SENATOR ZWITSAL Behang zelf Agenda voor Haarlem Nederland bleef achter in het treffen van voorzorgsmaatregelen Regeling voor financiële bijstand aan blinden Gezonde Babies Kinderverlamming Met een kus 3 BAKKERs BEHANG Amerikaanse luchtvaartmij. koopt zes Friendships Op rich ti ng K i tiderverla mmi ngsfonds Geen postbestelling op Koninginnedag Aardappeluitvoer wordt op 21 april stopgezet Auto door fout van tegenligger omgeslagen DE KREMLIN BOYS OP STAP Gemeenten krijgen rijkssubsidie Sarcofaag uit de twaalfde farao-dynastie gevonden Mollet stelt de kwestie van vertrouwen Dinsdag stemming over de ouderdomspensioenen Kerkelijk Nieuws DONDERDAG 19 APRIL 1956 De op hoog peil staande medische ver zorging van het Nederlandse volk en de daaruit voortvloeiende lage sterftecijfers hebben in het buitenland langzamerhand een voorbeeldige faam verkregen. Thans heeft de directeur-generaal van de Volks gezondheid, prof. dr. P. Muntendam, echter een ernstig gebrek van onze gezondheids- zcrg onthuld en wel ten aanzien van een ziekte, die zowel door haar epidemisch karakter als door haar gevolgen een schrikbarende bedreiging vormt: de kinder verlamming. j}e strijd tegen deze ziekte zal thans worden aangebonden met de vorming van cen fonds, dat door overheid en particu lieren zal moeten worden bijeengebracht en dat op nog nader te overwegen wijze doelmatige voorzieningen zal treffen. De oprichting van centra voor behandeling in de verschillende delen van ons land is een van de eerste stappen, die zullen worden genomen. Het is wel merkwaardig dat een dergelijk ernstig hiaat in onze gezondheidszorg kon ontstaan, terwijl toch jaarlijks vele slacht offers van de kinderverlamming moeten worden betreurd en nadat in 1952 een epidemie 2000 personen meest kinderen aantastte. Dat er thans met spoed aan wordt gewerkt om ook deze achterstand in te halen en dat prof. Muntendam ook bin nenkort een uitspraak over de vaccinatie mogelijkheden zal doen, valt alleszins toe te juichen. Wij moeten echter zeer ernstig bezwaar maken tegen de wijze, waarop thans de medewerking van het particuliere initiatief wordt gestimuleerd, althans tegen een onderdeel van deze propaganda-actie. Er wordt namelijk in het communiqué, dat de mededelingen van prof. Muntendam bekendmaakt, gezinspeeld op de mogelijk heid van epidemische uitbreiding van het aantal ziektegevallen in de zomermaanden en daarbij wordt gezegd: „Er zijn ver schijnselen die erop wijzen, dat het op treden van een epidemie in dit jaar in ons land niet uitgesloten mag worden geacht." Deze uitlating lijkt ons psychologisoh vol komen onverantwoord ten bewijze waarvan onmiddellijk kan gelden dat bepaalde bladen, in hun ijver om „schok kend nieuws" te brengen, deze mededeling als blikvanger in hun kolommen hebben gebruikt. Een ochtendblad zette er zelfs als kop boven: „DIT JAAR NIEUWE EPIDEMIE?" Een dergelijke sensationele uitbuiting van zeer voorzichtige mede delingen kan in de eerste plaats als voor beeld van verwerpelijke journalistiek gel den. doch daarnaast moet worden opge merkt, dat de urgentie van de bestrijding der kinderverlamming niets geleden zou hebben als prof. Muntendam de gewraakte uitlating achterwege had gelaten en dus de vervaardigers van „schok-nieuws" geen grondstof had geleverd. Natuurlijk mag het optreden van een epidemie in dit jaar als in alle andere jaren niet uitge sloten worden geacht. Het tegendeel geldt immers nergens en nooit. Doch deze specu latie op de angst is onwaardig, onverant woord en niet in overeenstemming met de welhaast pijnlijke nauwkeurigheid, waar van onze medische stand pleegt blijk te geven als het erom gaat, de angst en de psychose uit te schakelen. Wij hebben deze zinsnede niet zonder commentaar willen weergeven, in de over tuiging dat onze lezers genoegzaam door drongen zullen zijn van de noodzaak tot bestrijding der gevreesde ziekte, en dat zij, bij alle angsten die de nieuwskolommen hun vaak bezorgen, deze nieuwe beklem ming wel mogen ontgaan. ADVERTENTIE met BAKKER's behang Plaktafel en borstels in bruikleen. Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657 Haarlem De Noordamerikaanse Luchtvaart Maat schappij Frontier Airlines Incorporated heeft thans bij Fairchild te Hagerstown een definitieve order op zes Fokker Friendships geplaatst. De vliegtuigen zul len in de Verenigde Staten worden ge bouwd. Frontier Airlines, gevestigd te Denver (Colorado), is na Mackey en Westcoast de derde luchtvaartmaatschappij, die na teke ning van het contract mededeelt tot aan schaffing van Friendships over te gaan. DONDERDAG 19 APRIL Minerva: „Versailles, vorsten en vrouwen", 4 jaar, 8.15 uur. Palace: „Frou Frou", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Contrabande en moord", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studi°: „Tus sen hemel en aarde", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „The Benny Goodman story", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „De duivels van Cascabel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Love is a many splendored thing", 14 jaar, 7 uur. „Time in the sun", 9.15 uur, Haarlemse Kunstgemeenschap. Frans Hals:. „Volmaakt alibi', 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmu seum: Avondopenstelling van 8.30 tot 10.30 uur, met oude muziek. Vishal: Marionetten theater van Don en Ly Vermeire, 8.30 uur; kindervoorstelling. 2.30 uur. Terrein Vereni gingsgebouw, Herenweg, Heemstede: luna park. Noorderkapel, Minahassastraat: J. KI. Haneveld, 8 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat: Maranathalezing, ds. J. Visser, 8 uur. Gem. v. Christus, Spruitenbosstraat 9: doopdienst, B. Cr. Adams, 8 uur. VRIJDAG 20 APRIL Palace: „De twee wezen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Contrabande en moord", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: ..Omstreden huwelijk", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Benny Goodman Story", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het my sterie van de gouden adelaar", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The country girl", 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tarantula!", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: avondopenstelling van 8.30 tot 10.30 uur, met oude muziek. Vishal: Marionettentheater van Don en Ly Vermeire, 8.30 uur; kindervoorstelling, 2.30 uur. Terrein Verenigingsgebouw, Herenweg, Heemstede: lunapark. Gebouw vrijz. herv., Vestestraat 6: Forumavond onder auspiciën 'van ver. Bescherming Voetgangers, 8 uur. (Van onze Haagse redactie) „Met betrekking tot de kinderverlam ming is ons land onvoldoende voorbereid om een epidemie van ernstig karakter op te vangen. De geneeskundige hoofdinspec tie heeft in het najaar van 1955 nog vast gesteld, dat de verpleging van de kinder verlammingspatiënten in Nederland, zowel in het acute als in het tweede en chroni sche stadium, onvoldoende is. De materiële voorzieningen, waarbij de bijzondere appa ratuur voor dreigende ademhalingsverlam mingen vooraan staat, en de personele voorzieningen, welke noodzakelijk zijn voor de behandeling van de verlamming ter voorkoming en beperking van de inva liditeit zijn ontoereikend". Dit vertelde prof. dr. P. Muntendam, di recteur-generaal