B. en W. vragen ruim half miljoen voor scholenbouw Kort en bondig Henk Reedijk SCHOUS Voor „groot theater" moet het het Haarlemse publiek naar Amsterdam Druk weekeinde in bollenstreek feeds drommen Schoolvoetbaltoernooi in het Heemsteeds sportpark geëindigd Dertien leslokalen om ruimte tekort in Haarlem op te heffen MAANDAG 23 APRIL 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 8 Bakker ontdook belasting Twee maanden voorwaarde lijk voor valse aangifte Ruim een ton gevraagd voor vier speelplaatsen Vele duinbranden in afgelopen weekeinde Het ei en Aerdenhout Geloof en Wetenschapgaf het voorbeeld 3 versnellingsnaaf met terugtraprem Vet was versehilferd „Steenwijk" met lieren in Spaarne getrokken F. Vaars won zomer rit van „De Kampioen'' J. J. Beijnes keert tien procent uit Examens er zijn die op een „brommen"; M. JANSEN JAC. W I S K E R Drie botsingen op de Herenweg Tengevolge van de toeneming van het aantal leerlingen bij het lager onderwijs in de gemeente Haarlem met ingang van de cursus 1956/1957 en door het niet tijdig gereed komen van de definitieve schoolgebouwen om deze stijging op te vangen is het nood zakelijk maatregelen te treffen om voorlopig in de huisvesting van alle klassen op een behoorlijke wijze te kunnen voorzien. In het gedeelte van Haarlem boven de Jan Giizenvaart zijn thans 83 definitieve en 34 hulplokalen beschikbaar. Voor een goede huisvesting van de in het noordelijkste stadsdeel gelegen scholen zijn met ingang van het aanstaande cursusjaar in totaal 125 lokalen nodig, zodat er een tekort bestaat van acht lokalen. Omdat het voor de goede gang van het onderwijs aan de scholen voor uitgebreid lager onderwijs noodzakelijk is dat alle klassen zo dicht mogelijk bij elkaar zijn gehuisvest, achten B. en W. van Haarlem het noodzakelijk het hulpgebouw voor de Hildebrandschool voor m.u.l.o. aan de Generaal Spoorlaan bovendien nog met een lokaal uit te breiden, zodat in totaal negén hulplokalen in Haarlem-Noord zullen moeten worden gebouwd. In het schoolgebouw aan de Rijksstraatweg 374 blijft dan een lokaal dat thans reeds gebruikt wordt voor de huisvesting van het jeugdwerk in die wijk voor dat doel beschikbaar. Ook in het gedeelte van de gemeente ge legen ten oosten van het Spaarne is het niet mogelijk om na de zomervakantie alle klassen een onderdak te geven. In deze wijk zijn voor het lager onderwijs 102 definitieve en 5 hulplokalen beschikbaar. Van deze lokalen zijn er echter twee op grond van hun ligging in de wijk niet ge schikt om dienst te doen voor de huisves ting van klassen van scholen welke te kampen hebben met een ruimtetekort. Met ingang van het cursusjaar 1956-1957 zullen er in Haarlem-Oost voor het lager onder wijs 109 lokalen nodig zijn, zodat er een tekort van vier lokalen bestaat. Tot nu toe werden er ter voorziening in de behoefte aan hulplokalen steeds houten hulpgebouwen gesticht. In de loop der jaren is evenwel gebleken dat deze lokalen niet aan de gestelde vex-wachtingen voldoen en later slechts in een zeer beperkte mate bruikbaar zullen zijn voor de huisvesting van kleuterscholen. Aangezien thans bo vendien geen andere gronden beschikbaar zijn voor de bouw van deze lokalen dan die welke uiteindelijk bestemd zijn voor de bouw van permanente schoolgebouwen, achten B. en W. het onjuist om deze gron den met noodvoorzieningen te bezetten. Nieuwe typen Na uitvoerige onderzoekingen zijn B. en W. er thans echter in geslaagd twee typen gebouwen te vinden die zowel technisch als esthetisch te vergelijken zijn met de tradi tionele permanente schoolgebouwen, doch die vrijwel in dezelfde tijd als de houten hulpgebouwen kunnen worden gebouwd. Deze scholen die door de N.V. Polynorm te Bunschoten en de