Initiatiefvoorstel tot Grond wetsherziening aangenomen O MOCCONA PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR BOOMT pure koffie Blijf meester VERDELG Wereldnieuws EERSTE KAMER De radio geeft vrijdag 2 Voorkoming van een parlement- loze periode VIKINGTAPIJT VIKINGTAPIJT VIKINGTAPIJT Consumptie stijgt meer dan de produktie Het fijnste uit direct klaar in de. ,.>CC^A oplosbare ItOFFl® Sovjet-Unie na Zuid-Afrika de grootste goudproducent fCiestdezotuujde, kiest RANG *t)e vezs/uzprntifr van cteeetsktü/uj. „Kosmos III" vertrokken naar Perzische Golf I\a een tweede kort geding werd beslag opgeheven Gasontploffing vernielt boekwinkel in Bussum Socialisten hopen België eens alleen te regeren Stichting Produktiviteits- krediet opgericht Katten bewaken muizen die Simplontunnel schoon houden Oxford beleefde iets ongewoons Mij „Nederland" heeft een nieuwe „Banda" Volgelingen van „Lou" veroordeeld rat en muis met Landbouwschap wendt zich tot de Tweede Kamer Toch l\et zo r V. PSEUDO .J DONDERDAG 3 MEI 1956 ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redacteur) Het initiatief-voorstel van de Tweede Kamer tot herziening van de Grondwet, opdat er geen parlementloze perioden zul len zijn, is door de Eerste Kamer met 21 tegen 12 stemmen aangenomen. Met de slecht opgekomen fractie van de P.v.d.A. stemden tegen enige leden van de, ook veel absenten tellende groep van de KVP, van wie er vier het „voor" lieten horen. Dit was na de vorige week een verrassing. Het zou dan ook niet overbodig zijn geweest als deze ommezwaai met een enkel woord zou zijn toegelicht. Nu kan men alleen ver moeden, dat zij bewerkstelligd is door de uitstekende verdediging, door prof. Oud (VVD) namens de Tweede Kamer gevoerd. Mr. Cammelbeek (P.v.d.A.) hield vol, dat het hier een noodtoestand betreft. Daarvoor moest men volgens hem en zijn fractiegenoten geen regelingen in de Grondwet opnemen. Maar duidelijk toonde prof. Oud aan, dat de Grondwet ook met het oog op andere noodtoestand-gévallen voorzieningen bevat. Hij noemde onder meer de regeling, waardoor in afwijking van de normale bepalingen op een bepaal de wijze in het bestuur van een gemeente kan worden voorzien als daar grove ver waarlozing plaats vindt van de gemeente lijke huishouding. De behandeling van deze aangelegen heid mag men als een succes voor prof. Ou:l beschouwen. Of nu de regering bereid zal zijn het initiatief-ontwerp tot wet te ver heffen, blijft natuurlijk nog de vraag. Denkbaar is bijvoorbeeld dat zij hierover eventueel een ongunstig advies van de Raad van State zou ontvangen. Bovendien ziet zij er misschien tegen op een kans op verwerping in tweede aanleg te lopen, doordat het voorstel wellicht de dan ver eiste meerderheid van twee-derden niet zal halen. Hiertegenover staat echter, dat de Tweede Kamer het eenstemmig had aange nomen en dat het nu in de senaat toch in elk geval een flinke meerderheid kreeg. Eer het daartoe kwam had zich een vrij uitvoerige gedachtenwisseling ontwikkeld over de vraag of de Tweede Kamer, hoe wel de Grondwet het niet uitdrukkelijk zegt, het recht heeft een van haar afkom stig wetsvoorstel in te trekken. Dit had zij immers met het, een juridische fout be vattende initiatiefvoorstel gedaan, dat de ADVERTENTIE STERK MODERN 100 cm breed p. mtr. 5.75 Kruisstraat 11 Haarlem - Telefoon 11491 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Liederen uit de Franse Folklore. 10.20 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Piano en orgel. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Wij vrouwen van het land. 12.40 PI. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nwsen Katholiek nieuws. 13.20 Platen. NATIONAAL PROGRAMMA: 13.45 Reportage Onthulling van het Nationaal Monument op de Dam te Amsterdam, door H. M. de Koningin. Pl.m. 15.00 Schoolradio. 