Opvallend veel jongeren liepen mee in de stille tochten Vrijheidsvuur uit Nijmegen werd naar de Dreef gedragen Kort en bondig Dodenherdenking in en om Haarlem Jongeren zongen van herboren Holland Op de Jan Gijzenbrug Bij de We ster gr acht Op het Kerkplein te Spaarndam Naar de Erebegraafplaats In de Haarlemmermeer Op de Vrijheidsdreef in Heemstede Ex-politieke gevangenen houden 10 mei-herdenking Taptoe-unmue op de Grote Markt Minerva Theater drie dagen in teken der „T.V." Ledenvergadering van Bloembol lencultuur" Herdenkingsbijeenkomst van oud-illegale werkers Wielrijder door auto aangereden Politie vraagt getuigen Verkoop grond Haarlem-Z door G.S. goedgekeurd Viif mei-staking bij $eton Verkiezingsvergadering K.V.P. Examens De heer Kwee Djie Hoo naar Djakarta vertrokken D A U o ME1 19 5 6 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE I IAARI'EMSgHE COURAM Een moment heerste vrijdagavond de stilte ook over Haarlem. Het was een moment van herinnering en van ootmoed voor hen die op straat stilhielden of een huiselijke bezigheid staakten en voor de honderden die in stille tochten naai de monumenten waren getrokken op de plaatsen waar eens hun land- of stad genoten hun leven gaven voor vrijheid en recht. Onder degenen die de tochten en de herdenkingen meemaakten waren er zeer velen, die voor het eerst op deze wijze geconfronteerd werden met dit verleden, dat voor hen alleen nog geschiedenis was. Dat was de schooljeugd, die deze keer in ongekend grote mate tegenwoordig was. Talrijke kinderen stapten mee tussen de zwijgend voortgaande ouderen. Zij keken met verlegen verwondering naar de schat van bloemen die voor de monumenten werclen neergelegd. En zij zagen hoezeer wat voor hen geschiedenis was, nog leefde voor de mensen om hen heen en hoe schrijnend dichtbij het was voor de nabestaanden. Zo werd de jeugd voorbereid om deze goede gewoonte levend te houden, evenals het besef dat je er wat voor over moet hebben om in een vrij land te leven. En door de toespraken hoorden zij ook van de dankbaarheid, die wij schuldig zijn aan die mensen, die er zelfs het beste voor over hebben gehad. De belangstelling op de Erebegraajplaats aan de Zeeweg. Het hoogtepunt van de herdenkings samenkomst in de Grote Kerk vormde de nu wel tot traditie geworden uitvoering van het elegische fragment van de cantate „Herboren Holland" van Jaap Moulijn en Jos de Klerk. Tekst en muziek zijn voor iedereen begrijpelijk en door hun klare eenvoud ontroerend. Zoals het deze avond werd gezongen door de ongeveer zeven honderd leerlingen van de Maria-scholen aan de Koningstraat, het Eerste Christelijk Lyceum en de St. Franciscus Xaverius- school aan de Nagtzaamstraat met begelei ding van het symfonie-orkest „Haerlem" werd het door de velen tussen de witte wanden van het kerkgebouw als aangrij pend ervaren. Vooraf schetste dr. G. Snijders in een korte toespraak de betekenis van de jaar lijkse herdenking als eerbewijs aan de ge vallenen enerzijds, als zelfonderzoek van de vervulling van onze, in offer besloten, opdracht anderzijds. Hun en onze troost is gelegen in het woord van Jezus ..Ik ben de opstanding en het leven: wie in Mij gelooft, zal leven al ware hij ook gestorven". Hun en onze opdracht is te vinden in het vijftiende couplet van het Wilhelmus:.... ..H->n dat. ik God den Here der hoogster Majesteit heb moeten obediëren in der ge rechtigheid". Bij deze samenkomst werd het provin ciaal bestuur vertegenwoordigd door de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, •dr. M. .T. Prinsen, en het ge meentebestuur door de loco-burgemeester, wethouder D. J. A. Geluk. De stille tocht naar de Dreef, door een Grote Houtstraat waarin vele lichtreclames niet waren gedoofd, werd voorafgegaan door een fakkeldrager met het bevrijdings vuur uit Nijmegen, dat ook in de kerk had geschenen. Op drie