A. C. A. Deerenberg: „Er moet een oplossing komen op korte termijn" Bloemencorso vastgesteld op 5 mei Heemsteeds lunapark een succes „Verschil oude en nieuwe woonwijken wordt té groot" ff Woningbouw en woningtoewijzing99 „Porgy and Bess" toch in Amsterdam Oud-minister J. in 't Veld: PONDERDAG 19 APRIL 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 9 KV P-^erkieziiigs vergaderingen In Heemstede Scheidsrechterscursus Schoolvoetbal-finales zaterdag bij RCH Maandag beginnen verkeersexamens Ongeveer 2700 deelnemers van Hl Haarlemse scholen GEB kampioen bij de bedrijfsklaverjassers Amsterdammer, verdacht van medeplichtigheid, vrijgesproken Loonsverhoging van zes percent in zuivelindustrie Middenstanders in Hillegom ongerust Rolschaatswedstrijden op de Orionweg Met het N.Ph.O. Ook in Bloemendaal op 5 mei vrij Kinderfeestplannen voor Koninginnedag Rundvlees zal duurder worden Burgerlijke Stand Uit Helder's verpakte reuze-keuze In café-restaurant „De Rotonde" hield de Provinciale Contactcommissie Noordholland inzake het woonrulmtevraagstuk, woensdag haar jaarlijkse voorjaarsvergadering, waarbij het gezelschap werd ontvangen door het gemeentebestuur van Zandvoort, dat vertegenwoordigd was door burgemeester mr. H. M. van Fenema in gezelschap van de gemeentesecretaris, de heer W. M. B. Bosman. Voor deze vergadering, die onder leiding stond van de voorzitter, de heer D. Beets uit Edam, bestond grote belang stelling- Ongeveer 120 hoofden van huisvestingsbureaus uit verschillende plaatsen in jfoordholland waren aanwezig, daarnaast afgevaardigden van Gedeputeerde Staten, van provinciale contactcommissies uit andere provincies, van de nationale woning raad en vele andere autoriteiten. Het comité, dat jaarlijks het bloemencorso in de bloembollenstreek voorbereidt, heeft besloten het corso opnieuw een week uit te stellen; het is thans vastgesteld op zaterdag 5 mei, als de bevrijdingsdag gevierd wordt. Verwacht wordt, dat er op zaterdag 28 april nog niet voldoende bloemen met gele en oranje kleur in bloei zijn. Deze kleuren worden van bijzonder belang geacht. De voorzitter, de heer D. Beets, opende de vergadering met een welkomstwoord en sprak daarbij de hoop uit, dat de heer Erdsieck, voorzitter van het huisvestings bureau te Zandvoort, door wiens initiatief deze vergadering in Zandvoort kon worden gehouden, doch die thans in een ziekenhuis wordt verpleegd, weer spoedig zijn werk zaamheden zou kunnen hervatten. Dank bracht spreker aan het gemeentebestuur van Zantvoort voor deze prettige en har telijke ontvangst. Zandvoorts burgemeester, mr. H. M. van Fenema, sprak hierna de vergadering toe en toonde zich bijzonder verheugd over het feit, dat deze bijeenkomst in zijn gemeente werd gehouden. Komende tot het vraagstuk V3n de woningbouw, merkte spreker op, dat het niet de vraag is: „Wat kwam reeds tot stand?", doch: „Wat moet er nog ge beuren?" „Gij, vergadering", aldus spreker, „weet, wat er nog gebeuren moet. Bouwen, bouwen en nog eens bouwen. Bouwen van woningen, utiliteitsgebouwen, fabrieken en kerken en daarbij de laatste misschien wel in cie eerste plaats. Doch er is in dit opzicht een gevoel van landerigheid, omdat de zaak niet opschiet, de problemen zich toespitsen en er veel vragen en wensen zijn". Nadat enkele huishoudelijke zaken waren afgedaan, was het woord aan de spreker, de heer A. C. A. Deerenberg, lid van het college van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland. die sprak over het onderwerp: „Woningbouw en woningtoewijzing". De bijeenkomst kreeg door deze leerzame en interessante rede wel een bijzonder actueel karakter. Spreker begon met erop te wijzen, dat het erom te doen is afdoende oplossingen te vinden voor het woonruimtevraagstuk op zo kort mogelijke termijn. Oorspronke lijk had men de gedachte, dat het woning probleem wel permanent zou zijn, doch steeds meer drong