Regering ziet zich gesteld voor een nieuwe situatie Vorstelijk bezoek aan de hoofdstad ten einde Agenda voor Haarlem Stevenson pleit voor stop zetting waterstofbom-proeven Sovjet-Unie zet Visjinski's stellingen overboord Eisenhower heeft nog bedenkingen tegen het Sovjet-Russische, veranderde, bewind Het beleid jegens Indonesië „Maatregelen van Djakarta trekken thans de aandacht in de gehele wereld Na rijtoer en museumbezoek vertrokken Koningin en Prins naar Soestdijk Critiek op de gevestigde rechtsgang in het juridische tijdschrift „Olympic Challenger" van Onassis in Rotterdam aan de ketting Redders van drenkelingen kregen hogere subsidie Joden uitten dankbaarheid jegens mensenredster Benzinepijpleiding Noord zee -Rijn en Ruhrgebied Nederland beschuldigd van steun in Zuid-Molukken Componist Stan Golestan overleden Bezoek aan Pedologisch Instituut Amsterdam Prins werd getest Schouwburgbezoek Schooljongen wint grote televisieprijs Plan voor universele kalender op de lange baan Atoomdenkbeelden in Straatsburg wordt geëerbiedigd MAANDAG 23 APRIL 1956 WASHINGTON (Reuter) Adlai Ste venson, de waarschijnlijke democratische kandidaat voor het presidentschap, heeft voorgesteld dat de Verenigde Staten het initiatief nemen bij de ontwapening door jo op het programma staande waterstof bom-proef te laten vervallen. Hij deed dit jn een verkiezingstoespraak tot de Ameri kaanse vereniging van hoofdredacteuren. Hij liet zich in zijn rede zeer critisch uit 0ver de buitenlandse politiek van de Eisen- hower-regering. „Deze politiek mist ver beeldingskracht en de gave tot improvisa tie", verklaarde Stevenson. Ook stelde hij voor, dat de Amerikaanse economisch hulp in het vervolg via de UNO verleend zal worden, zulks als onderdeel van een gemeenschappelijk programma. „Indien de Sovjet-Unie dan weigert aan een dergelijk programma mede te werken, zullen haar bedoelingen voor de rest van de wereld duidelijk zijn", aldus Stevenson. De „Internationale Vrouwenliga voor Vrede en. 'Vrijheid'", die in 1915 in Den Haag werd opgericht, heeft een beroep op president Eisenhower gedaan, de Ameri kaanse proefnemingen met de waterstof bom, die volgende maand in de Stille Oceaan zullen worden gehouden, niet te laten doorgaan. Alle fractieleiders in het Indonesische parlement hebben een resolutie getekend, waarin stopzetting van alle proeven met atoom bommen en andere kernwapens word't geëist. Besloten werd de resolutie aan de Aziatisch-Afrikaanse landen en de UNO te zenden. Rede Eisenhower „Het nieuwe Sovjet-regiem is nog steeds dictatoriaal, ondanks het collectieve leider schap en de veroordeling van Stalin", aldus heeft president Eisenhower zaterdag ver klaard in een toespraak te Washington voor de Amerikaanse vereniging van hoofd redacteuren. De rede werd over het gehele Amerikaanse radio- en televisienetwerk uitgezonden. „De Sovjet-politiek zal meer fundamen tele, veranderingen moeten ondergaan voordat de vrije volken hun waakzaamheid kunnen laten verslappen", vervolgde de president. „Ondanks de veranderingen die onlangs aangekondigd zijn, is er niet veel veranderd in de buitenlandse politiek zo als die door Stalin gevoerd werd. De nieuwe leiders hebben Stalin wel veroor deeld wegens sommige buitensporigheden van zijn brute heerschappij, maar de Sov jet-burger mist nog steeds de meest ele mentaire garanties voor een vrije gemeen schap". De president merkte op, dat veel van het onrecht, dat Stalin tegenover andere lan den had! gepleegd, tijdens het bewind van zijn opvolgers, nog bestaat. Hij noemde de deling 'van Duitsland, het bestaan van de Oost-Europese „satellieten" en de deling van Korea; de Verenigde Staten zijn bereid alle wegen naar een rechtvaardige oplos sing van deze kwesties te onderzoeken, al dus de president, en hij voegde er aan toe, dat de belangen en doelen van de Verenig de Staten en de vrije wereld niet in strijd komen ipet de