Holland Building Corpo ration in Den Haag worden gefabriceerd, bestaan uit een geprefabriceerde staalcon- strufctie op een betonfundering met panelen van eterniet en hardboard en kunnen op een eenvoudige en snelle wijze worden op gebouwd met arbeidskrachten die slechts voor een klein gedeelte tot de sector bouw vakarbeiders behoren. Het grootste deel van de werkzaamheden wordt uitgevoerd door gedeeltelijk geschoolde arbeidskrach ten. Door de toepassing van deze bouw systemen is het mogelijk in een bouwtijd welke gelijk is aan ongeveer een kwart van die, nodig voor de bouw van een par terre van een traditionele school, een per manent schoolgebouw te doen verrijzen. Extra-bouwvolume Aangezien het geenszins uitgesloten moet worden geacht dat de regering voor de toe passing van deze bouwwijze, welke thans alleen nog maar geschikt is voor parterre bouw, een extra-bouwvolume zal verstrek ken, achten B. en W. het gewenst ter voor ziening in de behoefte aan lokaalruimte voor het lager onderwijs met ingang van het aanstaande cursusjaar op de voor de Vanmorgen stond een Zaanse banket bakker voor de Haarlemse politierechter, die verdacht werd van valse aangiften voor de omzetbelasting in 1952. Hij had volgens de tenlastelegging in het bijzonder zijn opgaven betreffende ingekochte grond stoffen veel lager doen stellen dan zij in werkelijkheid hadden moeten zijn. Hij liet dit doen door zijn boekhouder niet alle kwitanties te geven, zodat deze de opga ven te goeder trouw deed. In totaal was hiermee voor ongeveer 914 gulden aan omzetbelasting ontdoken. De verdachte zeide overigens de kwitanties zorgvuldig te hebben bewaard om de achtergehouden bedragen later aan te zuiveren. Ais motief voor deze handelwijze gaf hij op de moei lijke toestand van zijn pas opgerichte zaak en familie-omstandigheden, maar de offi cier van justitie vond, dat men zulke din gen niet op de staat moet verhalen. De officier had overigens waardering voor de openhartigheid, waarmee de bakker aan het onderzoek had meegewerkt en achtte de omvang van deze ook reeds lang geleden zaak te gering om nu nog een hoge straf te eisen. Hij eiste 2 maanden voorwaarde lijk met 3 jaar proeftijd en kreeg de waar dering van de raadsman van de verdachte, mr. J. Looman, voor deze milde eis. De politierechter kon daar ook in meegaan en veroordeelde de verdachte conform. B. en W. van Haarlem verzoeken de ge meenteraad om ten behoeve van de reor ganisatie van het Drilsmaplein, het Pre- toriapiein, het Leidseplein en van het speel veld aan de Hendrik Roozenlaan een kre diet van 92.300 uit te trekken. Op deze pleinen en het speelveld zal een speelge- legenheid voor basketbal worden aange legd, terwijl bovendien het terrein aan de Hendrik Roozenlaan voorzien zal worden van een volleybalveld. Voorts zijn op het Drilsmaplein en op het speelveld aan de Hendrik Roozenlaan kleuterhoekjes met enkele speelwerktuigen en banken geprojecteerd. Het ligt in de bedoeling de speelgelegenheden te verhar den met tegels zonder vellingkant, zodat deze ook als rolschaatsbaan kunnen wor den gebruikt. Als contrast met de grijze kleur van de speelvelden zal de verharding daaromheen met bruine tegels worden uit gevoerd. Waar mogelijk zullen groenstro ken en boombeplantingen worden aange bracht. bouw van kleuterscholen gereserveerde gronden aan de P. C. Boutensstraat en de Dr. Schaepmanstraat een vier-klassig schoolgebouw in het systeem Polynorm te bouwen en aan de Dr. De Liefdestraat een vier-klassig gebouw in het systeem van de Holland Building Corporation. Deze schoolgebouwen zullen zodanig wor den uitgevoerd dat zij na het verlaten van van de lokalen door het gewoon lager on derwijs en na het aanbrengen van enkele voorzieningen