Gure wind en regenvlagen konden pret der Haarlemmers niet drukken Zuidelijke Zomerzotheid op winterse Kattenberg te hoort erbij Briljante operette-opvoering op de koude Kattenberg Henk Reedijk SCHOUS Veelzijdig feestprogramma in Haarlem Zuid-West A.v.d, Bogaard Vijf orkesten op de Grote Markt ZAADHANDEL JAN ROOZEN Rijwielhuis „WILHELMINA" LANDMEIER 13 Dansen in de kon STADION NIEUWTJES Moedige gymnasten TUINHANDSCHOENEN Geslaagde aubade G. H. M. Verheul overleden Vele gelukwensen voor „Haarlem-Noord" M kermisvermaak Matris P M. JANSEN „Nut en Genoegen" speelde voor Heemsteedse bejaarden Opgewekt feest in Spaarndam „Adel in livrei" Dienst uit Zuid-Oosterkerk voor wereldomroep VOOR WERKELIJK VERSE VLEESWAREN DINSDAG 1 MEI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De weersomstandigheden gedurende de gehele maandag hebben het ons onmo gelijk gemaakt, te schrijven over het „vrolijk Oranje-zonnetje", dat de feest vreugde in Haarlem tijdens Koninginnedag kwam verhogen. Het is er namelijk niet geweest, 's morgens niet, 's avonds evenmin. Wel was er de hele dag een sterke, koude wind, die weliswaar „het fier rood-wit-en-blauw vrolijk deed wapperen", maar tevens de feestelingen noopte, niet dan stevig ingepakt erop uit te trekken. De meeste oranje strikjes, die maandag zijn opgespeld, zijn dan ook op dikke jassen beland. Die Haarlemmers, die zich 's morgens vroeg nog eens lekker hebben omgedraaid, „omdat het toch geen, mooi weer is", zullen niet lang van hun herwonnen rust hebben kunnen genieten, want in alle wijken van de stad begonnen al vroeg diverse muziekverenigingen met hun „muzikale wandeling". Zo ook in Centrum, waar niet minder dan drie orkesten zich lieten horen: de Spaarnebazuin, de Haar lemse l'olitiekapel en Harmonie Crescendo. De eerste muziek, die op Koninginne dag op de Grote Markt weerklonk was overigens afkomstig van het muziekcorps van het Leger des Heils, dat omstreeks half acht plechtige koraalnlüziek inzette. Toen de aubade op de Grote Markt door enige duizenden kinderen ten einde was, werd het voor korte tijd wat rustiger in het centrum van de stad. REEDS LANG voordat op de Grote Markt het gezamenlijk concert door vijf muziekverenigingen zou beginnen (half twaalf) hadden zich tal van Haarlemmers achter de hekken geschaard, waardoor zij beter dan de dichte drommen, die zich nadien achter hen opstelden een fraai uitzicht kregen op hetgeen zich op de markt zou gaan afspelen. Dat was voor eerst het optreden van een drietal vrolijke muzikanten, dat voordien in het feestge woel in het centrum van de stad al veel bekijks had getrokken en nu in het afge zette gedeelte van de markt een potsier lijke muzikale vertoning ten beste gaf. Even daverde de Grote Markt zelfs van het gelach, toen een kleine jongetje, dat nieuwsgierig naderbij was gekomen, ijlings de vlucht nam, zodra de vervaarlijk rond tollende drummer te dicht in zijn buurt kwam. NA KORTE TIJD moest het drietal plaats maken voor een indrukwekkender orkest: de mannen van Harmonie Crescendo in hun keurige uniformen. Uit de verwarde klanken, die daarna links-en rechts opste gen. viel af te leiden, dat de overige vier orkesten: harmonie Sint Bavo, Kunstkring Apollo uit Spaarndam. harmonie Haarlem en het christelijk fanfarekorps „Arti et Religione", in aantocht waren. Nadat alle muzikanten zich voor en om dirigent Jos. de Klerk hadden opgesteld, klonk de eerste gezamenlijke mars. Het forse geluid, voortgebracht door zovele in strumenten en teruggekaatst door de om liggende gebouwen, zwol aan tot een in drukwekkend muzikaal machtsvertoon. Bijzonder ontroerend klonk daarna het „Judex" uit „Mors et vita" van Gounod, op plechtige wijze uitsluitend door de blazers uitgevoerd. Tijdens de tweede gezamenlijk gespeel de mars raakte een aantal muzikanten er even uit: kennelijk een gevolg van het