BOEBOEMA OP REIS Tante Aggie houdt vol Succesvolle Haarlemse wielrenner Wim Rusman wordt professional Ondanks veel pech 25 overwinningen DINSDAG 24 APRIL 1956 4 Concordia-dames kunnen degradatie voorkomen Avond-koersen Stayers van formaat starten in Hilversum Trooster geschorst tot 1 september Plannen voor fusie Zwolse Boys en PEC HJC'ers zeilden in België Geen directe t.v.-uitzen- dingen Ruiterspelen Het Ritmeester-schaak toernooi 1956 Het kandidatentoernooi Filip gaf zich tegen Smyslov gewonnen Volleybalprogramma Bridge Dames BielerDaniels van Boekenroode kampioen Nederlands korfbal- twaalftal geformeerd Honkbal S.G. Haarlem-toernooi voorHHC FEUILLETON door Doris Miles Disney Recordpoging van Corrie Schimmel mislukte Voor Tulpen-rally in totaal 217 inschrijvingen Algemene jaarvergadering Haarlemse Cricketbond De 23-jarige Haarlemse wielrenner Wim Rusman heeft na een korte aanpassings periode als onafhankelijke besloten pro fessional te worden. Zijn licentie heeft hij dezer dagen van de K.N.W.U. gekregen. Dit snelle besluit van de succesvolle Rusman, die al 25 overwinningen op zyn naam heeft staan, vloeit voornamelyk voort uit het feit, dat de onafhankelijken in Nederland nog teveel by de amateurs moeten rijden om aan startgelegenheid te komen. Zy krygen zodoende ook geen kans om zich hoger op te werken. En aangezien Rusman veel naar België zal trekken, waar onafhankelijken en professionals afzonderlijk rijden, meen de hij voor zijn ontwikkeling als internatio naal wegrenner professional te moeten worden. Rusman, die aan vankelijk zijn spor tieve genoegens in de kanosport zocht, het geen hem echter niet snel genoeg ging, wis selde in 1949 zijn kano voor een racefiets en meldde zich als lid bij de H.S.V. „De Kam pioen". Na een jaar in clubverband te heb ben gereden, ging hij in het voorjaar van 1950 over naar de nieuwelingen en de buteerde op eerste Paasdag met de achtste plaats in het Haag se Fruitmarktcriterium. Daags daarna werd hij derde in Volendam. Nog twee vijfde en een zesde plaats behaalde de nieuweling Rusman, maar doordat hij nog te bang was in de eindsprint en de bochten, kon hij zijn eerste wielerjaar niet met een overwinning bekronen. Het jaar 1951 begon niet bijster gunstig voor hem, daar hij in zijn eerste wedstrijd, de Ronde van de Vismarkt in Amsterdam, ten val kwam en een sleutelbeen brak. Acht weken noodgedwongen rust waren er het gevolg van. Doch toen de jonge Rusman eenmaal hersteld was, bleven ook de suc cessen niet achterwege. Met overwinningen in de Ronden van de Indische buurt, Orte- ADVERTENTIE Jongens korte- en lange broeken Wim Rusvian. Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem De handbalcompetitie Zondag is het in de handbalcompetitie een dag vol verrassingen geworden. Verrassin gen, die voor het grootste deel van aange name aard zijn. Zo was er bijvoorbeeld de Concordia-overwinning dames op Attila, waardoor mede door verlies van Niloc op Amstel met 7—0 de Haarlemse dames de laatste plaats aan Attila hebben overgedaan en nog voor Niloc op de derde plaats van onderen zijn gekomen. Men kan dus nu wel spreken van een redelijke kans op behoud van het eersteklasseschap. Bij de heren eerste klasse West A was SSVU tegen UD inderdaad veel sterker en daardoor hebben de spoor- mannen nu 18 punten uit hun wedstrijden èn de titel. De onaangename verrassing was de AHC- zege op BHC met 95, waardoor de Am sterdammers nu weer gelijk zijn gekomen met Rapiditas. Rapiditas zal nu zijn kans op behoud van het eersteklasserschap moeten halen uit de wedstrijd van volgende week tegen Concordia. Lukt dat niet dan moet de uitwedstrijd tegen BHC in Bussum overge speeld worden. En zou ook die ontmoeting zonder winstpunt voor de Haarlemmers blij- van dan volgt er een beslissingswedstrijd tegen AHC. In die Afdeling hebben de HOC-dames haar overtuigende meerderheid weer bewezen. IJ mond 2 werd met 101 verslagen. De rood- broeken zijn hierdoor nu met 31 punten uit 16 wedstrijden onbereikbaar geworden voor de anderen. Dat dit kampioenschap verdiend is