Nieuwe tactiek der Russen is geen verrassing mvsm PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR Wereldnieuws Ministers Beyen en Luns In de tegenstelling tussen oost en west is in.wezen niets veranderd De radio geeft dinsdag ZccU i<> Aet zo J MAANDAG 23 APRIL 1956 2 Hernieuwde waarschuwing 'n heerlijke drank „Het westen late zich niet misleiden Heide- en villa-brand bij Hilversum Rembrandts vliegen naar Nederland Dr. P. Prins overleden „Nederland jubelt" op Koninginnedag Ex-koning Umberto van Italië in ons land Huldiging Prof. dr. Fokker Kunstmestverstuiver voor bosontwikkeling Appèl Wereldfederalisten Beweging Nederland Bertha Hertogh gehuwd V eenestraat'drama Mede-inzittende voor de krijgsraad Congres Humanistisch Verbond Kind bij brand omgekomen; ouders waren niet thuis Opstelwedstrijd over de „nieuwe wereldgemeen schap" Kerkelijk Nieuws Heringa Wuthrich Fouten bij schrijvers De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, en zijn ambtgenoot zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, zijn van mening, dat het karakter van de tegen stelling oost-west geen wezenlijke wijziging heeft ondergaan. De verklaringen, welke tijdens het laatste congres van de communistische partij in de Sovjet-Unie zijn afgelegd betreffende verschillende communistische leerstelllingen, geven geen aan leiding een wijziging in de doelstellingen van de buitenlandse politiek aan te nemen. De bij die gelegenheid geleverde ideologische beschouwingen hadden de uitdrukkelijk uitgesproken strekking de communistische leer weer te stellen op de basis van de zuivere beginselen van het Leninisme, waartoe niet in de laatste plaats het streven naar de communistische wereldheerschappij behoort. In feite is de buitenlandse politiek van de Sovjet-Unie steeds, ook gedurende het regime van Stalin, gemoti veerd met een beroep op de Leninistische beginselen. In de recente herwaardering van de rol, welke Stalin in de geschiedenis der Sovjet-Unie heeft gespeeld, is dan ook naar het oordeel van de ministers geen enkele geruststelling te vinden voor de toekomstige ontwikkeling van de verhouding tussen de communistische staten en het westen. Dit verklaren de ministers in hun Me morie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van Buitenlandse Zaken. Zij zeggen voorts dat de posthume veroor deling van het optreden van de gewezen leider meer in het bijzonder de interne toe standen raakt welke in de communistische landen bestaan. Voor het westen kunnen de onthullingen geen verrassing opleveren en ten hoogste een hernieuwde waarschu wing betekenen ten aanzien van de waarde, welke aan de communistische propaganda is te hechten. Er is geen reden om aan te nemen, dat de ideologische verhandelingen op het laatste partijcongres in het bijzonder ten doel hadden een formele basis te ver schaffen aan de tactiek, welke door de nieuwe regeringsleiders wordt gevolgd. Wellicht kan deze tactiek niet beter worden gekenschetst dan aan de hand van de zuivere beginselen van Lenin, die heeft geleerd, dat de overwinning niet alleen kan worden behaald door een frontale aanval, doch dat het ook noodzakelijk is uit opportunistische overwegingen compromissen te sluiten, zelfs met de directe vijand, en samen werking te zoeken met burgerlijke par tijen en groeperingen. Met deze tactiek zou de mogelijkheid worden geopend elke partij of groep te gebruiken ten behoeve van de strijd voor het „socia lisme", zomede om zich een adempauze te verschaffen voor de verzameling van eigen krachten en de hergroepe- ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kinde ren. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, cau serie. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest. 12.30 Land- en tuinibouwmededelingen. 12.33 Instrumentaal Octet. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Amuse mentsmuziek. 13.50 Gevarieerd programma. 15.00 Platen. 15.30 Viool en piano. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitzen ding: Rijksdelen overzee: Kroniek van over zee. 18.00 Dit is leven, causerie. 18.15 Platen. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: Prof. Dr. C. A. van Peursen: Wegen der Wijsbegeerte. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.20 Actua liteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Macbeth, treurspel. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Prof. Dr. F. W. S. van Thienen: Costuum en Stijl. Tweede lezing. 11.30 So praan en piano. 11.50 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.35 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Medede lingen en platen. 13.25 Promenade-orkest. 13.55 Beursberichten. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Pianorecital. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, cause rie. 17.30 Jazzmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Beursberichten. 18.40 Dansmu ziek. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Amateurprogramma. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualitei ten. 20.15 Gevarieerd programma. 22.00 De Antwoordman. 22.15 Orgelconcert. 22.40 Scha ken. 22.45 Platen. 22.55 Ik geloof, dat 23.00 Nieuws. 23.15 Actualiteiten en platen. 23.30—24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) 20.0020.15 Journaal en weeroverzicht. 21.15 Filmprogramma. 21.45 Het Eurovisie Song Festival. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.45 Platen. 16.02 Orgel. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Pianotrio. 17.45 Boekbe spreking. 18.00 De jeugd musiceert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Omroep-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Viool en piano. 22.5523.00 Nieuws. ring van de eigen gelederen, ten einde de beslissende strijd voor te bereiden. Er kan geen twijfel bestaan aan de be tekenis, welke aan de communistische leu zen van vreedzame coëxistentie en vreed zame wedijver moeten worden gehecht. Voor het westen zal het zaak zijn zich niet door een spectaculair gepropageerde ac centverschuiving te laten verleiden tot de conclusie, dat thans meer belang zou die nen te worden gehecht aan economische activiteit dan aan de defensie-inspanning, aldus de ministers. Door de afschrikwekkende uitwerking van de H-bom en andere zware kern energiewapens is het voor Moskou moei lijker geworden een politiek te voeren, waarbij, zoals in de dagen van Stalin, in ruime mate gebruik wordt gemaakt van intimidatie met militaire macht. Niettemin is de militaire dreiging op de achtergrond blijven bestaan. Het verdient aandacht, dat onder het bewind van de nieuwe regerings leiders te Moskou de strijdkracht der Sovjet-Unie aanzienlijk is versterkt. Al is een opzettelijke ontketening van een we reldoorlog niet waarschijnlijk, zolang de wereld door scherpe tegenstellingen be heerst blijft, dient rekening te worden gehouden met de mogelijkheid dat de N.A.V.O. in een oorlog wordt betrokken, zij het als een onvoorzien gevolg van een locaal conflict. Het laat zich denken, welke politieke consequenties voor de vrije we reld, met name voor de Aziatische peri ferie, zouden zijn te verwachten, wanneer de indruk zou ontstaan, dat niet meer zou mogen worden gerekend op de militaire kracht van het westen tot het behoud van de vrijheid. Uit economisch oogpunt vertoont de tac tiek van de huidige Sovjet-regering een tweezijdig aspect. Enerzijds is te verwach ten, dat gestreefd zal worden naar onder mijning van de economische positie van het westen door handelspolitieke manipulaties ter bespoediging van de volgens de con>- munistische ideologie onherroepelijke in eenstorting van het „kapitalistische stel sel". Anderzijds zal worden getracht met gebruikmaking van economische middelen de communistische invloedsfeer in neutrale landen uit te breiden. Voorshands schijnt de produktie- capaciteit van de Sovjet-Unie nog niet een zodanige hoogte te hebben bereikt, dat in de naaste toekomst een economisch offen sief een ernstige bedreiging vormt. Op enigszins langere termijn ligt hier een groot gevaar. Het is daarom in ieder geval wel duidelijk, dat het westen met kracht zal moeten streven naar versterking van zijn eigen economische positie. Ook uit dit oog punt dringt de noodzaak, door coördinatie