RODENT ZWITSALINE gelee PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR VERDELG Wereldnieuws Nieuwe Nederlandse critiek op Sovjet-voorst ellen in Genève Overige delegaties terughoudend doch stellig niet afwijzend De radio geeft woensdag voor mooiezac TocU het zo J DINSDAG 17 APRIL 1956 rat en muis met CAO-zeevarenden Sleepbootschipper met been in vliegwiel geraakt Nederlandse aardappels naar Engeland IJlvervoer omdat zaterdag uitvoerverbod ingaat Teleurgestelde liefde bracht jongeman van het goede pad Josephine Baker komt naar Nederland Nederlandse kustvaarder in Ierland aan ketting gelegd Nieuwe bankbiljetten van twintig gulden Iers contract voor Haagse firma van bijna 4 miljoen Tunnelbouw belet uit breiding van papierfabriek te Velsen Krimpen van pijn Dividend Koninklijke twintig percent Inkomsten in 195S boven 2000 miljoen pond sterling Televisie-reportage aan komst Russische leiders Vijf doden bij acties van Darul Islam op Java Rembrandt-tentoonstelling te Stockholm gesloten Machinefabriek moet ver huizen voor IJ-tunnel Waardering 2 GENÈVE (ANP) ïn een rede tijdens het algemene debat van de Economische Com missie voor Europa van de UNO (ECE) is van Nederlandse zijde opnieuw betoogd dat het nog te vroeg is te juichen over de ver betering in de internationale politieke toe stand. De voorzitter van de Nederlandse delegatie, dr. J. Lindhorst Homan, zei dat hij zich verleden week bij de andere afge vaardigden misschien onbemind had ge maakt door niet in te stemmen met het koor van redevoeringen, waarin werd voor gesteld het werkterrein van de ECE uit te breiden omdat de veranderde politieke si tuatie in Europa krachtige paneuropese maatregelen nodig zou hebben gemaakt. Slechts twee of drie andere delegatievoor zitters hadden die zienswijze gedeeld. De Nederlandse spreker verweerde zich tegen de opvatting van sommige afgevaar digden, als zou het Nederlandse volk voor uitstrevendheid vrezen. Dr. Lindhorst Ho- man somde een aantal voorbeelden op van het Nederlandse streven naar internatio nale samenwerking, zoals dat blijkt uit de vele initiatieven van Nederland op het ge bied van multilaterale economische en so ciale politiek waarbij soms geheel nieuwe methodes zijn voorgesteld. Naar aanleiding van critiek, die het ECE- secretariaat onder andere op de Benelux- landen heeft uitgeoefendomdat die landen de regels van de Algei e Overeenkomst voor Tarieven en Handei (GATT) niet on. middellijk op hun handel met Japan heb ben willen toepassen, wees de Nederlandse afgevaardigde op de moeilijke positie van de Westeuropese textielindustrie. Hij sprak niettemin de hoop uit dat het mogelijk zal zijn in de toekomst een betere oplossing voor de deelneming van Japan te vinden. Dumping Over de huidige problemen van het in ternationale handelsverkeer merkte hij op dat sommige goederen, die naar West- Europa worden uitgevoerd, soms zo weinig realistisch geprijsd zijn, dat het weieens lijkt of ze met geweld West-Europa inge perst moeten worden. Hij noemde drie ge bieden waarop deze gevaarlijke methode wordt toegepast: bij invoer uit sommige economische nog niet ontwikkelde niet- Europese landen, bij invoer uit enige Oost- Europese landen, en in het geval van de „Amerikaanse overschotten". De Nederlandse woordvoerder waar schuwde de Europese landen aan beide kanten van het ijzeren gordijn, bij hun streven naar de economische integratie van verschillende landen tot een gemeenschap pelijke markt, geen protectionistische ge bieden te scheppen, want „als internatio nale integratie economisch nationalisme zou betekenen, zou ze geen enkel nut heb ben en zou ze de continentale mogelijkhe den voor een latere paneuropese economie in gevaar brengen." Hij verklaarde dat Nederland niet zal deelnemen aan enig pro ject dat geen verbetering betekent in de zin van geleidelijke vrijmaking van de intra- continentale en internationale handel. Wachtlijst Commentaar leverend op de teleurstellen de ontwikkeling van de export der Euro pese landen naar het dollargebied, betoogde hij tenslotte dat de verlaging van de Ame rikaanse barrières tegen invoer uit Euro pa en de toeneming van kapitaaluitvoer uit de Verenigde Staten naar Europa niet alleen hand in hand moeten gaan met ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.40 Kamerorkest. 