getuigen deze cijfers wel. Slechts De Blin- kert is het gelukt met een 33 gelijkspel een punt af te snoepen, terwijl de doelcijfers 12734 ook zeer duidelijk zijn. We hopen nu maar, dat HOC zich met alle kracht in de promotiecompetitie gaat weren, waardoor een plaats in de tweede klasse district kan worden behaald. In de tweede klas B heren West A wonnen de Zandvoortmeeeuwen zeer sterk spelend met 127 van het zich wan hopig verdedigende Tonido. De Zandvoorters behouden hierdoor de leiding. IJmond bracht in zijn laatste wedstrijd Vriendschap op eigen veld een 95 nederlaag toe. In 2 B dames, behaalde JHC uit Julianadorp het kam pioenschap. Tot slot kunnen we de mooie zege van de Concordia-heren vermelden op Attila, dat na een aanvankelijke voorsprong (74) met 12—7 verloor. Rapiditas verloor met 21—4 van Blauw Wit, welke wedstrijd voor de ranglijst niet meer van belang is. liusstraat en Enkhuizen sloot hij zijn nieu welingenperiode af. Negen overwinningen Na deze successen werd Rusman in 1952 amateur en door zijn strijdlust en eerzucht werd hy in deze kategorie al spoedig een gevreesd tegenstander. Liefst negen maal snelde hij in dat seizoen als winnaar van een wielerronde over de eindstreep. Hy zegevierde in Kralingen, Zuilen, Vlissin- gen, Haarlem-Noord, Leeuwarden, Pur- merend, Beverwijk, Transvaalbuurt en Utrecht en behaalde nog vele andere ere plaatsen. In het daarop volgende voorjaar trok Rusman enkele malen naar België, maar erg succesvol waren deze tripjes niet voor hem. Nadat hij eerst in Gent-Wevelgem door een valpartij uitgeschakeld werd, kwam hij een week later in Wetteren weer ten val en werd daarbij zodanig geblesseerd dat hij enkele weken op non-actief moest. Ondanks al deze tegenslagen bleef Rus man de wielersport trouw en toen hij in de Ronde van Kattenburg weer eens had ge wonnen, kreeg hij zijn verloren zelfver trouwen terug. Overwinningen vólgden in Haarlem-Noord, Willibrord, Dongen, met een halve ronde voorsprong, Badhoevedorp en Schiedam. Ook In „klassiekers" Pessimistische wielerkenners, die beweer den dat Rusman voor de „klassieke" weg wedstrijden geen „inhoud" bezat, kregen in het priile voorjaar van 1954 ongelijk, toen hij op fraaie wijze in de Ronde van Vlaan deren zegevierde. Gerenommeerde Belgen als Baetslé en Van Meenen hadden de Haarlemmer in de slotfase 25 sec. moeten prijsgeven. Voorts werd hij vierde in Gent- Ieperen (le Nederlander) en tweede in N.W. Nederland en won in Lieshout en Zuidland. Het „pechduiveltje" heeft menig keer het wielerpad van Rusman gekruist. Ook in zijn vierde jaar als amateur. Niettemin werd hij vierde in Gent-Yperen en won in eigen land met groot vertoon van macht het Lentecriterium. Ook in de Ronde van de Haarlemmermeer was hij best op dreef en scheen onbedreigd op de zege af te stormen, totdat een aflopende ketting dit verijdelde en hij met de vijfde plaats ge noegen moest nemen. Meer succes had Rusman in het Belgische plaatsje Eigenbilzen, waar hij met een voorsprong van 3 minuten als winnaar over de streep snelde. Zijn laatste wapenfeit als amateur was een overwinning in de Ronde van Hoogerheyde. Ook als etappe-renner heeft de jonge Haarlemmer enkele malen de aandacht op zich gevestigd. Zo werd hy in 1954 in de Ronde van West-Vlaanderen en Warschau- Berlijn-Praag, beide keren tiende. Verleden jaar deed hij het in West-Vlaanderen nog beter en eindigde als derde, nadat htf in de tijdrit door pech vijf minuten verspeeld had op zijn grootste concurrent Verhelst. Zijn debuut als professional in de van 10 tot 14 mei te houden Ronde van Duinker ken kan daarom met vertrouwen tegemoet gezien worden. Voor de eerste avondmeeting in dit seizoen, die woensdagavond in Hilversum wordt ge houden, bestaat van de zijde der trainers weer grote belangstelling, want de velden zijn bijzonder goed bezet. Een fraai num mer belooft te worden de 2800 meter lange Topaas-prijs, waarin de stayers van formaat van de partij zijn. De voortreffelijke vorm, waarin de jonge trainer Van Dooyeweerd verkeert, maakt hem met Paul B tot onze favoriet, daar