Officiële opening Prinses Marijke-school in Delft wijk ZWÏ Ruim 130 jongelui sloofden zich uit in rolschaats wedstrijd HMVM Opgepast, klaar herstel Zonnig verzetje voor jong en oud op Orionweg De electrische installatie WEZELMAN Zeeman, pas op!" DONDERDAG 3 MEI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 „Kinderziel mag niet de dupe worden van neiging tot collectivisme" Burgerlijke Stand van Haarlem Twee broers bekennen levensmiddelendiefstal Expediteur uit Lisse verdacht van meineed Examens Opening Singermuseum Donzige huidjers^S Bouw radiotoren in Markelo vertraagd Weer buitenlandse pleeg kinderen naar Haarlem Nieuw-Guinea „autonome provincie van Indonesië" Uit Helder's verpakte reuze-keuze van een IgjOT biscuitje geniet je! Haarlemse rechtbank Gevonden of gestolen tas werd onderpand De opstelling van het Hildebrandmonument V oor bereidende bespreking op Haarlemse Stadhuis Vier opvoeringen door De Toneelvereniging De „Prinses Marijke-school" aan de Din- kelstraat in Haarlem-Noord, die reeds in de tweede helft van december van het vo rige jaar in gebruik werd genomen, is woensdagmiddag officieel geopend. Deze school is een waardevolle aanwinst voor de vereniging tot stichting en instandhou ding van een christelijke school voor bui tengewoon lager onderwijs in Haarlem, die zich voordien tevreden moest stellen met het schoolgebouw aan de Sophiastraat, dat reeds lang nie> */\eer aan de eisen van de tijd voldeed. In zijn openingswoord betuigde de waar nemend voorzitter van het schoolbestuur, de heer W. F. Jansen, de dank van het be stuur aan allen, die hebben bijgedragen aan de totstandkoming van het nieuwe schoolgebouw. Wat het onderwijs aan deze school betreft, merkte de heer Jansen on der meer op, dat de vorderingen, die de wetenschap maakt en dan vooral die wetenschap, die zich bezighoudt met de mens in zijn totaliteit ook in de kringen van het christelijk buitengewoon onderwijs met belangstelling zullen worden gevolgd. ..Steeds verder tracht men door te dringen in de diepere schachten van 's mensen geest; ook de kinderziel en in het bijzon der liet zieleleven van het zwakbegaafde kind zijn voorwerp van intensief onder zoek. Toch wil ik ook wijzen op gevaren, die hier dreigen", zo zei de heer Jansen. „Er is een neiging in onze huidige samen leving, ook met betrekking tot de vraag „hoe is deze mens?", tot „collectivisme". Men drukt dan al spoedig een stempel op ieder individu en het is vaak moeilijk een bepaald etiket te vergeten. Bij al ons gra ven in 's mensen geestes- en zieleleven mogen wij nooit vergeten ons vast te hou den aan het feit dat de mens is geschapen naar Gods beeld". Volgens spreker hangen het onderwijs voor moeilijk opvoedbare kinderen, voor kinderen met leer- en op voedingsmoeilijkheden, met partiële de fecten, en het toepassen van methoden, die gebreken en afwijkingen onderkennen zeer sterk samen met levensbeschouwing. Se lectie en therapie vragen derhalve om de eigen sfeer, die haar uitgangspunt kiest in de openbaring Gods in Christus. „Op het personeel van onze school rust met het oog hierop dan ook een grote verantwoorde lijkheid". Samenwerking Na de heer Jansen hébben ng vele andere sprekers het woord gevoerd. Allereerst wethouder W. C. Bakker, die namens het gemeentebestuur van Haarlem zijn geluk wensen kwam aanbieden. De wethouder verklaarde zich er verheugd over, dat dit gebouw gesticht kon worden in samenwer- ADVERTENTIE VOOR UW VAKAMTIE een SPORTIEVE CAMERA, 6/R. scherpe foto's, lens F 8, achromat.. rompontspanner, flitsaansluiting, afstandinstelling, ligt prettig in de hand 25.50 Cederen PARAATTASf 8.90 - 10.50 Idem met lichtsterkere lens F. 4,5 59. FOTOHANDEL HERBERT, Lange Veerstr. 