Vlees hooit erbij Gereproduceerde tekeningen van Rembrandt in Frans Halsmuseum R.K. Politiebond „St. Michaël" congresseert in Haarlem Feestelijke kennismaking met The London Mozart Players Tweede post aan het strand van Bloemendaalse Reddingsbrigade JAC. VAN MARIS Kort en bondig Bij theehuis „Parnassia DINSDAG 17 APRIL 195 6 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Sticusa-expositie door wethouder Geluk geopend Rit in gestolen auto eindigde met botsing Vroege lepelaar bij de Schipholweg In plaats van rem-, gaspedaal ingetrapt Drie maanden niet rijden De vijfde mei Haarlems gemeente- personeel vrij Jubileum A. H. Nessen Koger won voorj aarsrit van „De Kampioen" Zandvoorter viel van stationstrap Tweede fagottist van het N.Ph.O. overleden Ds. J. v. d. Vlugt 50 jaar predikant Vogelvrienden-reunie in Krelagehuis Burgerlijke Stand MET VLEES BLIJFT U GEZOND EN STERK Winstuitkering bij de papierfabriek Winkeliers van „Galerij Schiphol" vierdenJfecst Kerkconcert ten bate van Haarlemse V.C.J.C. EEN 1e VERKOOPSTER Ook motorvlot gevraagd Zaak Veenestraat voor Haagse rechtbank Vijf jaar geëist Open brief aan de CPN jn het Frans Halsmuseum werd maan dagmiddag door de wethouder van Kunst zaken der gemeente Haarlem, de heer D. j. A. Geluk een tentoonstelling geopend van reprodukties van tekeningen van Rembrandt, welke expositie door de heer p. Baard is samengesteld in opdracht van de vroegere Sticusa, de Stichting voor Culturele Samenwerking met Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen. Zij is dan ook bedoeld voor verzending naar deze landen, maar zal tot 16 mei in een der bovenverdiepingen van het Frans Hals museum te zien zijn. Voor een klein gezelschap genodigden werd eerst het woord gevoerd door de heer H. van Boheemen, waarnemend directeur van de in liquidatie zijnde Sticusa. Deze instelling zal, naar de spreker zeide, ge splitst worden in een stichting, die in het bijzonder de culturele samenwerking met Indonesië en de West gaat bevorderen en een stichting voor internationale culturele betrekkingen. „Ons werk is voor het over grote deel in Nederland onbekend omdat het geheel naar buiten gericht is", aldus de heer Van Boheemen, „en daarom doet het ons veel genoegen, dat we er bij deze gelegenheid binnenslands eens iets van kunnen laten zien". Het is voor de arbeid van de Stichtingen volgens hem van bete kenis, dat zij in Nederland een klankbord vindt. Wethouder Geluk begon zijn openings rede met de opmerking dat Haarlem zich in dit Rembrandtjaar g«en eigen manifes taties heeft voorgenomen omdat er in het verleden geen direct contact tussen deze kunstenaar en Haarlem heeft bestaan en omdat Amsterdam immers vlakbij ligt. Dat neemt echter niet weg, dat de commissie voor de esthetische vorming voor de schooljeugd van het v.h. en m.o. deze ge legenheid dankbaar heeft aangegrepen om deze jeugd dichter bij het werk van Rem brandt te brengen. Öok de eerste van de series reprodukties, welke zij nu al enige tijd op de scholen doet rondgaan, betrof deze schilder. Hij prees zich gelukkig, dat men voor deze exposdtie nog een plaats had kunnen vinden op deze zolder van het Frans Hals museum, die ook de moderne kunst her bergt, ofschoon zij zeker daarvoor niet de meest geschikte plaats is. „Binnen afzien bare tijd voorzover we daar in deze om standigheden nog van kunnen spreken hopen we in Haarlem een museum voor moderne kunst te hebben", zo verklaarde wethouder Geluk. Met een dankwoord aan de heer Baard en de Sticusa en de wens, dat niet alleen veel jongeren maar ook veel ouderen de tentoonstelling zullen gaan zien, verklaarde hij deze voor geopend en ver zocht hij de genodigden hem uit de Re- naissancezaal te volgen naar de zolderver dieping, waar de reprodukties zijn geëxpo