Pas na rust met scherp schoot Zuid-Nederland tegen stug Luxemburg Krachtsverschil in de 3-1 score niet duidelijk genoeg uitgedrukt Partij Petrosjan-Smyslov al na tien zetten remise Dames van Die Raeckse kampioen in de gemengde competitie BOE BOEM A OP Tante Aggie houdt vol CIOS versloeg VVGA, HVS speelde gelijk Interessante partij van Spassky tegen Bronstein VIRGINIA N2 10 'n Best nummer! 5 Van Beurden en Brooymans waren de schutters Geert gevaar Klassen verschil HET KANDIDATEN-SCHAAKTOERNOOI DE VOLLEYBALCOMPETITIE Damuitslagen FEUILLETON door Doris Miles Disney DONDERDAG 19 APRIL 1956 (Van onze sportredacteur) TIJDENS HET KIJKEN NAAR de semi-interland wedstrijd tussen het Zuid nederlands en het Luxemburgs voetbalelftal gisteren voor ruim dertigduizend toeschouwers in het stadion De Vliert in Den Bosch gespeeld hebben we af en toe moeten denken aan de periode dat het Nederlands nationaal voetbalteam keer op keer met een minimum aan technisch en taktisch vermogen, maar met een maximum aan geestdrift manmoedig probeerde een redelyk resultaat te bereiken op over alle linies capabeler voetballers. Dat stand houden tegen een overmacht lukte toen dikwijls geruime tijd, maar als dan de inzinking kwam, was het gedaan met de lichamelijke en morele kracht en stond spoedig een niet meer in het voor deel te wijzigen stand op het score-borch Eigenlijk precies zo verging het gisteren de Luxemburgers. Drie kwartier vochten ze tegen de Nederlandse overmacht en takten daarna af tot een bedenkelijk peil. Met een min of meer gelukkige goal kwam hun vertrouwen nog even terug, doch in de resterende speeltijd waren ze aanvallend definitief lam gelegd en moesten ze zich met de moed der wanhoop verdedigen om de nadelige score nog een enigszins redelijk aanzien te geven. En dat lukte. Het werd uiteindelijk drieéén, maar het zou niemand verwonderd hebben ook de gasten niet als het zes, zeven of achtéén geworden zou zijn. Gezien het grote krachtsverschil was het resultaat tegen het geheel uit amateurs samengestelde Luxemburgse team hun enige profvoetballer, Nurenberg uit Nice, was niet beschikbaar dus wel wat te leurstellend. De Zuidnederlandse ploeg, waarin niet minder dan zes internationals waren opgesteld oorspronkelijk acht, maar Kuys en Wiersma moesten wegens blessures vervangen worden door Van der Hurk (VVV) en Claus (Helmondia) had deze ploeg duidelijk moeten maken dat zij geen partij was voor tien semi-professio- nals (Claus is amateur). En toch werd er meer dan eens redelijk voetbal gespeeld. De aanvallen kwamen tot stand met afwisselend combinatiespel, dat in de eerste helft echter weinig ople verde omdat het plaatsen veel te wensen liet. Reeds toen was het duidelijk dat de Luxemburgse amateurs weinig kans zou den hebben, maar vooral hun uiterst taaie verdedigen de binnenspelers Letsch en Kontér assisteerden vrijwel steeds de hall spelers was er oorzaak van dat er toch niet zo bar veel werkelijke scoringskansen kwamen. Wat niet wilde zeggen dat met wat meer en beter onderling begrip en het wait beter richten bij het schieten bij rust een drie nul stand zeker niet overdreven of onver diend zou zijn geweest. Appel, Van Beur den (BW), Koopal, Brooymans (Willem II) en Van Overbeeke (NAC), welke laat ste al spoedig moest invallen voor de ge blesseerde Heymans (BW), zagen echter geen kans de muur van spelers te door breken. In de achterhoede