punten verzamelden de bewoners uit Haarlem-noord zich om zich in stille stoeten naar het monument bij de Jan Gijzenbrug te begeven. Een der sprekers, dr. H. van der Loos, vestigde in zijn toe spraak de bijzondere aandacht op deze beeldengroep. Er spreekt verdraagzaamheid uit en smart en eenzaamheid. Het is niet te hopen, dat dit beeld in de toekomst ver geten zal worden. Het is van grote beteke nis dat het gejaag door Haarlem-noord ieder jaar even gestaakt wordt, om aan deze plek bij de Jan Gijzenbrug de aan dacht en de eerbied te schenken welke haar toekomt wegens de offers die er zijn gebracht. Pater Hutjens richtte zich in het bijzon der tot de jongeren, die de tijd van de bezetting niet. beleefd hebben, maar die toch ook de gevallenen in ere moeten hou den. Hij herinnerde ook aan de eendracht tijdens de oorlog. Hoe weinig is er van overgebleven. Gelukkig vindt men elkander toch on herdenkingsavonden als deze. ..Moge deze bijeenkomsten een aansporing zijn voo'- samenwerking en eendrachtiglijk samengaan". Het mannenkoor „Elektrisch materieel'' onder leiding van Joh. van 't Vlie en de muziekvereniging „Harmonie Crescendo" verleenden medewerking. Tussen de toe spraken in was er gelegenheid tot het leg gen van bloemen. Daarvan maakten ook leerlingen van vele scholen uit Haarlem noord gebruik, die onder leiding van hun onderwijzer aan de stille stoet hadden deel genomen. Het gemeentebestuur was ver tegenwoordigd door mr. H. E. Phaff. 4 Tachtig kinderen van de speeltuinver- epiging „Weltevreden" hebben voor de plechtigheid een bloemenhulde gebracht bij het monument. Vele inwoners uit Haarlem-west hebben deelgenomen aan de vier stille tochten uit deze stadswijk naar het monument op de fusiladeplaats aan de Westergracht, waar B.S.'ers, ex-verzetslieden en militairen de erewacht betrokken hadden. Reeds lang voor het begin van de herdenkingsplechtig heid was een grote massa buurtgenoten hier samengestroomd om het groene gazon rond het. gedenkteken, waarvoor evenals de vorige jaren weer een groot bloemen- mozaiek de Nederlandse vlag. geflan keerd door de cijfers '40-'45 gelegd was. Ook burgemeester Cremers en wethouder Happé behoorden tot de aanwezigen. Na de twee minuten stilte zong het jon gens- en mannenkoor van de kathedrale basiliek van Sint Bavo het Ecce quo modo moritur en speelde het muziekkorps van het Leger des Heils „Zii streden de goede strijd". Pater W. P. M. Beekman O.F.M. en oud-burgemeester M. A. Reinalda herdach ten de gevallenen en beh'chften de beteke nis van hun offer, „Made dank zij hun is ons land nu weer vrij van angst en ar moede", aldus de heer Reinalda, „maar een groot deel van de wereld leeft ook nu nog in vrees en nood. Laten wij allen met het lichtend voorbeeld onzer gevallenen voor ogen ertoe meewerken, elk op onze wijze, opdat er overal op aarde eens weer vrede en vrijheid moge heersen". Met het „Wilt heden nu treden voor God den Here", gezongen door de koorschool van de Basiliek en ccn plechtig Wilhelmus werd de herdenking besloten, waarna velen kransen en bloemen legden aan de voet van het door spotlight beschenen monu ment. Op het Kerkplein te Spaarndam. aan de voet van het. gedenkteken, dat burgemees ter mr. O. P. F. M. Cremers vorig jaar onthuld heeft, verzamelden zich na half acht talrijke belangstellenden. Nadat het Spaarndams gemengd koor onder leiding '•an de heer E. van 't Kaar enkele liederen 1 ad gezongen, hield kapelaan Olsthoorn een korte herdenkingsrede. Om 8 uur werd twee minuten stilte in acht genomen. Vervolgens trad een jongen met een brandende fakkel naar voren, waarmee hij het vuur van de gedenkzuil ontstak. Dat vuur, afkomstig van het monument op de Waalbrug te Nijmegen en naar Haarlem overgebracht, was door drie meisjes en drie jongens van de Grote Markt naar Spaarn dam gebracht. Na het zingen van het eerste