feit, dat de repetitie honderdzestig man verwacht, nog geen twintig opgekomen op een mislukking uitliep. En toen gingen de vaandels al weer omhoog voor het laat ste nummer: het Wilhelmus. Zodra het concert ten einde was en de talrijke toehoorders zich begonnen te ver spreiden, klonk er ai weer muziek over de Grote Markt: ditmaal was het het carillon van de Grote Kerk, dat zich in het feest rumoer kwam mengen. Nog geen di'ie uur later arriveerde een nieuw orkest: de Alpenjagers van Will van Baekel, met zang van Jean van Stra ten, die zich in de muziektent nestelden met Tiroler klanken. Een alleraardigst intermezzo was het optreden van enkele microfoon-debutan- tjes; meisjes van vier tot zeven jaar. van wie er drie een gedichtje voordroegen en de vierde de kleine Marian Vos met veel bravour de accordeon bespeelde. Inmiddels waren op de Kattenberg nabij het Kenaupark de Flierefluiters uit Heer len begonnen met de opvoering van ,,'n Zomerzotheid", 's Avonds trad op dezelfde plaats op de operette-stichting „Het zin gende Zuiden" met „Gravin Maritza". Minder koud dan de bezoekers van de Kattenberg hadden het diegenen, die een plaats hadden bemachtigd voor de gratis avondvoorstelling in de Stadsschouwburg, waar de Letterlievende vereniging ,.J. J. Cremer" een opvoering gaf van „Ferdi nand Huyck". OOK DE REST van de dag is het cen trum van Haarlem waarlijk niet verstoken gebleven van muziek. Nadat de Spaarne bazuin er na het avondeten flink de pas had ingezet, keerden omstreeks acht uur Wim van Baekel en zijn mannen, de boe- renkapel, ditmaal samen „De Hooischelf" vormende, terug naar de muziektent op de Grote Markt, waaruit zij na verloop van tijd werden „weggejaagd" door „The Ball room Players". Dit amusementsorkest, ver sterkt met de zangeres Anny Palmen, speelde onder leiding van Dick van Har ten de dansmuziek voor het bal-champêtre, dat de kleine kinderen uit de naaste om geving van de Grote Markt nog lange tijd uit hun slaap heeft gehouden. EEN DERGELIJK BAL-CHAMPÊTRE werd ook gehouden in het Julianapark in Haarlem-Noord, waar de muziek ver zorgd werd door de Haarlemse Oranje band onder leiding van Pim Verdel. Was dit bal in hoofdzaak bestemd voor de oude- ADVERTENTIE jQje Nationale Feestdag is in het j Olympisch Stadion tevens: i INTERNATIONALE SPORTDAG j j ten bate van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers. j En het hoogtepunt van de dag is: j Vasco da GamaSheffield Wednesday (Brazilië) (Engeland) Voor het eerst in de voetbalgeschiede- j nis kan het Nederlandse publiek ken- nismaken met het meest legendarische elftal van Zuid Amerika. Ook u zult straks vertrouwd zijn met welluidende I namen als Hclio, Haraldo, Ademir (alias Marques de Menezes, fabrikant van plakplaatjes!), Mencca en Pinga. j Een edel vijftal met 81 interlands.... En daartegenover Sheffield Wednes- day met in haar gelederen Roy Stani- j fort, de elegantste back van Engeland, Alan Finney, Albert Quixall, Rcdferm Froggatt, één voor één artisten, die jj het oude Wednesday opnieuw in de eerste Divisie hebben gebracht. I Deze wedstrijd van allure zal worden opgeluisterd met sportdemonstraties, j gemeenschappelijke zang o.l.v. Wout Meijer, het roemruchte 130 man sterke muziekcorps Jubal uit Dordrecht en de Amsterdamse Politiekapel, o.l.v. Kapelmeester J. H. Pinkse. Bevrijdingsdag - zaterdag 5 mei - 3 uur ren, 's morgens hadden de kleine kinderen „hun" feest gehad en wel in de wethou der Westerveldschool, waar het Haarlems revue- en cabaretgezelschap „De Vonk" „De avontuurlijke lotgevallen van Pum- meltje" speelde. Terwijl het fanfarekorps „Arti et reli gione" 's middags een rondgang door Haarlem-Noord maakte 's morgens had het reeds als „wekker" gefungeerd re cipieerde het bestuur van de vereniging „Koninginnedag", afdeling Haarlem-Noord, in café-restaurant „Bolwerk" ter gelegen heid