog steeds niet bij kennis. Over de oorzaak is niets bekend. Het was reeds duister, daar de straatverlichting niet meer brandde. De vrijwillige brandweer te Bloemendaal is sedert enige dagen een nieuwe brand weerauto. een hogedruk-nevelspuit rijker. In garage Van Wijk te Overveen, het meest centrale punt van de gemeente Bloemen daal, is de nieuwe brandweerauto gesta tioneerd. De nieuwe brandspuit is afkomstig van gebroeders Kronenburg N.V. Brandspuiten- fabriek te Hedel en in deze omgeving voor lopig althans een unicum. Wel zijn er plan nen in Haarlem en Zandvoort een derge lijke brandweerauto aan te schaffen. De auto, merk Austin, kan spuiten met een druk van ongeveer vijfenveertig atmos feer. Er zijn twee haspels van 60 meter en twee van 75 meter „hogedruk"-slang op de wagen aangebracht, aan de einden waarvan bluspistolen zijn bevestigd.Deze pistolen zijn op z.g. „straal" en op „pluim" te bestellen. De zich in de wagen bevindende watertank heeft een inhoud van 1500 liter. Het voor deel hiervan is dat de brandweermannen bij een optredende brand de 60 en 75 meter lange rubberslangen onmiddellijk uit kun nen lopen en er voorlopig althans dadelijk water is. De voorbereidende maatregelen vergen dientengevolge dus veel minder tijd dan bij het gebruik van een lagedruk-spuit, waarbij men steeds gebonden blijft aan het uitrollen van zuig- en aanvalsleidingen, zonder of met verdeelstuk. Bij deze nieuwe, moderne spuit wordt een nevel verkregen met fijne waterver stuiving, waardoor liet effect bij een brand- blussing veel groter is. Er is bovendien het voordeel dat de aangebrachte waterschade geringer is. omdat men nu niet met een grové waterstraal te doen heeft. Bij grote uitslaande branden is toch as sistentie nodig en het ligt in de bedoeling, aldus vex-zekerde de commandant van de Vrijwillige Brandweer Bloemendaal, de heer IJ. E. Dijkstra ons, steeds met twee spuiten uit te rukken bij enige brand van betekenis, nu eens met de spuit te Aerden- hout, dan weer met die van Bloemendaal, al naar gelang van de plaats van de brand.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9