Pleidooien voor samenwerking op Haarlemse Nijverheidsdag Meningsverschillen bij socialisten W atersporttentoonstelling HISWA geopend in RAI Koningin en 'Prins bezochten foto-expositie „Wij Mensen" Van kano tot waterscooter; van jeugdboten tot oceaankruisers Koningssloep pronkstuk Het koninklijk bezoek aan Amsterdam ZATERDAG 21 APRIL 1956 6 De positie van het kleinere bedrijf „Bundeling van alle krachten voor opvoering productiviteit" Heringa Wathrich Terreurdaden op Cyprus CoIIectie-Wiegersma naar Openluchtmuseum Provinciale harmonie - en fanfare-school Hammarskjoeld maandag naar Syrië en Jordanië Premier Nasser confereert in Saoedi-A rabië Examens Militaire politie in Bonn Oneerlijke ambtenaren veroordeeld Koersfluctuaties op de Amsterdamse beurs van 16 tot en met 20 april Beursbezoek Films in Kriterion Eerste Femina-beurs in Den Haag geopend Geschenk voor Prinses Lemster aak zal De Groene Draeck" heten Parlementariërs over Wereldpolitiek Wereldmissie Morele Herbewapening in Eindhoven Vermakelijkheden ontzegd aan 12 dorpen op Cyprus Vele leiders van middelgrote en kleine ondernemingen in Haarlem en omstreken hebben gevolg gegeven aan de uitnodiging, deel te nemen aan de Nijverheidsdag die gisteren onder auspiciën van de Haarlemse Kamer van Koophandel in Dreclzieht gehouden is. De bijeenkomst, die voorbereid werd in nauw overleg met de Contactgroep Opvoering Productiviteit en het Nederlands Instituut voor Efficiency, had ten doel de ondernemers, wier taak in onze gecompliceerde maatschappij steeds moeilijker wordt, voor te lichten over mogelijkheden en methoden om meer, beter en goedkoper te produceren. Zij werd geopend door de Commissaris der Koningin, dr. M. J. Prinsen, die het middelgrote bedrijf kenschetste als een factor van zeer groot belang voor onze nationale economie. Refererend aan een uitspraak van een Plaagse groot-industiëel, die 25 jaar geleden zijn bedrijf in een schuurtje begon, maar thans duizenden werknemers employeert, zei dr. Prinsen, dat het ook in deze tijd nog wel zeer mogelijk is, een kleine zaak door werklust en efficiënte bedrijfsvoering uit te bouwen tot een onderneming van groot formaat. Hij hoopte dat deze Nijverheidsdag met zijn uiteenzetting van specialisten hiertoe een stimulans zou mogen worden. De voorzitter van de commisie van voor bereiding de heer J. D. B. Olie oud directeur van de Velsense plaatwellerij, gaf een inleiding tot de referaten, waarin hij er de aandacht op vestigde, dat ons land ruim 380.000 bedrijven telt met minder dan 50 werknemers, die echter voor een belang rijk deel nog meer en doelmatiger zouden kunnen produceren. Met enige voorbeelden uit de praktijk illustreerde hij het nut van de „Ideeënbus" en van betere „menselijke verhoudingen" in de bedrijven. Concluderend zei deze spreker dat op voering van de productiviteit niet slechts het terrein van specialisten is, maar ook algemeen domein, w&arop werknemers en werkgevers naar betere planning, werk voorbereiding, type-beperking en derge- lijken kunnen streven. Om dit alles te be vorderen streeft men er nu naar, de be schikbare krachten ook regionaal te bun delen, teneinde de kleinere bedrijven in deze moeilijke materie met raad en daad te kunnen helpen. Ook in deze tijd van betrekkelijke wel vaart is het namelijk van groot belang, samen te werken voor de opvoering van de produktiviteit. Nu overheerst vaak nog de neiging zich hiervoor niet in te spannen, omdat men toch genoeg orders heeft en toch wel winst maakt. Om bij een eventuele omslag der conjunctuur klaar te zijn, moet men echter thans reeds de handen ineen slaan. Om meer, doelmatiger en goedkoper te kunnen produceren of, om het populair