en het zes de couplet van het Wilhelmus legde wet houder A. J. M. Angenent. namens de bur gers een krans aan de voet van het monu ment. Een groep schoolkinderen volgde met het leggen van boeketjes. In de Hervormde Kerk heeft ds. J. Kroon een herdenkingsdienst geleid. In een der gebouwen van Publieke Wer ken aan de Brouwerskolkweg te Overveen vond vóór de aanvang van de stille tocht naar de Erebegraafplaats een bijeenkomst plaats van de nabestaanden der gevallenen en van inwoners van Bloemendaal. waar aan naar schatting ongeveer 500 mensen deelnamen. Na gemeenschappelijke zang van „Wilt heden nu treden voor God den Here", voerde eerst pater C. Tijnagel O.F. .M het woord. Hij wees op het wonder van de geboorte, maar ook op dat van de dood. „Zij die voor ons vielen zijn door hun na bestaanden nimmer teruggezien. Daarmee is echter niet alles gezegd," aldus pater Tij nagel, „want de rechtvaardige en de recht schapene blijven in onze onvergankelijke herinnering. Zij hebben dit offer aanvaard en wij levenden zijn er hen dankbaar voor." Vervolgens zong het dubbel mannen- kwartet „Harmonie" onder leiding van Henk Arisz „Het lied der achttien doden" van Jan- Campert, getoonzet door Jos. Vranken; „Graflied" van P. Cornelius en „Boven de sterren daar zal het eens dagen" van F. Abt. Ds. G. Toornvliet, Gereformeerd predi kant te Bloemendaal, hield vervolgens een toespraak waarin hij zeide dat het hen, dip hun-leven offerden, niet zomaar om „de" vrijheid ging, maar om een bepaalde vrij heid zonder dreiging, dictatuur of nihilisme. „De dodenwacht 1956 betekent niet alleen in stilte naar het graf gaan. doch ook de zelfde moed opbrengen als de gevallenen. Wij kunnen de nabestaanden zeggen: het offer is niet tevergeefs geweest. Wij dan ken ons léven en onze vrijheid aan hen. God sterke u op uw stille tocht. Jezus ga met u en drage u." Na het gezamenlijk zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus werd de stoet voor de stille tocht geformeerd. Achter hen die de bijeenkomst bijwoonden schaarden zich nog honderden. Het was opmerkelijk zoveel jeugd als zich hierbij aansloot. In de duinen was het intussen nevelachtig ge worden. Toen de zwijgende menigte het kruis op de Erebegraafplaats naderde, be gon de klok te luiden. De graven werden bedekt met een schat van voorjaarsbloe men. De nabestaanden schaarden zich rond de graven, de overige deelnemers daarom heen. Om 8 uur schalde een padvinders hoorn en allen herdachten degenen, die voor de goede zaak het leven lieten. Vrijdagmiddag werd door een delegatie onder leiding van de heer J. Th. van den Boogaard, namens de Federatieve Raad van het voormalig verzet in Nederland een krans gelegd op het door deze organisatie geadonteerde graf van een onbekende land genoot. die is begraven op de nieuwe be graafplaats bij Hoofddorp. Tevens heeft een bestuurslid van het Nederlands Oorlog- gravencomité, afdeling Haarlemmermeer een krans van rode klaprozen gelegd op het graf van de R.A.F. vliegersergeant Al lan Stevens, die op dezelfde begraafplaats ter aarde is besteid. Door de moeder van deze vlieger waren de bloemen uit Enge land gestuurd. Bij beide plechtigheden werd twee minuten stilte betracht. 's Avonds vertrok van het Marktplein te Hoofddorp een stille stoet naar de oude algemene begraafplaats. Om 8 uur zweeg het klokgelui en de doden werden herdacht. Daarna sprak kapelaan C. Bakker uit Heemstede van het bordes van het raad huis te Hoofddorp een herdenkingsrede uit. Hij werd ingeleid door wethouder C. van Beem. Burgemeester mr. G. C. van der Willigen sprak het. slotwoord. Het fanfare gezelschap „Excelsior" speelde koraalmu- ziek en besloot met het spelen van het Engelse en het Nederlandse volkslied. In Heemstede heeft de jaarlijkse doden herdenking een zekere gelijkvormigheid gekregen, waarvan het plechtige karakter echter