Padua, hoewel sneller, de laat ste maal niet in zo'n grote vorm stak. Out sider is de sterke Querida Donum. De serie-draverij brengt de wispelturige Sir Heny aan de kop van het veld. Daar zijn laatste verrichtingen, o.a. één uit een veld van 18 paarden, beter worden, mag nu op nieuw worden verondersteld, dat Van Leeu wen hem als winnaar door de finish zal sturen. De snelle Ruth Buffington kan hem echter dicht op de sulky komen, evenals Tarantella en ROsa Hollandia. Hoewel Toekan S niet tot de regelmatig- sten behoort is de klasse in de Amthyst-prijs niet van dien aard, dat hij zich bijzonder behoeft in te spannen om aan de leiding te komen. Daar Geersen bovendien in de trai ning al het een en ander zal bijgeschaafd hebben, valt de keuze op Toekan S, voor de keuze Leeuwenkamp (Siera Hanover, Siby lla Hollo). Sietze is het derde plaatspaard en de mogelijke outsider Toscanini. In het openingsnummer kan Geersen reeds het zoet der overwinning proeven met Ugoldman K. Mocht echter Untrepid in betere conditie zijn, dan zal de jonge hengst ver moedelijk het onderspit delven. Uranie Du- luth Z en Titus Saint zijn de overige kans paarden in dit grote veld van beginnelingen. In het leerlingennummer krijgt één der leerlingen van Geersen de snelle Queenly Bertha te rijden. Haar zwakke punt is het uithoudingsvermogen, doch daar haar naaste concurrenten met dezelfde moeilijkheden te kampen hebben, wordt dit bezwaar groten deels opgeheven. Queenly Bertha geniet dan ook het grootste vertrouwen vóór Peter Chestnut, Qui est-ce qui en Oeke. De Rigtersbleek-speler Trooster, die zich enige weken geleden misdroeg tijdens en na afloop van de wedstrijd Rigtersbleek Stormvogels, Is door de strafcommissie van de KNVB geschorst tot 1 september aan staande. Trooster zal dus het gehele verdere seizoen niet meer voor zijn club mogen uit komen. Deze straf moge voor andere zich gemakkelijk opwindende voetballers een dui delijk voorbeeld zijn. In een algemene ledenvergadering heefi Zwolse Boys zich beraden over de vraag of men de semlprof status kan handhaven of dal men zal terugkeren tot het amateurisme. Een beslissing is niet gevallen, ook al omdat met PEC overleg is gepleegd over een even tuele fusie. Zwolse Boys heeft voorgesteld belde ver enigingen op te heffen en samen een nieuwe vereniging te stichten. Het PEC-bestuur stel de evenwel als eis de twee verenigingen te laten voortbestaan, maar uit beide één semi- prof-elftal samen te stellen alsmede een amateur-elftal, dat dan op het huidige ter rein van PEC zou moeten spelen. Hierover is men bij Zwolse Boys verre van geestdriftig, maar men wil afwachten hoe de algemene vergadering van PEC, die voor donderdag 26 april bijeen is geroepen, over een en ander denkt. Aan de KNVB zal uit stel worden gevraagd van de verplichting om voor 1 mei een beslissing te nemen over de al dan niet handhaving van de semiprof status. Zaterdag en zondag vonden op het Hof- stade Meer nabij Mechelen de team- en open zeilwedstrijden in de 12-voets jollen klasse plaats tussen de RYCB en de HJC. De teamwedstrijden werden gehouden om de coupe Vice President de Braey. Bij deze wedstrijden, gehouden op een klein met bomen omringd meer, kwam het voordeel van plaatselijke kennis sterk naar voren. De Haarlemsche Jacht Club. die over wegend jongere zeilers in de strijd had ge bracht, kon het in de teamwedstrijden dan ook niet bolwerken en moest op dit vaar water in de Belgen haar meerdere erkennen. Vooral het 2de Belgische team met Rens, Nelis en Dotsch muntte uit, waarbij niet ver geten moet worden dat dit team over zeer ervaren wedstrijdzeilers beschikte. De Coupe Vice President is na deze overwinning van de zeilers van de Royal Yacht Club de Bel- giqué definitief in handen van deze Vereni ging overgegaan. In de eveneens gehouden open wedstrijden, waaraan behalve door leden van de Haarlem sche Jacht Club en de Royal Yacht Club de Belgique werd deelgenomen door zeilers van de Société Royal Nautique Anversoise en de Bruxelles Royal Yacht Club, slaagde het lid van de Haarlemsche