en integratie de hinderpalen, welke thans nog de ontplooiing van de economische activiteit en de opvoering van de produktie belemmeren, uit de weg te ruimen. Ernstige aandacht vraagt volgens de mi nister ook het andere aspect van de eco nomische politiek der Sovjet-Unie. Er zijn van die zijde reeds verscheidene initiatie ven genomen om, door middel van aanbie dingen tot hulpverlening bij de economi sche opbouw van minder-ontwikkelde ge bieden, de communistische invloed uit te breiden. Aangezien de Russische activiteit is be rekend op propagandistisch succes, zou het slechts in de communistische kaart spelen zijn indien deze activiteit in het westen tot overdreven bezorgdheid en overhaaste con_ clusies zou leiden. In ieder geval is geen nut te verwachten van een wedijver met de Sovjet-Unie in het aanbieden van steun. De duidelijke verschuiving van de hoofdaandacht van de Russische macht hebbers van het Noord-Atlantisch gebied naar Azië. Afrika en Latijns-Amerika moet volgens de ministers tevens worden gezien als een poging om langs een omweg de communistische doelstellingen in het wes ten te bereiken. De brandweerkorpsen van Hilversum, Loosdrecht, Maartensdijk en Zuilen en hon derden militairen, die gerequireerd waren uit het Marine Opleidingskamp te Loos drecht en de Van der Palmkazerne in Bus- sum zyn zondag enige uren druk in de weer geweest met bluswerkzaamheden. Het \uur verwoeste niettemin enkele hectaren natuurschoon en een villa aan de Utrecht- seweg in Hilversum. Het begon omstreeks twaalf uur met een heidebrandje. Majoor Zandleven, die een kleine villa bewoont dicht bij het hoofd kwartier van prins Bernhard op de Zwa luwenberg, liep naar buiten om te helpen het vuur te bestrijden. Aangewakker door de felle wind woekerden de vlammen ech ter voort en spoedig kwam een tuinier mevrouw Zandleven waarschuwen, dat het rietendak van het huis had vlam gevat. Het vuur ontwikkelde zich snel en van de inboedel konden slechts wat antiquiteiten worden gered. De villa ging grotendeels verloren. De schade is groot. De K.L.M. zal voor de Rembrandt-ten- toonstelling in Nederland een aantal kost bare schilderijen vervoeren. Vandaag arri veert met een speciaal vliegtuig uit Man chester het grootste schilderij van Rem brandt dat ooit per vliegtuig is verstuurd, op Schiphol. Het is het 2llt bij 3 meter grote „ruiterportret" uit de „Leeds Art Gallery", dat een geschatte waarde vertegenwoordigt van f 1.250.000. Met hetzelfde toestel zijn vanochtend 45 kostbare schilderijen uit het Rijksmuseum, het Mauritshuis en het Museum Boymans naar Manchester vervoerd, bestemd voor de kinderportretten-tentoonstelling die in Liverpool zal worden gehouden. Hieronder bevinden zich doeken van Honthorst, Jan Steen, Troost, Cuyp en Palamedesz. Voorts zal op 1 mei uit Sydney met het K.L.M.-vliegtuig „Edam" „De man met wit haar" op Schiphol aankomen, een schilderij uit de laatste levensjaren van Rembrandt. In de komende weken zullen nog enkele Rembrandts door de K.L.M. naar Neder land worden vervoerd. Dr. P. Prins, Gereformeerd gevangenis predikant te Amsterdam, is zaterdag over leden aan de gevolgen van een hartaanval. Dr. Prins promoveerde op 12 november 1937 aan de Vrije Universiteit tot doctor in de theologie bij prof. dr. V. Hepp, op een proefschrift over het geweten. Dr. Prins schreef samen met de Hervormde predi kant ds. W. A. Hoek een Bijbels dagboek, hij werkte mee aan het standaardwerk „De Heilige Geest" en aan het handboek voor Gereformeerde evangelisatie. Met ds. H. A. Wiersinga schreef hij een boek „Christus kerkvisitator". Voor werk onder de emi granten heeft dr. Prins reizen gemaakt zo wel naar Amerika als naar Canada. Hij heeft in de Gereformeerde kerken verschei dene deputaatschappen bekleed. Van Tivoli te Utrecht uit zal gedurende anderhalf uur op de avond van de Ko ninginnedag maandag 30 april een nationaal radioprogramma onder de titel „Nederland jubelt" worden uitgezonden over de beide zenders Hilversum I en II, alsmede over de kortegolfzenders van „Radio Nederland Wereldomroep". Aan deze avond zullen ongeveer 400 personen