PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR Fa. B. ENGELENBERG Wereldnieuws Mac Millan diende op luchtige toon een spaarbegroting in Goklustigen krijgen een staatsloterij, die moreel toelaatbaar is WIJNHANDEL „DE ZYLPOORT" De radio geeft vrijdag IVOROL: De Tandpasta van standing Blazer-Jack eelt Aet zo u 2 Echo Lange weg Duurder roken Poujade verliest secretaris van zijn Kamerfractie Illegale anti-regerings- zender in Zuid-Afrika Mr. U. A. M. van Leeuwen op aanbevelingslijst in Rotterdam OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Dochter van Bela Kun in de Sovjet-Unie Luxemburg wenst uniforme binnenvrachtvaartprijzen Woest optreden van jonge mijnwerker berecht Dronken achter het stuur; een maand geëist Dronkeman bedreigde zijn schoonvader Baggermolen keert uit Australië terug Mr. G. W. Dubbink in de Hoge Raad geïnstalleerd Het staat leuk voor baby en KLtu i er Gevoel voor schilderkunst DONDERDAG 19 APRIL 1956 (Van onze correspondent in Londen) De Britten, wier goklust groot is. kunnen deze voortaan op een nieuwe manier bot vieren. De minister van Financiën, Mac- Millan, heeft in zijn begrotingsrede in het Lagerhuis de invoering van premie-obliga ties aangekondigd, die hier tot nu toe on bekend waren. De Britten, hoe graag ze ook op paarden, honden en wat niet al wed den, fronsen de wenkbrauwen, nu de rege ring de mensen een nieuw kansspel aan biedt,. Voor de inzet van één pond sterling (ruim tien gulden) kan men duizend pond of kleinere prijzen winnen. Elke drie maanden is er een trekking. Volgens Mac- Millan is zulks moreel toelaatbaar, omdat het geen echte loterij is: men kan er niets bij verliezen. De premie-obligaties vormen één van de door de regering gepropageerde middelen om het sparen te bevorderen. Het nieuwe budget is voor alles een spaarbegroting. Het sparen wordt op alle mogelijke manieren aangemoedigd. De kleine spaarders moeten de zege bewerken in de strijd tegen de inflatie. MacMillan hield een lange, amusant getinte rede, die afstak bij de dorre betogen van zijn meeste voorgangers. Behalve Churchill die in 1925, als kanselier van de schatkist sprankelde als weinigen. Churchill volgde MacMillan's betoog met aandacht. Twee conservatieve leden hielden de aloude, bijna uitgestorven traditie hoog, door zich te tooien met een hoge zijden hoed en een rode bloem in het knoopsgat. Zelden heerste er tijdens een begrotingsspeech, dank zij MacMillan's grapjes, zoveel vrolijkheid in het Lager huis. De leutige opmerkingen van MacMil lan vormden echter een tegenstelling tot de boodschap, die hij moest brengen, namelijk dat de inflatie bedwongen dient te worden. Psychologisch schoot zijn rede daarom tekort, al liet hij de noodkreet horen: spaar voor bestaanszekerheid. Nog altijd galmt de echo na van Butler's vreugdetonen, die klonken bij de indiening van de vorige a pril-begroting, door de oppositie gebrandmerkt als een verkiezings begroting, waarbij hij een bedrag van ruim 150 miljoen pond sterling liet rollen om het geschenk na de verkiezing bij de tussen tijdse begroting van september weer gro tendeels ongedaan te maken door hogere omzetbelasting, kredietrestricties, bemoei lijking van de aankopen op afbetaling en verhoging van de rentevoet. Dit zijn de maatregelen, waarop ook MacMillan ver trouwt, om op den duur een gunstige in vloed te kunnen uitoefenen. In wezen is de Britse economie gezond, maar hij is over belast. Br kan echter geen sprake zijn van echte deflatie, omdat het doel van de rege- ADVERTENTIE I I I Fa. P. BEAUFORT Kinderhuisvest 4751 Telefoon 10717 Haarlem WIJN met bouquet en finesse koopt u bij BEAUFORT. Hebt u interesse ring economische expansie blijft. Men is echter te hard van stapel gelopen, waar door de invoer onevenredig toenam met als gevolg een nadelige handelsbalans en een angstige vermindering van de goud- en dollarreserves en bovendien een geringe export. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Instrumentaal Octet. 12.00 An gelus. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Wij vrouwen van het land. 12.40 Hammondorgel. 12.55 10 Jarig bestaan van het Centrum van de Ne derlandse Katholieke Vrouwenbeweging, re portage. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Strijkorkest. 14.35 Lichte muziek. 15.00 Schoolradio. 15.30 Piano en viool. 16.00 Voor de zieken, 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinder koor. 17.35 Sportpraatje. 17.40 Koersen. 17.45 Pianorecital. 18.05 Amusementsmuziek. 18.30 Vragen beantwoording. 18.45 Platen. 18.55 Prof. Romme spreekt. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Rubriek Verklaring en Toelicthitng: Meer ruimte in de vakantie. 19.20 Regeringsuitzending: Emgiratierubriek: Het emigratiepraatje. 19.30 Platen. 20.20 Ac tualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Lichte muziek. 21.00 Politiek Forum. 21.30 Amuse mentsmuziek. 21.55 Grootouders, kinderen en kleinkinderen, causerie. 22.05 Symfonie orkest en soliste. 22.45 Avondgebed en litur gische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Platen 10.50 Orgel. 11.15 Voordracht. 11.35 Volksliederen. 12.00 Orgel en viool. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of j>laten. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Piano recital. 14.20 Litterair programma. 14.40 So praan en piano. 15.00 Gevarieerd programma. 15.50 Actualiteiten. 16.00 Muzikale causerie. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muzikale causerie. 17.40 Instrumentaal kwintet. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Accordeonorkest en solist. 18.45 Tot nieuw bestel verbonden, le zing. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Kiezen of Kelen, klankbeeld over het stemrecht. 19.30 Dertig jaar geleden. 19.45 Rotterdam-Ahoy. 20:00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Vioolduo. 20.30 Benelux. 20.45 Rembrandt. 21.00 Ritmisch strijkorkest. 21.30 Etherforum. 22.10 Buitenlands weekoverzicht. 22.25. In strumentaal kwartet en soliste. 22.40 Van daag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Kamerorkest. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbreicht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.45 Platen. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17.45 Twee violen. 18.00 Kamermuziek. 18.10 Voordracht. 18.20 Ka mermuziek (vervolg). 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Ontmoeting met Mozart. 20.15 Orkestconcert. 21.10 Kunst- kaleidoscoop. 21.25 Orkestconcert (vervolg). 22.00 Nieuws. 22.15 Causerie en clavesimbel- recital. 22.55—23.00 Nieuws. Er is de laatste tijd enige verbetering te bespeuren, maar de weg welke afgelegd moet worden is nog lang. Voor alles zal thans het pond sterling beschermd moeten worden. De regering is vastbesloten dat te doen. De begroting is echter tam, omdat de regering niets voelt voor toepassing van het Labour-recept: drastisch ingrijpen op economisch gebied. Over de economische toestand wordt men uit deze begrotingsrede weinig wijzer. De regering blijft geloven in een zo vrij mogelijke economie en geeft de voorkeur aan overreding in plaats van straffe reglementatie. Juist omdat vorige begrotingen een aansporing wilden zijn tot ontplooiing van zoveel mogelijk persoon lijke activiteit, laat de regering de eerder gegeven aansporingen in de vorm van be lastingverlaging in tact, al is het niet ver antwoord tot nieuwe verlagingen over te gaan. hoewel zulks technisch wel mogelijk is. MacMillan streeft er echter naar het overschot op de gewone dienst van 445 miljoen pond het volgend jaar nog te ver groten. Faciliteiten op spaargebied, die geld kosten, zullen worden gefinancierd door verhoging van de tabaksaccijns, die toch al zo hoog is. De prijs van sigaretten stijgt met een dubbeltje (twee pence) zodat een pakje van twintig f 1,95 