Evenals Napoleon wilde Hitier landen in de stormhoek van Engeland ïlaiioncble, d^aadatn^acp Stormhoek bij Engeland De voedering der dieren HONDENHOTEL I VREDIG GRAZEN NU DE SCHAPEN I middeleeuwen I WAAR WILLEM DE VEROVERAAR I ZIJN INVASIE BEGON Tragedie op Texel Mijn dorp in Frankrijk Dichter Pierre Kemp wordt gehuldigd j[llllllllllllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllfllllfllllllillllllllllllllllllllllllflllilllllllllllllllllllllllillllllllllillillllllllllll In Sandwich vindt men alle bouwstijlen sinds de laatste verwoesting in de Winchelsea, behorend tot de zogenaamde Cinque Ports, waar over men in onder staand artikel nadere bijzonderheden kan lezen, kiest zijn eigen magistratuur, die bij oude privileges gere gelde bevoegdheden heeft (links). De af beelding hieronder toont de vroegere handelshaven Has tings, nu een bad plaats, met kerk en kasteel op de hoge rots aan zee. VRIJWEL NIEMAND buiten Engeland heeft ooit van de „Cinque Ports" ge hoord, En geland-s stormhoek in hel zuidoosten. Zij vormen als het ware Engelands drempel en het is nu eenmaal zo, dat iemand, die binnen wil treden, zelden op de drempel blijft staan. Toch humt dat stellig in het geval der „Cinque Ports" de moeite. Waarom? Omdat alleen de namen reeds beelden oproepen van eeuwenoude gebeurtenissen, die plaats hadden, toen Engeland nog in staat van wording teas, maar die beslissend waren voor Engelands lot tot op de huidige dag. De geschiedenis der „Cinque Ports" gaat terug tot de tijden, toen de geschiedenis voor het eerst enigszins uitvoerig te boek werd gesteld. LANG vóór er sprake was van een Britse marine gaven de Engëlse koningen aan de zeelieden dier havensteden vele privileges om te bereiken, dat die stoere mannen zich bereid verklaarden een vloot in gereedheid 1e houden om Engelse troepen naar het Europese vasteland te transporteren zodra zulks nodig zou zijn. Deze vloot der Cinque Ports heeft de Fransen, de Hollanders en de Denen bevochten. Zij was de voorgang ster van de latere Britse marine. De havens waarin die schepen lagen zijn nog te zien, maar hun kaden zijn met gras begroeid. Van de oude glorie en bedrijvigheid is geen tastbaar spoor meer over. Wel van de tra ditie, maar hierover later. De „Zeven Stad jes" hadden hun gouden eeuw reeds achter zich, toen koningin Elizabeth de Eerste een meisje was. Reeds in de zestiende eeuw be gonnen zij te behoren tot de dode steden, zoals Nederland ze kent langs de kusten van de vroegere Zuiderzee. SLECHTS DOVER is nu nog een haven stad van betekenis. Haar bestaan is afhan kelijk van de technische prestaties van de mens in de eeuwige strijd tegen de zee. Sandwich ligt thans ruim drie kilometer van zee verwijderd. Prachtige golflinks lig gen nu in de zandige duinen, die hier eens de handel verstikten. Hythe is een kust- plaatsje zonder betekenis. Scheepjes, die niet in de winterse stormen willen ver gaan, moeten er met man en macht op het strand gesleept worden. New Romney is een dorpje vrij ver van de kust. Van de rivier, die eens de haven vormde, is zo op het oog niets meer te bespeuren. Hastings is nu een badplaats. Van de vroegere han delsglorie is vrijwel geen spoor meer over. Rye en Winchelsea, in de dertiende eeuw opgenomen in de Confederatie der Vijf Havens, hebben in de laatste zes eeuwen het minst van hun karakter verloren. Er zijn in Europa weinig plekjes, waar de middeleeuwen zo gaaf en mooi als in Win chelsea en Rye bewaard zijn gebleven. Winchelsea is thans (in nieuwe gedaante) een belangrijke wijnhaven, waarvoor de oude kelders weer in gebruik zijn genomen. De wapens dezer zeven stadjes vertonen alle een halve leeuw en een half schip! Bij New Romney staat op een heuvel een kruis, het Kruis van Shepway, dat zich verheft op de plaats, waar eens het Hof van Shepway stond, dat de belichaming was van enige der belangrijkste privileges der Vijf Havens! Als beloning voor hun diensten den lande ter zee bewezen