DRIE FAMILIES TYPEREN VIA RADIO EN TELEVISIE ENGELSE LEVEN r Een variatie op de gladde rok ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Mocle van Dali Schoolstrijd in Zuid-Afrika Dijkstra Dahlia's Afrikaans met Nederlandse taal gelijkgesteld ZWELLINGEN Even echt als Sherlock Holmes DIT MAKEN WE ZELF Zo gezond als een vis Steek Uw licht eens op bij Bescherming bevolking demonstreert woensdag Uitreiking diploma's gezinsverzorgster Haarlemse bejaarden naar bollenvelden A. MOLENDIJK Gunstig jaar voor Nederlandse Ford Haarlemmer stond voor twaalfde keer terecht ZATERDAG 5 MEI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT oor def^D rouw Elke middag om kwart over vier zetten miljoenen Engelse vrouwen de radio aan om te luisteren naar „mrs Dale's Diary, de dagelijkse gebeurtenissen in het leven van een doktersfamilie". Mrs. Dale's dagboek is al meer dan acht jaar aan de gang. De familie woonde eerst in een gedeelte van Londen dat echt bestaat, maar naarmate het verhaal zich uitbreidde, kwamen er te veel complicaties en nu wonen de Dales in Parkwood Hill, een denkbeeldig ge deelte van Z.W. Londen. Om vergissingen te voorkomen hebben de auteurs een kaart ontworpen, waarop het doktershuis „Virginia Lodge", de huizen van kennissen, patiënten, winkels enz. getekend zijn. Mrs. Dale is een aardige en interes sante vrouw, met belangstelling voor het openbare leven en haar gezin. Zo hoorden wij onlangs dat ze lid is van een comité voor een nieuw soort kinder speelplaats en vorig jaar hield ze een vurige campagne tegen het plan om een van de oude herenhuizen van Parkwood Hill tot flats te verbouwen. Dr. Dale die eerst slechts met een voet op de treeplank van zijn auto werd aangetroffen, is in de loop der jaren tot een echte dokter uitgegroeid en wij luis teren soms gesprekken in zijn spreek kamer af. Zijn „gevallen" worden te voren door een medicus gecontroleerd. Voor vele luisteraars is mrs. Dale echt, even echt als Sherlock Holmes was vijftig jaar geleden. Toen mrs. Dales moeder (zogenaamd) gewond was bij een auto-ongeval, moest de BBC het schakelbord met extra personeel beman nen om de telefoon te beantwoorden. Een ongeruste luisteraarster verzocht om een mededeling over haar toestand in het nieuwsbericht! Het zijn de alledaagse, niet te avon tuurlijke gebeurtenissen, die de luiste raars het meest behagen. Nadat dr. Dales broer, failliet gegaan, tot ge vangenisstraf was veroordeeld, kwamen er verscheidene smeekbeden bij de BBC om die lieve Dales nu een wat prettiger tijd te geven. Een ander aspect van het Engelse leven geeft de familie Archer „de ge schiedenis van buitenmensen". De Ar chers wonen op een grote boerderij; het is al zaaien, maaien, vee-fokken en be zoek aan paardenrennen. Ook hier leven de luisteraars hartstochtelijk mee in de gebeurtenissen: Toen Grace Archer „stierf" was Engeland in rouw gedom peld. Oude dames raakten aan de drank en een verohtwaardigde moeder schreef dat de kinderen op de avond van de droeve tijding niet konden slapen. De Grove-familie Een derde familie komt elke woens dagavond op het televisiescherm; De Grove-familie, genoemd naar Lime Grove waar de televisie-studio's zijn, bestaat uit: Mr. Grove, een aannemer met een salaris van 16 per week, een Engelsman, zoals je er elke dag kunt ontmoeten, nuchter-verstandig, ietwat bazig en zelfvoldaan, flegmatisch. Zijn vrouw, Gladys, een bezige maar toch gesoigneerde vrouw en vier kinderen: Jack (in het bouwbedrijf), Pat, die voor talloze jonge Britten het ideale meisje vertegenwoordigt) en de schoolkinderen Lennie en Daphne. De dominerende figuur is oma Fagg, de grootmoeder van Gladys die bij de Groves inwoont, een lastig oudje van 90 jaar. Zij roert een scherp oog en een scherper tong van uit haar gemakkelijke stoel bij de open haard, een warme shawl (gehaakt door een zorgzame tele- visie-kijkster) over de schouders. De regisseur zorgt er voor dat de Gro