gebruikt kunnen worden als permanente huisvesting voor de op die plaatsen nodige kleuterscholen. Het gebouw aan de P. C. Boutensstraat zal te zijner tijd worden overgedragen aan de vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bijbel in Haarlem. De beide andere gebouwen zullen na het vertrek van de daarin voorlopig te huisvesten scholen voor gewoon lager onderwijs worden bestemd voor het openbaar kleuteronderwijs. Duurder Door het volgen van bovengenoemde werkwijze welke evenwel aanzienlijk duur der is dan de bouw van een gelijk aantal houten schoolgebouwen, wordt bereikt dat in de toekomst geen vervanging van de houten gebouwen door permanente school gebouwen nodig is, dat er thans niet meer bouwterreinen in beslag genomen worden dan strikt noodzakelijk is en dat de in vestering van gelden in houten hulpgebou wen wordt voorkomen. Voor de bouw van de drie vier-klassige schoolgebouwen welke bovendien nog zul len worden voorzien van een centrale met olie gestookte verwarming, is een krediet nodig van 549.600. De bouw van de hou ten lokalen zou een uitgave gevraagd heb ben van zeker 270.000, waarbü het dan niet mogelijk zou zqn de gebouwen cen traal te verwarmen. Men zou moeten voort gaan met de verwarming door gas, welke niet alleen het gevaar voor brand verhoogt maar tevens een aanzienlijk hogere exploi tatie-uitgave tot gevolg heeft. Met het oog op de constructie van het reeds bestaande houten hulpgebouw van de Hildebrandschool voor m.u.l.o. aan de Ge neraal Spoorlaan is het evenwel noodzake lijk dit gebouw uit te breiden met één lokaal van dezelfde constructie. De kosten hiervan zijn 15.300. B. en W. van Haarlem stellen daarom de gemeenteraad voor om in totaal een krediet van 564.690 beschikbaar te stellen. Nonchalance met vuur Door de grote droogte van de duinbe groeiing en de aanhoudende oostenwind èn het zeer onvoorzichtig zijn met vuur, hebben er in het afgelopen weekeinde weer verscheidene duinbranden en -brand jes gewoed. Zo is er zondagmiddag ongeveer 1500 m2 duintenrein verbrand in het Brouwerskolk- parft te Overveen, toen twee jongens van twaalf jaar omstreeks twaalf uur met vuur speelden. De tweede brand woedde om streeks half drie in de omgeving van de Tetterodeweg naast de spoorlijn, even voor bij het station Overveen. De oorzaak van deze brand is niet bekend, hoewel de mo gelijkheid bestaat, dat hij ontstaan is door het wegwerpen van een peukje door een treinreiziger. De brandweer van Overveen kon de brand gelukkig spoedig blussen. Ook bij de Hoge Duin en Daalseweg is brand uitgebroken, die door de Bloemen- daalse brandweer werd geblust. Hier werd ongeveer 200 m2 duinterrein verwoest. De grootste brand is omstreeks half vijf ontstaan m het duingebied bij de Zeeweg ter hoogte van de Erebegraafplaats. Hier is ongeveer anderhalf a twee hectare duin beplanting verloren gegaan. Dank zij het snelle ingrijpen van de vrijwillige brand weer uit Overveen, geassisteerd door een enorm aantal vrijwilligers, was men de brand in drie kwartier meester. De brand is ook hier waarschijnlijk ontstaan door het nonchalant weggooien van een brandende peuk sigaar of sigaret. Het was er juist bijzonder druk, wamt een groot aamtal automobilisten en fietsers kwam terug van het Bloemendaalse strand1. Er ontstond dan ook een grote verkeersop stopping, die de verkeerspolitie de handen vol werk gaf. Behalve de hogedruk-nevel- spuit van de brandweer van Overveen, wa ren ook de brandweren van Bloemendaal en Aerdenhout aanwezig. Van hun assisten tie behoefde echter geen gebruik te worden gemaakt. Om kwart over vijf was jjien door gezamenlijke krachtsinspanning het vuur meester. Ook bij Zandvoort Ook in de omgeving van Zandlvoort hebben de