zich de vraag naar voren: „Hoe bereiken wij de gemeentebe sturen, die toch voor woningbouw de eigen lijke uitvoerders zijn? Want het is nog al tijd zó, dat de overheid belemmerend kan werken op de plannen der gemeentebe sturen. In Zuid-Holland kon men het bouw schema halen en zelfs de achterstand van 1954 inlopen, hetgeen te danken was aan de voortvarendheid en samenwerking der gemeentebesturen. Het moest immers mo gelijk zijn meer te bouwen dan voorheen, doch het tot nu toe gevoerde regerings beleid gaf de gemeentebesturen niet meer armslag, tenminste niet, zolang men zelf standig als gemeente bleef doorploeteren. In Zuid-Holland heeft men deze impasse kunnen doorbreken en door een bundeling van gemeentebesturen, kwam men door dit nieuw gevolgde systeem tot een bouwcapa citeit van 12 tot 14 en van 14 tot 16.000 woningen per jaar en streeft men naar een capaciteit van 18.000 woningen. Aan de hand van een' kaart van Zuid- Holland zette spreker uitvoerig uiteen, hoe men door het vormen van agglomeraties rondom de grootste gemeenten tot nieuwe mogelijkheden kwam. Zo werden grote ge meenten met de randgemeenten tot een streek samengevoegd, waarvoor een ge zamenlijk streekplan werd ontworpen en in Zuid-Holland perfect, o.a. in Rotterdam, deze samenwerking der gemeenten werkt Den Haag, Leiden, Gorkum, welke steden grote streekgebieden werden en waar ge zamenlijk wordt overlegd en gewerkt. Komende tot het regeringsbeleid, stelde spreker vast, dat men wat meer aan dc gemeentebesturen moet durven overlaten en niet op het standpunt moet gaan staan, dat alleen Den Haag het weet. Op de door hem gestelde vraag, of in elke gemeente systeembouw zal moeten worden toegepast, antwoordde de heer Deerenberg, dat dit zeker niet voor elke gemeente geldt, doch wel voor die, waar uitbreiding op het programma staat. Spreker achtte de tijd voorbij, dat men nog spreekt over bouw volume, veel meer moet thans gesproken worden over bouw-capaciteit. Krotwoningen Tenslotte keerde spreker zich scherp te gen bestaande toestanden op woninggebied, wat betreft de krotwoningen. In vele ge vallen bezitten de gemeenten thans wonin gen. die deze naam al lang niet meer ver dienen, waardoor een gezonde gezinsont plooiing wordt afgeremd. Nederland zal zich ernstig dienen te beraden over de vraag, wat er met deze .krotwoningen moet gebeuren. Spreker suggereerde als oplos sing het bouwen van tijdelijke woningen inplaats van permanente woningen, waar voor het niet nodig zou zijn, dat. een leger van ambtenaren met een duimstok loopt te ADVERTENTIE EXCLUSIEVE SPORTCOLBERTS GEN. CRONJcSTR. la-lb - TEL. 16045 Met 'net oog op de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer heeft de afdeling Heemstede van de Katholieke Volks Partij vijf vergaderingen uitgeschreven, waarvan de eerste woensdagavond 25 april wordt gehouden in het parochiehuis „Anno Santo" aan de Achterweg. Voor deze avond zal de heer J. M. Peters, lid van de Tweede Ka mer, spreken over „De katholieke politiek in de branding". Voor het R.K. Verenigingsgebouw aan de Herenweg worden verder nog drie verga deringen gehouden, namelijk woensdag 9 mei, met als spreker mr. P. J. M. Aalberse; woensdag 23 mei, met de heer J. A. Middel huis en woensdag 6 juni met pater N. A. van Rijn O.P. Daarnaast wordt woensdag 30 mei weer een vergadering in het paro chiehuis „Anno Santo" gehouden, waarvoor dr. L. A. H. Albering als spreker zal optre den. zwaaien' om te kijken, of een raampje of deurtje eigenlijk niet ergens anders zou moeten zitten en dan voor deze woningen een apart financieringsfonds te stichten, bijvoorbeeld voor het bouwen van wonin gen met een afschrijvingstermijn van tien jaar. Pas daarna zal men de krotopruiming met kracht ter hand kunnen nemen, want het is beter tijdelijke woningen te hebben, dan woningen die zulk een naam niet meer verdienen. De voorzitter bracht de