van het vijftigjarig bestaan. In Oost werd de reveille verzorgd dooi de St. Joris-band van de verkenners KJB. De gehele middag was in dit gedeelte van de stad gereserveerd voor de Oranje-ronde, de wielerwedstrijd, waarover elders meer. Ook in Haarlem-Oost werd 's avonds ge danst, op de Zomervaart bij de Nagtzaam- brug. Men maakte er een vrolijk Jordaan- feest van. waarbij het draaiorgel Jupiter" als gangmakend orkest fungeerde. DE KOUDE, HARDE WIND heeft voor al het Kleverpark parten gespeeld. Want zo het al voor de weinige toeschouwers, die des middags op het terrein achter de Kleverparkweg waren komen kijken naai de ttjandemonstratie door de gymnastiek vereniging „Bato" een koude bedoening was, hoeveel erger was het niet voor de turners en turnsters in hun luchtige kle dij. Niettemin werd het programma afge werkt: de brug met ongelijke leggers voor de oudste meisjes, oefeningen op de lange mat voor de jongens, ringzwaaien voor de dames en de springtafel voor de heren. Ook het trommelkorps van deze vereniging gaf een (verwarmende) demonstratie. Voor de kinderen was er 's morgens feest in de aula van het Kennemer Lyceum. Ook het Kleverpark had zijn openluchtbal: plaats van samenkomst was het Santpoor terplein. ADVERTENTIE alle maten SPEKSTRAAT 5 TELEFOON 16061 Wat er ieder jaar in de regeling van het Koninginnefeest in Haarlem ook moge ver anderen, de aubade van de lagere school jeugd op de Grote Markt is een vasl staand programmapunt, zonder hetwelk de Oranje dag zijn traditioneel karakter zou ver liezen. Het is ook een der zinrijkste num mers van de feestwijzer. Bovendien wordt de hulde aan de jarige Koningin door het dagelijks bestuur der gemeente, met de burgemeester aan het hoofd, in ontvangst genomen. Het verliep weer als van ouds, met dien verstande dat dit verloop bijzon der gunstig en ordelijk was: een knap staaltje van organisatie om zo met drie duizend kinderen te manoeuvreren en hen bij het aantreden als het ware tot een kluwen samen te winden, dat later zonder enige verwarring kon worden afgerold. De heer L. J. van Mechelen was er wederom in geslaagd met bekende en min der bekende liederen een aantrekkelijk aubade-programma samen te stellen en te zorgen dat het korps „Harmonie Crescen do" (dat als steeds meewerkte) over deug delijke begeleidingen beschikte. Dank zij de voorbereiding met behulp van muzi kaal bevoegde leerkrachten was aan de deelnemende scholen met succes bereikt, dat de liederen op voorbeeldige wijze ten gehore konden worden gebracht. Het is zelden voorgekomen dat de samenzang zo correct verliep, zo zonder uitschieters en remmingen, die bij massazang al gauw voorkomen. De heer Van Mechelen had zo- v.el het orkest als de zingende jeugd stevig in de hand. De taak nu de aubade op peil te houden, deze zo mogelijk nog op te voe ren, is hem volkomen toevertrouwd. Na de wijding gevende liederen „O Heer die daar...." en „Gelukkig is het land" volgden zangen op lente en zomer, een his torisch Brabants lied van Hertog Jan I, nog een nieuw vaderlands gezang en ten slotte het Wilhelmus. Verder moeten vermeld worden: verzorg de begeleidingen, vlaggengewuif en opge wekt gejubel na ieder liedje, eveneens een ovatie voor de heer Van Mechelen, toen deze door burgemeester Cremers met woor den van dank en een lauwerkrans gehul digd werd. Tenslotte was er het défilé voor de overheid, op stapmuziek van het korps van het Leger des Heils en van een pittig tamboerkorps van padvinders. Het was een zeer geslaagde aubade. JOS DE KLERK Droevig ongeval in de Kennemej-duinen Aan de gevolgen van een droevig onge val in de Kennemerduinen te Overveen is zaterdagmorgen overleden de heer G. H. M. Verheul, medevennoot van de N.V. Ver heul zand- en grinthandel te Haarlem: hij bereikte de leeftijd van zes en veertig jaar. Het bedrijf van de heren Verheul was bezig zand