Werken van Bloemendaalse beeldende kunstenaars Volgende week demonstraties in alle wijken van Haarlem Kort en bondig Burgerzinactie „Tot dienen bereid Dodenherdenking te Bloemendaal Heemstede Amsterdamse Beurs Bloemendaal WASMACHINES WILH ELMINA DONDERDAG 3 MEI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 RijpMA4nrD^,E- Hampton Roads-havens, de „poort van Amerika" Onwillige bemanning Cijfers over 1955 van St. Joannes de Deo Nieuwe gezant van Panama op paleis Soestdijk Ben Levi verzorgde een chanson-avond op T eisterbant V.V.D.-Kamerlid sprak in Haarlem Nederlandse gezant op Vaticaan overhandigde geloofsbrieven Burgerlijke Stand van Heemstede Kerkelijk Nieuws In het Openluchttheater De heren Joh. M. Schmidt (voorzitter), K. den Hartog (secretaris) en mr. G. J. H. de Leeuw (penningmeester) hebben de afgelopen maanden veel voorbereidend werk verricht voor de burgerzin-actie „Tot dienen bereid", die de volgende week in Haarlem gehouden zal worden en met spanning zien zij het verloop tegemoet. Twee en veertig verenigingen en besturen van wijkcomité's hebben zich gemeld, om medewerking te verlenen en als de besturen van deze organisaties met evenveel enthousiasme gewerkt hebben als de drie heren, dan is het te verwachten, dat de bewoners van Haarlem op een goede wijze op de hoogte zullen komen van de activiteiten van vele burgers in hun vrije tijd. In 1954 was de heeir Schmidt in Schoon hoven, waar op initiatief van de burge meester de bevolking tegenwoordig was bij diverse demonstraties. Hij vond dat idee zo prachtig, dat hij contact heeft opge nomen met burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers. Tijdens de behandeling van de gemeen tebegroting 1955 spraken enige leden over de bevordering van de burgerzin en bij die gelegenheid heeft de burgemeester meegedeeld, dat een Haarlemmei- met plannen rondliep een „civic-week" voor te bereiden. De bedoeling-was aanvankelijk de bur- gcrzinweek in september van het vorig jaar te houden, maar de plannen moesten ver schoven worden naar mei van dit jaar. Dat bood het bestuur gelegenheid de zaken nog beter voor te bereiden en meer belangstel lenden te verzoeken medewerking te verlenen. Van maandag 7 tot en met zaterdag 12 mei (behalve Hemelvaartsdag) staan demonstraties e.d. op het programma. De raadzaal zal ingericht worden voor een tentoonstelling, waar men het werk van een groot aantal organisaties kan zien. Burgemeester mr. Cremers zal maandag avond om acht uur de tentoonstelling openen. Behalve donderdag is de tentoon stelling geopend van negen tot twaalf, twee tot vijf en van acht tot tien uur. Maandagavond zal onder leiding van het wijkcomité Oud-Schoten een filmvoorstel ling worden gehouden op het plein van de J. P. Coenschool, de Algemene Nederlandse Invalidenbond geeft een demonstratie medisch zwemmen, het Haarlems Verbond van speel turnverenigingen demonstreert ballet op het Wilsonplein en belangstellen den kunnen rondgeleid worden in de kazerne van de Haarlemse brandweer. Voor dinsdagavond staan op het pro gramma demonstraties door padvinders in de Godfried van Bouillonstraat, op het Theemsplein, aan de Wagenweg (tegenover garage Den Hout), op de Botermarkt, op het plein van de J. P. Coenschool. Speel- tu in verenigingen demonstreren op het Teylerplein en aan de Zaanenlaan en op het Prinsenhof en op het Teylerplein wor den filmvoorstellingen gegeven. De bescherming bevolking zal woensdag avond op negen plaatsen in actie komen en wel op de speelplaats van de Buitenrust- school, op het Leidseplein, op het De Ruy- terplein, op de Herensingel, Drilsmaplein, op het Junoplantsoen, op het sportterrein aan de Kleverlaan, op het Pretoriaplein en op 't Tesselschadeplein. Filmvoorstellingen worden gegeven aan de Garenkokerskade en aan het Tesselschadeplein, het jeugdbal- let van de speeltuinverenigingen treedt op het schoolplein aan de J. P. Coenschool op en des middags treedt het jeugd variété van de Stichting Club- en Buurthuizx op het schoolplein van de J. P. Coensc.