Jacht Club W. Holtrop erin de eerste prijs te behalen. Mejuffrouw M. Holtrop ontving de 4de prijs. Na afloop van de wedstrijden, die zich ken merkten door een buitengewoon prettige sfeer, vond de prijsuitreiking plaats van de Coupe Vice President de Braey, waarbij de vertegenwoordigers van de HJC,,die aan de teamwedstrijden hadden deelgenomen, allen een doos met herinneringsglazen ontvingen. Alle deelnemers aan de open wedstrijden die geen prijs hadden behaald ontvingen even eens een herinneringsglas. Van de Olympische ijnterwedstrijden zul len door technische moeilijkheden geen directe televisie-uitzendingen mogelijk zijn. De opnamen moeten per chartervliegtuig naar Hamburg worden overgebracht, waar men des avonds via de Eurovisie de televisie films zal uitzenden. De eindstand van het Ritmeester-schaak toernooi luidt: A-groep: 1. Orbaan 214 pnt.; 2. Van der Berg 2 pnt.; 3. Van Scheltinga 1 pnt.; 4. -Roessel '4 punt. B-groep: 1. en 2. Van Donk en Van Vloten ieder 2 pnt.; 3. en 4. Veerkamp en Goris ieder 1 punt. Terwijl Pilnik zijn afgebroken partij in het kandidaten-schaaktoernooi tegen Spassky volgens de verwachting zonder verder spelen heeft opgegeven, hervatten Smyslov en Filip hun afgebroken duel uit de 14de ronde. De beslissing viel verrassend snel. Smyslov leidde namelijk een krachtige aanval in tegen de zwarte koningsveste. De tegenaanval, die de Tsjech nog ondernam, zag er even ge vaarlijk uit, maar spoedig bleek, dat alles slechts op gezichtsbedrog berustte. Door een eenvoudige zet sloeg Smyslov de aanval af en aangezien zijn eigen aanval inmiddels niet meer te stuiten was, gaf de tegenstander zich na de 49ste zet gewonnen. De stand is nu: 1, 2. en 3. Gelier, Keres en Smyslov, allen 814 pnt.; 4, 5. en 6. Bronstein, Petrosjan en Spassky, allen 714 pnt.; 7. Szabo 614 pnt.; 8. Filip 6 pnt.; 9. Panno 514 pnt.; 10. Pilnik 4 pnt. De partij tussen Keres en Gelier, die zater dag werd gespeeld had het volgende verloop: Wit: Geiler (Rusland). Zwart: Keres (Rusland) Spaanse opening 1. e2—e4 e7—e5; 2. Pgl—f3 Pb8—c6; 3. Lfl—b5 a7a6; 4. Lb5—a4 Pg8—f6 5. 0—0 Lf8e7; 6. Tfl—el b7—b5; 7. La4—b3 d7—d6; 8. c2c3 0—0; 9. H2—h3 Pc6—a5; 10. Lb3—c2 c7c5; 11. d2d4 Dd8—c7; 12. Pbl—<32 Alles volgens zeer bekende voorbeelden. In de partij SmyslovFilip ontstond dezelf de stelling, maar de Tsjech vond een nieuw tje hij speelde namelijk 12.Kh8, waarop Smyslov voortzette met 13. b4, cxb4; 14. cxb4, Pc6; 14. a3. 12. - - - Lc8b7; 13. Pd2—fl c5xd4; 14. c3xd4 Ta8c8; 15. Lc2—d3 d6—d5 Deze tegenstoot in het centrum trekt al jaren lang de belangstelling van theoretici. 16. d4xe5 Pf6xe4; 17. Pfl—g3 f7—f5 Wordt beschouwd als zwart's beste tegen- kans, hoewel hij nu een pion moet verliezen. 18. e5xf6 Le7xf6; 19. Pg3xe4 De theoretici hebben deze ruil enkele ja ren geleden als foutief terzijde gelegd als hoofdvariant staat daarom 19. Lxe4, dxe4; 20. Pxe4, Lxe4; 21. Txe4, Dc2 te boek. 19. - - - d5xe4; 20. Ld3xe4 Tf8—d8. Het is niiet zeker of deze torenzet de beste is. Sokolsky geeft in zijn nieuwe boek over de openingen 20.Tcd8 als beter aan: 21. Dc2, dxc2; 22. Lxc2, Lxf3; 23. gxf3, Pc4 of 21. De2, Tfe8. 21. Ddle2 Td8e8; 22. Pf3—d2 Pas hier kan men van een nieuwe zet spreken. Bekend is dat 22. Dd3 na 22. Txe4; 23. Txe4, Td8; 24. De2, Lxe4; 25. Dxe4, Tdl snel tot verlies leidt. Na de tekstzet dreigt 23. Lxh7 -f-, Kxh7; 24. Dh5 Kg8; 25. Txe8 en wint. 22 .Dc7d7; 23. De2—fl Brengt de dame uit de gevaarlijke toren- lijn. Van nu af is het de vraag wat het zwaarst weegt: zwart's voorsprong in de mo bilisatie der strijdkrachten of wit's pluspion. 