Tweede Kamer tegen beperking der studievrijheid Jxinta Jiakas O Koningin en Prins voor 5-daags bezoek in Amsterdam aangekomen Oud-K.N.P.'ers op kandidatenlijst der Nationale Oppositie Unie Studentenbetoging in Delft tegen wetsontwerp technisch H.O. „Maatregel zou beter in de vorige eeuw hebben gepast Heden bezoek aan Shell-laboratorium in Amsterdam benoorden het IJ Petitionnement per koeriers aan Tweede Kamer aangeboden Veertienduizend hand tekeningen verzameld <=J$rieven aan cle redactie Hoofdbestuur der Nationale Unie Dode in de Walserij-West V al in de wals put Atoomproeven op Marshall eilanden uitgesteld? Examens Huwelijk in Monte Carlo kerkelijk ingezegend Radio-bridge-drive 250 MODELKAMERS Prins bood aan gemeente bestuur excuses aan Niet protocolair Maandag begint verkoop van zomerzegels Koningin naar Slotermeer Prins Bernhard op Pollux Avondmaal in het Paleis BRIXON COSTUUMS Examens DONDERDAG 19 APRIL 1956 .99 (Van onze parlementaire redacteur) DE STUDENTEN VAN de Technische Hogeschool te Delft voelen zich bedreigd in hun studievrijheid. Vooral de laatste dagen hebben zij daartegen actie gevoerd. Minister Cals wil het college van rector magnificus en assessoren de bevoegdheid geven eventueel in uiterste gevallen de studenten de toelating tot de examens te ontzeggen indien zij in de eerste twee studiejaren van de technische hogeschool tweemaal voor eenzelfde examen zijn afgewezen of het examen niet hebben afgelegd binnen twee maal de normale studieduur. Tegen die ontzegging zou de student in beroep kunnen komen bij de minister. De bedoeling van de beperkende verklaring is te voorkomen dat overheidsgelden op onverantwoordelijke wijze worden gebruikt en dringend noodzakelijke plaatsen op de hogeschool voor anderen worden geblok keerd. De meerderheid van de Tweede Kamer heeft zich gisteren reeds tegen de voorgestelde bepaling uitgesproken. De afgevaardigden, die woensdag hier over het woord hebben gevoerd, konden met het tot stand brengen van een tweede technische hogeschool en eveneens met haar vestiging te Eindhoven vrede hebben. De heer Bruins Slot (A.R.) zou met zijn fractiegenoten aan Arnhem de voor keur hebben gegeven, om daarvoor zowel Brabant als Twente te bevredigen. Maar na een vroeger al door de Kamer dienom- trent gedane principiële uitspraak besefte hij, dat het geen zin meer had bij deze lou ter „academische kwestie" nog langer stil te staan. Met ir. Postumus (P. v. d. A.), dr. Stokman (KVP) en mevrouw fortan ierDe Wit (WD) was hij dus bereid minister Cals ten aanzien van de twee genoemde bestanddelen van het wetsontwerp te steunen. „Maar hiermee houdt het dan ook wel zowat op," liet de A.R.-afgevaardigde daarop volgen. Hij was er namelijk tegen, dat de regering in het aanhangige ontwerp vooruit loopt op de pas later aan de orde komende algemene wij ziging van de Hoger Onderwijswet. Met name keerde hij zich niet alleen tegen de bepalingen omtrent de bestuursvorm, zoals die thans „geïsoleerd" voor het technisch hoger onderwijs in het leven zullen worden geroepen, maar ook en in het bijzonder golden zijn bezwaren de toekenning van rechtspersoonlijkheid aan Delft en Eind- heven. Die instellingen krijgen autonomie en ontkomen vrijwel geheel aan het toe zicht van de parlementaire begrotingswet gever, doordat zij zelf over de hun in één rijksbijdrage toegekende som zullen be schikken en ten opzichte daarvan eigen begrotingsmaatregelen zullen kunnen tref fen. In tegenstelling tot deze afgevaardig de bleek mevrouw FortanierDe Wit be reid bij wijze van proef het nu ten aanzien van rechts- en bestuursvorm van de tech nische hogeschool te Delft en te Eindhoven voorgestelde te aanvaarden, mede omdat men volgens haar later, bij de algehele her ziening van de Hoger Onderwijswet, nog altijd weer zou kunnen terugkomen op wat als proef niet of onvoldoende had voldaan. Behalve de bezwaren van de heer Bruins Slot