van de volksgezondheid, op wiens uitnodiging op 14 maart verte genwoordigers van tal van organisaties deelnamen aan een vergadering tijdens welke besloten werd over te gaan tot op richting van een kinderverlammingsfonds. De overheid en het particuliere initiatief hebben hiervoor een vorm van samenwer king gevonden, waarbij het hoofdaccent zal vallen op het particuliere initiatief. De taak van de overheid, het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, zal bestaan in het stimuleren en coördineren. Aanleiding tot het voeren van deze actie is vooral geweest de omstandigheid, dat, merkwaardig genoeg, in ons land tot dus verre bepaald niet alle krachten zijn aan gewend, om een eventuele epidemie van heftig karakter op te vangen. De laatste epidemische uitbreiding in Nederland kwam voor in 1952, toen 2000 gevallen werden aangegeven. In datzelfde jaar deed zich in Denemarken, een land van hoge gezondheidsbeschaving met een bevolking, welke niet half zo groot is als die van Ne derland, een epidemie van ongekende he vigheid met 3000 gevallen voor. De ernst van de ziekte wordt duidelijk als men bedenkt, dat bij sommige epide mieën 510 percent van de ziektegeval len met de dood eindigt, in 10 percent der gevallen zeer ernstige verlammingen na blijven, 'terwijl geschat wordt, dat de helft van de kleuters, op welke leeftijd 3/4 van de gevallen zich voordoet, in meer of min dere mate blijvend invalide wordt. „De Deense epidemie heeft ons ervan overtuigd, dat zoiets elk land of deel van een land kan overkomen", aldus prof. Op maandag 30 april zal de dienstuit voering bij P.T.T., voor zover het de post dienst betreft, gelijk zijn aan die op zon dagen. Er zal die dag dus geen postbestel ling worden uitgevoerd. In de nacht van maandag op dinsdag zullen geen nacht posttreinen rijden. De kantoren en stations van de telegraaf- en de telefoondienst zul len van 89 uur voor het publiek zijn opengesteld. De bestelling van telegram men wordt uitgevoerd töt 12 uur. Kanto ren, die, doorlopend opengesteld zijn, blij ven normaal geopend. Minister Mans holt waakt tegen een te ver zakken van de prijs De minister van Landbouw de heer S. L. Mansholt wenst een redelijke aardappel voorziening tegen redelijke prijzen, welke op het huidige niveau of iets lager zouden moeten liggen. Indien zou blijken, dat het per 21 april beëindigen van de uitvoer van aardappelen zou leiden tot te lage prijzen en/of dat zich overschotten aan aardappe len zouden voordoen, dan zal de mogelijk heid van uitvoer weer geopend kunnen worden. De minister zal de gang van zaken bij de aardappelvoorziening nauwlettend volgen. Muntendam, die verder meedeelde, dat het daarom in de bedoeling ligt van het fonds, de achterstand op dit gebied in ons land in te halen. Als de nodige gelden bijeen zijn gebracht naast het door de over heid voorlopig beschikbaar gestelde be- dfag zal een beginkapitaal van tenminste een miljoen gulden vereist zijn zullen enkele centra in ons land worden inge richt, waar naast de nodige apparatuur deskundige krachten bij elkaar zullen wor den gebracht. Ook de nazorg zal dan ter hand worden genomen, bestaande uit een medisch en een sociaal gedeelte. Tal van instellingen hebben reeds hun sympathie met de actie betuigd en Prinses Beatrix heeft zich in beginsel bereid ver klaard, het beschermvrouwschap van het fonds te aanvaarden. Gehoopt wordt, dat het Nederlandse volk op korte termijn zijn bijdrage zal storten op gironummer 969 van het fonds. Vaccinatie? Prof. Muntendam maakte tenslotte met betrekking tot het voorkomen van kinder verlamming bekend, dat hij binnen afzien bare