rechtmatige belangen van de- Russische natie of de verlangens van haar bevolking. Eisenhower noemde drie hoofdrichtlijnen voor het uitstippelen van het beleid der V.S. In de eerste plaats dient een collectief schild tegen aggressie gehandhaafd te blij ven. De verenigde staten moeten hun eigen militaire kracht en die van hun bondgeno ten blijven versterken, „doch wij bewaren onze militaire kracht uitsluitend ter bevei liging tegen aggressie en om te verzekeren, dat de wereld in vrede blijft leven." Het tweede richtsnoer voor de Ameri kaanse buitenlandse politiek omschreef de president aldus: „Binnen de vrije gemeen schap moeten wij een behulpzame bond genoot zijn bij het scheppen van omstan digheden waarin de vrijheid zal gedijen". Het derde richtsnoer, aldus Eisenhower, is dit: „Wij moeten pogen, met alle vreed zame middelen, het Sovjet-blok er toe te brengen, de bestaande onrechtvaardig heden te corrigeren en oprecht vreedzame doeleinden na te streven in zijn betrekkin gen mét andere landen". Op verzoek van Noorse walvis- maatschappijen De Vereniging voor de Noorse Walvis vaart heeft bekend gemaakt dat de presi dent van de Rotterdamse rechtbank op haar verzoek het walvisschip „Olympic Challenger" van de in Griekenland geboren reder Onassis aan de ketting heeft gelegd. Ook is beslag gelegd op de lading traan aan boord. De Olympic Challenger en de vijftien bij behorende jagers zijn onlangs door Onassis voor 8/ miljoen dollar verkocht aan een Japanse maatschappij voor de walvisvaart. Vorige week is deze walvisvloot uit Antarc tica te Rotterdam gearriveerd. Vrijdag werd de Olympic Challenger aan de ketting gelegd op verzoek van de Noor se vereniging, die zo wil proberen voor de Noorse walvismaateschappijen compensatie te krijgen voor verliezen die geleden zijn door overtredingen van de internationale overeenkomst voor de walvisvaart door de Onassis-expeditie in het seizoen 1952/53. Onlangs heeft genoemde Noorse vereni ging in Hamburg reeds beslag laten leggen op 9.000 ton traan ter waarde van ongeveer 2 miljoen dollar in een tanker van Onassis, de „Olympic Sun". De Noorse vereniging zegt dat de Rotterdamse rechtbank een openbare zitting zal houden over de rechts geldigheid van de Noorse actie. Die zitting zal waarschijnlijk morgen gehouden wor den. Te Nijmegen is de algemene jaarlijkse ledenvergadering gehouden van de Ko ninklijke Nederlandse Bond tot het Red den van Drenkelingen. Bestuur en leden waren te voren offi cieel ontvangen op het stadhuis door bur gemeester mr. Ch. Hustinx. De heer J. P. Weijburg uit Velsen, bondsvoorzitter, dankte de burgemeester voor zijn waar derende woorden en wees erop, dat jaar lijks in Nederland nog 400 b 500 mensen door verdrinking om het leven komen. Voorts deelde hij mee, dat de regering voor 1956 de subsidie verhoogd heeft van f 14000 tot f 17.500, waardoor de bond op zich kon nemen in zomertijd, de reddingsposten langs de stranden regelmatig te bezetten. Tijdens de vergadering werd de heer Weijburg als voorzitter herkozen. Mevr. G. Wijs muil er-Me ij er gehuldigd Joden uit vele landen hebben zondag hun dankbaarheid geuit jegens mevrouw G. Wijsmuller-Meijer voor haar „onbaatzuch tige opoffering, haar doorzettingsvermogen en bewonderenswaardige moed, die zij sedert 1933 heeft getoond bij de hulp aan en redding van talloze in nood verkerende Joden, in het bijzonder van kinderen". Deze lof sprak dr. A. Vedder, voorzitter van het Joodse Erecomité tot Huldiging van haar zestigste verjaardag tijdens een bijeenkomst in het Foresters-huis te Am sterdam. Hier kreeg de jarige een inschrij ving in het gouden boek van het Joods Nationaal Fonds, waardoor „haar onver getelijke arbeid bekend zal blijven voor eeuwen". De overhandiging dezer inschrij ving ging vergezeld van een album met de handtekeningen van Joden over de gehele wereld. De consul van Israel in Amsterdam, de heer R. G. Ginthon, las