Zeepkistenrace op Haarlems Grote Markt als altijd levendig schouwspel Leven in Italiaanse parochies in dertig jaar sterk veranderd Bevrijdingsfeest onder stralende zon Italië wordt een katholiek land Katholicisme en communisme winnen terrein op democratie Publiek geknield op rieten matjes ZATERDAG 5 MEI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Letterkunde-prijs voor Alexandre Arnoux Primeurs van deze lente Vreugdevuur als slot van vlaggetjesdag Tussen Haringhaven en Zuider buitenkanaal Nieuwe C.A.O. voor de haringvisserij Uniforme regeling voor averij grosse op de Rijn Bijenkorf Gebrek T eleur stelling Zo guur als de Koninginnedag begon en ook verder bleef, zo stralend scheen de zon vanmorgen over de Bevrijdingsdag. Het was weer om vroeg uit de veren te komen en zich te scharen achter de muzikanten die met hun trommels en klaroenen de inwoners van Haarlem-Centrum, waar de Haarlemse Politiekapel zijn klanken tegeen de gevels spoot, en van Haarlem-Oost, dat door de Spaarne- bazuin werd gewekt, lieten merken dat de elfde verjaardag der bevrijding aan gebroken was. En wie niet behoefde te werken trok er al spoedig op uit. Voor zover hij niet naar het Corso in de bollenstreek ging geduchte concurrent voor de feestelijkheden, maar op dagen als deze moet er heel wat gebeuren voor het ergens „stil is" trok hij naar de binnenstad om er, al naar zijn aard, te genieten van het traditionele kinderzangconcours op de Kattenberg in het Haarlemse Kenaupark of van het geroezemoes dat de al even traditionele zeepkistenrace op de Grote Markt pleegt te begeleiden. Er waren ook fleurige kinderstoeten, die naar school gingen, niet om er te lezen of te rekenen, maar om er te schaterlachen om het Haarlems kindercircus met zijn clowns, gooche laars en acrobaten, zoals in de Wethouder Westerveldschool in Haarlem-Noord, of die het Rembrandttheater met hun stemmen vulden. In Haarlems palingvoor stad Spaarndam werd vanmorgen ook de réveille geblazen. Later op de ochtend streed daar de oudere schooljeugd in spannende wedstrijden niet zozeer om de prijzen als om de eer. En tenslotte openden de spullebazen op de Nassaulaan, op de Zaanenlaan en aan de Zomervaart hun kramen en hun kassen, want de kermisklanten lieten niet lang op zich wachten. De „Grand prix national des lettres", ongeveer 5000 gulden, is vrijdag toegekend aan Alexandre Arnoux, van de Academie Goncourt. Deze prijs, thans voor de zesde maal toegekend, wordt verleend aan een Fran se schrijver die „door zijn gehele werk bijdraagt tot de luister van de Franse letterkunde". De Grote Markt had vanmorgen reeds lang voor tienen het tijdstip waarop de zeepkistenrace zou beginnen alweer die bonte, vrolijke garnering van toeschouwers, die altijd zo stimulerend werkt op de cou reurs en hun menselijke motoren. Een dich te ring van publiek omsloot de gehele markt, met slechts een paar moeizaam door dé politie opengehouden gaten bij de Zijl straat en bij de Riviervismarkt, terwijl iedereen zich in afwachting van de komst der zeepkisten maar vast wat verlustigde met de aanblik van de politiemannen en de comité-leden, die opgewekt over de lege markt heen en weer beenden. Ondertussen luisterde men naar de vertederende stem van de gevierde Limburgse zanger Harry Kordon, die via de geluidsinstallatie een lief meisje bezong. Met. krachtig tromgeroffel en doordrin gend hoorngeschal naderde toen uit de Zijl straat een padvindersband, die de Grote Markt opmarcheerde. De eerste zeepkisten die erop volgden, maakten een nogal ge ringe indruk, maar het werd anders toen een menigte van deze voertuigjes over de markt uitzwermde. Het was een machtige demonstratie van het technische vernuft van al die jongetjes - ook al zag men aan hun „machines" niets meer van de opsmuk van vroegere jaren, die voor de courevlr en zijn menselijke motor alleen maar bal last is. Maar in de sterk vereenvoudigde