te zeggen „de zaken handiger in te pikken". Doelmatiger transport „Verplaatsing en opslag in het bedrijf", aldus de eerste inleider, de heer A. M. Jan sen uit Den Haag, „krijgen in het kleine en middelgrote bedrijf vaak nog niet die aan dacht, die zij verdienen. Op dit gebied zijn veelal nog belangrijke besparingen moge lijk, bijvoorbeeld door automatisering van de produktie (minder intern transport no dig), bekorting van de vervoersweg door een betere indeling van machines en ge bouwen, het doubleren van handelingen te voorkomen en zoveel mogelijk goederen tegelijk te verplaatsen. Dit alles kan slechts verwezenlijkt worden in eendrach tige samenwerking. Sleur, onbekendheid met- en kinderziekten van de nieuwe me thoden doen veelal in de boezem van het bedrijf verzet ontstaan tegen veranderin gen; daarom moet ook het personeel bij invoering van nieuwe systemen „transport- minded" gemaakt worden. Discussieclubs per bedrijfstak Een pleidooi voor branchegewijze samen werking van de bedrijven hield de heer J. F. Kiekens uit Aerdenhout. „Als zelfs zeer grote concerns tot fusie komen, dan ligt daarin een les voor de kleinere bedrij ven, de les namelijk dat ook zij voordeel kunnen putten uit de een of andere vorm van samenwerking. De vraagstukken zijn echter te talrijk en te ingewikkeld dan dat de leiding van een kleinere onderneming deze alle zelf zou kunnen bestuderen en oplossen, terwijl hij als regel niet de vele experts kan bekostigen die daartoe wel in staat zijn. Een oplossing is, samen met collega-ondernemers uit dezelfde branche, eens per maand de gezamenlijke problemen te bespreken, zoals dit b.v. al in de „Com binatie Metaalbedrijven" gebeurt en met verheugende resultaten. Als de basis van zulke combinaties gevormd wordt door on derling vertrouwen en de grootst-mogelijke openhartigheid der branche-genoten, dan kan zij een bron van initiatief, inspiratie en efficient bedrijfsbeheer worden, waarbij alle betrokkenen gebaat zijn. Tijdens de discussie over deze inleiding bleek, dat vele ondernemers gaarne bereid zouden zijn tot vorming van dergelijke „studieclubs" in hun eigen branche en dat anderen al een dergelijke vorm van samen werking voorbereiden. De financiering Over financieringsproblemen van het kleine en middelgrote bedrijf sprak de heer J. Modderkolk, directeur van de Neder landse Middenstandsbank te Amsterdam. Hij wees op het belang van een gezonde verhouding tussen eigen kapitaal en vreem de middelen, van een snelle consolidatie en een verantwoorde matiging van de inves teringen. Deze spreker brak voorts een lans voor het werken met financieringsplannen, waarin de geraamde uitgaven en inkom sten voor een bepaalde periode tegenover ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS NICOSIA (United Press) Drie Griek se Cyprioten, onder wie een kind, werden donderdag door extremisten gedood. Een bom, die in Famagusta naar een Engelse militaire jeep werd geworpen, miste zijn doel en ontplofte bij een parti culiere auto, waardoor een kind en een volwassene gedood werden. Drie gemaskerden wisten in de slaapka mer van een zekere Stephanou in Limasol binnen te dringen en doorzeefden hem met kogels. Stephanou was kellner in een Brit se leger-cantine. Twee Engelse soldaten werden zwaar ge wond, toen extremisten twee bommen naar hur jeep gooiden vanuit een bosje in Fa magusta. elkaar gesteld en aan elkaar aangepast worden. Laatste inleider was de heer J. Huyg uit Santpoort, die de „menselijke verhoudin gen" in het bedrijf belichtte. Hij betoogde dat een goed personeelsbeleid van door slaggevende betekenis is voor de arbeids prestaties en voor de reputatie naar buiten toe van een bedrijf. Het