tegen het door de technische hoge school zelf laten vaststellen van haar be groting, waardoor zij „veel verder van de Kamer komt af te staan," tegen de zijns Inziens te grote macht die de curatoren aldus op personeel en op materieel gebied krijgen zonder behoorlijke parlementaire controle, kwamen zijn geheel aan grieven hierop neer, dat aanvaarding van dit ont werp bereidheid betekent tot wijziging van de bouw van ons gehele hoger onderwijs, zonder dat daarover terdege van gedachten is gewisseld. Hij keerde zich ook tegen de door minister Cals ontworpen bepaling, waardoor de mogelijkheid wordt geschapen tot de reeds vermeide studiebeperking. In feite richt zich dit, ook door de overige af gevaardigden becritiseerde artikel 61 bis tegen het vrijwel tot het verleden behoren de type van de „eeuwige student." In de vorige eeuw zou het misschien nog op zijn plaats geweest zijn, zei de heer Bruins Slot, ADVERTENTIE in moderne kleurstellingen kanariegeel, zwart-geel enz. 100 breed 8.55 70 breed 5.50 KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 thans kwam het hem echter niet gerecht vaardigd voor. Als men bedenkt, dat ook dr. Stokman (KVP) en Mevrouw FortanierDe Wit (VVD) kenbaar maakten tegen zulk een maatregel gekant te zijn, te meer aangezien met het oog op het studierendement allerlei andere maat regelen getroffen kunnen worden en ten dele trouwens reeds toepassing vinden, is de verwachting gerechtvaardigd, dat dege nen, die beducht zijn voor een te ver gaan de aantasting van de vrijheid der studen ten, er vrij gerust op zullen kunnen zijn dat een meerderheid voor dit artikel straks zal ontbreken. Ir. Posthumus (P. v. d. A.) stelde op de voorgrond, dat men hier niet. behoefde te schermen met bezwaren van principiële aard, als bijvoorbeeld aan tasting van de geestelijke vrijheid. Daar van is geen sprake. Sommigen hebben trou wens, zo merkte hij in dit verband op, over het hoofd gezien, dat de bepaling allerminst een „automatisch hanteerbaar hakmes" in voert, doch alleen de mogelijkheid schept om aan een te weinig in zijn eerste studie jaren gepresteerd hebbende student een „halt" toe te roepen. Toch gaf hij te ken nen dat ook zijn fractie zich ernstig be zwaard voelt om met dit artikel akkoord te gaan en dat zij er de voorkeur aan zou geven, eerst eens af te wachten welke, maatregelen men zal gaan nemen naar aan leiding van de nog niet ter tafel liggende voorstellen, waartoe de advies-commissie- Rutten zal komen. Bovendien vond hij het beter een dergelijk voorschrift niet alleen voor het technisch hoger onderwijs in het leven te roepen; aanbeveling verdiende het hiermee te wachten tot de algemene her ziening van het hoger onderwijs aan de orde komt. Een definitief oordeel sprak ir. Posthumus omtrent dit punt nog niet uit. Liever wilde hij eerst nog eens horen wat de minister nog in het midden zal brengen. Dr. Stokman wilde met behulp van een amendement de mogelijkheid scheppen dat de technische hogeschool te Delft en te Eindhoven zelf ook eigendom van onroe rende goederen zal kunnen hebben. Dat brengt zijns inziens de consequentie van de toe te kennen rechtspersoonlijkheid met zich mee. Toen deze afgevaardigde het had over bij de Kamer tegen artikel 61 bis binnen gekomen adressen, waarvan de minister geen kennis gekregen bleek te hebben, on derstreepte voorzitter Kortenhorst, dat adressanten hief een verzuim hadden begaan door de minister geen afschrift van hun adressen te sturen. Geen interpellatie over de vijfde mei Aan het begin van de vergadering was de heer Welter (onafh. kath.), die hersteld is van een langdurige ziekte, met een har telijk applaus begroet. Êen verzoek van de heer Gortzak (CPN) om alsnog te mogen interpelleren over „geen vrij op 5 mei" wees de Kamer af met alleen de stemmen der drie aanwezige communistische afgevaardigden voor. Voorzitter Kortenhorst had hiertoe geadviseerd. Nadat het