15.30 Franse chansons. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor (Intermezzo platen). 17.40 Koer sen. 17.45 Hobo en piano. 18.05 Promenade- orkest en soliste. 18.55 Toespraak door Prof. Romme. 19.00 NATIONAAL PROGRAMMA: 19.15 Herdenkingshymne 19401945. 19.40 Herhaling van de onthullinig van het Natio naal Monument op de Dam te Amsterdam, reportage. 20.00 Stilte. 20.02 Wilhelmus. 20.04 Omroeporkest. 20.30 Kamerorkest, Omroep koor en solist. 21.05 Platen. 21.30 Verkeers vlieger, een mooi beroep, causerie. 21.40 Pla ten. 21.50 De Brief, hoorspel. 22.45 Avond gebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Morgen wijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Platen. 10.55 Orgel. 11.20 Voordracht. 11.40 Mezzo sopraan en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Platen Natio naal programma. 13.45—15.00 Zie Hilversum I. 15.00 Dameskoor. 15,22 Voordracht. 15.45 Strijkkwartet. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muzikale causerie. 17.40 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Orgel. 18.45 Tot nieuw bes d verbonden, causerie. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Platen. Natio naal programma: 19.15—20.30 Zie Hilver sum I. 20.30 Toespraak en voordracht. 20.45 Rembrandtherdenking. 21.00 Groot koor en Radio Philharmonisch Orkest. 21.55 Buiten lands weekoverzicht. 22.10 Platen. 22.40 Van daag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S. NATIONAAL PRO GRAMMA). 13.5015.00 Onthulling Nationaal Monument op de Dam. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.45 Platen. 16.02 Operafeuilleton. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17.45 Or kestconcert. 18.05 Zang. 18.10 Voordracht. 18.20 Koorzang. 19.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Ontmoeting met Mozart. 20.00 Kinderweelde. 20.15 Orkestconcert. 22.30 Nieuws. 22.45 Internationale Radio-Universi teit. 23.0023.05 Nieuws. vorige week daarom niet door de Eerste Kamer was afgehandeld. Hoewel mr. Cam melbeek (P.v.d.A.), goed bestreden door mr. Sassen (KVP), de indruk wekte zijn fractiegenoten aan zijn zijde te hebben bij zijn streven die intrekking op het ogenblik niet te erkennen, bleek hij bij het daartoe strekkende voorstel van de voorzit ter niemand zijner politieke vrienden aan zijn kant te hebben. Met 26 tegen 7 stem men maakte de Eerste Kamer uit, dat de Tweede Kamer inderdaad het recht tot in trekking van een initiatief-ontwerp bezit. Aan de juridische twijfel op dit punt is dus thans een eind gekomen. Deze beslissing zal prof. Romme (KVP) die op de gereser veerde tribune de beraadslagingen volgde, ongetwijfeld met voldoening hebben be groet. Hij had namelijk de nu ook door de senaat aanvaarde stelling de vorige week in de Tweede Kamer verkondigd. Na een periode, waarin de consumptie van de Nederlandse bevolking vrijwel op gelijk peil bleef, is in 1953 een stijging be gonnen, welke thans nog voortduurt. Tussen 1953 en 1955 steeg de consumptie per hoofd met niet minder dan 10 pet. Het Centraal Bureau voor de Statistiek merkt hierbij op, dat de stijging van de consump tie sinds enkele maanden voor het eerst na de oorlog die van de industriële pro duktie overtreft. De grootste stijgingen komen voor bij de duurzame consumptiegoederen, zoals kle ding, woningtextiel, rijwielen, andere ver voermiddelen en elektrische apparaten. Een daling is echter geconstateerd ten aanzien van maatkleding en schoenreparaties. Met Moccona, de fijne, oplosbare koffie van Douwe Egberts, hebt U in 'n handomdraai een lekker kopje koffie! LONDEN (Reuter) De Sovjet-Unie heeft volgens Samuel Montagu and Com pany, een der grootste makelaars in edele metalen der wereld, een goudreserve van tweehonderd miljoen ounces fijn goud ter waarde van 26,5 miljard gulden. De Lon- dense makelaarsfirma raamt de Russische