ver kregen de ingezetenen namelijk het recht, geen andere heer te behoeven te erkennen dan de koning. Zij mochten door geen rechtbank dan door hun eigen rechtbank berecht worden. Het Hof van Shepway benoemde zelf de Lord Warden of Gouver neur der Cinque Ports en op de huidige dag is die functie, die tegenwoordig alleen nog maar traditionele waarde heeft, een ere ambt, waartoe zeer verdienstelijke Britten worden benoemd. Sir Winston Churchill REEDS bij een vorige gelegenheid heb ben wij onze verwondering uitgesproken over de merkwaardige eenzijdige samen stelling van de programma's voor de derde en vierde lijn van de draadomroep. Niet zelden komt het voor, dat een van deze lij nen een gehele avond lang programma's uit Hamburg of Keulen overnemen, alsof er geen andere keuze te maken zou zijn. Uit zendingen uit het Franse taalgebied -s. blijven tot een enkele relayering van het Franse programma van de Belgische om roep of een stoplap- intermezzo van Ra dio-Luxemburg beperkt. Frankrijk zelf is blijkbaar nog terra incognita. Critiek op deze methode voor zover er van een methode gesproken kan worden wordt afgewezen met de opmerking dat de samenstelling der draadomroep-pro gramma's de publieke smaak tot richtsnoer neemt. Men kan zich afvragen of ook niet het medium van de draadomroep gebruikt dient te worden om het publiek in kennis Voor de microfoon te brengen met de uitingen van de ons om ringende cultuurgebieden, waartoe ook het latijnse behoort, benevens om minder ge wenste politieke en culturele beïnvloeding enigszins te remmen. Het minste dat men wel verlangen mag, is dat de program ma's in overeenstemming zijn met de hoog tijdagen in ons volksleven. Wij laten het gaarne aan onze lezers over om te beoordelen, of dit ook het geval was op de nationale herdenkingsavond van onze gevallenen, toen op de twee minuten stilte onmiddellijk het programma Chan sons et Vedetten" volgde en nog een reeks andere uitzendingen in het vrolijke genre. Op de andere lijn werd onverwaard het „Light programme" ingeschakeld. De dag van nationale rouw wei'd daar met het or kest van Hans Bund uit Keulen besloten. Aan Hamburg viel de eer te beurt het pro gramma op Bevrijdingsdag te mogen ope nen. Van de vierendertig uur draadomroep programma via de derde en vierde lijn werden op deze vijfde mei meer dan acht uren uit Duitsland betrokken. Hetgeen dan blijkbaar als een passende bijdrage aan onze feestvreugde is bedoeld. J.H.B. mag zich thans Gouverneur en Admiraal der Vijf Havens noemen. Het Hof van Shepway waakte bovendien met argusogen en met al zijn bevoegdheden (praktisch ge sproken vormde de Confederatie der Vijf Havens een autonoom gebied binnen het koninkrijk) over de handhaving der rechten en voorrechten, die de steden geschonken waren. Hoewel New Romney eens het hart der Confederatie was, hield deze betekenis op in de tijd der Tudors, maar nog worden tal van historisch uiterst belangrijke docu menten in dat dode stadje bewaard. De schapen in het Romney Marsh (Moerasland van Romney) zijn nu wereldberoemd, niet omdat zij grazen ter plaatse waar Willem de Veroveraar eens Engeland binnenviel, maar omdat zij van zo goede kwaliteit zijn. In de tijd, toen de Theems in het Kanaal (thans in de Noordzee) uitmondde, was Sandwich de belangrijkste haven van Lon den. Nog ziet men er versterkingen, ge bouwd in de dagen van Elizabeth I (toen de stad reeds hard achteruit gegaan was). In 1014 aldus vermelden oude kronieken moet Sandwich „de beroemdste haven van Engeland" zijn geweest. Toen Eduard de Belijder de Confederatie der Vijf Havens vormde, nam Sandwich op zich „twintig schepen, elk bemand met twintig man, ge durende vijftien dagen" te zullen leveren! Een der aardigste tradities is ook en deze wijst tevens op de vroegere betekenis der Vijf Havens dat de burgemeesters der stadjes, die ln functie zijn als er een nieuwe souverein gekroond wordt, bij die gelegenheid tot baron worden verheven. Een