amendement-H o f s t r a (P. v. d. A.) om geen belasting te heffen van de Bouwkas voor Nederlandse Gemeenten met 39 tegen 35 stemmen was verworpen met de P. v. d. A., gaven de WD en de Communisten hun stem aan het amende mentnam de Kamer zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp Belasting van Overheidsbedrijven aan. Hetzelfde deed zij met het ontwerp inzake een gewijzigde vaststelling van de Wet Toezicht Krediet wezen. Tevoren had minister Van de K i e f t er nog eens op gewezen, dat de in 1951 vastgestelde wet gunstig heeft ge werkt. Ook het wetsvoorstel inzake maat regelen met betrekking tot de accijns en de omzetbelasting voor sigaren ging er stemmingloos door. De samenstelling van het hoofdbestuuur van de „Nationale Unie (op algemeen christelijke grondslag", de nieuwe politieke partij die in januari is opgericht, luidt als volgt: ir. R. C. A. F. J. van Lissa Nessel, voorzitter, dr. ir. J. G. J. C. Nieuwenhuis, vice-voorzitter en dr. J. M. E. M. A. Zon- nenberg, seci'etaris-penningmeester. Leden van het hoofdbestuur zijn voorts de heren A. W. Colijn, C. E. L. Helfrich, J. J. C. Mul ler en mr. dr. Zeegers. Woensdagmorgen om twintig minuten over elf vielen twee bankwerkers tijdens werkzaamheden aan het kwarto-walstuig In de walserij-west van Hoogovens in de enkele meters diepe walsput, doordat een rooster, dat bij dit werk gebruikt wordt, het begaf. Een van de mannen, de 35-jarige H. J. F. Vonk uit Velsen-Noord moest met ernstige kwetsuren aan het hoofd in het Rode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk worden op genomen, waar hij des middags overleed. V. was gehuwd. De tweede bankwerker H. maakte de zelfde val, maar liep wonder boven won der geen noemenswaardig letsel op. WASHINGTON (United Press). De Amerikaanse verslaggevers, die op het punt van vertrek stonden om een proef met een waterstofbom gade te slaan waarbij voor het eerst sinds tien jaar de pers zal worden toegelaten hebben aan zegging gekregen hun koffers uit te pak ken. Een woordvoerder van de commissie van atoom-energie adviseerde de verslag gevers hun reserveringen te annuleren ..tot nader order, binnen enkele dagen". De proefneming, die voorlopig was gesteld op 1 mei, is om technische redenen uit gesteld. Het weer was niet de oorzaak, zo werd met nadruk verklaard. Of de proef zelf uitgesteld zou worden was niet uit de opmerkingen van de woordvoerder op te maken. De proeven zouden na 20 april beginnen op de proefgronden van de Marshall-eilan den. waar een gebied van 500.000 vierkante mijlen is afgezet als „gevaarlijke zone". Bij deze proeven met een serie atoomwa pens, die nog nooit tevoren zijn beproefd zal een waterstofbom tot ontploffing wor den gebracht. Het zal een van de grootste van een serie van meer dan tien exploisies zijn, maar niet zo groot als de „super" wa terstofbom die op 1 maart 1954 op het Marshall eiland Bikini tot ontploffing werd gebracht. De verslaggevers zouden binnen 24 uur vertrekken om zich op 24 april in Hono lulu te melden. De volgende dag zouden zij naar Kwajalein vertrekken, vanwaar zij naar de Marshall eilanden zouden varen. Amsterdam. Vrije Universiteit. Doctoraal examen Psychologie: mej. H. G. Bergsma, Hilversum. ADVERTENTIE (Van onze speciale verslaggever MONACO. Het huwelijk van prins Rainier III van Monaco en Hare Hoogheid Grace Patricia van Monaco is vanmorgen met pracht en praal in de St. Nicolaas kathedraal te Monte Carlo door de bisschop van Monaco, ingezegend. De kleurige stoet, die onder een stralen de zon van het paleis naar de kathedraal schreed, werd geopend door de vertegen woordiger van de Paus, daarachter de naaste familieleden, de bruidsmeisjes, daarna de bruid met haar vader en ten slotte de bruidegom met zijn getuigen. De eerste toeschouwers hadden zich in de af gelopen nacht al in de straatjes opgesteld. Er waren achttien extra-treinen uit de richting Nice en twintig uit de richting Italië gekomen. Het gejuich van duizenden mensen langs de route en het gebeier van de kerkklokken boven het rotsige schier eiland, versmolten tot een grote jubelcan tate. De fotografen kregen gisteren evenals de mannen, die al een hele week hun tele- lensen uit gehuurde kamers op het paleis gericht hadden loon naar wachten toen het bruidspaar zich door langdurig roepen liet verbidden op het balkon te verschijnen. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan houdt de Nederlandse Bridgebond op zondag 13 mei des avonds een radio-bridgedrive, waarbij in drie klassen wordt gespeeld. In elke groep worden 20 spellen gespeeld en elke deelnemer ontvangt na afloop een door de bondsoefenmeester Filarski geschreven commentaar op de spellen. Men speelt de wedstrijd thuis en men moet met vier, onge veer even sterke spelers inschrijven. Het moment, waarop in het stadhuis van Monaco prins Rainier in het huwelijk wordt verbonden met Grace Kelly. (Telefoto ANP) WONINGINRICHTING E E V E R W IJ K Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn woensdagmiddag om half-drie in Amster dam aangekomen voor een verblijf tot 23 april. Hedenmorgen hebben Koningin en Prins zich begeven naar het Shell-labora torium in Amsterdam-Noord. Het vorste lijk echtpaar arriveerde gistermiddag aan de oostgrens van Amsterdam. Burgemees ter d'Ailly in ambtscostuum was de eerste, die de Landsvrouwe en de Prins, die in de hofauto bleven zitten, hartelijk verwel komde. Daarna volgde de kamerheer i.b.d. van de Koningin jhr. F. J. E. van Lennep; als laatste drukte hoofdcommissaris kolo nel H. A. J. G. Kaasjager de Koningin en Prins de hand. In snel tempo reden de hof- auto's, voorafgegaan door de auto van de burgemeester en hoofdcommissaris in de richting van het stadscentrum, waar onge veer vijf voor drie Koningin en Priné op de Dam aankwamen. De kapel van de Am sterdamse Politie speelde het volkslied, toen het vorstelijk paar uit de auto stapte. Na de inspectie van de erewacht betraden Vorstin en Prins met gevolg het paleis. Enige ogenblikken later verschenen zij op het balcon om de ovaties van de dichte menigte in ontvangst te nemen. Binnen het paleis werden Hare Majes teit en de Prins begroet door de Commis saris der Koningin in de provincie Noord- holland, dr. M. J. Prinsen, en enkele mili taire autoriteiten van de hoofdstad. In de Burgerzaal stelde de burgemeester de wet houders en de raadsleden voor aan Vorstin en Prins, waarna het koninklijk echtpaar zich onderhield eerst met de voorzitters der beide grootste fracties, de heren A. S. Herfst van de Partij van de Arbeid en de heer L. Seegers van de Communistische Partij Nederland, vervolgens met de leden der andere fracties, de K.V.P., de gecombi neerde Protestants-Christelijke en de V. V. D. Voornamelijk is gesproken over de ten- XXOCXX>3COOC>OOCOOCODCOCOOOOCOOCOOOOCOCCO(>OCOC>DOOCCOÓCOCX> Q H Tussen de honderden kinderen, die ge- 3 duldig op de aankomst van de Konin- o gin hadden staan te wachten, was ook 5 het 10-jarig meisje Anneke Piersma, die 0 - toen de Koningin uit de hofauto was 3 gestapt - plotseling langs enkele ver- 3 blufte agenten de straat oprende en de j vorstin een boije gele narcissen aan- S bood. De Koningin, die juist de hand schudde van de heer H. J. Barentsz 3 hoofddirecteur van de Vereniging „Ons 8 Huis", toonde zich niet verbaasd. Ze boog zich naar het kleine meisje, nam Naar ons wordt meegedeeld achten, on danks de formele opheffing van de KNP, vele oud KNP'ers, al of niet zitting heb bende in de provinciale staten en gemeen teraden, gezien ook de huidige koers van de KVP, het noodzakelijk hun beginselen trouw te blijven. Zij hebben zich verenigd in een comité van actie waarvan het dage lijks bestuur wordt gevormd door de heren A. A. J. M. Rademakers, lid van de pro vinciale staten van Noordbrabant en van de gemeenteraad van Roosendaal, A. F. de Rozario, lid