spreker dank voor zijn boeiend en leerzaam betoog en sprak de hoop uit, dat het voorbeeld van Zuid-Holland ook in de provincie Noord holland zal worden gevolgd, opdat men door het vormen van streken, in samen bundeling van grote en randgemeenten, een vergrote bouwmogelijkheid verkrijgt, daar bij aan de kleine gemeenten, die weinig behoeven, gevend, wat zij nodig hebben. Nadat nog enkele vragen door de heer Deerenberg waren beantwoord, verenigde het gezelschap zich aan een-lunch, waarna men om drie uur met door het gemeente bestuur beschikbaar gestelde bussen ver trok voor een rondrit door Zandvoort. waarbij de nieuwbouw, het circuit, het be jaardentehuis en de watertoren werden be zichtigd. ADVERTENTIE Daar er een nijpend tekort is aan water- poloscheidsrechters wordt er door de Scheids- rechterscommissie Kring Haarlem KNZB een cursus gehouden tot opleiding van water- poloscheidsrechters. De heer G. Voogd leidt de cursus die zal worden gehouden op de dinsdagen 1, 8. 15 en 22 mei 1956 in hotel „De Leeuwerik" in Haarlem, werking van het programma begonnen. Het groepscomité voor jeugdwerk in de parochie „Berkenrode" te Heemstede, dat het achter het r.-k. verenigingsgebouw aan de Herenweg verrezen lunapark nog al met enige ophef heeft aangekondigd, blijkt in het geheel niet te hebben overdreven. Want de organisatoren hebben op dit ter rein een groot aantal kermisattracties bij eengebracht, die de bezoekers onmiddellijk in de gewenste stemming brengen. Vooral des avonds komt men direct onder de be koring van dit kermisvermaak. Al werd het dan ook met de modernste hulpmidde len bij de huidige wensen van de bezoekers aangepast. Behalve een enorme achtbaan (dertig meter hoog, achtenveertig meter lang en drieëntwintig meter breed), die de op sen- satiegevoelens beluste passagier minuten lang het idee geeft inzittende te zijn van een soort straaljager, staat er ook een „or ka an-raketbaah" die al even grillige capriolen maakt. Uiteraard ontbreken hiel de cake-walk, rupsbaan en zweefmolen evenmin en de van meer recente datum zijnde auto-scooter heeft de concurrentie met deze vermakelijkheden enthousiast aanvaard. Vooral de niet-autobezittende jongelui kopen zich hier voor enkele dub beltjes grif de illusie, het stuurrad van een dure auto te mogen hanteren. Wellicht in het bijzonder, omdat bij de prijs het uitlok ken van een botsing met de als verkeers agent,uitgedoste pop is inbegrepen. De vol wassenen kunnen zich voorts vergapen aan de halsbrekende rit van motorduivels op de steilwand, en de kinderen amuseren zich in de alleraardigste miniatuurspoor baan. Daarbij mag men evenmin verzuimen een bezoek te brengen aan een van de door lopende voorstellingen van Bosco Smits' De zaterdag 14 april uitgestelde school- voetbalfinales worden nu zaterdag 21 april gehouden. Aangezien het HFC-terrein niet beschikbaar is. zullen de wedstrijden worden gespeeld op het Heemsteedse Sportpark. De RCH-terreinen zijn echter slechts in de vroe ge middaguren beschikbaar. Het gevolg daar van is, dat enkele wedstrijden om half twee moeten beginnen. Omstreeks half vijf zullen, de wedstrijden beëindigd zijn, waarna de prijsuitreiking volgt. De aanvangsuren zijn nu als volgt: Afd. A: Mendelcollege 1—HBS A 1, 2.45, RCH veld 1. Afd. B: Th. M. Ketelaarschool 1—A. H. Gerhardschool 1, 2 uur. Sportpark veld 1. Afd. C: HBS B 3St. Henricusschool 1, 3.15 uur, Sportpark veld 2. Afd. D. Verliezersafdeling: Hartenlust- school 4A. H. Gerhardschool 4, 1.30 uur, RCH veld 3. Winnaarsafdeling: Triniteitslyceum 3 Kon. Wilhelminaschool 2 (H'lem), Sportpark veld 2. Afd. E. Verliezersafdeling: St. Lambertus- schoolLorentzschool, 1.30 uur RCH veld 4. Om 3de en 4de plaats: Jacobaschool—Kon. Wilhelminaschool (O'veen), 1.30 uur RCH veld 2. Om 1ste en 2de plaats: St. Aloysiusschool (O'veen)—Vondelschool, 3.15 uur, Sport park veld 1. V7as de woningbouw