stellig behouden bleef. Zo ver zamelden de honderden deelnemers aan de stille tocht zich na afloop van de verschil lende kerkdiensten zich weer op de Heem- steedse Dreef bij de Zandvaartkade, waai de stoet zich in beweging zette met aan het hoofd de nabestaanden van de in de oorlog gevallen Heemstedenaren. Langs de be kende route begaf men zich naar het mo nument op de Vrijheidsdreef, waar aan de voet namens hei. gemeentebestuur reeds een krans was gelegd. Aan beide zijden van de Dreef opgestelde padvinders en pad- vindsters met brandende fakkels in de hand, vormden in de donkere avond een indrukwekkend schouwspel. Bij de gedenksteen in de Jacob van Campenstraat was eveneens een erewacht Op tien mei houdt de Nederlandse Ver eniging van Ex-Politieke Gevangenen op de Erebegraafplaats te Bloemendaal een herdenking van allen, die in de bezetting gevallen zijn. De bijeenkomst begint met koraalmuziek van de muziekkapel van het Haarlems Politiekorps onder directie van de heer H. van Mechelen en vervolgens zal mevrouw Hélène Oosthoek gedichten van Scheepmaker en Campert declameren. Daarna volgt een rede van mr. M. A. Jonk man. voorzitter van de Eerste Kamer. Vervolgens declameert Hélène Oosthoek opnieuw, nu verzen van Marsman en Ro land Holst en de kapel van de Haarlemse politie speelt The Last Post en een koraal uit de Matthaus Passion. Dan geschiedt de kranslegging en na het zingen van het volkslied begeven de aanwezigen zich naar hotel De Leeuwerik en restaurant Brink- mann, waar de avondmaaltijden zullen worden gehouden. Het programma van de taptoe-unique, die onder leiding van de heer Van der Peijl op 12 mei op de Grote Markt in Haarlem gehouden zal worden, luidt als volgt: om half zeven 's avonds beginnen de mars wedstrijden" bij het hoekpunt Zijlstraat Grote Markt. De Grote Markt zal om zes uur geheel voor het verkeer worden afge sloten. Aan de marswedstrijden zullen on der meer deelnemen de Korpsen „Bergoss" uit Oss. „Hoogovens" uit IJmuiden, „Ben- venuto" uit Den Haag, de „Spaarnebazuin" en de St. Jorisband uit Haarlem. De taptoe die om kwart voor negen be gint. duurt tot kwart over tien. Het korps „Bergoss" komt om drie uur aan in de Paulinalaan bij Dreefzicht, van waar de musici voor een mars door de stad vertrekken naar de Zijlsingel. Wanneer vanavond het beeld van om- roepster Hannie Lips op het televisie scherm verschijnt, om van het toneel in het Minerva-theater af het attractieve variété programma aan te kondigen, dat ter ge legenheid van de elfde verjaardag van Nederlands bevrijding in Heemstede dooi de gezamenlijke omroepverenigingen wordt i verzorgd, dan hebben de toeschouwers in de huiskamer en het publiek in de zaal wellicht niet het flauwste besef van de dagenlange voorbereidingen, welke aan deze uitzending voorafgegaan zijn. Want reeds sinds donderdag is het theater door een uitgebreide staf van de Nederlandse Televisie Stichting in bezit genomen, die er een indrukwekkende technische apparatuur heeft opgesteld. Alle medewerkende arties ten moeten hun programma immers nog eens grondig repeteren in verband met hun verschijnen in het beeldvlak. Dit geschiedt dan onder de „magische ogen" van drie moderne televisie-camera's, die thans der mate lichtsterk geworden zijn, dat het pu bliek in de zaal geen hinder meer van overmatige lampenhitte ondervindt. Deze camera's zenden ieder een afzonderlijk beeld naar de buiten geparkeerde opname- -wagen, waar zij worden opgevangen in drie monitors (ontvangstschermpjes zonder ge luid). Hier is opnameleider alias „floor manager" Jos van der Valk met de ver antwoordelijke taak belast, deze monitors voortdurend met een critisc'n argusoog gade te slaan, want hij beslist welk van deze drie beelden naar de studio in Bussum zal worden doorgezonden, waar de tele visiezender voor verdere verbreiding zorg draagt. Welk een