van de gemeenteraad van Leidschendam en W. Muller te Heerlen, majoor b.d. van het KNIL. Dit comité van actie heeft een manifest uitgegeven. Daar in wordt onder meer gezegd: „In het be wustzijn dat de politieke situatie in Ne derland alleszins de voortzetting van de strijd rechtvaardigt, die door de Katholie ke Nationale Partij is gevoerd, is een comité van actie gevormd, dat zich ten doel stelt het streven van deze partij ook in de toekomst te propageren. Overtuigd van de noodzaak, de nationale oppositionele krachten in Nederldnd te bundelen in de strijd tegen het progressief en dirigistisch wanbeleid, heeft het besloten zijn verte genwoordigers op de gemeenschappelijke lijst van de Nederlandse Oppositie Unie (N.O.U.) kandidaat te stellen. Het bestuur van het op 13 april opge richte Algemeen Agrarisch Verbond deelt mede dat het, gezien de oppositionele ver wantschap met andere groepen en om te voorkomen dat overschotstemmen verlo ren gaan, besloten heeft tijdelijk toe te treden tot de Nederlandse Oppositie Unie. Vertegenwoordigers van het verbond zul len voorkomen op de kandidatenlijst der N.O.U. Deze kandidaten zijn: L. H. Koe koek, Bennebroek; ir. J. P. Haisma, Ber- gum; G. W. Voortman, Eefde en lr. A. de Bruin, 's Gravendeel. De Conservatieve Partij en het Vetera- nenlegioen Nederland zullen eveneens kandidaten stellen voor de gemeenschap pelijke lijst van de Nederlandse Oppositie Unie. i NA DE PROTESTVERGADERING die de Delftse studenten maandagmiddag in Stads Doelen hielden inzake de maatregelen die de regering zich voorstelt ten aan zien van het technisch Hoger Onderwys, werd medegedeeld, dat woensdagmiddag op de Paardenmarkt te Delft een grootscheepse betoging zou worden gehouden, waartoe de studenten van alle Nederlandse hogescholen en universiteiten werden opgeroepen. Aan die roepstem is krachtig gevolg gegeven. Gistermiddag trokken dichte menigten studenten naar de plaats van de betoging: mannelijke zowel als vrouwelijke studenten, getooid met allerlei soorten hoofddeksels in schrille kleuren en met opschriften als „Vrjje Studie Geëist", enzovoorts. Voorts werden beschilderde paraplu's en spandoeken meegevoerd, waarop leuzen stonden die niet bepaald vleiend waren voor de regering en minister Cals. Omstreeks vijf uur waren enige duizen den studenten op de Paardenmarkt samen gekomen. Daar werd medegedeeld, dat het aantal protesthandtekeningen tegen het wetsontwerp meer dan 14.000 bedroeg, ver deeld als volgt: Amsterdam 2546, Gronin gen 1616, Leiden 1972, Nijmegen 547, Rot terdam 424, Tilburg 157, Utrecht 3572, Wa- geningen 443 en Delft 3558. De resultaten van de actie per stad werden door fakkel- dragers-estafettelopers naar het podium gebracht. De twee sprekers, de president van de Delftse Studenten Raad, de heer E. J. Vies, en de Groningse student E. N. P. Vegter, hadden met hun toespraakjes, waarin zij zeiden te zullen vechten voor de student en zijn vrijheid, veel succes. De menigte hief spreekkoren aan onder tromgeroffel en muziekgeschal (van twee studenten- Dixieland bands) en verenigde zich tot slot in de kreet: „Delft eist vrije studie". Na afloop van de betoging vertrok een studentendeputatie met motorescorte naar Den Haag waar aan de Staten-Generaal het petitionnement werd aangeboden, dat de volgende inhoud heeft: „Ondergetekenden, studenten aan de Ne derlandse universiteiten en hogescholen, verzoeken de Tweede Kamer der Staten- Generaal met betrekking tot het Ontwerp betreffende het Technisch Hoger Onderwijs zodanige beslissing te nemen, dat de zelf standigheid en verantwoordelykheid van de student gehandhaafd zullen worden en dat het hem mogelijk blijft te studeren en examens af te leggen zonder psychologische dwang van een wettelijke regeling, zich hiermede scharend achter de memoranda van de Nederlandse en Delftse Studenten Raad." Een kilometerslange- stoet met muziek en ruiterescorte