13 HAARLEM, 2 mei 1956 ONDERTROUWD: 2 mei, J. Th. van Vier- sen en M. B. Mskkelie; M. van der Walle en W. J. Groen; M. Azier en S. J. M. Steffens; J. W. H. Halsema en L. van Laar: B.. B. Sin- tenie en A. M. Smakman; A. L. Heiloo en J. Nouwen; G. C. IJzerman en W. M. Keesmaat; W. C. A. Moorman en M. E. Menken; P. J. van Henten en J. C. M. van der Leen: Ch. M. R. Giesen en M. Hertog; J. A. de Groot en W. Appel; J. M. A. Kersten en J. van El; J. J. H. Reemer en F. H. D. Ek; C. van Bakel en W. C. Woudenberg; C. Vredeveld en J. J. De Beyser; H. A. J. M. Nieuwenhuijs en M. C. J. van Eijck; F. O. van Doom en Th. E. Rooijers: L. Roodenburg en P. Snoek: A. M. Schneiders en M. Weber: G. R. Bodeving en G. M. Scheurkogel; H. Femim en A. M. Slot; J. Grasman en M. M. de Vries; G. A. J. Molenaar en F. M. P. Hetem; G. J. van Opzeeland en J. Meiboom. GEHUWD: 2 mei: A. P. Webbe en M. M. Lippus; L. D. Roubos en J. M. C. Broer; W. A. van den Brink en H. Th. van Leeuwen; A. Lurz en J. H. R. Joo9ting Bunk; A. G. Bastiaenen en M. J. E. G. Wildeboer; Chr. Ouwens en P. C. M. Hogervorst; A. J. van Wetten en G. C. Rensink; W. Verhagen en J. J. K. Kloezeman; J. H. van Schie en L. G. van Huijssteeden; D. Silvis en A. Veldhuis; D. J. Kiekens en J. Backer. BEVALLEN van een zoon: 1 mei. J. H. TervoertBroekhof; P. D. Beendersde Keizer; A. Beeremans—van der Laan; M. Ui tholO ussoren BEVALLEN van een dochter: 1 mei. P. M. StouthamerBliek; G. W. CapellenUiten- daal; D. J. LuttermanHoenderdos; L. H. BroekmanFluitsma; M. Koolvan den Ban; 2 mei, N. S. HietbrinkBrouwer; W. Helmerhorstvan Heijs; G. Chr. Lammers van Horsen. OVERLEDEN: 30 april, H. Boven, 75 j., Regulierstraat; 1 mei, Th. Huijbens, 68 J., Leidsestraat; G. DoumaFolkers, 91 j., Jans straat. king tussen verschillende kerkelijke ge zindten. Ds. Th. A. Vos, hervormd predi kant in Arnhem, sprak als voorzitter van de landelijke vereniging voor christelijk buitengewoon onderwijs. Iiij zei onder meer, dat effectief onderwijs aangepast dient te worden aan de capaciteiten van het kind, zeer zeker dus ook aan die van het zwakke kind. Ds. G. H. van der Woord bood namens de vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bij bel in Haarlem en namens de kerkeraden van de hervormde gemeenten van Oud- Schoten en Spaarndam een theeservies aan. De heer J. M. P. Richters, consulent in al gemene dienst van het buitengewoon lager onderwijs prees de medewerking welke, naar hij wist, het Haarlemse gemeentebe stuur aan alle soorten onderwijs pleegt te verlenen. Hij deelde mee, dat sedert 1948 tachtig tot honderd scholen en veertig gymnastieklokalen voor het buitengewoon lager onderwijs zijn gebouwd. Verder spraken nog de jeugdpsychiatcr J. P. Petersma namens de G.G.D., de neer J. de Groot, inspecteur van de afdeling jeugdvorming en volksontwikkeling van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, ds. H. W. Wierda namens de Gereformeerde Kerken van Haarlem- Noord en Zuid, de heer C. G. F. van Vliet, die als voorzitter van het ouderfonds „het sieraad van deze omgeving" een filmpro jector aanbood, mejuffrouw D. Vrij namens het christelijk kleuteronderwijs in Haar lem en het hoofd der school, de heer J. Mol, die namens het personeel van de Prin ses Marijke-school twee kleden aanbood. Bezichtiging Verscheidene sprekers op deze bijeen komst, die onder meer werd bijgewoond door de echtgenot van de Commissaris der Koningin in