Werk van Freek van den Berg in het Huis Van Looy Jongens weten vaak nog niet wat zij worden willen Crescendo's opmars in uniform veroorzaakte wrokgevoelens Springconcours op terrein W agenweg-Emauslaan Stille tochten op vrijdagavond Beroepententoonstelling kan richting bepalen en belangstelling wekken Verwijt: klimaat van „Pak-aan"-actie uitgebuit voor eigen inzameling Viering bevrijdingsdag DONDERDAG 3 MEI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Interscholaire sportwedstrijden Politieke voorlichting op oriënteringsbijeenkomst Prijswinnaars van hobby wedstrijden Jehova Getuige weigert burgerlijke dienstplicht STUKADOOR EN MARINIER Een goed vak leren Lichtreclames doven Gedeeltelijke revisie van proces tegen kamp leider Röhrig Drie jaar geëist tegen Amsterdamse inbrekers Ir. E. van Konijnenburg overleden Oud-hoofdingenieur- directeur van de Rijkswaterstaat Examens In „Het Huis Van Looy" wordt tot 13 mei werk van de schilder Freek van den Berg tentoongesteld. Men mag hem nog tot de jongeren rekenen. Het zou me verbazen als hij de veertig al bereikt had. Na die leef tijd pleegt men zo langzamerhand meer v van „tijdgenoten" te gaan spreken. Een jongere in ieder geval toont Van den Berg zich in zijn werk en het ziet er naar uit dat dit nog wel enige tijd, langere tijd mis schien, het geval zal zijn. Hij is een enthou siast, vitaal en soms misschien ietwat naïef optimistisch mens. De manier, waarop hij zijn materiaal gebruikt, leert ons dat hij echt van het schilderen houdt. Hij is anders dan zij, die zich tot het schilderen gedre ven voelen om in de eerste plaats te getui gen van iets en het werk niet altijd als een genot ondergaan. Van den Berg, die het gelijk velen zijner generatiegenoten niet gemakkelijk heeft gehad, weel. echter goed dat hij, wil hij een bestaansrecht als kunstenaar waar maken, iets te vertellen zal moeten hebben dat van hem persoonlijk is, waarmee hij zich onder scheidt van wat vóór hem was of naast hem bestaat. Hoezeer hij op zoek is naar een eigen wijze van vertellen blijkt uit de stijlverschillen van zijn doeken. Maar ook al zal hij tot een eigen wijze van vertellen gekomen zijn, dan kan dit niet bereikt zijn zonder dat hij iets te vertellen heeft gehad. Dit laatste lijkt nu dan wel het geval bij schilderijen met kinderen, op zo aantrek kelijke wijze gezien. Men kan nog enige invloed in enkele van deze doeken van Van Dongen bespeuren. In zijn lust tot schil deren heeft Van den Berg zich onder meer door deze meester laten leiden. Op deze wijze kan hij zo plezierig zijn lust botvie ren. Zijn enthousiasme belemmerde enige tijd een zekere zelfcritiek. Thans lijkt me deze invloed wel voldoende verwerkt tot iets persoonlijks. Maar nóg legt hij zich toch iets te spoedig neer bij het verwor vene en ware enige twijfel daaromtrent op zijn plaats om hec al te handige, dat doet denken aan de manier van uitvoeren van sommige reclametekenaars, uit het werk te houden. Zoals die schilderijen met kinderen nu worden voorgedragen, hebben ze iets van vergrote illustraties. Het illustratieve ligt Van den Berg blijkens zijn grafiek trouwens wel. Expressionisten hebben op hem ook in vloed gehad. Hij heeft die invloed gezocht, omdat hij weet dat het expressionisme een beweging is van hen, die vóór alles wensen te getuigen van iets. We hebben dit al meer gezien en maar al te vaak wordt het mid del, de uitdrukkingswijze, tot doel. Van den Bergs enthousiasme, zijn haast soms, voorkomt dan een te grote