seerd. Een tentoonstelling van reprodukties van tekeningen van Rembrandt in het Frans Halsmuseum lijkt een wat magere toevoeging aan de viering van het Rem brandtjaar. Geen moment echter heb ik het gevoel gehad dat aan mijn genieten werd te kort gedaan door de wetenschap reprodukties voor me te hebben, toen ik tot een voorbezichtiging dezer expositie in de gelegenheid werd gesteld. De heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum, had opdracht gekregen van de Stichting voer Culturele samenwer king een collectie van reprodukties naar tekeningen van Rembrandt samen te stel len voor in Indonesië, Suriname en de An tillen te houden tentoonstellingen. Een der gelijke opdracht was hem al eens ver leend: toen ging het om etsen van dezelfde meester. Vóór het vertrek dezer verzame ling kan de heer Baard een belangrijk deel hiervan gedurende een maand in het Frans Halsmuseum laten zien. Hij hoopt vooral cp het bezoek van jongeren. Deze expositie is van didactische aard. Enkele voorstudies van belangrijke schilderijen zijn vergezeld van foto's van die schilderijen. Bij de te keningen zijn verklaringen, die de aan dacht voor dit werk zullen verdiepen. Een goed verzorgde catalogus is in bewerking en de heer Baard mag er een aantal meer laten drukken dan de Sticusa van plan was, zodat diegenen onder de Haarlemse jeugd, die met goed gevolg hun eindexa men aan een middelbare school afleggen, een herinnering aan dit Rembrandtjaar zullen meekrijgen. Mogelijk dat een boek met goedverzorgde reprodukties ons even veel plezier kan doen als deze tentoonstel ling, maar niet iedereen, zeker niet onder ADVERTENTIE SPECIAALZAAK Grootste sortering Vakkundige bediening Barrevoetestr. 19 Tel. 15051 Om half tien maandagmorgen werd een stilstaande auto in de Lucas Meyerstraat in Haarlem-Noord aangereden door een andere auto. Deze. reed aanvankelijk door, maar stopte vijftig meter verder, waarna de bestuurder zich uit de voeten maakte. De auto bleek toe te behoren aan een arts, die deze had geparkeerd voor het Grote Gasthuis, waar hij zijn vrouw bezocht. De dief of „joyrider" wordt nog gezocht. De beide auto's kregen schade aan de voor spatborden. Maandagmorgen werd voor het eerst in 1956 een lepelaar waargenomen op een weiland naast de Schipholweg bij Haar lem. Deze lepelaar (een grote witte vogel, die ongeveer de afmetingen van een blau we reiger heeft) heeft dit weiland vermoe delijk uitgekozen voor een tussenlanding op weg naar zijn broedterrein (de Muy op Texel, het Naardermeer of het Zwanenwa- ter bij Callantsoog). In de lente worden deze vogels in deze omgeving namelijk zel den gezien. In de zomer na de broedtijd Zwermen de lepelaars uit over het land. Dan worden zij ook in de polders tussen Haarlem en de Haarlemmermeer wel meer gezien, maar blijven toch tot de zeldzame verschijningen behoren. de jeugdige belangstellenden, zal in staat zijn zich dit te verschaffen. Ik geloof dat het overbodig is nog nader in te gaan op de schoonheid van dit werk. Ik wil volstaan met te zeggen hoe tijdeloos en daardoor modern veel van Rembrandts tekeningen me weer voorkwamen. Met name de landschappen konden wat betreft uitdrukkingswijze vandaag gemaakt zijn. De onderwerpen kunnen we nog steeds zo tegenkomen en wanneer het hier niet vol gebouwd wordt, blijft dit zo, omdat Rem brandt op zo'n eenvoudige wijze het essen tiële van ons landschap wist weer te ge ven. BOB BUYS ADVERTENTIE Het perfect-zittende front, de correct-vallende zoom, de lang-makende snit - gemaakt voor de sportieve man van de wereld* - STURKA.MANABOUTTOWN' •Draagt ook een van de nieuwe Sturka tweedcolbertseen zeer bijzondere combinatie! Haarlemse kantonrechter ,,'t Is gewoon een kwestie van beenver- schieting", zei maandagmiddag een drag line-machinist