Noordholland, mevrouw mr. J. A. Prinsen-De Jong. hebben in hun toe spraak de nagedachtenis geëerd van ds. M. G. Blauw, de onlangs overleden voorzitter van het schoolbestuur. Na afloop van het officiële gedeelte is het gebouw door de aanwezigen bezichtigd. Van de particulier secretaresse van Ko ningin Juliana was bericht ontvangen, dat de Koningin met belangstelling kennis heeft genomen van de opening van de school. In de nacht van 30 april op 1 mei heeft De Haarlemse rechtbank heeft donder dagmorgen de zaak tegen een expediteur uit Li-se voortgezet, die zich te verant woorden had wegens meineed in een civiele procedure met een verlader. De procedure ging over een pakje met een motormagneet, dat de verlader wilde doen verzenden, maar dat in het expeditiebedrijf was zoek ge raakt. De officier van justitie was van mening, dat er van meineed sprake was en. eiste een gevangenisstraf van zes maanden. Mr. J. van den Marei, die als verdediger optrad, betoogde, dat niet vaststaat, dat het pakje was aangeboden en dat er van mein eed geen sprake kan zijn. Hij pleitte vrij spraak. De uitspraak volgt op donderdag 17 mei. Amsterdam.. Gemeentelijke Universiteit Bevorderd tot arts: mevr. H. F. HolIJff, mej. H. Posthumus, mej. E. C. M. Oudejans en de heren J. Grupstra, W. G. Sillevis Smitt, L. G. Oltmans en L. A. G. M. Cremers, allen te Amsterdam. Artsexamen le gedeelte: C. J. Roijer, A. A. Verveen, A. H. Green en K. W. Slaterus, allen te Amsterdam. Bevor derd tot doctor in, de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld: ..On the „Residue" in Hearing" E. de Boer, geboren te Amster dam. Doctoraal examen Aardkunde: H. Ch. R. Varenkamp. Amsterdam. Kandidaatsexa men Wis- en Natuurkunde: R. T. Slotboom, H. J. Kisch, beiden te Amsterdam; G. Schaar, Wormerveer. Doctoraal examen Geschiede nis: P. Hoogenboom. Emmen. Doctoraal examen Frans: mej. C. J. Cohen, Amster dam; mej. J. M. Pardoen, Haarlem. Kandi daatsexamen Geschiedenis: mej. E. Wemer, Amsterdam. Doctoraal examen Geschiedenis: S. M. U. Shmad, Den Haag; met lof voor het kandidaatsexamen Politieke en Sociale We tenschappen (sectie a): P. R. Baehr, Am sterdam. Delft. Ingenieursexamen Electrotechnisch Ingenieur: Y. F. Popta, Overveen. Leiden. Kandidaatsexamen K. Wis- en Na tuurkunde: W. van Laar, Leiden. Doctoraal examen Biologie: G. F. Mees, Leiden. Doc toraal examen Scheikunde: J. A. Gras, Lei den. Doctoraal examen Wiskunde: T. de Heer, Den Haag. Utrecht. Kanddaatsexamen Rechten: mej. E. Tonnaer, Venlo; A. P. van Uffelen, Den Bosch; mej. H. J. Kalkman. Utrecht; C. J. Wijt, Utrecht; H. Meuldijk, Rotterdam. Doc toraal examen Rechten: D. Kaat, Hoorn. De Commissaris der Koningin in Noord holland, dr. M. J. Prinsen, zal zaterdag 12 Mei het „William Singer Memorial"- museum aan de Oude Drift te Laren officieel openen. Twee zalen van dit cultureel centrum zijn ingericht voor werken van William H Singer, die geruime tijd in Laren heeft gewoond. Deze stukken vormen het groot- ste gedeelte van de vijfhonderd schilder- trrf rlï hÏÏÏ oroers ge?T,es- werken, die de verzameling van de Singer teerd, die bezig waren levensmiddelen weg te nemen uit een groothandel in krui denierswaren, gevestigd aan de Burgwal in Haarlem. Het zijn de 23-jarige F. S. en de 19-jarige W. A. S. uit Haarlem, beiden voegers. De mannen hebben zich via een dakraam langs een touw in het gebouw laten zakken. Daar in de groothandel reeds herhaaldelijk goederen vermist werden, is het tweetal stevig aan de tand gevoeld. Daarbij heeft W. bekend, sedert augustus van het vorige jaar twintig maal het per ceel te hebben bezocht. Hij vervoerde de gestolen levensmiddelen in een jutezak en keerde naar de zaak terug, zodra „zijn" voorraad op was. Zijn broer heeft hem drie maal op een dergelijke tocht verge zeld. Bij onderzoek in het perceel stuitte de politie op een jutezak, waarin zich twee dozen met elk vijftig chocoladerepen be vonden. De broers zijn ingesloten. Memorial Foundation vormen. 