kan echter alleen vruchten afwerpen als het niet alleen ge hanteerd wordt uit een oogpunt van ratio nalisatie, maar omwille van het menselijke in de mens. De meeste referaten gaven aanleiding tot een levendige discussie, waaraan door vele aanwezigen werd deelgenomen. De Nijverheidsdag werd besloten met een samenvatting van het besprokene door de heer Olie, die concludeerde dat meer on derling contact van de ondernemers regio naal van groot belang is. De Kamer van Koophandel zal gaarne bemiddelen voor dergelijke gedachten-uitwisselingen in klei nere kring, indien daaraan behoefte zou blijken te bestaan. Het Nederlands Openluchtmuseum te Arnhem heeft een belangrijke aanwinst verworven door de aankoop van de col- lectie-Wiegersma. Een exquis gedeelte van deze collectie volkskunst is reeds in 1951 in het Openluchtmuseum geëxposeerd ge weest en toen door duizenden bezoekers bewonderd. Door de leiding van het museum zijn al sedert 1948 talrijke pogingen gedaan om deze prachtige verzameling van ongeveer achthonderdvijftig voorwerpen voor ons land te behouden. Deze activiteit is thans met succes bekroond, een gelukkige om standigheid, omdat van verschillende zij den in het buitenland herhaaldelijk is ge tracht deze zeer bijzondere verzameling klein beeldhouwwerk uit ons land weg te halen. De volkskunst, die door dr. Wiegersma verzameld is. bestaat niet alleen uit koste lijk gesneden voorwerpen uit de streek zijner inwoning, de omgeving van het peel- dorp Deurne, maar ook uit Noord-Brabant, Limburg, Gelderland en Friesland. De uit palmhout, been, hoorn en ivoor gesneden voorwerpen zijn voor verreweg het groot ste deel echter gebruiksvoorwerpen: als wandelstokken, mes- en vorkscheden, mes heften, pijpen en „pijpenpeuters", kruit hoorns en vele soorten versierde doosjes. De museumdirectie wil deze verzame ling in de toekomst onderbrengen in een aparte afdeling van het museum. De RK Bond van Muziekverenigingen, de Nederlandse Unie van Muziekvereni gingen en de Christelijke en Koninklijke federatie van Harmonie- en Fanfarege zelschappen hebben op een te Wormerveer gehouden vergadering besloten tot de op richting van een provinciale muziekschool voor Noordholland. Als leerlingen worden aangenomen alle adspirant-leden en leerlingen van de aan gesloten muziekverenigingen. Het secreta riaat is in Bussum gevestigd bij de heer M. Cobet, Herenstraat 111. Voor de func tie van voorzitter van het dagelijks bestuur worden nog onderhandelingen gevoerd met één der Noordhollandse burgemeesters. In de plaatsen waar reeds in deze richting onderwijs wordt gegeven, namelijk Aals meer, Zaandam en Wormerveer zal met in gang van 1 september alsook in Bussum, ee nafdeling worden opgericht. De lessen zullen zoveel mogelijk plaat selijk worden gegeven door toonkunste naars waarvoor een speciale sociale rege ling wordt ontworpen. In afwachting van subsidie van het Anjerfonds, rijk en ge meenten zullen de federaties, gezamenlijk ongeveer 200 muziekverenigingen tellen de, een voorschot geven. ADVERTENTIE N.V. MIJ. „HOLSTER"- OVERVEEN Tel. K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook JERUZALEM (Reuter/UP/AFP) Dag Hammarskjoeld, de secretaris-generaal van de UNO, heeft zijn besprekingen met de Israëlische leiders na drie dagen beëin digd. Een woordvoerder van het Israëli sche ministerie van buitenlandse Zaken zei, dat speciale problemen met betrekking tot de uitvoering van de wapenstilstands- overeenkomsten tussen Israel en Jordanië en Israel en Syrië waren besproken. Ham marskjoeld is weer in Beiroet, de hoofd stad van.de Libanon aangekomen. Voor zijn vertrek uit Lydda zei hij: „Ik ben er van overtuigd dat wij op de goede