10.30 Gereformeerde kerk dienst. 11.30 Platen» 11.45 Platen. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Hollandse liedjes. 12.53 Platen en actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropoleorkest. 13.50 Platen. 14.00 Reportage. 15.00 Platen. 15.30 Viool en piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Orgel. 18.15 Kamermuziek. 18.50 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven» 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Nederlandse volksliederen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant 20.20 Evangelisatie-samenkomst. 21.30 Omroeporkest. 22.20 De stenen spreken, causerie. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.20 Platen. 2r.40—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8 18 Platen» 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.35 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevarieerd programma. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.33 Voor het platte land» 12.38 Zigeunermuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dansmu ziek. 13.45 Medische kroniek. 13.55 Platen. 14.30 Voor de jeugd. 16.30 Platen. 17.00 Orgel. 17.25 Pianoduo. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Luchtvaart in de Neder landse Antillen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 18.30 Actualiteiten. 18.40 Lichte muziek. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Joodse liedjes. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 Leert uw landgenoten kennen. 20.40 Goedenmorgen, Juffrouw Duif, hoorspel. 22.10 Fabrieksfan- fare. 22.40 Tussen mens en nevelvlek. 22.25 Fide-kandidatentoer.iooi. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.2024.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., N.C.R.V., K.R.O.) 10.1511.30 Eurovisie: Reportage van het burgerlijk huwelijk van Prins Rainier III en Grace Kelly, te Monte Carlo. 17.00—17.40 Voor de kinderen. 19.4520.55 Lief, dief en brief, blijspel. 20.5521.45 Reportage van een galavoorstelling in de opera van Monta Carlo (Eurovisie). BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mozart en zijn tijd. 14.00 Schoolradio. 16.02 Koorzang. 16.15 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Vocaal trio. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Vlaamse muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Vlaamse liederen. 20.00 Hoor spel. 22.15 Nieuws. 22.30 Strijkkwartet en altviool. 22.5523.00 Nieuws. Europese investeringspolitiek in de produk- tie voor export, maar deze zelfs moet ver gemakkelijken. Weliswaar zijn Amerikaan se kapitaalsinvesteringen in Nederland te genwoordig een belangrijke factor, zei hij, maar we maken allerlei produkten, waar van wij meer naar de Verenigde Staten zouden willen uitvoeren dan we thans kun nen omdat ze met tal van andere Europese produkten „op de wachtlijst" staan. Hij noemde dit een probleem van essentieel be lang. Studie Het Russische voorstel tot sluiting van een paneuropese overeenkomst voor econo mische samenwerking is door de Weste lijke delegaties in het algemeen met een zekere terughoudendheid, maar toch stellig niet afwijzend ontvangen. De veelvuldigst gehoorde Westelijke me ning is dat de Russische omschrijving van het karakter der