concentratie op het middel alléén. Echter heeft hij toch vooral nodig een aanleiding tot een schil derij, die hem enigermate beet pakt. En dat doet het meest de persoonlijkheid van een ander met wie hij geconfronteerd wordt. Zo komt hij me interessanter voor in portret ten dan in interieurs, stillevens of land schappen. Van het laatste onderwerp trof fen we overigens toch enige aantrekkelijQce zaken. Wat meer bedwongenheid, van bui ten af veroorzaakt of van binnen uit ge voeld lijkt me voor Van den Berg een nood zaak. Als hij zijn enthousiasme zelf moei lijk kan beteugelen, zal hij onderwerpen Op 17, 18 en 19 mei wordt in Haarlem het jaarlijkse Pinkstertoernooi gehouden, waaraan de Bond van Leerlingen en Oud leerlingen van de MTS te Dordrecht, het Corps van Leerlingen en Oud-leerlingen van de MTS in Haarlem en het Corps van Leerlingen der Middelbare Landbouw school van Deventer meedoen met respek- tievelijk 70, 65 en 50 deelnemers. De wed strijden worden sinds 1930 gehouden. Het programma, dat de sportcommissie van de Haarlemse MTS, waaraan de heren J. Dingemans en P. Blad van de afdeling Oud-leerlingen als adviseurs zijn toege voegd, heeft samengesteld, vermeldt voor 17 mei een ontvangst door het bestuur van het Haarlemse corps in hotel Royal, waar na des avonds van acht tot halfelf zwem en polowedstrijden worden gehouden in het Sportfondsenbad. Op 18 mei worden er tussen negen en vier uur voetbal-, hockey- en atletiekwed strijden gespeeld in het Heemsteedse Sportpark. Om halfzeven biedt het korps zijn gasten een gezamenlijke maaltijd aan in hotel restaurant Brinkmann. Daarna volgt tot twaalf uur een gezellige avond in de Kroonzaal met gelegenheid tot het maken van een dansje. Op de laatste dag, 19 mei, zijn er tussen negen uur en halftwaalf volleybalwed strijden in de gymnastiekzaal van de Van der Leyschool in Haarlem-N. Een gezamen lijke koffiemaaltijd in Brinkmann en de Prijsuitreiking besluiten het Pinkstertoer nooi. De school, die op alle gebied de beste resultaten behaalt, krijgt een wisselbeker, die thans in het bezit is van Deventer. Voor de sporten afzonderlijk zijn ook nog prijzen, zoals de Prins Bernhardbeker, die na de oorlog door Prins Bernhard is geschonken en op het ogenblik in de school van de Haarlemse MTS staat. Freek van den Berg: „Stad bij avond". moeten aanpakken, die hem enige moeite geven in die zin, dat hij meer nog tot besef komt van eigen persoonlijkheid. BOB BUYS Het bestuur van de Vereniging voor Vrouwenbelangen, Vrouwenarbeid en ge lijk Staatsburgerschap belegt dinsdagavond 29 mei in restaurant Brinkmann een oriën teringsbijeenkomst rnet het oog op de ko mende verkiezingen,' waarbij spcekstcrs van vijf politieke richtingen in het kort het beginselprogramma van haar partij zullen uiteenzetten. Voor de Antirevolutionaire kiesvereni ging zal mevrouw P. H. AttemaRoosjen uit Katwijk het woord voeren, voor de Ghristelijk-Historische Unie mejuffrouw mr. E. A. Haars uit Breukelen, voor de Katholieke volkspartij mevrouw J. J. A. LuyckSleyfer uit Amsterdam, lid van de Provinciale Staten van Noordholland; voor de Partij van de Arbeid zal spreken het Haarlemse gemeenteraadslid mevrouw T. KerkhoffPet en voor de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie mevrouw mr. E. A. J. ScheltemaConradi, eveneens lid van de gemeenteraad van Haarlem. Op 5, 6 en 7 april werden in de Vondel school in Aerdenhout drie hobbydagen ge houden, georganiseerd in de gezamenlijke actie van de werkgroep Vrijetijdsbeste ding, de stichting ter bevordering van het hobbywerk in Nederland en het jeugdblad „Ahoi". Hieraan waren voor de bezoekers verscheidene wedstrijden verbonden.. De prijswinnaars zijn thans door de wedstrijd commissie bekend gemaakt. De eerste prijs-winnaars zijn: Wedstrijd houtkennis: Ben Evers, Joh. Wagenaarl. 