ves niet meer uitgeven dan een familie met eenzelfde inkomen zich kan ver oorloven en ook hun keuze van meu belen en kleren wordt steeds aan de werkelijkheid getoetst. Het is een van de programma's die de recensenten geregeld stof tot snedige op merkingen geven. Ze noemen de Groves alledaags, saai als een dieet van bruin brood en margarine, een programma ge schikt voor voorstadbewoners die elke dag dezelfde trein naar dezelfde stad nemen, die elke zomer naar hetzelfde pension in dezelfde badplaats trekken. Maar tenslotte bestaan de tien miljoen Grove-liefhebbers grotendeels, uit fami lies die zichzelf in de Groves weerspie geld zien, een beetje armer of een beetje rijker, maar met dezelfde genoegens en problemen. Natuurlijk een weddenschap De BBC, die geen reclame mag ma ken, heeft ons met een onverwachte propaganda verrast. Mr. Grove had een weddenschap aan gegaan met oma dat hij best het roken kon opgeven. Nadat hij eerst troost had gezocht in het eten van geweldige hoe veelheden pudding, toffies en bonbons probeerde hij het met snuif. Het eerste snuifje (in de sigarenwinkel) verwoest te honderd cigaretten. („Dat had je voor een week in de rook kunnen hou den, meneertje", merkte de sigarenman op), het tweede verwekte zo'n genies dat mrs. Grove een stapel borden in gruizels liet vallen. Het eind was dat niet alleen mr. Grove zijn weddenschap had ver loren en met een gelukkig gezicht weer aan het roken sloeg, maar dat ook oma gretig aan het gpurig kruid pufte. De sigarettenfabrikanten wreven zich de handen. Een van de populairste pro gramma's van de BBC had met meer effect reclame voor hen gemaakt dan de nieuwe commerciële televisiedienst in zijn hele bestaan heeft gedaan. De re- clamebureaux berekenen de waarde van dit programma op 100.000 daar het voorbeeld van de populaire Bob Grove vele bekeerde rokers ten val moet heb ben gebracht. Het zou interessant zijn als de drie fa milies elkaar eens konden ontmoeten. Maar ze zijn onherroepelijk gescheiden, niet alleen door zendtijden en golfleng ten, maar vooral door die grote factor in het Engelse leven: standsverschil. CHRISTINA Nog steeds viert de combinatie blou se - rok hoogtij. Een gladde rok is daarom onmisbaar. Als u evenals wij, uitgekeken bent op de bekende modellen met een plooi van achteren of splitjes opzij, zult u wellicht enthousiast zijn over dit model. De voorkant is geheel glad, de loopruimte ontstaat aan de achterkant door een ingezet plooibaan- tje (zie schetsje), dat de rok gelijk een modieus accent verleent. De aanzet van het- plooibaantje is bedekt door een opgeknoopte band. We geven het pa troon voor een taillewijdte van 76 en een heupwijdte van 104 cm., want het model is zeer geschikt voor de minder slanken. Ben. stof: 120 cm. van 130 cm. breed. •y- SEif—n- u i i i i* i i i i u i i - - -i Het patroon natekenen. De stof zo dubbel vouwen, dat het voorpand met M.V. tegen de vouw komt, daaronder de plooibaan uitknippen. Nu de rest van de stof opnieuw dubbel vouwen, zodat het achterpand met M.A. tegen de vouw komt (in de andere richting als het voor pand) en daaronder de bies uitknippen. Alle patroondelen doorslaan. De figuur naadjes in het achterpand stikken. De plooien in het plooistuk rijgen en in persen, laat'ze ingeregen zitten, stik het in het achterpand (hierbij moeten op de hoeken in het achterpand inknip- jes gemaakt worden ter breedte van de naad). Pers de naden plat. Het achter pand aan het voorpand stikken, in de linkernaad een split van 20 cm. open laten. Rijg de naden langs het split om en stik aan de achterkant zo smal mo gelijk langs de kant en aan de voorkant 1 cm. van de kant. De tailleband op maat maken en aan de bovenkant stikken, werk de rafels met een biasbandje om en sluit de band met een rokhaak. Naai de ritssluiting met de hand op het stik sel in. Speld de roklengte af, knip de rok gelijk, slinger de onderkant om, vouw de zoom om en zet hem