tegen de Haarlemse kanton rechter mr. J. E. Goudsmit, voor wie zijn aanstaande schoonvader terecht stond. Deze, een technisch installateur uit Heem stede, was op 20 november van het vorig jaar, komende uit het wandelbos Groenen-' daal in Heemstede, toen hij per auto op de Sparren la an reed, met een zo ruime bocht naar rechts de Herenweg opgezwaaid, dat hij in botsing was gekomen met de auto van een chirurg, die op deze weg reed. Een botsing, die geen lichamelijk letsel ten ge volge had. De schoonzoon, die op dat ogenblik naast de bestuurder had gezeten, maar, naar hij zei, niet mee aan het stuur had getrokken een andere getuige meende namelijk dit gezien te hebben vertelde, dat zij beiden naar het wandelpark waren gereden, om dat het juist de eerste dag was, dat het zwervende hert Jodocus behouden was teruggekeerd. Op de terugweg, toen de auto de Herenweg genaderd was, zou zijn toekomstige schoonvader bij vergissing niet de rem, maar het gaspedaal hebben inge trapt. De verdachte zei, dat zijn been was uit geschoten. „Ik rijd al dertig jaar en heb nog nooit een bekeuring gehad. Zelfs m'n achterlichtje De ambtenaar van het openbaar minis terie, mr. H. Lagerwaard, vond, in tegen stelling tot de verdachte, dat wel degelijk een verkeersovertreding is gepleegd en eis te een boete van 200 met daarnaast in trekking van het rijbewijs voor de tijd van een half jaar. Mr. Goudsmit ging met de gevraagde boete accoord. Het verbod motorvoertuigen te besturen beperkte hij tot drie maanden. Naar wij vernemen zullen de Haarlemse gemeente-ambtenaren op zaterdag 5 mei de gehele dag vrij zijn. In Haarlem gold steeds de regeling, dat op de nationale feestdag het gemeenteper- soneel 's middags vrij van dienst was. Nu de vijfde mei op een zaterdag valt hebben B. en W. besloten de halve vrije dag voor de ochtenduren te laten gelden. In Heemstede, waar eveneens een halve dag vrij wordt gegeven, wordt deze rege ling niet gevolgd en zullen de ambtenaren tot het volgend jaar of tot 1958 moeten wachten om van hun halve vrije dag te kunnen profiteren: dat hangt er vanaf of het volgend jaar de nationale feestdag op zondag of maandag wordt gevierd. In Bloemendaal moeten Burgemeester en Wethouders nog beslissen, maar in elk geval bestaat in die gemeente op het punt van de viering van de vijfde mei een goede traditie. Ook Gedeputeerde Staten moeten nog beslissen over de verlofregeling op 5 mei. In elk geval staat vast, dat Haarlem zijn eervolle van de regeringsopvatting af wijkende traditie ten aanzien van de betekenis van de vijfde mei ook dit jaar zal voortzetten. Maandag was het veertig jaar geleden, dat de heer A. H. Nessen, Kennemerstraat 60 in Haarlem, bij de melkinrichting „Kranenburg" in dienst trad. Tijdens de receptie, die maandagmiddag in de melkin richting aan de Gedempte Raamgracht 25 rd. werd gehouden, is de jubilaris on der meer toegesproken door de directie, van welke hij een geschenk in couvert ont ving. Namens het personeel werd hem een schemerlamp en een flitsapparaat aange boden. De heer Nessen is van beroep con troleur. In de feestelijk versierde zaal van het Concertgebouw te Haarlem is vanmiddag de algemene vergadering begonnen van de R.K. Politiebond „Sint Michael". Haarlem was als plaats van vergaderen uitgekozen, omdat de afdeling Haaidem en omstreken veertig jaar bestaat. De leden dezer afde ling hadden voor een fraaie versiering van de zaal gezorgd en voorbereidingen ge troffen voor de viering van het jubileum. De bondsvoorzitter de heer J o s. P. H. K r n e r, inspecteur-korpschef te Val- kenswaard, heeft een openingsrede gehou den, waarin hij eerst herinnerde aan de laatste vergadering van twee jaar geleden, waarbij het veertigjarig bestaan van de bond is gevierd. Daarna is een