was er weinig kans op een doelpunt tegen het Zuidnederiandse team. Enerzijds waren de aanvallers in de meeste gevallen te gering in aantal, ander zijds speelde Van der Hart weer zo'n voor treffelijke partij veelal in samenwerking met zijn clubgenoot De Munck dat er voor de in tempo tekort schietende gasten geen doorkomen aan was. In de gevallen dat de wat onwennige Claus en Van der Hurk zich lieten verschalken, sprong de stopper van het nationaal elftal steeds bij op een manier, die betere voetballers dan de Luxemburgers moedeloos zou hebben gemaakt. Klaassens en Notermans konden zich dus vrij rustig aan hun opbouwende taak wij den. Hetgeen zij ook naar hartelust deden. Daarbij viel echter vooral in het oog dat de tengere VWer wel een groot taktisch in zicht heeft en moeilijke passeerbaar is, doch dat hij enorm slordig is bij het plaat sen van de bal. Vele aanvallen gingen daardoor in de opbouw verloren. Na rust was het krachtsverschil nog veel duidelijker. Appel ging midvoor spelen en Koopal linksbuiten, waardoor er al spoedig veel meer vaart kwam in het aanvalsspel. Reeds na twee minuten leverde het succes op. Appel schoot de bal uit een vrije trap Brooymans was door rechtshalf Cauda- relli ten val gebracht voor het doel, waar Koopal de bal liet lopen voor Van Beur den, die onder luid gejuich van zijn „eigen publiek", van dichtbij scoorde. Nog geen zestig seconden later was het echter al weer gelijk. Luzzi nam een corner op links, waaruit de bal bij midvoor Ron- goni kwam, enkele meter buiten het straf schopgebied. Deze loste een schot dat zeker naast het doel zou zijn gegaan als niet Letsch de bal van richting had veranderd. Ook al omdat De Munck geen vin ver voerde hij dacht dat de Luxemburger buitenspel stond verdween het leer zon der meer in de uiterste hoek. Maar daarmede hadden de gasten, zo bleek spoedig, hun laatste aanvalskrachten verspeeld. De Nederlandse ploeg ging in terugtrokken om de score zo laag mogelijk te houden het laatste half uur kwam er haast geen bal meer op de Nederlandse helft anderzijds omdat de aanvallers van de Zuidnederlandse ploeg in veel gevallen veel te onbeheerst en dus slecht richtend schoten. De wedstryd leverde voor de heren van de keuze-commissie ondanks het vrij te leurstellende resultaat, toch nog wel stof tot nadenken op. Wij bedoelen het spel van Koopal als linksbuiten. Deze uiterst snelle en in alle standen schietende jonge speler kwam op de buitenplaats wel heel goed tot zijn recht in de tweede helft. Vooral ook omdat Appel, die als rechtsbuiten weinig opvallende dingen had gedaan, het spel uiterst slim en dus goed verdeelde. Mis schien verdient het aanbeveling de VVV'er in een oefenmatch eens als buitenspeler te proberen en Appel weer eens als midvoor. Men kan nooit weten. Van Beurden (BW). Koopal, die zich gisteren na de rust een uiterst gevaarlijke linksbuiten toonde. de aanval en bleef dat. Op soms wonder baarlijke wijze bleven de Luxemburgers gespaard voor tegengoals. Een ring van verdedigers stond rond het strafschopge bied, maar Appel, Van Beurden, Brooy mans, Van Overbeeke, Koopal en zelfs Notermans en Klaassens bleven maar schieten. Met fraaie sprongen en zweefduiken stompte keeper Michaux de veelal hard in geschoten ballen uit zijn doel. Een keer bracht de lat redding, twee maal hielp de paal hem goals te voorkomen. Maar doel punten kwamen er op de duur