vast. Maak twee knoopsgaten in het bandje, stik het dicht en naai de naad van het bandje op de naad van het plooistuk met een onzichtbare steek. Naai twee knopen aan en naai aan dé tailleband twee lusjes om de rok op te hangen. Pers dan de rok op. Wie graag wat oranje bloemen in eigen tuin kweekt kan vooral bij de dahlia's terecht; er komen vele» mooie oranje tinten in ver schillende ras sen en soorten voor en het is de moeite waard een keus te maken. Dahlia's kun nen nu immers nog heel goed gepoot worden. Ik mag aan nemen dat de oude knollen nu al wel in de grond zit ten; doch jon ge stekplanten moeten in ieder geval nog gepoot wor den. Dat doet men liefst na half mei, maar wel nu vast bestellen. Vergeet dan ook niet wat goudsbloemenzaad te bestellen; er zijn prachtige oranje kleu ren en dan niet te vergeten wat Oost- Indische Kers. U kunt ze in laagblijven- de soorten bestellen, doch ook half-hoge De Parijse modeontwerper Dior, die eens een internationale beroering onder de dames veroorzaakte door de platte boezem te decreteren, is nog maar een kleine jongen vergeleken bij de Spaan se surrealistische schilder Salvador Dali, die zich nu ook beweegt op de glibberige paden der mode. Dali, die dezer dagen voor enige maanden naar het oude Europa terug keerde, vertelde, dat hij op het moment dessins ontwerpt voor stof jen, welke verwerkt zullen worden in de zomer collectie van de New Yorkse firma Mar tha Mills. Een van de opmerkelijke snufjes, welke hij in zijn ontwerpen wil toepas sen, is een bustelijn van voren en van achteren. „Ik wil van elke vrouw een engel maken althans voor enige seizoenen. Zij moet er engelachtig uitzien van de punten van heur haar tot aan de veren in haar schoenen", aldus Dali. Toen men hem vroeg, wat hij met dit laatste bedoelde, zeide Dali schoenen met krachtige veren te willen ontwer pen, ivaardoor de vrouw een waarlijk zwevende gang zou krijgen. De bustelijn op de rug zou de vrouw bovendien een „gevleugeld uiterlijk'' geven om haar nog engelachtiger te doen lijken. Dali maakte het nog zotter door zijn mededeling, dat hij bepaalde trekken van de vrouw naar voren wilde halen door kleine lichtjes in de kleren te naaien, die als schijnwerpertjes zouden moeten fungeren. „Wij richten schijnwerpers op monu menten, beelden en andere kunstwer ken. Waarom zouden wij een kunstwerk als de vrouw dan niet in licht vangen!", zo vroeg hij. Onder de dahlia's komen vele mooie oranje tinten voor. en zelfs klimmende soorten. Deze bloem soorten hebben alle deze eigenschap ge meen: ze verlangen een goed bewerkte grond en een zonnig plekje. Dat is toch het minste wat we voor hen kunnen doen. Misschien zijn er nog wat gladio- 1 en-knollen te koop, daarin komen ook mooie oranje tinten voor en ze voldoen prima als snijbloemen. Zaad van Esch- scholtzia californica of Juliaantjes moet men beslist ook eens bestellen; het is de moeite waard. De bloemen hebben een warme oranje kleur. Ze moeten liefst direct ter plaatse gezaaid worden, want het kleine goedje laat zich niet zo best verplanten. Als er te veel plantjes op komen kan men later wel dunnen op een onderlinge afstand van ongeveer twintig centimeter. G. KROMDIJK Het komende badseizoen zal weer tal van nieuwigheden brengen. Hierbij een tweetal primeurs: een elegant zwempak in donkerblauw lastex met stijlvolle decoraties. Na het bad wordt een ruim en opvallend rood-wit gestreept jak gedragen, dat zowel warmte als charme geeft. Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt: „Zo gezond als een vis" geldt voor het dier alleen zolang hij zich in zijn element bevindt. Zodra het daar echter uitgehaald is. kunnen wij gezondheid met lepels op doen door hem te eten. Vis is niet alleen gezond maar ook lekker en bovendien wanneer u niet uitsluitend de allerfijnste soorten kiest niet duur. Een vismaallijd eens per week is dus geen luxe. Vergeet echter onder het genieten van uw visje niet, dat ook een vismaal niet volledig is zonder groente. Geeft u er de voorkeur aan alleen aardappelen en vis tezamen te eten, geef dan b.v. een sla vooraf of presenteer er een na de vis. Laat u de vis in een heerlijke, fluwelige saus zwemmen, dan kunt u er wel eens rijst of gort bijgeven in plaats van aard appelen. Overigens zijn aardappelen mèt rijst (of gort) ook denkbaar, bij een zoutevisschotel bijvoorbeeld. Enkele vismenu's: Gebakken schol, aardappelen, rode kool, sla. botersaus. Gestoofde moten of filets kabeljauw (van bevroren of verse kabeljauw), aard appelen, wortelen (desgewenst gemengd met erwtjes). Gekookte schelvis, rijst, sla van witlof, appel en rode bieten, mosterdsaus. Gebakken wijting, stamppot van rauwe andijvie of savoyekool. Gemengde schotel van gekookte zoute vis, aardappelen, rijst en gebakken uien, kropsla. Gebakken kabeljauwmoten of filets, aardappelpuree, spinazie. Heeft uw vishandelaar onverhoopt geen ~'-se of diepvries-vis naar uw smaak in voorraad, dan kunt u met koelhuismaatjes of zure haring met een gerookte of ge stoomd vissoort of met vis in blik een smakelijke maaltijd bereiden. Geconser veerde vis smaakt immers ook uitstekend bij aardappelen en bij de groenten, die wij noemden. Een Nederlandse dame, die zeven jaar geleden uit Nederland naar Zuid-Afrika is geëmigreerd, is in verzet gekomen tegen de plaatselijke onderwijsautori- teiten die verlangen dat haar zoontje onderwijs zal genieten in het Afrikaans - een van de twee officiële talen van Zuid-Afrika. De dame, die de handschoen heeft opgenomen is mevrouw H. J. Gelder loos. die zeven jaar geleden uit Amster dam in Johannesburg emigreerde. Mevrouw Gelderloos is verbitterd op de onderwijsautoriteiten van de provin cie Transvaal, die bepaald hebben dat haar zoon op een school moet waar Afrikaans de voertaal is en niet een openbare school kan bezoeken, waar onderwijs in het Engels wordt gegeven. Uit protest heeft mevrouw Gelderloos besloten de jongen naar een klooster school te sturen, waar de regering geen zeggenschap heeft. De Transvaalse onderwijswet die in dit geval is toegepast, verlangt dat kin deren onderwezen worden in hun eigen taal - Afrikaans of Engels. Afrikaans en Nederlands worden in Zuid-Afrika ge lijk gesteld. De wet machtigt de onder wijsinspectie uit te maken wat hun ei gen taal is en de ouders zijn verplicht die beslissing te accepteren. Op deze bepaling is in brede kring critiek uit geoefend door ouders, die van mening zijn dat zij alleen moeten kunnen be palen in welke taal hun kinderen on derwijs zullen genieten. „Hij kan het Afrikaans zelfs niet eens spreken, alleen maar Nederlands en Engels", verklaart mevrouw Gelderloos van haar zoontje. De Nederlanders zijn een vrijheidlievend volk en als Zuid- Afrika immigranten uit Holland wenst, dan moet ons worden toegestaan onze kinderen onderwijs te geven in de taal, die wij wensen. De vijf-en-een-half-jarige Yvonne Ei sing zai door haar ouders naar Neder land teruggebracht worden, omdat zij op aanwijzing van het Zuid-Afrikaanse departement van onderwijs van een Engelse school moest worden afgeno men en op een Afrikaanse school ge plaatst. ADVERTENTIE Omdat er zoveel lampén staan en hangen in Dijkstra's toon zalen, kan iedereen er een ge slaagde keuze doen. Klassiek? Modern? Iets daar tussenin? Komt U eens kijken en vrij blijvend inlichtingen vragen. U kiest bij Dijkstra en koopt bij de installateur die U zelf wenst. verlichtingsornamentenfabriek SPAARNE 65, tegenover Gedempte Oude Gracht Burgerzinwee k Woensdagavond om halfacht zal de be scherming bevolking te Haarlem ter ge legenheid van de burgerzin-actie „Tot dienen bereid" een demonstratie geven op negen plaatsen. De demonstratie zal omvatten het blus sen van een brand, het onschadelijk maken van brandbommen, het redden van slacht offers uit een gedeeltelijk ingestort huis en het verlenen van eerste hulp. Verondersteld wordt, dat bij