Eisenhower spreekt veto uit over landbouwwet GOLDEN FICTION Nor stad, een nieuwe opvatting Premier Jonckheer der Nederlandse Antillen op Schiphol gearriveerd Agenda voor Haarlem Vijftig jaar geleden Nieuw voorstel om toorn der boeren te bezweren Verkiezingen werpen schaduwen reeds vooruit Geniet van de lente Geniet van r Hoe is het ontstaan)^ Geen commentaar op de gespannen verhouding met GouverneurStruycken Ongevoelig Ongezond DAMESMANTELS volledige collectie Indonesische ex-officieren eisen de doodstraf Bombardement in Thailand bij vergissing: 30 doden Ongewenst Zoon van Jungschlager kreeg antwoord van het Witte Huis Dit woord BROODDRONKEN Communistische partij in Nepal weer toegelaten Ds. Niemöller pleit voor persoonlijke vredes- overtuiging Kerkelijk Nieuws Indonesië overweegt het geven van export-premies Chromosomen-Conferentie Uit Haarlems Dagblad van 17 april 1906 DINSDAG 17 APRIL 1956 o WASHINGTON (Reuter/AFP) President Eisenhower heeft zijn veto uitgesproken over het landbouwwetsontwerp, dat het Amerikaanse Congres vorige week heeft goedgekeurd. De president zegt ter toelichting dat enkele van de bepalingen der wet er toe zouden leiden, dat zich nog meer overschot-landbouwprodukten zouden ophopen. Tevens deelde de president mede, dat hij onmiddellijk regeringsmaat regelen zal nemen om het inkomen van de boeren te verbeteren. Tot de maatregelen, die hij voorstelt behoren: (1) een verhoging van de steunprijs voor melk en botervet; (2) invoering van nieuws steunniveaus voor de vijf basis oogsten tarwe, mais, katoen, rijst en aardnoten en (3) het gebruik van rege- ringsgelden tot verhoging van de prijzen van aan bederf onderhevige landbouwpro- dukten. De president drong aan op een geheel nieuwe alles omvattende landbouwwet. Éisenhower deed een beroep op het Con- wen en tevens wenst de regering de steun prijzen te verlagen voor produkten, die d'e overheid, wanneer de markt niet gunstig is, verplicht is op te kopen. De twee maat regelen houden verband met elkaar: gaat men door met aantrekkelijke steunprijzen, dan zouden de boeren weliswaar hun areaal beperken, maar aangemoedigd door lucratieve steunprijzen zouden zij dan de rest van hun gebied intensief gaan bewerken, zodat het landbouw-overschot gres zo spoedig mogelijk een afzonderlijke even groot zou blijven. Het plan zou de re- wet aan te nemen tot oprichting van een „bodem bank". Volgens dit regeringsplan zullen de boeren uitkeringen ontvangen, wanneer zij minder van de oogsten, waar van overschotten bestaan, aanplanten dan hun toewijzingen volgens het controlepro gramma bedragen. Het Congres kan het veto ongedaan ma ken, wanneer het de landbouwwet opnieuw met'een meerderheid van tweederden aan neemt. Het ontwerp zou dan toch wet worden. Waarnemers te Washington zijn van me ning, dat Eisenhowers veto van beslissen de betekenis kan zijn voor de uitslag van de presidentsverkiezingen in november. Sommige republikeinen zeggen, dat de democraten het wetsontwerp door het Con gres hebben gejaagd om de president te dwingen zijn veto uit te spreken en per soonlijk de verantwoordelijkheid te nemen voor de daling van de inkomsten der land bouwers. Adlai Stevenson, een der democratische kandidaten voor het presidentschap, heeft verklaard, dat het veto opnieuw de aarze ling van de president bewijst om de feiten van de landbouwcrisis onder de ogen te zien. Senator Kefauver, een andere demo cratische kandidaat voor het president schap, verklaarde, dat de president de schuld zal krijgen „van de ongevoelige houding van zijn regering ten aanzien van de moeilijkheden der boeren". Eisenhower zal woensdag niet zijn weke lijkse persconferentie houden. Als reden hiervoor worden drukke werkzaamheden opgegeven. De president moet deze week drie redevoeringen voorbereiden. gering bijna drie miljard dollar kosten, maar niet het beoogde resultaat opleveren. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat de regering succes zou hebben met haar voor- Onze correspondent in Washington meldt dat de landbouwwet voor de boeren op korte termijn aantrekkelijk zou zijn, maar onwenselijk geacht wordt door vrij wel allen, die verder kijken dan hun poli tieke neus lang is en het boeren-belang in het oog willen houden, niet alleen in het verkiezingsjaar, doch ook in de toekomst. Veie Republikeinse Congresleden uit de landbouwgebieden hopen dit jaar herkozen te worden en zij willen hun kiezers een landbouw-wet' voorhouden, die er op het eerste gezicht aantrekkelijk uitziet. De boeren zijn vrij ontevreden over hun toestand. Niet dat zij in nood verkeren, maar het gaat hun aanmerkelijk minder goed dan alle anderen. De prijzen voor landbouw-iprodukten dalem gestadig. Waarom gaat het de boeren niet zo goed? De hoofdoorzaak is het grote landbouw overschot, dat de regering weliswaar uit de markt neemt, maar dat niettemin de markt drukt. De situatie is niet gezond, zolang'de surplussen niet weggewerkt zijn. De regering poogt op twee manieren een einde te maken aan de onwenselijke toe stand: zij heeft een wet voorgesteld, waar bij de boeren compensatie krijgen, indien zij een gedeelte van hun land niet bebou- ADVERTENTIE Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem Zaak-Jungsc klager LONDEN (United Press) De organi satie van gewezen officieren van het In^ donesische leger heeft in een verklaring de eis van de openbare aanklager tegen Jungschlager, de doodstraf, ondersteund, aldus meldt radio-Peking in een nieuws uitzending van het persbureau Nieuw- China. Volgens de radio-uitzending beweert de organisatie, dat Jungschlagers daden „het leven van duizenden Indonesiërs" gekost hebben en dat hij op eerlijke wijze berecht is. BANGKOK (United Press) Dertig per sonen werden gedood en dertig anderen ernstig gewond toen een vliegtuig van de Thailandse luchtmacht per ongeluk een bom liet vallen in Prahchuab Kirikhan in het zuiden des lands. Het ongeluk gebeurde toen de inwoners der stad, evenals overal elders in Thailand, zich opmaakten om „Songgran" (Thailands nieuwjaars festi val) te vieren. Ondanks de vrije dag oefen de een eenheid van de luchtmacht. Een groep van vier Bearcat jagers zou op een klein eiland in de golf van Thailand bommen uitwerpen. Drie der jagers lieten hun bommen op het eiland -vallen maar de vierde bleef in gebreke. Op de thuisvlucht vloog de piloot, in da veronderstelling dat hij zijn bommenlast kwijt was over het hart van de stad waar het volk bijeen was gestroomd. Terwijl hij er rond cirkelde viel een bom midden in de menigte: 27 personen werden onmid- lijk gedood, drie stierven later, dertig an deren werden gewond. stellen: op 8 maart verwierp de Senaat met 54 tegen 41 stemmen het stelsel van de vaste steunprijzen. Sindsdien is het getij echter gekeerd. De voorverkiezingen be wezen, dat de ontevredenheid onder de boeren aanzienlijk .is. De Democraten zien hier wellicht hun enige kans op succes in de verkiezingen. Daar zij de meerderheid hebben in beide kamers van het Congres, konden zij het klaarspelen een l andbou w - wet op te stellen, die terugkeert tot vaste, hoge steunprijzen en die daardoor de uit werking van de gelijktijdig voorgestelde areaal-beperking teniet doet. De Democraten kunnen tegen de boeren zeggen: „Wij hebben de president een wet voorgelegd;, die jullie onmiddellijk ver lichting zou brengen, maar hij heeft er zijn veto over uitgesproken. De Republikeinse partij als geheel heeft reden beducht te zijn. Een strijdbare Democratische kandidaat kan een ernstig gevaar betekenen voor Eisenhower's kansen, als hij de land'bouw- toestand uitbuit. Er was morele moed nodig om de aan vaarding van deze wet te verhinderen die in het Huis met 237 tegen 181 en in de Se naat met 50 tegen 35 stemmen werd aan genomen. „Amerikaanse regering ontvangt