medewerken. Als solisten treden op Elly Ameling (so praan); Hetty Blok, Otto Sterman en Paul van der Lek (voordracht) en Hans Osieck (piano). Voorts werken mede het promenade orkest en het groot omroepkoor onder lei ding van Hugo de Groot en als vertegen woordigers van alle Nederlandse provincies koren uit de stad Groningen, uit Minnerts- ga (Friesland), uit Gieten (Drente), uit Spa kenburg (Utrecht), uit een nog nader te bepalen plaats in Gelderland, uit Goor (Overijssel), uit Hilversum (Noordholland), uit Scheveningen (Zuid-Holland), uit Goes (Zeeland), uit Loosbroek (Noord-Brabant) en uit Simpelveld (Limburg). Teneinde de band met de overzeese ge biedsdelen in de West tot uitdrukking te brengen, zal mr. J. Klaassesz, oud-gouver neur van Suriname en de Nederlandse An tillen, thans Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, tijdens de uit zending spreken over de verbondenheid van deze gebieden met het moederland. Tijdens het programma zullen prijzen worden uitgereikt aan de winnaars van de wimpelspeurtocht, welke die dag door het gehele land wordt gehouden. Ex-koning Umberto van Italië is op het ogenblik in Nederland. Hij logeert in Am sterdam en heeft gisteren een bezoek ge bracht aan 's-Gravenhage. Hij heeft er in een boekhandel enige boeken over Neder land gekocht. Erelid Ned. Natuurkundige Vereniging Te Utrecht Is aan prof. dr. A. D. Fokker het diploma uitgereikt verbonden aan het ere-lidmaatschap van de Nederlandse Na tuurkundige Vereniging. Dit geschiedde tijdens de viering van het 35-jarig bestaan van de Nederlandse Natuurkundige Ver eniging. Prof. dr. A. D. Fokker te Beekbergen werd tot erelid van de vereniging benoemd wegens zijn grote verdiensten voor de be oefening van de Natuurkunde in Neder land, onder aqdere als hoofdredacteur sedert 1921 van het door de Nederlandse natuurkundigen opgerichte en in 1934 tot internationaal natuurkundig publikatie- orgaan uitgegroeide tijdschrift „Physica." In 1946 verwierf prof. dr. G. Holst het erelidmaatschap der Nederlandse Natuur kundige Vereniging. Voordien was deze onderscheiding aan de in 1943 overleden grote natuurkundige prof. dr. P. Zeeman ten deel gevallen. In de houtvesterij „Assen-Oost" van het Staatsbosbeheer worden op het ogenblik voor het eerst in ons land oudere houtop standen met behulp van een zogenaamde kunstmestverstuiver tot grotere produktie gebracht, aldus een mededeling van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Tot dusverre was het nagenoeg onmoge lijk in dergelijke bossen kunstmest ratio neel toe te dienen met behulp van de in land- en tuinbouw in zwang zijnde metho den en werktuigen voor het verspreiden van kunstmest. De kunstmestverstuiver maakt het thans mogelijk de kunstmest in oudere bossen doelreffend te deponeren. Onze behoefte aan hout bedraagt jaarlijks ongeveer 5 miljoen kubieke meter; de pro duktie is circa miljoen kubieke meter per. jaar. Verwacht kan worden dat ook particuliere bosbezitters deze mogelijkheid tct verhoging van de produktie van hun bossen zullen aangrijpen. De Wereld Federalisten Beweging Neder land heeft op haar zaterdag in Amsterdam gehouden jaarvergadering zich opnieuw be raden over de ontwikkeling van de wereld gemeenschap in het afgelopen jaar. Deze aldus een resolutie toetsend aan haar doelstellingen en idealen meent zij zich met een appèl tot het Nederlandse volk en zijn geestelijke en politieke leiders te moeten richten, waarin onder meer wordt gezegd: „Wij constateren verschijnselen van een steeds verdere atomisering van de samenleving in de meest letterlijke zin van het woord. De sterke krachten tot syn these, die zeker aanwezig zijn, worden daarnaast lamgelegd door de verouderde staatkundige vormen die ons omknellen; vormen, die terecht geschapen zijn om ons de vrijheid te geven, beginnen ons bijkans de vrijheid te ontnemen om verder te leven. Wij roepen het Nederlandse volk en zijn geestelijke n„en politieke leiders op om er naar te streven' 'de Verenigde'Naties te maken tot een universele wereldorganisatie en deze het gezag en de bevoegdheden te geven om vrede en vrijheid in de wereld