Burgemeester mr. G. C. van der Willigen verwelkomd in Haarlemmermeer Wederzijds vertrouwen is van het grootste belang Gladiolenvereniging zit met overproductie door vrije teelt Hillegom Prijs van afzijdigheid Alternatief van teeltbederf is verlies van onafhankelijkheid Amsterdamse Beurs Churchill na elf iaar weer naar Duitsland Uitreiking keizer Karei' prijs op 10 mei te Aken Muur moest wiiken voor stalen vis V oorbereiding Bloemencorso Premier van Ceylon wijst Britse troepen de deur Twee Fransen zochten naar Mendès-France in Rabat Dokters adviseren enige weken rust voor Jungschlager Oostenrijk in Westelijk verband Belgische Staat streeft naar opvoedingsmonopolie Nieuw-Guinea weer voor de UNO-Assemblée Griekse waarschuwing aan Groot-Brittannië Ontvreemd schilderij terug in de „Tate Gallery" Duitse mark steekt pond sterling naar de kroon DINSDAG 17 APRIL 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OPREüH 1 E 11AARLEMSGHE GUURAN 1 99 Haarlemmermeer heeft maandagmiddag zijn burgemeester mr. G. C. van der Willigen hartelijk verwelkomd. Dat geschiedde door de loco-burgemeester bij de grens Aals- meer-Haarlemmermeer en in de raadszaal te Hoofddorp, door vijfhonderd kinderen tijdens een zanghulde en door autoriteiten en afgevaardigden van besturen tijdens een receptie. In een toespraak tot de leden van de gemeenteraad heeft de burgemees ter herinnerd aan het bestaan van vele dorpen in Haarlemmermeer en de verzekering gegeven, dat hij trachten zal de eenheid te bevorderen. Zo spoedig mogelijk hoopt hij kennis te maken met de delen der uitgestrekte gemeente. Uit de richting Aalsmeer arriveerde burgemeester mr. Van der Willigen met zijn echtgenote en drie dochters. Loco burgemeester de heer J. A. Oudheusden verwelkomde de familie, waarna Anke van Beem mr. Van der Willigen een sleu tel aanbood en Astrid Oudheusden me vrouw Van der Willigen bloemen. Leden van de landelijke rij verenigingen Kapitein van der Wall (Hoofddorp), de Venneper Ruiters en Ritmeester De Kruyff (Zwanen. burg-Halfweg) openden de stoet, die naar het raadhuis te Hoofddorp reed. In een open rijtuig hadden de heer en mevrouw Van der Willigen, de oudste dochter en de heer Oudheusden plaats genomen. Nadat de burgemeester de landelijke rijverenigingen geïnspecteerd had, volgde een zanghulde onder leiding van de heer G. Loogman. Mr. Van der Willigen bracht de kinderen dank en hoopte, dat zij nog veel voor hem zullen zingen. Medewerking verleende het muziekkorps „Excelsior" uit Hoofddorp. In de raadzaal bestond voor de open bare vergadering van de gemeenteraad grote belangstelling. Vele burgemeesters uit de omgeving, onder wie mr. A. J. d'Ailly uit Amsterdam, de kantonrechter mr. Th. F. Raedt, de ambtenaar van het O.M. mr. J. van den Oever, de directeur van de Luchthaven Schiphol, de dijkgraaf van Haarlemmermeer, mr. K. J. G. baron van Hardenbroek van Bergambacht en de putaties uit Lekkerkerk, behoorden tot de i gasten. I Trots De heer Oudheusden sprak woorden van welkom tot de nieuwe burgemeester van Haarlemmermeer en zeide, dat de be woners trots zijn op de nu meer dan hon derdjarige gemeente. Trots, omdat de raad en B. en W. onder de bekwame leiding van mr. J. F. Jansonius in de jaren na de oorlog niet alleen mochten helpen opbou wen wat door een vijand was afgebroken, maar ook in velerlei opzicht baanbrekend werk konden verrichten. De financiële omstandigheden van vóór de oorlog (waar van de gemeente nog de naweeën onder vindt ten opzichte van de uitkering uit het gemeentefonds) verhinderen destijds te enenmale tot groot werk te komen. Daar door liggen er nu nog problemen, zoals wegenaanleg, ontsluiting van bouwterrei nen, krotopruiming, scholenbouw enzo voort. Voor zover het in het vermogen lag is de raad hieraan tegemoetgekomen. Meer dan duizend huizen zijn na de oorlog in de gemeente gebouwd. Haar'lemmeermeer heef een overwegend agrarisch karakter, anderzijds zijn er de dorpen Zwanenburg en Nieuw Vennep, waar