dinsdagavond onder werp van gesprek op een bijeenkomst, ge organiseerd door de federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid, woensdagavond kwamen leden van de bestuurdersbond Hc.arlem van het N.V.V. in het wijkgebouw aan de Gedempte Oudegracht in Haarlem bijeen ter bespreking van hetzelfde onder werp, thans ingeleid door mr. dr. J. in 't Veld, oud-minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Mr. In 't Veld betoogde, dat de bouwkos ten heden belangrijk hoger zijn dan voor de oorlog. Kostte een arbeiderswoning vroeger ongeveer 2300, thans bedragen de gemiddelde bouwkosten 11.000. „Hadden wij alles op z'n beloop gelaten, dan zouden de huren nu ongeveer 800 per jaar of wel 16 a 17 per week bedragen," aldus de spreker, die erop wees, dat men bij een beschouwing van de huurpolitiek voor ogen moet houden, dat de regering er steeds op uit is geweest, het algemene prijspeil zo laag mogelijk te houden. De huren worden door een rijkssubsidie binnen de perken gehouden. Er is een regeling voor de woningbouw, waarbij het rijk per woning per jaar een gemiddelde bijdrage van 300 levert en daarnaast is er een premieregeling ten aanzien van de particuliere bouw, waarbij het rijk per nieuwe woning een bedrag ineens van 4000 geeft, mits die huizen de 500 ku bieke meter niet overschrijden. Zowel vol gens de woningwet als in de particuliere sector worden jaarlijks ongeveer 30.000 woningen gebouwd. Behalve de kosten van de premieregeling hiervoor zijn er nog die van krotopruiming en wijksanering; ook de wederopbouw is een kostbare zaak: in de oorlog werden 80.000 woningen verwoest en 450.000 zwaar beschadigd. Al met al kan men stellen, dat er voor de woningbouw jaarlijks driehonderd miljoen gulden be schikbaar wordt gesteld. „Komt er geen oplossing voor het huurvraagstuk, dan zal 'dit bedrag nog veel groter worden," aldus mr. In 't Veld. Huurvraagstuk Wat dit laatste vraagstuk betreft, deelde de spreker onder meer mee, dat de huren van tegenwoordig 150 per-cent van het voor oorlogse huurpeil vormen. Bij de nieuwste woningen is dit zelfs 180 en 190 percent. De P. v. d. A. staat op het standpunt, dat men langzamerhand van de subsidie moet zien af te komen en dat de huren moeten worden vrijgelaten. Dit zal evenwel pas kunnen worden verwezenlijkt, als het wo ningtekort is opgeheven. Men zal het stel sel van een geleidelijke huurverhoging moeten toepassen, opdat langzamerhand een zeker evenwicht tussen bouwkosten en huur zal ontstaan. De spreker acht het waarschijnlijk, dat omstreeks 1965 in west-Europa de woning bouw een dalende lijn zal ondervinden. Dit zal stellig invloed hebben op de prijzen van de bouwmaterialen. Mr. In 't Veld waarschuwde tegen een te sterke verhoging van de huren. Het is namelijk beslist niet denkbeeldig, dat zij na verloop van tijd wel eens zouden kun nen gaan zakken (vergelijk het tijdperk van 19361938), waardoor vooral de huis eigenaren wel eens grote verliezen zouden marionettentheater, waar een aantal met draden gehanteerde poppen een geestig variété-programma imiteert. Geheel in stijl wordt hier onder andere een Chinese tempeldans uitgevoerd; geeft een romanti sche zigeuner een vioolconcert, dat door een aan de vleugel begeleid vocaliste wordt vervolgd, waarna dit gedeelte met een dance-macabre besloten wordt. Dit lunapark werd woensdagmiddag zon der enig officieel vertoon in bedrijf gesteld, waarna de verschillende attracties onmid dellijk door vele honderden kinderen wer den bezocht. Des avonds werd Heemstede nog eens aan de aanwezigheid van dit luna park herinnerd door de r.-k. harmonie „St. Michaël," welk corps 'om half acht van de Koediefslaan af een muzikale rondgang door de gemeente begon. Uiteraard met als eindpunt het terrein achter het r.