uit voering van de zeepkisten was de doel matigheid nummer één: uit alle sobere karretjes sprak de nuchtere wil om te vol doen aan de meest elementaire race-tech nische eisen. Er was van dat hele leger zeepkisten, dat over de markt trok geen wieltje dat piepte. „Papahi-papahi" Wel ventoonden sommige coureurs de sporen van een intensieve training: zoals pleisters op gezichten en knieën, maar moreel waren allen in uitstekende conditie. Zij verzamelden zich met hun materieel op de rotondes en gedroegen zich zo onver schillig mogelijk onder eikaars taxerende blikken. Weldra begonnen de eerste series. Met een „papahi-papahi",begaven de opgeroe pen nummers zich tussen de andere door naar de start, waar alles al dadelijk op de menselijke motor aankwam. De scherpe hoek bij de Rivier-vismarkt was opnieuw de gevaarlijke Tarzanbocht, waar al spoe dig enige botsingen voor de sensationele noot zorgden. De startstreep was eveneens de lijn, waarvoor de motoren zich na een ronde dienden af te scheiden van voertui gen, een technisch mirakel dat elk jaar weer verwondering en verwarring met zich meebrengt. Voor de Smedestraat had men zelfs hoge trappen aangesleept en beklommen om over de eerste rijen heen de race te volgen. De zeer grote hoeveelheid voertuigen, waarin de geringe variatie reeds deed ver moeden, dat zij alle uit één stal kwamen en wel" die van de Morrisdealer, die de race organiseerde, leek de wedstrijden een vrij lange duur te zullen bezorgen. De deelnemers waren in twee groepen, waar van een voor jongens van tien tot twaalf, cc&vx&yxcccccoyyxcccccocooccxxrxyyyxr&iccc'KCiccoiyxG' Zowel op de groentemarkt als op de\ i-1 bloemenveiling waren er vrijdag pri- S 3 meurs. Aan de veiling Kennemerland f bracht de kweker Verduin uit Heems-j J kerk de eerste bloemkool. Op de bloemenveiling kwamen de ge- broeders Hos uit Assendelft met de eer- p ij ste lathyrus, waarvoor f 1 per bosje ji werd betaald. »XCCO3^XXX>C>C>^aX>DCOO3CODC>üCODEO2OCCCX30O0CCCO00CCCCCO Het slotnummer van de IJmuidcnse vlag getjesdagviering zal dit jaar zijn een machtig vreugdevuur, om 10 uur des avonds te ontsteken op de landtong tussen Haring haven en Zuiderbuitenkanaal. Ter verpo zing van wachtende belangstellenden zal tevoren wat vrolijke muziek bij de kop van de haven worden geblazen. Verder kan worden medegedeeld, dat de Velser Basketbalvereniging „Exercitia" op vlaggetjesdag van 17 tot 18.30 uur op het sportveld aan de Kennemerlaan enige wedstrijden organiseert in de verwachting dat de belangstelling voor deze sport daar door zal worden vergroot*. De onderhandelingen over de lonen in "ie haringvisserij zijn dit jaar zonder enig gerucht naar buiten verlopen. Het college van Rijksbemiddelaars heeft zijn goedkeu- ing aan de nieuwe CAO, overeengekomen tussen werknemers en werkgevers gegeven. De lonen zullen een kwartje per week la ger zijn dan werd voorgesteld. Verwacht kan worden, dat dit jaar zonder strubbe lingen zal worden gemonsterd en uitge varen. die het eerst aan de start kwamen, en een voor jongens van dertien en veertien. Zij allen zetten zich in voor de wisselbeker en de bijzonder aantrekkelijke prijzen, onder meer rijwielen, voetballen en voetbalschoe nen, die voor deze races zijn uitgeloofd. De uitslagen zijn: Grote klasse. 1. Henry Meyer, bestuur der en Eddy Bekker, levende motor; .2. Jaap Meyer, bestuurder en Adri Noort, levende motor. Kleine klasse. 