werkelijk te kunnen waarborgen. Dan zal het mogelijk zijn de Gordiaanse knoop van het vraagstuk van de ontwapening door te hakken. De ontwikkeling van de onder ontwikkelde gebieden zal op verantwoorde en aanvaardbare wijze tot stand kunnen, komen en de ontwikkeling van de atoom energie zal tot een zege in plaats van een vloek voor de mensheid worden. Dan zal 't eng nationalisme tot het verleden behoren, maar tevens ieder volk de eigen nationale waarden kunnen ontplooien en dienstbaar maken voor het welzijn van de mensheid als geheel. Betha Hertogh is in Bergen op Zoom in het huwelijk getreden met de heer Johan Wolkenfelt. Na de huwelyksvoltrekking ten stadhuize werd het kerkelük huwelijk in gezegend in de kerk van Onze Lieve Vrouw van Lourdes. Bertha Hertogh heeft de nu 21-jarige heer Wolkenfeit, die afkomstig is uit Venlo, leren kennen toen deze als militair in Ber gen op Zoom gelegerd was. Inmiddels heeft hij in Bergen op Zoom werk gekregen als meubelmaker en het echtpaar zal dan ook in deze stad blijven wonen. Bertha Hertogh heeft in 1950 in het mid delpunt der publieke belangstelling gestaan door haar huwelijk met Mansoer Abadi. Na een rechtsgeding in Singapore is dit vol gens de Mohammedaanse ritus voltrokken huwelijk ongeldig verklaard. De mede-inzittende van de auto, waar mee het ongeluk in de Haagse Veenestraat destijds werd veroorzaakt, de negentien jarige luchtmachtkorporaal D. A. uit Rot terdam, zal op 2 mei terecht staan voor de krijgsraad in Den Haag. Hem wordt joy riding ten laste gelegd. Tijdens het tweedaagse congres van het Humanistisch Verbond, dat zaterdag te Apeldoorn is begonnen, werd het voorstel van het hoofdbestuur voor een nieuwe contributieregeling (nadat alle voorstellen van diverse afdelingen waren verworpen) aangenomen. De leden zullen nu zelf hun contributie vaststellen volgens de gewijzig de contributieschaal. Dit was het voorlaat ste agendapunt van de eerste en tweede zitting. In het algemeen is er aanleiding tot ver ontrusting over een zekere tendentie tot miskenning van de humanistische levens overtuiging, aldus het jaarverslag, dat in behandeling kwam. Het beleid van het hoofdbestuur werd onder andere beheerst door zekere verschijnselen rondom de Cre- matiewet en de Wet op het Kleuteronder wijs, die wezen in een richting, waarin de wijde ontplooiing van de humanistische levenssfeer in het gedrang zou komen. Zaterdagavond is te Wouw in het huis van de familie P. Moerkens in de Roosen- daalsestraat het dochtertje Diny van acht jaar door brand om het leven gekomen. Het meisje lag op de bovenverdieping van het huis te slapen, toen er brand uitbrak in de v/oning. Het meisje moet de brand wel ge merkt hebben. Het was uit bed geklauterd; het werd gevonden onder het dakraam van haar kamertje, aan de voorzijde van het huis. De andere kinderen, die zich in het huis bevonden, hebben 'zich in veiligheid weten te stellen. Vader en moeder Moerkens waren niet thuis. De brandweren van Wouw en Roo sendaal waren het vuur snel meester. De Wereld Federalisten Beweging Ne derland zal binnenkort een opstelwedstrijd uitschrijven voor de leerlingen der twee hoogste klassen van de Middelbare Scho len. Gevraagd wordt een opstel te schrijven over hoe men zich voorstelt, dat de nieuwe wereldgemeenschap zal worden, waarvan Koningin Juliana gewaagde in haar tafel rede, die zij heeft uitgesproken aan 't diner dat ter ere van de 18e verjaardag van prin ses Beatrix op 25 februari in het Koninklijk Paleis te Amsterdam werd gehouden. De eerste prijs zal zijn een verblijf in de zomer van 1957 in de Cité Universitaire te Parijs. Ned. HerV. Kérk Beroepen te Ede J. Zwijnenburg te Kin derdijk. Aangenomen naar Midlum M. J. Gols vic. te Eindhoven. Benoemd tot vic. te Weesp H. E. Vermeulen kand. te Amster. dam.Z. Chr. Geref. Kerken Aangenomen naar Haarlem_N. (2e beroep) D. H. Biesma te Hoogeveen. Aangenomen naar Veenendaal W. Heerma te Groningen die bedankte voor Toronto (Ontario-Canada). Bapt. gemeenten Beroepen te Haarlem J. v. Dam te Zand. bulten (Fr.). ADVERTENTIE Friese beschuit FABRIEKEN TE IEEUWAIOEN Auto-ongeluk. In Chili