-k. ver engingsgebouw waar het de gehele avond, ondanks het ongewoon koude voorjaars weer, verder een gezellige drukte bleef. Dit lunapark is voor het organiserende groepscomité, wegens het ontbreken van een stimulerende bloemenweek of nationale feestdag stellig een enigszins riskante on derneming geweest. Maar de resultaten van deze eerste dag met. unaniem tevre den exploitanten wijzen er op, dat men de uitkomst met vertrouwen tegemoet kan zien. Waarschijnlijk is dan tevens de tra ditie geschapen voor een jaarlijks terug kerend lentefeest, dat voor Haarlem en omgeving een uiterst gewilde attractie kan betekenen. Het lunapark is heden (donderdag) en vrijdag geopend van des middags vier tot des avonds elf uur en zaterdag en zondag aanstaande van des middags twee tot des avonds elf uur. De rijkspolitie heeft voor 5 mei, de dag waarop het jaarlijkse bloemencorso door de bollenstreek zal trekken, de volgende maatregelen ten opzichte van het verkeer genomen. De tijdstippen waarop het corso de verschillende gemeenten zal passeren zijn als volgt: Uiver): kwart voor twaalf, Lisse; 12.38 uur, Hillegom; 13.37 uur aankomst Bennebroek; drie uur Sassenheim bij kruispunt Hoofd straatProvinciale weg, zes uur Warmon- derdam ontbinden. Van twaalf uur af wordt het verkeer op de Rijksweg 8 (HaarlemSassenheim) ge stremd in zuidelijke richting; dit zal on geveer duren tot halfvier. Van twaalf uur af wordt te Heemstede het doorgaand verkeer geleid naar Rijks weg 4 (AmsterdamDen Haag). Het corso- verkeer wordt aldaar doorgelaten in zuide lijke richting langs de Leidsehe Trekvaart. Van twaalf uur af wordt voor verkeer, dat wil rijden van Nieuw Vennep naar kunnen lijden. De P. v. d. A. stelt zich der halve op het standpunt: room een deel van de huurverhoging af, zodat een waarde stijging van de panden aan banden wordt gelegd, waardoor eventuele moeilijkheden later achterwege zullen kunnen blijven. Volgens de spreker zullen de krotopruiming en sanering in veel uitgebreider vorm moe ten worden aangepakt. Het topcijfer van 2700 onbewoonbaarverklaringen per jaar is dan ook veel te laag. Het woningbezit verkeert voor een belangrijk deel in slechte toestand en is sterk verouderd. In 1900 telde Nederland een miljoen woningen. Daarvan zijn er inmiddels 250.000 gesa neerd, zodat op het ogenblik 750.000 wo ningen dateren van 1900 of vroeger. De helft hiervan zal ongeveer honderd jaar oud zijn, de maximum leeftijd voor een woning. Het verschil tussen nieuwe en oude woonwijken wordt langzamerhand zo groot, dat de toestanden in de oude wijken niet meer geduld mogen worden. Hele wijken zullen ter hand genomen moeten worden. Daarbij zal men rekening moeten houden met de opvattingen van deskundigen, dat het autoverkeer in ons land over tien jaar verdubbeld zal zijn. Als voorbeeld in dit verband noemde de spreker Amsterdam. Naar zijn mening zal de gemeente het verkeer buiten de binnen stad moeten houden en de bedrijven, die ook wel buiten het centrum kunnen wer ken, moeten helpen met de vestiging buiten dat centrum, zodat de city sterk zal worden uitgebreid. Zo bestaan er plannen in Den Haag, aldus mr. In 't Veld, tot aanleg van twee ringwegen, waarvan een zo dicht om het centrum moet liggen, dat men dit lopende in tien minuten kan bereiken. De oplossing van deze vraagstukken zal naar schatting twee- a driehonderd miljoen gulden per jaar vergen. „Wij zullen deze problemen nu reeds onder ogen moeten zien en ze durven aanpakken, willen wij onze internationale roep van pioniers van volkshuisvesting en stedebouw niet ver liezen." Op maandag 23 april begint het prakti sche gedeelte van de verkeersexamens op de Haarlemse scholen. Niet minder dan 2700 leerlingen uit de zesde klassen van 81 lagere scholen zowel openbare als bijzondere en een aantal Mulo-scholie ren die nog niet eerder verkeersexamen deden nemen er aan deel. Op 6 maart werd het schriftelijk werk gemaakt aan de hand van door het Ver bond voor Veilig Verkeer samengestelde opgaven. Het resultaat