duinen gebrand. Zaterdagmid dag omstreeks twee uur werd de brand weer gealarmeerd voor een brand in de duinen achter de Tarzanbocht bij het cir cuit. Ondanks snel ingrijpen van de brand weer ging ongeveer 1000 m2 duimbeplam- ting verloren. Zondagmorgen om elf uur woedde een brand in de hoog opgeschoten duindoorns achter het station. De brandweer wist ook hier het vuur spoedig te bedwingen. De oorzaak van deze laatste brand is waar schijnlijk te wijten aan enkele jongens, die een vuurtje hadden gestookt. Vanmorgen vroeg werden wij opgebeld door mevrouw J. M. Porton-Van Stock, wonende aan de Grenslaan in Aerdenhout, die ons vertelde, dat een van haar tien kippen een ei heeft gelegd van ongeveer 115 gram. Op zich is dit nog niet zo bij zonder, maar daarkomt bij, dat het ei een lengte heeft van acht centimeter. Het ziet eruit als een groot ganzeëi. Een op dit gebied deskundige hebben we ingelicht omtrent dit reuzeëi. Commentaar: „Voor deze omgeving een zeldzame ge beurtenis: 't kost je een kip". Ruim zevenhonderd leden van de Haar lemse vereniging „Geloof en Wetenschap" hebben zondagmiddag van de gelegenheid gebruik gemaakt in de Amsterdamse Stadsschouwburg een voorstelling van „Carmen" door de Nederlandse Opera bij te wonen. Het is niet de bedoeling nu nog iets nieuws te zeggen over deze onder lei ding van de dirigent Alexander Krannhals en de regisseur Roger Lalande gerealiseer de vertolking, die bij de première reeds uitvoerig werd besproken. Terwille van de volledigheid zij hier slechts medegedeeld dat Mimi Aarden met veel temperament de titelrol interpreteer de, met Frans Vroons als Don José en Sie- men Jongsma als Escamillo, dat Corry van Beckum zich als Micaëla onderscheidde en dat het geheel zich afspeelde in door nie mand minder dan Yves Brayer ontworpen decors en costuums. Voor de zigeunerach tige Spaanse solodans in het tweede be drijf was de medewerking van de in dit genre gespecialiseerde Belgische Tania Tamarova ingeroepen. De koren zijn door Henk van Wielink ingestudeerd. De verto ning van dit bijzonder populair geworden meesterwerk van Georges Bizet, op tek sten van Henry Meilhac en Luduvic Halévy naar het gelijknamige verhaal van Prosper Mérimée, had zeer veel succes. Het initiatief tot dit bezoek van „Geloof en Wetenschap" kan niet anders dan ge prezen en ter navolging aanbevolen wor den. Het is een goed voorbeeld. Jaren gele den al zijn er besprekingen gevoerd tussen de directies van de Nederlandse Opera en de Haarlemse Schouwburg over de voor waarden waaronder voorstellingen van dit nationale gezelschap in de Spaarnestad mogelijk zouden zijn. Van gemeentewege werden toezeggingen gedaan en plannen opgezet om de accommodatie te verbeteren. Wat is er intussen gebeurd? Niets. Terwijl in tal van kleinere plaatsen verbouwingen plaats hebben of nieuwe theaters verrij zen, met de vereiste toestemmingen voor de benodigde miljoenen, heeft men in de vijfde stad van het land nog steeds geen behoorlijke orkestbak, zit men met onvol doende toneelruimte en nog minder gele genheid tot enigszins omvangrijke change menten van decor. De vereiste voorzienin gen zouden niet meer dan enkele tonnen kosten. Deze zomer worden er enkele ge troffen. Er komen nieuwe stoelen (hetgeen inderdaad noodzakelijk is) en er zal een siergordijn voor het brandscherm worden gehangen, zodat men niet langer tegen die afschuwelijke reclame van of voor Haar lems Bloei behoeft aan te kijken. Er wordt zelfs over een nieuwe lichtkroon gespro ken. Toe maar. Doch voor een aan moder ne eisen beantwoordende inrichting aan gene (de belangrijkste) zijde van het voet- i licht is blijkbaar geen geld. De voorstellen tot verbetering (over de foyers, de ventilatie en de verwarming