52, Heemstede; kleuren-wed- strijd: Peter v. Buren, Verspronckweg 13, Haarlem; radio-wedstrijd: Ineke Beets, Oranje Nassaulaan 91, Overveen; mecca no-wedstrijd: U. Bijvoet, Hendrik Roozen- laan 13, Haarlem; hobby-wedstrijd: Nol Lindeman, Charlotte Bourbonl. 20, Sant poort; tekenwedstrijd: Rob de Bakker, Hof van Egmond 42, Haarlem. Voor de Alkmaarse rechtbank heeft te recht gestaan de 21-jarige bankbediende R. K. uit Castricum die, nadat hij wegens gewetensbezwaren van militaire dienst was vrijgesteld, geen gevolg had gegeven aan een oproep zijn burgerlijke dienstplicht te vervullen. K., die Getuige van Jehova is, noemde zich een gezant van het Koninkrijk Gods, die geen taak kon aanvaarden van enige gezagsinstantie van een ander koninkrijk. De officier van justitie eiste een half jaar gevangenisstraf en een jaar rijkswerk inrichting. Geld voor speelgoedactie verduisterd. De Alkmaarse rechtbank heeft C. S. uit Bergen veroordeeld tot tien maanden ge vangenisstraf en voorwaardelijke terbeschik kingstelling. Hem was ten laste gelegd van de V.A.R.A.-speelgoedactie bij een fabriek te Krommenie een bedrag van 250 gulden te hebben verduisterd. Er was een jaar gevan genisstraf tegen hem geëist. BIJ DE BESCHRIJVINGEN, DIE wij reeds gegeven hebben van de beroepen- tentoonstelling in de salonboot „Neeltje", is het nut van een dergelijke tentoon stelling wel naar voren gekomen. Dit nut is echter in de eerste plaats van belang voor diegenen, die zich moeten afvragen welk beroep zij moeten kiezen: dus de schooljeugd van de hoogste klassen van de lagere scholen. Zien zij het nut van een dergelijke tentoonstelling in en wat meer is, doen zij er ideeën op voor hun toekomst, met andere woorden geeft de tentoonstelling hun richtlijnen bij het kiezen van een vak, ambacht of beroep? Om dit vast te kunnen stellen hebben we één der rond leidingen bijgewoond zoals die iedere dag voor de schooljeugd uit de hoogste klassen der lagere scholen worden gehouden. Woensdagmiddag was de Zandvoortse Karei Doormanschool aan de beurt. Een negental jongens werd onder leiding van hun onderwijzer ontvangen door de heren Venema en Hessels, die beiden om beur ten de explicaties bij de rondleiding ver zorgden. De jongens volgden gespannen de toe lichtingen, die van ieder beroep apart wer den gegeven. Velen van hen hadden nog geen idee wat zij worden wilden, maar er waren toch ook uitzonderingen. Zo wilde één knaap stukadoor worden en een andere gaf schuchter de wens te kennen marinier te willen worden. Nu was er voor dit laat ste beroep niet veel op de tentoonstelling voorhanden, maar de jonge stukadoor-in- spe kwam volledig aan zijn trekken, want er was een uitgebreide stand aan dit mooie, morgen van Koninginnedag voor het stad huis minder eensgezind dan het zingen, want achter het vrolijk geschal van het koper gingen gevoelens van wrok schuil jegens de in nieuwe uniformen opmar cherende Harmonie Crescendo. Haar ver schijning in onberispelijk niéuw tenue kwam vooral voor de niet geüniformeerde korpsen als een onaangename verrassing, die zij maar moeilijk konden verkroppen. Velen in het publiek meenden hierin een resultaat te zien