periode van hard werken en arbeidslust gevolgd. Tij dens de vorige vergadering werd aandacht besteed aan de versteviging van de struc tuur naar buiten en thans wordt speciaal gewerkt aan de innerlijke uitbouw van de organisatie. Sprekende over de financiële ^toestand van de Nederlandse ambtenaar en die van de politie in het bijzonder, zeide de bonds voorzitter, dat men waarachtig niet enthou siast kan zijn. Nederland bevindt zich in een bijzonder goede conditie. Er wordt goed verdiend en het gaat het bedrijfsle- De stichting Sociaal Fonds Bouwnijver heid organiseerde een feestelijke bijeen komst in het Concertgebouw te Amster dam, waartoe zij het vermaarde kameror kest „The Londen Mozart Players" uitno digde voor het geven van een concert. Uit alle delen van het land werd belangstel ling betoond voor deze muziekavond, die maandag plaats had. Het uit ruim twintig leden bestaande orkest werd zeven jaar ge leden opgericht door de Londense dirigent Harry Blech, die er in geslaagd is een zeldzaam gaaf klankgeheel in het ensemble te bereiken, een levendige musiceergeest en een delicate, poëtische gevoeligheid. Met het deze avond uitgevoerde progx-am- ma vermocht Harry Blech deze kwaliteiten schitterend te doen uitkomen. De symfonie no. 49 in f van Haydn (bijgenaamd „La Passione") bleek voor de bezetting wel een bijzonder dankbare opgave en ook de Vijfde van Schubert (in Bes) leende zich prachtig voor het intieme musiceren van de „Mozart Players". Doch om de naam van zijn orkest eer aan te doen kwam Harry Blech uitex-aard ook met een werk van Mozart voor het publiêk. Hiexwoor was gekozen het Con cert in C voor fluit en harp. De solopar tijen werden door twee vooraanstaande Franse interpreten, de harpiste Lily Las- kine en de fluitist Jean-Pierre Rampal vervuld. De vertolking van dit juveniele werk was een openbaring en wel in deze zin, dat de klankverhoudingen van het kleine orkest met de bescheiden, want nooit geforceerde timbres der solo-instru menten een totaal vormde, dat ideaal kon heten. Men kon er zich een voorstelling bij maken, hoe zo een stuk in een rococo- salon in de galante tijd van vóór de Franse revolutie geklonken moet hebben. Zo moet het door Mozart ook gedacht zijn, toen hij het in 1778 te Parijs voor de amateur fluitist Hertog de Guines en diens harp spelende dochter componeerde, aldus als huismuziek voor een beperkt ensemble. Het Andantino klonk als een nagalm uit het verloren paradijs! Wat een heerlijk heid aan melodische schoonheid en distinc tie, aldus weei'gegeven met de eenvoud die gevoed wordt door de ernst en de geladen heid der innerlijke beschouwing. Solisten en orkest slaagden er zelfs in het slotdeel, dat niet tot Mozarts sterkste concepties De vierde rit van de voorjaax-scompetitie, welke de Haarlemse wielervereniging „De Kampioen" gisteren liet verrijden, is gewon nen door Koger die C. v. d. Aar in de sprint wist te kloppen. De uitslag luidde: 1. Koger, de 80 km in 2 uur, 9 min. en 9 sec.; 2. C. v. d. Aar; 3. Vis ser; 4. Rutte; 5. H. van Steyn; 6. Deutekom; 7. C. van Steyn; 8. Hoogland. C..klasse: 1. Konings. de 60 km in 1 uur en 47 min.; 2. Kottman; 3. Geuzenbroek, 4. Sminia; 5. Walters; 6. Scheerder; 7. Ramp. kema. behoort, boeiend en aantrekkelijk te ma ken. Bijzonder fx-appant bleken ook de ca- denzen van Reinecke, die door Rampal en Lily Laskine werden ingelast. Ovex-weldi- gend was de bijval, waarin ook Harry Blech en de zijnen mochten delen. Maar een groot succes verwierf deze avond ook de Hollandse pianiste Trudelies Leonhardt, die soliste in het Tweede Pianoconcert van Beethoven was. Volko men eangepast bij de delicate en op intie- men aangepast bij de delicate en op intie- van het Londense kamerorkest vertolkte Trudelies Leonhardt het weinig