oud gebruik, waarvan ook in onze tijd niet wordt afgeweken. (Zie verder pagina 5) (Vervolg van pagina 4) HET ETEN klaar maken in een Hon- een eten zal. De felsten worden het eerst HET GEBIED der „Cinque Ports" is sedert de dageraad der historie Engelands stormhoek en invasiekust geweest. De Ro meinen landden nabij Sandwich en zijn vier eeuwen lang als heersèrs in Engeland gebleven. Richborough was het Romeinse regeringscentrum. De Romeinen bouwden, de vijf forten (castella) die later tot de „Cinque Ports" uitgroeiden. Zoals in Ne derland de keizers van het Heilige Roomse Rijk aan de kust graven of wachters tegen de Noormannen instelden, kende Engeland in de na-Romeinse tijd de Graaf van de Saksische Kust, die de opbloei der haven steden bevorderde en zo voorbereidend werk voor de totstandkoming van de Con federatie der Vijf Havens in de dagen van Eduard de Belijder deed. De opneming van de „twee oude stedekes" (Rye en Winchel sea) bracht het aantal leden op zeven, maar het oude Normandisch-Franse woordje „Cinque" (vijf) bleef gehandhaafd. Na de Romeinen kwamen de Saksen aan op de stranden, waar eens de legioenen van Rome geland waren. De beide Deense oor logen vocht Engeland nabij Sandwich uit. De eerste predikers van het Christendom en de Normandische veroveraars kozen de weg die Romeinen en Saksen ook genomen hadden. Napoleon liep met ernstige plannen rond om Engeland in het gebied der „Cinque Ports" binnen te vallen. De Brit ten bouwden toen tal van kleine forten langs de kust (martellotorens) die thans nog op vele plaatsen te zien zijn. Later kwam Wereldoorlog nummer twee. Zou Hitier een poging doen om over te steken en Engeland te bezetten? Maanden van koortsachtige spanning zijn toen in het gebied der „Cinque Ports" verlopen. ..En, mijnheer Furber," vroeger) wij aan New Romney's oudste ingezetene, „wat dacht u van die Duitse inval in 1940?" William Fur ber, gepensioneerd marineman, antwoordde met iets van een vriendelijke snauw: „Ik was toen nog geen negentig jaar oud. Ik zei: Dat lukt die Duitsers nooit! Als ze Churchill maar het commando geven. Dan zal hij wel zorgen, dot ze niet binnen komen!" Nu, de Duitsers zijn niet binnen gevallen en zo heeft dus Willem van Nor- mandië nog steeds aanspraak op de titel „Laatste Veroveraar van Engeland". De castella der Romeinen, de „Oostwal" der Saksen bij de Cinque Ports langs de kust, de forten uit de Napoleontische tijd en de radarinstallaties der twintigste eeuw hadden en hebben allemaal tot taak: En geland te bewaken tegen de vijanden op het continent. Zij zijn tevens stuk voor stuk symbolen van moeilijke en mooie tijden. TS HET achteraf gezien zo heel erg, dat de mannen, die vochten op de vloten der Cinque Ports, in hun vrije tijd aan zeeroverij deden? De Engelsen zien dat graag door de vingers, alsmede dat tal van instellingen van religieuze of charitatieve aard in het gebied der Cinque Ports in vroegere eeuwen hun middelen verkregen uit de troebele bron van zeeroverij en smokkelhandel. Wie Romney Marsh ziet, begrijpt zeggen velen in Engeland dat daar in de buurt gesmokkeld moést worden. En de Engelsen zeggen dit, omdat zij niet uit hel oog willen verliezen, dat die smokkelaars en zeerovers degenen waren, die niet slechts eigen huis en hof bescherm den, maar ook het Engelse vaderland. Die mannen moesten turen over de zee om te zien. of er vijanden in aanloeht waren. En natuurlijk zagen zij dan ook wel eens een lantaarn op een Franse schuit. Ter plaatse van het bovenstaande kruis bevond zich eens het Hof van Shepway, tvaar de eerste privileges der Cinque Ports werden verleend. Hieronder: vlammen- Tl. PPI1 milinPUPTl werpers langs de kust in 1940. toen men nog ernstig een Duitse invasie vreesde. Aiv vv tia CC1' UCI nmjuciicii De eerste druk van Henri Baudet's „Mijn dorp in Frankrijk", uitgegeven door Van Gorcum te Assen, is vooral door hoogge leerden geestdriftig ontvangen. Dat enthou siasme is gerechtvaardigd