te halen uit de Kennemerdui nen voor het ophogen van gronden in Haarlem en de thans overledene was daar bij werkzaam. Hij hielp mee met het leg gen van ijzeren platen, waarop een vracht auto achteruit reed. Bij het naderen van een auto waarschuwde hij een ander, om weg te lopen. Door onbekende redenen raakte hij onder de auto en hij was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het St.. Elisabeths Gasthuis overgebracht. De Kattenberg in het Haarlemse Klever park was in de middaguren getransfor meerd in een openluchttheater waar het gezelschap De Flierefluiters uit Heerlen ,,'n Zomerzotheid" kwam opvoeren. Het zo merse aanschijn werd deerlijk geweld aan gedaan door de vlagende wind, die het vooral voor de dames geen onverdeeld ge noegen moet hebben gemaakt een sub tropisch klimaat te suggereren in een tem peratuur met dreiging van nachtvorst. De wind speelde ook de toeschouwers parten, die buiten de tribunes het spel trachtten te volgen. Voor hen werd het een stille pantomime. De acteurs en actrices dienden zich angstvallig bij de microfoons op te houden. Leek het er aanvankelijk op dat het op een mislukking zou uitlopen, men vond spoedig de gunstigste opstelling. Zo kon het spel zich dan toch nog vrij en vlot ontwikkelen en werd het publiek met burgemeester Cremers aan het hoofd onthaald op een genoegelijke voorstelling, die Cissy van Marxveldt's klassiek ver maarde geesteskind niet in de windsels liet liggen. Het stuk mag dan wel verouderd zijn en erg doorzichtig van constructie, het is mits goed gespeeld een aardige romance met dankbare typeringen. Voor zo'n gelegenheid als gisteren geboden, bleek het uitermate geschikt. Het is niet voor de openlucht geschreven, maar het misstaat niet. De Heerlense toneelgroep, die zich er mee aan de Haarlemmers pre senteerde, bleek het „in zijn zak" te heb ben. Onder regie van Pierre Cox kwam er een amusante vertoning uit, die voldeed door het verzorgde ensemble-spel, het ge mak, waarmee de rollen werden opgezet en de geestige typeringen, welke men erin aantrof. Met de figuur van de pseudo jonkheer staat of valt de opvoering. Jan Mathey bleek over de vereiste caricaturale ex pressie te beschikken om er een ge chargeerd enfant-terrible van te ma ken, waardoorheen de echte Gerrit Jan tfich nog te herkennen viel. De jonkheer in eigen persoon werd door Nic Hendriks eer baar, zij het wat ingehouden, gespeeld. De overige studenten bewogen zich met de nodige vrijmoedigheid over het plankier. Bij de dames zorgt de aanstellerige Ella Heuveling voor de contrasten. Op de wijze waarop Fientje Hekelaar de juffrouw het leven schonk, valt weinig aan te merken. Ze gaf het personaadje genoeg oppervlak kige superioriteitswaan mee om het spel aan zijn bedoelingen te laten beantwoor den. Ook hier zorgden de vriendinnen voor een frisse entourage, met bescheidenheid opererend en daardoor als groep toch sym pathieker dan de heren, bij wie wel eens naar opvallendheid werd gestreefd. Tante Mélie, de schakel tussen beide partijen, bleek in de vertoning een evenwichtige intermédiair. P. W. FRANSE ADVERTENTIE Het bestuur van de Vereniging „Konin ginnedag", Haarlem-Noord heeft maandag middag tijdens de receptie, in restaurant Bolwerk gehouden ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan, van vele zijden blijken van belangstelling ondervonden. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, die met zijn echtgenote aanwezig was. sprak zijn waardering uit voor het vele werk ten bate van de gemeenschap, speci aal in Haarlem-Noord, verricht. Het Haalrmese comité voor nationale feesten was vertegenwoordigd door de voorzitter, de heer E. H. Tenckinck. en de secretaris, mr. P. Fuhri Snethlage. Ook waren er afgevaardigden van de vereni gingen uit andere wijken. Mr. J. A. P. C. ten Bolckel herinnerde aan de goede sa menwerking tussen centrum en noord; van concurrentie, die er mogelijk vroeger ge weest is. is geen sprake. Verder boden gelukwensen aan de ge meentesecretaris. mr. H. E. Phaff. de hoofdcommissaris van oolitie. de heer J. Fontiine. een der hoofdbrandmeesters, de heer P. N. van Boekhoven en a-°evaaraig- den van de Vereniging van F.xpolitieke Ge- vanvenen. van de Bond van Oud-illegale werkers, welke organisaties contact onder houden met de jubilerende vereniging bii het voorbereiden van de nlechtigheden op de nationale herdenkingsdag. De Haarlemse bloemenmeisjes boden het bestuur en de gasten narcissen mei een oranie hart aan. De heer W. van Willige snrak namens Haarlems Bloei een geluk wens. Uit de uiterste zuidelijke gemeente van Nederland, het Limburgse Vaals, waar drie landen elkaar raken, was het operette- gezelschap „Het zingende Zuiden" naar Haarlem gekomen met een complete bezet ting orkest incluis om van „Gravin Maritza" van Emerich Kalman een open lucht-uitvoering op de Kattenberg te geven. Het was een riskante onderneming, omdat het nu eenmaal uitgesloten is met de weer goden een akkoord te sluiten en men af hankelijk blijft van hun nukken. Gelukkig bleek Pluvius' de zaak goed gezind, zodat het spel kon doorgaan. Maar de tempera tuur was niet van dien aard, dat een zitje op een der tribunes, van acht tot half twaalf, aan het publiek een onverdeeld ge noegen kon verschaffen. Men kon echter respect krijgen voor de prestaties van de Limburgers, die zich niet uit het veld lie ten slaan door de tegenwerking van ons klimaat. Zelfs het vrij omvangrijke orkest van amateurs en beroepskrachten wist soms, zij het met verkleumde vingers, op temperatuur te komen door deze warm bloedige muziek. Uit alles bleek dat „Gravin Maritza" een veelgespeeld repertoirestuk is van het ge zelschap. De regie zit knap in elkaar, de spelers acteerden met een vlotheid die vaak aan beroepswerk deed denken, de vocale partijen waren opvallend goed bezet en toonden een bezonkenheid van gerouti neerde zangcultuur, het koor klonk be heerst en het ballet, hoewel niet steeds figuratief interessant, was zeker van zijn taak. Bij dit alles bleken de natuurlijke be gaafdheid, de losheid van beweging en een niet onbelangrijk deel esprit een ro'. te spe len. De leden van „Het zingende Zuiden" vertolkten de zangteksten in het Duits en spraken in de parlando's een fonetisch correct Nederlands, dat zeer beschaafd aan deed, al was het dan geen zogenaamd „be schaafd" van boven de Moerdijk. De vertolkster van de hoofdrol, Tiny Boumans, wedijverde met haar mannelijke partner, de regisseur Wim Habets, op vo- ADVERTENTIE wrijving «UMPLEX-Cycloide. RIJWIELEN en HULPMOTOREN GEN. CRONJéSTRAAT 160 TEL. 12344 MARN1XSTRAAT 45 TELEFOON 25081 ZOMERVAART 150-152 TELEFOON 10172 Rijksstraatweg 246a Telefoon 22604 caal gebied. Hoe mooi deze stemmen zijn, kon men vooral waarnemen wanneer de microfoons even uitvielen. Aangepast aan hun temperamentrijk spel was dit zingen dusdanig als men het zelden hoort in de operette. Een heel mooi geluid en een de gelijke manier van zingen bleken ook het rijke bezit van Frieda Henskens, in de rol van de zigeunerin. Met ere heeft ook Ma- riët Rovers haar partij van Lisa vervuld. Onbevredigend kon men geen der overige figuren noèmen. Zij kweten zich allen op een beschaafde wijze ook in het komi sche van hun taak. Speciale vermelding verdiende, Annie Engelen, die van haar spreekrol (Vorstin Bozena) iets bijzonders maakte. Het gezelschap, waarvan de bekende zan ger Leo Ketelaars de muzikale leiding Zich bijna niet onderscheidend van andere vermaakstenten staat op de kermis tussen achtbanen, cake-walks, draaimolens en schietkramen een tent, waarop geschil derd staat „Film-marionetten". Het is het marionettentheater Bosco-Schmidt dat zich toch ergens wel onderscheidt van het ge wone kermisvermaak, omdat