enige industrie is gevestigd t Hoofd dorp kan als bestuurscentrum worden be schouwd en Badhoevedorp is een forensen plaats. Daar in de buurt ligt Schiphol. Haarlemmermeer is uit bestuurlijk oog punt gezien buitengewoon interessant. De onderdelen vragen echter hun aparte ver zorging. „Met vol vertrouwen zien wij uw komst tegemoet en wij geven u de verzekering, dat voorzover onze krachten reiken wij gaarne met u zullen samenwerken tot ver dere b'oei der mooie gemeente", aldus de heer Oudheusden, die burgemeester Van der Willigen de ambtsketen omhing. Belangrijke facetten Burgemeester m r. Van der Willi gen zeide, dat er behalve vreugde en dankbaarheid, ook gevoelens van spijt zijn, omdat de sterke banden, die in Lekker kerk ontstaan zijn, in zekere zin verbroken zijn. Spreker hoopte, dat er, spoedig ban den met Haarlemmermeer zullen ontstaan. Hij had goed vertrouwen na de prettige kennismaking met het college van B. en W. en de verwelkoming op deze dag in Haarlemmermeer. Sprekende over zijn nieuwe taak zeide spreker, dat er belang rijke facetten in de gemeente zijn met het agrarisch bedrijf, Schiphol, industrie en handel. Haarlemmermeer beleeft nu een bloeiperiode en is na de oorlog op bekwa me wijze door mr. Jansonius geleid. Nu spreker geroepen is leiding te geven, weet hij, dat hij grote verplichtingen op zich neemt. Gaarne wil hij dit doen, wetende, dat er hard gewerkt wordt, niet alleen nu, maar ook vroeger door hen, die de droog making hebben voorbereid en haar heb ben voltooid. De droogmakers hadden pro- De gemeentesecretaris, de heer G. A. T h i e n, hoopte en verwachtte, dat het het gemeentepersoneel onder bewind van mr. Van der Willigen gegeven zal zijn aan de totstandkoming van velerlei goeds voor de gemeente mee te werken. Nadat de burgemeester woorden van dank had gesproken volgde een drukbe zochte receptie. Loco-burgemeester de heer J. A. Oudheus den hing de nieuwe burgemeester van Haarlemmerm,eer, mr. G. C. van der Wil ligen, de ambtsketen om tijdens de open bare raadsvergadering, die maandagmiddag in het raadhuis te Hoofddorp is gehouden. Alvorens mr. G. C. van der Willigen maandagmiddag geïnstalleerd werd als burgemeester der gemeente Haarlemmer meer brachten vijfhonderd leerlingen van lagere scholen te Hoofddorp de burge meester een zanghulde bij het raadhuis. Leider ivas de heer G. Loogman. biemen, maar zij, die nu moeten besturen hebben aandacht voor het maken van woondorpen en het reizen door de lucht- ruimte. Mr. Van der Willigen vervolgde, dat hij het als een voorrecht beschouwt burge meester te zijn; deze heeft zijn rechten en zijn plichten en hiermee zal hij rekening houden. Spreker zeide. dat het hem be kend is, dat het moeilijk is op één dag zijn intrede te doen in alle dorpen. Men moest zich beperken tot Hoofddorp. Getracht moet worden de eenheid te bevorderen en daaraan zal hij zijn krachten geven. Zo spoedig mogelijk hoopt hij kennis te ma- kern" met alle delen der gemeente. Een gemeentebestuur heeft een belang rijke taak en daarbij dacht de burgemees ter aan de volkshuisvesting, de uitbrei dingsplannen, de sociale en hygiënische maatregelen, het onderwijs en de ontwik keling van jong en oud. Hij hoopte hieraan veel te kunnen doen in samenwerking met het college van B. en W., de gemeenteraad en het korps van ambtenaren. Eén ding is daarbij van het grootste belang, namelijk wederzijds vertrouwen. De heer M. J. vanNieuwenhuyzen, het oudste lid van de gemeenteraad, zeide, dat de raad in het streven van de burge meester, om voor de gemeente aan een schone toekomst te bouwen, graag zijn volle medewerking wil geven. Uiteraard zullen de raadsleden wel eens met de burgemees ter van inzicht verschillen over urgentie of aard der voorstellen, maar zij hopen en vertrouwen, dat mr. Van der Willigen met welwillende aandacht en begrip, gelegen heid zal geven, aan ieder zijn zienswijze en opvatting naar voren te brengen. Van onze correspondent in Bonn) De gewezen