een felicitatie voor van de Israëlische gezant en memoreerde de grote bekendheid van mevrouw Wijs- mulller in de jonge staat Israel. De heer H. Dentz, die met haar heeft samengewerkt in het Joodse Vluchtelingencomité van vóór 1940, herinnerde aan de vlucht van 600 kin deren uit het bezette Oostenrijk door toe doen van mevrouw Wijsmuller. De com missaris van politie L. A. A. Cohen, citeer de de parlementaire enquête en noemde haar „de moedige vrouw, die de Nazi's tegemoet is getreden", mede door haar werk voor de Joden in de kampen zowel hier als in andere bezette landen. Dr. R. Gerstenfeld sprak als vertegen woordiger van de Internationale Organisa tie voor Hulp aan Joodse Kinderen. Mr. W. L. Spijer namens de Centrale Financiële Actie voor Joods Maatschappelijk Werk; mevrouw dr. E. Mendes-Da Costa namens de Jeugd-Alijaha en tot slot sprak mr. Abel Hertzberg. Wordt Rotterdam of Wilhelmshaven begin van de pijpleiding? De maatschappijen, die belang hebben bij de aanleg van een pijpleiding van de Noordzee naar het Rijn- en Roergebied, hebben, naar het ESSO-agentschap in Hamburg zaterdag meedeelde, het plan de afgelopen week in Hamburg besproken. Grondslag der besprekingen vormden de onderzoekingen, die door de ingestelde commissie waren verricht, in het bijzon der wat de standplaats Wilhelmshaven of Rotterdam betreft. Daarbij zijn wezenlijke vorderingen ge maakt, maar toch kon de kwestie van de standplaats nog niet definitief worden be slist. Belangrijke kwesties als die van de diepgang, van de financiering en van be lasting voor- en nadelen van beide oplos singen vereisen nog nadere opheldering. De onderhandelingen met de bevoegde autori teiten worden voortgezet. (UP) MAANDAG 23 APRIL Minerva: „Rhapsody", 14 jaar, 8.15 uur. Palace: „De twee wezen", alle leeft., 7 en 8.15 uur. Luxor: „Contrabande en moord", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Omstreden hu welijk", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido; „The Benny Goodman Story", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Duel in de nacht", 18 jaar, 7 en 9,15 uur. Rembrandt: „The country girl", 14 jaar, 7 cn 9.15 uur. Frans Hals: „Tarantu la!", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmu seum: avondopenstelling, 8.30 tot 10.30 uur, met oude muziek. Vishal: Marionettenthea ter van Feike Boschma, 8.30' uur. Stads schouwburg: 8.15 uur, „Theater" met „Fa milieconflict". Begijnhofkapel: 8 uur. Inter kerkelijke samenkomst. Zangdienst van 7.30 uur af. Spreker: ds. J. G. van Hoogstraten. Gebouw Zang en Vriendschap: 8 uur, Bij eenkomst van het Geestelijk Centrum. „De grotere wereld". Gebouw „Cultura", 8.15 uur, Voor de verenining van spiritisten „De Kruisbanier" houdt W. Groeneveld een psy chometrische avond. DINSDAG 24 APRIL Minerva: „Rhapsody", 14 jaar, 8.15 uur. Palace: „De twee wezen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Contrabande en moord", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: ■■Moulin Rouge", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Benny Goodman Story", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Duel in de nacht", 18 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Rem brandt: ..The country girl", 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tarantula!", 18 jaar, 2.30 en 8 u. Frans Halsmuseum: avond openstelling, 8.30 tot 10.30 uur, met oude mu ziek. Vishal: Marionettentheater van Feike Boschma, 8.30 uur. Stadsschouwburg: 8.15 uur, Onder auspiciën van de Haarlemse Kunstgemeenschap treedt op het „Cabaret de Paris" met Souris, Jacques Brei, les mains Joly, Pierre Dudon en Marcel Cornélis. Con certgebouw: 8.15 uur, Tweede concert in de Mozart-Beethoven-cyclus door het Noord hollands Philharmonisch Orkest o. 1. v. Toon Verhey m. m. v. Elise Czerfaloi, viool. De ministers Beyen en Luns zijn in hun memorie van antwoord aan de Eerste Ka mer over de begroting van