Rl-FLAP 1956 MAGNEET geeft Uw baar ed Sectie Gezinshulp ontplooit grotere activiteit JAC. van MARIS U voelt niet Alkmaarder De Jong snelste nieuweling in Haarlem-oost 7 JAARVERSLAG „H UMANITAS" Jaarvergadering van „Volkshuisvesting" „Het witte legioen" Snip en Snap in Minerva „Hof van Eden" ging open voor 600 kinderen Afscheid van zuster A. Windhouwer Bij sluiting van liet Parkherstellingsoord Clubkampioenschappen voor schermers A mateurtoneel „Spel met een droom" vïvXviv. C. L. Alphenaar overleden WÊÊBKÊ^m Woning uitgebrand in Haarlem-Noord Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor Ds. Okke Jager spreekt voor de jeugd Nieuwe voorzitter R.-K. Reclasseringsvereniging Burgerlijke Stand van Haarlem DINSDAG 1 MEI 195 6 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In het jaarverslag over 1955 van de af deling Haarlem der Vereniging voor Maat schappelijk Werk op Humanistische Grond slag „Humanitas" wordt er de aandacht op gevestigd dat de „omzet" van de Haar lemse afdeling (dat wil zeggen de omvang en de kosten van het werk dat zij ver richt) in vijf jaar tijd is verdubbeld, maar dat het aantal leden daarmee geen gelijke tred heeft gehouden: in 1950 waren er 326 leden en in 1955 470. In het verslag is een overzicht gegeven van het werk der ver schillende secties. De eerste, Algemeen Maatschappelijk Werk, zag haar spreek uur iedere mandagavond van half acht tot half negen (in de Van Dordtstraat 88) be zocht door 76 mensen, van wie 8 verzochten om kleding, 4 om huisbezoek en inlichtin gen voor bejaarden, 11 om gezinshulp en -verzorging, 5 om hulp in financiële moei lijkheden, 10 om hulp in levens-, gezins- en huwelijksmoeilijkheden en 38 om ad viezen, inlichtingen, bemiddeling en ver wijzing. In de sectie reclassering waren op 1 januari zeven toezichthouders werkzaam, waar er in de loop van het jaar nog één bijkwam. Zij oefenden samen het toezicht over 17 personen uit. Er zijn echter nog meer medewerkers nodig. Hierover worden gaarne inlichtingen verstrekt door het secretariaat van deze sectie (Kamerlingh Onnesstraat 5, telefoon 26144). Negentien huisbezoeksters van de sectie Pejaarden bezochten in het verslagjaar samen meer dan 180 bepaarden. Drie bioscoopdirecties stelden gezamelijk per week 35 plaatsen beschikbaar voor de ontspanning van de onder de zorg van „Humanitas" vallende bejaarden. Voor hun recreatie werd meer gedaan: met medewerking van de directeur van de Stadsbibliotheek werden niet minder dan 1.374 boeken uitgeleend. Op 29 juni van het vorig jaar maakten 180 bejaarden een excursie naar Ouwe hands Dierenpark in Rhenen. Het werk van de sectie Kinderbescher ming komt nu op gang, nadat de eerste pogingen om tot samenwerking te komen met Pro Juventute vergeefs waren geweest. Als gevolg hiervan werden de sectie aan ADVERTENTIE SPECIAALZAAK Grootste sortering Vakkundige bediening Barrevoetestr. 19 - Tel. 15051 Eerste complex woningen in Delftwijkin juli gereed De coöperatieve woningbouwvereniging „Volkshuisvesting" hield dezer dagen in de wethouder Westerveldschool in Haar lem-Noord haar jaarvergadering, welke door een groot aantal leden werd bezocht. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer H. Booms, dat 1955 voor de vereniging in menig opzicht een bijzon der jaar genoemd kan worden. Eindelijk kon een begin worden gemaakt met de bouw van het complex van 224 woningen in „Delftwijk". De viering van het veertig jarig bestaan der vereniging was een groot succes; helaas viel het overlijden te betreu ren van de penningmeester, de heer Tel. Vooral bij de oudere leden stond hij bekend als een bestuurslid, dat steeds op bewon derenswaardige wijze zijn taak in de ver eniging opvatte. Persoonlijk zal de heer Booms de beste herinnering aan een zeer prettige