verspreidde zich tenslotte door de straten van Delft, dat deze dag het centrum was van een ongekende stu dentenactiviteit. Tot diep in de nacht was het bij de diverse sociëteiten een rumoerige drukte, want vele studenten van andere steden bleven bij hun Delftse gastheren. De handtekeningen van vijftig Utrechtse hoogleraren, die zich hiermee achter de actie van de studenten tegen het omstre den artikel 61 bis van de Ontwerp-Wet op het Technisch Hoger Onderwijs hebben gesteld, zijn op het Binnenhof te 's-Graven- hage aangeboden aan de Tweede Kamer. Zij werden overhandigd door het „College van Vertegenwoordiging" van de Utrechtse studenten, bestaande uit de primi der vijf studentencorporaties en de president van „Prometheus". De actie onder de hoogleraren is dins dagmiddag om vijf uur begonnen en om tien uur des avonds beëindigd. Vele profes soren hebben zich hierna nog mondeling tegen het artikel verklaard. Het was ech ter niet meer mogelijk, van ieder een i/, v WViliaiUtllJft AO gtopi VUVU w» VI Ut 7 toonstelling „Het Atoom Amsterdam", die het ampele in papier gepakte bosje volgend jaar op de luchthaven Schiphol j narcissen aan, gaf Anneke^ een hand en wordt gehouden en waarvoor de raad zeer zei- ••Heb je dat zelf bedacht?" „Ja onlangs een belangrijk krediet voteerde. rouw zei Anneke en ze voegde er De Prins bood zijn verontschuldiging aan 8 aan toe: „en ik heb ze van mijn voor wat hij heeft gezegd over de atoom- tei9en zakgeld gekocht ook Daarna tentoonstelling ter gelegenheid van de ope- ^ende ze terug naar eerste rij van de 3 3 menigte kinderen aan de overkant van 3 8 de straat. 8 xxoooooooooooooooooccoocococoooooooooooooooooocooooooca Op maandag 23 april begint de verkoop van zomerzegels. Voorlopig is de laatste dag van uitgifte gesteld op 22 juni, maar de stichting „Comité voor de Zomerzegels" hoopt dat de verkoop zal mogen voort duren tot en met 15 juli, de dag waarop Rembrandt 350 jaar geleden geboren werd. Evenals andere jaren zal 25 percent van de opbrengst van de zomerzegels weer onder de provincies verdeeld worden voor eigen maatschappelijk werk, volksgezond heidszorg en culturele belangen. Bij het vaststellen van het bedrag, dat elke pro vincie toekomt, zal wederom rekening ge houden worden met het zielental en de oppervlakte. Voor de zomerzegels heeft de PTT een vijftal etsen van Rembrandt uitgezocht en daaruit telkens een detail gereproduceerd. Verder worden briefkaarten verkocht met reproducties van de etsen van Rembrandt. De opbrengst van de zomerzegelverkoop in 1955 was 135.928,48. Daarmee worden vele instellingen en organisaties gesteund, onder meer het Erefonds voor Oud-ver pleegsters, dat vier jaar geleden werd op gericht en dat jaarlijks ongeveer 650 oud- verpleegsters steunt. Door de ouderdoms voorziening zal het bedrag voor hulp ver minderd kunnen worden met 30.000, maar hierdoor kunnen andere oud-ver pleegsters, vooral uit de particuliere sec tor, wat beter geholpen worden. ning der Utrechtse Jaarbeurs, op een tijd stip dus, dat de Amsterdamse Raad zich nog niet over deze materie had uitgespro ken. Het onderhoud duurde precies twin tig minuten, waarna de Koningin en Prins zich gereed maakten voor een bezoek aan de eei-ste objecten van dit vijfdaags werk bezoek aan de hoofdstad. De Koningin reed in haar hofauto, die vooraf werd gegaan door een wagen, waarin burgemeester d'Ailly de tocht mee maakte, naar de tuinstad Slotermeer. In „Ons Huis" schaarden de bestuursleden zich in de smaakvolle, modern ingerichte huiskamer met de Koningin om een tafel. De bestuursleden stelden de Koningin van het wel en wee der heterogene Slotermeer - bevolking op de hoogte. Het bezoek duurde ruim drie kwartier, waarna het gezelschap zich naar Amsterdams verst gelegen tuin stad, Geuzenveld, begaf. Daar, in de woes tijn van bouwmaterialen en zand, staat reeds als een der eerste gebouwen, die ge reed gekomen zijn, een