voorgestelde overeen komst te vaag was, dat een gedetailleerder toelichting gewenst zou zijn en dat meer tijd nodig is om het plan grondig te bestu deren. Verschillende Westelijke afgevaardigden verklaarden dat geen enkele overeenkomst die het werk van de GATT of van de Or ganisatie voor Europese Economie Samen werking (OEES) zou kunnen bemoeilijken, voor hun regeringen aanvaardbaar zou zijn. In gesprekken tussen Westelijke ge delegeerden onderling is herhaaldelijk de vraag gerezen of het Russische plan, indien het zou worden uitgevoerd, geen hinder lijke invloed zou hebben op de samenwer king in Westelijke organisaties. Voorts meent men aan Westelijke zijde en dit gevoelen is vooral bij de Neder landse delegatie sterk aanwezig dat het Sovjet voorstel beter aangepast moet wor den bij het politieke beeld, zodat de ont wikkeling der economische samenwerking gelijk op zal kunnen gaan met die van de politieke situatie. Men is in die kringen van opinie, dat verbetering van de politeke betrekkingen gemakkelijk zal kunnen lei den tot verbetering van de economische, maar men voelt er weinig voor de Russi sche opvatting, dat de weg naar politieke verbetering via de economie leidt. Contact Het tweede Russische voorstel, nauwere contacten tussen Oost en West, is in het al gemeen wel in goede aarde gevallen. Er werd echter op gewezen, dat de grootste hindernissen op zulke contacten zijn ver oorzaakt door de Sovjet-Unie, en wel in het bijzonder door haar visumpolitiek en haar bepalingen inzake de wisselkoers van de roebel. De gewone mensen van Oost en West zouden vrij en ongecensureerd con tact met elkaar kunnen hebben. Toerisme kan alleen werkelijke betekenis hebben als buitenlandse reizigers kunnen gaan wear- heen. wanneer en zoals zij zelf wensen. Omtrent het derde voorstel, betreffende de oprichting van een commissie voor kernenergie in de ECE wordt aan Weste lijke kant het standpunt ingenomen dat eerst de oprichting van het internationale bureau voor kernenergie van de UNO moet worden afgewacht. De ECE heeft een werkgroep gevormd, waarin de drie Russische voorstellen nader worden onderzocht. Zij bestaat, onder voor zitterschap van Zweden, uit vertegenwoor digers van de Grote Vier, Polen en Tsjecho- slowakije. Het Westen hoopt in deze werk groep de Sovjetvoorstellen te kunnen amenderen. De afdelingen Katwijk van de Centrale van Zeevarenden ter Koopvaardij en Vis serij en de Christelijke Bedrijfsgroepen centrale zijn zaterdagmiddag in vergade ring bijeen geweest ter bespreking van de resultaten van het loonoverleg met de reders. In beide vergaderingen machtigden de aanwezigen met algemene stemmen het hoofdbestuur een C.A.O. af te sluiten op basis van de overeengekomen voorwaar den. Maandagmorgen is de schipper S. Z. uit Meppel aan boord van zijn sleepboot „Jantje" een ernstig ongeval overkomen. Terwijl de boot onderweg was op het Meppelerdiep naar de werkzaamheden aan de nieuwe weg Beukers-Blauwe Hand om een sleep te halen, vond men hem ernstig gewond en hevig bloedend in de machine kamer liggen. Een onderzoek wees uit dat hij op nog niet verklaarde wijze met een been in het vliegwiel van de machine moet zijn geraakt. Het schip werd naar Meppel terugge bracht, waar het slachtoffer van boord werd gehaald en in het Diaconessenhuis opgenomen. Hij was maandagmiddag nog niet buiten levensgevaar. ADVERTENTIE Niel te scherp, niet te zuur; niet te zuur; Afl heerlijk pittig en... nietduur (Van onze correspondent in Londen) In de Londense haven is gedurende het weekeinde overgewerkt om aardappel schepen uit Nederland te lossen. Er is nog een hele vloot schepen met aardappelen onderweg. Er bestaat in Groot-Brittannië, evenals in vele andere landen, op het ogen blik als gevolg van de weersomstandig heden, grote