samenwerking met de heer Tel be waren. Hij verzocht de aanwezigen enige ogenblikken stilte in acht te nemen ter na gedachtenis van de overledene. Hierna verstrekte de heer Booms enige mededelingen met betrekking tot de nieu we woningen waarvan het eerste blok waarschijnlijk in juli van dit jaar betrok ken zal kunnen worden. Spreker waar schuwde de kandidaatbewoners echter dat zij geen te hoge verwachtingen moesten koesteren ten opzichte van een toewijzing. Van het totaal aantal woningen krijgt de vereniging 50 toegewezen, bij dit per centage zijn vele urgente gevallen. Het plan tot aanbrenging van een elektrische wa- terverwarmingsinstallatie in iedere flatwo ning heeft het bestuur echter wegens de onverwachte aanmerkelijke stijging van de materiaalkosten, waardoor de totale aanschaffingsprijs de begroting met f 18.000 zou overschrijden, moeten laten varen. Wel zullen in de woningen gasgeysers worden aangebracht. Bovendien overweegt het be stuur een kredietaanvrage bij B. en W. ten behoeve van enige speciale voorzieningen. Zo zal op het dak van elk huizenblok één grote centrale radio- en televisiemast wor den aangebracht. Huurprijs Voorts deelde de heer Booms mede, dat de gemiddelde netto-huurprijs van de wo ningen pl.m. f 9.65 per week zal bedragen, waarbij dan niet begrepen zijn de opslagen voor de geysers, het schoonhouden van de trappenhuizen, de wasmachines, het onder houd van de gemeenschappelijke tuin en dergelijke. Gerekend moet worden op een totale huur van ongeveer f 11.50 tot f 12.50 per week. Uit het jaarverslag van de secretaris blijkt, dat het aantal leden steeds stijgende is, ondanks het feit dat nieuwe leden een verklaring moeten tekenen welke inhoudt dat zij gedurende de eerste vijf jaren geen aanspraak op een woning van deze ver eniging zullen maken. Op 31 december 1955 bedroeg het aantal leden 599. Bij de hierop volgende bestuursverkie zing werden de heren H. Booms, D. H. van Luyk, G. Hadders en J. H. J. Dekker, die aftredend waren, in hun functies van respectievelijk voorzitter, le penning meester, bestuurder en commissaris bij ac clamatie herkozen. In de plaats van de 2e secretaris, de heer A. J. de Zaayer, die zich niet herkiesbaar had gesteld, werd bij en kele kandidaatstelling gekozen de heer A. Klaassen. Voorts werd als commissaris ge kozen de heer H. van Ees. De heer Booms richtte enkele woorden van dank aan hel adres', van de heer De Zaayer, die zelf niet aanwezig was, voor het vele en goede werk door hem gedurende vele jaren ver richt. Tenslotte werd het bestuursvoorstel tot verhoging der contributie met f 0.10 per week ter bestrijding van de reparatiekos ten voor gebroken ruiten zonder hoofde lijke stemming aanvaard. het eind van het jaar twee gevallen toege wezen. De sectie hoopt dat de gezins voogdij in dit jaar een actief aandeel in dit werk kan nemen en geeft tevens de be hoefte te kennen aan een aantal geschikte pleegouders. De sectie Gezinsverzorging groeit ge stadig en er is geen verloop onder het per soneel. Wel deed zich een belangrijke mutatie voor in de leiding, doordat mevrouw WijnekusWiebenga werd op gevolgd door mevrouw M. O. Herman. De laatstgenoemde werd al dadelijk gecon fronteerd met een aantal organisatorische problemen, die samenvielen met het nood gedwongen uittreden van „Humanitas" uit het bestuur van de stichting Gezinshulp Haarlem, daar deze zich tegen de afspraak in ook met gezinsverzorging gaan bezig houden (omdat zij anders niet voor rijks subsidie voor haar gezinshulpen in aan merking zou komen). „Humanitas" nam toen zelf de gezins hulp weer ter hand en genoot daarbij het voordeel, dat de gemeente Haarlem bij wijze van overgangsmaatregel dit gezins hulpwerk volledig subsidiëerde, op dezelf de wijze als zij dit doet voor