tijd in elk geval voor de komende zomer mededelingen zal doen inzake het standpunt, dat wordt ingenomen ten aan zien van de vaccinatie. Leidenaar ernstig gewond Op de rijksweg bij Culemborg is een per sonenauto, bestuurd door A. K. uit Leiden, omgeslagen. A. K. werd ernstig gewond en verkeert nog steeds buiten bewustzijn. Een tegenligger, een gele bestelauto, probeerde op het moment dat de personenauto uit de richting Utrecht kwam aanrijden, een voor hem rijdende auto te passeren, waardoor er voor de personenauto geen ruimte op de weg overbleef en de wagen in de berm raakte, begon te slingeren en omsloeg. De gele bestelauto i« doorgereden. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Vindt U niet dat Boelie en Kroetsjie er aardig uitzien? Opgewekt, onbekommerd en veilig met al dat Staal-in hun pakjes. Dully, als steeds, beminnelijk en tactvol voor zijn vrienden, stuurde uit Amerika een slof Lexington van America's Best Tobaccos. ...C/AWv* w. (j-gAMl ClL\ Er Is een regeling getroffen ter tege moetkoming in de financiële moeilijkheden van blinden van 18 tot en met 64 jaar, die niet of nog niet in staat zijn door arbeid in hun levensonderhoud te voorzien. Deze regeling, welke de vorm zal krijgen van een gezamenlijke beschikking van de staatssecretaris van Sociale Zaken en de minister van Maatschappelijk Werk, zal de gemeentebesturen in staat stellen van 14 mei af een rijkssubsidie van 60 pet. te ont vangen in uitgaven, welke met inachtne ming van de bepalingen dezer beschikking zijn gericht op de bevordering van de maat schappelijke zelfstandigheid van de blinden. In de eerste plaats maakt de regeling het mogelijk aan bedoelde categorie van blin den een basis van bestaanszekerheid te verschaffen door uitkeringen voor levens onderhoud volgens vaste, voor het gehele land geldende maatstaven. De mogelijk heid van een dergelijke uitkering zal ech ter' worden beperkt tot dié blindëri, wier inkomen beneden een bepaalde grens blijft. Giften of uitkeringen bij wijze van armenzorg of liefdadigheid zullen hierbij niet als inkomen worden aangemerkt. Voor kostwinners zal de inkomengrens naar ge meenteklasse variëren van f 42 tot f 38 per week, te vermeerderen met het bedrag, dat de betrokkene als hij in loondienst was krachtens de Kinderbijslagwet zou hebben ontvangen. Voor kostwinners, voor zover deze niet over andere inkomsten beschikken, zal de uitkering afhankelijk van de gemeente klasse f 31,50f 28,50 per week kunnen bedragen, eventueel vermeerderd met kinderbijslag. Inkomsten van andere aard. met uitzondering van uitkeringen, welke het karakter van armenzorg of liefdadig heid dragen, zullen geheel of ten dele op de uitkering in mindering worden ge bracht. De regeling zal ook de mogelijkheid in houden van het verstrekken van indivi duele uitkeringen aan blinden ten behoeve van bepaalde doeleinden bij wijze van bij zondere maatschappelijke zorg, indien ten gevolge van zijn blindheid de financiële omstandigheden van hem en eventueel zijn gezin daartoe aanleiding geven. De uitvoering van de regeling zal berus ten bij de gemeentebesturen. Het rijksaan deel in de kosten wordt op ongeveer f900.000 geraamd. ADVERTENTIE POEDER ZALF ZEEP OLIE LOTION Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten CAIRO (Reuter) Een vierduizend jaar oude granieten sarcofaag, die voorzien is van inscripties, is gevonden in de graf kamer van'de piramide van Howara in het gebied van Fayum, ten zuidwesten van Cairo. Men ontdekte ;de sarcofaag/ nadat een van de kalkstenen blokken in het mid den van de piramide, die geheel vervallen is, was verwijderd. Er is ook een