hier de oude kunst van de marionettenspelen, zoals men die nog kent bij onze zuiderburen, de Bel gen. nog beoefend wordt. De familie Bosco-Schmidt is uit Zwit serland afkomstig, maar zwerft voortdu rend door Europa om overal op kermissen hun eeuwenoud spel met de figuren-aan- touwtjes te laten zien. Inderdaad is het echte marionettenspel een kunst, die men moet liefhebben om haar te kunnen beoefenen en om haar vol doende te kunnen genieten. De familie Bosco-Schmidt beoefent haar met liefde. Dit wordt reeds duidelijk bij de prachtige aankleding en zorgvuldige af werking van de poppen. Ook de samen stelling van het programma verraadt de zorg, die eraan besteedt is. Met gramofoonmuziek als achtergrond wordt een czardas-violist opgevoerd, die begeleidt door een prachtig geparodieerde pianist met verbazende virtuositeit zijn opwindende Hongaarse klanken laat horen. De sopraan Erna Sack treedt als marionet op, begeleid door dezelfde pianist en dan sen uit een Chinese tempel worden door Oosterse figuren uitgevoerd op de maat van exotische muziek. Dit zijn enige van de meest geslaagde taferelen. In verschei dene scènes treft men een subtiele humor aan, die we echter misten bij de als speci fiek „komisch" aangediende stukjes. Het sloteffect, waarbij door schimmen- heeft, werd deze avond gedirigeerd door Leo Laans, een musicus die het klappen spel, bezien door een speciale bril gesug- van de zweep kent en blijkbaar „Gravin Maritza" wel eens vaker onder handen ge had heeft. Hoewel het gezelschap zich op monteringen in de openlucht ingesteld heeft (in het Openluchttheater van Valkenburg treedt het vaak op) zou men het, niet het minst om de kwaliteit, van de stemmen, wel eens in de schouwburg wil len horen. Wanneer die gelegenheid zich in Haar lem ooit zou voordoen, verzuime men niet ervan te profiteren. JOS. DE KLERK gereerd werd. dat allerlei voorwerpen naar het publiek gegooid werden, viel vooral bij de jongere toeschouwers in de smaak. Dit kon bepaald niet gezegd worden van een navrante dodendans door een lichtge vend skelet. Deze geldt trouwens voor de rest van het programma: de kwalificatie van uitstekende marionettenkunst houdt tevens een beperking in, namelijk dat deze de jeugdige toeschouwers, voor welker ge noegen de kermis toch in de eerste plaats bestemd is. ontgaat. KROCHT 6—8 t/o Hema TEL. 10353 Floresstraat 15 Haarlem - Telefoon 16518 IN HAARLEM-ZUID-WEST begon het feest om kwart voor negen met een rond gang van trommelkorps „De Rode Bande liers", achter wie zich weldra een grote schaar met oranjesjerpen en -strikken uit gedoste kinderen aansloot. Onder vrolijk gezang ging het door de kille ochtend naar het feestterrein achter de Christiaan Huygensschool waar, na het traditionele vlaghijsen en het Wilhelmus een aanvang gemaakt werd met de kinderspelen. Be halve de bekende spelletjes als waslijnren- nen, blokjes-rapen en serveer-sprinten was er ook een nieuwe vorm van touwtrekken in het kwadraat waarbij telkens vier jon gens aan een stuk touw zonder eind hun krachten maten. Meer dan 300 jongens en meisjes deden aan deze spelen mee, maar desondanks liep alles zo vlot van stapel, dat men precies op de vastgestelde tijd aan de prijsuitreiking beginnen kon. Des middags trad op hetzelfde terrein het kin dercircus Lambertha op. De verrichtingen van de clowntjes, het slangenmeisje, de parterreacrobaten en de vijf prille trape- zewerkstertjes, allemaal blauw van de kou in hun dunne zijden pakjes, oogsten bij het jeugdige publiek stormen van bijval. Achttien in smetteloos wit gehulde jon gelieden leerlingen van de sportschool H. W. Koelemeyer gaven vervolgens een demonstratie judo en jiu jitsu, waar bij zij elkaar met veel ceremonieel enkele ledematen probeerden uit te draaien. Geen wonder dan ook. dat vooral de mannelijke jeugd deze demonstratie op hoge prijs stel de en haar favorieten luidkeels aanmoe digde. De middag werd besloten met de gebrui kelijke gecostumeerde voetbalwedstrijd om de W. Hommes-wisselbeker, die opnieuw met overtuigende cijfers gewonnen werd door de ploeg van Rob Duisterhof waar in zich vooral een vurige cowboy en twee „dames op leeftijd" onderscheidden. 