toch. Het zou ook haast een wonder hebben mogen heten als dat niet gebeurd was. In de 22ste minuut kopte Brooymans de bal heel fraai in uit een hoekschop van Koopal en dertien minuten later schoot Van Beurden de bal andermaal hoog en hard in het net. Dat was drieeen en daar bleef het bij. Enerzijds omdat de Luxem burgers steeds meer spelers voor het doel Het was gisteravond een belangrijke com petitieavond voor de volleyballers. De Haar lemse dameskampioene Die Raeckse behaal de na een uitstekende wedstrijd de volle winst tegen de Amsterdamse leidster SMH en kwam hierdoor geiyk in punten met de gasten. Een beslissende game moest toen de kampioene aanwijzen. Die Raeckse liet zich ook nu van haar beste zijde zien en na tweemaal een achterstand weggewerkt te hebben wonnen de rood-witten deze beslis sende set met 157. HVS moest zonder Clay aantreden tegen kampioen Forto. Het werd een uitermate spannende strijd, die in een 22 puntenver deling eindigde. CIOS verzekerde zich, na goed werk tegen VVGA, van de tweede plaats in deze gemengde competitie. In de tweede klasse A veroverde Santpoort, na een zege op rivaal De Blinkert, het kam pioenschap en promoveert naar de eerste klasse. Het tweede team van de kampioenen bleek het sterkste in de promotiewedstrijden tussen drie teams om een plaats in de twee de klasse. Die Raeckse startte tegen SMH minder goed en liep snel een 61 achterstand op. Toen het bij de rood-witten beter ging vlot ten en zij de gasten met hun aanval onder druk stelden, werd de achterstand niet alleen ingelopen (66 en 77), maar namen Gonnie Takken c.s. zelfs een 107 voorsprong. SMH onderbrak met een time-out, maar dit baatte niet, want via 147 en 149 werd deze set met 159 gewonnen door Die Raeckse. Ook in de tweede set moest Die Raeckse een grote achterstand reduceren: 104. Maar het ging de Haarlemse kampioenen goed af. Aanhoudend speelde Die Raeckse op de aan- wal en gezien het feit dat de Amsterdamse ploeg wel beweeglijk verdedigde, maar niet fel genoeg in de aanval speelde, kon Die Raeckse inlopen tot 109 en hierna weer een kleine voorsprong nemen 1210. Maar SMH was niet van plan ook nu zon der meer de winst af te staan en zo ontstond na 1313 nog een felle strijd om de winst. We noteerden standen van 1414, 1515 en 1616 en pas na een keurige smash van aan- voerdster Gonnie Takken kon Die Raeckse deze set in haar voordeel beslissen: 1816. In de derde game demonstreerden de Die Raeckse-dames een goede partij volleybal waarbij SMH totaal onder de voet gelopen werd: 152. Beide teams beschikken nu over 12 punten uit 7 wedstrijden en een beslissende set bleek nodig. De beslissing Na een korte rust zetten de ploegen zich in voor de beslissende set. Die Raeckse begon met de serve, maar kon hier niet van profi teren. De Amsterdamse gasten gebruikten de serve echter beter en namen een 30 voor sprong. Door Gonnie Takken werd het toen 43 voor Die Raeckse. Maar SMH bleef het antwoord niet schul dig en nam andermaal een voorsprong: 7—4. Toen was het Corrie v. d. Haar, die met enkele zeer strakke serves Die Raeckse weer een voorspmog verschafte: 87. SMH onderbrak met time-out. maar zonder succes. Die Raeckse wist van geen wijken meer en met 157 kwam het kampioenschap verdiend bij Die Raeckse terecht. Spanning Maar zelden zagen we zoveel gelijke stan den als in de wedstrijd tussen HVS en Forto uit Amsterdam. Na een aarzelend