voortdurend rapporten over het proces" De Amerikaanse soldaat John Jung, zoon van de heer L. H. N. Jungschlager, heeft van het Witte Huis een door Sher man Adams ondertekende brief, gedateerd 10 april 1956, ontvangen van de volgende inhoud: „Ik antwoord op uw brief van enige tijd geleden aan de president, waarin u om bij stand ten behoeve van uw vader, Leon N. Jungschlager, die thans in Indonesië te recht staat, verzoekt. Ik begrijp en sym pathiseer ten zeerste met uw gevoelens als een zoon, die door afstand en omstandig heden van zijn vader is gescheiden in een periode van moeilijkheden en een ernstige crisis. De Amerikaanse regering ontvangt rapporten over de gebeurtenissen met be trekking tot uw vader in Djakarta, die zijn gebaseerd op het bijwonen in de afgelopen acht maanden van de rechtszittingen door een vertegenwoordiger van de Amerikaan se ambassade. Ik heb uit deze rapporten begrepen, dat de verdediging de laatste fase van haar pleidooi nog niet heeft voltooid en dat daarna de rechter de zaak nog moet beschouwen, voordat hij tot een uitspraak komt. De zaak is dus nog steeds voor de rechter en daarom geloof ik dat onder deze omstandigheden het geen nut zou hebben, als ik een mening uitspreek. Ik twijfel er echter niet aan, dat de Indonesische regering zich bewust is van de belangstelling, waarmede dit proces wordt gevolgd zowel in openbare als in officiële kringen, hier en in een groot aan tal andere landen. Ik wil u verzekeren, dat een ambtenaar van onze ambassade in Djakarta voort zal gaan met het bijwonen van de rechtszittingen en dat onze rege ring alle toekomstige ontwikkelingen met betrekking tot deze zaak, waarbij u in zo grote mate bent betrokken, met nauwe en sympathieke belangstelling zal volgen". ADVERTENTIE Het enige woord dat met brooddron ken te vergelijken valt is: slaapdronken, onzeker op de benen ten gevolge van de slaap. Maar: de indruk geven van dron kenschap ten gevolge van brood lijkt onzin. Toch moet de verklaring in deze richting worden gezocht. In vroeger tijd gebruikte men het woord in het bijzon der van hen die in overdaad leefden en alles geoorloofd achten.. Zo ging het bete kenen: dartel, spilziek, gezegd van men sen die hun fortuin roekeloos en balda dig verspilden. Deze lieden maakten op rechtschapen burgers de'indruk niet bij hun verstand te zijn, te handelen of zij dronken waren, niet ten gevolge van het gebruik van alcoholische dranken, maar van zoiets onschuldigs als brood. Daar mee stemt de betekenis: overmoedig, uitgelaten, tuchteloos, baldadig, roeke loos overeen. j KATMANDOE (Reuter) De communis tische partij in het Himalaya-koninkrijk Nepal is vandaag voor het eerst sinds vier jaar weer als wettige partij erkend. Zij heeft schriftelijk de verzekering gegeven de koning als hoofd van de staat te erken nen en zich te zullen houden aan de aan vaarde grondwettelijke en democratische gebruiken. MAINZ, (DPA) Ds Martin Niemöller heeft zich zondag in Mainz uitgesproken tegen iedere beperking van de in artikel vier van de grondwet vervatte garantie van gewetensvrijheid. Het Duitse ministe rie van Defensie wenst een wet in te voe ren, waarbij slechts godsdienstige overtui ging en wereldbeschouwing als redenen voor dienstweigering aangevoerd mogen worden. Ds Niemöller zei dat uit kerkelijk oogpunt deze opvatting onvoldoende is. De persoonlijke overtuiging dat een oorlog mis dadig is zou ook als geldige reden erkend moeten worden. Ned. Herv. kerk Beroepen te Emmen R. G. v. d. Voet, voorg. Ned. Prot. Bond te Bussum. Bedankt voor Papendrecht (2e pred. pl.) C. Treure te Ederveen. Benoemd tot vic. te Poederoyen Ph. J. Leenmans, kand. aldaar, die deze benoe ming ook aannam. Geref. kerken Beroepen te Lemmer C. Brilman te Oos- ter-Nijkerk (Fr.). Aangenomen naar Rotterdam-Zuid Joh. Heule te Edam die bedankte voor Hazers- woude en voor Heerlen (als Evang. pred.); naar Tiel