gaat kosten. Ook het brood zal duurder worden door intrekking van het restant van de regerings subsidie. Daartegenover staat dat het zegel recht bij de aankoop van onroerend goed iets verlaagd en de kindertoeslag verhoogd wordt van het derde kind af. De critiek op de hoge dividenden wordt ondervangen door verhoging van de divi dendbelasting met tweeëneenhalf tot dertig percent en die op de winstbelasting met een Dinsdag heeft de Engelse minister van Financiën Harold MacMillan de begroting bij het parlement ingediend. De belangstelling van de fotografen was groot toen de minister zijn ambtswoning te Londen verliet met het bekende rode koffertje. half tot drie percent. MacMillan is niet gezwicht voor de druk om de middengroe pen, wier inkomsten tussen twee en vijf duizend pond sterling liggen, en die het door zware lasten vaak zo moeilijk hebben, verder tegemoet te komen. Elke partij is in hoge mate politiek van deze groepen af hankelijk, verkiezingen zijn echter ver af en er is nog tijd genoeg iets voor hen te doen. Het belangrijkste is echter dat de regering het goede voorbeeld zal geven door de belofte in het komende financiële jaar op de gewone dienst honderd miljoen pond sterling te bezuinigen, waarschijnlijk door verdere inkrimping van het aantal ambtenaren. Uit MacMillan's betoog kon men op maken, dat hij van mening is, dat de be groting wat de economische toestand aan gaat allerminst wonderen kan verrichten. Hij gaf het Britse volk echter niet de in druk, dat de regering de inflatie onder de knie zal krijgen, zeker niet op korte ter mijn. Zijn reputatie en die van de conser vatieven staat op het spel. Over enige maanden, wanneer Butler's noodmaatrege len van september naar verwacht wordt, hun invloed zullen hebben doen gelden, zal de situatie duidelijker worden. ADVERTENTIE A nti-semitisme PARIJS (Reuter) Frangois Caillet, secretaris van de.Poujadistische fractie in de Franse Nationale Vergadering, is afge treden wegens anti-semitische uitlatingen in de fractie van de 49 afgevaardigden, die Poujades anti-belastingbeweging vertegen woordigen, en wegens politieke geschillen. De nationale raad van de partij heeft zijn vertrouwen in partijleider Pierre Pou jade uitgesproken. De raad sprak ook over „vraagstukken, ontstaan door de recente toeneming der nationale verantwoordelijk heid van de Poujadisten", maar hierover werden geen nadere bijzonderheden ver strekt. Poujade heeft verklaard dat hij in het begin van mei de Franse „Staten-Generaal" bijeen wil roepen, een lichaam waarin alle klassen en beroepen vertegenwoordigd zijn, doch dat niet is bijeengekomen sinds 1789, na de Franse revolutie. Poujade ziet deze Staten-Generaal als een vervanging voor het huidige parlement en als een wonder middel voor Frankrijks moeilijkheden. DURBAN (United Press) Een geheim zinnig „ondergronds" radio-station is te horen op de meest populaire golflengte van de Unie van Zuid-Afrika met een vernie tigende aanval op de nationalistische re gering, die van „nazisme" werd beschul digd. De politie is op jacht naar de aether- piraten. Het geheimzinnige station begon zijn uitzending met de ouverture-tonen van Beethoven's vijfde symfonie het „overwinnings-signaal" uit de oorlog. Een spreker vroeg de luisteraars de symfonie tot het verzetslied van de tegenstanders van de regering te maken. Hij drong aan op een campagne van „moreel verzet" tegen de nationalistische regering. Hij be weerde, dat de situatie in Zuid-Afrika „precies op 1940" geleek en deed een be roep op de Zuidafrikaners het „nazisme" te bestrijden. Hij herhaalde met een va riant de woorden van Sir Winston Chur chill, toen deze een beroep op de Britten deed zich achter hem te scharen, toen hij zei: „Wij zullen het uitvechten aan de radio, in de raadkamers en in onze huizen. We zullen ons nooit gewonnen geven". Ter voorziening in twee vacatures van rechter bij de arrondissementsrechtbank in Rotterdam zijn door dit college twee lijsten van aanbeveling opgemaakt, waar op in alphabetische volgorde respectieve lijk zijn geplaatst: 1. mr. G. A. M. van Leeuwen, substituut-griffier bij en rech- ter-plaatsvervanger bij de arrondisse mentsrechtbank in Haarlem; 2. mr. D. A. van der Linde, advocaat en procureur in Rotterdam, rechter plaatsvervanger in de arrondissementsrechtbank aldaar; 3. mr. W. W. van Valkenbug, substituut-griffier bij en rechter-plaatsvervanger in de ar rondissementsrechtbank in 's-Gravenhage. 