de plaatselijke st'chtingen voor gezinshulp. Inmiddels konden mede daardoor een gezinsverzorg ster, een gezinshelpster met primaire op leiding en een gezinshulp in dienst worden genomen. Het ledental van deze sectie is toegenomen tot 371 en het personeel be staat uit vijf gediplomeerde gezinsverzorg sters, één gezinshelpster en één gezinshulp voor hele dagen. In het afgelopen jaar werd in 42 gezinnen hulp geboden. Het Bureau voor Levens- en Gezins moeilijkheden (spreekuur iedere woens dagavond van acht tot negen in de Van Dordtstraat 88) behandelde in 1955 36 nieuwe gevallen. Het betrof 8 echtparen, 9 mannen en 19 vrouwen, van wie de leef tijden varieerden van 24 tot 84 jaar. Dc moeilijkheden waren in 12 gevallen levens moeilijkheden en betroffen voorts in 14 gevallen een huwelijk, en in andere geval len een erfenis, kinderen, een juridische aangelegenheid, een voogd ij kwestie, een huishoudelijke aangelegenheid en een ge val van inwoning. A mateurtoneel Drie avonden achtereen heeft de R.K. toneelverniging Thalia" in de stads schouwburg de opvoering verzorgd van het zo langzamerhand wel algemeen be kende toneelspel van Maarten van Vlucht „Plet witte legioen". Onder regie van Jan Icas van Dijk werd er door de Thalianen een redelijke voorstelling gegeven, waar van men de goede bedoelingen wel kon onderkennen, al dient te worden vastge steld. dat de talenten in deze vereniging dun zijn gezaaid. Het schortte nogal eens aan tempo en dat komt het niveau van een vertoning niet ten goede. Het stuk zelf is een vrij simpele zwart- en wit-teke- ning. waarin nogal wordt geïntrigeerd. Het laatste bedrijf brengt de lang verbeide ont maskering der schuldigen. In zijn eenvoud is dit toneelspel voor,,een, groep als Thalia een verstandige keus. Het milieu legt nog wel eens hinderlagen en vooral de dokters figuren blijken dan aan autoriteit heel wat in te boeten. Cor Wassenberg alleen ex celleerde. De luitenant van Harry Moors bleek uit het goede hout gesneden en de korporaal kreeg van Wim Smits een ko misch aanzien met een aardig chargerende Daat.je van Bertha Tamis-Koevoets als secondante. Van de verpleegsters zette Rie Turk een goed geaffecteerde freule tegen over een vrij vlotte sympathieke verschij ning van Ans van Nieuwland. Fr. Onder de titel „Een vrolijk mei-program ma" zullen de „dames" Snip en Snap vrij dag 11 mei in het. Minerva Theater te Heemstede een avondvoorstelling geven waaraan behalve door Willy Walden en Piet Muyselaar medewerking wordt, ver leend door Aa-e Rasmussen, Teddy en Hemk Scholten, Bert van Dongen en René van Vooren, benevens op muzikaal gebied door Jan Neuhuys aan de vleugel, het Maori Quartet en een Hawaiian-ensemble. ADVERTENTIE wmm Verkrijgbaar bij drogisten, kappers en speciaalzaken De speeltuinvereniging „Hof van Eden" in OudSchoten opende zaterdag 28 april op feestelijke wijze haar speeltuin aan de Muiderslotweg. Het hek rondom de tuin was versierd met vele vrolijk wapperende vlaggetjes. Omstreeks drie uur stelden zich ongeveer 600 kinderen op om, voorafge gaan door de St. Joris-drumband, een rondgang door dit stadsgedeelte te maken. Bij hun terugkomst op de speeltuin ont vingen de kinderen een traktatie, waarna zoals gewoonlijk een bestorming van de toestellen volgde. Zoals wij reeds meldden zal het door de afdeling Haarlem en omstreken van het Nederlandse Rode Kruis geëxploiteerde Parkherstellingsoord aan het Houtmanpad bij de Korte Zijlweg met ingang van 1 mei gesloten worden. Zaterdagmorgen was in het Parkherstel lingsoord een bijeenkomst, waarbij afscheid genomen werd van zuster A. Windhouwer, die van de oprichting in 1928 af, de patiën ten hééft verzorgd en nu met pensioen zal gaan. Aanwezig waren onder meer het bestuur van de afdeling Haarlem en omstreken