W. Kats te Elexmond. Bedankt voor Alphen a. d. Rijn (3e pred. De heer E. Jonckheer, de minister-pre sident der Nederlandse Antillen, is maan dagmiddag op Schiphol aangekomen. Hij weigerde vriendelijk maar beslist com mentaar te geven op het tussen de Antil liaanse regering en gouverneur Struycken P1') ,W- TBaas te Urk;voor Schoonhoven- gerezen conflict over de beschikking der Willige-Langerak R. J. Beukema te Ber- kum; voor Zwolle (vac. H. A. Munnik) L. J. Boeijinga te 's Gravenzande. Geref. kerken art. 31 K.O. Bedankt voor Vlaardingen J. J. Arnold te IJmuiden; voor 's-Gravenhage-ZW W. Borgdorff te Gorinchem. Oud. Geref. gem. Beroepen te St. Philipsland L. Gebraad te Capelle a. d. IJssel. Vrije Evang. gemeenten Beroepen tot pred. in algem. dienst D. W. Veldkamp te Hilversum. portefeuilles van het kabinet en over de benoeming van mr. Van der Meer tot mi nister van Justitie, hoewel mr. Van der Meer zijn particuliere advocatenpraktijk niet wenst op te geven. De hem opwachtende journalisten, die vernomen hadden dat de premier over haast het vliegtuig naar Nederland had ge nomen, stelden hem de vraag of hij naar ons land was gekomen om er bij minister Kernkamp op aan te dringen de heer Struycken, die geweigerd heeft de beschik king goed te keuren, terug te roepen.' Het antwoord luidde: „Ik ga hier met verschil- DINSDAG 17 APRIL Palace: „Frou Frou", 18 jaar 7 en 9.15 uur. Luxor „Contrabande en moord!", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Tussen hemel en aarde", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „The Beniny Goodman story", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „De duivels van Cascabel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Lo"e is many splendored thing", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Duivels spel", 14 jaar, 8 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling van 8.30 tot 10.30 uur, met oude muziek. Vishal: Marionettentheater van Don en Ly Vermeire, 8.30 uur. Minerva Theater: 8.15 uur, N. Ph. O. voor Heemsteedse Kunstkring. Wijkgebouw Ged. Oude Gracht 104: 8 uur, federatie Haar lem P. v. d. A., openbare bijeenkomst over volkshuisvesting. Theosofia Nassauplein: 8 uur, filmavond Anti-Vivisectie-Stichting. WOENSDAG 18 APRIL Minerva: „Versailles, vorsten en vrouwen", 14 jaar, 8.15 uur. ralace: „Frou Frou", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Contra bande en moord!", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „Tussen hemel en aarde", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Benny Good- nan story", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. toxy: „De duivels van Cascabel", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Love is a "uany splendored thing", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 7-15 uur. Frans Hals: „Duivels spel", 14 jaar, 230, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling van 8.30 tot 10.30 uur, met °ude muziek. Vishal: Marionettentheater van Gon en Ly Vermeire, 8.30 u.; kindervoorstel ling, 2.30 uur. Cultura: Ned. Ver. van spir. Harmonia", 8 uur. Terrein Verenigings gebouw, Herenweg, Heemstede: lunapark. Wanneer zowel president Eisenhower als generaal Gruenther en minister Staf met de hand op hun hart verklaren, dat het ontslag van de generaal als opperbevelhebber van de NAVO al was aangevraagd vóór de netelige kwestie van het interview met de verslaggever van de Neue Ruhr Zeitung, dan moeten wij deze drie heren onvoorwaardelijk geloven. Het is wel enigszins toevallig gelopen, maar tenslotte was de kwestie van het inter view ook allerminst een ontslag of een ontslagaanvrage waard. Generaal Gruenther kon in deze aangelegenheid weinig verweten worden, aangezien de gewraakte uitlatingen over de onverdedigbaarheid van West-Europa zo zij al gedaan werden de werkelijkheid volkomen weergaven. Men zou hem ten hoogste hebben kunnen