aardappelenschaarste, waar door de prijs is verdubbeld. Britse handelaren hebben in Nederland een grote hoeveelheid oude aardappelen opgekocht, die in allerijl naar Groot-Brit tannië worden vervoerd voor het Neder landse uitvoerverbod zaterdag in werking zal treden. C oncumptiebeperking Groot-Brittannië verwacht meer dan 150.000 ton aardappelen uit Nederland. Er is een beroep op het publiek gedaan in de komende maanden minder aardappelen te eten omdat anders onmogelijk aan de vraag kan worden voldaan. De levering van vroege aardappelen is door het koude weer vertraagd. Behalve uit Nederland, wordt deze week ook nog aanvoer verwacht uit België, Frankrijk en Denemarken. Er is in Groot-Brittannië als gevolg van de vorst ook een ernstig tekort aan groente, zodat er een grote vraag bestaat naar be vroren en ingeblikte groente. Voor een bloemkool betaalt men 1,50 of meer. Aardappelen van de beste kwaliteit haal den in Lincolnshire een groothandelsprijs van meer dan 350,per ton. Ingekuilde aardappelen worden angstvallig bewaakt om diefstal ten behoeve van de zwarte markt te voorkomen. De aardappelschaarste zal waarschijnlijk twee maanden duren. Het wekelijks ver bruik bedraagt negentigduizend ton. Ongebruikelijk soort flessentrekkerij De 24-jarige dragline-machinist W. V. uit Souburg stond maandag voor de recht bank te Maastricht terecht wegens oplich tingen. Hij had bij benzinepomphouders te Middelburg en Roosendaal hoeveelheden benzine gekocht en in cafés te Roosendaal en Maastricht allerlei verteringen gemaakt zonder dit alles te betalen. Het merk waardige bij deze flessentrekkerij was dat de man overal zijn adres had achtergelaten. Een psychiatrisch rapport over de jon geman constateerde een ongewone hang naar zwerven en een zwaarmoedig pieke ren als gevolg van moeilijkheden over een teleurgestelde liefde. Het rapport conclu deerde tot verminderde toerekeningsvat baarheid. Conform het advies van dit rap port vroeg de officier van justitie zes maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest van dezelfde tijd, en voor waardelijke ter beschikking stelling van de regering met onmiddellijke opneming in een tehuis. De jongen had als dragline- machinist een inkomen van 90 tot 100 gul den per week en hij heeft bovendien geld gespaard, zodat er geen noodzaak was van schulden maken. De rechtbank wees de ge vraagde onmiddellijke in vrijheidstelling af en bepaalde de uitspraak op zaterdag 29 april. PARIJS (United Press). Bandleider Jo Bouillon, echtgenoot van Josephine Baker, heeft bekend gemaakt dat zijn vrouw een Europese afscheidstourn.ee begonnen is. Zij is zaterdag naar Zwitserland vertrokken. Daar na komt Italië aan de beurt, vervolgens Duitsland, Nederland en Spanje. Haar afscheidsprogramma voor Europa zal in grote trekken hetzelfde zijn als dat waar mee zij Parijs vaarwel zei. De Nederlandse kustvaarder „Whitsun" (299 ton) is in de haven van Cork aan de ketting gelegd. Het beslag op het schip is gelegd op verzoek van de bemanning van de reddingboot „Tilson" uit Arrannore in het graafschap Donegal, die betaling eist voor hulp die op 9 en 10 april aan de „Whitsun" is verleend. De rederij van de „Whitsun" is de N.V. Scheepsbedrijf Gruno te Groningen. ADVERTENTIE Binnenkort zullen naast de thans circu lerende bankbiljetten van 20, bankbiljet ten van dezelfde coupure van een nieuw model in omloop worden gebracht. De nieuwe biljetten zijn gedateerd Am sterdam 8 november 1955. Zij zijn alleen aan de achterzijde genummerd en verto nen bij doorzicht als watermerk de beelte nis van Hippocrates in een wit cirkelvor mig veld, benevens enige malen het ge tal 20. De voorzijde, waarvan de voornaamste kleuren zijn paars, bruin en groen, ver toont rechts een portret van Boerhaave, uitgevoerd in paarse