Britse premier, Sir Winston Churchill, zal op 10 mei in Aken op een officiële bijeenkomst in de historische ge- restaureerdetkroningszaal van het stadnuis, een juweel van Gotische bouwkunst, de keizer Karei-prijs in ontvangst nemen. Dat illustreert duidelijk, hoe de toestanden sedert de tweede wereldoorlog veranderd zijn. De internationale keizer Karei-prijs, ge noemd naar Karei de Grote, die een groot deel van Europa, Frankrijk en Duitsland, onder één scepter verenigd heeft, werd in 1950 op initiatief van enkele vooraanstaan de figuren uit de Akense burgerij ingesteid. De prijs wordt ieder jaar aan een belang- j rijke persoon toegekend, die zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt voor de sa menwerking van de Europese volken en I voor de toekomstige eenwording van Europa. Nationaliteit, ras en godsdienst mogen hierbij geen rol spelen. De jury, die op zijn hoogst uit twaalf leden mag bestaan heeft de bevoegdheid gekregen naar eigen goeddunken een jaar over te slaan. Zij heeft Churchill verleden jaar omstreeks Pasen de prijs verleend. Vol verlangen had men diens komst in de oude keizersstad Aken, waar Karei de Grote begraven ligt, tegemoet gezien. Eerst zou Churchill op Hemelvaartsdag zijn gekomen, maar hij stelde zijn tocht naar Aken telkens uit. Churchill zal deze prijs op dezelfde datum in ontvangst nemen, waarop zestien jaar geleden de Duitse troepen ons land binnen- vielen. In 1950 werd de keizer Karel-priis i voor het eerst uitgereikt en wel aan de j thans 61-jarige Oostenrijkse graaf Richard Coudenhove-Kalergi, de oprichter van de Europese beweging. De tweede, die de prijs kreeg, in 1951, was prof. H. Brugman», vroeger hoogleraar in Utrecht en thans al sedert meer dan vijf jaar hoofd van het Europa college te Brugge. De derde, in 1952, was de vroegere Italiaanse premier De Gasperi. Het jaar daarop viel Jean I Monnet van de Kolen en Staal Gemeen schap de hoge onderscheiding te beurt en in 1954 de westduitse bondskanselier dr. Adenauer. Van Aken zal Churchill naar Bonn ko men,waar hij zowel het Westduitse staats hoofd prof. Heuss als bondskanselier Ade nauer zal bezoeken. Daarna zal hij op de Lünenburger heide een aantal in West- Duitsland gestationeerde Britse troepen bezoeken. Sedert de conferentie van Pots- j dam van 1945 zal dit het eerste bezoek van I Churchill aan Duitsland zijn. In de bollenstreek en naaste omgeving is men thans druk in de weer om de lange rij praalwagens voor het corso op zaterdag 28 april op tijd gereed te hebben. Zo ook in Hillegom, waar een smederij aan de Hoofdstraat zich heeft belast met de ver vaardiging van het stalen geraamte voor een gigantische bloemenvis. De vis heeft reeds een dergelijk grote omvang gekre gen, dat de muur van de voorgevel van de binnenplaats, behorende bij deze sme- rlprij, moest worden gesloopt, teneinde het dier op de openbare weg te kunnen krij gen. „Hij moest toch weg", is het commen taar van de smid waarmee hij dan die muur bedoelt. HiHpqMr* W& De Nederlandse Gladiolus Vereniging verkeert in de niet benijdenswaardige po sitie een beslissing te moeten nemen over de vraag, of men de teelt van gladiolen zal gaan beperken of niet. In het eerste geval zal de vereniging de hulp moeten inroepen van het Produktschap voor Siergewassen en in het tweede de teelt aan gevaren bloot stellen. Voor de Vereniging zelf is het alle bei even moeilijk, want ze heeft nu al 45 jaar haar eigen weg uitgestippeld en zou dus nu haar onafhankelijkheid gedeeltelijk prijs moeten geven. In 1911 werd de Nederlandse Gladiolus- Vereniging opgericht naast de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, Men heeft al die tijd prettig samengewerkt, maar ieder bleef onafhankelijk en dat was voor de gladiolentelers prettig. In de cri sisjaren heeft men rustig kunnen doorwer ken zonder de moeilijkheden van de „sa- neringstijd" het -hoofd te moeten bieden. De teelt bleef vrij, iedereen kon telen zo veel hij wilde. Ups en downs bleven