vermoeiende en ingespan nen arbeid een dergelijke uitzending vooraf moet gaan, konden wij constateren tijdens een der repetities. Er wordt serieus en intensief gerepeteerd, waarbij het nummer tot in de kleinste finesses wordt doorge werkt. Men zou zelfs geneigd zijn te ver onderstellen dat zulke repetities inspan nender zijn dan de eigenlijke voorstelling, omdat bepaalde onderdelen tot uit den treure herhaald moeten worden. Vooral wanneer het begeleidende orkest hierbij een rol van betekenis vervult, want iedere roffel op de trom bijvoorbeeld moet op on derdelen van een seconde overeenstemmen met de manipulaties op het toneel. Voor de verborgen toeschouwer in de zaal was het een bijna amusante gewaar wording te zien, op welke manier Maxim Herman Raft het orkest instrueert. Dit is een buitengewoon knap imitator, die zijn nummer op een zeldzaam originele wijze heeft opgebouwd en daarbij via Fernandel. Donald Duck en Popeye the Sailorman tot de verrassende climax van Chaplin en Hitier komt. Let u vanavond eens op de scène, waarin hij de ontmoeting van twee Amerikaanse gangsters imiteert. Precies op de seconde, wanneer hij zich omdraait en met zijn hand de hoed betast, zal er door een slag op de trom aan een roffel een ein de worden gemaakt. De toeschouwer moge dan weten dat hef ongeveer een half uur heeft geduurd, voor dit schijnbaar onbe langrijke onderdeel aan de eisen van de artiest voldeed. De repetitie heeft ons van de voortreffe lijke kwaliteiten van dit programma over tuigd. Een andere attractie is stellig het bezoek van ruim twintig Haarlemse bloe menmeisjes, die de dames in de zaal een tuiltje narcissen zullen aanbieden. Een at tentie van „Haarlems Bloei", waarbij de televisie-camera evenmin ontbreken zal. En daarmee is haar taak dan nog niet beëin digd. want het manuscript voor deze uit zending vermeldt als slot: „Finale: Hannie Lips kondigt, rechts op het toneel, artiesten aan, die bij het noemen van hun naam opkomen. Zij krijgen bloe men van een bloemenmeisje". De afdeling Heemstede van de Koninkijke Algemene Vereniging voor Bloembollencul tuur houdt haar eerstvolgende ledenverga dering op vrijdag 11 mei des avonds om acht uur in hel verversingshuis van het wandel bos „Groenendaal". De agenda vermeldt onder meer de behandeling van de beschrij- vinigsbrief voor de 221ste algemene verga dering en de verkiezing van de Heemsteedse afgevaardigden. betrokken van twee padvinders met een brandende fakkel. Op de Vrijheidsdreef schaarden de deel nemers zich om het monument, waar twee minuten een volstrekte stilte in acht werd genomen. Vervolgens zong een gemengd koor onder leiding van Evert Haak het „Wilt heden nu treden voor God den Here", waarna deze plechtigheid met het gezame- lijk zingen van twee coupletten van het Wilhelmus besloten werd. Bij hun vertrek legden nog vele deelnemers bloemen aan de voet van het monument. „Zij die heengegaan zijn voor deze we reld, overlijden pas dan, als wij die ze lief gehad hebben ze vergeten", heeft een Engelsman gezegd. Deze woorden, die de heer W. C. Bier, voorzitter van de vereni ging Oud-illegale Werkers, Bloemendaal donderdagavond tijdens een herdenkings- bijeeenkomst in de Hervormde kerk te Bloemendaal aanhaalde, gaven precies weer waar het deze avond in feite om ging. „Het is nodig dat wij nog bij elkaar blij ven, want er vallen in deze wereld ï.og zeer vele onrechtvaardigheden recht te zet ten en gezamenlijk valt er dan veel meer te bereiken", aldus de heer Bier. Bijzonder indrukwekkend was de toe spraak van de heer J. R. P. Crasborn, hoofdbestuurslid van de nationale federa tieve raad van het voormalig verzet in Nederland. „Het gaat er hier om", aldus de heer Crasborn, „ons te bezinnen over datgene, wat onze vrienden geleden heb ben voor de goede zaak. Wij moeten ons afvragen of wij die vrijheid door hen be