1. mr. J. D. Carrière, lid van het hof van justitie in Suriname; 2. mr. L. van Dijk, substituut-griffier bij de arrondissements rechtbank in Rotterdam; 3. mr. G. J. E. Poerink, substituut-griffier bij de arron dissementsrechtbank in Rotterdam. ADVERTENTIE Doeistraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 Aluminiumverf (hitte bestendig) WENEN (United Press). Onder het pseudoniem Anna Krasnova woont Agnes Kun, een van de dochters van de in 1937 in de Sovjet-Unie terechtgestelde Hongaar se communist Bela Kun, in de Sovjet-Unie, aldus het communistische Boedapestse dag blad „Szabad Nep". Agnes Kun was een van de gasten op de grote receptie, die de Hongaarse ambassade te Moskou gaf ter ere van een culturele missie uit Hongarije. Het blad oefent scherpe critiek op de Hon gaarse recensenten, die het litteraire werk van Agnes Kun en haar echtgenoot Antal Hidas steeds verzwegen hebben, terwijl beiden grote verdiensten hebben gehad bij de publicatie van Hongaars litterair werk in de Sovjet-Unie. LUXEMBURG (Belga). De Hoge Auto riteit, te Luxemburg heeft de zes regerin gen 'van de Europese gemeenschap voor Kolen en Staal (EGKS) doen weten, dat zij het gemeenschappelijke onderzoek van het probleem der verschillen tussen de na tionale en internationale binnenvaart- vrachlprijzen voor de gemeenschappelijke markt dringend acht. Deze verschillen zijn het gevolg van het feit, dat de nationale vrachtprijzen niet gereglementeerd zijn. De Hoge Autoriteit raadt de regeringen aan maatregelen te nemen om deze verschillen te beperken. De overeenkomsten inzake binnenvaartvrachtprijzen, die bestaan on der een zeker aantal binnenvaartmaar- schappijen in de zes landen kunnen, vol gens de Hoge Autoriteit, niet bijdragen tot de verwezenlijking der doeleinden van de gemeenschappelijke markt, waarvan een der belangrijkste het herstel van de vrije concurrentie is. Voorts bevatten deze ak koorden, volgens de Hoge Autoriteit, ele menten, die de verschillen tussen nationale en internationale vrachtprijzen kunstmatig in stand houden. Hij dreigde kind uit raam te laten vallen als men hem arresteerde Voor de Maastrichtse rechtbank had zich te verantwoorden wegens poging tot dood slag de 25-jarige mijnwerker J. A. van O. lijke ter beschikkingstelling tegen hem ge uit Schaesberg. Er werd een voorwaarde- eist. In de late avond van 19 juni van het vorig jaar was hij, na vernieling van een raam, de woning binnengedrongen van zijn buurman W. de Schepper. Met bijl, riek en hamer had hij in dolzinnige woede de in boedel kort en klein geslagen, roepende: „De Schepper, waar ben je, ik sla je kapot". Gelukkig waren' zowel De Schepper als zijn vrouw gevlucht bij het binnendringen van de dreigende man. Maar het scheelde wei nig of de heer des huizes was door een bijlslag, dwars door een deur, waarachter hij zich verborgen had, getroffen. De politie, welke kwam om O. te arres teren, moest hem in een been schieten, toen hij een klein kind in een slaapkamer buiten het raam hield, dreigende het kind naar beneden te laten vallen, als men hem wilde grijpen. De woesteling was zo te keer ge gaan. omdat zijn moeder met mevrouw De Schepper eerder op de dag een ruzie had gehad waarbij van weerszijden klappen waren gevallen. Het reclasseringsrapport over de ver dachte was niet erg gunstig, maar een psychiatrisch rapport, dat was uitgebracht, sprak