prachtige zilveren kom, een halve meter hoog, ge vonden in een hoek van de grafkamer. In scripties duiden erop, dat de kom dateert van omstreeks tweeduizend jaar voor Christus, in de tijd van de twaalfde dy nastie. De grafkamer staat onder water en "net is daardoor nog niet mogelijk de sarcofaag die naar men gelooft tot een koninklijke graftombe behoort, te openen. De ontdek king zal meer licht werpen op de nog duis tere geschiedenis van de farao's van de midden-periode, die de oase van Fayum in een geweldig reservoir voor het Nijlwater veranderden, en in het bijzonder op de ge schiedenis van de twaalfde dynastie, die 213 jaar regeerde tijdens de gouden eeuw van Thebe. Nu de bazen van de Sovjet- Unie begonnen zijn met boze verwijten aan het adres van de vorige baas der Sovjet- Unie, blijkt het hek van de dam en komt uit alle duistere hoeken van het uitgestrekte rijk de critiek in looppas los. Er schijnt nogal het een en ander niet in orde te zijn ge weest daar aan de boorden van de Wolga wat trouwens hier in het westen reeds van oudsher werd verondersteld. Méér willen we er niet van zeggen de politiek hoort in andere, gewichtiger kolommen thuis. Maar we peuteren er de menselijke factoren uit en laten de rest voor wat ze is. En menselijke factoren genoeg! Luister eens wat de Russische meisjes zeggen. Ze zeggen dat ze nu lang genoeg de kille, harteloze propaganda hebben geslikt en dat ze eens wat muziek in het leven wil len beluisteren. Wellicht is het een van de grootste on rechtmatigheden, die de Russi sche dictatuur tegenover de Russische mens heeft begaan: dat zij het leven ontluisterd heeft tot een gemechaniseerd lopende-band-bestaan, waar bij de decoratieve kleinig heden afstierven als bloemen die geen water kregen. Klei nigheden, doch in de reeks en in de veelvuldigheid belang rijker dan menige grote zaak. Het is een blijmoedige ge dachte, dat de Russische meis jes van vandaag nog precies weten te zeggen wat haar ont breekt. Misschien zal menigeen het verrassend vinden, dat ze het mógen zeggen doch het lijkt mij vele malen verras sender dat zij nog behoefte hebben aan muziek en roman tiek in haar dagelijkse be staan, en dat zij niet vervormd zijn tot aanbidsters van pro- duktiecij'fèrs en arbeidspres taties. Een mens, die alles mist wat het leven mooier maken Kan, doch zijn gemis niet meer voelt, is een verloren mens. De Russische meisjes, geboren onder het strakke regiem van de materialistische dictatuur, hebben nochtans de geest van de romantische, kinderlijke en gevoelige Rus uit vroeger tijden overgeërfd en behouden. Is dat niet eeh allerduidelijkst bewijs voor het falen van de levensbeschouwing, die als staats- en levensidee dwingend werd opgelegd? Het is een bewijs temeer, dat de menselijke geest en zijn intenties niet kunnen worden uitgeroeid met de middelen der materie. De grootste ver gissing die een materialistische doctrine maken kan en tel kens opnieuw weer maakt uit de aard van haar eigen wezen is deze: de mens is niet ge heel en al van deze wereld. Men kan hem van zijn wieg lot zijn ga-af de knoet doen voelen en hem persen in het harnas van de staatswil, doch zijn geest is niet te vangen, niet te temmen en niet te doden. Zijn geest, die kruipt waar hij niet gaan kan en on geziene wegen volgt als een ondergronds smeulende hei debrand. De geest temmen? Integen deel. Want door diwang en onderdrukking wordt de mens tot een diep innerlijk leven geprest, waarin de gedachten de daden gaan vervangen en waarin de reactie op de on vrijheid een grotere hang naar vrijheid is. De Russische meisjes zijn mij plotseling zeer dierbaar geworden. Zij