van het Nederlandse Rode Kruis, de onder directeur van de Gemeentelijke Genees kundige Dienst, de heer D. Heijmans, ver scheidene artsen, patiënten en oud-patiën ten van het Parkherstellingsoord. De voorzitter van het bestuur, de heer J. J. Jurrissen, werd na zijn aankomst door de heer J. Schippers gelukgewenst omdat hij juist tevoren onderscheiden was met het officierschap in de orde van Oranje- Nassau. De voorzitter van het bestuur van de afdeling Haarlem en omstreken van het Nederlandse Rode Kruis, de heer J. J. Jurrissen, overhandigt zuster Windhouwer bij haar afscheid een radiotoestel. Vervolgens richtte de heer Jurrissen zich tot zuster Windhouwer, die hij prees voor het vele voortreffelijke werk dat zij voor het Parkherstellingsoord gedaan heeft. „Het is", zo zei de heer Jurrissen, „een sombere dag. In de eerste plaats vanwege het afscheid van zuster Windhouwer en in de tweede plaats omdat de afdeling Haar lem van het Rode Kruis zich genoodzaakt heeft gezien het herstellingsoord te -sluó*- ten." Toch heeft dit sluiten, aldus de spre ker, ook een optimistisch kantje, omdat de sociale voorzieningen, vergeleken bij voor de oorlog zo veel verbeterd zijn dat er wei nig behoefte meer bestaat aan een derge lijk herstellingsoord. Wat zuster Windhou wer betreft, zij heeft na meer dan 28 jaar hier de scepter gezwaaid te hebben, haar rust zeer zeker verdiend. De heer Jurrissen bracht haar dank voor al hetgeen zij heeft gedaan en bood haar namens de afdeling een radiotoestel aan, waarbij hij de hoop uitsprak dat God haar een welverdiende rust mag schenken tot in lengte van dagen. Ook de heer P. Floor werd in de dank be trokken, omdat hij als arts tal van jaren de medische controle heeft uitgeoefend, als dank waarvoor hij een asbak kreeg aange boden. Verder werd nog dank betuigd aan de medische diensten van de omliggende gemeenten. De vijf laatste patiënten, die nu nog aanwezig waren kregen ter herinnering een Rode Kruislepeltje aangeboden. Ten slotte richtte de heer Jurrissen nog een persoonlijk woord van dank tot het be stuurslid, mevrouw E. M. MullerBruijn, die tal van jaren de zaker van het herstel lingsoord heeft behartigd. Vervolgens sprak mevrouw E. M. Mul lerBruijn zelf een persoonlijk woord tot zuster Windhouwer, waarna dokter P. Floor het herstellingsoord vergeleek met een kwakkelende patiënt, die heengaat. Hij meende dat de ziekte aan economische oor zaken te wijlen was en dat de patiënt nu aan verval van krachten overleed. Dit ver val van krachten was intussen zeker niet aan zuster Windhouwer te wijten, die altijd een toonbeeld van krachtc en opgewektheid geweest was. Hiervoor wilde dokter Floor haar hartelijk danken. Nadat een oud-patiënt, de heer Brugman nog enige herinneringen had opgehaald en zuster Windhouwer had bedankt voor haar goede zorgen, sprak deze laatste een kort woord, waarbij zij iedereen voor de toe spraken en geschenken bedankte. Hiermede was het officiële gedeelte van dit afscheid beëindigd. Voorlopig zal zuster Windhouwer in het Parkherstellingsoord blijven wonen, maar wat er uiteindelijk met het gebouw gaat gebeuren is nog niet bekend. Hierover zal door het Rode Kruis nog onderhandeld worden met de gemeente Haarlem. In de schermzaal „Van der Valk" werden de Haarlemse clubkampioenschappen ge schermd. De wedstrijden, die grote belang stelling trokken, vonden onder de leiding van de heer v. d. Boogaard plaats. Niettegen staande zowel bij de dames als bij de heren barragepartijen moesten gehouden worden, had de wedstrijd een vlot verloop. Goede en spannende partijen waren bij de dames Erdt- sieckDengers en bij de heren floret Lancee Laarman en heren sabel Mulock Houwer— v. d. Ley. De stijlprijs voor dames floret werd gewonnen door de 11-jarige Yvonne Thiry (een fraai resultaat voor deze jonge leerlinge) en bij de heren floret door de heer Laarman. De uitslagen waren: Dames-floret: 1, mejuffr. Sengers kamp.: 2. mej. Erdtsieck; 3. Yvonne Thiry; 4. mej. Lefèbre. Heren-floret: 1. Lancée (kamp.); 2. Lam- mers: 3. Laarman: 4. Hoogerbeets; 5. Lr.yé. Heren-sabel: 1. Mulock Houwer (kamp.); 2. v. d. Ley; 3. Bosman; 4. Mayer. De heer v. <i. Valk reikte na afloop de prij zen uit. Wanneer wij ons goed herinneren, werd Hans Nesna's toneelstuk „Spel met een droom" in Haarlem reeds opgevoerd dooi de toneelverenigingen „Door Inspanning Uitspanning", „Nieuw Leven" en „Herman Heijermans"; welke voorstellingen uitvoe rig in ons blad besproken zijn. Het is daardoor overbodig nogmaals een résumé van de inhoud te geven, nu het vrijdag avond in gebouw St. Bavo door de toneel groep „S.Z." werd opgevoerd. Wel mag er even op gewezen worden, dat de intrige gevaarlijk dicht het ouderwetse melo-dra- ma benadert, waarbij het aan het inzicht van de regisseur wordt overgelaten, hierop de nadruk te leggen, of de wederwaardig heden in het molenaarsgezin aannemelij ker te maken door de spelers bij het tot uitdrukking brengen van hun gevoelens van de noodzaak van een zekere beperking te doordringen. En ofschoon het laatste uiteraard verre de voorkeur zou verdie nen, heeft regisseur Frans van Emmerik bij „S.Z." juist de ouderwetse speeltrant bevorderd. Vandaar dat de opvoering zich kenmerkte door een enigszins gezwollen stijl, die de twee ongelukkige wezen van D'Ennery beter zou passen dan een moder ner drama. Naar mijn smaak werden er in „Spel met een droom" teveel blikken ver twijfeld hemelwaarts gericht, te nadrukke lijk met de handen gewrongen en te wild in de haren gegrepen. Met dit alles werden de larmoyante aspecten van het stuk stevig geaccentueerd, ofschoon de handeling veel beklemmender wordt wanneer de spelers enige soberheid betrachten. Toch zou het onbillijk zijn de toewijding te miskennen, die door de werkende leden van „S.Z." zo duidelijk werd betoond. Ken nelijk hebben zij beseft dat dit toneelspel een moeilijke opgave was, waarvoor zij zich door een voorbeeldige rolkennis wil den wapenen. Met als resultaat een leven dige opvoering, die onder de gemaakte res tricties enige geslaagde typeringen ople verde. Van hen was Carel Schouten door zijn natuurlijke spel als veehouder Schram een der besten. De molenaar werd door Daan Spaargaren eveneens met gloed en overtuiging getekend, terwijl ook Ada Mudde-Ree als de fanatieke Suzanne eni ge goede scènes speelde. Frédérique Ströer was een gevoelige oude Marie, hoewel juist zij het sentimentele in haar rol veel min der sterk had kunnen aanvoelen. Jan de Keijzer leverde als de kunstschilder het gewenste contrast, Joke van Dorsten en Wim Plantema namen het gebruikelijke liefdespaar vlot en met succes voor hun i-«kemng. ADVERTENTIE dank zij het nieuwe fietswonder „fc" (overwonnen wrijving), dat in alle nieuwe MAGNEET rij wielen is toegepast. U schiet voor uit; snel, gemakkelijk, heerlijk! Magneet rijwielen met Vredestein banden! Raketstart De geringste pcdaaldruk is voldoende. Daarom is het rijden op een MAGNEET steeds weer een genoegen. Tob niet langer met uw oude fiets schakel over op een supersnelle en supcrlichtlopcnde een duw in de rug! Vermindert dit verli^'"^ a"erkleinste m" £°thet A"«nMAGl™È7T evenwicht !1Crk»oupteKt. 'USK" - vS -v.v.*. .♦(•«•Xv'w vtViVtVê'tVMVAVA'.vAVAVAWlOl*!*!*!*!*!*!*!*!*!*!*!*!*!*!*!*!*!*!»