voorzover het de sociaal-psychologische kant van dit boekje aangaat. De lof voor de stijl kan ik niet delen. De dubbele nationaliteit van de auteur spreekt in zijn taalgebruik te dui delijk ten gunste van het Frans en ten nadele van het Nederlands. Het is voor wetenschappelijk geschoolde lezers een verrukkelijk boekje, omdat het niet-ver- taalde, slecht-vertaalde of onvertaalbare Frans hun gemakkelijk valt te verwerken of te vergeven. Voor een beperkte lezers kring kan men dit werkje, waarin de so ciale problemen van een Franse dorpsge meenschap met behulp van wetenschappe lijke begrippen scherpzinnig worden ont leed, zonder voorbehoud aanbevelen. Zon der enige kennis van sociologie en aanver wante wetenschappen zal evenwel ook een intellectueel zich niet gemakkelijk een totaalbeeld kunnen vormen van het cul tuurpatroon van Frankrijk en west-Europa dat dr. Baudet ontrafelt. De briefwisseling van de auteur met André Siegfried over de methode van behandeling, geeft wel enige opheldering. De Groningse hoogleraar prof. dr. P. J. Bouman schrijft terecht in zijn in leiding dat het boekje een lezerskring ver dient, die het op zijn juiste waarde weet te schatten. Het is verheugend dat die waar dering zo groot blijkt te zijn, dat nu een tweede druk kon verschijnen. AB In Maastricht is een werkcomité samen gesteld ter voorbereiding van de huldiging van de aldaar woonachtige schilder-dichter Pierre Kemp, ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag, te vieren in de eerste week van december. Het is de be doeling enkele aan Maastricht gewijde ge dichten van Pierre Kemp uit te geven. Aan de verhalen van mensen die uit ge vangenschap in de Sovjet-Unie terugkeer den, heeft de Nederlander Johan H. Wig mans het zijne toegevoegd: „Ik was een der miljoenen", waarvan nu de tweede 'druk is uitgekomen bij Lannoo Tielt. Wigmans is een slachtoffer van de oor log. In 1941 meldde hij zich als zeventien jarige bij de Luftwaffe, in de hoop naar Engeland te kunnen ontkomen met een vliegtuig. Inplaats daarvan kwam hij als infanterist aan het oostelijk front terecht. Kort na zijn aankomst daar liep hij over naar de Russen, die zijn verhaal verdacht vonden en hem opsloten. In 1942 deed hij een ontvluchtingspoging, waarvoor hij twee jaar later tot tien jaar dwangarbeid werd veroordeeld. Hij zwierf van kamp tot kamp van Europees Rusland tot in het hartje van Siberië en terug, tot zijn straftijd om was en hij via Berlijn werd gerepatriëerd. Wigmans is een diep-gelovig rooms- katholiek, die met zijn boek wil waarschu wen en sympathie wil wekken voor de miljoenen, die er nog het slachtoffer van zijn. Zijn ervaringen zijn niet uitzonder lijk, zijn verteltrant is eenvoudig, maar zijn verhaal maakt een betrouwbare indruk, ook al ls van communistische zijde, toen hij lezingen in rooms-katholieke kring ging houden, gesuggereerd, dat hij als oud-SS-er „het Sovjet-volk beledigde en oorlogspro paganda tegen de Sovjet-Unie maakte". denhotel kan een enerverend werkje zijn. Dat hangt eigenlijk helemaal van de gasten af, hun aantal, hun eetlust en hun temperament. Monty wacht altijd rustig haar beurt af, maar is daarbij een uitzondering. Pretty gaat gewoonlijk tegen het aanrecht opstaan en doet alles wat ze kan om, voordat ik klaar ben, vast een stukje vlees weg te kapen. Snowdrop kan helemaal niet wachten tot de vereiste hoeveelheden van alles in de bakken verdeeld zijn. Zelfs krijgt hij, zoals alle honden onder het jaar, nog wat kalk en levertraan door zijn eten, maar dat vindt hij een omslachtig gezeur, dat de gang van zaken maar nodeloos ophoudt. Tweemaal per dag, 's morgens om half twaalf en 's middags om half zes laat ik de honden even tevoren in de tuin om rustig in de keuken mijn gang te kun nen gaan. Maar als ze een paar dagen hier zijn. kennen ze de gang van zaken precies. Me' hun won derlijk juist gevoel voor tijd, weten ze, dat ze om half twaalf en half zes het beste in de keuken