Buitenlandse Zaken uitvoerig ingegaan op de vraag, welk beleid de regering ten aanzien van Indonesië denkt te volgen na de maatrege len, die Indonesië eenzijdig na het misluk ken der conferentie te Genève heeft ge nomen. De ministers verklaren onder meer, dat de regering zich, als gevolg van de uitslag der verkiezingen in Indonesië, voor een nieuwe situatie ziet gesteld. Deze situatie maakt althans wanneer men de uit spraak der Indonesische kiezers niet wil negeren voor een vruchtbaar beleid ten aanzien van Indonesië een zodanige wijzi ging van uitgangspunten noodzakelijk, dat nabeschouwingen omtrent de Nederlands- Indonesische onderhandelingen slechts van betrekkelijke waarde kunnen zijn. De regering blijft het eenzijdig verbre ken van plechtig gesloten verdragen ver oordelen. Zij heeft geen gelegenheid ver zuimd om internationaal ervan blijk te ge ven, dat met zodanig eenzijdig optreden geenszins kan worden ingestemd. Bij de Indonesische regering werd pro test aangetekend tegen de met het volken recht ten enemale strijdige Indonesische eenzijdige actie. Daarbij werd er op gewe zen, dat deze actie temeer onrechtvaar dig is, omdat Nederland bereid was volle medewerking te verlenen tot opheffing van de Nederlands-Indonesische Unie. De ministers verwachten, dat maatrege len, welke Indonesië tegen Nederland neemt, speciaal in financieel-economisch opzicht, thans in de wereld met grote aan dacht worden gevolgd. Plet is te hopen, dat ook Indonesië zich van deze betekenis van zodanige maatregelen bewust is. In dit op zicht heeft de aandacht getrokken de door de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken na installatie van het nieuwe kabi net uitgesproken voorkeur om, in plaats van inzake het beleid ten aanzien van Ne derland aanstonds verklaringen af te leg gen, het probleem eerst nader te bestu deren. Tijdens de jongste Nederlands-Indone sische besprekingen deden zich reeds aan wijzingen voor, dat het verloop van deze conferentie ongunstig werd beïnvloed dooi de uitslagen der Indonesische verkiezingen. De belangrijkste Indonesische partijen meenden in de verkiezingsuitslagen een aansporing te kunnen zien om zo radicaal mogelijk op te treden wat Nederland be treft. Financiële verplichtingen Wat betreft de nakoming van financiële schuldverplichtingen van Indonesië mer ken de ministers op, dat de Indonesische regering niet a priori heeft gesteld, dat zij deze verplichtingen niet zou nakomen. Af gezien van het feit, dat een dergelijke niet- nakoming internationaal financieel een voor Indonesië zeer bedenkelijke handel wijze zou zijn, heeft Indonesië aan derde landen reeds doen weten, dat het zijn ver plichtingen aan die crediteuren zal blijven nakomen. De niet-betaling door de Indo nesische regering van de op 1 april door haar aan de talrijke obligatiehouders ver schuldigde rente op de Nedealands-Indi- sche lening 1937 is echter met een integrale nakoming in ieder geval in strijd. Dit ach- 9) ten de ministers een zeer ernstig feit. De regering heeft inlichtingen gevraagd aan de Indonesische regering, omdat de Neder landse regering deze lening heeft gegaran deerd. De Indonesische regering heeft doen we ten, dat zij generlei beslissing kan nemen, zolang de ontwerpwet inzake de opheffing van de Nederlands-Indonesische Unie niet is aanvaard door het Indonesische parle ment. De directe schuldverplichtingen van In donesië aan de Nederlandse regering be dragen momenteel 310,9 miljoen, zijnde de schuld van Indonesië uit hoofde van de 3 pet. Indonesische lening ad 79,9 miljoen en het nog niet afgeloste deel van het in maart 1950 aan Indonesië verstrekte kre diet ad 280 miljoen. Voorts zijn er de schuldverplichtingen van de Indonesische regering uit hoofde van de bij de soeverei- nitéitsoverdracht van het Nederlands-In dische gouvernement overgenomen lenin gen, voor de nakoming waarvan de Neder landse regering garant