!' MAGNEET RIJWIELEN- EN MOTORENFABR1EK N.V. WEESP De traditionele wielerwedstrijd voor nieuwelingen, die gisteren voor de zesde maal door dc Oranjcbond „Prinses Juliana" en de Haarlemse wielerclub „De Kam pioen" In het programma van de Koningin nedagviering werd gehouden, is na een spannende eindsprint gewonnen door de jonge Alkmaarder Kees de Jong. Deze renner versloeg een zeventiental makkers met wie hij na de series, die respectievelijk door de Zaandammer Tol en de Haarlem mer .J-tufte. werden gewonnen, in-de finale overgebleven was. In de eerste serie van deze op het par koers Rich. Holkade-Diepenbrockstraat ge houden wielerwedstrijd, waren het in eer ste instantie de renners Bobeldijk, Koo nings en Rood die probeerden om een kop groep of ontsnapping te bewerkstelligen, maar daarin niet slaagden. Ernstiger scheen het te worden toen Rood, C. v. d. Aar en De Rooy gezamenlijk op zoek gingen naar ter reinwinst. Maar ook dit drietal was geen succes beschoren, want Sluis en Visser trokken het peloton weer op de vluchte lingen. De enige die succes had was Bruin. Edoch, toen hij met enkele honderden meters voor het peloton uitreed, kwam hij ten val en moest de strijd staken. Zijn enige achter volger, de tengere Tol werd hierdoor leider en deze liet. zich in het verdere verloop niet meer inlopen. De 27 deelnemers aan de tweede serie waren nog maar net vertrokken of Ter Weeme zette zich aan de leiding en gaf alles wat hij aan snelheid kon opbrengen. Enkele ronden hield hij dit vol en moest toen zijn overmoed bekopen met een zware inzinking, waardoor hij tenslotte de strijd moest opgeven. Elalverwege de tweede rit ondernamen Van Duin en Hillebrand een serieuze uitlooppoging, maar doordat Schoen en Verstraten in het peloton alarm bliezen, werd ook deze poging verijdeld voordat zij werkelijk gevaarlijk kon wor den. Zes ronden voor het einde ontsnapten Rutte en Zutt en toen dit tweetal nog ver sterking kreeg van-Schoen en Van Duin was de slag gevallen. Dit viertal liet zich niet meer achterhalen en in de beslissende sprint om de zege, toonde Rutte zich de snelste. Na enkele inleidende schermutselingen kreeg de finale in de tiende ronde een spannend karakter door een geslaagde ont snapping van Visser. Minder best verging het een zestal renners dat in deze periode van de strijd in een der bochten ten val In Haarlem-Oost werd maandagmiddag de jaarlijkse wielerronde gehouden in de omgeving van de Richard Holkade. Een foto van de renners in een der bochten. kwam. De Amsterdammer Zutt was er het ergst aan toe en moest weggedragen wor den. De ontsnapte Visser bleef onverstoorbaar voor de gebeurtenissen achter zich op volle kracht doorrijden. Pas toen De Groot, Van Duin, De Rooy, Spaans, De Jong en Rood de gordel van „Kampioenen" die aan de kop van het peloton het tempo drukten voor hun clubgenoot-Visser wisten te doorbreken, moest de.leider geleidelijk ter rein prijsgeven.-Dertien ronden Voor de streep werd Visser ingelopen. Tal van renners poogden nadien nog om alleen weg te komen, maar geen van allen kregen zij een kans. De eindsprint moest de beslissing brengen en hierin toonde De Jong zich de snelste. Eerste serie: 1. Tol (Zaandam) de 30 ron den in 36 min. en 6 sec. 2. Sluis (Badhoeve dorp); 3. De Rooy (Amsterdam). Tweede serie: 1. Rutte (Haarlem) de 30 ronden in 35 min., 37 sec. 2. Zutt (Amster dam): 3. Van Duin (IJmuiden). Finale: 1. De Jong (Alkmaar) de 40 ron den in 48 min. 20 sec.; 2. Schoen (Zaan dam); 3. Koger (Haarlem); 4. Van Duin (IJmuiden); 5. Sluis (Badhoevedorp); 6. Rood (Alkmaar); 7. Visser (Santpoort); 8. Rutte (Haarlem). Clubklassering: 1. „Alcmaria Vic" 16 pnt. 2. De Kampioen 18 pnt. Te Haarlem is in de ouderdom van 54 jaar overleden de heer C. L. Alphenaar, directeur van de muziek- en instrumenten- handel W. Alphenaar aan de Kruisweg. De thans overledene genoot in muziekkringen grote bekendheid door zijn werkzaamheid in het bestuur van de vroegere H.O.V. en als leider van een concertbureau. Na elders zijn opleiding te hebben genoten, kwam hij in 1922 in dienst van de