-i rol op. Vrijdagavond zal de Haarlemse reddings brigade demonstreren aan de Geuzenves perstraat en EHBO op het sportterrein aan de Van Oosten de Bruynstraat en de Ga renkokerskade. Filmvoorstellingen worden gegeven aan het Christiaan Huygensplein en de Geuzenvesperstraat, een balletgroep van de Buurtvereniging Haarlem-Zuidwest treedt bij de J. P. Coenschool op en een jeugdballet van de speeLtuinbeweging op het Pretoriaplein. Ook zullen rondleidin gen gehouden worden in de kazerne van de brandweer. De burgerzinweek wordt zaterdag 12 mei gesloten met een bijeenkomst op het ter rein van de speeltuinvereniging „Het Oos terkwartier" aan de Zomervaart. Mede werking verlenen de accordeonclub „Ac- cordia," de Stichting Club- en Buurthuizen en dansklassen van het Speeltuinverbond. Plannen om de week op enigszins spectacu laire wijze in de „burgerzinwijk" te sluiten zijn op niets uitgelopen. Bijeenkomsten in het Stadhuis In de ridderzaal van het Stadhuis worden dmsdag en woensdag bijeenkomsten ge houden. Op de eerste avond zal onder lei ding van prof. dr. Delfgaauw een debat ge houden worden over „Het burgerzin-zijn van de student." waarbij verwacht worden studenten en eind-examinandi van middel bare scholen en de tweede samenkomst is bedoeld als forum over „burgerzin." Mede werking verleent een muziekgezelschap van het Algemeen Fonds voor onbemiddel de muziekstuderenden (A.F.V.O.M.S.). ADVERTENTIE Rio Grandelaan 53, Overveen, Tel. 24588 BRANDVERZEKERING Gistermiddag heeft in Treslong te Hille- gom de heer Wm. Leslie Schultz, directeur voor Europa van de Virginia State Ports Authority, Hampton Roads, een uiteenzet ting gegeven van'de belangrijkheid van deze Amerikaanse havens voor de Euro pese handei. Onder meer werden door hem genoemd Newport News, over grote scheepswerven beschikkende met negen moderne uiepwater-steigers, voorzien van grote loodsen met spoorwegen langszij; Norfolk met 200 wei-ven, steigers en dok ken. Een negental spoorlijnen vormt de verbinding met de Staten van het Ameri kaanse achterland. Ook zijn er vier lucht lijnen. Niet minder belangrijk is Ports mouth met drie spoor- en luchtlijnen. Bij zonder zijn hier de overdekte pieren, die de verbinding vormen met de grote op slagplaatsen. Het overslagbedrijf in South- Norfolk met een capaciteit van 400 ton per uur, is hypermodern. Ook de rivierhavens zijn bereikbaar voor de zeeschepen. Via deze havens wordt uit Europa per jaar 225.000 ton ingevoerd, waarvan uit de Benelux en Frankrijk 74.000 ton. Het uit- voervolume bedroeg 18.367.000 ton, waar van 7.900.000 ton naar de Benelux en Frankrijk. Doordat de Hampton Roads Ports een bijzondere overeenkomst hebben met de Amerikaanse spoorwegen, is het vrachttarief laag. Uit de ligging van deze haveris blijkt, dat ze als het ware de poort zijn tot de V.S. Hierdoor zijn ze van pri mair belang. Een film illustreerde des sprekers betoog. Een aantal opvarenden van het Britse vrachtschip „Tarsius" zijn dinsdagavond in de haven van Messina door de Italiaanse politie van boord gehaald. Dit geschiedde op verzoek van de Britse vice-consul al daar. Hij verklaarde dat deze zeelieden de scheepsofficieren bedreigd hadden. Een tiental Duitse en Nederlandse opvarenden is door Italianen vervangen. ADVERTENTIE Edelvormcostuums ƒ98.