gespeelde concert met lichte toets en charmerende klank. Zo verwijlde men de hele avond in de intieme sfeer van een muziek, die des te aantrekkelijker klinkt, naarmate haar begrenzing aan klankexpansie niet over schreden woi'dt. De kennismaking met Harry Blech en zijn „Londen Mozart Players" was bij al deze ervaringen een uiterst leerzame en aangename. JOS DE KLERK Door onbekende oorzaak is maandagmor gen in Haarlem omstreeks zeven uur een zestigjarige Zandvoortse timmerman van de stationstrap bij de uitgang gevallen. Hij kreeg een gebroken dijbeenhals of een wervelfractuur en is naar het Grote Gast huis overgebracht. Zondagmorgen is op 66-jarige leeftijd de heer H. Schulpzand, tweede fagottist van het Noordhollands Philharmonisch Orkest overleden. Hij was ruim vijfender tig jaar aan het orkest verbonden. Zijn caxTière is hij begonnen als elève muzikant bij het tiende x-egiment infanterie. In 1910 werd hij overgeplaatst naar de Stafmuziek en in 1920, na de opheffing van de leger- muziekkorpsen, kwam hij naar Haarlem. Zondag 22 april viert ds. J. v. d. Vlugt te Bloemendaal zijn gouden ambtsjubileum als predikant der Hervormde kerk. Hij werd op de oudejaardsdag van 1881 gebo ren. Zijn eerste gemeente was Vrouwenpol- fier. In 1911 verwisselde hij deze gemeente met Nieuw-Buinen in Drenthe, vanwaar hij drie jaar later naar Nieuw Stadskanaal vertrok. Daar werd hem wegens zijn be noeming tot geestelijk verzorger van „Vre derust" te Bergen op Zoom, waar hij werk zaam is geweest tot 1 juli 1944, eervol ont slag met de bevoegdheid van emeritus verleend. Het is de wens van ds. v. d. Vlugt om zijn gouden ambtsjubileum in stilte te herdenken. ven voor de wind. Van al de rijkdom en welvaart merkt de Nederlandse ambtenaar weinig of niets en spreker noemde het on begrijpelijk, dat de regering een zo uiter mate star loonbeleid tegenover haar diena ren blijft volgen. De onbevredigende afloop van de salarisherzieningen van verleden jaar ligt nog zwaar op de maag. „Wij wil den, dat de volksvertegenwoordiging zich eens even druk ging maken over het over heidspersoneel, als zij het gedaan heeft b.v. ten behoeve van verlaging der successie rechten. Wat hierover gezegd is over amb tenaren is haast in versterkte mate te zeggen over het politiepersoneel. In 1954 is weliswaar voor het lager personeel een niet onbelangrijke herziening van de sala riëring verkregen, maar volgens spi-eker moet dat gezien worden als het gedeeltelijk ongedaan maken van een schrijnende ach terstelling in de salariëring met soortge lijke groepen van het overheidspersoneel. Van het verkrijgen van een redelijk deel der welvaart is voor ons in ieder geval ook nog geen sprake geweest", aldus de heer Körner. De voorzitter vervolgde: Wat bovendien bij de politie nog een factor van betekenis is, is het feit, dat aan de rang ook de func tie vastzit. Het is bekend, dat ondanks de starheid in het loonbeleid, er veel soulaas kan worden geboden door bij andere tak ken van dienst een rangsverhoging te cre- eren. Het beste bewijs, dat de politie on dergewaardeerd is, wordt geleverd door de geringe animo die er bestaat om van het gezagsapparaat deel uit te maken. Behoor lijk personeel is bijna niet te ki-ijgen. Dit geldt zowel voor het lager personeel als voor kandidaten voor de school van hogere politieambtenaren in Hilversum. Welis waar wordt van hoge officiële zijde wel beweerd, dat de weinige animo aan andex-e oorzaken is te wijten, spreker durfde vol te houden, dat het voornamelijk aan de te lage salariëring ligt. De aanzienlijke hoe veelheid vacatures bij de Nederlandse po litie zal blijven bestaan, als men niet van zins is de primaire arbeidsvoorwaarden te verbeteren. Inmiddels moeten de te wei nige politie-ambtenaren een steeds grotere