zijn dertig arbei ders om het leven gekomen toen de vrachtauto waarin zij vervoerd werden van een brug reed en in een rivier stortte. De auto maakte een val van honderd meter. Vergissing. Een Nederlands schip meldde onlangs geheimzinnige radioseinen te hebben opgevangen, die afkomstig wa ren van een zender op een onbewoond Frans eiland in het zuidelijke deel van de Grote Oceaan, Nieuw-Amsterdam. Het eiland is echter wel degelijk „be woond". Er bevindt zich een meteoro logisch radiostation dat tweemaal daags meteorologische waarnemingen uit zendt. De staf van het station omvat 26 personen. Afstand. Volgens de correspondent van de „Sunday Times" in Madrid is generaal Franco van plan binnenkort zijn func ties van leidei- van de regering, wet gevende macht en de Falanx-partij neer te leggen. Hij zou slechts staatshoofd en opperbevelhebber blijven. Uitstel. De zes Arabische omroepers, die vrijdag opdracht kregen Frankrijk bin nen 24 uur te verlaten, hebben een week uitstel gekregen. Twee van hen zijn uitgewezen omdat ze geweigerd hadden voor de Franse radio een ver klaring over Israelisch-Egyptische be trekkingen voor te lezen. De andere vier zouden anti-Franse propaganda onder hun collega's hebben verspreid. Service. Een ziekenhuis te Los Angeles, dat eerst een luidsprekerinstallatie liet aan brengen waardoor trotse vaders de eer ste kreet van hun kind konden horen, laat nu op een grammofoonplaat het eerste kreetje opnemen en schenkt deze aan de vader als blijk van service. Huwelijk. Margaret Truman, de dochter van de Amerikaanse oud-president Harry Truman, is zaterdag getrouwd met Clifton Daniel van de „New York Times". Het huwelijk werd ingezegend in het kerkje van Independence (Mis souri), waar 37 jaar geleden Margarets ouders trouwden. Margaret Truman is 32, Clifton Daniel 42 jaar oud. Aardbeving. Zaterdag zijn 21 mensen be dolven door instorting van enkele hut ten aan de oevers van de rivier de Beiro, aan de rand van Granada. De fundamenten van de woningen waren naar men vermoedt verzwakt door de aardschokken, die zich de laatste tijd in het gebied hebben voorgedaan. Tot dusver zijn vijf lijken geborgen. Huwelijksreis. Het jacht „Deo Juvante", waarmee prins Rainier van Monaco en zijn bruid hun huwelijksreis maken, is zaterdag in de baai van Pollenso op Majorca aangekomen. Men verwacht, dat het paar vandaag verder zal varen. Verongelukt. Zes Amerikaanse militairen, die gelegerd waren in de omgeving van de Franse stad Angoülème, zijn zondag ochtend om het leven gekomen doordat hun auto nabij het kamp verongelukte. Tien jaar. Een gerechtshof in Belgrado heeft Zivojin Velic Kovic, tijdens de oorlog lid van de royalistische partisa- nen van generaal Mihailovitsj, veroor deeld tot veertien jaar zware dwang arbeid wegens handelingen tegen de staat. Kovic heeft zich na de oorlog taan jaar verborgen gehouden op dfe zolder van het huis van zijn zuster te Vrri- jacka Banja in Servië. Hij werd ih augustus gearresteerd, toen hij pro beerde naar Italië uit te wijken. Heroïne. De UNO-commissie voor verdo- vende middelen in Genève heeft rap porten ontvangen volgens welke de hoe veelheid heroïne, die vorig jaar in be slag genomen werd, achtmaal zo groot is als in 1954. De heroïne die naar Noord-Amerika wordt gesmokkeld, is voornamelijk afkomstig uit Mexico en communistisch China. Boeken. In september zal te Parijs de eer ste internationale opname-studie voor „gesproken boeken" voor blinden ge opend worden. Deze geluidsbanden zul len op dezelfde wijze als bibliotheek boeken aan blinden uitgeleend worden. Archeologe. De Deense kroonprinses Mar- garethe, die met vakantie van haar school in Engeland in Denemarken ver toeft, volgt haar grootvader, de Zweed se koning, ijverig na in diens lief hebberij: oudheidkunde. Tezamen met andere studenten graaft zij voor het nationaal museum in een nederzetting van het ijzeren tijdperk op Seeland. Herdenking. Aan het geboortehuis van wij len maarschalk Pétain in Cauchy-la- Tour is zondag een gedenkplaat aan gebracht. De onfchullingsplechtigheid werd verricht door generaal Weygand. Voor het tuinhek riepen tweehonderd betogers „verrader van Vichy". Zij zongen de Marseillaise en de Inter nationale. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES 16. „Maak tafeltje overeind zetten!'", riep Hap Hum. „Maak vlug!" „Dat is goede raad", mompelde Joris, het eethuisje uit- snellend, „ik moet vlug maken, dat ik wegkom!" Met de vaas, die hij op deze arg listige wijze had veroverd, rende hij de straat op en.stond daar opeens oog in oog met iemand, die hij op dit ogenblik liever niet had ontmoet. „Stop!", riep ver zamelaar van Ekster. „Hoe kom je aan die vaas?! Die is van mij! Die heb je, voor den drommel, nu al voor de tweede keer van me gestolen!" „Nee, niet van jou, waarde clubgenoot", zei Joris gejaagd, „maar van... Hm... eh.. Ik bedoel: Deze vaas lijkt wel op de jouwe, maar is het toch niet. Het is het ontbrekende exemplaar, de missende tweeling!" Maar nu werd van Ekster nog bozer. „Dat trucje ken. ik nu zo langzamerhand!'", riep hij schel. „Je hebt me al een keer mijn eigen vaas verkocht! Dacht je, dat ik me nu nog eens liet beetnemen?! Geef hier!" HET ZOEKEN naar fouten in andermans werk is een allerplezierigste bezigheid, zo als de triomfantelijk rode strepen in ge corrigeerd werk van alle eeuwen over tuigend aantonen. Het "bezwaar van dit gesnuffel is echter dat de eigen feilloos heid meer of minder sterk wordt gesug gereerd, en dat is natuurlijk niet de be doeling. Wat ondergetekende betreft, kun nen de brieven waarin wel- menende lezers in tal van ja ren op verschillende déraille menten hebben gewezen, de onbevooroordeelde onderzoe ker direct van het tegendeel dezer veronderstelling overtui gen. Blunders zijn er door alle eeuwen heen gemaakt en er is geen enke le reden te veronderstellen dat er na van daag géén flaters meer geslagen zullen worden. We bevinden ons in dit. opzicht in goed gezelschap, want was het niet Prudhomme die in zijn Dictionnaire Uni- versel Dordrecht tot een stad in Engeland maakte, en verkondigde de Amerikaanse president Taylor niet dat de Verenigde Staten met de gehele wereld in vrede leej- den en met de rest van de mensheid vriendschappelijke betrekkingen onder hielden? Interessant is ook in dit opzicht een artikel, gewijd aan Michiel Adriaansz de Ruyter in de Dictionnaire National, waarin van onze zeeheld wordt vertela dat hij in 1666 een schitterende overwin ning op admiraal Tromp behaalde. En dan natuurlijk niet te vergeten het artikel in The Quiver, waarin op het eind van de vorige eeuw werd verhaald dat in Neder land een voorstel was gedaan om de Zui derzee leeg te pompen en het land met Denemarken te verenigen. Toch was deze visie op de droogmaling reeds heel wat moderner dan die van een Duitse sloper die omstreeks 1934 ook van het Zuiderzee- project had vernomen, maar in de ver onderstelling verkeerde dat deze plas ge dempt moest worden, in verband waar mee hij een offerte deed voor het leveren van 100.000 ton puin. Hoe lang onjuistheden onopgemerkt kunnen blijven, toont ons de Dictionnaire de l'Academie, die van 1635 tot 1694 werd samengesteld en waarvan tot in het mid den van de vorige eeuw zes drukken het licht zagen, die allen vertelden dat de verduistering van een hemel lichaam wordt veroorzaakt door een ander hemellichaam dat zich tussen het beschouwde object en de waarnemer schuift. Bij maansverduis tering was dat licht-onderscheppende lichaam in de 17de eeuw klaarblijkelijk reeds een vliegende schotel, want welk ander instrument had in die dagen de maansverduisteringen overeenkomstig die definitie moeten bewerkstelligen? Aardig zijn natuurlijk ook de anachro nismen, vooral wanneer zij er wat dik op liggen. Zo werd in een biografie van Jeanne d'Arc beweerd dat iemand in 1429 een ge schrift liet drukken ter verdediging van de Maagd van Orleans, en Lady Morgan vertelde van de gedichten van Petrarca die 15 jaren na de dood van de dichter werden gedrukt. In beide gevallen moest de boekdrukkunst echter nog worden uit gevonden. De fouten die door verkeerde vertalin gen in het leven zijn geroepen, zijn echter vaak veel koddiger. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2