zwijgen we nu maar) liggen uitgewerkt klaar, zijn misschien al bij de rijkscommis sie in studie. Het wachten is op een vol gend „vijfjarenplan". Intussen lijdt het culturele leven in Haarlem grote schade. Want niet alleen de Nederlandse Opera verkeert in de onmogelijkheid hier enigs zins verantwoorde voorstellingen te geven. Eén van de weinige Nederlandse toneel stukken in dit seizoen, te weten „Sybrech Willemsdochter" van Ary den Hertog door de Haagse Comedie, kan wegens gebrek aan plaats voor de onderdelen van de nogal vaak wisselendee aankleding niet in het theater aan het Wilsonplein vertoond worden. De Nederlandse Comedie hééft „Het Slot" opgevoerd, maar in een gedeel telijk décor. En zo krijgt men wel meer verminkte manifestaties, al zal het publiek daar niet altijd erg in hebben. En dan te bedenken, dat een met Haarlem gelijk waardige stad als Utrecht deze zomer alle belangrijke evenementen uit het Holland Festival in eigen huis kan ontvangen, ter wijl wij tegenwoordig eigenlijk niet eens een Nederlands ballet over de vloer kunnen hebben. Het is bekend, dat directeur Hm. Deinum met grote ijver bij de gemeentelijke in stanties voor snelle en algehele verbete ring heeft gepleit en intussen probeert er meer van te maken dan er redelijkerwijze van te maken is. Maar bij de huidige toe stand is het te hopen, dat andj-e culturele verenigingen daadwerkelijk het voorbeeld van „Geloof en Wetenschap" zullen volgen. Als de Opera niet naar Haarlem komt, laat Haarlem dan naar de Opera gaan. Hetzelfde geldt ten aanzien van een vol waardige balletvoorstelling met grote de cors en orkest. Tenslotte is het niveau van de vertoning belangrijker dan lokaal chau vinisme. Als men wil dat de bevolking van Haarlem en de omliggende gemeenten hun artistieke vermaak hier zoeken en niet. zo als voor de oorlog veelal, in Amsterdam, laat men dan zorgen dat de mogelijkheid daartoe geboden wordt. Zolang dat niet gebeurt, is het beter dat men de Neder landse Opera, het Nederlands Ballet, het Ballet der Lage Landen en vaak ook de Nederlandse Comedie in de hoofdstedelijke Stadsschouwburg of in Carré gaat opzoe ken. De culturele verenigingen kunnen stellig zakelijk voordelige afspraken ma ken om op die manier hun leden enige avonden aan te bieden op een kunstzinnig peil, dat Haarlem zich niet permitteren kan. Natuurlijk zijn het niet alleen de „grote" voorstellingen, die de moeite waard geacht moeten worden. Maar het is te dwaas dat wij moeten missen, wat wel in Deventer, in Eindhoven, in Enschedé, in Emmeleroord en in Utrecht mogelijk is. K. ADVERTENTIE Attentie! 5turmey Archer Gears Holland N.V. is nu gevestigd Nassaukade 387, Amsterdam, zodat een vlotte service voor dit beroemde fabrikaat in heel Nederland is verzekerd. 1 De milde lentezon en het daarmee ge paard gaande zachtere weer, heeft in het afgelopen weekeinde een grote drukte ge bracht in de bollenstreek. Hoewel de vel den nog voornamelijk de gele trompet-nar cissen te zien geven, beginnen nu ook an dere soorten narcissen uit te komen. Ook zijn de kleurige kopjes van het zogenaam de bijgoed een lust voor het oog. Een gro tere drukte dan zaterdag en zondag wordt aan het einde van deze week verwacht, als ook de hyacinten en tulpen in bloei zullen staan. Er waren vele wandelaars in de omge ving van Hillegom door het feit, dat de Haarlemse wandelsportvereniging „Onder Door" in samenwerking met de plaatselijke vereniging voor vreemdelingenverkeer een wandeltocht hield. Beide dagen waren er meer dan 2150 deelnemers(sters). Op de Keukenhof te Lisse waren er aldus deelde men ons mee op zaterdag en zondag ruim 25.000 bezoekers, waarvan een groot aantal per autobus de tocht naar de bollenstreek had gemaakt. Er