is. Deze verplich tingen belopen een bedrag van rond 570 miljoen, vermeerderd met de verschuldigde rente. Voorts heeft de Indonesische rege ring de verplichting tot betaling van pen sioenen en wachtgelden, waarvan de mees te door de Nederlandse regering eveneens gegarandeerd zijn. Ook op dit punt doen zich ontwikkelingen voor die verontrustend zijn en vragen doen rijzen omtrent de juiste betekenis van de Indonesische bedoelingen. DJAKARTA (ANP) In een communi qué beschuldigt het legercommando in Ma kassar Nederland er van steun aan de on afhankelijkheidsbeweging in de Zuid- Molukken te verlenen. In het communiqué wordt gezegd, dat aanhangers van de R.M.S., die uit Ceram naar Nieuw-Guinea zijn gevlucht, worden gesteund door de Nederlandse autoriteiten en door de Nederlands Nieuw-Guinea olie maatschappij. „Het is duidelijk, dat Neder land van het begin af aan de ruggesteun is geweest van de beweging", aldus het com muniqué. Voorts wordt ontkend, dat er nog steeds 1200 aanhangers van de R.M.S. op Ceram zijn. Volgens het legercommando in Makassar zijn er nog tweehonderd over, van wie een honderdtal over geweren be schikt. De Frans-Roemeense componist Stan Golestan is zondag na een langdurig ziekte te Parijs overleden. Hij werd in 1875 te Vaslui in Roemenië geboren en was, met Georges Enesco, een vertegenwoordiger van de Roemeense mu ziek in Frankrijk. Hij studeerde te Parijs bij Vincent d'Indy, Albert Roussel en Paul Dukas. Gedurende vele jaren was hij mu ziekrecensent van de „Figaro" en leraar in de compositieleer aan de Ecole Normale. Hij componeerde o.m. een „Rhapsodic Roumaine", een „Ouverture Symphonique" en een „Rhapsodie Concertante" voor viool en orkest. Aan het slot van een glorieuze, zonnige, rijtoer door de oudste gedeelten van Amsterdam hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard zondagmiddag een bezoek gebracht aan het Joods historisch museum in het Waaggebouw op de Amsterdamse Nieuwmarkt. De vorstin bekijkt hier het oudste in het museum aanwezige stuk, een 14de eeuws manuscript voor bijbelverklaring. Links jhr. W. J. H. B. Sandberg, directeur van het stedelijk museum in Amsterdam. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben zondagmiddag om even voor half vijf per auto, op weg naar Paleis Soestdijk, Amsterdam verlaten. Het vijfdaags bezoek van hel Vorstelijk Paar aan de hoofdstad was ten einde. Zondagmorgen woonden Koningin en Prins, met enkele leden van hun gevolg, de jeugddienst bij in'de Nieuwe Kerk op de Dam. Na de dienst boden zij de leden van het dagelijks bestuur van de stad en de gemeentesecretaris met hun dames een lunch ten paleize aan. In een open calèche maakte het Vorstelijk Paar daarna een rondtoer door de Jordaan en de Staatsliedenbuurt. Op de Nieuwe Markt werd een bezoek gebracht aan het Joods Historisch Museum in het Waaggebouw. De Prins bezocht eveneens de in het Waag gebouw ingerichte expositie „Historisch Tin". Als aandenken ontving hij tinnen figuren van Rembrandt, kapitein Banning Cock en luitenant Ruytenberg; de laatste twee zijn hoofdpersonen op „De Nachtwacht". Na dit bezoek verliet het Vorstelijk Paar Amsterdam. De hoogleraar-directeur van het Pedo logisch Instituut te Amsterdam, prof. dr. J. Waterink, leidde de Koninklijke Gasten zaterdagmiddag rond door deze 25 jaar oude inrichting aan de Vossiusstraat te Amsterdam. De Vorstin bezichtigde vele werkstukken van kinderen, die in de speel, kamers al spelende tot zelfexpressie wor den gebracht, doch de Vorstin wilde de jongens en meisjes ook zelf begroeten. Daarom werden ze op verzoek van de Ko ningin, buiten alle keurig opgestelde pro gramma's om, van buiten gehaald (waar ze' 'één erehaag' "bij de aëhkömst \*an 'de hoge gasten hadden gevormd) en langs de Koninklijke Gasten geleid. Kinderen met aggressieve neigingen laat men wel speerwerpen op een tekening en ze richten dan al hun aggressie met de speren op