arbeidsprestatie leveren. Namens de afdeling Haaxdem en omstre ken sprak de voorzitter, de heer A. E. Meijer, woorden van welkom tot de drie honderd congressisten. Hierna volgde de behandeling van de jaarverslagen. De stichting Vogelrampenfonds Haarlem en omstreken, waarin in de ijzige koude- pex'iode van de afgelopen winter de hulp van talrijke Haai-lemmers aan de honge rende vogels werd gebundeld, heeft al zijn medewerkers uitgenodigd op een reünie op Vrijdagavond 20 april om acht uur in het Krelagehuis. VROUW KREEG KOKEND WATER IN HAAR GEZICHT Een 58-jarige weduwe, die in de keuken van haar woning aan het Schapenplein in Haarlem werkzaam was, kreeg maan dagmorgen om tien uur een golf kokend water in haar gezicht toen haar wasketel van het gasfornuis afgleed. Zij kreeg brandwonden in het rechtergedeelte van haar gezicht en werd in het Grote Gast huis behandeld, waarna zij naar huis terug kon keren. HAARLEM, 16 april 1956 ONDERTROUWD: 16 april, H. Reijnders en R. Hajnal: M. J. M. Ktuijtzer en A. Th. Les; F. Blom en C. S. Smink. BEVALLEN van een zoon: 13 april, M. C. Rietveldvan Paridon; 14 april, H. van Om merenJoosten; M. B. Th. van SchieBus; J. JonkmanWesterman; H. Chr. Otter Schouws; G. Hulleman—Schuitmaker; 15 april. P. M. Detz—Kamp; M. Meine—van dne Brink; Chr. Koek—Hakkenhaar; E. Maas- van der Bijl. BEVALLEN van een dochter: 12 april, P. H. A. Massop—Zomer; 13 april, A. P. van der Weide—van Dansik; 14 april. E. Visser— Klaassen; T. B. AnlhonijszBolink; E. C. G. de GoeijTuijp: G. E. Th. van Deurzen— Buis; 15 april, E. den Herdervan der Zij den; J. H. ParsonKlupper; M. C. Hoogen- boom—Nielen; 16 april. M. A. Maitimo— Simons; E. de LangeLukkien. OVERLEDEN: 14 april, P. Heijmel. 53 j., Nachtegaalsti-aat; J. M. Pellemans, 77 j.. Zijl vest: 15 april. J. A. van der Wal, 84 j.. Kleine Houtstraat; H. J. Schulpzand. 66 j.. Harmen- jansweg: P. M. BellesStel, 91 j., Spaam- damseweg; A. J. Uphof, 59 jAelbertsberg- slraat. ADVERTENTIE want vlees is een en al kracht! Hoe ook zij PaMllaMa M eU varMlg^a ilagari fci Haarlom an Mnrtraka*. Naar de directie van de Koninklijke Pa pierfabrieken Van Gelder Zonen N.V. maandagmiddag aan het personeel heeft medegedeeld, zal, met in achtneming van de beschikking van het college van Rijks bemiddelaars, aan het fabrieks- en maga- zijnpersoneel van de vennootschap een winstgratificatie over 1955 worden uitge keerd. Dit aandeel in de winst bedraagt voor mannelijke arbeiders van 23 jaar en ouder, gehuwden en kostwinners f 130 (vorig jaar f125) en voor vrouwelijke arbeiders van 21 jaar en ouder en kostwinsters f 87. Voor de personeelsleden, die jonger zijn of in het afgelopen jaar niet ten volle in dienst van het bedrijf zijn geweest, worden uitkerin gen naar rato gegeven. De uitbetaling van de winstgratificatie geschiedt reeds vandaag. De winkeliex-sorganisatie „Galerij Schip hol" heeft maandag in de Voorzaal van Brinkmann een feestavond gehouden, waar op het woord gevoerd werd door de ai'chi- tect van dit complex aan de Schipholweg, de heer Huib Tunin'ga, en de heer W. C. van Kampen, voorzitter van de Coöpera tieve Woning Vex-eniging Gemeente Perso neel. Zij hebben in hun feestelijke toe spraken de winkeliers van de nieuwe galerij desgevraagd alle medewerking toe gezegd en gewaagden dankbaar van de gcede samenwerking, die zij met de win keliers hebben gehad. Er werd nog eens de aandacht op ge vestigd, dat de winkeliers van de in gebruik te nemen nieuwe panden op woensdagmid dag 22 april recipiëren en dat wethouder Happé de galerij donderdagmiddag zal openen. De daaropvolgende zaterdag zullen waarschijnlijk de vergunningen worden uitgereikt aan de bewoners van de eerste etage boven de winkelpanden en de daar opvolgende maandag aan de bewoners van de tweede