1. Rob Florie. bestuurder en Rob Abs, levende motor; 2. Nol van den Bosch, bestuurder en René Schonhage. levende motor. Vanmorgen is op het terrein nabij HFC onder een stralende hemel een zowel wat publiek als mededingers betreft goed bezet concours hippique begonnen, dat weer het gracieuze spel van mens met dier en soms dier met mens! te zien gaf, verlucht door de schitterende voorjaars- kleuren der natuur in groen en blauw en goud. Het concours, dat zijn meest specta culaire nummers voor vanmiddag bewaar de, bracht jeugdruiters zowel als ouderen, en ervaren paardenmensen zowel als be ginnelingen in het veld en trok grote be langstelling. Op aanbeveling van een commissie, zes jaar geleden op initiatief van het Rijnvaart- register ingesteld, is tijdens de te Rotterdam gehouden vergadering van deze internatio nale organisatie een uniforme regeling voor de behandeling van de averij grosse op de gehele Rijn aanvaard. De aangenomen re geling verschijnt in Franse, Duitse en Ne- De menselijke motoren hebben zich heden morgen weer warm gelopen voor de vele tientallen zeepkisten, die deelnamen aan de race, welke nu al jarenlang een boeien de, fleurige inzet vormt van de bevrijdingsfeestelijkheden derlandse tekst en is in 24 artikelen vervat. Verwacht wordt dat de „Rijnregels Ant- werpen-Rotterdam 1956", zoals ze in het Nederlands genoemd worden, nog voor het einde van dit jaar algemene toepassing zullen vinden. Van onze correspondent in Rome) Menig lezer zal clit een zonderlinge titel vinden: „Italië wordt een katholiek land". Is het dan ooit anders geweest? Die vraag kan men met ja en nee beant woorden, al naar wat men onder „katholiek" verstaat. Volgens de statistieken is de bevolking van Italië voor meer dan 99 percent rooms-katholiek, een percen tage, dat zelfs in ons Limburg niet wordt bereikt. Statistieken van 40 of 50 jaar geleden luiden evenzo ruim 99 percent rooms-katholiek. Toch kon omstreeks 1925 een ietwat vreemde Britse journalist de stelling verdedigden, dat in Italië bijna geen katholieken te vinden waren. Hij schreef: „In het noorden staan de mannen en ook de jongere vrouwen heel sceptisch tegenover de godsdienst. In het zuiden wordt de door velen formeel beleden godsdienst volkomen overwoe kerd door bijgeloof en leeft'het klassieke heidendom voort, als heeft Demeter, de klassieke godin van vruchtbaarheid en moeder der goden, de naam Maria aan genomen. In de kerken komen alleen kinderen en oude vrouwtjes De enige uit zondering vormt het gebied van de vroegere republiek Venetië, waar men wer kelijke katholieken vindt in de zin, zoals men die ten noorden van de Alpen kent. Die toestand is volkomen veranderd, al blijft het waar. dat het gebied van Vene tië, met steden als Padua, Verona. Vicen- za, Bergamo en verder niet te vergeten zuid-Tirol (het meest „katholieke" deel van Italië) nog altijd zich blijft onderschei den van de rest. In vroeger jaren zat er in een Italiaanse parochie hoegenaamd geen leven. Er was een pastoor, soms bijgestaan door een of twee kapelaans, er werden missen opge dragen, kinderen gedoopt, enzovoort. Een hoogst enkele keer was er eens een korte preek, die vooral niet „te hoog moest gaan", gezien het bevattingsvermogen van de toehoorders, doorgaans, bejaarde vrou wen. Een wat meer ontwikkelde, meestal ongetrouwde, vrouw gaf 's zondagsmiddags een uurtje les in de catechismüs voor de toekomstige communiekinderen en af en toe kwam een oud besje haar hart uitstor ten bij de pastoor. Meestal een even ge moedelijk als omvangrijk man. Het feest van de patroonheilige werd gevierd met vuurwerk en een loterij en daarmee was het met de heilige plichten wel zowat be keken. De huidige parochie, vooral in de nieuwe wijken van de grote steden, is ge heel anders. Meestal is zij toevertrouwd aan een congregatie, zodat er een flink aantal geestelijken aan verbonden is. De godsdienstoefeningen worden bijge woond door zeker tien maal meer men sen dan dertig jaar geleden. Maar boven dien is de parochie thans het centrum van allerlei verenigingen en instellingen als: de bond van katholieke huisvaders, van katholieke jongeren,, van katholieke vrouwen, van de studenten, van de aca demisch gevormden, van de dienstboden, van de padvinders (er zijn in Italië geen andere dan katholieke padvinders). De parochie is geworden tot een bijenkorf van bedrijvigheid, in het