waren autobussen uit België en Duitsland. Zondag zijn 2500 auto's geparkeerd en extra treinen brachten 600 bezoekers uit Elzas en 300 uit noord-Frankrijk. De Koninglijke Touring- club uit België kwam, begeleid door de motorpolitie, met honderd auto's naar Lisse. Deelnemers aan het kandidatentoernooi schaken hebben onder leiding van dr. Max Euwe een bezoek aan de bollenstreek ge bracht. Linnaeushof De directie van Linnaeushof nabij Ben- nebroek is niet ontevreden over het aantal bezoekers. Zondagmiddag om 2 uur pas seerde de tienduizendste bezoeker het toe gangshek. Regelmatig komen bezoekers naar de Linnaeushof en zoals te verwach ten was, was het gisteren het drukst. Op het ogenblik staan alle narcissen in bloei en in de komende dagen zullen er bloeien de tulpen en hyacinten te bewonderen zijn. Op Linnaeushof zal men dus de bekende Om tien over één Zaterdagmiddag legde de kustmijnenveger „Steenwijk" met een gewillig gangetje de laatste meters van de helling af, die hem nog van het Spaarne scheidden. Met twee lieren, elk bediend door meer dan tien Arbeiders, en de stoomlier van de drijvende bok van Conrad-Stork was de „Steenwijk" centimeter voor centi meter voortgetrokken. Door de kracht die daarbij werd ontwikkeld moest een nieu we bolder op het terrein van de werf het ontgelden: deze werd half de grond uitge trokken. De oorzaak van deze zeer onfortuinlijke tewaterlating die voor sommigen weer voedsel kan geven aan het bijgeloof dat men op vrijdag geen schepen te water mag laten is de kwaliteit van het vet in de goot en aan de slede. Het vet in de goot was pas aangebracht en glad genoeg, maar dat van de slede die ook reeds werd ge bruikt om de mijnenveger uit de loods op de werf te brengen was in de loop dei- maanden vooral ook door de vorst ver droogd en verschilferd. Het gewicht van dit te water te laten schip was ook groter om dat het hier niet zoals gebruikelijk het nog te voltooien 'casco betrof, maar een tot en met de radarzoeker in de top afge bouwde mijnveger. Er zijn in de hal nog twee mijnenvegers van de Dokkumklasse in aanbouw. ADVERTENTIE Edelvormcostuums 98.- tot ƒ158.- GEN. CRONJéSTR. la-lb TEL. 16042 De eerste rit van de zomercompetitie, die de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" gisteren liet verrijden, is met ruime voor sprong gewonnen door Fr. Vaars. Hij legde de 100 km. af in 2 uur, 28 min. en 53 sec. De uitslag van de A- en B-klasse luidde: 1. F. Vaars: 2. Mathot; 3. Van Wijk; 4. Koper; 5. H. van Steyn. C-klasse: 1. Van Leeuwen; 2. B. Voorting; 3. Walters; 4. Boey; 5. H. Peters; 6. Sminia. De jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders van de Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes n.v. te Beverwijk, die.vandaag te Haarlem werd gehouden, stelde de balans per 31 december 1955 en de verlies- en winstreke ning over 1955 vast. Overeenkomstig hel voorstel van het bestuur werd besloten tot het uitkeren van een dividend van 10 n/o, zowel op de preferente aandelen A als op de gewone aandelen. Ir. J. J. F. Beijnes, die aan de beurt voor periodieke aftreding v/as, werd als commissaris herkozen. Utrecht. Geslaagd voor het doctoraal exa men kunstgeschiedenis L. Gans, Oosterbeek. Kandidaatsexamen geschiedenis: H. P. Waal wijk, Den Briel. Arts-examen G. J. Bomer, Utrecht; G. J. J. Booyink, Utrecht; P. D. M. Heijnens, Maastricht; F. J. J. E. Olieslagers, Maastricht; C. J. Ooms, Tilburg; mej. H. M. van Oosterhout, Zeist; W. C. L. Pennings, Maastricht bolbloemen tegelijk in bloei zien, hetgeen weinig gebeurt. De belangstelling voor de expositie in de kas is bijzonder groot; donderdag is zij voor het laatst te zien. Des avonds wordt er gewerkt aan een nieuwe en zij, die vrijdag morgen