weg zijn en ik zie geen enkele reden waarom wij daar weer van af zouden dwalen". Hij voegde hier echter aan toe dat zijn taak in het Midden-Oosten nog niet voltooid is en dat hij nog „een lange en moeilijke weg" voor zich heeft. Hoffelijk Voor hij, in gezelschap van de hoofd waarnemer van de UNO, generaal-majoor Burns, naar Beiroet vloog, verzocht hij de Israëlische minister van Buitenlandse Za ken, Mosje Sjaret, de diplomatieke hoffe lijkheid achterwege te laten en hem niet naar het vliegveld te begeleiden, opdat de ze de sabbat in acht zou kunnen nemen. Hammarskjoeld vertrekt maandag naar Damascus (Syrië) en gaat vandaar naar Amman, de hoofdstad van Jordanië. Israel heeft de Egyptische beweringen als zou Israel de nieuwe overeenkomst tot het staken der vijandelijkheden hebben ge schonden, als „volkomen vals" van de hand gewezen. Volgens een Egyptische woord voerder zouden Israëlische vliegtuigen in de afgelopen dagen over Gaza hebben ge vlogen. Premier Nasser van Egypte is uit Cairo in de diplomatieke hoofdstad van Saoedi- Arabië, Djedda'h, aangekomen, waar hij met koning Saoed van Saoedi-Arabië en koning Ahmed van Jemen besprekingen zullen voeren over het coördineren van de defensie der drie landen. Men verwacht, dat Nasser en koning Saoed zullen trach ten de Imam van Jemen te betrekken bij hun bondgenootschap, dat gericht is tegen het pact van Bagdad en tegen buitenlandse inmenging in de Arabische politiek en waarin ook Syrië is opgenomen. Groningen. Kandidaatsexamen Tandheel kunde: A. J. 'H. Koezen, Den Haag; C J. Laninga, Groningen; E. Riphagen, Ter Apel. Kandidaatsexamen Godgeleerdheid: A. Westra, Buitenpost. Delft. Kandidaatsexamen Civiel-ingenieur: P. H. M. Verduin, Gorinchem. Ingenieurs- examen Werktuigkundig Ingenieur: J. van den Berg. Amsterdam: L. J. de Bos, 's Gra ven hage; J. W. M. Botterop, Ede, R. Euser, Rotterdam: J. Gasau, 's Gravenhage; J. C. Goorse, 's Gravenhage: P. L. de Hon, Amster dam; G. W. van der Horst. Dokkum; R. W. N. Keijser, Wassenaar; W. M. E. Kok, Delft; A. J. van der Meer, 's Gravenhage; J. G. P. Muller, Delft; jhr. J. S. Sandberg, Sassen- heim; J. H. Schut. Delft. O. Wijnstra, Boksum. (Van onze correspondent iil Bonn) Voor het eerst is in Bonn Westduitse mili taire politie te zien. De MP's dragen hel men, witte banden om de arm en witte koppelriemen. Zij hebben geen wapens. Zij komen van de opleidingscursus in Ander- nach, die begin januari begonnen is. Zij bewaken de ingang van de ministerie van Defensie en patrouilleren in de gangen van dit lelijke gebouw, dat vroeger een kazerne is geweest. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft de 65-jarige gewezen ambtenaar J. M. T. uit Wassenaar veroordeeld tot vijf maan den gevangenisstraf met aftrek van een maand preventief, en vier maanden voor waardelijk en de 37-jarige adjunct-com mies L. A. van I. uit Zoetermeer tot vijf maanden met aftrek van twee maanden preventief, drie maanden voorwaardelijk en terbeschikkingstelling van de regering. T. was in eerste instantie veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan zeven maanden voorwaardelijk, I. tot een jaar waarvan vier maanden voorwaardelijk. T., die thans gepensioneerd is, was des tijds hoofd van de afdeling Comptabliteit bij het Ministerie van Marine. Hij beheer de tevens het Neptunusfonds, een spaar fonds voor het personeel. Toen er eens een tekort van f 130 was geconstateerd hadden beide ambtenaren dit tekort aangezuiverd door een valse uitbetaling uit het fonds te boeken. Deze manipulatie werd daarna nog enkele keren herhaald. Zes ambtenaren vormden tezamen een „clubje", dat deze oneerlijkheden beging. In totaal verduister den zij f 5000 uit het spaarfonds. Alg. Kunstzijde Unie Van Berkels Patent Van Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens Ned. Kabelfabriek Philips Unilever Kon. Petroleum Holland-Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomboot Mij Ned. Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber H VA Ver. Deli Maatschappijen 3-3%% Ned. '47 3 Invest, cert. Ned 3 Ned. 1962/64 Ex 12% dividend. Ex 10V2% dividend. Omzetten (nominaal): Vorige week (def.):Aandelen Deze week (voorl.):Aandelen vrijdag 20 april '56 Laagste koers Hoogste koers (laatste tijdvak) 318 323% 321% 188% 192 191% 248 260 251% 322 328 327'/» 325 334 334 323 328% 327 355% 376 374'/! 708 757% 751% 202 204% 202'/» 187% 195% 193'/! 199 203 202% 303 308 303 110% 118% 117% 132 136% 134»/» 145% 166 163% 97% 98%» 97%» 97% 98% 97% 97% 98% 97% 10.906.495.— 11.365.600.— Obligaties Obligaties 9.751.476 f 10.367.414.- Het pronkstuk van de watersporttentoon stelling „Hiswa", die vrijdag door de voor zitter van de Koninklijke Verbonden Ne derlandse Watersportverenigingen, de heer Ernst Crone, is geopend, is ongetwijfeld de Koningssloep, 138 jaar geleden gebouwd voor een bedrag van 1088, maar thans verzekerd voor de respectabele som van 200.000. Dit is namelijk het bedrag, dat een dergelijk fraai vaartuig in de huidige tijd zou moeten kosten, als er een bouwer gevonden zou kunnen worden. De Konings sloep heeft de ereplaats gekregen, direct tegenover de ingang, zodat geen bezoeker dit meesterstukje uit de vorige eeuw zal kunnen overslaan. Het gehele middenschip van het grote RAI-gebouw wordt ingenomen door zeil en motorjachten in prijzen van iets meer dan 1000 gulden tot 85.000 gulden. De al lergoedkoopste scheepjes van Hiswa kos ten enkele honderden guldens, maai' dat zijn dan ook kano's. Op twee plaatsen heeft men het hoge dak van het gebouw moeten openbreken om zeiljachten in volle glorie te kunnen exposeren. Dat is voor een 30 voet Baby Weekender met 30 m2 zeil en een zeiljacht van 50.000. Bijna alle soorten zeilboten zijn hier te zien; van de „Flying Junior" in polyes ter zowel als in hout uitgevoerd tot jach ten, die de oceaan op eigen kracht kunnen oversteken. De meeste supergrote jachten hebben veelal reeds een buitenlandse eige naar gekregen. Naast deze schepen kan men snelle raeeboten, de Duitse polye.-ter waterscooter, modellen van alle soorten schepen, motoren, zowel binnen- als bui tenboord, en verder alle artikelen, die maar enigszins met de watersport te ma ken hebben, bewonderen. Op diverse stands wordt de aandacht ge vraagd voor beroepen, die verband houden met de scheepvaart. De Raad van Bestuur voor de Zeevaart heeft in het midden van de grote hal een commandobrug opgericht, die alle instrumenten van de brug van een zeeschip bevat. De Rijkswerf exposeert werkstukken van de leerlingen, motorsloepen en een fraai model op een schaal van 1:20 van „d'Halve Maen", waarmee Hudson in 1609 in op dracht van de Nederlands Oost-Indische Compagnie naar Noord-Amerika voer. De rijkspolitie te water heeft op de RAI Koningin Juliana en Prins Bernhard zouden hedenmiddag per calèche een rijtoer door Amsterdam maken. Deze rijtoer is af gelast in verband met de rouw om de dood van de heer Jungschlager. De vlaggen han gen vandaag halfstok in Amsterdam. Van avond brengt het Koninklijk Paar een bezoek aan de Stadsschouwburg ter bij woning van Millers toneelstuk „Van de brug af gezien." Gisteren, vrijdag, werd in de ochtend uren een bezoek gebracht aan de Interna tionale Fototentoonstelling „Family of Man." Bij de ingang van het Stedelijk Mu seum werden de Vorstin en Prins begroet door de Amerikaanse ambassadeur, de heer H. Freeman Matthews, de