begin bij de Haarlemmers waardoor Forto met 50 voorkwam, ging hierna toch de strijd gelijk op en kon HVS lange tijd een punt op Forto voor blijven: 65, 76 en 87. Zelfs liepen de Haarlemse kampioenen uit tot 118, maar het was Forto dat door: doel treffender aanvallen het dichtst bij de set overwinning kwam: 1411. Mocht men ver wachten dat deze set naar de gasten zou gaan, het tegengestelde werd het geval, want na een zeer enerverende strijd, waarbij wij noteerden: 14—14, 15—15, 16—16 en 17—17, ging deze set naar HVS met 1917. In de tweede set weer een voorsprong voor Forto: 51. Doch de strijd ging toch weer gelijk op: 77, 88, 1010 en 1212. Maar nu liet Forto zich niet weer verrassen en ook al kreeg HVS op een 1413 achterstand de serve. Forto scoorde het beslissende punt 15—13. Hadden de teams in de eerste sets maar weinig risico genomen en vooral in de aan val het zekere voor het onzekere genomen, in de tweede set kwam men iets meer los en werd de strijd het aankijken meer waard. Tot 99 bleven de partijen elkaar weer vol gen. HVS won deze set met de ruimste set stand uit deze wedstrijd 15—11. In de laatste set wees het scorebord weer 1313 aan eer Forto de set kon beslissen (1513), waar door een puntenverdeling 22 werd bereikt. CIOS tweede Nadat CIOS de eerste set aan WGA had moeten afstaan (1512), kreeg het score-ver loop een geheel ander karakter. Het was nu CIOS dat de toon aangaf en met ruime cijfers het toch heus niet zwakke VVGA resoluut terugwees: 159, 158 en 158. Eerste klasse In de eerste klasse heren toonde PSCB zich weer een lastig tegenstander. Nu was het VC Haarlem dat tegen de Bloemendaalse politiemannen niet verder dan een punten verdeling kwam. Setstanden: (PSCBVCH) 15—13, 15—2, 8—15, 12—15. In de eerste klas se dames won HVS van PSVH met 1511, 15—7 en 15—3. De uitslagen van woensdag luidden: Heren: PSCB—Haarlem 2—2; HVS—Forto 2—2; CIOS—VVGA 3—1; WIK 2—Haarlem 3 13;' Blinkert—Santpoort 1—3; HVS 3 Rap. 2 2—2; Santpoort 2—WSH 3—0; WSH OVRA 2 3—1; OVRA 2—Santpoort 2 0—3. Dames: VesmiaSSO 2-2; Rap.HND 3-0; Raeckse—SMH 3—0; OSS—OVRA 1—3; Raeckse 6—Gios 3 0—3; PSVH—HVS 0—3; PSVH 2—SSO 0—3; Velox 4—Sizo 2 2—2; SSO 2—OG 2 3—1. Na het uitstapje naar Friesland zijn de deelnemers van het kandidaten-schaaktoer nooi woensdagavond naar hun uitgangspunt teruggekeerd. De 12e ronde werd weer in het Minerva-paviljoen in Amsterdam gespeeld. Voor de meeste spelers is de „Friesche va riant" een welkome afwisseling geweest. Er waren echter ook enkelen, die het uitstapje vrij vermoeiend hebben gevonden en daarom van mening waren dat een rustdag op zijn plaats was geweest. Dat was waarschijnlijk de oorzaak waarom Petrosjan en Smyslov een bekende remise-variant speelden en reeds na 10 zetten op voorstel van de eerst genoemde de vrede tekenden. Bronstein klaagde, dat hij de gehele nacht niet had geslapen. Blijkbaar heeft de on gunstige uitslag varf zijn partij tegen Keres hem als een nachtmerrie achtervolgd. Dat nam echter niet weg, dat hij in de 12e ronde tegen Spassky ondernemender was dan ooit. Met zwart ging hij op de 10e zet in op een fantastisch dame-offer. Op dat moment ver snelde Bronstein zijn wandeling door de Arena zodanig dat het leek alsof hij de laat ste trein nog moest halen. JEven later werd hij rustiger, hoewel op hetmord een dolle situatie was ontstaan, waarover de experts sterk van mening verschilden. De