- tot ƒ158.- GEN. CRONJcSTR. la-lb TEL. 1604= De dodenherdenking, die woensdagavond in de Parochiekerk van de Allerheiligste Drieëenheid te Bloemendaal werd gehou den, concentreerde zich in de korte toe spraak van pastoor da-. A. Olierook over het onderwerp „Evangelie en vaderlands liefde". Elf jaar geleden klonken er in ons land de juichkreten over de bevrijding, maar men herdacht ook in stille dankbaar heid de gevallen strijders. En opnieuw gaan dit jaar onze gedachten naar hen uit. In de toespraak van dr. Olierook klonk eerbied voor hen, die gevallen waren voor hun ideaal. Maar er klonk eveneens een ver maan in, gericht tot de Christenen van deze tijd. Het is nodig, aldus spreker, dat het land krachtig in materiële zin is voor zijn verdediging. Maar wee hen, die alleen in deze materiële kracht hun heil zoeken. Want de Christen moet zijn kracht putten uit het Evangelie en zich verlaten op God. In overeenstemming met de toespraak van dr. Olierook was het muzikale pro gramma voor deze avond gekozen. Het richtte zich met geestelijke liederen van Bach, met „O, liefste Jesu zoet" op tekst van Guido Gezelle door Hendrik Andries- sen en met het gedicht van Pater Titus Brandsma „O Jezus als ik U aanschouw" door Kees Bornewasser op de innerlijke houding van de Christen. Ook „Gebet" van Hugo Wolf en „Bitten" van L. van Beet hoven spraken hiervan en brachten de toe hoorder tot bezinning. Hot „Ecce quomodo moritur justus" van Jacob Handl, waar mede het kerkkoor „St. Benedictus" onder leiding van Kees Bornewasser deze her denking zo aangrijpend begon, riep de her innering op aan hen, die ons in een bittere Strijd zijn voorgegaan. Wim van Gerven vertolkte met eenvoudige, gevoelige voor dracht de liederen van Bach, Wolf en Beet hoven. De jongens van het Parochieel Jongens koor zongen met klare klank de koorliede ren van Andriessen en Bornewasser en van het dameskoor „St. Caecilia" heeft men een toegewijde uitvoering van „Maria Ma ter gratiae" van Gabriel Fauré gehoord. De koorzang, die op het orgel werd bege leid door Aat Broersen, werd besloten met de voorda-acht van het wai-m-melodische „Libera'me" van Dom. L. Perosi. Het orgel kreeg op deze avond behalve een begeleidende ook een solistische taak. Deze betrof de goed geregistreerde uitvoe ring van een deel uit de vijfde Triosonate en van het schone koraalvoorspel „Liebster Jesu, wir sind hier" van J. S. Bach door Gerand Dekker, die ook de begeleiding van de solozang op zich had genomen. De me lodie van het Wilhelmus, gespeeld met één register van het orgel, vormde het sobere, maar indrukwekkende slot van deze doden herdenking. P. ZWAANSWIJK In de openbare vergadering van de raad der gemeente .Haarlemmerliede en Spaarn- woude van ivoensdagavond is afscheid ge nomen van de gemeente-secretaris, de heer F. Hokwerda, die rv eg ens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd het ambt van secretaris, dat hij van 1925 af heeft vervuld, op 30 april heeft neergelegd. Bij de foto: burgemeester J. J. M. Visser over handigt de scheidende secretaris de ere penning in verguld zilver van zijn ge meente. Een dergelijke penning werd reeds eerder toegekend aan de vorige burgemees ter van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, de heer L. II. Simons. Geheel rechts zit de heer A. J. A. Jansen, de nieuwe gemeente secretaris, die tijdens deze vergadering werd beëdigd en geïnstalleerd. In het zojuist verschenen jaarverslag over 1955 van het ziekenhuis St. Joannes de Deo in Haarlem wordt vermeld, dat het grootst aantal aanwezige