van abnormale af-reageringen van spanningen en van pathologische roes uitingen na drankgebruik welke aan het krankzinnige grensden. De officier van Justitie, mr. J. Corsten, de woeste daden van deze man beschermd was van oordeel, dat de maatschappij tegen moest worden. Mr. Corsten vorderde een voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering gedurende drie jaar, met re- classeringstoezicht, voortdurend contact met een psychiater en een absoluut verbod van drankgebruik. De rechtbank zal zaterdag 28 april uit spraak doen. Een maand gevangenisstraf en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid heeft de officier van Justitie, jhr. mr. A. Reigers man, geëist tegen de 30-jarige machine bankwerker Ant. C. van der L. uit Alk maar, die voor de Alkmaarse rechtbank terecht stond wegens het besturen van een auto, terwijl hij onder invloed van sterke drank verkeerde. Voorts was hem ten laste gelegd, dat hij na een ongeval was door gereden, zonder de aangebrachte schade opgenomen te hebben en dat hij een stop teken van een politieagent had genegeerd. Twaalf maanden met aftrek van het ge hele voorarrest sedert eind oktober van het vorig jaar en met de bepaling, dat twee van de resterende zes maanden voorwaardelijk zullen zijn met een proeftijd van 3 jaar on der toezicht van de r.-k. Reclassering, heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam geëist tegen de 42-jarige metselaar J. J. D. uit Soest. Deze woonde met zijn vrouw en vier kin deren in bij zijn schoonvader in Baarn. Op zaterdagavond 22 oktober had de ver dachte, die wegens echtelijke twisten zijn gezin in de steek had gelaten en bij zijn moeder in Soest was gaan wonen, in dron kenschap zijn schoonvader bedreigd. Hij was die avond onverwacht teruggekeerd naar zijn gezin en ontstak in woede toen zijn sclioortvader hem dit verweet. Met een stok sloeg hij een ruitje in van de kamer, waarin de schoonvader zich bevond en trapte de deur stuk, toen deze op slot bleek te zitten. „Ik sla je kapot, oude laf aard", had de verdachte geroepen, maar op het hulpgeroep van de bijna 70-jarige schoonvader waren twee toevallig passe rende agenten het huis binnengesneld en hadden de dronken metselaar gearresteerd. In eerste aanleg had de rechtbank te Utrecht de verdachte tien maanden met aftrek opgelegd plus voorwaardelijke ter beschikkingstelling. Van dit vonnis teken de hij hoger beroep aan. De raadsman meende, dat men de bedreiging als groot spraak moest beschouwen. Het hof zal op 1 mei uitspraak doen. Dinsdag is uit Fremantle (Australië) de 1080 ton metende baggermolen „Ham 301" vertrokken op weg naar Nederland. Deze baggermolen, die in exploitatie is bij de Hollandse Aanneming Mij., was in decem ber 1951 naar Australië gegaan om daar samen met de in 1952 gearriveerde bagger molen „Ham 2", kanalen in Cockburn op een voor zeeschepen toereikende diepte te brengen. Met het gereedkomen van dit project is de Kwinana Olie-raffinaderij bereikbaar geworden voor zeeschepen. Mr. C. W. Dubbink, tot dusver rechter in de arrondissementsrechtbank te Arn hem, is geïnstalleerd als raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden. Mr. Dubbink volgt mr. P. A. J. Losecaat Vermeer op als raadsheer. Mr. Losecaat Vermeer is over leden. ADVERTENTIE van 1ste klas fabriek, met prachtige pasvorm, in kwaliteitsstof populaire prijs vanaf 10.80 stijging 45 cent 13. Met een flink pakje bankbiljetten in de hand, spoedde Joris Goedbloed zich op gewekt heen. Maar niet minder opgewekt was verzamelaar van Ekster, die juichend achterbleef met de vaas, welke hij zojuist had gekocht. „Het ontbrekende exem plaar!", jubelde hij, „eindelijk is het stel compleet!" „Maar waar haalde hij zo gauw die vaas vandaan?", vroeg Panda, Joris wantrouwend nakijkend. Wat kan mij dat schelen?", antwoordde van Ekster onge duldig, „wij verzamelaars vragen nooit HOE iets er komt, ALS het er