ene groot meester dacht dat Spassky gewonnen stond, de ander beweerde daarentegen, dat hij lie ver met de stukken van Bronstein zou spelen. Op verschillende momenten meende men dat Pilnik zijn partij tegen Keres wel kon opgeven. De reeks verwikkelingen, die de Argentijn in het leven riep toen de stelling van de tegenstander steeds sterker werd, gaf daar ogenschijnlijk alle reden toe. Pas na verloop van tijd bleek, dat Pilnik uiterst slim had gespeeld en dat Keres zeer op zijn hoede moest zijn om niet plotseling matgezet te worden. Intussen was dat hem wel toe vertrouwd. Er ontstond een eindspel, dat ondanks een Russische vrijpion vermoede lijk in remise zal eindigen. De partij werd na 41 zetten afgebroken. ADVERTENTIE Angstig kroop Boeboema weg achter de rand van de kano. Hij wist heel goed, hoe gevaarlijk zo'n grote krokodil is, en hij voelde er niet veel voor, door het monster opgepeuzeld te worden! Maar gelukkig ...de kano dreef zo snel de rivier af, dat de krokodil 'm niet bij kon houden. Hij gaf het op en dook weer weg in het water; en Boeboema, die zijn hartje nog voelde kloppen van de schrik, keek voorzichtig over het randje. Nee, geluk kig het beest was weg! 15-16 ADVERTENTIE MAGNEET rijwielen Mét GEMONTEERD MET V RED ESTE IN-BAN DEN Na 43 zetten kwamen Szabo en Filip remise overeen. De Hongaar had weliswaar voortdurend enig positievoordeel behouden, maar hij bleek niet in staat door de stugge verdediging van Filip heen te breken. Liever dan hun nachtrust door een afgebroken par tij te laten verstoren, besloten de spelers, juist voor het afbreken, met een handdruk het punt te delen. SpasskyBronstein Het verloop van de partij tussen Spassky en Bronstein was: Wit: Spassky. Zwart: Bronstein. Koningsindische verdediging I. d2d4 Pg8—f6; 2. c2—c4 g7—g6; 3. Pblc3 Lf8g74. e2—e4 d7—d6; 5. f2—f3 Tegenwoordig beschouwd men deze opstel ling weer als zeer goed voor wit. ,5.e7e5; 6. d4—d5 Pf6—h5; 7. Lel—e3 Pb8a6; 8. Ddl—d2 Dd8—h4 4- Een nieuwtje en een dat veel opschudding zal verwekken in de kringen der theoretici. 9. g2—g3 In zekere zin is 9. Lf2, De7 tempoverlies, omdat wit het veld f4 niet zonder meer in het bezit van de tegenstander mag laten. 9 .Ph5xg3 I- Fantastisch. Dat 10. hxg3 op 10. - - Dxhl faalt is duidelijk en de gevolgen van 10. Lf2 zijn ook niet moeilijk te beoordelen: 10.Pxfl; 11. Lxh4, Pxd2; 12. kxd2 en zwart heeft een gezonde pluspion. 10. Dd2—f2! Zo oppervlakkig beschouwd de weerleg ging omdat er een stuk verloren gaat. 10.Pg3xfl Dit dameoffer moet Bronstein tevoren in de rust van zijn studeerkamer hebben bere kend, want men kan moeilijk aannemen, dat hij wits 10e zet over het hoofd heeft gezien. II. Df2xh4 Pflxe3; 12. Kei—f2 Na 12. Df2 is 12. - - Pb4! lastig. 12. - - - Pe3xc4; 13. b2—b3 Pc4—b6 Thans is het tijd om even de balans op te maken. Zwart heeft twee lopers en twee pionnen voor de geofferde dame, wat onder normale omstandigheden beslist on voldoende is. Nu zijn de omstandigheden hier niet nor maal. De witt koning staat onveilig en de zwarte stukken hebben verschillende steun punten, zoals op c5, d4 en f4. De belangrijkste troef voor zwart moet echter gelegen zijn in de opmars f7f5. 14. Pgl—e2 f7—f5; 15. Thl—gl 0—0; 16. Kf2g2. De koning wil zich op hl nestelen, het veiligste plekje dat er in deze stelling voor hem beschikbaar is. 16 .Lc8d7; 17. a2—a4 Om de vijandelijke ruiterij kleur te laten bekennen. 