van de met zoveel enthou siasme begonnen „Pak-aan"-actie. En dit was ook wel te begrijpen omdat „Crescen do" bij deze actie was betrokken. De gel den die voor deze uniformering zijn be steed iverden echter door een eigen actie comité van deze harmonie ingezameld. Dit heeft de andere bij „Pak-aan" betrokken korpsen ernstig gegriefd omdat zij menen, dat hier misbruik is gemaakt van het kli maat, dal zij gezamenlijk met de „Palc- aan"-actie hebben geschapen. De afspraak, die bij deze overkoepelende actie werd gemaakt was namelijk, dat alle eigen inzamelingsacties hierin zouden wor den gebundeld. Daarbij zou dan boven dien gepoogd worden de vele korpsen van Haarlem door fusies tot grotere eenheden te maken, welke opzet ten dele reeds is verwezenlijkt. Ook „Crescendo" zou hier aan meedoen door zich, na de viering van zijn jubileum te fuseren met Apollo", maar hiervan is niets gekomen. Het grief van de andere korpsen is ook, dat „Cres cendo" herhaaldelijk zijn medewerking aan bepaalde inzamelingsacties onthield en ondertussen voortging met zijn eigen in zameling, waarbij de naam „Crescendo" weliswaar was vermeld, maar waarbij het publiek blijkens de reacties van thans toch de indruk heeft gehad dat hier sprake was van een onderdeed van de „Pak-aan"-actie. Dat de Harmonie Crescendo inmiddels al kans heeft gezien tot aankoop van uni formen over te gaan kwam voor de leiding van de „Pak-aan"-actie als een volkomen verrassing en het was voor de andere, nog niet geüniformeerde korpsen die gelijk tijdig aanmarcheerden kennelijk een bit tere pil, omdat zij hier het resultaat zagen van een actie, die de hunne had door kruist. Niet lang geleden wendde, naar wij vernamen, een van de bestuursleden van „Crescendo" zich tot de leiding van de „Pak-aan"-actie met de mededeling, dat er reeds f 8.000 van de benodigde f 12.000 bij een was gegaard en het verzoek hem te informeren omtrent mogelijkheden om ook de rest bij elkaar te krijgen. De Pak-aan- leiding beraadde zich hierover en wendde zich toen tot het bestuur van Crescendo met de mededeling dat de f 8000 eventueel zouden kunnen worden aangevuld, indien zij op rekening van de „Pak-aan"-actie zouden worden overgebracht en indien de leiding daarvan inzage zou krijgen van de offerten voor de uniformen en het werke lijke ledental. Het bestuur van Crescendo wees dit van de hand met de mededeling, dat deze zaken niet haar, maar het des betreffende actie-comité aangingen. Daar na werd niets meer vernomen tot op de morgen van Koninginnedag deze harmonie ineens geüniformeerd de Grote Markt op marcheerde. Ofschoon men op zichzelf be wondering kan hebben voor het eigen initiatief van „Crescendo" en de andere korpsen een zekere jalouzie wellicht niet te Het blazen ging bij de aubade op de i ontzeggen valt, is dit naar veler gevoelen moeilijk te rijmen met de solidariteit, die voor het gezamenlijk doel van de actie Pak-aan moest worden opgebracht. De onderlinge verhoudingen van de harmonie korpsen welke door de „Pak-aan"-actie ontegenzeggelijk waren verbeterd, zijn hierdoor blijkens de reacties wel ernstig verstoord. Dat neemt overigens niet weg, dat de andere korpsen reeds van hun voor nemen hebben kennis gegeven om de „Pak-aan"-actie in alle opzichten loyaal te blijven. Van de zijde van het bestuur vamde Har monie Crescendo ontvingen wij een brief met de volgende inhoud: „Op Koninginnedag is de Harmonie „Crescendo" voor het eerst in uniform verschenen. Wat dit aan werk van ons actie-comité