komen, zullen de tweede tentoon stelling kunnen zien. Van de zijde van het corps diplomatique ondervindt de directie belangstelling voor Linnaeushof. Bezoeken werden afgelegd namens of door ambassadeurs en consuls van de Verenigde Staten, Zweden, Argen tinië, en Brazilië. Zij toonden zich enthou siast over hetgeen te zien is en vonden de aanleg prima. Informatrices van Linnaeushof trekken er op uit, om in toeristencentra propaganda te maken voor de exposities. Zij bezoeken restaurants en drukke punten en geven in lichtingen over Linnaeushof. Uit de reac ties is gebleken, dat men aandacht voor de tentoonstelling heeft. ADVERTENTIE Volmaakt vakmanschap geelt de Simplex-brommer de hoogste veiligheid «WBWffiwwwffWSK» RIJWIELEN en HULPMOTOREN GEN. CRONJéSTRAAT 160 TEL. 12344 HAARLEM EN OMGEVING Geslaagd. Voor de akte N. VII (huis- houdkunde en wasbehandeling) met paeda- gogische aantekening, is geslaagd mejuf frouw G. J. D. van Til; voor de akte N XII (huishoudlerares) met paedagogische aan tekening zijn geslaagd de dames M. Beeks A. J. M. Blom, P. J. M. Hemelsoet, A. van Vliet en L. G. Wolzak. De examens werden in maart en april afgenomen. De geslaagden zijn werkzaam bij de Prot. Chr. Nijverheids school aan de Tetterodestraat in Haarlem. N. P. V. Zaterdagavond wordt in de kerkzaal in de Peuzelaarsteeg in Haarlem een algemene bijeenkomst van de N. P. y. gehouden, waarop onder meer dr. C. Spoelder zal spreken. Winterclubwerk. Op vrijdagavond 27 april zal in het clubgebouw van de speeltuin- vaardigd door de kinderen van deze speel tuin, worden geopend. Bern. Zweersstraat in Haarlem-Oost de ten toonstelling van het winterclubwerk, ver vereniging „Het Oosterkwartier" aan de Geen spreekuur. Wethouder mr. J. C. C, W. Hijszeler te Bloemendaal is dinsdagavond verhinderd spreekuur te houden. Te yater. Zaterdagmiddag om twaalf uur is e<* vijfjarige jongen uit Haarlem op de Spaarndamseweg in het water van het Noorder Buiten Spaarne gevallen, ter hoogte van het gebouw van de Haarlemse Jachtclub. Een schipper heeft hem op het droge ge-' bracht. Voor onderzoek is de jongen naar het Diaconessenhuis overgebracht. Vondelkwartier. De speeltuinvereniging „Het Vondelkwartier" uit Oud-Schoten zal op donderdag 26 en vrijdag 27 april in haar clubgebouw aan de Vergierdeweg een ten toonstelling houden van werkstukjes, welke de kinderen gedurende de afgelopen winter hebben vervaardigd. De opening is bepaald op woensdag 25 april. MARNIXSTRAAT 45 - TELEFOON 25081 ZOMERVAART 150-152 - TELEFOON 10172 O verton weg 3 Tel. 24888 Op de Herenweg in Heemstede hebben zich zondag drie botsingen afgespeeld. Om half twaalf reed een motorrijder tegen een bus van de NZH. Hij had langs de weg bloemen gekocht en voor hij weer de weg opreed eerst een personenauto laten pas seren, maar daarbij geen acht geslagen op de erachter rijdende bus. Persoonlijke on gelukken deden zich bij de botsing niet voor; er ontstond slechts materiële schade. Tegen kwart over drie botsten met een vaart van veertig kilometer twee in een file rijdende auto's tegen elkaar, doordat de eerste plotseling stopte; ook hier alleen materiële schade. Om half zes wilde een bromfietser op het fietspad langs de Herenweg twee voor hem fietsende meisjes passeren. Een der meisjes reed vooruit om de doorgang vrij te maken; voor het geheel had kunnen uitwijken, werd het aangereden door de bromfietser, die viel. Hij werd naar de Mariastichting vervoerd, maar kon nog dezelfde dag huiswaarts keren. Op Zandvoortselaan Tegen kwart voor drie ramden drie auto's, die in een file op de Zandvoortselaan re den, elkaar. De botsingen werden veroor zaakt door de bestuurder van de achterste wagen, die een ogenblik niet oplette. Er ontstond