maar komt!" Verrukt bekeek hij zijn nieuwe aanwinst „Geen twijfel mogelijk", mompelde hij, „dit is het ontbrekende exemplaar. Het lijkt sprekend op mijn eigen vaas. Kom, ik zal ze meteen naast elkander zetten!" Maartoen hij naar de plaats snelde, waar de Mungvaas op zijn tweelingbroe der stond te wachten, zag hij daar een lege plank en anders niets. „Weg! Verdwenen!", hijgde de verzamelaar, „waar is mijn Mungvaas gebleven?!" Nu ging Panda een licht op. „Die heeft u in uw handen!", riep hij. „Joris heeft u uw eigen vaas verkocht!" ANEGANG 46 - GROTE HOUTSTRAAT 116 HAARLEM Genoeg. Kop in de Daily American van heden: Actrice huwt, waaronder het be richt: „Monaco, 18 april. De Amerikaan se actrice Grace Kelly en prins Rainier III van Monaco zijn hier vandaag in het huwelijk getreden. Niemand stal de trouwringen". Mondelinge toelichting van de hoofdredacteur van dit te Rome verschijnende blad: „Wij menen dat onze lezers genoeg hebben van dit ver haal". Onverzadigbaar. Algemeen Handelsblad: De speciale verslaggever van het Han delsblad in Monaco constateert dat het een misvatting is van het Canadese par lementslid Tom Good dat Stalin belang rijker zou zijn dan Grace, zegt dat de kranten onmogelijk teveel kunnen pu bliceren over het huwelijk en besluit zijn verslag aldus: „We hopen er spoe dig alles van te berichten". Siberisch. Het Parijse blad France-Soir heeft onder zijn lezers een enquête ge houden met het volgende resultaat: 25 percent middelmatig geïnteresseerd, 21 percent had weinig belangstelling,35 percent liet het Siberisch. Pijnlijker nog: waar 48 percent vond dat Grace een goede partij deed, was slechts 36 percent van oordeel dat de prins een goede keus had gedaan. Er heerst ma laise in de Franse hoffelijkheid. Wraak. Kop in de Frankfurter Rundschau: Het grote circus in Monaco. Een prin selijke bruiloft een feest voor de pers en een triomf voor papa Kelly. Zin uit de reportage: „Dit huwelijk is de wraak van papa Kelly op de aristo cratie die deze ex-metselaar in Enge land in de kou liet staan." Stijl. Vader Kelly lucht zijn gemoed bij een Amerikaanse verslaggever: „De prins is een aardige knaap. Als hij even geschikt is als mijn beide andere schoonzoons, komt het dik voor elkaar, Ik mag hem graag en ik geloof dat ik hem „Ray" ga noemen. Ze hebben me stambomen gestuurd waaruit blijkt dat de stamboom nog verder teruggaat dan die van de Grimaldi's en wel tot de Ierse koningen." Verontwaardiging. De ambassadeur van de republiek Egypte, Abdoel Nabi, zag tot zijn verontwaardiging in het bezoekers- register dat zijn voorganger met vette letters schuin over de gehele bladzijde had gekalkt: Farouk R. De geschrokken ambtenaar van het protocol opperde de mogelijkheid dat de „R" niet voor rex of roi stond, maar voor een aangenomen naam, Raymond, René of zoiets. De 85- jarige ex-koning Otto I van Albanië, die een blauwe maandag in 1913 vorst is geweest en thans een draaimolen ex ploiteert in de Hamburgse amusements- wijk St. Pauli heeft het volgende tele gram naar Monaco gestuurd: „Waarom geen invitatie voor koninklijk huwe lijk? Verwacht antwoord". Vergoeding. De bruid heeft mevrouw Pamp, een van haar vier Amerikaanse bruidsmeisjes, wier juwelen ter waarde van twintigduizend gulden zijn gestolen, het gebruikelijke geschenk in dit ge val een gouden sieraad reeds vóór de huwelijksvoltrekking gegeven. Verschalkt. De tot tweemaal toe door die ven verschalkte, en thans met Franse' en Amerikaanse speurders versterkte, poli tie," heeft achter een gordijn een employé van een der vele orkesten betrapt op clandestien fotograferen. Zijn toestel en dat van verscheidene andere orkest leden werden in beslag genomen. Een Amerikaanse fotograaf die in zijn haast een agent aanreed, is opgeborgen in de luxueuse gevangenis. Paljas. 