en aan offers van de leden heeft gekost, daaromtrent willen wij niet uitweiden. Het publiek schijnt, naar wij van verscheiden zijden vernomen hebben, van mening te zijn, dat deze uniformen zijn verstrekt door de bekende „Pak-aan"- actie. Dit moeten wij ten stelligste tegen spreken. „Harmonie-Crescendo" heeft de uniformering op eigen initiatief bewerk stelligd, wat niet weg neemt dat wij ten allen tijde aan de actie van „Pak-aan" zullen medewerken, opdat ook de andere Haarlemse muziekkorpsen in uniform zul len komen. Wij hopen hiermede een ver keerde voorstelling hieromtrent uit de weg te hebben geruimd. SECRETARIS" maar moeilijke beroep gewijd. Veel be langstelling bestond er ook voor het be roep van zeeman en een klein model scheepje dat door jongens van één dei- ambachtsscholen was vervaaardigd wist de jonge bezoekers dan ook geruime tijd in zijn ban te houden. Een teken van de algemene belangstel ling van de jongens was wel de omstan digheid dat zij rustig met de explicateur meewandelden en op de vragen, die hij hun stelde, vaak de juiste antwoorden wis ten te geven. Begrip Zo bleek uit hun antwoorden dat zij drommels goed begrepen wat het belang van de tentoonstelling was en tevens wat het voordeel was om spoedig een goed vak te leren, inplaats van veel geld te ver dienen door het uitvoeren van los werk, waardoor zij uiteindelijk geen vakkennis zouden opdoen en voor eventuele andere' bazen betrekkelijk waardeloos zouden zijn geworden. De jongens uit Zand voort werden, zoals reeds gezegd, erg door de zee aangetrok ken, maar hierbij moesten zij, aldus de heer Venema, goed beseffen dat het zee mansleven niet alleen maar varen en vreemde havens bezoeken is, maar dat er ook bezwaren aan kleven in de vorm van het langdurig van huis zijn en het betrek kelijk weinige dat zij dan geleerd zouden hebben en wat voor een betrekking aan de wal in het algemeen niet voldoende is. Het leerlingensysteem bij de diverse beroepen lokte ook wel aan. Aangezien de aanmel dingen voor de ambachtsscholen eind mei gesloten zijn en de meeste jongens nog niet hadden besloten welk vak zij wilden gaan leren zou deze opleiding in de praktijk de meest aangewezen weg zijn, om onmiddel lijk na het beëindigen van het schooljaar met een nieuw ambacht te beginnen. Succes De heren van het Gewestelijk Arbeids bureau vertelden nog dat de meeste rond leidingen een succes waren. Het merendeel van de jongens en ook de meisjes trou wens, voor wie een ander deel van de ten toonstelling van meer belang was, toonde zich zeer geïnteresseerd en de hoop is ge rechtvaardigd dat de rondleidingen ook in die zin succesvol zullen zijn, dat verschei dene jongens en meisjes er een idee van zullen hebben opgedaan welke richting zij moeten kiezen. Op deze wijze zullen in de vier weken dat de salonboot „Neeltje" in het Spaarne ligt alle Haarlemse scholen aan de beurt komen en óok zullen dan de leerlingen van de hoogste klassen van twee lagere scholen uit IJmuiden en twee uit Zandvoort de tentoonstelling bezichtigd hebben, zodat men verwacht bij de sluiting van deze unieke expositie aan ongeveer 1600 jongens en meisjes de vaak onmisbare voorlichting te hebben gegeven, die voor hun verdere levensloop zo positief beslissend kan zijn. Voor de viering van de bevrijdingsdag wordt zaterdag een springconcours gehou den op .het terrein aan de Emauslaan en Wagenweg te Haarlem en verwacht mag worden, dat voor dit onderdeel van het programma grote belangstelling zal be