23. - - - Paoc6; 24. Pd2—f3 Pc6—d4; 25. Le4xb7 Dd7xb7; 26. Pf3xd4 Lf6xd4. •In deze stelling werd de partij op voorstel van Geiler remise gegeven. Een theoretisch zeer belangrijke partij. Morgen worden er in het Krelagehuis in Haarlem de laatste wedstrijden voor de volleybal-competitie 19551956 gespeeld. Er staat voor de gemengde-competitie nog een vijftal Haarlem-Amsterdam ontmoetingen op het programma. PSVH en Rapiditas zullen strijden om de tweede plaats in de eerste klasse heren. In Den Haag vinden in de Dalton-HBS de Kringkampioenschappen plaats. De Haar lemse afdelings- en districtskampioenen Die Raeckse en HVS zullen het moeten opnemen tegen de Rotterdamse ploegen -Rammehlaars (dames) en Concordia (heren) en tegen de Haagse landskampioenen (1955) Celebes (dames) en RVC (heren). Een zege op de Rotterdamse ploegen zal voldoende zijn om aan de nationale kampioenschappen te mogen deelnemen, aangezien de sterkste twee ploe gen hiervoor in aanmerking komen. Maar zelfs op een zege op de Rotterdamse teams durven wij niet te hopen, zeker niet voor HVS dat zijn spelers Van Kampen en Doves aan EDO moet afstaan. Het competitie-programma voor morgen luidt: Heren: RapPSVH (7 uur), VeloxVHH (8 uur), Raeckse—AMVJ (9 uur), PSVH 2— Gios, Haarlem 2Raeckse 4, Velox 3Gios 3. Dames. VeloxHND (8 uur), HBCAm- stelland (8 uur), Rap.VHH (9 uur), Haar lem 3Raeckse 7, Santpoort 2Gios 2, Gios 2Sizo, SizoSantpoort. ADVERTENTIE in O, wat voelde de kleine Boeboema zich ongelukkig... helemaal alleen zat hij de kano, om hem heen waren de golven van de zee, en hij had honger en dorst! Toen naderde er iets in de verte: een schip voer over de zee. Bij de verschansing stond Joep, één van de matrozen; en die kreeg opeens de kano in 't oog... „Wat drijft daar nou?", zei hij verbaasd. 23-24 Landskampioenschappen voor dames bridgeparen In de finale voor damesparen hebben do vertegenwoordigsters van het district Ken- nemerland in de tweede klasse het hoogste resultaat behaald. De dames Bieler-Daniels van de B. C. Boekenroode werden na span nende strijd kampioene. In de hoofdklasse bereikten de dames Kieck en Vos de vierde plaats en de kam pioenen van het district, de dames Blom en Meijer, moesten genoegen nemen met de zevende plaats. In de eerste klasse hebben de dames Van Dijk en Kluit nog een goede kans gehad op de overwinning, doch in de laatste zitting ging het minder goed en zakten zij af naar de toch nog eervolle vierde plaats. Het Nederlands korfbaltwaalftal, dat op zondag 6 mei in Antwerpen tegen België speelt/ is als volgt samengesteld: Aanval. Dames: H. Merk (Het Zuiden): A. Zwaanswiik (HKV). Heren: G. Bos; A. Zwaanswijk( beiden HKV). Midden. Dames: Tr. Heespelink (W'kwar- tier); J. Ree (Blauw Wit). Heren: C. v. Lunteren, H. ten Have (bei den Rohda). Verdediging. Dames: R. Tit (Allen Weer baar), A. Koper v. Es (W'kwartier). Heren: C. de Voos (W'kwartier); R. Mun- nikes (Luto). Reserves. Dames: D. Breed (Blauw Wit); W. v. Dam (Het Zuiden). Heren: N. Janssens (W'kwartier), R. Tuin man (HKV). Als aanvoerder is aangesteld C. de Voos. Ofschoon het o"*fficiele "ïiónkbalseizbën pa's einde deze week, namelijk op 28 en 29 april, zal beginnen, hebben enkele Haarlemse eerste klasse teams getoond reeds behoorlijk in vorm te zijn, hetgeen zonder twijfel in de finalewedstrijd van het Sportclub Haarlem oefentoernooi door HHC en Schoten be wezen werd. Beide negentallen verschenen voor de fina lewedstrijd in dit toernooi vrijwel volledig in het veld en de talrijke toeschouwers kon den in deze aantrekkelijke wedstrijd dan ook dikwijls genieten van uitstekend spel, waarbij aan beide kanten de knuppel zeer slagvaardig werd gehanteerd, waardoor beide verdedigingen steeds onder druk kwamen. Reeds in de tweede innings slaagde HHC er in een grote 3-0 voorsprong te nemen. Duinker (in de vierde innings vervangen door Ringersma) opende de score, die door Berendonk en Smidt nog werd verhoogd. Reeds in dezelfde innigs bracht Schoten door Munsterman de achterstand weer terug tot 3-1, waarna de wederom uitstekend spe lende Vrenegoor in de volgende innings weer voor een 4-1 voorsprong van HHC zorgde. Nog gaf Schoten het niet op en door Klein en De Groot slaegde het Schoten.negental er weer in de achterstand terug te brengen tot 4-3 en hoewel beide ploegen in de res. terende innings nog talrijke kansen kregen kwam er in deze stand geen wijziging meer zodat HHC op fraaie wijze beslag legde op de eerste prijs in dit toernooi. In de verliezersronde zag Sportclub Haar. lem een zekere