prachtige, ruime, moderne Openbare Lagere school, waar het adspiranten-elftal van de voetbalclub A. V. V. Geuzenveld stond aangetreden. In de ruime aula van het gebouw bracht Ko ningin Juliana drie kwartier door. Ze praat te met de verschillende secties (sport, ont wikkeling en ontspanning, jeugd en volks gezondheid en maatschappelijk werk), waarvan de leiders in de aula aanwezig waren. Om kwart voor zes was de Ko ningin weer teruggekeerd in het paleis op de Dam. Het eerste bezoek van Prins Bernhard gold het opleidingsinstituut voor Matrozen ter Koopvaardij aan boord van de „Pol lux" aan de Oosterdoksdijk. In de lesloka len volgde de Prins geïnteresseerd de vor deringen van de leerlingen. In het eerste lokaal werd een groepje onderwezen in sei nen en navigatielichten. In de volgende ruimte waren de leerlingen bezig met zeil- naaien, blokken inscheren, splitsen en kno pen. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan het leslokaal, waar toekomstige ma trozen bezig waren met de les in Neder landse taal. Nadat hij tenslotte de thee had gebruikt in de kajuit van de commandeur verliet de Prins om tien over half vijf de „Pollux" onder een driewerf „Hoera voor de Prins", uitgebracht door alle leerlingen, die even tevoren in het want opgeënterd waren. Aan het slot van de middag heeft de Prins, vergezeld van zijn secretaris en een adjudant, een kort bezoek gebracht aan de Centraalpost van de dienst Bescherming Bevolking. Voor de ingang van de onder een nieuw schoolgebouw in de Apollo- buurt gevestigde commandopost stond een dozijn mannelijke en vrouwelijke B.B.-ers in blauwe overall als erewacht opgesteld. Het hoofd van de B.B., de heer I. W. Rey- nierse, ontving de Prins en leidde hem rond. Het bezoek duurde korter dan was vastgesteld. ADVERTENTIE van Wet Wijziging Hoger Onderwijs een schriftelijke bevestiging te verkrijgen. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben 's avonds in het paleis op de Dam aan een aantal burgerlijke en militaire autoriteiten met hun dames een avonddis aangeboden, waarbij ook leden der hof houding aanzaten. Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem (Verkort weergegeven) Leiden. Geslaagd voor het kandidaats examen wis- en natuurkunde de heren R. Sloff en J. G. H. Wessels, beiden te Leiden. Utrecht. Geslaagd voor het doctoraal examen rechtswetenschappen: J. P. M. Geer- ling te Utrecht: voor het doctoraal examen veeartsenijkunde: R. Muller te Amsterdam; G. J. W. van de Meij te Nijkerk; J. L. van Os te Utrecht; P. A. Akkermans te Over- schie: voor het vee-arts examen: K. G. van Dijk te Baambrugge; J. M. Schreurs te Venlo; W. Th. Truyen te Utrecht. 5 mei Waarom zouden we de 5e mei willen vieren? Omdat we toen van de Duitse overheersing bevrijd werden? Maar waarom vieren we dan de bevrijding van de Franse overheersing van 1813 niet? Ja, en dan hebben we ook nog eens voor onze vrijheid tegen de Spanjaarden gevochten, dat dient toch ook gevierd te worden? Maar wat heeft bij al die bevrijdingen een rol gespeeld? Het Huis van Oranje! De Vader des Vaderlands was het symbool van onze verbondenheid en vrijheidsdrang. In 1813 werden de Oranjes tot het Koning schap geroepen als teken van onze eenheid en opnieuw in 1940-1945 was het Huis van Oranje voor ons het symbool van onze saamhorigheid en ons verlangen naar vrij heid. Daarom kunnen wij onze bevrijding van welke overheersing ook niet beter vie ren dan door de viering van de dag van ons Koninkrijk: de verjaardag van onze Koningin. Ons koningshuis verzinnebeeldt immers de zelfstandigheid van ons volks bestaan, die we telkens na overheersing heroverden. Laat ons daarom de Koningin nedag nog grootser vieren dan wij tot nu toe gedaan hebben, en daarmee uiting ge ven aan het vrijheidsverlangen, dat diep in ons volk leeft, niet alleen sinds 1940, maar 1 reeds sinds eeuwen. G. B.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11