staan, omdat bekende springers naar Haar lem zullen komen. De organisatie van het springconcours is in handen van het bestuur der afdeling Oost van het Haarlems comité, dat zich verheugd over het feit, dat een goed pro gramma aangeboden wordt, maar het is teleurgesteld door het afkeuren van het terrein in eigen omgeving. Iiet was aan vankelijk de bedoeling een eenvoudig springconcours te houden op een terrein aan de Prins Bernhardlaan nabij het Van Zeggelenplein. Deelnemers uit Haarlem en omgeving werden verwacht, maar toen in het land bekend werd, dat in Haarlem een springconcours gehouden werd, hebben zich velen gemeld. Het terrein aan de Prins Bernhardlaan werd echter afgekeurd en om het concours toch doorgang te doen vinden werd contact opgenomen met het college van B. en W., dat besloot het terrein aan de Emauslaan beschikbaar te stellen. Vorig jaar zijn op dit terrein twee keer wedstrijden gehou den (op Koninginnedag en ter gelegenheid van de Sportweek) en gebleken is, dat de omgeving geschikt was voor het doel. Het bestuur hoopt, dat de bewoners uit Haar lem-Oost toch naar de Haarlemmerhout zullen trekken. Het publiek zal buiten het terrein moeten plaats nemen. Er hebben zich negentig deelnemers aan gemeld. Daardoor moest het programma gewijzigd worden. Om elf uur zal worden begonnen met springen voor drie groepen, namelijk ruiters, die geen prijzen gewon nen hebben in concoursen, jeugdige deel- nemers(sters) en ruiters, die nooit zijn uit gekomen in officiële wedstrijden. Om twaalf uur zal een keuring van jachtpaarden worden gehouden. In de jury hebben zitting mr. M. M. Kwint en jhr. P. Quarles van Ufford. Na de pauze om twee uur begint een springconcours voor jacht paarden. Daarna zal het elegantste paai'd worden aangewezen en tot besluit van het programma volgt het springconcours, waar aan een groot aantal paarden zal deelne men. De jury bestaat uit luitenant-generaal J. van der Plaag, generaal-majoor Schim mel en dr. M. PI. P. M. Eysvogel. Tot de deelnemers behoren mr. R. M. C. J. van Zinnicq Bergmann, majoor W. F. K. Bischoff van Heemskerck, J. A. E. van Vilsteren, H. van den Berg, J. van der Slik- ke, dokter Proetske, C. J. Spangenberg, C. en Rob Kouwenberg en G. van Spaendonk. De jongste deelnemer is elf jaar. De leiding berust bij de heren J. H. Wij- Ier uit Santpoort en A. van Eeuwijk uit Haarlem. Op de avond van de vierde mei zullen wij wederom onze gevallenen uit de tweede wereldoorlog herdenken. Voor zover nodig verzoek ik de burgerij die avond als uiterlijk kenteken van deze nationale herdenking de vlaggen van zes uur des avonds tot zonsonder gang halfstok te hijsen. Tevens moge ik een dringend beroep op het bedrijfsleven doen om de ontsteking van buiten- en étalageverlichting, zoals neons, lichtbakken, enz. die avond achterwege te laten. Verlichting van openbare gebouwen zal die avona niet plaats vinden. De burgemeester van Haarlem, CREMERS In Haarlem en omgeving worden vrijdagavond de volgende bijeenkomsten en stille tochten gehouden: HAARLEM-CENTRUM 18.45: bijeenkomst in de Grote kerk, spreker dr. G. Snijders, organist Klaas Bolt. Van de cantate „Herboren Holland" van Jos. de Klerk wordt het eerste deel uitgevoerd door een koor en het symfonieorkest „Haerlem". Binnendragen van fakkel. 19.30: opstellen en vertrek van de stille tocht op de Oude Groenmarkt, via Spekstraat en Grote Houtstraat, naar het monument aan de Dreef. Aansteken gasflambouw. 