materiële schade. Zaterdag konden in het Heemsteedse Sportpark de vorige week uitgestelde eind strijden van de Haarlemse schoolvoetbal- competitie gehouden worden. Er werd al dadelijk in de verliezersfinale van afdeling E aardig gespeeld en de Lorentzschool die tenslotte met klein verschil van de St. Lam- bertusschool verloor, had zeker een gelijk spel verdiend. B\j de strijd om de derde en vierde plaats in deze afdeling slaagde de Koningin Wilhelminaschool uit Overveen er in de Jacobaschool uit Heemstede, een ge vreesde tegenstander, met tweenul naar de vierde plaats te verwijzen. In de D-verlie- zersafdeling is de overwinning van de Har- tenlustschool op de A. H. Gerhardschool by- na niet in gevaar geweest. Om twee uur begon in afdeling B de grote strijd tussen de mulo-scholen, de Th. M. Ke- telaarschool en de A. H. Gerhardschool. De belangstelling van de medescholieren was bijzonder groot en men had zelfs een span doek meegenomen waarop in grote letters te lezen stond: „Wij willen een goal!" Er kwa men inderdaad doelpunten. Vijf in totaal waarvan de A. H. Gerhardschool er drie voor zijn rekening nam en dus de beker won. Het spel in deze wedstrijd viel niet mee. Aan spanning ontbrak het echter niet. Het Triniteitslyceum rekende in de win naarsronde van afdeling D af met de Ko- ninging Wilhelminaschool uit Haarlem (twee een). Op het hoofdterrein was inmiddels de finale in afdeling A begonnen tussen de HBS-A en het Mendelcollege. De HBS-A die de drie voorgaande wedstrijden slechts door strafpunten had kunnen winnen gaf nu blijk het ook anders te kunnen. Met niet minder dan viernul werd de bekerhouder, het Mendelcollege, namelijk verslagen, waardoor de HBS de beker definitief in het bezit krijgt omdat deze school voor de vijfde maal beslag legde op deze prijs. De eindstrijd in afdeling C werd door de zelfde scholen uitgevochten als in 1955. Ver leden jaar won de St. Henricusschool maar nu eiste de HBS-A de eer voor zich op. De winnaartjes in de afdeling E van de schoolvoetbalcompetitie, de jongens van de St. Aloysiusschool, werden na afloop van de finale door een schare enthousiaste supportertjes in triomf op de schouders genomen en naar de kleedkamer gedragen. In de E-winnaarsfinale werd de bekerhou der van verleden jaar eveneens uitgescha keld. De St. Aloysiusschool boekte tegen de Vondelschool namelijk het tweede Over- veense succes in dit toernooi. Na afloop van de wedstrijd werden in het restaurant de prijzen uitgereikt door de voor zitter van de schoolvoetbalcommissie, de heer D. Beets, nadat de HVB-voorzitter, de heer A. van der Aart een inleidend toespraakje had gehouden. En daarmee was het einde gekomen van het vijfentwintigste schoolvoetbaltoernooi dat opnieuw aan honderden scholieren een bijzonder prettige tijdpassering heeft ge bracht. Afdeling A: Mendelcollege I—HBS A I 0—4. Afdeling B: Th. M. Ketelaarschool IA. H. Gerhardschool I 2—3. Afdeling C: HBS B 3St. Henricusschool I 3—1. Afdeling D. Verliezersafdeling: Harten- lustschool 4A. H. Gerhardschool 4 2—0. Winnaarsafdeling: Triniteitslyceum 3- Kon. Wilhelminaschool 2 (H'lem) 2—1. Afdeling E. Verliezersafdeling: St. Lam- bertusschoolLorentzschool 21. Om de derde en vierde prijs: Jacobaschool Kon. Wilhelminaschool (Overveen) 02. Om de eerste en twweede prijs: St. Aloy siusschool (OverveenVondelschool 1—0. HISWA. De HIS WA-Watersportentoon stelling in het RAl-gebouw heeft sedert vrijdagochtend reeds 15.500 bezoekers geteld. Zondag kwamen er bijna 10.000 bezoekers naar de tentoonstelling. De standhouders zijn tevreden over de verkoop, vooral in de klei nere boten, maar ook voor de grote jachten bestaat belangstelling.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 10