kleur, en in het mid den een rozet in de kleuren groen en paars, welke rozet de achtergrond vormt voor de woorden: „Twintig Gulden" en voorts voor een aesculaapstaf en een bladertak, sym bolen respectievelijk van de geneeskunde en van de botanie. De figuurtjes van de groene krans rond het witte veld en die van de zwarte krans aan de achterzijde van het biljet sluiten bij doorzicht in elkaar. De achterzijde vertoont, tegen een ach tergrond van concentrische kransen van bruine, paarse en groene lusvormige lijnen, het symbool van de artsenijbereidkunde (een slang die zich om een beker kronkelt) in de kleuren groen en paars. Het nummer, voorafgegaan door twee letters en een cijfer, is in zwarte kleur in de linker bovenhoek en in de rechter be nedenhoek gedrukt. De Hollandse Beton Maatschappij N.V. Den Haag heeft een contract van 374.000 pond sterling gewonnen van acht andere maatschappijen voor de bouw van een brug van voorgespannen beton over de rivier de Slaney in Wexford. De brug zal gebouwd worden in samen werking met een Ierse steengroeve voor de raad van het graafschap Wexford. De Ierse regering heeft beloofd 60 percent van de kosten te dragen, maar de raad wil om een grotere som vragen vanwege het belang van de brug voor het verkeer in Zuidoost-Ierland. (U.P.). In de te Amsterdam gehouden vergade ring van aandeelhouders der Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen N.V. is onder meer de prijsstabilisatiepolitiek van de regering besproken. Op 1 december 1955 heeft de minister van Economische Zaken een prijsstop voor courantenpapier afge kondigd. Dit vraagstuk blijft de volledige aandacht van het bestuur houden, doch vooralsnog wordt geen wijziging in de toe stand verwacht, zeer zeker niet vóór de komende verkiezingen. Door de bouw van de tunnel bij Velsen kan de fabriek daar niet worden uitge breid. Wel kunnen er nog inwendige verbeteringen worden aangebracht. Als fabriekseenheid is dit onderdeel echter voldoende groot om rendabel te kunnen blijven werken. Er bestaat geen sterke controverse tussen de Hoogovens en Van Gelder inzake de tunnelbouw. In het lopende jaar zullen voor uitbrei dingen nog zeer aanzienlijke bedragen moeten worden bestemd. Deze zijn voor lopig begroot op circa 25 miljoen. De be nodigde gelden worden nog uit eigen mid delen gefourneerd. Indien dit nodig blijkt zal er geleend moeten worden. Op welke wijze dit eventueel zal geschieden is nog niet bekend. Met de nieuwe verbouwing aan het hoofdkantoor te Amsterdam hoopt men vóór het einde van 1957 gereed te zijn. Het dividend werd bepaald op 12 per cent. De president-commissaris, de heer H. Smidt van Gelder, werd herkozen. In de plaats van de aftredende commissaris, de heer J. H. A. Kruimel, werd tot nieuwe commissaris benoemd de heer J. M. B. Beuker. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt u snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nie ren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drogisten 0.95, 2.40, 8.88. 11. Vol trots toonde van Ekster zijn ver zameling, die bij hem thuis was uitgestald. „Hé", zei Panda, rondkijkend. „U heeft alles dubbel!" „Zeker", antwoordde ver zamelaar van Ekster, „en daarin ligt voor mij juist de waarde, want ik ben een pa ren-verzamelaar. Ik zoek niet naar zeld zame of kostbare voorwerpen, voor mij is de hoofdzaak, dat ik van alles een stel heb, of het nu vaasjes, beeldjes of para- pluiebakken zijn". „Heel interessant mompelde Joris, maar hij meende hier niets van. Zijn belangstelling was aanmer kelijk gedaald nu bleek, dat van Ekster niet speciaal kostbare voorwerpen verza melde. Zo dwaalden zij rond, tot Panda opeens een vaas opmerkte, die heel alleen op een voetstukje stond. Tussen al die paren stond dit voorwerp er wel heel een zaam bij. „Waarom