20.00: twee minuten stilte bij het monument. HAARLEM-OOST 19.15: vertrek stille tocht van de Zomervaart (Nagtzaambrug) naar de Dreef. HAARLEM-WEST 19.15: vertrek stille tocht van het Verenigingsgebouw aan de Kamerlingh Onnesstraat. 19.20: vertrek van het Theemsplein. 19.25: vertrek van het Oranjeplein. 19.35: vertrek van het Hasselaersplein. 20.00: samenkomst bij het monument aan de Westergracht. Inleidend woord van de heer F. Vink. Toespraken door pater W. P. M. Beekman O.F.M. en de heer M. A. Reinalda, oud-burgemeester van Haarlem. Muzikale medewerking verlenen het jongens- en mannenkoor van de kathedrae basiliek onder leiding van dr. A. M. I. de Kat, het muziekkorps van het Leger des Heils onder leiding van kapelmeester B. Schut jr. HAARLEM-NOORD 18.45: bijeenkomst in de Immanuëlkerk, Van Egmondstraat; sprekers dr. A. la Fleur en ds. G. Koch. 19.25: vertrek stille tochten van de Floresstraat en het Marnixplein. 19.30: vertrek van de Muiderslotweg. 20.00: samenkomst bij het monument op de Jan Gijzenbrug. Sprekers zijn dr. H. van der Loos en Pater Hutjens; medewerking verlenen het mannen koor „Elektrisch materiaal" onder leiding van Joh. van 't Vlie en „Har monie Crescendo" onder leiding van Jac. Bijster. Na afloop leggen van bloemen. SPAARNDAM 20.00: bijeenkomst bij het monument op de IJdijk. 20.15: dienst in de hervormde kerk; voorganger ds. J. Kroon. OVERVEEN 18.00: samenkomst in een der gebouwen van Publieke Werken te Overveen. Sprekers zijn: ds. G. Toornvliet, gereformeerd predikant en pater C. Tij nagel O.F.M. 18.45: vertrek stille tocht naar erebegraafplaats aan de Zeeweg. 20.00: twee minuten stilte. HEEMSTEDE 19.45: bijeenkomsten in de gereformeerde kerk aan de Koediefslaan, hervormde kerk aan het Wilhelminaplein en de r.k. kerken aan de Herenweg en het Valkenburgerplein. 20.00: twee minuten stilte; tijdstip wordt aangekondigd door brandweersirene. 20.50: stille tocht van de Heemsteedse Dreef (Zandvaartkade) naar het monu ment op de Vrijheidsdreef. HOOFDDORP 19.30: vertrek van hét Marktplein van de stille tocht naar de algemene be graafplaats. 19.45: luiden van klokken. 20.00: twee minuten stilte. 20.30: herdenkingssamenkomst nabij het raadhuis te Hoofddorp; spreker kape laan Bakker uit Heemstede. Verzocht is van zes uur des avonds tot zonsondergang van openbare gebouwen, particuliere gebouwen en vaartuigen de vlag halfstok te hangen. Op 23 mei zal voor de bijzondere straf kamer van de rechtbank te Utrecht het revisie-proces beginnen tegen de Duitser P. Röhrig, eertijds leider van het gevangen kamp Rees, waar 287 Nederlanders stier ven. De revisie heeft betrekking op de vraag of en in hoeverre R. verantwoorde lijk gesteld kan worden voor de slechte huisvestingstoestanden in het kamp en voor zekere mishandelingen, door zijn onderge schikten gepleegd. Niet in revisie komen de aan R. persoonlijk ten laste gelegde geval len van mishandeling, welke de verdachte ook niet betwist heeft. Als verdediger zal optreden mr. B. H. J. de Pont te Amster dam. Voor de rechtbank te Amsterdam ston den twee 23-jarige Amsterdammers terecht aan wie tal van inbraken en diefstallen ten laste waren gelegd. De dagvaarding vermeldde onder meer: juwelen uit een villa in Amsterdam-Zuid geroofd voor een waarde van f 38.000; het kantoor van een reclamebureau aan de N.Z. Voorburgwal overhoop gehaald en het meubilair goed deels vernield op zoek naar de sleutels van de brandkast, buit f 800 en diverse andere inbraken in Amsterdam, alle ge pleegd in november van het vorig