niet uit, maar omdat de gladiolus meestal geen hoofdbron van bestaan vormde betekende dit niet zoveel. Na de oorlog werd de situatie anders. Waren er oorspronkelijk maar een paar specialisten op het gebied van de gladio- lenexport, nu heeft zo goed als iedere ex porteur zich daarop geworpen. Dit bracht heel wat consequenties met zich. De afzet steeg met het jaar en dus ook de teelt. Het bijgoedartikel werd een hoofdgewas, waar van de laatste jaren om en nabij de 20 mil joen gulden werd uitgevoerd. Met deze stijging kwam men ook tot de conclusie, dat er ziekten in het gewas za ten. Men is er wat meer aandacht aan gaan besteden. De knollen werden strenger ge keurd en van het een kwam het ander. De ziekten moeten worden bestreden en de beste bestrijding begint altijd in de grond. Men dient dus zuivere grond te hebben, waarin geen ziektekiemen voorkomen. In de bollenstreek en West-Friesland zijn die niet goed meer te vinden. Er is al zo lang geteeld zonder dat men rekening heeft ge houden met de hygiëne, dat op vele tuinen geen gladiool meer kan worden geteeld zonder dat deze worden aangevallen door allerlei lage organismen, die soms wel tien jaar lang blijven leven, wachtend op een prooi. Uitwijken naar nieuwe gebieden is een reeds meer met succes toegepaste metho de. Zo is het ook hier gebeurd. De kwe kers en handelaren vroegen de boeren op de Zuidhollandse eilanden en in Zeeland gladiolen op contract te telen. Ze verleen den alle medewerking, gaven voorlichting, kortom: men stichtte nieuwe gladiolen- centra. De boeren vonden deze teelt wel aardig, want er was aan te verdienen. Prompt gingen zij zelfstandig telen, door niets en niemand daarin gehinderd. Ze bléven verdienen. Excessen Dat verdienen trok aan. Andere boeren begonnen aan de gladiolenteelt, een paar „handige" handelaren begonnen veel plant goed te verkopen en aan te praten en bin nen een paar jaar nam de teelt zulke vor men aan dat de prijzen ver beneden de kostprijs zakten. Er werd meer geteeld dan tegen behoorlijke prijzen kon worden ge ëxporteerd. Dit proces schijnt nog steeds door te gaan, zodat leden van de Nederlandse Gladiolus Vereniging hebben gevraagd de teelt te beperken. Op basis van vrij willigheid gaat dat. niet en dus zal men de wet achter zich moeten hebben. Maar de wet betekent het Produkt schap voor Sierteeltprodukten en daar in is de zelfstandige gladiolusvereni ging niet vertegenwoordigd, zodat men alleen verzoeken kan indienen en dan wordt er over de gladiolenteelt beslist zonder de Nederlandse Gladiolus Ver eniging. En dat is een zeer grote stap voor een vereniging die nu al vijfen veertig jaar op eigen benen heeft ge staan. Men zou kunnen zeggen, dat dit de consequentie van haar afzijdig heid is. Gaat men de teelt niet beperken dan ont staat er een chaotische toestand op de gla- diolenmarkt, die alleen maar kwaad kan aanrichten. Het is als vóór 1930 met de bloembollen: kantoorbedienden, kruide niers, drogisten, caféhoudersiedereen zag er winst in en begon bloembollen te telen. De gevolgen bleven niet uit: over- produktie, slechte kwaliteit, verliezen en een ontwrichting van de binnen- en bui tenlandse markt. Dit moet nu worden voor komen, want het buitenland kijkt bijzonder scherp naar de kwaliteit en is doodsbe nauwd voor dumping. Men kan natuurlijk hopen, dat de nieuwelingen er weer zeer snel mee ophouden, maar enkele a-sociale „handelaars" blijven aan het verkopen en daaraan is paal noch perk te stellen. De derde mogelijkheid is nog dat het Produktschap voor Siergewassen zelf maatregelen neemt om enige ordening in de teelt te brengen en dan zou de fiere Ne derlandse Gladiolus Vereniging alles heb ben verspeeld. Daarom is iedereen zeer benieuwd of de vereniging erin zal slagen de excessen langs geleidelijke weg op te heffen, waarmede zij de strijd om het onafhankelijk bestaan weer voort kan zetten. WASHINGTON (Reuter). Solomon Bandaranaike, de nieuwe premier van Ceylon, heeft in een te Washington