patiënten in het verslagjaar 166 bedroeg en wel op 29 september. Het kleinste aantal was er op 1 januari: 122. Het totaal aantal verpleeg- dagen bedroeg 59301 (in 1954 56318). Het gemiddeld aantal verpleegdagen per pa tiënt bedroeg 23,27 (22,03). Van de 2416 in 1955 opgenomen patiënten waren er 1744 uit Haarlem afkomstig. Op de operatie-afdeling' werden in het verslagjaar 2511 (2612) operaties verricht. Het aantal behandelde patiënten bij de af deling röntgenologie bedroeg 7381 (6899). Met diepte-therapie werden 382 (300) pa tiënten behandeld, met contact-therapie 32 (23). t De verschillende poliklinieken werden door 6302 (5966) patiënten bezocht. In 1955 werd in 1512 (1680) gevallen chirurgische hulp verleend bij ongevallen. Op de afde ling heilgymnastiek en massage werden 7751 (5613) behandelingen verricht. De af delinglaboratorium verrichtte 58178 (57898) onderzoeken. Er werden 241 (160) stofwis- selingsonderzoeken verricht en 678 (668) bloedtransfusies toegediend. De nieuwbenoemde gezant van Panama, de heer Arturo Gonzalez, heeft op het pa leis Soestdijk zijn geloofsbrieven aan de Koningin aangeboden. De gezant, die voor heen als chargé d'affaires werkzaam was aan de ambassade te Rio de Janeiro en daaraan voorafgaand in Montevideo, was vergezeld van de attaché van de Panamese legatie, mevrouw Cel ia Dias Calderon, dochter van de in 1949 overleden president van de republiek Panama, Dominguez Dias Arosmena. Na afloop was er een re ceptie, waarbij onder meer de consul-gene raal van Panama te Rotterdam, de heer Gilberto Calderon en de consul van Panama te Haarlem, de heer A. M. A. van Tetering aanwezig waren. Het is met „een praatje bij een plaatje" bijna altijd hetzelfde eentonige liedje. Het nieuwe leven, dat Ben Levi echter aan dit oude procédé heeft gegeven is vitaal en zijn schetsmatige praatjes zijn dikwijls juist dat tikje niet ter zake, waardoor feiten gaan leven. Zo konden woensdagavond in de sociëteit Teisterbant de aanwezigen opgekomen in precies die mate, waardoor het niet te druk en niet te leeg is, dus ge zellig vernemen dat Catharine Sauvage wat ziekjes is geweest, hoe lang Ripas pleegt te slapen en hoe kort enzovoorts. Levi's grote belangstelling voor het chan son, zijn zangers en makers, heeft hem een actuele deskundigheid opgeleverd, die ook deze avond resulteerde in enkele gloed nieuwe plaatjes, tussen de zeer vele die min of meer al bekend waren. Echte be roemde draait hij nauwelijks, tenzij uit de oude chanson-doos. Het is allemaal het allernieuwste of het beproefde allerbeste uit het verleden. Wat daar tussen ligt hoort men toch wel^dagelijks op de radio. Niet zondagsavonds, want dan is het Ben Levi weer die „Met de Franse slag" zijn pro gramma brengt-, waarvan de Teisterbant- avond het karakter had. Het was dus ge zellig. persoonlijk en instructief. Een verrassing hield Levi tot het laatst in petto: het lied „Barbara", tekst van Jacques Prévert, gezongen door Leon Combé op melodie van onze stadgenoot Paul Christiaan van Westering. Woensdagavond sprak mevrouw A. For tanierDe Wit, Tweede Kamerlid voor de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie in restaurant Brinkmann over „actuele poli tieke onderwerpen" voor de leden van de provinciale kieskringen Haarlem en Velsen van deze partij. Zij begon met te zeggen dat deze dag een gedenkwaardige is, in het bijzonder voor de gehuwde vrouw, omdat juist in de Tweede Kamer de wet op de handelings bekwaamheid van de gehuwde vrouw aan genomen was. Een amendement uit rechtse kring van de heer Rijckevorsel van de KVP was met 4135 stemmen aangeno men, volgens welk amendement