jaar. De ene verdachte is al 8 maal veroor deeld, de andere 2 maal. De een is her haaldelijk ontvlucht uit opvoedingsge stichten. De officier van justitie vroeg tegen ieder 3 jaar gevangenisstraf. Tijdens het verhoor van de rechercheur, die het tweetal na hun arrestatie bij het vooronderzoek had gehoord, vroeg een van hen deze politieman: „Als ik het goed be grijp, dan schijnt het, dat mijn maat achter m'n rug een deel van de juwelen heeft verkocht, die we niet kwijt konden raken. Is dat inderdaad zo?" „Aan die vraag kleven wat pijnlijke kantjes", antwoordde de rechercheur. Hij kreeg toestemming van de president het antwoord schuldig te blijven. De verdachte wierp een achterdochtige blik op zijn medeverdachte, van wie hij door een par ketwacht was gescheiden. In zijn requisitoir bracht de officier hul de aan de Amsterdamse recherche, die er in is geslaagd bijna de gehele buit aan juwelen spoedig te achterhalen. Uit het dossier bleek dat hoewel slechts enkele inbraken ten laste waren gelegd de jongens bijna iedere avond op roof uitgingen. Zij waren tenslotte door een nachtwaker op heterdaad betrapt. De rechtbank zal op 15 mei uitspraak doen. Ir. E. van Konijnenburg, oud-hoofdin genieur van de rijkswaterstaat, voorzitter van de Nederlands-Egyptische Kamer van Koophandel, is na een kortstondige ziekte in de ouderdom van 86 jaar in Den Haag overleden. De begrafenis is reeds geschied. Ir. Van Konijnenburg nam op water bouwkundig gebied zowel in Nederland als in het buitenland een vooraanstaande plaats in. Hij schreef onder meer „De scheepsbouw vanaf haar oorsprong", dat nog steeds als een standaardwerk op dit gebied geldt. Een andere bekende publika- tie van zijn hand is het in 1905 verschenen boek „Scheiding van Maas en Waal". In 1906 werd ir. Van Konijnenburg be noemd tot lid van de Nederlands-Belgische commissie voor kanalisatie van de Maas. Zijn ontwerp tot kanalisatie van de Maas, het plan voor een kanaal WessumNe- derweert alsmede het ontwerp voor het Maas-Waal kanaal hebben tot grondslag gediend voor de waterbouwkundige onder handelingen tussen Nederland en België in de jaren 1911 en 1912. Op 1 maart 1914 verkreeg ir. Van Ko nijnenburg verlof uit 's rijksdienst. Hij werd benoemd tot directeur van de Neder landse aannemersfirma Bos en Heyblom bij de Suezkanaal-maatschappij in Egypte. Onder zijn leiding werden de plannen tot verdieping en verbreding van het Suezka- naal ter hand genomen. In 1925 maakte ir. Van Konijnenburg plannen ter overbrugging van de Maas te Maastricht. Deze sloten aan bij de oude Romeinse brug en zijn nadien uitgevoerd. Voor het uitbrengen van technische ad viezen voor verbetering van de bevaar baarheid van de Donau en het voorkomen van de verzanding van de haven van Con- stanza vertoefde de heer Van Konijnen burg in 1929 en 1930 enige malen in Roe menië. In 1936 werd hij voorzitter van de Nederlands-Egyptische Kamer van Koop handel. In deze hoedanigheid leidde hij de grote Nederlandse tentoonstelling te Cairo in 1938. Evenals zijn broer, de kunstschil der Willem Adriaan van Konijnenburg, schilderde en tekende hij. Op een exposi tie van zijn werken kort voor de oorlog in de kunstzaal Kleykamp waren meer dan 200 tekeningen tentoongesteld. Groningen. Doctoraal examen Biologie: H. Winter. Groningen. Doctoraal examen Rechtswetenschappen: J. van Waard, Veen- dam. Kandidaatsexamen in de Sociale We tenschappen: mej. J. M. Mijnheer, Zwolle.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11