17. - - - Lg7—f6; 18. Dh4—g3 Pa6—b4; 19. a4a5 Pb6—c8; 20. e4xfo Ld7xf5; 21. Tala4 Om het zwarte paard te verjagen en daarna het veld e4 te bezetten. 21.Pb4d3; 22. Ta4—c4 Pd3—c5; 23. Pc3e4 Pc5a6. Zwart moet zich tot het defensief bepalen, daar hij onder geen beding zijn c-pion mag verliezen. 24. Pc4xf6 4- Wit wil de stelling openbreken na 24. b4, b5; 25. axb6 e.p., axb6; 26. b5, Pc5 zou dat niet lukken en daarom probeert Spassky het op een heel andere wijze. 24.Tf8xf6; 25. f3—f4 e5—e4; 26. Pe2c3 Pc8e7; 27. Tgl—el Dreigt 28. Pxe4, Lxe4; 29. Tcxe4, Pxd5; 30. Te8 4- enz. 27.Ta8—f8; 28. b3—b4 c7—c6 ■Een poging om -de piorwven-massa in het cérttrum in beweging tè brengen. 29. Pc3xe4 Op 29. dxc6 zou de tussemzet 29. - - d5 kunnen volgen. 29. - - - Lf5xe4; 30. Tc4xe4 Pe7xd5; 31. Te4e8 Pa6c7 Op 31. - Pxf4 -f- vreesde Bronstein waarschijnlijk 32. Khl, Pc7; 33. Txf8 4-, Kxf8; 34. Tfl. 32. Te8xf8 4- Kg8xf8; 33. Kg2—hl Tf6—f5; 34. Dg3h4 Pd5—f6 Natuurlijk mag zwart 35. Dd8 4- niet toe laten. 35. Dh4—f2 Pc7—b5 Niet 35 - - -, a6 wegens 36. Db6. 36. Df2e2 Pf6—d5; 37. a5—a6 b7xa6; 38. De2e8 4- Kf8—g7; 39. De8xc6 Kg7—h6; 40. Dc6xa6 Pd5xb4. De afgebroken stand is: Wit (Spassky): Khl, Da6, Tel, pionnen f4 en h2. Zwart (Bronstein): Kh6, Tf5, Pb5 en b4, pionnen a7, d6, g6 en h.7. De resultaten De resultaten van de twaalfde ronde wa ren: Petrosjan remise met Smyslov na 10 zetten; Geiler wint van Panno na 33 zetten; Szabo speelt remise met Filip na 43 zetten; PilnikKeres en SpasskyBronstein werden afgebroken. De stand na de twaalfde ronde luidt: 1. Keres 7 pnt. en 1 afgebroken partij; 2. en 3. Geiler en Smyslov ieder 7 pnt.; 4. Petrosjan 6»4 pnt.; 5. Bronstein 6 pnt en 1 afgebroken partij; 6. Filip 6 pnt.; 7. Szabo 5 >4 pnt.; 8. Spassky 5 pnt. en 1 afgebroken partij; 9. Panno 414 pnt.; 10. Pilnik 314 pnt. en 1 afge broken partij. De uitslagen van de finale's om het per soonlijk kampioenschap dammen, district Kennemerland waren: Hoofdklasse: J. Poppen—A. de Jong 11; A. de Jong—H. v. Berk 2—4); B. Dukel—J. Poppen 1—1; H. Beien—P. v. d. Berg 1—1; B. Dukel—G. Postma 1—1. Eerste klasse: J. v. Horiek—W. Persoon 1—1; C. Lodder—W. Persoon 0—2; H. Schu- nnga—J. v. Horick 0—2; G. Hekelaar—N. Adelaar 0—2. Tweedd klasse: A. Masteling—Th. Bot 1—1; C. Vrolijk—A. Masteling 11; D. v. AsC Beliën 0—2. i) Drumstreet, in Somerset, een stad in de Amerikaanse staat Connecticut, was eens een zeer behoorlijke straat geweest, een straat zelfs van enige standing. Maar dat was heel lang geleden. Thans was het een bonte verzameling van oude vervallen par ticuliere woningen, kleine winkels en pen sions, waar goedkope kamers werden ver huurd. Op nummer 228 in Drumstreet bevond zich het pension van de dames Scanion, Kate en Aggie, twee ongehuwde zusters. Hun buren waren aan de ene kant een goedkope schoenmakerij en aan de andere kant een stomerij. Hetgeen heel gemak kelijk was, zoals de dames Scanion aan as piranthuurders uitlegden, want met een stomerij en een schoenmaker naast de deur was het niet moeilijk om er steeds tip-top verzorgd uit te zien! De dames Scanion vestigden nooit de aandacht op de vele café's en bars, die zich ook in de buurt bevonden. De huur ders zouden deze etablissementen maar al te gemakkelijk zelf ontdekken Nummer 228 was een groot vierkant huis met een portiek aan de voorkant en raam pjes met gekleurd glas aan weerkanten van de voordeur. In