goudproduktie op ruim tien miljoen ounces fijn goud per jaar. Indien deze ramingen juist zijn, is de Sovjet-Unie na Zuid-Afrika de grootste goudproducent ter wereld. Hoewel de Sovjet-Unie' grote hoeveel heden goud kan aanbieden, is uit haar acti viteiten op de vrije markt het afgelopen jaar niet op te maken, dat zij het plan koestert de markt met goud te doen over stromen, aldus de makelaarsfirma in haar jaaroverzicht. ADVERTENTIE Verkrijgbaar in diverse fijne vruchtensmaken. los a 32 cent per gram en in rollen a 17 cent. Let op de naam RANG op het schermend omhulsel van elk „Rangetje" en op iedere rol. Na de zekerheidsstelling van f 230.000, zoals in het vonnis van de kantonrechter was vastgelegd, is dinsdagmiddag het be slag op de Noorse walvisvaarder „Kosmos III" opgeheven. Het schip, dat als tanker dienst doet, is omstreeks kwart voor zes uit Vlaardingen, waar het bij de Nieuwe Matex lag, naar Mena Al Ahmadi in de Perzische Golf vertrokken om olie te ha len. Tegen tien voor zeven voer de „Kos mos III" de Waterweg uit. De opheffing van het beslag is nog voor afgegaan door een tweede kort geding. De advocaat van de Noorse reders en die van de eigenaresse van de „Olympic Challen ger" waren het niet eens over de uitleg van de omschrijving bij de cautie van f 230.000 in het -vonnis. Om aan alle onze kerheid een einde te maken heeft mr. G. de Groot de eigenaresse van de „Olympic Challenger" in kort geding gedagvaard. Dit gebeurde om twee uur en een uur la ter reeds diende de zaak. De president van de Rotterdamse rechtbank mr. J. van Vol lenhoven stelde de Noren in het gelijk, zo dat hen niets meer in de weg stond de cautie te storten, waarmee het beslag op de „Kosmos III" was opgeheven. Met het beslag op de „Olympic Challenger", die bij Wilton Fijenoord te Schiedam ligt, was dit vanmorgen nog niet het geval. Volgens het vonnis moet een zekerheidsstelling van f 1.594.000 worden gestort. Inmiddels is een dagvaarding uitgegaan voor de behandeling van de eis tot schade vergoeding, die de Noren hebben gesteld in verband met het feit dat de walvisvloot van Onassis in het vangseizoen 1952-1953 onrechtmatige handelingen zou hebben ge pleegd. Door in strijd met. de internatio nale conventie te handelen zou Onassis de Noren grote schade hebben berokkend, zo beweren zij. Deze zaak dient op 5 septem ber voor de Rotterdamse rechtbank. In Bussum heeft zich een hevige gasont ploffing voorgedaan in een boekhandel aan de Na'ssaulaan. De twee zoons van de eigenares en een timmerman werden hier bij gewond en moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. In de winkel worden verbouwingswerk zaamheden uitgevoerd. Reeds de gehele morgen had men een gaslucht waargeno men. Een der zoons van de eigenares stelde een onderzoek in door met een brandende lucifer langs de gasbuizen te gaan. Hij vond inderdaad een kleine lek. Het gas vlammetje doofde en zijn broer stak daar op een tweede lucifer aan. Onmiddellijk volgde een hevige ontploffing van onder de vloer opgehoopt gas. De vloer werd om hoog gedrukt, muren ontzet en ruiten ver- verbrijzeld. Het meubilair werd ernstig beschadigd. Dc beide zoons en een timmei-man liepen vrij ernstige kwetsuren op. BRUSSEL (Belga) Op een lunch ter gelegenheid van de eerste-steenlegging van het gebouw van de „Sociale Zorg" heeft Max Buset, de voorzitter van de Belgische socialistische partij, verklaard dat de so cialistische beweging in België op de drem pel staat van een periode waarin de toe komst van het socialisme voorbereid kan worden. Volgens Let blad „Le Peuple" zei Buset le wensen, dat de partij slechts aan het bewind zou komen als zij zeker is van een meerderheid die haar niet meer kan worden ontnomen. „Wanneer de partij zal beschikken over een staf van technici die haar zAïllea voorlichten over haar taak, zullen wij, als