's Avonds wordt het openingsprogramma in de concertzaal van de stichting uitge voerd. Het programma bevat werken van Edvard Grieg, de uitvoerenden zijn Alice Heksch, piano, Annie Hermes, alt, Gerard Hengeveld, piano, Nap de Klijn, viool en Carel van Leeuwen Boomkamp, violoncel. Zoals men weet is de heer Pieter Leffelaar directeur van dit museum. ADVERTENTIE baby verzorging ff ff De Orionweg in Haarlem-Noord is door zijn plantsoen in het midden uitstekend als rolschaatscircuit te gebruiken, ook al zijn de bochten wat scherp. PIij staat nu dan ook vol witte krasjes als gevolg van een rol- schaatsenwedstrijd, welke door de afdeling Noord van de Vereniging Koninginnedag op woensdagmiddag voor de jeugd tussen elf en veertien jaar was georganiseerd. Ongeveer 130 jongens en meisjes, die voor deze wedstrijd hadden ingeschreven ston den respectievelijk pochend en giechelend achter de hekken en het hele „circuit" was omzoomd door een grote schare moeders, vaders, zusjes, broertjes, vriendinnetjes en vriendjes, die zich er allemaal voor hebben ingezet om de deelnemers krachtig tot gro tere snelheden aan te sporen. Enthousiasme en leed bij de eindstreep. De menigte juicht de naderende winnaars toe en schenkt geen aandacht aan de jonge ridder-op-rolletjes die vallende het onder spit dolf. Hij is eenzaam in zijn teleurstelling en alleen de sterke arm strekt zich naar hem uit om hem weer overeind te helpen. De jodiumfles was geduldig, ook deze middag. Al deze belangstellenden hadden tussen de wedstrijdnummers voldoende gelegen heid om zich te realiseren, welk een lekker weertje het was. De toeschouwers zaten ook op de balkons van de aangrenzende huizen of staken de hoofden met ongekend uithoudingsvermogen uit dakraampjes daarboven. De heer Huug C. van Hulst, die de start parolen gaf, heeft waarschijnlijk net iets meer „Opgepast klaar. herstèl" gezegd, dan „Opgepast klaar. .Af", zó opgewon den waren de deelnemende jongens en meisjes bij de aanvangsstreep. Al dadelijk in het begin leek de aanwezigheid van een dame van het Rode Kruis en een heer van Snelverband volkomen gerechtvaardigd, want één van de deelnemende meisjes, Greetje de Keulenaar, kwam in een dei- eerste ronden in aanraking met een ander meisje en maakte een lelijke val. En zo volgden er deze middag meer spectaculaire schuivers, die bijna allemaal gevolgd wer den door een bedremmeld opstaan en hiel en daar een paar waterlanders wegens de gemiste kans. De stem van de wedstrijd leider, de hoofdagent II. Hartman, riep de jongelui bij vieren naar de startstreep en als dezen nog maar nauwelijks de finish bereikt hadden trad het volgende vier- of vijftal alweer aan zodat alles, ook wat de afwerking der nummers betreft op rolletjes liep. Rondje kunstrijden Toen het tijdstip van de finales voor de vier deelnemende leeftijdsklassen was aan gebroken, meldde zich 'n meisje bij de wed strijdleiding, dat deze middag nog van zich zou doen spreken: Tineke Del vers, die nog in de finale van meisjes van 13 en 14 jaar moest meerijden, maar daarvoor nog wel een rondje kunstrijden wou geven, indien de geluidstechnicus zo vriendelijk wilde 'zijn om een „ijswals" voort te brengen. Het meiske begon daarop onder vertederd toezien van de menigte de baan rond te pirouetteren en maakte daarbij diverse fi guren, die applausjes uitlokten. Zij werd daarvoor beloond met een extra prijs: een vulpen. Even later won zij de finale van haar leeftijdsgroep zodat zij ook de hoofdprijs daarvan in de wacht sleepte (een horloge) en tenslotte kwam zij ook nog eens zegevierend over de finish in de wedstrijd tussen de vier winnaars van de finales om het „kampioenschap van Haar lem-Noord", waarvoor een paar rolschaat sen was uitgeloofd door het Rijwielhuis „Wilihelmina" aan de Krocht. In deze laat ste wedstrijd startten de winnaressen bij de meisjes met enige voorsprong op de twee winnaai-s van de jongensgroepen en Tineke Delvers wist die voorsprong (zij het sterk verkleind) tot aan de eindstreep in stand te houden op de achter haar met majestu euze halen naderende Abraham Janszen, De bouw van de radiotoren ten behoeve van de FM-en TV-zenders te Markelo in Overijsel ondervindt vertraging omdat PTT het gekozen uitvoeringssysteem met glijbekisting niet kan volhouden. Bij dit systeem is het namelijk noodzake lijk dat een bepaald tempo ongeveer drie tot vier meter per dag wordt ge haald. Dit vergt bij een zekere arbeids prestatie de inschakeling van ongeveer honderd tot honderdtwintig man personeel. Wordt het vereiste bouwtempo niet bereikt dan bestaat kans op ernstige maatafwij kingen. Inderdaad zijn er afwijkingen bij de thans ongeveer 24 meter hoge radiotoren van Markelo geconstateerd, maar PTT heeft nog geen zekerheid omtrent de om vang van deze verschillen. Zeker is dat deze zijn toe te schrijven aan de omstan digheid dat het voorgeschreven tempo niet kon worden gevolgd door gebrek aan ar beidskrachten. Daarom overweegt PTT thans een ander systeem om de bouw van de radiotoren, die 110 meter hoog wordt met een antenne van ruim 63 meter, voort te zetten. Zoals men zich herinneren zal, zijn 150 kinderen uit behoeftige Oostenrijkse gezin nen begin van dit jaar drie maanden de gasten geweest van een aantal r.-k. Haar lemse gezinnen. Een en ander geschiedde onder auspiciën van het Nederlands r.-k. Huisvestingscomité; de reis van de kinde ren en hun onderbrenging in Haarlem werd voorbereid door een speciaal daartoe in het leven geroepen „Kindertransportcomité", waarvan de heer W. van Willige, directeur van Haarlems Bloei, voorzitter was. Het ligt in de bedoeling dezelfde Oosten rijkse kinderen deze zomer nogmaals naar Haarlem uit te nodigen. Hun „pleeg ouders" in deze stad zijn onlangs aange schreven met het verzoek om mee te delen, of zij hun ex-pleegkind opnieuw drie maanden (van Juli tot en met September) kunnen en willen opnemen. Een groot aan tal van de desbetreffende gezinnen heeft zich hiertoe reeds bereid verklaard. Ook deze actie staat onder auspiciën van het Nederlands r.-k. Huisvestingscomité, in samenwerking wat deze gemeente be treft met het Interparochieel Sociaal en Charitatief Centrum Haarlem. Ook de Stichting Oecomenische hulp aan kerken en vluchtelingen overweegt, dit jaar weer een aantal buitenlandse pleeg kinderen naar Haarlem of omliggende ge meenten te nodigen. Plannen daartoe zijn in voorbereiding. DJAKARTA (ANP) Het Indonesische kabinet heeft een wetsontwerp goedge keurd voor het instellen van een autonome provincie „West-Irian". De provincie West- Irian zal volgens dit ontwerp „het gebied van West-Irian beslaan, dat ten tijde van het opzeggen van de RTC-overeenkomsten op 20 april zonder goedkeuring van de In donesische regering