overwinning tegen HCK in de laatste innings verloren gaan. Door een opofferingsslag van Kok kon Scheurman de Sportclub in de eerste innings de leiding geven en hoewel HCK gelijk maakte, was er in de tweede innings toch weer een Haarlem voorsprong door Ootes en Hadders (3.1), die tot de laatste HCK slag- beurt behouden bleef Een inzinking van de invaller-werper van de Sportclub was er de oorzaak van, dat I-ICK door Houtkamp en Wartena gelijk kon komen en zelfs nog een overtuigende 6-3 overwinning behaalde. De eindstand in dit toernooi was: 1. HHC, 2. Schoten, 3. HCK. 4. SC Haarlem. Na afloop werden de prijzen door de heer G. Hoos, voorzitter van Sportclub Haarlem aan de aanvoerders van de verenigingen HHC en Schoten uitgereikt. „Denk je, dat Hugh hem aardig zal vin den?" vroeg ze. Teresa, die dit onmiddel lijk omzette in: „geloof je, dat hij het waard is om in Hugh's gezelschap te verkeren", antwoordde: „O ja, ik geloof wel, dat ze het met elkaar zullen kunnen vinden". Ze be schreef zijn functie op het advocatenkan toor van mr. Bryce, maar vermeldde er niet bij, dat zijn werk eigenlijk nog niet veel meer inhield dan dat van een gewone kantoorbediende. Laura was gerustgesteld. Gordon Thomas zou haar tegenover Hugh geen dwaas figuur doen slaan. Toen Teresa voorstelde, dat ze elkaar in Drumstreet zouden ontmoeten om vandaar uit naar het feest te gaan, zei Laura haastig, dat Hugh waarschijnlijk nogal laat zou zijn, en ten slotte werd afgesproken, dat ze elkaar om negen uur bij Laura zouden ontmoeten. Teresa voelde heel goed, dat haar nichtje Hugh het bezoek aan het pension in Drum street wilde besparen.... Ze haalde even haar schouders op en snoof minachtend. De volgende avond genoten Kate en Ag gie, toen hun nichtje zich voor het feest aankleedde. „Geen enkel meisje zal aan je kunnen tippen", merkte Aggie op, terwijl ze Teresa vol liefde gadesloeg. Ze zat op een stoel met de drie jonge poesjes op haar schoot, die om het hardst in haar vingers beten. „Kijk die stoute Winnie eens", zei ze lachend, toen één van de poesen wat él te brutaal werd. Teresa lachte ook. „Ze lijken sinds gisteren alweer gegroeid", zei ze, terwijl ze een corsage op haar jurk be vestigde. „Je zult Laura volkomen in de schaduw stellen", meende Kate. „Laat je rok wat meer uitstaan! Het is zulk prachtig mate riaal. Laura is als de meeste blondines gauw wat verflenst". „En meneer Thomas ziet er veel knapper uit dan Laura's professor", voegde Aggie eraan toe. „Leraar!" verbeterde Teresa voor de zo veelste keer. „Dat is 't zelfde". Teresa besprenkelde zich met parfum en zweeg. „Eerlijk waar", zei Kate, „we zouden Hugh een knappe jongeman vinden, als hij zijn bovenlip niet altijd zo laatdunkend optrok. Het is alsof hij aldoor een onaan gename lucht ruikt". „Dat is ook zo", zei Teresa lachend, hij ruikt de rest van ons, gewone mensen!" Zeer inconsequent vond Kate het thans opeens nodig hem te verdedigen. „Je moet Corrie Schimmel, een zestienjarige zwem- stertje uit Bussum is er zaterdagavond in Naarden niet in geslaagd het Nederlands record op de 200 meter vlinderslag te ver beteren. De tijd, die zij liet afdrukken, 2 m, 50.1 sec. betekende wel een verbetering van haar persoonlijke prestatie met niet minder dan 1.1 sec., doch zij bleef daarmee boven het nationaal record, dat met 2 m. 50 sec. (het scheelde dus slechts 0.1 sec.) sedert 21 januari van het vorige jaar op naam van de Hilversumse zwemster Mary Kok staat. Het meisje uit Bussum had voor de re cordpoging toestemming van de sportcom- missie van de KNZB gekregen, omdat zij geen deel uitmaakt van de Olympische trainingsploeg. Bovendien komt de 200 me ter vlinderslag niet op het Olympisch pro gramma voor. Dat zij faalde was eigenlijk geen won der. Uiterst nerveus een dergelijke po ging deed zij voor 't eerst en de vele pers fotografen stelden haar geenszins gerust was zij aan de start verschenen. Tijdens de training was het meisje tot 2 min. 47 sec. gekomen, een tijd welk een seconde onder de voorgeschreven limiet voor het Europees- en wereldrecord