kunnen zijn. De yerdere dag is spelen in de tuin erg plezierig, maar om deze tijden talen zij er niet naar. En waar ze ook in huis zijn, hóé voorzichtig en geruisloos ik ook met de bakken te werk ga, zodat ze het maar niet horen zullen, ze merken het tóch en ze gebruiken alle geweld, die hun ge geven is, om de keuken te bereiken. Veel honden kunnen zelf de deuren open maken. Ik heb dus de illusie, dat ik rus tig en alleen in de keuken hun eten klaar kon maken, al lang opgegeven. En dan is er nog de distributie van de bakken. Daarbij komt het soms tot halsbrekende toeren, want ze springen allemaal vol verwachting tegen debreng- ster op en gunnen gewoonlijk een ander niet, dat deze een seconde eerder zijn eten krijgt. We moeten dus bijvoorbaat goed uitgeknobbeld hebben waar ieder- voorzien, al lijkt dat misschien niet pedagogisch. Mischka en Snowdrop, die het samen zijn gewend zijn, worden naar de hon denkamer gedirigeerd, waar de andere dieren nu tijdelijk niet binnen mogen komen. Hun eten wordt daar neergezet. Dan hebben ze ook nergens anders meer belangstelling voor. Ze worden rustig aan hun bakken, overgelaten. Tonny krijgt zijn eten in de bijkeuken, Sixty in de eetkamer, Blacky in de hal hè, hè, al weer een springer minder. Rough wordt bediend in de huiskamer. Marrêt op het ten-as, waar hij het liefst maar zit rond te kijken. Monty en Pretty eten zoals altijd in de keuken. Ziezo, we zijn er, er is weer rust. Als na een minuut of tien de diverse deuren opengaan, moeten de honden na tuurlijk gauw gaan kijken, of de mede gasten misschien wat hebben overge laten en of dat niet lekkerder was. Maai de honger is gestild en dus geeft deze inspectie geen aanlei ding meer tot onder linge naijver. Als Pe dro er is, moet ik bij hem blijven zitten tot zijn bak leeg is, want zo gauw ik wegga, houdt hij op met eten. Gelukkig, dat dat niet bij allemaal het geval is we zouden slecht opschieten op die manier. Onze Monty is de rustige filosoof onder de honden. Zij ligt dagelijks, zon der zich erin te mengen, het hele gedoe aan te kijken van de vensterbank in de keuken, waar zij niet afkomt voordat haar bak voor haar wordt neergezet. Zij zal niet, zoals de goedige Rex wel deed, haar portie door een ander laten op eten, maar zij wacht haar beurt af. Ze kent de vrouw en weet, dat ze haar eten krijger» zal, zoals iedere dag. Ze wordt nooit vergeten en al die opwinding is maar domme en nutteloze energie verspilling. Doch zo is alleen maar Monty. G. O. DIT IS de vuurtoren van Eierland, kort nadat een afdeling Georgiërs daar in april 1943 haar laatste wanhopige strijefhad ge streden.Over deze opstand tegen de Duitse bezetters heeft een der ooggetuigen, de nu te Blaricum wonende heer J. van der VLis, in hetzelfde jaar een verslag in boekvorm doen verschijnen, dat sterk de aan dacht trok, ook in Rusland, waarvan on langs bij de uitgeversmaatschappij II. J. W. Becht te Amsterdam een vijfde, aanzien lijk uitgebreide en met talrijke foto's ver luchte druk verscheen. In zijn woord van aanbeveling haalt pro fessor dr. C. L. Ebeling onder meer het oor deel aan van een Sovjet-Russische histo ricus: „Het werk verdient ongetwijfeld onze aandacht om het interessante feiten materiaal dat het bevat over de bloedige strijd, die men op het eiland Texel tegen de Duitse bezetters ontketend had. De schrijver is vol lof over de wonderbaarlijke moed van de Geox-gische partisanen en over hun hartelijke en beschaafde houding tegenover de plaatselijke bevolking". In zijn nu toegevoegde nabetrachting van „Tx-agedie op Texel" geeft de heer Van der Vlis tevens enige bijzondei'heden over de latere lotgevallen van de overlevenden van deze groep Sovjet-ondex-danen, die in Duit se dienst waren getreden en na contact met de geallieex-den opgenomen te hebben in gewapend verzet kwamen. De mees- ten leven thans als normale burgers in Georgië (Transkaukasië).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 20