vochten in de loop der jaren wel behouden hebben en of wij zwakke mensen deze vrij heid wel verdiend hebben." „De laatste jaren van de bezetting heb ben wij elkaar beloften gedaan, monde ling of schriftelijk. De tijd gaat door. En wéér is er oorlog in de wereld, weer zijn er honger en ellende, die ook op ons over kunnen slaan. Man voor man hebben zij dat grote offer gebracht. Maar niet tever geefs. Wij moeten wakker geschud en ons niet door die eentonige cadans van deze mechanische wereld in slaap laten wiegen. Dat is de betekenis van deze herdenking van onze doden. Wij herinneren ons nog wel hun laatste woorden en hun laatste gedachten. En wij houden deze vlam als basis voor de nieuwe wereld nog wel juist smeulende in de hand." Mr. Abel J. Herzberg herinnerde in zijn rede aan de Joden vervolging en de depor tatie naar Polen. De mens van nu is ge neigd de bezettingsjaren te vergeten, on verschillig te worden voor de bevrijdings dag. De vraag blijft echter: Waarheen gaan wij? Het gaat hier om de mens zelf, zijn aard en wezen, de inhoud en het doel van het menselijk bestaan. In die oorlogs jaren werd het menselijk type van dierlijk gehalte tot ideaal verheven en het even beeld Gods werd vertrapt. Het menselijk recht werd verkracht en dat alles alleen maar uit eigenbelang. Mag en kan dit? Zij die wij thans gedenken hebben zich indertijd deze vraag gesteld en zij hebben „néén" gezegd. De mens van nu is aan deze doden verplicht verzet te plegen tegen alles wat slecht is in deze wereld. De toespraken werden omlijst door zang van het Dubbelmannenkwartet „Harmonie" onder leiding van Henk Arisz. Achtereen volgens werden zeer schoon verklankt: „Ecce quomodo moritur justus" van Jacob Handl, „Popule meus" van C. P. da Pale- strina, Gedenk aan mij, o machtig God" van J. Vintel, „Eram quasi agnus" van Pale- strina, „Jesu, dulcis rr.emoria" van S. Köthe, „Boven de sterren" van Franz Abt en de zang eindigde met twee coupletten van het Wilhelmus. Vrijdagmorgen omstreeks half elf reed een 7J}-jarige wielrijder uit Haarlem uit de Pijnbóomstraat hef Söèhddplein in Haar lem-Noord op, waar hij werd aangereden door een over dit plein in zuidelijke rich ting rijdende personenauto. De man kwam in botsing met de rechter- voorzijde van de auto en werd tien vijf tien meter verder op het wegdek neerge- smakt. Hij moest met ernstige wonden aan het hoofd, een zware hersenschudding en een gebroken linkerarm in de Deo worden opgenomen. Zijn toestand is zorgwekkend De verkeerspolitie verzoekt aan getuigen van dit ongeluk zich met haar in verbin ding te stellen. Gedeputeerde Slaten van Noordholland hebben het raadsbesluit der gemeente Haarlem van 14 december j.l. tot verkoop van grond aan de Prins Mauritslaan aan mevrouw D. N. Verwey-De Goeyen goed gekeurd en het bezwaarschrift van de heer A. L. J. Deckers ongegrond verklaard. Zij hebben daarbij overwogen, dat eventuele toezeggingen aan de heer Deckers geen rechtsgrond hebben. Het betrof verkoop van grond nabij de Cravenesterlaan. Er zal een villa gebouwd worden, die tien meter uit de rooilijn zal komen. De heer Deckers, die in de omge ving een villa heeft laten bouwen, had destijds tijdens besprekingen met gemeen telijke instanties de indruk gekregen, dat de 'grond niet bebouwd zou worden of an ders minstens achttien meter uit de rooi lijn. Anders zou het uitzicht belemmerd worden. Nu er wel gebouwd wordt had hij bezwaren ingediend tegen het raadsbesluit. De arbeiders van de Hollandse Beton Maatschappij, werkzaam op de terreinen van de Kon. Papierfabriek Van Gelder Zonen N.V. te Velscn. hebben bij motie geprotesteerd tegen de houding der rege ring om de nationale bevrijdingsdag met tot feestdag te verklaren en hebben beslo ten om op de 5e mei niet te werken. Zij verwachten van de regering, dat deze uit voert, waartoe de meerderheid van de