gepu bliceerd interview verklaard, dat de Britse troepen op Ceylon moeten vertrekken. „Buitenlandse bases op ons grondgebied zijn niet in overeenstemming met onze soeve reiniteit", zo zei hij. Ceylon zou een repu bliek worden. Hij had echter nog niet be sloten of het uit het Gemenebest zou tre den, omdat het misschien voordelig is er in te blijven. De premier zei dat hij het eens is met de buitenlandse politiek van Nehroe: geen aansluiting bij enig bloh. De beste manier om een communistische „ontploffing" te voorkomen is volgens de premier de verwijdering van de handels belemmeringen. Ook op ander gebied moest het contact tussen oost en west wor den uitgebreid dan zou het communisme geleidelijk aan wel „verwateren". Geen onderscheidingen De nieuwe linkse regering van Ceylon heeft besloten Koningin Elizabeth van En geland te verzoeken in het vervolg geen onderscheidingen van het Britse rijk meer te verlenen aan inwoners van Ceylon, aldus is officieel in Colombo bekend gemaakt. Voorts heeft de nieuwe regering besloten te zijner tijd alle ministers, hoge functio narissen en diplomaten in het buitenland op te dragen geen sterke drank te schen ken bij officiële gelegenheden. De bars van het parlement in Colombo sullen worden gesloten. RABAT (United Press) Twee Fransen, gewapend met pistolen en kennelijk op zoek naar Mendès France, de Franse mi nister van Staat, hebben vanmorgen ge tracht de woning van de Franse Hoge Commissaris te Rabat binnen te dringen. Een van hen werd door een gendarme neergeschoten en de andere door de politie gevangen genomen. Mendès France was gisteren al per vliegtuig uit Marokko ver trokken. De politie deelde mede, dat de beide mannen het vuur openden op een gen darme toen zij betrapt werden bij hun pogingen het gebouw binnen te dringen. De getroffen gendarme schoot een aan valler met zijn machinegeweer neer. De andere werd kort daarna in een cabaret gearresteerd. In zijn actetas werden een revolver en een aantal handgranaten ge vonden. De politie-bewaking rond de woning van de Hoge Commissaris, Dubois, was ver scherpt toen geruchten de ronde deden, dat een aanslag op Mendès France zou worden gepleegd. De Noordafrikaanse poli tiek van Mendès-France valt niet in de smaak van vele Franse ingezetenen van Marokko. De heer Jungschlager, die zaterdag naar het Tjinkini-ziekenhuis in Djakarta is overgebracht wegens te hoge bloeddruk, zal waarschijnlijk enige weken volkomen rust moeten houden, aldus heeft de corres pondent van het ANP uit betrouwbare bron vernomen. Jungschlager had verlof gekregen vier dagen x'oor observatie en behandeling in het ziekenhuis te blijven. Heden is het de laatste dag, maar de dok ters hebben inmiddels geconstateerd, dat een van de aderen in zijn hoofd is ge sprongen ten gevolge van zijn hoge bloed druk, die hem ook zware hoofdpijnen be zorgt. De dokters zullen aanraden hem enige weken rust in het ziekenhuis toe te staan. De verdedigster, mevrouw Bouman, ver klaarde aan de correspondent van het ANP in Djakarta, dat zij haar cliënt niet zal aanraden de rechter te verzoeken het uit spreken van het vonnis uit te stellen, in dien Jungschlager niet in staat zou zijn volgende week de zitting bij te wonen. (Van een speciale verslaggever). STRAATSBURG, maandag Een week van grote activiteit is hier in de Raad van Europa begonnen. Het was de eerste dag van de achtste zitting van het gezelschap parlementariërs, dat Raadgevende Verga dering heet. Twee belangrijke feiten zijn van deze dag te melden. Om te beginnen de toelating van Oostenrijk tot de Raad van Europa, Oostenrijk, dat na zijn lange bezetting thans neutraal is, doch voor niet- militaire zaken aansluiting zoekt bij de west-Europese mogendheden. Zes Oostenrijkse parlementsleden deden hun intrede in de Raadgevende Vergade ring, waar zij rriet vriendelijke woorden werden verwelkomd. Het andere belang wekkende feit van vandaag was de benoe ming van een voorzitter van de Raadge vende