door Nederland bezet werd gehouden". Voorts omvat de provin cie West-Irian de districten Tfdpre, Oba Saba, Weda, Patani en Waside, die nu behoren tot de aangrenzende provincie, de Molukken. Het provinciale bestuur van West-Irian zal voorlopig worden gevestigd in Tidore. ADVERTENTIE Helder'ï 1 Bruxcllcs Kermesse I 60 ct. 225 gram I De officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank eiste vanmorgen tegen een negenendertig,jarige constructeur uit Rot terdam, wie diefstal van een tas met boeken ten laste gelegd was, een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek van voor arrest en voorwaardelijke ter beschikking stellen van de regering. Ook had hij zich, volgens de officier, schuldig gemaakt aan flessentrekkerij door in hotels te Am sterdam en Haarlem te logeren zonder te betalen. Aan het einde van de maand januari had de Rotterdammer in hotels in de hoofdstad gelogeerd en was vertrokken zonder te be talen. Gedurende de nachten in begin februari vertoefde hij in een hotel in de binnenstad van Haarlem en toen men hem op zondag 5 februari een nota presenteerde, verklaarde hij geen geld te hebben. Hij zou naar een kennis in Haarlem gaan, om een bedrag te lenen. Als onderpand overhan digde hij een tas met boeken. Toen de Rot terdammer vertrokken was, keek de portier de tas na en deze zag, dat zij boeken be vatte van een leraar bij het middelbaar onderwijs te Haarlem. De naam kwam niet overeen met die,welke de hotelgast had op gegeven en daarom stelde de portier de politie op de hoogte. Kort daarop heeft de Haarlemse recherche de Rotterdammer op de Wagenweg aangehouden. De verdachte deelde de politie en deze morgen aan de rechtbank mee, dat hij de tas met boeken gevonden had op zaterdagmiddag 4 februari om half drie in een portiek aan de Kruis weg. De tas lag op de grond in de om geving van fietsen. De recherche had een onderzoek inge steld bij de leraar, die verklaarde, dat hij zaterdagmiddag 4 februari om 12 uur zijn school had verlaten en kort daarop zijn fiets, met de tas met boeken op de bagage drager had geplaatst voor een winkel op de Gedempte Oudegracht. Bij zijn terugkeer uit de winkel was de tas met boeken ver dwenen. De Rotterdammer bleef er bij, dat hij de tas om halfdrie had gevonden op de Kruis weg; de volgende dag heeft hij het gevon dene aan de portier van het hotel als on derpand gegeven. De officier van justitie was van mening, dat de diefstal bewezen was; het moeilijke is echter het treffen van maatregelen voor de verdachte. Hij meende, dat door het toe zicht op te dragen aan een reclasserings- vereniging, er nog kans van slagen bestaat. De verdediger, mr. W. J. Spanjaard, herin nerde er aan, dat verdachte op 30 december van het vorig jaar uit de gevangenis ont slagen is. Hij werd niet opgevangen en leed een zwervend leven.2Pleiter verzocht de rechtbank de verdachte een kans te geven zich te ontwikkelen als een volwaardig lid van de maatschappij en een straf op te leggen gelijk aan het voor-arrest. De rechtbank zal op 17 mei uitspraak doen. Naar wij vernemen heeft woensdagmid dag op het Haarlemse stadhuis een voor bereidende bespreking plaats gehad over de technische uitwerking van de opstelling van het in de doorkijk van de Haarlem merhout te plaatsen Hildebrandmonument van professor J. Bronner. Op deze vergadering, welke gepresideerd werd door de wethouder van Openbare Werken, de heer W. F. I-Iappé, was de ont werper aanwezig evenals'een aantal leden van het Hildebrandcomité, de directeur van de dienst Hout en Plantsoenen, de heer J. Dorresteijn. en