Is er van die vaas geen paar?", vroeg hij. „Dat is een Mungvaas", antwoordde de verzamelaar. „Ik heb hem daar vast neergezet, omdat ik zeker weet, dat er ergens nog precies zo'n exemplaar moet bestaan, maar tot nog toe heb ik dat niet kunnen bemachtigen. O, ik zou er ALLES voor over hebben, als ik dat twee de exemplaar in handen kon krijgen!" Voor het eerst toonde Joris nu belangstel ling. „ALLESmompelde hij, „nu wordt het interessant!" De raad van commissarissen en de di recteuren van de N.V. Koninklijke Neder- Iandsche Petroleum Maatschappij hebben besloten aan de op 30 mei te houden al gemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1955 een dividend van totaal 20 percent in contan ten (vorig jaar 16 percent) uit te betalen. I Hierin is begrepen een interimdividend van 6 percent, dat in januari 1956 betaal baar werd gesteld. Het nettoresultaat van de Koninklijke Shellgroep over de gehele wereld bedroeg voor 1955, na aftrek van belastingen, 160 miljoen pond sterling, tegenover 134.5 mil joen pond sterling in 1954. Deze toeneming met 19 percent was voornamelijk het ge volg van grotere winning, verwerking en verkoop. De wereldafzet van olie was in 1955 10 percent hoger dan in het vooraf gaande jaar. De gemiddelde uit de verkoop van olieprodukten verkregen prijs was eveneens iets hoger. Als gevolg hiervan overschreden de opbrengst van -verkopen en andere inkomsten voor het eerst in de geschiedenis van de Koninklijke Shellgroep 2000 miljoen pond sterling (meer dan 21 miljard gulden). De Nederlandse Televisiestichting zal woensdagmiddag van 15.05 tot 15.30 uur een rechtstreekse reportage uitzenden van de aankomst van de Russische regerings vertegenwoordigers Boelganin en Kroesjts- jev op het Victoria-station in Londen. Deze televisiereportage wordt getijktijdig in En geland, Frankrijk, België en Nederland uit gezonden. DJAKARTA (ANP/UP) Aanhangers van de Darul Islam hebben het afgelopen weekeinde aanvallen gedaan op dorpen in het gebied van Tjiandjur en Tasikmalaja (West-Java). In gehuchten in het Tjiand- jurse werden honderd huizen in brand ge stoken, drie dorpelingen gedood en drie ge wond. In het Tasikmalajase doodden de opstandelingen twee soldaten in een hevig gevecht na een onverwachte aanval op Tiikalon. De sterkte van de Darul Islam in dit gebied wordt geschat op tweeduizend man bewapend met ongeveer 600 vuur wapens. De overvallen van de goed geor ganiseerde legerbenden van de Darul Islam, die een zuiver Islamitische republiek Indo nesië wil stichten, nemen eer toe dan af hoewel het Indonesische leger in het begin van deze maand een grootscheepse cam pagne heeft gelanceerd om de Darul Islam te vernietigen. In aanwezigheid igmKoning Gustaaf en Koningin Louise van Zweden is zondagavond te Stockholm een grote Rembrandt-tentoon stelling gesloten, die op 12 januari was ge opend. Ongeveer tweehonderdduizend bezoe kers hebben de tekeningen en schilderijen die door verscheidene Europese musea waren uitgeleend, gezien. Op de sluitingsavond sprak de Franse schrijver André Malraux over het onderwerp „Rembrandt en wij". De wethouder voor Publieke Werken van Amsterdam, mr. G. van 't Huil, heeft de eerste der 750 palen geslagen, als begin van het fundament voor het nieuwe com plex van de machinefabriek Du Croo en Brauns, die haar huidige terrein aan de noordelijke IJ-oever moet verwisselen voor een aanzienlijk groter terrein aan de west haven nabij de Hembrug, wegens de bouw van de IJ-tunnel. Het tracé van deze tun nel komt namelijk precies onder het fa brieksterrein aan de Valkenweg in Am sterdam-noord, zodat de fabriek daar moet verdwijnen. De gemeenteraad van de hoofdstad heeft onlangs 4,4 miljoen ge voteerd als vergoeding voor de kosten van de noodzakelijke verplaatsing van het bedrijf. De