zaak van zijn vader, de heer W. Alphenaar. Toen deze in 1936 overleed zette de thans overledenè de zaken met zijn broer voort. In dat jaar werd hij gekozen, als opvolger van zijn vader, tot lid van het bestuur van de Haar lemse Orkestvereniging. Bij het instellen van het Noordhollands Philharmonisch Or kest is hij afgetreden. Na de bevrijding be hoorde de heer Alphenaar tot de mede oprichters van het comité van jonge toon kunstenaars, dat tot doel had jonge musici in de gelegenheid te stellen voor het voet licht te treden. Onder leiding van de thans overledene is het concertbureau Alphe naar uitgebreid en ook heeft hij meege werkt aan het optreden van vele solisten in Haarlem. De crematie is bepaald op vrijdag 4 mei na aankomst van trein 11.02 uur te Wester- veld. Maandagavond omstreeks half elf is brand uitgebroken in de woning Lotter- straat 24 in Haarlem-Noord, waardoor het gehele huis is uitgebrand. Omwonenden ontdekten de brand en belden aan, doch kregen geen gehoor. Toen zij tenslotte de ruit van de voorkamer insloegen, verscheen de hoofdbewoner van het perceel, de 32- jarige heer A. R., die zich reeds te bed had begeven, voor het raam van de dakkapel. Toen hij onmiddellijk naar beneden kwam, moest hij tot zijn grote schrik vast stellen dat de gehele benedenverdieping in lichter laaie stond. Hij rende daarop weer naar boven en wist zijn vier kinderen van vier, vijf, zes en acht jaar via de dakgoot naar een nabijgelegen huis in veiligheid te brengen. Gelukkig was er op dat ogenblik niemand anders meer in huis. De vrouw des huizes was die avond bij een kennis op bezoek en een inwonende kostganger was ook afwezig, zodat zich geen persoon lijke ongelukken hebben voorgedaan. De brandweer, die men onmiddellijk ge waarschuwd had, was spoedig ter plaatse en bestreed het vuur met enige stralen, doch kon niet verhinderen dat de gehele woning uitbrandde. De brand is vermoedelijk ontstaan door oververhitting van enig houtwerk aan de schoorsteenmantel. De bewoner had na melijk zelf zijn schoorsteen gebouwd van rode bakstenen, die bij elkaar gehouden werden door hout- en triplexwerk dat zich dicht bij de kachelpijp bevond. Waai-- schijnlijk is dit hout geschroeid en in brand geraakt. De bewoners waren tegen brand verze kerd. Zaterdagavond wordt er in de Wilhel- minakerk aan de Gedempte Oudegracht te Haarlem een jeugdsamenkomst gehouden, waarin zal spreken ds. Okke Jager over: „Het vanzelfsprekendheidsgevoel, hoe ko men wij er aan en hoe raken wij het kwijt". Verder werken mee Hans Okel (orgel), Cor Beek (zang) en de heer H. T. van Eijk (declamatie). Wegens zijn leeftijd is de heer J. A. B. Klein Schiphorst afgetreden als voorzitter der afdeling Haarlem van de R.K. Reclas seringsvereniging. Hij blijft ais adviseur aan de afdeling verbonden. Tot zijn opvol ger is benoemd mr. R. F. A. Laane, tot dus ver secretaris. Mr. Chr. F. M. van Koppen zal het secretariaat waarnemen en blijft vice-voorzitter der afdeling. HAARLEM, 28 april 1956 ONDERTROUWD: 28 april, D. van Eijs- bergen en M. E. von Otter. GEHUWD: 28 april, F. van der Weide en E. A. van Bruggen; E. J. J. Lups en C. Rom; J. H. Wijnveld en E. S. Werf. BEVALLEN van een zoon: 27 april, G. C. van Vliet—Hollander; H. E. Kooreman—van der Sluis: 28 april, T. H. TerpstraSchou- wink, 2 z. BEVALLEN van een dochter: 26 april, E. R. JoustraBartels; 27 april, M. W. Th. Veen- hofter Metz. OVERLEDEN: 26 april,, J. E. van Epen Keuier, 84 Jansstraat; J. S. Zonnenberg, 69 j„ Stationsplein; 27 april, E .F. Kroes, 70 j., Crayenesterlaan: C. VersterreSchouten, 84 j.. Jansweg; M. A. Koch—Huysers, 34 j., J. J. Hamelinkstraat; A. M. van BeusekomPle ging. 60 j„ Zijlstraat; C. M, J. van Schie, 9 m., Kamperlaan.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3