etage. De feestavond werd opgeluisterd door de conferencier Frans Eyckhof en er werd voorts een Amerikaanse verloting gehou den met als prijzen een fruitmand, een grote taart en een aantal textielgoederen. Ten bate van de Vrijzinnig Christelijke Jeugdcentrale Haarlem zal dit jaar weder om een kerkconcert gegeven worden door Nely de Bock-Verdel, sopraan; Elisabeth de Blank, alt; Chris v. d. Glas, viool en Gé Michels, orgel". Vorig jaar konden de solisten een aardig saldo aan de VCJC overdx-agen, zij hopen dit jaar ook weer op de belangstelling van velen te mogen rekenen om op deze manier dit bedrag te evenaren. Het concert wordt gegeven in de Re monstrantse kerk aan de Wilhelminastraat op Donderdagavond 19 april. Uitgevoerd worden werken van Joh. Seb. Bach, C. Fx-anck, P. Hindemith, H. Schütz, H. Schouwman en A. Corelli. BINNENLAND Inenting. De minister van Oorlog en van Marine heeft besloten aan de militairen van de zeemacht de verplichting op te leggen zich te onderwerpen aan inenting en her- intenting tegen vlektyfus en aan de militai ren van de Koninklijke Landmacht en de Koninklijke Luchtmacht de verplichting op te leggen zich te onderwerpen aan inenting en herinenting tegen gele koorts en vlek tyfus. t Knaapje, verongelukt. Het 9-jarig zoon tje van de familie De Graaf is, toen hij spe lend bij de Hippilytus-hoeve te Wieringen onverwacht de betonweg overstak, aangere den door een autobus van de Naco, het knaapje was onmiddellijk dood. Jhr. Van Vredenhurgh. Jhr. mr. H. van Vredenburgh. de Nederlander die kort gele den is benoemd tot leider van de delegatie van de EGKS in Engeland, is maandag per vliegtuig uit Parijs in Londen gearriveerd. Vandaag zal hij een bezoek brengen aan de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd. f Reuter). Jongetje gestikt. Het 4-jarig jongetje L. S. te Maastricht is in een stukje eten ge stikt. Een ax-ts van de Geneeskundige Dienst trachtte nog de levensgeesten op te wekken, doch vergeefs. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis overgebracht. Militair tehuis. Het 53ste militaire te huis van de Koninklijke Nederlandse Mili taire Bond „Pro Rege'" zal in de legerplaats Schaarsbex-gen bij Arnhem verrijzen. Het te huis, waarvan de bouw ongeveer honderd duizend gulden zal kosten, hoopt men tegen het einde van het jaar gereed te hebben. HAARLEM EN OMGEVING Onderscheiding. Aan mejuffrouw Petro- nella Pel zijn wegens 25-jarige trouwe dienst bij het Diaconessenhuis in Haarlem door de Nederlandse vereniging van Huis vrouwen een medaille en oorkonde uit gereikt. Tuinbouw en Plantkunde. De afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt op donderdagavond 19 april in het Krelagehuis aan de Leidsevaart in Haaiiem een vergadering, waarop de heer A. Jansen een praatje zal houden over hippeastrum- en dahliasoorten. ADVERTENTIE WIJ VRAGEN: voor de afd. woningtextiel Haar wacht de interessante taak om in een prettige, enorm gesor teerde afdeling onze klanten te adviseren. Gevoel voor vormen en kleuren en goede vakkennis zijn dus noodzakelijk. ff Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling van d'e Bloemendaalse Reddingsbriga de een tweede hulpverleningspost te ves tigen aan het Noordzeestrand ter hoogte van het theehuis Parnassia in de Kerme- merduinen, terwijl tevens aan het gemeen tebestuur toestemming is gevraagd tot het plaatsen van een zogenaamde huisjestent bij de bestaande post aan de kop Zeeweg ter bewoning gedurende het seizoen door één van de leden van de brigade, namelijk de secx-etaris van de Technische Commissie. B. en W. zijn van mening dat tengevolge van het toenemende strandbezoek in het bijzonder op het meer noordelijk gelegen gedeelte van het Bloemendaalse strand alleszins aanleiding bestaat tot de inrich ting