de waarnemend directeur van het bedrijf van Openbare Werken, ir. D. N. de Lange, de heer W. de Laat van de zevende afdeling van de ge meentesecretarie en de architect van prof. Bronner, de heer C. W. Royaards. Wij vernamen, dat de besprekingen pret tig verlopen zijn. Op een vraag van een der aanwezigen aan professor Bronner wan neer deze het monument zou kunnen op leveren werd door de kunstenaar niet ge antwoord. De technische diensten van de gemeente zullen nu met de uitwerking van de plan nen beginnen. ADVERTENTIE van de nieuwe Prinses Marijkeschool (Chr. School voor buitengewoon lager onderwijs) is uitgevoerd door het Electro Technisch Bedrijf HAARLEM - TEL. 11947 - SANTPOORT Schreveliusstraat 12 b.d. Rijksleerschool, Leidsevaart 95 Er kwam nog een spannende race bovenop in de rolschaatswedstrijden die woens dagmiddag op de Orionweg werden gehouden: de strijd om ..het kampioenschap van Haarlem-Noord", waarvoor een paar rolschaatsen xvaren uitgeloofd. De twee met enige voorsprong gestarte winnaressen van de twee deelnemende meisjesgroepen konden die voorsprong net nog een heel klein beetje handhaven op de roinnaars van de twee jongensgroepen, maar het scheelde maar een paar rolschaatslengten. Als kampioene roetste dus over de eindstreep Tineke Delvers (midden). Links op de foto achter haar Abraham Janszen en rechts Loes Imanse. die overigens zijn imhaalpogingen bij de finish met een val moest bekopen. Finales Maar, om nog even tot de finales terug te keren, in de finale van de meisjes van elf en twaalf jaar plaatsten zich Jannie Laadstra, Loes Imanse, Nellie Boeman, Ineke Krabbendam, Willie Marsman en Saskia de Jong. De laatste leek deze race beslist te gaan winnen, maar kwam in het zicht van de zege ten val, waai-door Loes Imanse als eerste over de streep roetste. In de finale voor meisjes van dertien en veertien jaar verschenen Tineke Delvers, Anneke Tieland, Nellie Bakker, Willeke Zoomers, Mai'jo Bauer en Bettie van Gul- dener, van wie Tineke Delvers eerste werd. De finale van de jongens van dertien en veertien jaar werd verreden tussen Dick Koker, Jan Beltman, Abraham Janszen en Jan den Hertog, van wie Abraham Jans zen de eerste werd en in de finale van de groep jongens van elf en twaalf jaar ging het tussen Jim Thuis, Rob Geerdink, Adri Sijpestijn en Ernst Cancrinus, van wie de eerstgenoemde nummer één werd. De hger F. H. Pijnakker, secretaxis-pen- ningmeester van de afdeling Haarlem- Noord van de Vei-eniging Koninginnedag, die de.gelegenheid om de uitslagen bekend te maken, gebx'uikte cm nog eens krachtig in het, algemeen te waarschuwen tegen het rolschaatsen op drukke verkeerswegen, ï-eikte ook de prijzen uit. Behalve de hor loges, die de hoofdprijzen uitmaakten, wa ren er ook zaklantaarns, boekenbonnen en vulpennen uitgeloofd. De belangstelling voor de winnaars daarvan was bij de jeug dige supporters langs het lijntje zo groot, dat het tijdens de prijsuitreiking tot grote doox-braken door de afzetting kwam. De politie had er tenminste evexx latex- de han den vol aan om de baan nog even vrij te maken voor het ex-erondje van de winna ressen en de winnaars, voor wie de bijval door de rijen toeschouwers meebewoog. Korte tijd later waren de toeschouwers allemaal verdwenen en ging het weer alle daags toe op de Orionweg: er werd name lijk weer druk gerolschaatst. De Toneelvereniging geeft gedurende deze maand in de Haarlemse Schouwburg vier voorstellingen, waarvan woensdag avond de eerste plaats had, voor houdex-s van de zogenaamde personeelsabonnemen- ten, van het