's Avonds werd een lampionoptocht door de buurt gehouden, waaraan ondanks de kille wind, meer dan 120 kinderen deel namen. De Postfanfare en Arti et Reli gione zorgden voor marsmuziek: vele be woners van Haarlem-Zuid-West hadden ter meerdere feestvreugde brandende kaar sen, lampions, e.d. in hun vensterbanken gehangen. Voor de rijpere jeugd was er in het ge- ••cllige zaaltje van „Ons Gebouw" aan de Kamerlingh Onnesstraat een bal gegeven. „The Blue Star Jazzmen" uit Velsen onder leiding van P. R. de Wijn zorgden voor pittige, toch beschaafde dansmuziek, waar bij vooral de uitstekende soli van trom bone. trompettist, klarinetspeler en drum mer opvielen. Zoals de laatste tijd een sympathiek ge bruik geworden is, heeft de Heemsteedse toneelvereniging „Nut en Genoegen" zater dag wederom met een van haar voorstel lingen geheel belangeloos een ontspan ningsmiddag voor de Heemsteedse bejaar den verzorgd. Deze had onder auspiciën van de plaatselijke afdeling van de Alge mene Nederlandse Bond voor Ouden van Dagen in hotel ..Het Wapen van Heem stede" aan het Wilhelminaplein plaats. Om het blijspel „Honderd meisjes op hol" door Joop Spit heeft het publiek enkele uren smakelijk gelachen. Het succes is 's avonds bij de opvoering voor de eigen donateurs niet minder groot geweest. Na afloop van de middagvoorstelling werden regisseur L. Beek en zijn spelers nog hartelijk toegesproken door de heer Ch. van der Erf, afdelingsvoorzitter van de genoemde bond. Ook werden nog enkele woorden van afscheid gericht tot de heer M. J. Beek, de binnenkort naar Afrika ver trekkende voorzitter van „Nut en Genoe gen". De opvoering van „Honderd meisjes op hol" wordt nog twee keer herhaald, name lijk op zaterdag 5 mei in het wijkgebouw „De Princehof" in De Glip en een week later in „Het Wapen van Heemstede". De minder gunstige weersomstandighe den hebben ook de bevolking van Spaarn dam niet kunnen weerhouden om Ko- niginne dag op uitbundige wijze te vieren. Des morgens waren de feestelijkheden begonnen met een vrolijke optocht van enige honderden kinderen die zich voor deze gelegenheid op hun fraaist hadden uitgedost. Voor de mooiste of origineelste kostuums waren fraaie prijzen beschik baar gesteld. Wij zagen o.a. een komplete „Boerenkapel", een afdeling van de „Spaarndamse marine". Ook reden enige aai'dige praalwagens mee. Met de Harmo nie „Crescendo voorop trok deze kleurige stoet over de dijk en door de voornaamste straten, overal veel bekijks trekkend. Omstreeks halfelf bracht een aantal schoolkinderen onder leiding van de heer S. F. van Dijk op de Westkolk een aubade, welke werd bijgewoond door burgemees ter mr. Cremers en wethouder de heer W. C. Bakker, die even tevoren in gezelschap van hun echtgenotes ter plaatse waren ge arriveerd. Zij waren verwelkomd door de voorzitter van het Oranjecomité de heer Wagenaar, waarna de zesjarige Hannie Liesrout mevrouw Cremers een boeket an jers aanbood. Na afloop van de zanghulde dankte de burgemeester de kinderen voor hun liederen. Hij verzocht hun standvastig te blijven in hun liefde en trouw aan Ko ningin en vorstenhuis. Hierna werden voor de kinderen diverse soorten wedstrijden gehouden, waarvoor grote belangstelling bestond. Voor het ringsteken op rijwielen voor personen boven 15 jaar meldden zich vele liefhebbers, waaraan de aan deze wedstrijd verbonden fraaie prijzen en wisselbeker wel niet vreemd waren. Om ongeveer vier uur was het weer de beurt aan de kleintjes die op de Westkolk van een aardige kindervoorstelling konden genieten. Des