verwijten, dat hij via de pers ook de be woners van de West-Europese landen een inzicht had willen verschaffen in de gevaren, die zij door de gevolgde NAVO-taktiek lopen. Maar goed, hij heeft niets gezegd en de Duitse verslaggever is van officiële NAVO-zijde gekenmerkt als een „verdraaier van feiten". En nu is een nieuwe NAVO- opperbevelhebber aangesteld, die waarschijnlijk nog minder persconfe renties zal houden dan zijn voorganger. Generaal Lauris Norstad wordt niet zo maar als een toevallige opvolger be schouwd. Het feit dat hij luchtmacht-gene raal is, wordt gezien als een bewijs dat de „overheersende rol van de luchtmacht bij de NAVO-strategie" zijn erkenning heeft gevonden en in de plannen voor de ver dediging van West-Europa zal worden toe gepast. Dat is een interessante en belang rijke overweging. Zij zou immers kunnen betekenen, dat men in de kring van de NAVO-raad tot de conclusie is gekomen, dat de totnutoe gevolgde strategie geen goede resultaten belooft en dat men het roer zal moeten omgooien, teneinde tot een enigszins doelmatig defensief apparaat voor west-Europa te komen. Het zwaartepunt op de rol van de lucht macht leggend, zal de NAVO dus wellicht ophouden met haar divisies-rekenarij, die langzamerhand een tragi-komisch effect kreeg naast de publicaties over de aspecten van de moderne oorlogvoering. En toch heeft generaal Gruenther nog in zijn laat ste verklaringen gesproken over de ge wichtige Duitse divisies, die de sleutel zou den vormen tot de Europese verdedigings mogelijkheden. Dat was geen nieuw geluid. Wij hebben het tot in den treure gehoord, niet het minst van de Nederlandse minister Staf, die een cijfer-schema blijkt te hebben over de aantallen divisies waarmee wèl en niét een Europese defensie mogelijk zou zijn. Met het heengaan van Gruenther zullen we dus wellicht verlost worden van dit nutteloze optelsommetje, dat zijn dienst ge daan heeft om de Duitse herbewapening mogelijk te maken. Het was klaarblijkelijk slechts een politieke rekenarij, die de scep tici onder de Europeanen moest verzoenen met het feit, dat de Wehrmacht zou her- rijzen.Wanneer men een Nederlander voor rekent dat het behoud van zijn land af hangt van Duitse divisies, aangezien zijn oostgrens anders een kwetsbare open plek in de verdediging zou blijven, kan men eventuele hardnekkige tegenstanders van die Duitse herbewapening zelfs gebrek aan vaderlandsliefde verwijten. Deze handige, hoewel niet zeer fijnzinnige politiek is onmiskenbaar gevoerd en heeft geleid tot consequente verklaringen van zeer officiële zijde, waarin star werd vastgehouden aan een divisie-schema met vastgestelde, tot dogmatische minima geproclameerde aan tallen. Als de benoeming van generaal Norstad inderdaad een omschakeling naar de lucht macht-verdediging betekent, dan blijkt daaruit dat het argument van de Duitse divisies thans niet meer nodig wordt ge acht. De Duitse herbewapening is onher roepelijk en de parlementen hebben er hun fiat aan gehecht. Het politieke element in de NAVO-propaganda is dus overbodig ge worden en thans kan men beginnen met een serieuze behandeling van de aange legenheid, waarom het eigenlijk gaat: de uitbuiting van de werkelijke verdedigings mogelijkheden voor west-Europa. Het is nog niet uitgemaakt, of West-Duits- land een beroeps- of een dienstplichtig leger zal krijgen. Deze nieuwe controverse kan door divisie-rekenarij niet meer wor den opgelost, aangezien in Duitsland zelf geen voedingsbodem voor dergelijke door zichtige argumenten meer aanwezig is. In Duitsland is men namelijk op het gebied van oorlog en defensie niet achterlijk. Men heeft daar een natuurlijk talent om mili taire aangelegenheden op hun waarde te schatten en men heeft ofschoon men de toestemming tot bewapening met beide handen aanvaardde een realistische kijk op de moderne defensie-mogelijkheden. Men heeft er wellicht met enig leedver