een der figuren van de plaat: een man, een vrouw, een jongetje, een meisje of een dier. De Prins verklaarde zich bereid, zich aan deze test te onder werpen en hij wierp „aggressief" alle spe ren op de paraplu van de man op de plaat, omdat hij „zo'n hekel heeft aan paraplu's", naar hij al gooiend opmerkte. In de on- derzoekkaraer boden twee kinderen de Ko ningin een zelf gevlochten pitrieten mandje aan en de Prins kreeg een door de kir\de- ren vervaardigd bergh.ut.je van lucifers. Om precies vier uur verlieten de gasten het Instituut en reden in de richting van het Koninklijk Paleis, toegejuicht door tal rijke Amsterdammers. Ter gelegenheid van het Koninklijk be zoek gaf de Nederlandse Comedie zater dagavond in de Stadsschouwburg, die een feestelijke aanblik bood, een gala-voor stelling van Arthur Millers „Van de Brug af gezien". Te half negen werd het Vorste lijk Paar in de vestibule ontvangen door burgemeester d'Ailly, de wethouder van Kunstzaken, mr. A. de Roos en de direc teur van de Schouwburg, de heer Joh. S. Bendien, waarna de Koningin, gekleed in een blauw satijnen avondtoilet en de Prins in het uniform van luitenant-generaal der Koninklijke Luchtmacht in de konings loge plaats namen. In de pauze onderhield de Koningin zich geruime tijd met de zes acteurs en actrices, die de hoofdrollen in het stuk vertolkten, Ko van Dijk, Mimi Boesnach, Siegrid Koetse, Frans 't Hoen, Ramses Shaffy en Henk Rigters. De Vorstin informeerde vol NEW YORK (AFP/UP) De tienjarige Leonard Ross heeft zaterdagavond een televisieprijs van honderdduizend dollar gewonnen Hij beantwoordde vragen. Zijn vader is accountant te Tujunga in Cali- fornië. Hij is de jongste winnaar van zulk een bedrag in een televisie-programma en tevens de vierde persoon die de hoofdprijs in het NCB-programma „de grote verras sing" heeft gewonnen. Leonard Ross gaf een juist antwoord op een moeilijke, uit vijf delen bestaande, vraag over de New Yorkse effectenbeurs. Na aftrek van belastingen houdt hij onge veer 33.000 dollar over. De Wall Street Journal heeft Leonard een gratis-abonne ment aangeboden; Een uitgever heeft hem uitgenodigd een boek over de effecten- markt te schrijven. Hij heeft twee aan biedingen om te zijner tijd in Wall Street te komen werken. Leonard zei dat zijn belangstelling voor de effectenhandel gewekt was toen hij een jaar of drie geleden een financieel jaar verslag in handen kreeg.. Keith Funston, de president van de New Yorkse effecten beurs heeft Leonard 2.500 dollar gegeven die hij naar eigen inzicht mag beleggen. Voorts mag hij op kosten van Funston vijf jaar lang elke maand veertig dollar be leggen. belangstelling naar de voorbereiding van het stuk en speciaal vroeg zij Ko van Dijk of zijn rol niet bijzonder inspannend was. De Koningin vertelde, dat zij het stuk wel iswaar reeds in Den Haag had gezien, maar niettemin met de grootste belangstelling voor de tweede maal de prestaties van de spelers volgde. Een plan voor de invoering van een nieuwe universele en onveranderlijke kalender, wel ke gebaseerd zou moeten zijn op astrono mische data en de beweging van de aarde rond de zon. is gisteren door de economische en sociale raad van de UNO op de lange baan geschoven. n De raad besloot met 15 stemmen bij 3 ont houdingen de kwestie voor onbepaalde tijd uit te stellen. De Nederlandse gedelegeerde, mr. C. W. A. Schuermann, permanent vertegenwoor diger van Nederland in de UNO, zeide dat, de tijd voor een kalenderhervorming nog niet rijp is in verband met de gevolgen, welke de invoering van een dergelijke nieuwe kalender op godsdienstig gebied zou hebben, terwijl er ook anderzijds talrijke bezwaren hiertegen aan te voeren zijn. Hij wees erop. dat men in Nederland geen bezwaar heeft tegen de Gregoriaanse kalen der. De heer Schuermann zeide, dat deze kwestie weer op het tapijt zou kunnen wor den gebracht wanneer er een wijziging in de publieke