directuer van 't Museum, de heer W. Sandberg en dr. S. H. Vrijdagmorgen bracht het Koninklijk Paar een bezoek aan het Stedelijk Museum, waar het de tentoonstelling „Wij Mensen" bezichtigde. We zien hier tijdens de rondgang: v.l.n.r. Koningin Juliana, de Amerikaanse ambassadeur in ons land, M. H. Freeman Matthews, Prins Bernhard en de directeur van het museum, jhr. Sandberg Philips, lid van de directie van „Het Parool," dat tezamen met de United States Information Service deze fototentoonstel ling heeft georganiseerd. De Koningin was de 71.356ste in de rij van bezoekers dezer expositie. De Koningin nam ruim de tijd om de foto's te bekijken, waarbij de heer Sandberg haar op bijzonderheden opmerk zaam maakte. De Prins liet zich uitvoerig door de heer Sandberg de techniek verklaren van een enorme interieur-opname van de Parijse opera. Het bezoek duurde ruim twintig minuten langer dan was vastgesteld. Bij het verlaten van het museum werd het Vorstelijk Paar hartelijk toegejuicht door het talrijke publiek. Tijdens het tweede deel van de rondrit stopte de open hofauto bij het Luthers Diakonessenhuis. 's Middags hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard een bezoek gebracht aan de Effectenbeurs en de Koopmansbeurs te Amsterdam. De Vorstelijke personen sloe gen vanaf de galerij de bedrijvigheid gade. Nauwelijks waren de Koningin en de Prins op de galerij verschenen, of het oorver dovend handelsgedruis verstomde, en hon derden mannenstemmen zongen het Wil helmus. Hierna brachten de effectenhande laars een driewerf „Hoera" op de Lands vrouwe uit. De laatste juichkreet was nog niet verklonken, of een lange uithaal „tien bieden' luidde de hervatting van de nor male bedrijvigheid in. In het Studentenlheater Kriterion woon den de Koningin en Prins Bernhard met het koninklijk gevolg, leden van het be stuur van de stichting „Onderlinge Studen ten-steun" (werkstudenten, die in het theater aangesteld zijn) en enkele tiental len andere genodigden de voorstelling van twee korte filmpjes bij: één van 8 minuten over het theater en over het leven van de werkstudent, vervaardigd door Polygoon- Profilti en een documentaire, eveneens van 8 minuten, over de internationale Foto- expositie „Wij Ménsen." Om half vijf keer de het Vorstelijk Paar in de hofauto naar het Paleis terug. door middel van de mobilofoon verbinding met alle politieboten in en nabij de Am sterdamse haven, maar belangrijker voor de politiemensen is de voorlichting, die zij geven over het binnenaanvarmgsreglement. Op de stand van K.V.N.W.V. staat de „Stern", een in opdracht van deze organi satie ontworpen zeilscheepje, dat tussen de jeugdboten en de Vrijheidsklasse ligt. De „Stern" voert 11 m2 zeil, is in hout uitge voerd, maar wordt ook reeds in ons land van polyester gebouwd. Mevrouw C. C. F. Schokking-Meteler- kamp, echtgenote van de burgemeester van 's-Gravenhage, heeft vrijdag de eerste Fe- mina-beurs voor Mode en Huishouding in de Houtrusthallen te Den Haag geopend. De Rotonde van Houtrust was geheel bezet door de genodigden, bij wie de directeur- generaal voor de Middenstand, dr. W. L. Groeneveld Meijer, Zuidhollandse Staten leden, wethouders en raadsleden van Den Haag en vertegenwoordigers van Midden standsorganisaties en -verenigingen. BAKKERSKNECHT AANGEHOUDEN. Door de Velser politie is vrijdag een 21- jarige bakkersknecht aangehouden, die er van verdacht wordt op 24 maart in Haar lem een bromfiets gestolen te hebben, die de volgende dag in Amsterdam in beslag werd genomen. De bakkersknecht werd in Haarlem ingesloten en zal voor de officier van Justitie worden geleid. 