maak geluisterd naar de verouderde argu menten van divisie-aantallen, waarmee de Atlantische bondgenoten tot aanvaarding van de Duitse herbewapening werden ge bracht, doch men is er blijkbaar niet van plan deze argumenten zelf ook te slikken. Integendeel, een groeiend scepticisme ten aanzien van het nut der twaalf Duitse divi sies bij de huidige stand der oorlogvoering heeft in West-Duitsland de vraag doen rijzen, of een klein, goed-uitgerust beroeps leger niet veel meer mogelijkheden zou bieden dan de opeenhoping van dienst plichtigen in een gebied, dat kan worden beschouwd als het voor de hand liggend oorlogsterrein, en ook als zodanig in de NAVO-plannen is aangemerkt. Mede onder dwang van deze Duitse ziens wijze is men in de NAVO thans blijkbaar overgegaan tot de strategie, die reeds jaren geleden had kunnen worden voorzien: de strategie in de lucht, de verdediging door de aanval met behulp van bombardements- en jachtvliegtuigen, geleide projectielen en atoombommen. Het is zonder meer duidelijk, dat door deze ontwikkeling de defensiepolitiek der bondgenoten op losse schroeven komt te staan. Even zeer als het nut der Duitse divisies wordt betwijfeld, kan de bruik baarheid van Nederlandse en Belgische troepenaantallen en -concentraties proble matisch worden genoemd. De ganse strate gie van de stellingenoorlog is hopeloos ver ouderd. Zelfs de noodzaak tot mobilisatie van met verlof zijnde dienstplichtigen past niet meer in het moderne oorlogsbeeld. Hoe kan men .erop rekenen, enkele dagen de handen vrij te hebben om deze dienst plichtigen op te roepen, te vervoeren, te kazerneren en te bewapenen, wanneer een oorlog begint met de onverhoedse slag van atoombombardementen? En wat zullen deze troepen, zo zij al ongedeerd in hun kazernes komen en tot de op papier georganiseer de legeronderdelen kunnen worden gefor meerd, kunnen doen tegen de geleide pro jectielen, die van bases in Oost-Duitsland Generaal Laures P. Norstadchef-lucht machtstaf bij het hoofdkwartier van de NAVO, die op voordracht van president Eisenhower door de NAVO-raad is be noemd tot opvolger van generaal Alfred M. Gruenther als opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten. zal dat scepticisme in de NAVO-raad van invloed zijn, aangezien de Duitse stem daar met ontzag wordt beluisterd. Misschien zal dan de tijd komen, waarin ook de Neder landse bijdrage tot de NAVO op moderner leest wordt geschoeid en het cijferschema van minister Staf in de prullemand wordt geworpen. Maar intussen gaat de kostbare oproeping en oefening van grote aantallen dienstplichtigen op oude voet voort. Zij worden geoefend voor de vorige oorlog, niet voor de volgende. Er is weinig twijfel over, dat realistisch denkende Nederlandei-s tot de conclusie zullen komen, dat niet een mogelijke po ging tot verdediging van West-Europa,doch een onmiddellijke inspanning tot bevorde ring van een durende vrede geld en offers waard is. Wie de meidagen van 1940 heeft meegemaakt en de destructie van ons des tijds onvolprezen leger zich in vier dagen zag voltrekken, tengevolge van het feit dat het berekend was op de oorlog van 1914, zal beseffen dat een mogelijke volgende oorlog aan de kleine NAVO-landen opnieuw de rol van lijdzaam afwachten zal opleggen, en de Sovjet-Unie op hen neerregenen? 1 nadat zij in enkele dagen of uren Zullen zij nog onbeschadigde wegen vinden om op te trekken naar hun stellingen? Zul len zij nog stellingen vinden? Zullen zij het verband kunnen bewerkstelligen met de divisies van andere NAVO-landen in een gebied, dat doelwit van vijandelijke aan vallen met supermoderne wapenen is? Reeds in 1940 bleek dit alles onmogelijk. Hoeveel onmogelijker zal het in 1960 zijn, als onze Nederlandse bijdrage tot het NAVO-leger geacht wordt te zijn gereed gekomen! Het zijn deze en dergelijke overwegingen, die de militair-denkende Duitsers gebracht hebben