hebben echter hun ge- erfde liefde voor de romantiek thans enigszins primitief tot uitdrukking gebracht. Zij heb ben namelijk betoogd, dat er in de Russische films eens wat meer zal moeten worden ge kust en minder over vijfjaren- plannensuccessen gesproken. Dit is wel begrijpelijk, doch het moet symbolisch worden gezien. De Russische meisjes heb ben in dat ene woord „ge kust" willen samenvatten, wat het leven aan duizendschoon en romantische verkwikking biedt. In de kus zien zij de harmonie van een dubbele ge negenheid, de zegel van ge ijkte waarde op het verbond tussen harten en zielen. De kus is voor haar de verloren heid in een tijdeloze dromerij, die met een vijfjarenplan niets van doen heeft. Zij proeven er de menselijke vrijheid in om genegenheid te zaaien en te oogsten. Zij horen in de nauwelijks hoorbare kus de stem van een onzichtbare grootheid, levend in de verge telheid tussen hemel en aarde, doch met beide hecht verbon den. En ook dat heeft niets met een vijfjarenplan van doen. De Russische meisjes staan in strakke rijen langs de transportbanden der fabrie ken. Hun grauwe overalls ma ken haar tot gelijkvormigen. haar loonzakjes onderscheiden zich niet, haar krullen zijn weggestopt onder het unifor me hoofddeksel van de Sov jet-Russische loonslaaf. Zij zijn de eenvormige, kleurloze steunpilaren van het trooste loze paradijs, dat de arbeid als hoogste zaligheid predikt en tegelijk als duurste plicht op legt. Hoe kan een zaligheid wor den opgelegd? De vrije mens kiest zijn ar beid en zijn liefhebberijen, voor zover hij die vrijheid heeft verworven. Ook buiten de Sovjet-Unie is die vrijheid vaak ten halve of helemaal niet veroverd op de structuur der maatschappij. Doch wan neer dan óók nog de liefheb berijen na het werk moeten worden geput uit het staats- arsenaal en het marcheren met vaandels en hitsende leuzen op spandoeken als een vrije-tijdsbesteding wordt af gedwongen, is het waarlijk geen wonder dat de levende geest tot activiteit wordt aan gespoord. Hij werkt en gedijt in de individuen, zolang hij in de massa geen vrijheid tot spreken heeft. En op zeker moment gaat de deur van zijn gevangenis open. Die gaat al tijd op zeker moment open. En dan zegt hij, knipperend tegen het doorbrekende licht van een komende dageraad: Er moet in onze films meer gekust worden. Maar wij weten wat hij be doelt, want wij kennen de vreugden van het leven die hij heeft moeten missen. Wij we ten dat de schoonheden der schepping onder een kus ont- hiiken, zoals bloemen zich openvouwen onder de koeste ring van de zon. Ge kunt ervan opaan, dat de Russische meisjes niet tevre den zullen zijn, ook al wordt er in de Russische films ge kust om de haverklap. Zij snakken naar een nieuwe kleur op het grauwe tafereel van haar leven, een kleur die haar voorvaderen eens moeten heb ben gekend ondanks velerlei zorgen en angsten. De bergen propagandage schriften en de daverende spreekkoren, die door de jaren heen over de Russen zijn uit gestort, hebben blijkbaar niet het besef kunnen verstikken, dat er voor een meisje slechts één vijfjarenplan in aanmer king komt om met hart en ziel te worden nagestreefd: het vijfjarenplan om van twintig jarige in grote levensvreugde tot vijf-en-twintigjarige op te groeien. Dit vijfjarenplan kan telkens worden vernieuwd en zal nooit vervelen. Het zal wellicht niet enkel tot de in tentie der Russische meisjes behoren. Laten wij rustig aan nemen dat alle Russische nensen op uitzonderingen ia met zulk een privé-vijf- jarenplan in stilte rondlopen en er ten zeerste aan verknocht zijn. Er zijn Russische films ge maakt waarin een rechtscha