11 De Lemster aak, die aan Prinses Beatrix als verjaardagsgeschenk is toegezegd door het comité „Varend Nederland", zal de naam „De Groene Draek" krijgen. „De Groene Draeck" was het admiraals schip van Piet Heyn, waarop deze zijn laat ste roemrijke strijd tegen de Duinkerkers in 1629 streed. Het schip stond in die slag onder bevel van Maerten Harpertszoon Trom-p, die toen nog de rang van kapitein had. Het schip is op 2 november 1631 bij het uitzeilen van de Wielingen vergaan. Op het ogenblik wordt de Lemster aak in tekening gebracht. De Prinses volgt de vorderingen van nabij en toont een groot enthousiasme. Een aantal geschenken zowel in natura, waaronder belangrijke onderdelen, als in geld werden reeds aangeboden. Ook wer den onderdelen geschonken voor de uit rusting of versiering van het schip. Voor iedereen staat de mogelijkheid open om door een bijdrage aan het geschenk mee te doen. Het gironummer van het comité „Varend Nederland" is 1818, Amsterdam, Het adres van het secretariaat is Soeten- steeg 46, Rotterdam. Bij de overdracht van het schip, die waarschijnlijk in het voorjaar van 1957 zal plaats vinden, zullen twee registers worden overhandigd, een met de namen van allen, die een geschenk in natura aanboden, on der vermelding van de aard van het ge schenk, en een met de namen van allen die geldelijk meehielpen aan het totstand komen van d'it schip. STRAATSBURG, vrijdag. Parlementa riërs uit zestien landen van west-Europa, in de raadgevende vergadering van de Raad van Europa bijeen, hebben vandaag uitvoerig gesproken over de houding, tegenover de 'Sovjet-Unie in te nemen. De thema's waren in dit gesprek vooral: bewa peningsbeperking, veiligheid en Duitslands hereniging. Men kon moeilijk verwachten dat er eenstemmigheid zou heersen. De meningsverschillen waren evenwel het grootst bij de socialistische afgevaardigden onderling. Deze socialisten hebben in groten getale aan de discussies deel genomen. Niet min der dan acht van de zestien woordvoerders behoorden tot hun fractie. Duitse socialis ten, in eigen land in oppositie, nemen in de Europese beraadslagingen meestal een eigen plaats in. Erler en Schmid hebben uiteengezet, dat zij een stelsel van collec tieve veiligheid voor Europa wensen, waar in alle staten, ook een herenigd Duitsland, een eigen plaats zullen hebben. Hun stelsel zal niet gericht zijn tegen andere staten; het zal staten uit de twee blokken, die thans tegenover elkaar staan, moeten om vatten. Het standpunt van deze Duitsers bleek door geen van de andere afgevaar digden, ook niet door socialisten uit andere landen, te worden gedeeld. En natuurlijk evenmin door de woordvoerder van Ade nauers partij, Kiesinger. De Nederlandse socialist Goedhart hield een rede in merkwaardig forse termen. Hij kan worden beschouwd als een extremis tisch denkend anti-communist, die alles afwijst ook samenwerking op econo misch gebied wat uit oost-Europa komt.' Hij betoogde dat er geen mogelijkheden zijn om met de Sovjet-Unie op enigerlei wijze tot een vergelijk te komen, aldus de mening van de Franse minister Pineau ver werpend. Goedhart had trouwens critiek op alles en iedereen; op de Engelse regering die zich verstout heeft Russische politici „aan wier handen bloed kleeft", te ont vangen, en tenslotte op het. trage tempo van Duitslands bewapening! De negatieve, pessimistische en wrevelige beweringen van Goedhart werden gelukkig niet door al zijn geestverwanten onder schreven. De Belgische socialist Dekinder zag er tenminste geen heil in en uitte zijn bewondering voor de opvattingen van de Franse minister-president Guy Mollet met betrekking tof, Oost-West. Een andere so cialist, de Nederlander De Goes van Naters, kenschetste het Russische regiem als