opinie tot stand zou zijn ge komen. Hierna ging de raad tot stemming over het Nederlandse voorstel over en besloot de bespreking over de invoering van de nieuwe kalender uit te stellen. Ambassadeur. Mr. A. W. C. baron Ben- tinck van Schoonbeten is terzake en voor de duur van zijn ambtsperiode als plaatsvervan gend secretaris-generaal van de Noord- Atlantische Verdragsorganisatie te Parijs de persoonlijke titel van buitengewoon en ge volmachtigd ambassadeur verleend. Van een speciale verslaggever). STRAATSBURG, zondag. Het atoom debat, enkele dagen geleden in de Raad gevende Vergadering van de Raad van Europa gehouden, is uitgelopen op een ont- werp-resolutie, gisteren door onze landge note mejuffrouw Klompé aangeboden en door de Raadgevende Vergadering aan vaard. In deze resolutie worden de volgen de uitspraken gedaan: De in studie zijnde atoomorganisatie van de zes landen der E.G.K.S. genaamd „Eura tom", en de samenwerking op het gebied van de atoomenergie als voorbereid in de O.E.E.S., zijn niet onverenigbaar met el kaar. De O.E.E.S. dient zover mogelijk te gaan tot vorming van een atoom-organisa tie in het kader van een economische inte gratie; O.E.E.S. en Euratom dienen zo nauw mogelijk contact met elkaar te onderhou den, waarbij vooral aan de veiligheid moet worden gedacht. Euratom moet voor deel neming of associatie voor alle andere lan den openstaan. Euratom zal in een gemeen schappelijke markt moeten worden opge nomen. De nationale wetgevingen op alle gebied moeten worden aanegpast aan de ontwikkeling der atoomenergie. Ten aanzien van de algemene politieke toestand, waarover de afgelopen dagen nog veel meer is gedebatteerd, is geen conclusie geformuleerd. De politieke commissie heeft opdracht, op de komende najaarszitting met een resolutie voor de dag te komen. Er is gisteren, op de laatste dag van de voorjaarszitting, nog veel meer gedaan. Een aanbeveling inzake vereenvoudiging van grensformaliteiten, is spoedbehandeling vastgesteld: het ministerscomité wordt hierin vrij scherp verweten, dat het nage noeg niets aan deze zaak heeft gedaan; de vergadering verlangt in het najaar een rapport hierover. Aan haar zes vice-presidenten heeft de Raadgevende Vergadering een zevende toe gevoegd, de Ier Crosbie. De uitbreiding dient om meer landen een kans te geven een lid in het presidium te krijgen. Verder heeft de Raadgevende Vergade ring dr. G. Schlösser, hoofdambtenaar bij de regering van Wuertemberg-Baden, tol griffier benoemd, in de vacature van onze vorig jaar overleden landgenoot mr. A. Struycken. Het ministerscomité had voor deze benoeming een voordracht van twee ingediend. Beide candidaten waren Duit sers. De voorzitter van de politieke commissie, de Fransman de Mpnthon, had het denk beeld geopperd, dat de raadgevende ver gadering de parlementaire vergadering van de West-Europese Unie zou vragen jaar lijks verslag van haar werkzaamheden te doen; verder zou men de "W.E.U. moeten vragen of een lid van de Raad van Europa zou kunnen worden toegelaten tot de ver gaderingen van de parlementaire vergade ring der W.E.U. Van Oostenrijkse, Deense en Zweedse zijde kwamen daartegen be zwaren, aangezien de W.E.U. een in hoofd zaak militaire organisatie is. Tenslotte werd besloten de presidia der twee parle mentaire vergaderingen te verzoeken, een gesprek over mogelijke relaties te houden. Rechten van de Mens In de Raadgevende Vergadering heeft zaterdag de Duitse socialist Mommer voor een verrassing gezorgd. Hij deelde mede zojuist te hebben vernomen, dat de Britse regering in oktober j.l. en nog eens onlangs de secretaris-generaal van de Raad van Europa had gemeld, dat voor Cyprus een aantal bepalingen van de Conventie voor de Rechten van de Mens buiten werking waren gesteld. Mommers toonde zich er verbaasd over, dat de secretaris-generaal zulks de Raadgevende Vergadering nooit had meegedeeld. De Engelse conservatief sir