daarvan is bijzon der gunstig uitgevallen, want het aantal afgewezen kandidaten bedraagt slechts één procent. Ter vergelijking moge dienen, dat het vorig jaar in totaal dat wil zeggen met inbegrip van zieken en de voor het praktisch gedeelte afgewezenen onge veer dertien procent bedroeg. Bij het schriftelijk gedeelte worden degenen af gewezen waarvan door de corrigerende mensen van de Haarlemse verkeerspolitie meer dan zes fouten worden ontdekt. De Haarlemse verkeerspolitie heeft altijd de handen vol aan dit jaarlijkse evene ment, waarvan adjudant A. Luiten de or ganisatie leidt. Het administratieve deel wordt verzorgd door de Onderwijsverkeers- commissie, welke in tegenstelling tot tal van andere commissies slechts uit twee leden bestaat: de voorzitter, de heer P. B. van Eerdenburg en de secretaris, de heer J. Elion. De plaats van samenkomst voor de deel nemers aan het examenparcours is weer het gebouw Olympia. De eerste school die onder het mes komt is de Jan Ligthart- school van de Botermarkt. De examens duren tot en met 23 mei. De diploma uitreiking heeft in juni plaats, weer in feestelijke bijeenkomsten in een paar grote zalen. Hillegom, de weg tussen deze twee plaat sen gestremd. Het personen-autoverkeer, bestemd voor het corso, kan tot Nieuw- Vennep kiezen tussen de richting Lisse en Bennebroek. Het autobusverkeer wordt van Nieuw-Vennep van twaalf uur af geleid naar Rijksweg 4 in de richting Sassenheim. Van tien uur af zal het doorgaand ver keer, dat komt uit de richting van 's-Gra- venhage en zich begeeft in de richting Haarlem worden geleid via de Rijksweg 4 tot het viaduct Kruisweg, waar het langs Hoofddorp de richting Haarlem kan kiezen. Overigens is het corso via de bestaande wegen normaal te bereiken. De strijd in de Haarlemse Bedrijfsklaver- jas-competitie loopt ten einde. In de hoofd klasse heeft de ploeg van het GEB de kam pioenstitel behaald en is dus kampioen van deze competitie. In 1 A behaalde Laurens Coster het kam pioenschap, in 1 B was DKC 2 de gelukkige. Johez 2 ging met de titel van 2 A strijken. De uitslagen waren: Hoofdklasse: PTT—Stork 114—114. SAC— Figee 130—112, SAC 2—GEB 114—124, DKC —DSH 122—118. 1 A: L. Coster—DSH 2 122—124, Union— PTT 2 112—122, GEB 2—Nederland 130—118, VMB—Johez 122—130. 1 B: PTT 3—Meer Zicht 126—112, HSM Stork 2 134—108, PTT 4—DKC 2 110—136. 2 A: CPTT—Johez 2 112—134, Figee 2— HSM 2 110—136, DSH 3—DKC 3 120—118. 2 B: Figee 3Boru 2 124120, Johez 3— SAC 3 126—114, OW—DKC 4 128—118, Meer zicht 2—Figee 136—128. 3 A: Meer Zicht 3—PTT 5 110—134, Figee 4Ho"* en Plantsoenen 2 132126. DKC 5 Haarlems Dagblad 108—126. PTT 5—Johez 4 124—124; HAC—Nederland 3 118—126. Hout en Plantsoenen 2Meer Zicht 3 110130, Figee 4Haarlems Dagblad 118138, DKC 5—VMB 2 130—112, Meer Zicht 3—Johez 4 136—130. De inbrqak in Ruigoord De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de zaak tegen een 41-jarige autohandelaar en rijschoolhou der uit Amsterdam die veertien dagen ge leden terecht stond omdat hij ervan ver dacht werd medeplichtig te zijn geweest aan een grote inbraak bij een boerenleen bank in Ruigoord in de kerstnacht van 1951. Op grond van de getuigenverklaringen van twee Amsterdammers, die de grote inbraak hadden uitgevoerd (buit: f 50.000), eiste de officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, twee weken geleden een ge vangenisstraf voor de tijd van vier jaar. De rechtbank achtte, aldus de uitspraak, het tenlastegelegde niet bewezen en sprak de verdachte vrij. Bovendien werd de auto handelaar, die reeds geruime tijd in voor arrest zit. onmiddellijk in vrijheid gesteld. Voorts veroordeelde de Haarlemse rechtbank een 56-jarige Rotterdammer tot een gevangenisstraf voor de tijd van een jaar en zes maanden met aftrek van het voorarrest omdat men bewezen achtte dat deze verdachte medeplichtig was ge weest aan een inbraak in de kluis van de gemeenteontvanger van Velsen in de nacht van 19 op 20 maart 1950. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pittlo, had een gevangenisstraf van vier jaar geëist. Onder voorbehoud goedkeuring College van Rijksbemiddelaars Na ampel overleg is tussen partijen bij de Collectieve Arbeidsovereenkomst voor de Zuivelindustrie, overeenstemming be reikt over de wijziging van de C.A.O. voor de Zuivelindustrie per 1 mei. De nieuwe C.A.O. zal een looptijd hebben van twee jaar. In deze C.A.O. wordt vastgelegd een verhoging van de vakantietoeslag van twee tot vier percent, alsmede verhoging van de lonen met zes percent. Daarnaast wordt op het stuk van de secundaire arbeids voorwaarden gebruik gemaakt van nog enige beschikbare ruimte. Eveneens onder voorbehoud van goedkeuring door het Col lege van Rijksbemiddelaars zullen name lijk enkele kleine wijzigingen tot stand worden gebracht. De middenstanders en de eigenaars van horeca-bedri.jven in Hillegom tonen zich zeer ongerust over de verkeersregeling op de Corsodag. Hillegom zal namelijk op die dag, 5 Mei. vrijwel onbereikbaar zijn om dat de toegangswegen dan afgesloten zullen zijn. De gezamenlijke bedrijven zullen bij hun bonden en andere instanties trachten deze regeling gewijzigd te krijgen. Op 2 mei, des middags om twee uur, wor den door het Haarlems comité voor nationale feesten, afdeling noord, grote rolschaats wedstrijden gehouden op de Orionweg voor jongens en meisjes wonende boven de Scho. tersingel. De kinderen worden ingedeeld in leeftijdsgroepen (11, 12, 13 en 14 jaar). Er zijn diverse prijzen beschikbaar. De winnaars in de groepen zullen een horloge ontvangen. Insdirijfbiljetten kunnen van 23 tot en met 27 april afgehaald worden aan de vol gende adressen: Duinhorststraat 36. Moluk- kenstraat 5, Santpoorterstraat 42. Generaal Cronjéstraat 1B, Soendaplein 35 en Jan Gij- zenkade 5. Vandaag is bekend gemaakt, dat het toch nog mogelijk is gebleken „Everyman's Opera Group" uit Amerika een reeks voor stellingen van de folkloristische opera „Porgy and Bess" van George Gershwin en Dubose Heyward in Amsterdam te laten geven. Deze voorstellingen zullen, na afloop van de Scandinavische tournee, plaats heb ben in het Theater Catrré van zaterdag 19 mei tot en met zondag 3 juni. Het Noord hollands Philharmonisch Orkest zal on der leiding van de eerste dirigent van het gezelschap, Alexander Smallens muzi kale medewerking verlenen. De Nederland se pianist John Brookhouse treedt hierbij, evenals in Den Haag en Rotterdam, als solist op. Naar wij vernemen heeft het College van Burgemeester en Wethouders van Bloe mendaal in zijn woensdag gehouden ver gadering besloten het gemeentepersoneel op zaterdagmorgen 5 mei vrij te geven. Daarmee volgt Bloemendaal dezelfde ge dragslijn als vorige jaren toen ook een halve dag verlof werd gegeven. Nu de nationale feestdag op een zaterdag valt wordt 's ochtends vrij gegeven. In ons blad van maandag jongstleden hebbpn. wij meegedeeld, dat B. en W. van Haarlem in gelijke zin hebben beslist. De beslissing van Gedeputeerde Staten is echter in negatieve zin uitgevallen. Het personeel van de provincie Noordholland zal op 5 mei normaal werken. Het Oranje-Comité Bloemendaal-dorp kwam dinsdagavond in de Bornwaterschool onder leiding van zijn voorzitter, de heer J. B. Klein Poelhuis bijeen teneinde de plannen voor de feestelijkheden op Ko ninginnedag waaraan de leerlingen van alle Bloemendaalse lagere scholen zullen deelnemen te bespreken. Op maandag 30 april tussen 8.30 en 8.45 uur moeten de leerlingen die aan de Ster optocht deelnemen zich bij de Hartenlust- school aan de Vijverweg opstellen. Daar is om negen uur de start. De stoet wordt voorafgegaan door de Christelijke Muziek vereniging „Sursum" en het tamboerkorps dezer vereniging. Onder de vrolijke tonen van „Sursum" wordt de volgende route gevolgd: Vijver- wegIgn. BispincklaanDr. D. Bakker