de man hoofd van de echtvereniging blijft. Hieraan vastknopend kwam mevrouw Fortanier De Wit te spreken over haar standpunt ten aanzien van de menselijke persoonlijkheid, die voortvloeit uit de beginselen, waarbij in het algemeen de persoonlijke vrijheid zo groot mogelijk moet zijn. Deze vrijheid is identiek met verantwoordelijkheid en deze twee beginselen tezamen met sociale ge rechtigheid vormden, aldus de spreekster, de beginselen van de WD. Ten aanzien van de geestelijke vrijheid memoreerde zij de principiële houding van de WD bij het crematiedebat in de Tweede Kamer en ook bracht zij ter sprake het standpunt van haar partij ten aanzien van het mandement van de rooms-kathoLieke bisschoppen. Ook op het vlak van de economische politiek moest er, volgens haar de grootst mogelijke vrijheid heersen en meer worden overge laten aan het particulier initiatief, waarbij het niet zo is dat de overheid geen enkele zeggenschap mag hebben, maar wel zo dat deze zeggenschap zo veel mogelijk beperkt moest blijven. Het is bij deze politiek dat de liberalen tegenover de socialisten komen te staan. Wat betreft de sociale gerechtig heid. merkte mevrouw FortanierDe Wit op, dat de WD sinds haar oprichting steeds „con amore" heeft medegewerkt aan de tot standkoming van de sociale wetten, die dooi de achtereenvolgende socialistische minis ters aan de Tweede Kamer waren voorge legd. Dit was, volgens haar, ook een van ae beginselen van de WD. Hierna kwam zij te spreken over de pres taties van het zittende kabinet, waarin de WD niet vertegenwoordigd is. Volgens haar zijn als positieve wetsontwerpen naar voren gebracht: het ontwerp-Deltawet, de ouderdomsvoorziening, het ontwerp voor een tweede technische hogeschool en de vergroting van het aantal studiebeurzen. Maar het kabinet zou hebben gefaald op het gebied van de woningbouw, het huur beleid, het onderwijsbeleid en het radio- beleid. Het huurbeleid zou eerst moeten worden opgelost in die zin dat de opbreng sten van een noodzakelijke huurverhoging aan de huiseigenaren ten goede zouden moeten komen. Pas daarna zou een krach tige woningbouw kunnen worden nage streefd, waarbij meer ruimte zou moeten worden gelaten aan het particulier initia tief. Wat de onderwijspolitiek betreft heeft het kabinet gefaald op het gebied van de salarissen, de voorziening van scholen en de leerlingenschaal. Ten aanzien van het radiobeleid wees mevrouw FortanierDe Wit op de onrecht vaardigheid dat de WD niet over zendtijd beschikt en zij betoogde dat ook bij de nieuwe voorgestelde regeling het in de praktijk zeer moeilijk zou zijn een nieuwe radiovereniging in het leven te roepen, om dat voor één uur zendtijd per week 50.000 leden bij elkaar gebracht moesten worden en het voorlopig alleen aan de bestaande omroepverenigingen is toegestaan radio bladen uit te geven. De regering heeft echter besloten met de nieuwe radiorege ling, evenals met het huurbeleid te wach ten tot na de verkiezingen. Met het oog op deze verkiezingen be pleitte de spreekster een grotere aandacht voor de minderheden en niet louter naar het getal te regeren, omdat het rekening- houden met minderheden tot de juiste de mocratie zou behoren. Zij besloot met te zeggen dat de WD idealen nastreeft, waar voor zeker ook vele jongefen zouden warm lopen. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen aan de inleidster, waar van een veelvuldig gebruik werd gemaakt. Hierna sloot voorzitter ir. A. Stoffels de vergadering. De nieuwe Nederlandse gezant bij de Heilige Stoel, graaf Francis R. W. H. M. J. de Marchant d'Ansembourg, heeft tijdens een plechtige audiëntie om half tien zijn geloofsbrieven aan Paus Pius XII over handigd. Graaf De Marchant d'Ansembourg, een katholiek, is de opvolger van jonkheer Mare van Weede, een protestant, die na twaalf jaar Nederland bij de Heilige Stoel te heb ben vertegenwoordigd, benoemd is tot am bassadeur, Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3 y, Nederl.'47 97 95'3/I„ 3 Nedl. 1962/64 97 97 A. K. U 310 309 Calvé Delft 355 360 Van Gelder Zonen 262 262 K K. N. Hoogovens 360 362 Nederl. Ford 460 462 N. Kabelfabriek 340 340 gew.Philips Gloeil. 332 343 pref.Philips Gloeil. 203 203 Unilever 424 434 Wilton Fijenoord 317 Dordtsche Petrol 820' 823 Konkl. Petroleum 805 806). A'dam Rubber 102: 102 Holl. Amer. Lijn. 198 197 N. Scheepv. Unie 200 197 Phs. van Ommeren 315 315 H. V. A 124>' 123 Verg. Deli Mijen 149J 148 Amsterd. Bank 245 i 245 K Ned. Handel Mij 22 IK 221K Rotterd. Bank 218 >A 218K Twentsche Bank 231 Anaconda Copper 77:K 78 fc Bethlehem Steel 163 Vs 163 U. S. Steel 61K 61V- Genera] Motors 437/7, 43% Shell Union 83 Ys 82K, Tidewater 46% 46 iK „DE PRUIK VAN DE KONING." Het kinderkoor van het Katholiek Ge mengd Koor te Heemstede geeft zondag 6 mei, des middag om 3 uur in het r.-k. ver enigingsgebouw aan de Herenweg een op voering van „De pruik van de koning," kinderoperette in drie bedrijven; op tekst en muziek van J. A. Tj. van der Wal en met zangteksten van mevrouw C. H. van der WouwVan Donge. Dirigent is de heer Evert Haak, de regie berust bij Bob Jansen. ONDERTROUWD: A. Vogels en M. van Deventer; C. Kulk en T. A. Bosma; D. Aart- sen en L. G. van Rooijen; C. J. Riemstra en K. Th. van Gruting. GETROUWD: Th. F. J. L._ Heuvelmans en S. Groot; C H. Evers en E.' Rahusen; C. F. Determeijer en M. E. Oliver; F. E. Frede- rikze en J Benjamins. GEBOREN: Frederik, z. van H. van den Berg en W. P van Duren. Dirk Reinier, z. van K. Suijk en A. H. van Alewijk; Erik Adriaan Comelis, z. van J. C. van Schreven en J. S. C. Schippers. OVERLEDEN: Wed. M. P. Kleeblad— Stumpff, 95 j., v. d. Spiegellaan 24; Wed. E. T. Haeseker—Scherpenhuizen, 76 j., P. de Hooghstraat 2; J. W. Luber, 64 j., Joh. Ver- hulstlaan 16; K. Jager, 72 j., Wipperpletn 15; Mej. G. D. Koudijs, 85 j., Herenweg 145. BURGERLIJKE STAND GBOORTEN: E. J. van der Boon—de Jong, d.; J. G. Schuurmansv. d. Vliet, z.; M. M. PokornyWesterink, z.; A.EvertsenKnibbe, z.; G. J. Snel—Bok. d.; J. E. E. Vernède— Iloeksema de Groot, z. ONDERTROUWD: J. M. Dirkzwager en L. W. Bieren de Haan; A. Scheffers en J. J. van Meeteren; G. G. A. Teves en J. A. van Leyen; P. van Liemt en H. J. Franke; G. H. Hoes en J. M. Th. Faase. GEHUWD: H. A. Janus en I. G. Kromsigt; H. F. van den Haak en H. Th. Taggenbrock; J. Broodman en J. H. v. Oosterom; J. W. de Veer en M. W. v. Riessen; W. A. van Daatse- laar en J A. H. Guilloteaux. OVERLEDEN: Wed. M. A. Bierenbroods pot—Kensen, 86 j.; J. W. Er brink, 63 j.; G. H .M. Verheul, 46 j.; J. P. Pielage, 83 j.; Mevr. C. C. v. d. Roestvan de Veer, 56 j. ADVERTENTIE Waarom huren, als het uw eigendom wordt voor ƒ2.per weck ETEB - EDY - MIELE - ERRES "7 O NIH PD banktussenkomst Z. WI L/L. I\ vooruitbetaling RIJWIELHUIS KROCHT 6—8 t/o Hema. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Berkenswoude (Z.