James Hutchinson dacht blijkbaar met een dat Mommer de Engelse regering hier over ter verantwoording wilde roepen en hij betoogde, dat men zoiets niet op het laatste ogenblik aan de orde mocht stellen. Hij was misschien door een schuldig ge weten! te voorbarig, want Mommers wilde weten of een dergelijke mededeling niet ter kennis van de raadgevende ver gadering moest worden gebracht. De con ventie schrijft dit niet uitdrukkelijk voor, maar de zuiver-ambtelijke functie van de secretaris-generaal brengt mee, dat hij het ministers-comité dient in te lichten, als dergelijke meldingen hem bereiken. En het ministerscomité zou weer de Raadgevende Vergadering moeten inlichten. Besloten is nu, dat het presidium van de Raadgevende Vergadering een rapport over deze aange legenheid zal opstellen, waarover men dan in de najaarsvergadering nader zal spreken. MOSKOU (Reuter/UP/AFP) Het voor aanstaande Sovjetrussische juridische tijd schrift „Sovjet-staat en recht" heeft scherpe critiek geleverd op Andrej Visjins- ki, een der voornaamste juristen van de Sovjet-Unie, die openbare aanklager is ge weest bij de grote zuiveringsprocessen in de jaren dertig. Visjinski is in november 1954 in New York overleden en zijn stoffe lijk overschot is bijgezet in de muur van het Kremlin. Het tijdschrift verklaart, dat het ver- oordeelen van beklaagden op grond van hun eigen bekentenissen een „grove schen- Het criminele wetboek wordt op het ogenblik herzien. Men verwacht, dat het nieuwe wetboek verscheidene van de scherpe bepalingen van de Stalinistische criminele wet en juridische procedure zal doen vervallen. In Tiflis, de hoofdstad van Georgië, is zaterdag een levensgroot standbeeld van Lenin onthuld. Er was veel politie op de been om de orde te handhaven in de stad, waar in maart pro-Stalinistische relletjes een aantal slachtoffers hebben geëist. Zon dag is in de Sovjet-Unie herdacht dat Lenin 86 jaar geleden geboren werd. ding" van het Sovjet-recht was. Het ver- T oordeelt Visjinski's „foutieve leerstel- [Neutraliteit Van Uambodja lingen", in het bijzonder die, waarin „de noodzaak wordt geloochend, dat een ge rechtshof in elk geval de volledige waar heid moet vaststellen" en die waarin „de mogelijkheid wordt geopend, dat iemand wordt schuldig bevonden uitsluitend op grond van de waarschijnlijkheid" van be paalde feiten. Toegegeven wordt, dat er een „blinde verering" van Visjinski's werk is geweest, waardoor dit ondanks „ernstige fouten" een „onaantastbaar dogma" was geworden. De nadruk wordt gelegd op het belang van toezicht op de veiligheidsorganen en ge rechtelijke uitspraken. Hierdoor moet de „socialistische wettigheid" worden ver zekerd. Volgens waarnemers in Moskou is het duidelijk, dat in het artikel de verant woordelijkheid van de zuiveringen van 19361938 zijdelings op Stalin wordt ge legd. Het tijdschrift „Sovjet-staat en recht" wordt uitgegeven door het naar Vijinski genoemde instituut voor het recht, van de Sovjet-Academie van Wetenschappen. Visjinski is onder meer minister van Buitenlandse Zaken en vertegenwoordiger der Sovjet-Unie bij de UNO geweest. PNOMPENH (Reuter) De socialistische „Sangkum" partij, de regeringspartij van Cambodja, heeft besloten dat Cambodja een volstrekte neutraliteit zal handhaven. Deze beslissing werd genomen op het derde nationale partijcongres. Er zal een twee-jarenplan voor economische ontwik keling worden uitgevoerd, waarvoor de Verenigde Staten, Frankrijk, India, Polen, de Sovjet-Unie, communistisch-China en andere landen reeds hulp hebben toegezegd. Voor de aanvang van het congres zond de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, een boodschap, waarin hij verklaarde dat Washington geen druk op Cambodja zal uitoefenen om het te bewe gen zijn neutraliteit op te geven. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. -ooocoocooooo

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9