laanBloemendaalsewegRustenburgher- wegBos en Duinplein en zo naar het ter rein aan de Donkerelaan, waar de kinder spelen gehouden zullen worden. De voorzitter van het Oranje-Comité heeft zich tot de burgemeester gewend, teneinde hem te verzoeken de feestelijk heden te willen openen. Of dr. Peereboom Voller aan dit verzoek kan voldoen is ech ter nog niet zeker, aangezien hij zijn werk zaamheden wegens ziekte nog niet heeft hervat. Na .de officiële opening zingen de kinde ren het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus. De leerkrachten hebben dan inmiddels de kinderen al ingedeeld voor de diverse wedstrijden, waarvan de leiding berusten zal bij de heer B. W. Solkamans. Te 9.30 en 11 uur wordt er voor de leer lingen der eerste en tweede klassen van alle lagere scholen een filmvoorstelling in het Jeugdhuis gegeven. Eveneens om elf uur wordt er een rol- schaatsen-race op de Donkerelaan gehou den en om half twaalf volgt er een voet balwedstrijd tussen de leraren en leer lingen van de ULO-scholen. Bij gunstig weer zal er 's avonds een lampionoptocht worden gehouden. Daartoe komen de jeugdige deelnemers om onge veer acht uur bij de Hartenlustschool bij elkaar en daar wordt om half negen ge start. Route: Vijverweg, Iepenlaan, Pla- tanenlaan, Essenlaan, Kastanjelaan, Ign. Bispincklaan, Verbindingsweg, Korte Kle verlaan, Bloemendaalseweg, Zomerzorg- laan, Verl. Koepellaan, de Genestetweg, Bloemendaalseweg, rondom Wildhoef, zo dat de bgwoners ook van deze lampion optocht mee kunnen genieten langs de pastorie der Ned. Hervormde gemeente om de vijver (dus een stukje Kennemer- weg) en ontbinding van de stoet bij de Van Valckenburghlaan. Ingeval van slecht weer kan deze optocht niet doorgaan. Tijdens een vergadering van het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees, heeft de voorzitter, de heer Joh. de Veer, gezegd een stijging van de prijs van rund vlees te verwachten. HAARLEM, 18 april 1956 ONDERTROUWD: 18 april, B. J. G. Asbeek Brusse en A ,M. King; A. Lurz en J. H. R. Joostine Bunk: H. J. Lugtenborg en A. Bruin; A. P. Webbe en M. M. Lippus; J. Swart en J. M. van Groningen; K. Walkeuter en J. N. Haak; W. P. Hoogerboord en J. Spoor; E. van Eek en J. C C. Dekkers: G. W. Duits en G. M. Swinkels: A. J. van Wetten en G. C. Ren- sink: W. C. van der Bellen en J. L. van Grootheest: H. P. de Gruijter en A. H. Stolk: F. W, J. Friilink en G .A. Smits; G. van Roon en E. van Wooning; Th. F. Holtzer en T Aarts; L. D. Roubos en J. M. C Broer; H. E. Wingelaar en M. A. Breeuwer: J. Lolkema en W. J. List D. Bergman en J. Kuik; W. L. Melius en B. Koek. GEHUWD: 18 april, P. de Jong en M. B. Bremmers; A. G. Nieuwveen en K. Frank fort: J. Riedstra en A. J. Prijs; G. Nix en A. H. van Galen; W. F. van der Vlugt en R. E. Hoekstra: H. M. Leeuwe en M. J. A. Nij- huis; J. Brink en S. van Daalen; J. A. Kauffman en M. A. de Wit; C. Langezaal en A. Bottelier; J. Brouwer en G. Govers; J. Vulperhorst en W. S. M. de Heer; R. Tolsma en P. A. van Golen; N. J. Kruimen berg en A. M. H. Sterk: J. iRethoff en G. M. Fluck. BEVALLEN van. een. zoon: 16 april, Jkvr. W. Vogelaarvon Winning. BEVALLEN van een dochter: 15 april, P. M. B. DerksenHeijne; 16 april, W. C. Valk man—Beenders; 17 april, W. J. E. Tang- Snijders; 18 april. A. Harren—Koning; A. P. van den Broekde Wolf; E. H. Prsatvan Straaten. OVERLEDEN: 16 april, Chr. Dekker, 82 j., Ripperdapark; E. van der Horstvan Mierlo, 74 j., Gasthuisstraat; E. KlijnBeimans, 84 j.t Nieuwe Kruisstraat; Ch. Chr. H. Venix— Heijerman, 39 Muiderslotweg; 17 april, L. Goebert, 71 j„ Pleiadenstraat; J. G. Rijke- boer, 59 j„ van Dortstraat; C. Vermeij. 61 j., Hazepaterslaan; J. Wiarda. 78 j„ Pontianak- straat; M. van den Berg—Noordeloos, 71 j„ Lange Veerstraat. ADVERTENTIE Helder's Bonne Mère 7} ct. ±150 gr*m

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13