bijzonder in de verkiezingstijd. Een sportveld ontbreekt naast de kerken in de moderne stadswij ken nooit. Vaak is er ook een kleine uit- leenblibliotheek en bijna altijd een bio scoop in de buurt. De parochiale bioscopen, die vrijgesteld zijn van vermakelijkheidsbelasting, geen winst beogen en weinig onkosten hebben, omdat het personeel deel uitmaakt van de congregatie, zijn veel goedkoper dan de gewone bioscopen en vooral in het zui den zijn ze vaak de enige of althans de grootste bioscopen van het dorp of stadje. Op 30 juni 1953 bezat Italië 13.276 bio scooplokalen, waarvan er 3-992 parochiale bioscopen waren. Thans zijn er in totaal ruim zestienduizend bioscopen met zes mil joen zitplaatsen (ze zijn altijd vol), waar van er vijf duizend onder leiding staan van geestelijken. Ook zijn er allerlei liefdadigheidsinstel lingen aan de parochie verbonden en in de verkiezingstijd valt een nieuwe taak de geestelijkheid ten deel. Het is de pastoor, die er voor zorgt, dat er jongens worden gevonden, die er op uit gaan om propagan damateriaal voor de Christelijk-Democra- tische partij te verspreiden, manifesten aan te plakken en op de verkiezingsdag te hel pen bejaarde personen en zieken naar het stemlokaal te brengen. Aan enkele parochies zijn ook boekwin kels verbonden. Veel vaker ziet men dat een door geestelijken geleide middelbare school is opgenomen in het gebouwencom plex, dat bij de kerk hoort. Vooral de beter gesitueerde gezinnen sturen hun kinderen bij voorkeur naar scholen waar zusters of paters les geven. Voor meisjes is dat vrij wel regel, ook al zijn zij de dochters van een atheïstische vader. De hele seest van het Italiaanse katholi cisme is anders geworden, minder be schouwelijk, meer tot de daad geneigd en, als men wil, meer Amerikaans. Pastoors, die een stel luidsprekers op de klokketoren laten monteren, zodat men hun zondagse preek overal in het dorp kan horen, zijn geen uitzondering meer. De bezadigde monniken van eertijds sterven uit en wor den vervangen door anderen, die, een „al pino" op het hoofd, op de knetterende motorfiets zich van de ene bespreking naar de andere reppen. Eén ding, dat daarbij ontstellende ten achter blijft, is de gewijde kunst. Terwijl men elders ons zuid-Limburg is een der beste voorbeelden daarvan een verblij dende herleving van de gewijde kunst kan waarnemen, worden in Italië dure, maar afgrijselijk lelijke kerken gebouwd. De mooie oude worden gevuld met afschuwe lijke prenten en gipsbceldcn van het Heilig Hart en zo meer. Dit gebrek aan kunstzin is zelfs zo groot, dat het twijfel kan doen rijzen aan de innerlijke waarde van het vernieuwde geloofsleven. De verandering is niet toevallig tot stand gekomen. Zij is tot op grote hoogte het werk van de vorige Paus, Pius XI, die niet voor niets als „de missiepaus" in de ge schiedenis voortleeft. Het verdrag van La- teranen en het Concordaat hebben er veel toe bijgedragen. Het feit bijvoorbeeld, dat de pastoor ambtenaar is van de burger lijke stand en huwelijken niet meer alleen inzegent doch ook voltrekt, leidde tot grote veranderingen. Ook de val van het fascis me is van betekenis geweest. De Italianen moeten nu eenmaal iemand kunnen ver eren: eerst was het Garibaldi, toen konin gin Margarita, later Mussolini, nu is het de Paus. Verder heeft de kerk onder de gewone burgers tal van mensen gevonden, die belangeloos de mouwen opstropen en een of ander werk op kerkelijk gebied op zich nemen. Eerzucht speelt daarbjj een ondergeschikte rol, daar de leidinggevende instanties zo gering in, aantal zijn in ver houding tot het aantal kleine, bescheiden werkers, dat de hoop ooit een vooraan staande plaats in de katholieke actie te zullen bekleden, nauwelijks meetelt. Italië, we vergeten dat dikwijls, is ge boren uit de geest van het anticlericalis- me, de geest van Mazzini, Garibaldi en Cavour. Het was een typisch liberaal land, in