-H.) S. Riemens pl.pred. te Willemsoord wonende te Zeist. Benoemd tot voorg. der Vrijzinn. Herv. ié Bussum S. Riemens, pl.pred. te Willems oord wonende te Zeist; tot vic. te Creil (N.O.P.) J. v. d. Linde, vic. te Zeist. Geref. Kerken Beroepen te Ee (FR.) R. J. Beukema te Berkum; te Wetsinge-Sauwerd K. H. Schu ring te Erica (DR.). Geref. gein. in Nederland Beroepen te Vlissingen Chr. v. d. Woestij- ne te Barneveld. Vrije Evang. gem. Bedankt voor het beroep van pred. in alg. dienst D. W. Veldkamp te Hilversum. BINNENLAND De zaak-Fabius. De procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft geconcludeerd in de zaak tegen de journalist J. Fabius die door het Haagse gerechtshof tot tien dagen ge vangenisstraf is veroordeeld wegens het schrijven van een als majesteitsschennis ge kwalificeerd artikel in zijn „Nieuwsbrief", De procureur-generaal achtte voorwaardelij ke opzet bewezen en verzocht verwerping van het beroep in cassatie. De Hoge Raad zal later arrest wijzen. Toestemming vereist. Bij Koninklijk Be sluit is het op grond van de Bedrijfsvergun- ningenwet 1954 verboden de kogellager- en rollagerindustrie, de koolzuurindustrie, de vensterglasindustrie en de soda-industrie uit te oefenen zonder toestemming van de mi nister van Economische Zaken. Voor de kogellager- en rollagerindustrie en de soda- industrie geldt dit verbond voor 5 jaar, voor de beide andere bedrijfstakken voor onbe paalde tijd. Sparen. Bij de Rijkspostspaarbank werd in april 1956 ingelegd f52,9 miljoen en terugbetaald f42,4 miljoen hetgeen een spaarsaldo opleverde van f 10,5 miljoen (in maart f16,1 miljoen en in april vorig jaar fO.OS miljoen). In 1956 is tot dusver bij de R.P.S. gespaard f93,3 miljoen tegen f45.4 miljoen in hetzelfde tijdvak van 1955. Het saldo-tegoed per eind april bedraagt f 1790 mi-ljoen (maart f 1780 miljoen en april vorig jaar f1548 miljoen). Fietsen! Een 29-jarige bediende van een kruideniers-bedrijf aan de Linnaeusstraat te Amsterdam, die was uitgestuui-d om vijf tienhonderd gulden op een bank te storten, is niet bij zijn werkgever teruggekeerd. De jongeman heeft een zwarte transportfiets met een mand, waarop de naam van zijn firma, meegenomen. Roulette. De politie heeft een inval ge daan in een huis aan de Utrechtsestraat in de hoofdstad, waar door een aantal mensen roulette werd gespeeld. Drie personen wer den in bewaring gesteld. Ongeveer duizend gulden, ee roulette en bijbehorend speel materiaal werden in beslag genomen. Elten. De onlangs in Elten gekozen adviescommissie heeft onder voorzitterschap van de landrost, di-s. A. Blaauboer, voor de eerste keer vergaderd. Een voorstel, inge diend door de negen Duitssprekenden van de elf leden, om belangrijke officiële publi- katies van een Duitse vertaling te voorzien, werd door de landdrost goedgekeurd. De auto niet. Een radiotechnicus uit Amsterdam kwam tot de ontdekking dat zijn auto, die hij aan de Amstel had geparkeerd, was verdwenen. In de auto bevond zich een aantal goederen voor een waarde van 3000 gulden. Enige uren later stond de auto weer aan de Amstel. De goederen waren er echter uit verdwenen. Vlissingen transatlantische haven. De Italiaanse scheepvaartmaatschappij „Fratelli Grimaldi" heeft besloten, met ingang van 15 mei haar transatlantische lijn naar Venezuela en midden-Amerika van Vlissingen uit te onderhouden. Het betreft hier een voor Noord-Europa nieuwe dienst, die tot dusver van de Middellandse Zee uit gevaren werd. HAARLEM EN OMGEVING Jubileum bjj het P.E.N. Op vrijdag 4 mei zal de heer W. Starreveld te Uitgeest, monteur eerste klasse bij het P.E.N. de dag herdenken, waarop hij voor vijfentwintig jaar bij dit bedrijf in dienst trad. Bloemencorso. Door het goede weer van de laatste dgaen zullen er voor het corso op zaterdag 5 mei voldoende bloemen van ver schillende soort aawezig zijn. Keukenhof. Op Keukenhof wordt van middag tegen drie uur de tweehonderddui zendste bezoeker verwacht. Bevordering. Brigadier E. M. van Pel is met ingang van 1 mei bevorderd tot adju dant van