de kleine voortuin gaven rhododen drons en ligusters een vriendelijke noot, terwijl een grote esdoorn voor schaduw zorgde. De saaie, maar degelijke bruine verf, waarmee het huis was geschilderd, da teerde van 1939 en was sindsdien niet ver nieuwd, met het gevolg dat de verf overal bladderde en de kleur ietwat verschoten was. Een breed pad langs het huis voerde naar de achtertuin, waar de huurders, die een auto bezaten, konden parkeren. Tegen de achtermuur bloeiden Aggie's vaste plan ten van april tot laat in het najaar. De klimroos langs het huis had Aggie meer dan 20 jaar geleden geplant toen Kate en zij het huis kochten. Deze roos was haar trots en glorie. Ze was langs de muur om hoog geklommen en zelfs voorbij de ramen van de tweede verdieping gegroeid. Haar uitlopers bereikten thans de roestige ijzeren brandtrap, die van de derde etage naar beneden liep. Kate en Aggie hadden het huis in een cri sistijd gekocht, „voor een appel en een ei", zoals ze zelf zeiden. Ze vonden het plezierig om erover te vertellen: hun broer Barnay had met hen rondgereden om uit te kijken naar een huis, dat geschikt zou zijn voor het doel, dat ze zich gesteld hadden. Kate had voorin bij Barnay gezeten, terwijl Aggie achterin zat met Teresa, het ouder loze nichtje, dat in die tijd nog heel klein was. Drumstreet lag in een gedeelte, dat ze niet kenden en toen ze de straat inreden, had Aggie verrast uitgeroepen: „O, Kate, kijk eens naar die naam! Drumstreet Drumshambo! Misschien brengt het ons geluk!" Drumshambo, aan de westkust van Ier land, was hun geboorteplaats. Ze hadden het er vaak over, dat ze eens daarheen zouden terug gaan, om hun on getrouwde broers, Frank en Willie, op te zoeken, die nog op de oude boerderij, hun geboortehuis, woonden. Maar diep in hun hart wisten de beide zusters heel goed, dat daar nooit iets van zou komen De broers verweg waren vreemden voor hen geworden. Zo nu en dan kwamen er stijve brieven in een onwennig handschrift. De broers, die ze als jongens achtergelaten hadden, waren thans mannen van middel bare leeftijd. Ook Ierland zelf was als een droom uit lang vervlogen tijd. Nee, ze zou den nooit teruggaan. Hun leven lag thans in SomersetMaar de klank „Drum" van Drumstreet riep bij Aggie herinne ringen op aan hun geboorteplaats Drum shambo, en zoals ze gehoopt hadden, was het geluk met hen! Ze vonden inderdaad in deze straat een huis. Een oud en wat vervallen huis, maar toch stevig en funda menteel „gezond", volgens het deskundig oordeel van Barnay, die aannemer was. Deze beloofde de nodige reparaties voor hen te zullen uitvoeren en hier en daar wat te verbouwen om het voor exploitatie als pension geschikt te maken. Kate en Aggie kochten het huis als gezegd voor „een appel en een ei" en be steedden een groot deel van hun spaargeld om al het loodgieters- en timmermanswerk te betalen. Ook het kopen van het nodige meubilair in tweedehands winkels en op verkopingen was voor hen een dure ge schiedenis. Maar alles bij elkaar was dit het grote avontuur van hun leven! Ze hingen een bordje „kamers te huur" op en Kate gaf haar baan als huishoudster op om de leiding van het pension en de zorg voor het nichtje Teresa, dat haar ouders had verloren, op zich te nemen. Aggie, die ook als huishoudster haar brood verdiende, behield haar baan voor lopig nog. Haar verdiensten vormden hun enige zekerheid. Ze konden er de