nieuwe fabriek moet vóór 1 mei van het volgend jaar gereed zijn, omdat op die datum het huidige complex moet zijn ontruimd wegens de werkzaamheden voor de autotunnel onder het IJ. Tornado. De tornado die de Amerikaanse staat Alabama zondag heeft geteisterd de hevigste van de laatste elf jaar heeft 22 mensen het leven gekost. Het aantal doden als gevolg van stormen in de Verenigde Staten deze maand is daardoor gestegen tot tenminste 63. Ei- wordt in Alabama nog steeds naar slachtoffers gezocht. Normaal. De directeur van het Japanse Rode Kruis, dr. Tsoetsoeki, heeft tegen over overlevenden van de atoomont ploffingen te Nagasaki en Hirosjima verklaard, dat de stralingsziekte niet erfelijk is. Hij zei na een diepgaande studie te hebben vastgesteld dat kinde ren van „besmette ouders" zich nor maal ontwikkelen. Conflict. De artsen op Malta die in rege- ringsdienst werken hebben allen ont slag genomen. De regering van het eiland is van plan een medische dienst te organiseren waarin de artsen geen eigen praktijk meer kunnen uitoefenen, hetgeen thans voor doktoren in staats dienst wel mogelijk is. De actie van de artsen wordt gesteund door de Britse maatschappij voor geneeskunde, die de kwestie volgende week op een vergade ring van de wereldgezondheidsraad te Keulen aan de orde zal stellen. Geheim. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft in het Lagerhuis te Londen geweigerd mee te delen naar welke landen sinds 1 januari „Centurion"-tanks en „Hunter", gevechtsvliegtuigen zijn uitgevoerd. Hij zei dat het niet in de lijn van de rege- ringspolitiek ligt om zulke bijzonder heden bekend te maken. Stroomlijn. De Britse regering heeft een speciale commissie ingesteld, die moet onderzoeken op welke wijze het leger kan worden „gestroomlijnd." In het bij zonder moet worden nagegaan, hoe de omvang van het militaire personeel kan worden ingekrompen zonder de ge- vechtswaarde te verminderen. Wëerwijzer. Montreal heeft een bijzondere barometer gekregen. In een toren op het gebouw van de „Canada Life" is op negentig meter hoogte een bol aan gebracht waaraan men tot op kilometers afstand zal kunnen zien wat voor weer verwacht kan worden. Is de bol wit, dan komt er sneeuw, vuurrood betekent regen, rood is bewolkt en groen betekent mooi weer. Angst. In Elbeuf (Normandië) hebben drie jongemannen aan de politie ge meld dat zij op 8 april gedurende 25 minuten een vliegende schotel hebben waargenomen. Zij waren zo bang ge worden dat zij er niet eerder over had den durven spreken. Eucalyptus. In oktober zal in Rome een wereld-eucalyptus-conferentie worden gehouden over uitbreiding van het aan bod van hout afkomstig van snel groeiende bomen. Men is van mening dat de eucalyptus daartoe de beste mo gelijkheden biedt. De eucalyptus groeit voornamelijk in Australië. Zuivering. De nationale Argentijnse com missie, die na de revolutie van septem ber 1955 werd ingesteld om een onder zoek te doen naar onregelmatigheden, die zich onder het bewind van Perón hebben voorgedaan, heeft 314 dossiers aan de justitie overgedragen. Tegen 1045 personen is een vervolging ingesteld, voor het merendeel op grond van on rechtmatige verrijking. Fascisten. Elf jonge leden van de Italiaan se neofascistische partij zijn in Turijn gearresteerd, nadat de politie een hoe veelheid ontplofbare stoffen in het huis Van een hunner had gevonden. De politie had de inlichting gekregen, dat een fascistische organisatie van plan was aanslagen te plegen op bureaus van de communistische partij. Ingekort. In Tibet, waar tot 1952 geen enkele grote weg was, zijn autowegen aangelegd ter lengte van 4300 kilometer aldus het communistische persbureau „Nieuw China." Voor het reizen van oost naar west zijn thans twee maanden nodig, tegen twee jaar