wij het bewind in handen hebben, er zeker van zijn dan wij het nooit meer zuilen prijsgeven. Wij zullen de weg banen naar die oplossing. In afwachting daarvan wens ik nog lang te mogen samen werken met onze liberale vrienden. Wij moeten in alle geval degenen zijn die de laatste nagel drijven in de doodkist van het clericalisme in België", aldus Buset. Met enige plechtigheid is in het Kurhaus te Scheveningen opgericht de „Stichting Produktiviteitskrediet", welke zich zal be wegen op het terrein van de financiering en kredietverlening voor handelsonder nemingen in landbouwprodukten, visserij- produkten en levensmiddelen. De stich ting is in het leven geroepen door het „Algemeen Orgaan voor de Handel op het gebied van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening" en „De Stichting voor de Nederlandse Zelfstandige Handel en In dustrie". De Stichting stelt zich ten doel te trach ten de kredietverlening in goede banen te leiden, onder meer door voorlichting aan de betrokken handelsondernemingen, het verlenen van bemiddeling tussen krediet gevers en kredietnemers en door het in stellen van onderzoekingen en het ver zamelen van gegevens. Een der eerste werkzaamheden der Stichting zal zijn het vormen van een garantiefonds, dat zal worden bijeengebracht uit vrijwillige bij dragen van het bedrijfsleven. Wanneer dit fonds een bepaalde omvang zal hebben bereikt, hoopt men door samenwerking met de overheid waarborgen te kunnen geven aan handelsondernemingen voor het ver krijgen van kredieten welke kunnen leiden tot een betere bedrijfsvoering. De keuze van de bankinstelling zal worden over gelaten aan de betrokken ondernemingen. BRIGUE (United Press) Muizen be sparen de Zwitserse spoorwegen jaarlijks duizenden francs op salarissen en belas tingen, aldus heeft een functionaris van ae spoorwegen verklaard" naar aanleiding van de voorbereidingen voor de viering van de vijftigste verjaardag van 's werelds langste tunnel de Simplontunnel. De muizen houden de tunnel schoon. Zij gebruiken het papier dat uit de treinen valt voor hun nesten en eetbare afval als voedsel. „Het enige probleem is dat zij zich zo snel ver menigvuldigen en zich soms buiten de tun nel wagen, waar zjj beslist onwelkom zijn". De spoorwegen hebben daartoe katten „in dienst" genomen als bewakers. OXFORD (Un. Press) Harry S. Tru man, de vroegere president der Verenigde Staten, werd in de waardige atmosfeer van de universiteit van Oxford dihsdag verge leken met keizer Nero, Adolf Hitler, Josef Stalin en Dzjengis Khan. Het was een vrouwelijke professor, die hem daarmee vergeleek. Aanleiding tot een debat over Truman was het voornemen van de universiteit, hem het eredoctoraat te verlenen. Reden voor het verzet van professor Gladys Eli zabeth Anscombe, hooglerares in de filo sofie, was de atoombom op Hiroshima. De met zachte stem uitgesproken kritiek van prof, Anscombe mocht: niet baten. Na een weerlegging door prof. Alan Bullock, historicus van grote naam, deken van het college van St. Catherines, werd besloten Truman toch tot eredoctor in de filosofie te benoemden. Het gebeurt nagenoeg nooit, dat een hoogleraar zich verzet tegen de verlening van een eregraad die door de leiding der universiteit is goedgekeurd. ADVERTENTIE over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten WAT MtjNHARPT MAAKT 15SOEP 24. „Drink een kopje thee met ons, ouwe jongen", zei verzamelaar van Ekster met de warme gemoedelijkheid, die onder de leden van de V.V.C. gebruikelijk was. „Kom binnen en doe of je thuis bent". Dat deed Joris. Hij strekte zich languit op de divan in de salon en liet zich bedienen. Panda vond dit wel wat brutaal, maar van Ekster borrelde nog steeds over van war me vriendschap voor Joris. „Ik ben je ge weldig dankbaar, dat je me aan de ont brekende vaas hebt geholpen", zei