van een tweede post. De Bloemendaalse Reddingsbrigade heeft nog nader medegedeeld dat het in de be doeling ligt deze noordelijke post in ieder geval gedurende de weekends te bezetten en voorts zoveel mogelijk op weekdagen gedurende het vakantieseizoen. Wat de outillage van deze post betreft, zou vooxiopig volstaan kunnen worden met een afsluitbare schaftwagen, voor opber ging van uitrustingstukken. De aandacht wordt erop gevestigd dat de ruimte in een schaftwagen te gering is voor een doeltref fende behandeling van patiënten, zodat indien van een veelvuldig gebruik van deze post ook voor ernstige gevallen in de toe komst blijkt een schaftwagen niet vol doende zal zijn. Voorts verzoekt de reddingsbrigade de beschikking teverkrijgen over een vlet met buitenboordmotor. Ter toelichting op haar verzoek heeft zij medegedeeld dat deze vlet ondergebracht zal worden bij het gebouwtje van de post Kop Zeeweê en bij bezetting van de post Parnassia daarheen gevaren wordt, aangezien daar geen onder dak beschikbaar is. Toezicht op het mate rieel zal worden gehouden, door de secre taris van de Technische Commissie, die voor dit doel van B. en W. inmiddels toe stemming heeft verkregen om gedurende het zomerseizoen een „huisjestent" te be wonen. Aangezien de brigade zich voorstelt met de vlet op zee te surveilleren, zou zij gaarne deze boot uitgerust zien met een buitenboordmotor, teneinde bij ongevallen op afstand tot snelle hulpverlening te kun nen overgaan door de motor in te scha kelen. Op grond van de ingewonnen inlich tingen wil het college echter de raad voor stellen te beginnen met aan de Bloemen daalse reddingsbrigade voor de inrichting van een tweede hulpverleningspost de be schikking te geven over een schaftwagen voor het opbergen van materieel en voorts aan te kopen een vurenhouten vlet zonder buitenboordmotor, waarvan de kosten worden geraamd op 700. Ofschoon het college het belang van een buitenboordmotor niet ontkent geeft het er de voorkeur aan eei-st de ontwikkeling van deze aangelegenheid af te wachten, alvo- x-ens de aankoop van uitgebreider en duux-- der materieel te bevorderen. De 22-jarige behanger A. M. L. uit Rot terdam, diex op zaterdag 24 september van het vorige jaar twee vrouwen doodreed en negentien voetgangers zwaar verwondde, toexi hij dronken in een gestolen auto door dc Veenestraat te 's-Gravenhage joeg. staat vandaag voor zijn rechters. De sub stituut-officier bij de rechtbank te 's-Gra venhage, mr. J. H. Kemper, heeft primair doodslag en zware mishandeling ten laste gelegd. Subsidiair is ten laste gelegd het onder invloed van sterke drank rijden, het aan zijn schuld te wijten zijn dat een ander is overleden of zwaar lichamelijk letsel heeft opgelopen en „joy-riding." De officier achtte doodslag bewezen en eiste vijf jaar. Een getuige-deskundige stelde, dat de verdachte verminderd toe rekeningsvatbaar was. Het Nationaal Comité ter Bestrijding van het Concentratiekampensysteem heeft een open brief gezonden aan het partijbestuur van de C.P.N. waarin een antwoord wordt gevraagd op de vraag of de C.P.N. het con centratiekampensysteem veroordeelt en dan bereid zou zijn die houding in daden om te zetten of dat de C.P.N. dit „xyiens- onterende uitmoordingssysteem" wil laten voortbestaan. De open brief is ondertekend door de voorzitter van het comité, mr. C. van Rij en de algemeen seci-etaris, de heer K. R. van Staal. De brief stelt, dat de C.P.N. thans bij de Russische partijleiding erop dient aan te dringen, dat een delegatie uit het interna tionaal comité toestemming krijgt, een on derzoek in de Sovjet-Unie in te stellen naar het bestaan vaxi concentratiekampen al daar, wat door de C.P.N. herhaaldelijk is ontkend.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11