de zin van algehele scheiding tussen kerk en staat. De katholieken namen zelfs niet deel aan de verkiezingen. De staat, waarvoor de generatie van 1870 een diepe eerbied had en terecht, want Italië werd tot 1922 bestuurd door onkreukbaar eerlijke man nen, tot elk offer bereid kan na de corruptie en dwingelandij van de fascisti sche jaren niet langer het idool zijn. Ook de tegenwoordige regeerders, de goeden niet te na gesproken, hebben weinig ge meen met de ministers van een vroegere tijd, voor wie de rijksmiddelen heilig wa ren (Italië heeft oud-ministers gehad, die „van de armen" begraven moesten wor den) en die, voor geen corruptie toeganke lijk. alleen datgene dienden, wat zij het algemeen belang achtten. De huidige de mocratie is voor velen een teleurstelling. Politici worden door de massa aangezien voor personen, die op eigenbelang uit zijn en die zich, hard met de ellebogen wer kend, een vooraanstaande plaats hebben verworven. De kerk daarentegen heeft zich gered al loopt ook zij gevaar door de geruchten over eigenbelang, dat bij een deel der hogere geestelijkheid een voor name rol 'zou spelen en vindt overal be langeloze helpers. Zij komt in dit opzicht overeen met de extremistische partijen, de neo-fascistische, maar vooral de commu nistische. Het communisme is voor zijn aanhangers een soort religie en vraagt of fers, die zonder bedenken worden ge bracht. Katholicisme en communisme worden voor de massa meer en meer de enige twee overtuigingen, die een offer waard zijn en kunnen daardoor, ieder op hun wijze, „cellen" opbouwen. Een kleine groep van „leken-democraten", voor een groot deel intellectuelen, kent nog andere idealen, maar met veel minder overtuiging, veel minder offervaardigheid. Zij kampen met de, vaak ondermijnende, verdeeldheid, die voortvloeit uit het feit, dat in die kringen ieder voor zich denkt, zijn mening vormt en beslist. „Phffft" (Studio) Men zou wensen deze fiiim te kunnen bespreken in hetzelfde idioom waaraan het geluidsgebaav Phffft ontleend moet zijn. Het gelaat dat men moet trekken om dit geluid voort te bren gen is duidelijker, dan wat men ook over deze zeer amusante film kan schrijven. Het gelaat zou iets van dédain hebben, tevens onversneden lol om dat dédain en vooral oprecht zijn. Er wordt in deze film name lijk niet met gevoelens „gesjaggerd": er wordt gezegd wat men denkt en als dat niet zo is ligt het er duimend'ik op. De hoofd- personen<de uitmuntend spelende Judy Hol'liday en Jack Lemmon) laten zich in een voorbijgaande vlaag van ergernis te vlug scheiden. Beiden gaan dan, gebukt onder de „goede raad" van kennissen, trachten een gezellig en los leven te leiden, waarin zij elkaar echter steeds ontmoeten. De hieruit voortvloeiende complicaties zijn ronduit hartveroverend en geestig. De ont redderde pogingen, die zij doen om voor elkaar te doen blijken, hoe heerlijk zij het vrij gezellen leven vinden, stranden zo muurvast in hun fluïdum van eigenlijk nog getrouwd te zijn, dat de toeschouwer geen moeite hoeft te doen om beweegredenen, achtergronden, boodschappen of wat dan ook te ontdekken. Hij zit „met zijn neus in het gebeuren" en geniet. De film heeft vaart en humor. Een uiterst prettige gele genheid om eens hartelijk te lachen, zon der gestoord te worden door banaliteiten op de platvloer. N. „My sister Eileen" (Lido). Vrolijke en beslist charmante musical-comedy over het lot van twee zusjes in New York op zoek naar een baan. Het loopt er op uit dat de dames aanvallige echtgenotes worden, het geen men dan via de nodige verwikkelin gen ziet gebeuren. Om die verwikkelingen gaat het. Gelukkig zijn ze niet zodanig, dat men er een flauwe smaak van overhoud'.. Er wordt een lief nummer strijd met het noodlot in weggegeven, pikant en leuk op gemaakt en zelfs zo nu en dan origineel. Een liedje en een dans houden alles bin nen de luchtige sferen, waarin men, als men