pen Sovjet-jongeman harts tochtelijk verliefd werd op de maaimachine-met-tractor, die hij van de staat mocht bestu ren op een collectieve boerde rij. Wanneer men dergelijke verliefdheden fantaseert, kan men moeilijk ook het kussen nog blijven toepassen. Een kus op de snuit van een tractor zou zelfs de Russische staats- eensor enigszins belachelijk lijken. Maar dit illustreert nu dui delijk wat de Russische meis jes willen: zij willen die kus op haai- éigen snuit en hoe oneerbiedig dit ook moge klin ken, zij geven daarmee in een voudige samenvatting het red deloze falen van het materia listische leergezag weer. Want een meisje is geen tractor een mens is geen machine en een Russisch meis je iin uniform is en blijft noch tans een meisje. En zo verraadt de univer sele mens een ganse revolutie met een kus. Laten wij ons daarover ver heugen. J. L. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse ministerraad heeft premier Guy Mollet toestemming gegeven de ver trouwenskwestie te stellen bij het debat over de ouderdomspensioenen, dat dinsdag in de Franse Nationale Vergadering begint. Hoewel niemand er bezwaar tegen heeft mensen boven de 65 een extra jaar-rente van ruim driehonderd gulden toe te ken nen, is er daarentegen geduchte oppositie gerezen tegen de middelen om het hiervoor te stichten fonds van nationale solidariteit te financieren. In totaal is er 1,4 miljard gulden voor nodig, die uit verschillende belastingverhogingen moeten worden ge wonnen. Daar komt bij dat de plotselinge stijging van de militaire uitgaven in Algerije die op anderhalf tot twee miljard gulden wordt geraamd, ook grotendeels in belastingver hogingen gevonden zal moeten worden. De plannen, die minister Ramadier daar toe aan de commissie voor financiën heeft voorgelegd, hebben een bijzonder koel ont haal gevonden. Men kan niet verhelen dat de financiële en de politieke tegenkanting, die bij ver schillende partijen is gerezen, onder nor male omstandigheden het kabinet Mollet ten val zouden brengen. De enige reden, die het daarvoor zou kunnen verhoeden, is dat de strijd in Algerije een kabinets crisis op het ogenblik zeer onwenselijk maakt. Tegen Euratom In de commissie voor buitenlandse zaken van het parlement heeft de socialist Jules Moch verzet aangetekend tegen de Euro pese atoomgemeenschap Euratom. Hij be weerde dat die uitsluitend de snode opzet inhield om Frankrijk van zijn splijtbaar materiaal te beroven ten behoeve van de andere Europese landen. Het is langzamer hand wel uitgelekt, dat over Euratom ook grote verdeeldheid in het Franse kabinet zelf bestaat Tegenover de socialistische voorstanders Mollet* en Pineau, die blij kens een verklaring van Moch, net als bij de Verdedigingsgemeenschap, door een splitsing in eigen partij worden bedreigd, staan met name enige radicale ministers. ADVERTENTIE Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ridderkerk-Bolnes en te Bennekom J. Smit te Groot-Ammers; te Hollandscheveld (toez.) W. E. Heyboer te Geldermalsen; te Zuid-Zijpe W. S. Bakker te Moerdijk. Bedankt voor Zoetermeer H. Harkema te Zeist; voor Bodegraven J. Zwijnenburg te Kinderdijk. Benoemd tot voorganger van de afd. Aalten van de Ver. van Vrijz. Herv. J. H. A. Doeschot te Haarloo. Geref. Kerken art. 31 K.O. Tweetal te Amsterdam-C. (vac. Jac. v. Nieuwkoop): R. H. Bremmer te Zwolle en P. Wulffraat te Barxdrecht-Pernis. Beroepen te Oud-Loosdrecht D. Berg huis, kand. te Groningen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Maarssen (2e maal) P. H. Seggelink te Zaandam, die dit beroep ook aannam.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5