blijspel „Zeeman, pas op!" door Philip King, in samenwerking met Falkland L. Cax-y geschreven erx door Al fred Pleiter met vlotte hand in plezierig aandoend Nedei-lands vertaald. Aanvanke lijk zou dit sinds maart van het vorige jaar in Londen bijzonder veel succes oogstende stuk door Het Nieuwe Comedia zijn ver toond, welk gezelschap echter de eveneens gx-ote bijval oogstende thriller „Vals be schuldigd" (Sex-ious charge) van de eex-st- genóemde auteur op het, repertoire heeft genomen. De daarbij aan Magda Janssens toegedachte rol, een van de ontelbare variaties op het eigenlijk in alle opzichten onuitstaanbare type van de haaibaaierige schoonmoeder, werd nu door Marie Hamel vertolkt en men mocht dankbaar zijn voor de gelegenheid deze ongetwijfeld met ta lent gezegende actrice weer eens ouderwets aan bod te zien komen. Sinds „Lysistrata" van Eduard Veterman, waarin Fien de la Mar de hoofdrol vervulde, heel wat jaren geleden intussen, heb ik niet zo'n pakkend optreden van haar gezien. Zij gaf werke lijk iets van karakter aan wat als nauwe lijks meer dan een karikatuur met een sen timentele keerzijde is opgezet. Het stuk, dat slechts heel incidenteel een fijner soort humor te genieten geeft, is een zeer handig en effectief in elkaar gezet lachwerkje, dat alleen beoogt de toe schouwers te amuseren met huiselijke in cidenten en verwikkelingen, die al genera ties lang bewezen hebben het uitgaande publiek het nodige vermaak te kunnen be zorgen. Het speculeert er zelfs op dat het plezier wordt verhoogd, doordat men een zeker soort grappen van tevoren voelt aan komen. Daartoe behoren ook de traditio nele verkleedpartijen, waarbij ditkeer de twee mannelijke hoofdpersonen als strip lease-boys mogen fungeren. Een van hen is een matroos, opgevoed in een weeshuis, die zijn bruid-in-het-wit alleen voor het altaar laat staan, als hij aan de vooravond van de komende huwelijksvoltrekking een paar uurtjes heeft meegemaakt van het gezinsleven van zijn toekomstige familie. Hij krijgt namelijk voldoende redenen voor het benauwende voorgevoel, dat zijn lieve uitverkorene wel eens een aardje naar haar moeder zou kunnen hebben. Met be hulp van een uiterst vx-ijzinnige dominee komt tenslotte alles in orde. Eerlijk gezegd vond ik het laatste bedrijf, het begin van de verzoendag, het aardigste van de gehele komedie, die door vele „gewaagde" opmer kingen en zinspelingen in herinnering bracht, dat Engeland vanouds het meest libertijnse theaterleven kent. Overigens was het allemaal nogal onschuldig. Het is jammer, dat dergelijke blijspelen in Nederland de neiging hebben in de Bleke-Bet-sfeer terecht te komen. 1-Iet is een verschuiving van het komische, die in dit geval echter niet veel schade deed. Al leen had ik mij in de rol van de huwbare dochter een ander type gedacht dan Anita Menist, die echter aan spelcapaciteiten niet tekort kwam. Walter Kous was erg aardig als de opgeruimd zijn best doende, maar teleux-gestelde matroos en werd voor treffelijk terzijde gestaan door Ad van Gessel als zijn Schotse vriend, die ten teken van zijn afkomst een vreemdsoortig meng sel van Zeeuws en Gronings en Overbe- tuws moest spreken. Bé Schenk was een ratelende bemoeial van een buurvrouw, Els Bouwman een overstuurse tante, Petra Verbeek een flirtzieke nicht, Ferd. Stei'ne- berg de gemoedelijke dominee en Jan Hundling tenslotte de man des huizes, die zich hoofdzakelijk aan zijn fretten wijdt, al zou men in dit milieu eigenlijk eerder duiven hebben verwacht. DAVID KONING.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13