van ontspanning door de musical ge diend is, gerust mag toeven. Fr. „You're never too young", (Palace). Onder regie van Norman Taurog hebben we in deze film kennis kunnen maken met een nieuwe komiek uit Hollywood: Jerry Lewis. Deze kennismaking kan men met gemengde gevoelens tegemoetzien. Trou wens ook dc film zelf hinkt ergehs op twee gedachten: aan de ene kant is het een film met showelementen, maar weer niet ge noeg om het tot een werkelijke showfilm te maken, aan de andere kant zijn er vele kolderachtige situaties, die de benaming kolderfilm zouden rechtvaardigen, als er ook weer niet net te weinig waren. Zo doende is de film noch vlees, noch vis ge worden. Misschien kunnen we er de meeste spijt over hebben dat Norman Taurog's produkt het etiket „kolderfilm" nét gemist heeft, want enige scenes van de werkelijk wel begaafde Jerry Lewis deden hoge ver wachtingen koesteren, die het volgende ogenblik, waar hij nét weer even de grens van het kinderachtige overschreed, de bo dem werd ingeslagen. Met als achtergrond een ingewikkeld verhaal over een diamantdiefstal wordt een bijzonder kinderlijke man van vijfentwintig jaar (Jerry Lewis), gedwongen zich voor te doen als jongetje van twaalf, wat hem aanvankelijk niet al te moeilijk afgaat. Slechts als hij verliefd wordt op de ver loofde van een gymnastiekleraar aan een meisjeskostschool (Dean Martins), loopt het mis en valt hij eindelijk door de mand. Daar tussendoor kan men nog genieten van de 500 (hele mooie) meisjes, die de kost school bevolken en van een prachtige ach tervolging van een motorboot-met-de- öiamantdicf door de kinderlijke jongen op waterskies. Een vermakelijke film, als men niet te veel acht slaat op de kinderachtigheid, waar kinderlijkheid bedoeld werd. F.D. „Die drei von der Tankstelle", (R e m - brandt), is een nieuwe vertolking van de gelijknamige „kasmagneet" uit ae der tiger jaren, welke film toenmaals grote bekendheid kreeg door het spel van Willi Fritsch en Lilian. Harvey. Zij vertelt ae vrolijke geschiedenis van drie onafscheide lijke vrijgezellen, die, na in vrijwel alle beroepen mislukt te zijn, tenslotte de hoof den boven water weten te .houden dankzij een verlopen benzinepomp, die zij nieuw leven inblazen. In hoeverre deze nieuwe versie de oude evenaart,'kan ik niet beoor delen, omdat ik de oude nimmer gezien heb. Wel liggen enkele zij het niet fun damentele verschillen voor de hand. Zo zullen de sleeën-van-wagens, die thans over het witte doek glijden, er in de oorspron kelijke film vrij wat hoekiger' hebben uit gezien, zo zal het droomballet, dat een der drie van het pompstation zich voor ogen haalt een ballet met een twintigtal rose elfjes op glanzende, geruisloos lopende scooters kennelijk zijn voorganger ont houden zijn! In elk geval staat vast, dat ook de moderne „Die drei von der Tankstelle" ruim een uur gezellige ontspanning garan deert. N.R.K. „De hel van Parijs" (Lux or) Het \Verk van abbé Pierre in een film verteld en toe gelicht. Sympathiek genoeg om het van nabij gade te staan en te overwegen, dat de mensen de mensen nodig hebben. „Die Fledermaus" (Minerva) Geestige parodie op wereldberoemde operette, af en toe wat toneelmatig, maar vaak heel geestig en in ieder geval zeer onderhou dend. Tot Dinsdag. Daarna komt de fraaie zij het qua karakter wat passieve en te rughoudende film over de meester der Duitse contra-spionage Canaris. „Duivels te paard" (Roxy) Daar gaan ze weer, links en rechts draven over het witte doek! Meeslepende geschiedenis van de man, die om zijn wraak komt en recht, wet en liefde zijn pad ziet kruisen. Van dinsdag af gaan we de zee op in „Captain Horatio Hornblower" om opnieuw in ge vechten en romantiek verstrikt te raken. „The last frontier" (F r a ns Hals) Deze film, die vandaag is ingezet, brengt weer bloed en tranen, maar dat alles ge goten in de'vorm der Wild-West, waarmee gezegd wil zijn dat