ligt. Binnen kort zal Corrie Schimmel het echter nog eens proberen. Voor de achtste Tulpen-rally, die van 6 tot 12 mei wordt gehouden, waren zaterdag in totaal 217 inschrijvingen binnengekomen, als volgt verdeeld wat de nationaliteiten aangaat: Nederland 80, Engeland 78, Frank rijk 7, Duitsland 14, Denemarken 8, Zweden 13, Noorwegen 4, België 1, Zwitserland 2, Ierland 2, Verenigde Staten 5, Italië 1 en Tsjeclioslowakije 2. Van deze equipes zullen er 202 in de wedstrjjdklasse starten en 15 in de rallyklasse. De wedstrijdklasse Is bestemd voor de cracks die voor de prijzen ryden en in de klassementsproeven uitkomen. Voor de rallyklasse overweegt het toeris tische karakter van de tocht, en degenen die hiervoor hebben ingeschreven zullen de klas sementsproeven wel rijden, maar zonder dat voor hen tijden worden opgenomen. Elf Nederlandse, drie Engelse en een Zweedse ploeg hebben zich voor de laatste klasse op. gegeven. In Bern zullen 2 equipes starten, in Brus sel 3, in Hamburg 18, in Londen 25, in Milaan 3, in München 13, in Noordwijk 144 en in Parijs 9. De organisatoren beschouwen het aantal inschrijvingen, dat ongeveer gelijk is aan het totaal van verleden jaar, als een succes, vooral met het oog op het wegvallen van de categorie sportseriewagens. Het ligt in de bedoeling om voor de laatste beslissende snelheidsproef op donderdag 10 mei op het circuit van Zandvoort de deel. nemers te laten rijden volgens klassen en niet volgens handicapgroepen, zoals ver leden jaar gebeurd is. Men verwacht dat deze wijziging ten goede zal komen aan de aantrekkelijkheid van deze proef. Zaterdag hield de Haarlemse Cricket Bond zijn jaarlijkse algemene vergadering. Het volgende bestuur werd gekozen: A. W. Rog geband (voorz.), H. Thon (vice-voorz.), P. Maas (secr.), C. Lenselink (penningm.), J. P. van Baasbank (comp.leider), mr. A. H. Dalmeyer en H. A. Lokman (comm.). Aan de komende competitie zal worden deelgenomen door BMHC 2, CVHW 2 en 3, Haarlem 3 en 4. Rood en Wit 5a, 5b en 5c, volgens een enigszins gewijzigd systeem. Op 7 Juli 1956 zullen drie Bondswedstrij den worden gehouden en wel tegen SGS (ter rein BMHC in Bloemendaal), Amsterdams Jeugdelftal torn de zilveren bal) en ABC- juniorenelftal. Beide laatstgenc >mde wed strijden worden dit jaar in Amsterdam ge houden. Voorts zullen BMHC, CVHW en Haarlem wederom aan de door Rood en Wit georga niseerde aspirantencompetitie deelnemen. Voorts zullen besprekingen worden gevoerd teneinde op enkele dagen vóór en na Pink steren een scholentoernooi te organiseren, wöaraan ook niet-leden van de aangesloten cricketclubs kunnen deelnemen. De vereni gingen zelf zetten hun propagandistische activiteiten voort. hem niet belachelijk maken", vermaande ze haar nichtje. „Tenslotte is hij een nette jongeman en betekent hij voor Laura een zéér goede partij. Ik zou nooit gedacht heb ben, dat Laura nog eens zo'n behoorlijke man zou krijgen, en ik hoop van harte, dat dat jou binnen niet al te lange tijd ook zal gelukken. Maar je zult dan eerst wat min der kritisch moeten worden! Neem nu bij voorbeeld Thomas eens! Je ziet allerlei fouten in hem, terwijl ik niets verkeerds aan hem kan ontdekken". Teresa lachte haar spottend toe en gaf haar in het langslopen een luchtige kus op het voorhoofd. „Je moet een betere bril nemen, liefje", zei ze vrolijk. „Ik geloof, dat jij zélf een bril nodig hebt", wierp Kate tegen. Aggie luisterde niet meer naar hun con versatie. Ze zat te dromen. En in haar dro merij nam een geïdealiseerde meneer Lo- vejoy haar mee uit dinerenZe ont moette hem in een lange witte avondjurk en ze gingen naar „Henrique" natuurlijk naar „Henrique!" in meneer Lovejoy's wagenHij bekende, dat hij haar, na haar. op straat gezien te hebben, gevolgd was. Hij had alleen maar gedaan alsof hij arm en eenzaam was en te veel dronk, om dat hij haar op de proef wilde stellen. Maar nu hij wist, dat ze hem alléén om hemzelf liefhad. Teresa stond nog voor de spjfigel naar zichzelf te kijken, toen er gebeld werd en Gordon Thomas zich aanmeldde. Juffrouw Gilchrist, de enige