Tweede Kamer haar heeft uitgenodigd door aanneming van de „motie Koersen". De arbeiders spreken met klem hun wens uit, dat de 5e mei jaarlijks als de nationale bevrijdingsdag gevierd moet worden en verklaren, dat zij ook voor de erkenning van de 5e mei als de nationale bevrij dingsdag zullen strijden! Hedenmorgen deelde men ons van de zijde van de directie van Van Gelder me de. dat er in de fabriek normaal is ge werkt. Het gaat hier om de nieuwbouw bij de havenwerken, terwijl ook bij de fabrie ken te Wormerveer dezelfde moeilijkhe den zijn gerezen. De directie der Holland se Betonmaatschappij te Amsterdam gaf te kennen, dat er geen bericht van het werk is gekomen, dat er niet gewerkt wordt. Als men niet gewerkt zou hebben, moet de vijfde mei als snipperdag be schouwd worden. De verkiezingsactie van de afdeling Heem stede van de Katholieke Volkspartij vermeldt voor woensdagavond 6 mei een vergadering in het r.-k. verenigingsgebouw aan de Heren weg. Spreker is mr. P. J. M. Aalberse over het onderwerp „Beslissing 1956". r BINNENLAND Burgemeester. Aan mr. G. Draijer is op zijn verzoek met ingang van 1 juni eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Klundert. Wereldvrijgezellendag. Onder auspiciën van de Nederlandse Vrijgezellenbond wordt op donderdag 10 mei in gebouw „Amicitia" te 's Gravenhage de Wereldvrijgezellendag gevierd. Op deze bijeenkomst zal onder meer gesproken worden door mr. H. F. van Leeuwen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, over de „vrijgezellen belasting". Liquidatie. Het algemeen bestuur van de „Stichting tot hulp aan onze mensen in Indonesië", heeft besloten tot liquidatie over te gaan. aangezien de mogelijkheden tot ver wezenlijking van de doelstellingen der stich ting niet zodanig zijn als verwacht werd ten tijde van de oprichting. De werkzaamheden van de stichting tot voorlichting en bemid deling inzake de repatriëring van stamver wanten in Indonesië zijn in handen gesteld van een liquidatiecommissie. Kolenproduktie. In dé eerste drie maanden van dit jaar heeft de netto kolen produktie van de vier staatsmijnen tezamen 1.929.808 ton bedragen. Dit is een dagpro- duktie van 24.959 ton. De overeenkomstige cijfers in 1955 waren 1.917.438 ton en 25.394 ton. De netto kolenproductie van de geza menlijke mijnen bedroeg in de eerste drie maanden van 1956: 3.008.567 ton. Consul-generaal. De heer K. Koster is door de Westduitse Bondsregering tot con sul-generaal te Rotterdam benoemd. Na eèn studie in de rechtsgeleerdheid was hij werk zaam op landbouwkundig gebied. Na de oorlog kwam hij bij de voorlichtingsdienst van de senaat van Hamburg en in 1950 bij het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken. Sinds 1953 was hij verbonden aan de Duitse ambassade te Parijs. Fototoestellen in trek. Uit een fotohan- del in de Javastraat te Amsterdam zijn vier fototoestellen met een gezamenlijke verkoop waarde van f 1992 gestolen. De inbreker heeft een etalageruit stukgeslagen. De laatste tijd zijn in Amsterdam verscheidene inbra ken gepleegd waarbij men het speciaal voor zien had op fototoestellen. Klassiek Verbond. De verbondsdag van het Nederlands Klassiek Verbond zal op za terdag 12 mei in de Leidse Lakenhal worden gehouden. Tijdens deze vergadering zal de voorzitter van het verbond, mr. H. Schadee, de uitslag bekend maken van de onlangs voor gymnasiasten en lyceïsten gehouden op stellenwedstrijd en tevens die van de artis tieke prijsvraag. Enkele inzendingen van deze prijsvraag zullen op 12 en 13 mei in de Lakenhal worden geëxposeerd. Marieke van Dijk. De achtjarige Ma- riek van Dijk is in Stockholm aangekomen om door de bekende Zweedse specialist pro fessor Herbert Olivecrona aan een hersen tumor te worden geopereerd. Marieke, haar moeder mevrouw Marieke van Dijk en haar vierjarige broertje Lodi zijn afkomstig uit Croydon, nabij Melbourne, waar men het HAARLEM EN OMGEVING Engels toneel. De toneelafdeling van The British Society of Amsterdam zal yoor de afdeling Haarlem van het Genootschap NederlandEngeland op dinsdag 15 mei in het Minerva-Theater in Heemstede onder regie van Daphne Tromp „Bonadventure" van Charlotte Hastings opvoeren. Tentoonstelling. In de r.