vroeger. Omgeslagen. Tengevolge van het omslaan van een vissersboot in de baai van Cal- lao (Peru) zijn drie vrouwen en acht kinderen om het leven gekomen. De eigenaar van het schip, die de naam van het vaartuig wilde veranderen „omdat hij geen geluk bij het vissen had," had een twintigtal familieleden en vrienden uitgenodigd om de doopplechtigheid in de baai bij te wonen. Waarschijnlijk doordat er rijkelijk aan Bacchus was geofferd, maakte de stuurman een ver keerde manoeuvre, waardoor het schip kapseisde en binnen enkele seconden zonk. Onder de slachtoffers bevonden zich een vrouw met haar zes kinderen. HET IS INDERDAAD waar, dat bij nie mand in de 17de eeuw de gedachte op kwam een praalgraf op te richten voor een overleden schilder, zelfs niet voor de aller grootste. En van standbeelden was in die lijd nog helemaal geen sprake. We kunnen dit als een verzuim zien, maar niet als een blijk van onderwaardering, want het was nu eenmaal geen gebruik de kunstenaars op die manier te eren. Geen overheid dacht aan zo iets uitzonderlijks en de schilders evenmin, de rijk ste, en ook de ijdelste niet. Praalgraven behoorden bij overleden vorsten en verdien stelijke zeehelden, wier begra fenissen met veel vertoon plaats vonden. Laten we ons eens aan een stelling wagen: „De schilders werden in de 17de eeuw niet geacht, want er werd geen enkele straat naar hen genoemd" Ieder die het door ons aangevoerde motief verneemt, zal onmiddellijk verontwaardigd opspringen en betogen dat we geen deug delijk argument voor onze bewijsvoering hebben gekozen, om de eenvoudige reden dat het destijds geen gebruik was straten, lanen, pleinen en grachten als eerbewijs de naam van kunstenaars te geven. Welnu, het ontbreken van pompeuze graftekens is evenmin een bewijs. Hier tegenover kunnen we echter aller lei verschijnselen noemen, waaruit blijkt dat de grote schilders in de 16de en 17de eeuw hoog in ere stonden, wat niet - zoals in onze tijd gebruikelijk is - uit woorden, maar vooral uit daden bleek. Maerten van Heemskerck had in Haarlem bijvoorbeeld in 1570 vrijstelling van belasting en men stond hem enige jaren later zelfs toe de belegerde stad te verlaten en in Amster dam te gaan wonen. Vanwege zijn kunst die men waardeerde! En de zeeschilder Hendrick Vroom kreeg van dezelfde stad in 1594 vrijstelling van schuttersdiensten. Den Haag liet zich evenmin onbetuigd en gaf in het begin van de 17de eeuw Jan van Ravesteyn vrijdom van alle tochten en wachten als schutter en een goede 30 jaar later kreeg hij vrijstelling van het betalen van wijn- en bieraccijns. Laten we het anders zeggen. Er was geen sprake van geringschatting voor de kunstenaars, maar men be schouwde de groten onder hen zelfs als degenen die mede de roem der stad uitmaak ten. „Van outs is Leyden van treffelycke Meesters ver maart geweest", zo luidt het argument in een rekest van 1648. En de persoonlijke oordeelvellingen waren zeker niet gering- schattender. Orlers roemt bijvoorbeeld Rembrandt en Van Goyen als „een van de tegenwoordighe vermaertste schilders van onse eeuwe", en van Rembrandts werk wordt op een andere plaats gezegd, dat het „in zijn tijd zoodanig werd geagt en gezogt, dat m,en hem moest bidden en geit toegheven". Dergelijke uitlatingen, die nog met andere vermeerderd kunnen worden, wijzen er toch allerminst op dat de grote schilders van die tijd weinig in aanzien stonden. Werden de kunst en de maker daarvan in de 16de en 17de eeuw dus wel degelijk geacht en geëerd, we blijven nog steeds zitten met het onverteerbare feit dat voor die kunst aan de schilders toch maar ge ringe bedragen werden uitbetaald. De oor zaak hiervan moeten we niet zoeken in gebrek aan waardering, maar in de fan tastische overproduktie! Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2