Vergadering. De Franse socialist Guy Mollet was twee jaar voorzitter ge weest. Hij kon niet worden herbenoemd, want hij is nu minister-presidént van Frankrijk. Men was het erover eens dat wederom een socialist voorzitter moest worden en dus had men het stellen van een candidaat aan de socialistische fractie overgelaten. Deze had eenstemmig de Belg prof. Dehousse candidaat gesteld. Hij werd bij acclamatie gekozen. Prof. Fernand De housse is een volkenrechtsgeleerde van for maat en als politicus heeft hij zich doen kennen 'als een onversneden „Europeaan". De Raadgevende Vergadering, die dins dag pas aan grote politieke problemen zal beginnen, heeft over allerlei kwesties ge sproken naar aanleiding van het jaarver slag van het ministerscomité. De ministers kregen nogal wat verwijten te horen: zij v/aren te weinig voortvarend geweest, zij hadden niet genoeg geld uitgetrokken voor culturele zaken, zij hadden te weinig ge daan voor het verlagen van invoerrechten en het vereenvoudigen van grensformali- teiten, enzovoort. De voorzitter van het ministerscomité, Martino, zeide later schrif telijk te antwoorden, onder het excuus dat normaal in een parlement vragen van af gevaardigden vooraf aan een minister wor den voorgelegd. Kardinaal van Roey: LEUVEN (Belga). Kardinaal Van Roey heeft in zijn slotrede op het congres te He- verle van het Belgische rooms-katholieke middelbare onderwijs verklaard dat de hui dige (socialistisch-liberale) Belgische rege ring „alle beloften ten spijt, het land een onrechtvaardige en nadelige (school)wet heeft opgedrongen, niettegenstaande krach tige protesten en betogingen door een groot gedeelte van het volk. Deze wet is door de besluiten op de uitvoering nog verzwaard. Wij staan voor een diepe verdeeldheid der geesten, die vooral voortspruit uit verschil van opvatting op het gebied van geweten en godsdienst. Op dit terrein zal de weer stand der rooms-katholieken onvermin derd blijven, ook al moet deze niet altijd in openbare botogingen tot uiting komen. Deze diepgaande verdeeldheid leidt on vermijdelijk tot een strijd om het kind. De staat streeft er met alle middelen naar zich een opvoedingsmonopolie te verwerven, doch de staats-opvoedingsmethode is niet die van de kerk". De kardinaal maakte ge wag van de „krachtige staatspropaganda om leerlingen voor de openbare scholen aan te trekken", waaruit voor de rooms- katholieken de plicht volgt „ook een niet aflatende propaganda te voeren voor onze vrije onderwijsinstellingen". „Wij verwerpen de schoolpolitiek der re gering, omdat zij aan de ene kant het open bare onderwijs eenzijdig met voordelen overstelpt, en aan de andere kant erop uit is het vrije onderwijs zoveel mogelijk af breuk te doen. Deze politiek doet onder scheid en ongelijkheid tussen ouders, leer krachten en onderwijsinrichtingen ont staan". De Ëelgische rooms-katholieken eisen een schoolvrede, gegrondvest op vrij heid, gelijkheid en maatschappelijke recht vaardigheid, aldus besloot kardinaal Van Roey zijn toespraak. Indonesië tegen embargo op handel op communistisch China DJAKARTA (ANP/Reuter) De Indone sische minister-president Ali Sastroamid- jojo, heeft op een persconferentie in Dja karta verklaard, dat Indonesië de kwestie Nieuw-Guinea voor de derde keer voor de UNO-Assemblée zal brengen. Hij voegde hieraan toe, dat de kwestie nog dit jaar voorgelegd kan worden. Voorts zei de pre mier, dat Indonesië iedere stap zou steunen, die bij de UNO zou worden genomen om het embargo op de uitvoer van strategi sche goederen naar communistisch China op te heffen. Atoombomproeven Gevraagd naar commentaar op de Ame rikaanse en Britse proeven met. atoombom men, zei Sastroamidjojo, dat, hij geen voor stander is van het voorzetten van deze proeven. „Wij zouden graag proeven zien die gehouden worden ten bate van de vrede, niet voor de oorlog", zo zei hij. Indonesië zou het diep betreuren, indien proeven met atoombommen op het. Christmas-eiland zouden worden gehouden, aldus