een lucht gevecht boven Haarlem een vliegtuig in brand geraakt. De stukken van de machine vallen op de grond en de bommenlast, be staande uit brandbommen, verspreidt zich. Een stuk van een vliegtuig komt brandend op een blok huizen, waardoor mensen op straat worden getroffen. Een. dak van een huis stort in. De leden van de bescherming bevolking komen bijeen op de Buitenrustlaan (nabij de school), op het Leidseplein (Lorentz- school). De Ruyterplein 1 (zweminrich ting), Herensingel 15, Drilsmaplein (bad huis), Junoplantsoen (Klaas de Vries- school). Kleverlaan (zweminrichting). Pre- toriaplein (Sint Luciaschool) en Tessel- schadeplein. Aan de demonstratie nemen deel de blokploegleden van negen wijken, bestaan de uit de noodwachters-vrijwilligers van de zelf-beschermingsorganisatie. Tevens zal de verbindingsdienst in actie komen. De demonstratie wordt uit de com mando-post aan het Floraplein geleid. Alle waarnemingen worden radio-telefonisch uit de verscheidene delen van de stad naar de commando-post gemeld, waar de situatie in de stad van minuut tot minuut in kaart wordt gebracht. Twee verbindingswagens van de verbindingsdienst en drie porto- fonistenploegen werken mee. Het is de eer ste keer, dat deze dienst volledig demon streert. Lezing van dr. Dclfgaauw Dinsdagavond zal in de Ridderzaal van het stadhuis onder auspiciën van de Haar lemse Spoorstudenten verenigingen, dr. B. M. I. Delfgaauw, privaatdocent aan de Universiteit van Amsterdam, een lezing houden onder de titel: „Het burger zijn van de student." Al dan niet universitair studerenden en aanstaande studenten zijn welkom. Na de pauze bestaat gelegenheid tot het stellen van vragen. ADVERTENTIE Nationaal en Internationaal bekroond Bespreek tijdig. Sckoterweg 45 - Haarlem Tel. 12540 Op woensdagavond vond in de Janska pel te Haarlem de uitreiking van de diplo ma's „gezinsverzorgster" plaats aan zeven tien praktijkleerlingen, die hun opleiding bij de Stichting Christelijke Gezinszorg der samenwerkende kerken van Haarlem en omstreken hebben voltooid. De heer J. H. Spek, voorzitter van het bestuur van de Stichting Christelijke Ge zinszorg, sprak de geslaagden en andere aanwezigen toe. Bij de uitreiking der di ploma's en insignes had hij voor elke ge slaagde een passend en waarderend woord. Nadat ook anderen nog hun gelukwensen hadden aangeboden, brachten de gediplo meerden in een zelfgemaakt lied hun in drukken over de opleiding, de docenten en hun werk op een aardige manier naar vo- voren. Zij boden tenslotte een geschenk voor het internaat aan als dank voor de genrten opleiding. Behalve ouders en familieleden van de geslaagden waren ook aanwezig: vertegen woordigers van kerkelijke instellingen, van de Prot. Christelijke Huishoudschool en de arts dr. J. J. Koningsberger. De feestelijke bijeenkomst werd met een kort woord van de voorzitter gesloten. Aan de volgende praktijkleerlingen werd na gedaan examen en voltooiing van het practisch jaar het diploma „Gezinsver zorgster" uitgereikt: J. W. C. Blokhuis; A. A. J. H. Dekker: A. van Dijk; A. Feenstra; A. M. Kempe; H. C. Koster; K. Kroon: A. Kouwen; J. Kouwen: R. van 't Land; A. Meurs A. Minkema; A. de Rijk; J. Pijpkema; A. Schouten: G. M. Vlaming; J. Zwaan. Onder gunstige weersomstandigheden, die niet verwacht werden, hebben vier honderd bejaarden uit Haarlem-Noord en Haarlem-Oost onder leiding van mevrouw H. G. Hessen-Heek met haar leidsters een tocht door de bollenstreek gemaakt. De schitterende aanblik van de vele velden met hyacinten, narcissen en vroege tul pen, vooral de vuurrode, maakte indruk op de deelnemers(sters). Gereden werd naar Noorclwijk aan Zee, waar gepauzeerd werd. Via Sassenheim en Lisse werd de terugtocht gemaakt en een ieder was vol daan over hetgeen er te zien was. Dank zij de medewerking van de N.Z.H. verliep de tocht vlot. aan de grote teen. Een succesvol middeltje tegen knobbels en zwellingen aan de grote teen is nu ver krijgbaar onder de naam DALET BALSEM. DALET BALSEM dringt diep in de huid door. verlicht de pijn op wonderbare wijze, heft de ontsteking en opzwelling op. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. ADVERTENTIE PAR IJ SE COIFFURES DAMESKAPPER Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Buslijnen 3 en 4. De gunstige economische ontwikkeling in Nederland had tot gevolg dat de vraag naar automobielen in 1955 belangrijk is ge stegen, zo constateert het jaarverslag van de n.v. Nederlandse Ford Automobielfa briek te Amsterdam. De vennootschap kon een zeer bevredigend aandeel in deze ver grote markt behalen. Volgens het Centraal Bureau voor de statistiek reden er op 1 augustus 1955 in Nederland 267.888 perso nenwagens en 113.640 bedrijfswagens, het geen in één jaar een aanwas betekent van respectievelijk 22 en 11 percent. Gezien de leeftijdsopbouw van het autopark en het feit dat de automobieldichtheid in Nederland nog ver ten achter staat bij die van omrin gende landen, kan de toekomst voor wat de afzetmogelijkheden van auto's betreft, met vertrouwen worden tegemoet gezien, zo wordt in het verslag gezegd. De fabriek ontving ook opdrachten voor de levering van automobielen, bestemd voor militaire instanties ep overheidsbedrij ven. De mechanisatie van de Nederlandse landbouw zette zich voort, waardoor het mogelijk was de omzet van landbouwtrac- toren te vergroten. Door hogere vakbekwaamheid van het personeel en een betere efficiency konden met de bestaande fabrieksuitrusting 32 per cent meer automobielen worden gebouwd dan in 1954. Nochtans moest een belangrijk aantal worden geïmporteerd, hetgeen een niet te onderschatten winstderving bete kende. Daarom is besloten tot een belang rijke uitbreiding en modernisering van ge bouwen en fabrieksuitrusting, waardoor de produktiecapaciteit ongeveer zal woraen verdubbeld. Na normale afschrijvingen, bijdrage aan het pensioenfonds en reservering voor be lastingen bedraagt de netto winst 4.513.451 3.541.997). Er wordt een (onveranderd) dividend voorgesteld van 20 percent, waar van reeds 8 percent als interim-dividend werd uitgekeerd. Het saldo onverdeelde winst eind 1955 bedraagt hierna 6.485.333 (v. j. 4.134.114). In Utrecht 3J/2 jaar gevangenisstraf geëist „Als u denkt, dat u met strengheid wat kunt bereiken dan hebben wij een ver schil van inzicht", aldus de raadsvrouwe, mr. Van Noort, die als verdediger optrad in de zaak tegen een zestigjarige Haarlem mer, die zich vanmorgen voor de recht bank te Utrecht wegens diefstal had te ver antwoorden; hij was reeds elf maal ver oordeeld en ongeveer twintig jaar van zijn leven heeft hij in de gevangenis doorge bracht. Zij herinnerde aan het woord van Lao Tse die gezegd heeft, dat de zachtmoe digheid de strengheid zal overwinnen. De Haarlemmer was ten laste gelegd diefstal van auto-radiateuren te Amers foort. Bovendien heeft hij zich in de om geving van Haarlem en in de bloembollen streek niet onbetuigd gelaten. Voor deze feiten zal hij niet afzonderlijk voor de rechter verschijnen. Daarom wilde de of ficier van justitie, mr. Bouwma, dit in zijn eis verdisconteren. Hij eiste een ge vangenisstraf van drie jaar en zes maan den omdat hij deze man beschouwt als een gevaar voor de .samenleving. In antwoord op het pleidooi, waarbij op een gecombineerde straf werd aangedron gen, repliceerde mr. Bouwma, dat zijns in ziens geen voorwaardelijke straf kan wor den opgelegd, omdat het maximum een jaar is. Dit achtte hij beslist te weinig, mede gezien het feit, dat de medeverdach ten al tot twee en drie jaar gevangenis straf zijn veroordeeld. De raadsvrouwe stelde hiertegenover, dat men elk geval afzonderlijk moet be oordelen en dat zij overtuigd is van de goede voornemens van haar cliënt, die een grote angst heeft in de gevangenis te moe ten sterven. De rechtbank zal op 18 mei uitspraak doen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11