's Prinsen hofkapelaan, pater Tucker: „Als iemand zich gevoeld heeft als de clown die wordt toegevoegd: Lach dan Paljas, lach dan, dan ben ik het wel. Als het paar van de huwelijks reis terugkomt keer ik terug naar de Orde der Oblaten in Rome. Ik wil niet uitgekreten worden als „grijze eminen tie". De belangrijkste taak van Grace is ongetwijfeld het leven schenken aan een erfgenaam. Pers. Vier journalisten en een journaliste hebben gisteren -tijdens de burgerlijke huwelijksvoltrekking op discrete wijze aantekeningen mogen maken. De cere monie werd tweemaal opgevoerd. Eerst voor de Code Napoléon en daarna voor de camera's van de Meto Goldwyn Mayer, die een film met een straal vliegtuig naar New York liet brengen. De overige 1800 journalisten zaten voor het televisiescherm. Twee verslaggevers een Amerikaan en een Portugees, zijn overleden aan de gevolgen van een hartaanval. Er zijn 200 correspondenten méér dan bij de topconferentie van Genève. IN EEN Haags dagblad stond geruime tijd geleden een ingezonden stuk, waarin een getergde lezer zijn afschuw uitsprak over schilderijen die tegenwoordig onder het mom van kunst in tentoonstellings ruimten en museumlokalen worden uitge stald. Een schilder repliceerde hierop even eens met een ingezonden stuk en voegde de burger hooghartig toe, dat zijn oordeel over kunst van nul en gener waarde was, aangezien hij tot de groep der onbevoegden behoorde. Toen de discussie dit peil bereikte zette de redactie haastig een streep onder het geval, waarna beide zaterdagbladen in de klapper konden worden weg geborgen. Nu zijn er natuurlijk altijd mensen die ten behoeve van één van bei de partijen graag een d.uit in het zakje zouden willen doen, maar wij hebben daartoe waarlijk geen aanvechting. Kunst is een merkwaardige term, waaronder de één manifestaties verstaat, die de ander verafschuwt. Daarover te twisten heeft geen zin, want het is de tijdgeest die de normen aanlegt. Vervaardigers van mo derne kunstproducten zouden in de 17de eeuw door hun gildebroeders waarschijn lijk ruw gejonast en in de stadsgracht ge worpen zijn, en omgekeerd zou Frans Hals in onze tijd niet voor de Jacob Marisprijs in aanmerking komen. Aan critici te vra gen hier als scheidsrechter op te treden, heeft geen zin, want we hebben vóór en nd het geval Van Meegeren precies erva ren tot hoever de deskundigheid strekt. We spreken dus met geen enkel woord over kunst, maar uitsluitend over de men sen. Deze mensen zijn, behoudens een en keling, niet tot oordelen bevoegd, aldus luidt het oordeel in „bevoegde" kringen. We ivillen dat direct aannemen en voegen er aan toe dat de gemiddelde man met verbijstering naar de moderne kunstpro ducten staat te kijken. En - nog een punt in het voordeel van de bevoegden - deze doorsnee-mens heeft in zijn huis niets, maar dan ook totaal niets aan de muur dat een tegenwicht tegen deze moderne richting zou kunnen vormen. Een inge lijste plaat, stijf en fantasieloos van teke ning en onhandig van kleur noemt hij thuis „een schil derij"! Laten we kort zijn met ons gesmaal op de grote massa van ons volk en vaststellen dat deze generatie volko- men gespeend is van zin voor de schilderkunst. En wie het niet gelooft, moet maar eens kijken en vragen. Tot zover is de terechtwijzing van de kunstschilder dus juist geweest en heeft hij zijn ingezonden stuk niet voor niets geschreven. Maar het is tegelijk een boemerang Want kan een generatie die alle kunstzin mist, plotsklaps zonen voortbrengen die kunstenaars van grote allure zijn? Een enkele uitschieter ware denkbaar, maar niet die velen die zichzelf thans als zoda nig opwerpen. Het één, of het ander: ons volk mist kunstzin en brengt dus een mis lukte schildergeneratie voort, óf het bezit deze kunstzin wél - en is dan ook als ge heel tot oordelen bevoegd - en brengt zo nen voort die scheppers van kunst kunnen zijn. En laten we dan morgen eens iets zeg gen over de fouten in de werken van grote meesters. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2