-k. Industrie- en Huishoudschool aan de Gedempte Volders gracht in Haarlem zal op dinsdag 15, woens dag 16 en donderdag 17 mei een tentoonstel ling worden gehouden van werkstukken van de leerlingen. Tuinbouw en Plantkunde. Op de verga dering van. de afdeling Haarlem, en omstre ken van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde, op dinsdagavond 8 mei in het Krelagehuis in Haarlem, zullen de heren G. C. Pool en G. Beun spreken over bloemwerk. Veertig jaar trouwe dienst. Woensdag 9 mei hoopt mej E. Bouman. wonende Presi dent Steynstraat 97 rood de dag te herden ken, dat zij veertig jaar geleden, als hulp in de huishouding, in dienst trad bij me vrouw Van EijkernVan Beek, Tetterode straat 41. Apollo in Haarlem. De algemene verga dering van de Hollandse Maatschappij der Wetenschappen, zal worden gehouden op zaterdagmiddag 12 mei in het gebouw van de maatschappij te Haarlem. Dr. B. A. van Gro ningen houdt op deze bijeenkomst een voor dracht, getiteld: Apollo". Delft. Kandidaatsexamen voor Werktuig kundig Ingenieur: L. F. A. Dieleman, Leeu warden: H. P. Dries, Rotterdam; W. A. Rei- chert. Delft: J Sengers, Delft. Kandidaats examen voor Electrotechnisch Ingenieur:: Abdoelrachman Soekamo, Delft; J. E. W. Beneken genaamd Kolmer. Arnhem; D. Breeuwsma. Delft; G. van Dasier, Nijkerk; A. .T. Ekas. Utrecht; E. van der Hoek, Delft; M. Khazam, Rijswijk (Z.H.); H. Krijl, 's Gra venhage: J. Lammers. Rotterdam; C. Mulder, Delft; E. T. Olie. 's Gravenhage; G. Pluym, 's Gravenhage; H. Rubingh. Winschoten; T. H. M. Saraber, Oldenzaal; H. F. van Schou- broeck, Beek (L.); R. J. Sekewael, Delft; Mas Soewarn Siswojo. Enschede; Soewandi Wiratmo Oetoro Waskito. 's Gravenhage; Tamin Anwar. Rijswijk (Z.H.); J. M. de Waard, Vlissingen. Ingenieursexamen voor Civiel-Ingenieur K. Kaspers. West-Terschel ling. Ingenieursexamen voor Electrotech nisch Ingenieur J. C. Balder, Hengelo 'O.); H. J. M. R. van Baren, Brussel: P. J. van Berckel. Delft; M. H. Bodmer, Hengelo (O.); A. Boesveld, Winterswijk; E. H. Boiten, Delft; J. F. E. ten Brink, Deventer; J. Cor- nelissen, Utrecht: J. C. Dito, Den Helder; J. Dijk, .'s Gravenhage; H. Forbes, 's Graven hage; H. J. van de Hoef. Zaandam; A. M. van Ingen. Amsterdam; Ph. de Jong, Eden; C. J. Koopman Delft; E. Mahler, Voorburg; H. L. de Mink, Schiedam; J. H. Ottevangers, Haar lem; W. E. Peet, Dedemsvaart; C. M. Pronk, Rotterdam; W. A. van Reede (met lof), 's Gravenhage; D. W. Rollema, Hengelo (O.); C. van Schooneveld (met lof), Rotterdam; H. van Steenis, Oegstgeest; P. J. de Vries, Joure. Leiden. Kandidaatsexamen Rechten: mej. G. Oele, Leiden. De Indonesische zaakgelastigde in ons land, de heer Kwee Djie Hoo, is vrijdag per vliegtuig naar Djakarta vertrokken. Op Schiphol deelde de heer Kwee Djie Hoo mede, dat het overleg, dat hij in Dja karta met zijn regering zal plegen, niet het gevolg is van de jongste ontwikkelingen in de diplomatieke verhoudingen tussen Ne derland en Indonesië, hoewel deze kwestie uiteraard wel ter sprake zal komen. In antwoord op vragen deelde hij mede de in druk te hebben, dat noch aan Nederlandse noch aan Indonesische zijde het benoemen van een ambassadeur thans reeds aan de orde is. De heer Kwee Djie Hoo deelde mede te verwachten binnen veertien dagen naar Nederland te zullen terugkeren. De lengte van zijn verblijf zal overigens afhangen van de tijd, die nodig zal blijken voor de besprekingen, die hij in Djakarta gaat voeren.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3