gemeentepolitie te Heemstede. Jubileum. Op 16 mei hoopt de heer G. C. Out, ambtenaar bij de incassodienst van de gqmeente, de dag te herdenken dat hij veertig jaar geleden in gemeentedienst trad. Cabaret „Zwart-wit". Het onlangs op gerichte cabaret-gezelschap „Zwart-wit" zal zaterdagavond 5 mei haar eerste optreden in Haarlem beleven in restaurant „Dreefzicht" onder de titel „Tussen wit en zwart". De gemeente Bloemendaal heeft duizend gulden uitgetrokken voor beeldende kunst Men heeft dit geld besteed om een ten toonstelling te maken van werk van beel dende kunstenaars, woonachtig in de ge meente. Tot 14 mei is deze expositie te zien in de kleedkamer van 't Openluchttheater. Wanneer men op het standpunt staat dat dit geld binnen de gemeente besteed moet worden, is het idee niet gek. Wat had men er anders mee kunnen doen? Tegenwoor dig wordt werk gekocht om op te hangen in scholen, opdat onze jeugd worde opge voed temidden van werkelijke kunst. Het GATSONIDES. Gatsonides zal deelne- \Voensdagmiddag is John Jung, de zoon vanwijlendelieerJungschldger, op,Schip- v^Dronte fn^AsSi bulten hol aangekomen. John Jung dient momenteel in het Amerikaanse leger. Hy heeft worden gehouden. Gatsonides zal in de dertig dagen verlof gekregen om de begrafenis van zijn vader bij te wonen. De reis categorie sportwagens uitkomen met een van V/ashinton naar Amsterdam maakte hij op kosten van de Nederlandse regering. 1 Triumph T. R. 2. zou voor Bloemendaal echter een eenzijdige geschiedenis worden als men alleen maar aquarellen kocht van de ingezetene Oscar Mendlik, wiens „Stormgolf" misschien het enige werk van belang is op deze expositie en in aanmerking zou kunnen komen voor zo iets. Men kan ook een beeld kopen en dat in de gemeente neerzetten langs de openbare weg. Maar dan moet het toch al gauw het formaat hebben van de „Nimf" van H. W. de Blécourt, wil zo'n beeld het doen. En het moet van beter kwaliteit zijn dan genoemde, wel charmante plastiek. Daartoe zou men een beeldhouwer buiten de gemeente moeten zoeken en vermoede lijk met het genoemde bedrag niet toeko men. Neen, ik kan me voorstellen, dat men niet veel beter kon doen dan maar eens te laten zien wat er onder Bloemendaalse ingezetenen gemaakt wordt. Dat leert ons, dat men het geld de volgende keer toch be ten buiten de gemeente kan besteden wil men het goed doen en zich met werkelijke kunst bezig houden. Wil men exposities blijven inrichten, onder de rook van Haar lem en Amsterdam, een wellicht wat over bodige geschiedenis, dan zal men daartoe ook buiten de gemeentegrens moeten kijken. Aantrekkelijk is wel de gedachte van burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller, die deze tentoonstelling opende, om het bestuur van het openluchttheater warm te maken voor het exposeren van beelden. Maar dan dus niet alleen die van H. W. de Blécourt, die blijkens zijn inzending wèl tot een hier passend tuinbeeld in staat is. Behalve de zijne en die van Mendlik streepte ik nog enige andere namen aan in de catalogus: G. van Duffelen, niet belang rijke maar wel gezonde schilders als H. A. Hage, H. Lit, M. Regout Blans, F. A. van Velsen. S. Walbrecht. De fijne tekeningen van A. E. de Savornin Lohman steken ver uit boven de gemiddelde kwaliteit, die nog een eind beneden die van bijvoorbeeld „Kunst zij ons Doel" ligt. Het „abstracte" werk van de bekende André v. d. Vossen valt me wat betreft de kwaliteit tegen en komt weinig uitzonderlijk voor. De expositie werd ingericht door I. T. van Steenwijk, die te woekeren had met de kleine ruimte. BOB BUYS

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7