hypo theekrente van betalen en zich er zuinig van in stand houden, voor het geval de ka mers leeg bleven staan. In het begin stonden de kamers inder daad, nogal eens leeg. Maar langzamerhand begon het beter te gaan en naarmate de vraag groter werd, durfden ze een hogere huur te vragen en tenslotte werden ze zelfs kieskeurig bij het accepteren van huurders. Bij voorkeur hadden ze mannen op kamers. Vrouwen waren vervelend: die wilden altijd wasjes doen op de badkamer of theezetten in de keukenNee, wat ze het liefst accepteerden, waren keurige, rus tige heren, die op tijd hun huur betaalden en zaterdagsavonds niet dronken thuis kwamen. Met de loop der jaren begon er zelfs een bescheiden vorm van welstand te heersen op Drumstreet no. 228. Aggie gaf ook haar baan op om tezamen met Kate het pension te besturen. Het ouderloze nichtje, Teresa, groeide op tot een aardig jong meisje, dat na het eind examen van een middelbare meisjesschool, een secretaressecursus volgde. Ze had thans reeds een baantje op het advocatenkantoor van mr. Bryce. Haar tantes hadden haar graag een uitgebreidere studie laten volgen, maar het meisje vond, dat ze genoeg geld gekost had en dat ze nu zelf maar eens moest gaan verdienen. In 1948, het- jaar dat Teresa eindexamen deed, stierf Barnay de broer van de dames Scanion. Hij liet zijn weduwe, Ellen, en zijn twee kinderen Mal en Laura, in comfor tabele omstandigheden achter. Voor Ellen was het al dan niet verder studeren van haar kinderen geen punt van financieële zorg. De zoon, Mal, werkte thans, na een universitaire studie in Chicago, en Laura, die ook een graad aan de universiteit be haalde, had zich zo juist zeer tot haar moe ders genoegen, verloofd met Hugh Lock- wood, een telg uit een keurige familie in Somerset. Hugh Lockwood was leraar aan het Henderson College, maar Ellen sprak altijd over hem als „de verloofde van mijn dochter, die professor is...." Tevergeefs trachtte Teresa, Kate en Aggie het verschil uit te leggen tussen een leraar en een professor. Ze waren zeer onder de indruk van de goede partij, die Laura deed, en voor hen was Hugh' een professor! Op een avond in april, niet lang na het bekend worden van haar dochters ver loving, liep Ellen bij haar schoonzuster aan voor een babbeltje. Ze werd ietwat stug begroet, doch dit drong nauwelijks tot haar door. Zo zeer werd ze in beslag genomen door haar eigen belangen, dat ze nooit veel aandacht overhield voor andermans zaken. Ze trof Kate en Aggie aan in de keuken, het vertrek waar ze het grootste deel van de dag doorbrachten. Het was een grote woonkeuken, met aangrenzende bijkeuken en washok, terwijl de badkamer van de ge zusters Seanlon eveneens op dit vertrek uitkwam. De keuken was even verveloos als de rest van het huis. Zowel de muren als de kozijnen hadden een nieuwe laag verf hard nodig. Ook het linoleum op de vloer was versleten. Het gasfornuis, de stoelen en de tafel hadden kennelijk betere tijden gekend, maar ondanks dit alles, heerste er in dit ruime vertrek een sfeer van intieme gezelligheid. Er werd hier ge leefd. Aggie's geraniums en begonia's op de vensterbank zorgden voor een kleurige noot. Kate had een kleurrijk kleed uitge spreid over het meest versleten gedeelte van het linoleum en vrolijk gebloemde kus sens gaven de ouderwetse schommelstoelen een comfortabel uiterlijk. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9