avonds zorgde het variété gezelschap van mr. Hadé ervoor dat de feestvreugde nog verscheidene uren voort gezet werd, hoewel het programma hier wegens het slechter wordende weer vroe ger moest worden geëindigd dan oorspron kelijk de bedoeling was. A tna/eurfoneel Het. korps van leerlingen en oud-leer lingen van de middelbaar technische school te Haarlem had voor het op haar 36ste jaarfeest op te voeren toneelstuk „Adel in livrei" van Henk Bakker uitgekozen. De opvoering vond zaterdagavond plaats in het gebouw St. Bavo. De keus was zeker wel gerechtvaardigd, want „Adel in livrei" is een genoegelijk niemendalletje, waarbij nergens gecompli ceerde karakters optreden en waarbij toch voldoende eer is te behalen aan de uitbeel ding van bepaalde types, die met al hun buitensporigheid en (misschien) onwaar schijnlijkheid toch nergens de lachlust op wekken, omdat zij ergens toch aansluiting blijven houden met werkelijk bestaande figuren, al zal het ons heden ten dage wel nooit gegeven zijn nog eens aristocratische figuren als de nietsdoende en verarmende Alfred de Beaucour of zijn onbewogen en zo mogelijk nog aristocratischer aandoen de knecht Marcel te ontmoeten. Het zorgen voor de humor blijft onder deze omstandigheden voorbehouden aan de tekst en de verwikkelingen, die het wis selen van de rollen van knecht en heer te weegbrengen, Hierbij is op te merken dat het merendeel van de lachsalvo's door de verwikkelingen werd opgeëist, omdat de grappige tekst wel erg gebonden bleek aan bepaalde figuren, als de opgeklommen ex portslachter Bolhuis en de slimme en op geld beluste kleermaker Polak. De „bons mots", die de schrijver de laatste in de mond legde deden de humor soms wel enigszins geweld aan en ook de in goede doen zijnde slager was vaak iets tè gewild, omdat de regisseur de opvatting huldigde dat hij dezelfde taal moest blijven spreken, als hij dat als slagersknecht gewend was. Overigens hebben regisseur Jan Kraak man en de medespelenden gezorgd voor een genoegelijke opvoering van dit ver haal van de arme aristocraat, zijn werken de oom en de opgekomen familie Bolhuis met sanguïstische vader, languissante moeder en oorspronkelijke en idealistische dochter. De centrale figuur bleek, ook krachtens zijn spel. de flegmatieke, vindingrijke knecht Marcel, die in zijn verwisselingsrol van edelman vaak nog beter voldeed dan zijn meester, die als knecht zijn roeping blijkt te vinden, teneinde de liefde te win nen van dochter Bolhuis, wier spel soms iets te vlak was, maar overigens aan het zelfbewuste, idealistische meisje wel recht deed wedervaren. De heer Bolhuis werd, zoals gezegd, net iets te caricaturaal ge speeld, maar deed in zijn ogenblikken van opvliegende snauwerigheid wel oprecht aan. Wijnhandelaar en schuldeiser Winkel man was niet erg overtuigend, maar de schrijver heeft deze figuur misschien wel iets te vaag gehouden en de rol was ove rigens ook te kort om op te vallen. De an dere schuldeiser Polak buitte de hem door de schrijver geboden mogelijkheden van „grappige" glossen wel uit. Oom Henri als de vaderlijke, verstandige figuur was mis schien iets te vlak. Tenslotte was er nog een kattig, bij de hand dienstmeisje dat met verve gespeeld werd en die voor knecht Marcel aan het slot van de voor stelling de aangewezen vrouw bleek te zijn. F. D. Zondagmorgen zal de dienst in de Ge reformeerde Zuid-Oosterkerk aan de Die- penbroekstraat, worden uitgezonden voor de Wereldomroep. De voorganger zal zijn ds. Okke Jager te Almelo. iMajoor F. v. d. Mev bevorderd tot luitenant-kolonel De majoor F. van der Mey, garnizoens commandant te Haarlem, is met ingang van 1 mei bevorderd tot luitenant-kolonel. ADVERTENTIE moet U bij Uw slager zijn! Hoe 't ook zij Publilcatle van da vnranlgde iteqeri in Haeriom en omstreken.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 15