anti- parlementaristisch en gaf ook weinig blijk van neiging tot een vergelijk. De Engelse socialist Edwards bleek een geheel eigen kijk te hebben op het vraagstuk van Duits lands hereniging en zeide, dat de toene mende belangstelling van de Russen voor Azië hen wellicht op den duur in Europa zal doen toegeven inzake Duitslands hereni ging. Hij stelde, naast deze zonderlinge ver wachting, ook een vraag aan de orde: na melijk deze, wat Duitsland na zijn hereni ging met. zijn enorme capaciteiten zou doen. Hij kreeg daar geen antwoord op. Dit alles was nog maar een voorlopige gedachtenwisseling. Zoals gebruikelijk zal men pas in de najaarszitting tot een for mulering der conclusies komen. Dit lijkt gezien de kwaliteit van het ten beste ge- gevene ruimschoots vroeg genoeg. Sociaal vraagstuk Er is ook nog eens gedokterd aan het zogenaamde sociale handvest, voorbereid door de sociale commissie. In oktober j.l. was men het er niet over eens geworden, omdat verzet gerezen was tegen instelling van een Europese sociaal-economische raad (ongeveer naar het model van de Neder landse S.E.R.). De sociale commissie moest de zaak toen nog eens met de economische commissie bespreken. Daar was een nieuw ontwerp uit te voorschijn gekomen, dat vandaag in behandeling kwam en waarin was afgezien van een sociaal-economische raad. Ook nu was men het niet met elkaar eens. Nu moet het ontwerp weer eens door de politieke commissie worden bestudeerd. Ook dat onderwerp wordt dus naar het najaar verschoven. Het Europese gesprek in Straatsburg is niet altijd hoopgevend Vrijdag is te Eindhoven uit Duitsland de Wereldmissie van Morele Herbewapening aangekomen, die in juni 1955 in Washing ton begon voor een reis door de wereld delen. Het is een gezelschap van circa drie honderd personen uit ongeveer dertig ver schillende landen. In tien maanden tijd werden zesentwintig landen bezocht en werden veertigduizend mijlen afgelegd om de Boodschap der Vier Absolute Maatsta ven aan de mensheid te verkondigen. In het stedelijk Van Abbe museum wer den de gasten toegesproken door loco-bur gemeester drs. F. Gijzels. „In onze stad wordt uw streven van verschillende zijden met belangstelling en soms met bewonde ring gevolgd", zei hij, „tegen de golfstroom van het materialisme, die de wereld dreigt te overspoelen, tracht gij door herstel ven de beleving der natuurlijke deugden van reinheid en liefde, de wereld te verbete ren, de sociale orde te vestigen en de vrede te verzekeren. Ofschoon gij in de strikte zin geen godsdienstige beweging zijt moge uw streven tot herstel der voornaamste morele maatstaven onder de mensen er toe leiden, dat zij ook zullen gesterkt worden dan wei zich zullen hervinden in de juiste verhou ding ten opzichte van de oorsprong en de bron van elke zedelijke orde". Zaterdag, zondag en maandagavond geeft het gezelschap toneelvoorstellingen in de Philips Schouwburg. NICOSIA (Reuter) Bij wijze van col lectieve straf is in een twaalftal dorpen op Cyprus een uitgaansverbod ingesteld. In Limassol, waar donderdag een Grieks? Cyprioot is vermoord, moeten alle ver- maaksaangelegenheden van Griekse Cy prioten tot maandagochtend gesloten blij ven. Het algemene uitgaansverbod in Li massol is vervangen door een rijverbod ge durende de nachtelijke uren. Ook in Ni cosia gelden beperkingen wegens een kort geleden gepleegde moord. Het Griekse parlement heeft eenstem mig besloten alle parlementen ter wereld te verzoeken gezamenlijk de terechtstel ling te voorkomen van de 23-jarige Griek se Cyprioot Karaolis, die ter dood is ver oordeeld wegens het doodschieten van een politieman op Cyprus.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 10