heeft de woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, Suwito, medegedeeld. In een commentaar op pers berichten. dat Groot-Brittannië van plan is het Christmas-eiland te gebruiken voor proeven met atoombommen, zei Suwito: „Indonesië keurt zulke proeven af, te meer, wanneer zij zo dicht in de buurt van ons grondgebied worden gehouden, gezien de gevaarlijke uitwerking, die zij zouden kun nen hebben. De Britten zullen na de atoomwapen proefnemingen, die volgende maand op de Monte Bello-eilanden, nabij Australië, zul len worden gehouden later in dit jaar nieuwe proefontploffingen teweeg brengen te Maralinga, in de Australische woestijn, aldus heeft de Australische minister van Bevoorrading, Beale, medegedeeld. ATHENE (Reuter) De Griekse rege ring heeft de Britse regering een waar schuwing doen toekomen, dat terechtstel ling van de ter dood veroordeelde Cyprio tische student Michael Karaolis een ongunstige invloed op de Brits-Griekse betrekkingen zal hebben, aldus heeft een woordvoerder van de Griekse regering verklaard. De Britse kroonraad heeft een beroep van Karaolis, die veroordeeld is wegens moord op een politie-agent, afge wezen. De gouverneur van Cyprus, Sir John Harding, heeft thans een gratie-ver zoek in overweging. Een aantal parlementsleden van alle Britse politieke partijen heeft een „voor lopige verzoeningscommissie voor Cyprus" gevormd. Zij verklaren dat de onderhan delingen over de toekomst van Cyprus op nieuw op gang gebracht moeten worden. Als eerste stap dient een parlementscom missie naar Cyprus gezonden te worden. De commissie zegt dat het tragische verlies van mensenlevens op Cyprus constructieve voorstellen dringend nodig maakt. De commissie zal een werkprogram opstellen en andere belanghebbenden uitnodigen met haar samen te werken. LONDEN (Reuter) De Ierse ambas sadeur in Londen, Boland, heeft het schil derij „Jour d'Eté" van de Franse impres- sioniste Berthe Morisot, dat donderdag door Ierse studenten gestolen was uit de Lon- dense „Tate Gallery," terug gegeven aan dr. John Rothenstein, de directeur van het museum. Het schilderij dat honderdduizend gulden waard is, was eerder op de dag door een vrouw op de Ierse ambassade bezorgd. Sir John verklaarde dat het stuk onbeschadigd is. Het schijnt, dat de studenten op advies van de Ierse premier, John Costello, het schilderij teruggebracht hebben. Costello heeft gezegd, dat het schilderij terugge geven moet worden. Als het naar Dublin gebracht zou worden, zou hij het laten op sporen. Geen der studenten die aan de diefstal hebben deelgenomen is opgespoord. BONN (Reuter) De Westduitse re gering en de Bank Deutscher Lander zijn het in beginsel eens geworden over maat regelen, die waarschijnlijk spoedig tot re sultaat zullen hebben, dat de Duitse mark de valuta wordt, die de meeste gebruiks mogelijkheden heeft, een onderscheiding, die op het ogenblik het pond sterling toe komt. Deze maatregelen zullen het de Duitsers mogelijk maken in het buitenland effecten te kopen tegen marken. De Duitse exporteurs mogen de deviezen, die zij ont vangen, gedurende onbepaalde tijd aan houden en gebruiken voor investeringen in het buitenland. De voorgenomen maatregelen zullen een einde maken aan twee controlemaatrege len, die in de afgelopen 25 jaar een wezen lijk bestanddeel hebben gevormd van de Duitse deviezenbeperkingen. 3-3 <4 Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Nieuwe Philips - pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V A Verg Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel.. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 983/m 98s/i„ 319 313 260i 322 465 325 324 319 207!-;. 356 309 73 VA 711M 111 20214 199K 307 133 146'z 247 222 222 235 79% 161K 59'1/,s 45% 77 y, 42 y, Openings koersen 98 K 98% 319 314 260 325 465 325 325 y 320 207 359 309 742 724% 111 203 200 H 307 13 2% 140% 247 222 222 235 78 162 59 45 78 42 K

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7