tot hun scepticisme ten aanzien van de huidige NAVO-praktijk. Ongetwijfeld alles zullen hebben verloren wat zij met hun beperkte krachten hadden opgebouwd. Het „hechte NAVO-verband" in zijn ver ouderde en op vergane denkbeelden geba seerde theoretische samenwerking zal ook dén door de moderne strategie van de vijand worden gesloopt tot niets. En dan ligt het zwaartepunt toch weer op de luchtoorlog tussen de continenten, zoals nu reeds zo vaak en met bewijzen gestaafd is voorspeld. Generaal Norstad in troduceert wellicht in de NAVO-raad deze overtuiging doch de Europese landen zullen daar de, voor hun eigen houding bepalende, conclusies uit moeten trekken. J. L. lende ministers verscheidene zaken bespre ken", zei hij slechts, „maar over de kwes tie, die u aanroert, kan ik u thans niets zeggen. Mischien als ik straks terug ga". Ook over de andere zaken achte de pre mier het prematuur inlichtingen te geven, voor hij deze met de betrokken ministers heeft besproken. Wel sprak hij met beslist heid het bericht tegen als zou er ook ver schil van mening tussen hem en de gevol machtigde minister van de Antillen in Ne derland, de heer W. F. M. Lampe, zijn ge rezen. Naar hij had vernomen zou een des-' betreffend bericht in een te Curagao ver schijnend dagblad zijn gepubliceerd. Op Schiphol waren minister Lampe en de directeur van zijn bureau, mr. N. de Brot en drs. A. Jonkers, hoofd der directie West-Indië van het ministerie van Over zeese Rijksdelen, aanwezig om de premier te begroeten. De heer Jonckheer kon niet zeggen hoe lang zijn besprekingen hem in Nederland zouden vasthouden. Hij zei slechts zo snel mogelijk naar Willemstad terug te willen keren. DJAKARTA (ANP) De Indonesische minister van Economische Zaken, Burhan- duddin heeft medegedeeld, dat de regering overweegt premies aan exporteurs te geven als een van de middelen om de dalende uitvoer weer op te voeren. Hij zei, dat een commissie is benoemd, die de regering over de problemen van de uitvoer moet adviseren, speciaal over de manier, waar op de kostprijs verminderd kan worden. De ko'stprijs is zo hoog, dat op het ogen blik Indonesische exportprodukten niet meer kunnen concurreren op de wereld markt. Enige „zwakke" produkten, zoals thee, vezel en palmolie krijgen reeds ex portpremies, die 10 tot 25 percent bedragen van de f.o.b.-prijzen. Waarschijnlijk zullen deze premies verhoogd worden en zullen andere produkten aan de lijst worden toe gevoegd. Prof. dr. ir. H. J. C. Tendeloo heeft de Internationale Conferentie over Chromoso men, die wordt gehouden in de aula van de Landbouwhogeschool te Wageningen, geopend. Aan deze conferentie nemen des kundigen op het gebied van de chromoso men deel uit Scandinavië, Engeland, Bel gië, Frankrijk, Duitsland en Nederland. Alle sprekers zijn buitenlanders. HAARLEM. Alhier zijn thans uit voerige berichten ontvangen over de ramp die de omgeving van den Vesuvius heeft getroffen door de jongste uitbarsting van dezen vuurspuwenden berg. Tot in wijden omtrek is alles, ook huizen en kerken, verwoest door den lavastroom, die op sommige plekken vijftien meters dik is. De vulkaan heeft bovendien enorme massa's asch, steenen, water en zout uit gebraakt. Het is nog onmogelijk na te gaan, hoevele slachtoffers er zijn geval len. De bevolking van de tientellen ver woeste dorpen is in een onbeschrijfelijke wanhoop gevlucht. De aschregen is zoo hevig geweest, dat men zelfs te Berlijn en te Parijs stof kon opvangen, dat bij geologisch onderzoek van den Vesuvius afkomstig bleek te zijn. De hulpverleening aan de getroffen streken is zeer moeilijk, daar de wegen in een ellendigen toestand verkeeren en be dekt zijn met een aschlaag, van een halve meter dik. Zelfs de oudste bewoners van de streek herinneren zich niet, ooit een zoo hevige uitbarsting van. den vulkaan te hebben medegemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5