hij, thee schenkend, „dat was heel sportief van je". Joris beaamde dit minzaam. „Maar hoe kwam je aan die tweede vaas?", vroeg Panda. „Vriendje", antwoordde Joris„je moet nooit aan een lid van de Voorname Verzamelaars Club vragen, HOE hij iets heeft verzameld, hoofdzaak is, DAT het er is". „Zeer juist", zei verzamelaar van Ek ster. „Laten wij ons dus verheugen, dat bet tweetal nu eindelijk hier is en,,.". Hij werd onderbroken door een rinkelende slag, waarmee een ander, minder welkom, tweetal dioars door het raam naar binnen sprong. Het waren Hap Hum en bediende Mo... Op de Noordzee heeft een der directeu ren van C. van der Giessen en Zonen's scheepswerven aan de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" het motor vrachtschip „Banda" ovei-gedragen. De heer J. Olyslager, directeur van de „Nederland", droeg op zijn beurt het gezag over aan kapitein A. J. Graffelman. In een toespraak herinnerde de heer Oly slager er aan, dat de Nederlandse reders thans schepen voor een totaal bedrag van meer dan een miljard gulden in aanbouw hebben. De maatschappij „Nederland" al leen heeft 10 schepen in aanbouw, waar van 4 zusterschepen van de „Banda". Kapitein Graffelman herinnerde eraan, dat hij zijn eerste schreden in het zcemans- beroep in 1916 heeft gezet als stuurmans leerling op de eerste „Banda" van de „Ne derland". De nieuwe „Banda" is 145.46 meter lang, 19.96 meter breed en heeft een holte van 12.04 meter. Het schip heeft een draagver mogen van 10.000 ton en is uitgerust met een dieselmotor, die het een dienstsnel- heicl van 16 knopen geeft. De „Banda" heeft accomodatie voor 8 passagiers. De rechtbank te Amsterdam heeft de 46- jarige fabrieksarbeider M. H. H. uit Weesp en zijn vrouw veroordeeld tot respectieve lijk twee maanden en een maand voor waardelijke gevangenisstraf. Zij hadden in November aan hun éénjarig zoontje, dat longontsteking had, iedere me dische hulp onthouden. Het kind was ge storven. De ouders voerden als motief voor hun handelwijze aan dat zij volgelin gen zijn van Lou, een vishandelaar uit Muiden, die zich god noemt en zijn vol gelingen onsterfelijkheid belooft. Dc rechtbank was van mening dat H. en zijn vrouw niet de bedoeling hadden ge had hun kind enig lichamelijk letsel te berokkenen. De strafmaat werd mede be paald door de overweging dat waarschijn lijk genoeg termen aanwezig zijn om het echtpaar uit de ouderlijke macht te ont zetten. H. had voor de rechtbank verklaard, dat hij er niet aan zou denken in geval van ziekte van één van zijn kinderen een dokter te waarschuwen. De officier van justitie had een maand onvoorwaardelijk gevangenisstraf geëist en tegen de vrouw een maand voorwaarde lijk. ADVERTENTIE Beswaren tegen wetsontwerp ruimtelijke ordening Het Landbouwschap heeft zich met een rekest omtrent het wetsontwerp op de ruimtelijke ordening tot de Tweede Kamer gewend. Het Landbouwschap zegt dat het ontwerp onvoldoende tegemoet komt aan het verlangen, dat planologische maat regelen pas tot stand kunnen komen na een openbare voorbehandeling. Streekplannen worden pas na vaststel ling door Gedeputeerde Staten bekend ge maakt en niet vooraf in ontwerp ter visie gelegd. Bovendien acht het Landbouw schap het onjuist, dat deze niet langer door Provinciale Staten, zoals thans, doch door Gedeputeerde Staten zullen worden vast gesteld. Hoewel een bindend karakter aan een streekplan is ontnomen en dit in cle toe komst slechts richtlijn voor de gemeente besturen zal zijn, is de betekenis van een streekplan naar de mening van het Land bouwschap niettemin van dien aard, dat de vaststelling hiervan in het openbaar door Provinciale Staten dient te geschieden. Het Landbouwschap acht het gewenst dat ver tegenwoordigers van het agrarische be drijfsleven in de planologische adviserende organen op landelijk en provinciaal niveau