vrouw die ze op kamers hadden, kwam achter hem binnen. Ze was in extase over Teresa's uiterlijk en voegde haar goede wensen voor een prettige avond bij die van Kate en Aggie. Tenslotte vertrok het jonge stel en na alle drukte heerste er weer stilte en rust in huis. „Wat zag ze er beeldig uit", herhaalde juffrouw Gilchrist, terwijl ze nog even in de hal bleef rondhangen. „Haast te mooi om waar te zijn. Als ik haar zo in avond toilet uit zie gaan, kan ik me niet voor stellen, dat het die kleine Teresa is, die altijd op mijn kamer kwam om plaatjes te kijken". „Ja, de tijd gaat snel", zei Kate. Juffrouw Gilchrist, verkoopster op de af deling kinderkleding van Sloane's waren huis, was een „blijvertje" in het pension van de dames Scanion. Ze was één van de eerste huursters geweest, lang geleden in slechtere tijden, toen Kate en Aggie nog vrouwen hadden geaccepteerd. Alle andere waren al lang vertrokken, maar juffrouw Gilchrist scheen eeuwig hier te zullen blij ven. Ze was klein en tenger en volgens Kate leek ze op een geplukte eendvogel. Ze had een grote uitstekende neus, een teruglopende kin en een lange magere hals, terwijl ze soms op een luidruchtige gille rige manier kon lachen. Ze was 63 jaar oud en bijna aan haar pensioen toe. Er was niets, dat in de plaats zou komen van haar werk in het warenhuis, en ook had ze geen naaste familie of vrienden, noch plan nen voor de toekomst. Soms dacht juffrouw Gilchrist hierover na, 's nachts alleen op haar kamer, maar meestal probeerde ze er niét aan te denken, omdat ze erdoor in paniekstemming geraakte. Terwijl ze nog wat namompelde over Teresa, ging de bel en ditmaal was het Cornelius Durkin, die Kate kwam halen om bij zijn getrouwde zuster een eenvou dig kaartspelletje te gaan gpelen. Cornelius werkte als chef op.de tapijt afdeling van Sloane's warenhuis en had Kate ontmoet via juffrouw Gilchrist. Ge durende ruim 15 jaar was hij nu al Kate's „aanbidder" en waarschijnlijk zou dit zó blijven, tot de dood van één van beiden er een eind aan maakte. In het begin van hun vriendschap Cornelius was toen 44 jaar oud geweest en Kate 47, hoewel ze zich uitgaf voor „achter in de dertig" was er bij Kate wél hoop geweest, dat hij haar ten huwelijk zou vragen. Ze droomde vaag van een klein aardig huisje in een voor stad, met een tuin voor Cornelius om wat in rond te ploeteren, terwijl zij 's avonds voor een behoorlijk maal zou zorgen, als hij van zijn werk thuis kwam. Maar Cor nelius sprak nooit over een huwelijk en met het verloop der jaren berustte Kate in deze ietwat halfslachtige toestand. Ze zou Cornelius niet graag meer missen; hij was in vele opzichten zeer nuttig. Hij vulde haar belastingbiljetten in, verrichtte aller lei kleine reparaties in huis, nam haar in zijn auto mee uit, kortom hij gaf haar het prestige van de vrouw, die een man heeft. I Hij speelde zijn rol van de altijd behulp zame en attente vriend zó goed, dat Kate zich niet voor kon stellen, hoe ze ooit zon der hem had kunnen leven.... „We zijn laat vanavond", merkte hij op, zodra hij binnenkwam. „Het leek me goed om May nog even te bellen om haar te waarschuwen, dat jij opgehouden werd door Teresa's vertrek naar het bal". Hij had een enigszins plechtige manier van spreken over zich. Eigenlijk was alles aan Cornelius min of meer plechtig. „Ik ^behoefde Teresa helemaal niet te helpen", zei Kate, „maar het is leuk om zo'n jong meisje zich in feestkleding te zien steken". „Ja, dat zal wel zo zijn", zei Cornelius. „Ze hebben er meestal heel wat tijd voor nodig". „Hèb je je zuster al opgebeld?" vroeg Aggie. „Ja, dat zei ik toch al". „Je zei alleen, dat het je een goed idee leek", wierp Aggie tegen. Ze was volko men ernstig, maar Cornelius verdacht haar ervan, dat ze de draak met hem stak, Ze deed dat wel meer. „Als ik iets een goed idee vind, dan han del ik dienovereenkomstig", antwoordde hij stijfjes. Hij hielp Kate in haar mantel en hield de deur voor haar open. „Goedenavond", zei hij tegen Aggie en juffrouw Gilchrist. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6