het wel losloopt met de droefenis en de spanning hoogtij viert. De .eerste wereldkampioen judo van alle categorieën, de Japanner Natsui. zal zijn naam in het archief van de „Kodokan" voortaan naast die van de beroemdste ju- domeesters van de laatste honderd jaar kunnen aantreffen. Deze zesde dan zorgde voor de grote verrassing door de favoriet, zijn landgenoot Yoshimatsu (7de dan), in de finale te verslaan. In Japan, de bakermat van het judo, hebben de capaciteiten van de vertegen woordigers van de „jonge" judolanden Ne derland en Frankrijk eveneens grote waar dering gevonden. In deze strijd om de we reldtitel mocht elk land maximaal twee judoka's afvaardigen. Ook Japan, dat over niet minder dan 300.000 zwarte banddra gers beschikt, bracht dus slechts twee man op de mat. In het algemeen was er tussen de kandidaten uit Japan en de andere ju doka's in technisch en tactisch opzicht een groot verschil. Geesink en de Fransman Cpurtine staken evenwel met kop en schouders boven de overige niet-Japanners uit. Protocol De wedstrijden werden volgens een streng Japans protocol gehouden. Alle deel nemers werden stuk voor stuk door drie in kimono's gestoken officials begroet. Het sein om te beginnen werd gegeven door een slag op de in dit land gebruikte „tai- ko" (een soort gong). De puntenwaarde ring geschiedde volgens het officiële ja- panse systeem en de toeschouwers in het Kokugikan-stadion zaten voor het meren deel geknield op rieten matjes. Geesink, die op de derde plaats in de rangschikking eindigde, heeft ook in Tokio bewezen, afgezien van Japan, aan de top van het wereldjudo te staan. Hij maakt on getwijfeld een goede kans op een overwin ning tijdens de wedstrijden in verschillen de categorieën (1ste, 2de, 3de dan enz.), die op 5 mei zullen worden gehouden. Tevreden In Utrecht, de woonplaats van Geesink, is mén bijzonder tevreden over het door hem behaalde resultaat. Zijn leraar, Jan van der Horst, verklaarde: „Hij heeft aan mijn hoogste verwachtingen voldaan; meer had ik echt niet verwacht en ik geloof dat Anton zelf ook niet op een nog beter re sultaat heeft durven hopen. Japanners prijzen Geesink Japanse judo-experts hebben grote lof voor de Nederlander Anton Geesink en de Fransman Henry Courtine. Ichiro Hatia, zevende dan en voorzitter van de Japanse amaleur-worstelvereniging, de vroegere Japanse kampioen Tatsuguma Ushijima, achtste dan, en Tajuro Kumasawa, zesde dan en trainer van de Argentijnse Judo- bond, zeiden dat de strijd die Geesink en Courtine om de derde plaats hadden ge leverd van hoger gehalte was dan de finale tussen de twee Japanners. Hatta merkte op, dat Geesink en Cour tine niet eenmal de mat hebben verlaten voor de Nederlander zijn winnende worp na 3 minuten en 58 seconden uitvoerde. Maar de finalisten, zevende dan Yoshihiko Yoshimatsu en zesde dan Shokichi Natsui stapten 30 maal uit de ring in de finale van 20 minuten. „We hadden liever gezien dat zij midden in de ring waren gebleven. Ik meen dat wat zij gedaan hebben een slechte indruk op de buitenlandse deelnemers moest ma ken", zeide Kumasawa. Al valt het met de baldadigheid van de Haarlemse jeugd heus nog wel mee vooral daar ivaar voldoende speelgelegenheden zijn aangelegd en ingericht er blijven nog altijd genoeg kinderen die niet beseffen dat hun kortstondig en twijfel achtig plezier gepaard kan gaan met een flinke schadepost voor een ander. Dat was deze week bijvoorbeeld het geval op het goederenemplacement aan de Wester gracht, waar de wagons van de kermisexploitanten staan. Er waren jongens die het leuk vonden om op deze met zeildoek bespannen goederenwagens van beugel tot beugel le springen. Ze sprongen er natuurlijk ook wel eens naast. Het resultaat tiet men op deze foto. In geld uitgedrukt beloopt de schade zeshonderd gulden. De morele schade lijkt ons onschatbaar.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 15