worden opgenomen. Het openen van de mogelijkheid tot tegemoetkoming in de schade, indien een eigenaar of pachter onevenredig zwaar wordt getroffen door een bestemming in een plan, acht het Landbouwschap ver heugend. Het meent evenwel, dat ook schade geleden als gevolg van de voorbe reiding van een plan hieronder begrepen dient te worden. Gans. Een straalbommenwerper van het type „Canberra" van de Australische luchtmacht is in een moeras neerge stort, doordat een wilde gans in een van zijn motoren werd gezogen. De drie bemanningsleden bleven ongedeei-d. Tegenvaller. Geleerden, die verbonden zijn aan de Amerikaanse legerkaartendienst, hebben verklaard dat uit nieuwe bere keningen is gebleken dat de omtrek van de aarde een halve mijl (0.804 kilo meter) geringer is dan men aanvanke lijk meende. Gesplitst. Bevan, de leider van de linker vleugel der Britse socialistische partij, is uit Londen in Rome aangekomen, waar hij enkele dagen „gedeeltelijk als particulier, en gedeeltelijk als politicus" zal vertoeven. Verplichtingen. Dc president van de West- afrikaanse negerrepubliek Liberia, Wil liam Tubman, heeft een uitnodiging- tot een bezoek aan de Sovjet-Unie van do hand gewezen. De president heeft geantwoord andere verplichtingen te hebben en de uitnodiging daarom niet te kunnen aanvaarden. Toestand. De gouverneur van Cyprus, Sir John Harding, zal binnenkort naar Londen gaan om de regering op de hoogte te stellen van de toestand op Cyprus. In antwoord op vragen zei de minister dat de EOKA terroristen tot dusverre 75 personen hebben gedood en 266 gewond. Atoomüsbreker. Op een bijeenkomst te Istanbul van de commissie van de in ternationale arbeidsorganisatie voor steenkoolmijnen heeft de Russische af gevaardigde Plitsjin medegedeeld, dat de Sovjet-Unie een ijsbreker bouwt, die door kernenergie wordt aangedreven. Het schip zou spoedig in dienst gesteld worden. Tegenvoeters. Prof. Piccard heeft op een persconferentie in Mannheim meege deeld, dat hij bezig is een duiktoestel te bouwen voor diepten tot tweeduizend meter. Het biedt plaats aan twee per sonen en wordt een soort onderwater helikopter. Een Fransman zal binnen kort tot dertigduizend meter de stra tosfeer in gaan om sterren te obser veren, zo zei prof. Piccard. Vergunning. Veertien fabrieken in Bilbao hebben van de overheid vergunning gekregen de arbeiders die de vorige week uitgesloten werden omdat zij langzaam-aan gedaan zouden hebben, weer in dienst te nemen. Naar schatting dertigduizend arbeiders van 25 fabrie ken in Bilbao en omgeving werden onlangs door uitsluiting getroffen. De langzaam-aan-beweging volgde op een golf van stakingen in Noord-Spanje ter verkrijging van loonsverhoging. Gevangen. De Amerikaanse atoom-onder zeeboot „Nautilus" is onlangs in het net van een vissersboot geraakt, .ue Nautilus, die op dertig meter diepte voer, sleepte het scheepje een eind- weegs mee tot de kabels van het net braken. Protest. De „Liga tot bescherming van op tredende dieren" heeft bij prins Rainier van Monaco geprotesteerd tegen het feit dat hij op zijn huwelijksreis een stierengevecht op de Balearen heeft bijgewoond. Evenwicht. In de Verenigde Staten zijn tot op heden 78 straalbommenwerpers voor lange afstanden van het type B-52 ver vaardigd. De luchtmacht heeft 41 van deze vliegtuigen overgenomen. De rest is afgekeurd. Dit heeft generaal Curtis Lemay, bevelhebber van de Amerikaan se strategische luchtmacht, verklaard voor een ondercommissie van de Ame rikaanse Senaat. Generaal Lemay maakte deze cijfers bekend ter onder steuning van eisen voor sneller vlieg tuigbouw, om het evenwicht met de Sovjet-Unie te kunnen handhaven. Grensincident. Britse straaljagers hebben Jemenitische stammen beschoten die het fort Khaura bij de kroonkolonie Aden belegerden. De vliegtuigen, die in grepen op verzoek van de sultan van de provincie Aulaki, slaagden er in de stammen terug te drijven over de grens. De vorige maand zij bij een aanval van Jemeniten op het fort vijf soldaten van de sultan gesneuveld. Slavernij. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft vandaag ter gelegenheid van de Poolse Nationale Feestdag in een verklaring gezegd, dat de Verenigde Staten zich niet hebben neergelegd bij de „slavernij van Polen". „Wij vragen het Poolse volk niet te wanhopen er niet te bezwijken voor propaganda die insinueert dat Polen vergeten is", aldus de verklaring. Invasie. De jaarlijkse uittocht van Ameri kaanse toeristen naar Europa is be gonnen. Op vier passagiersschepen, de „lie dc France", de „Queen Elizabeth", de „Cristoforo Colombo" en de „Berlin" ONDER DE pseudo-wetenschappelijkeweten, dat Ant-werpen de naam verkregen bewijzen, nemen de taalkundige afleidin- heeft dank zij een aarden wal die daar ter gen zeker niet de geringste plaats in. Zo plaatse tegen het water werd opgeworpen, heeft Donelly er destijds op gewezen dat Van Leiden hebben we destijds reeds de namen Atlas en Atlantis niet uit oud- verteld, dat de naam niet is afgeleid van Europese talen kunnen worden afgeleid, Lugdunnum, gelijk men vroeger meende, maar wel verband houden met de taal der maar van een xoater, een lee of lede. Veel N ahuatl-indianen in Mexico, waar de stam .indrukwekkender is echter de afleiding „atl" water, oorlog en schedel betekent, ter- I die we bij een fantast aantroffen en die wijl „allan" de betekenis heeft van „aan de oevers". Hierin meende hij een bewijs te zien voor de samenhang tussen At lantis en Mexico. Dit zijn na tuurlijk dwaasheden die niet ivaard zijn ernstig weerlegd ie worden. Toch speelt een dergelijke bewijsvoering in vele kwasi-ioetenschap- pelijke betogen een belangrijke rol. En voor eigenhandige oplossingen moeten we ons in dit opzicht wel in bijzondere mate hoed,en. Wie denkt hierbij niet aan de stad Delft, die haar naam, volgens het verhaal, te danken zou hebben aan iemand die daar ter plaatse aan het delven was? De stad is echter genoemd naar de gegraven vaart. Delf geheten. Veel indrukwekkender is de afleiding van de naam Antwerpen. Daar ter plaatse zou een. reus zich hebben bezig gehouden met het afhakken van de handen van allerlei mensen, welke handen hij on verschillig in de Schelde zou hebben ge deponeerd. Aan dit gruwzame bedrijf dan. zou de stad haar naam hebben ontleend, t.w Handwerpen, later door al degenen die de h niet uitspreken, vervormd tot Ant werpen. De reus zelf werd vereerd met een reusachtig standbeeld in de stad, waar door de legende en de naamafleiding nog aan waarschijnlijkheid dreigen te ivinnen Althans bij buitenlanders. Laten zij dan "N Leiden wilde zien als de stad van de godin Lyda. Een an der verklaarde Leeuwarden als de woonplaats van de waard Lieuwe, die populair zou zijn geweest bij de schip pers die de Middelzee be voeren, zoclat zij van een „lieve, aangename waard" terpgingen spreken. Wie een dergelijke zoetsappigheid van middeleeuwse Middel zeeschippers niet zou verwachten, moge zich troosten met de zvetenschap dat de oorsprong van de naam Leeuwarden in de namen Liunvert-Liwert moet worden ge zocht, maar dat over de afleiding daarvan niets met zekerheid bekend is. En Wasse naar heeft niets te maken met het feit dat wassen naar is, gelijk onze dienstbode me lang geleden met klem verzekerde, doch de naam houdt uitsluilend verband met de halve(wassende) maan, die trouwens ook zeer nadrukkelijk in het wapen der ambachtsheren en in dat van het dorp tot uiting is gebracht. Het is trouxvens opmerkelijk dat zo veel op elkaar gelijkende woorden niets met elkaar gemeen hebben, en termen die grote verschillen vertonen juist aan elkaar ver want blijken. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2