Nederland herdacht zijn doden Max Buset in vreemde vervoering Indrukwekkende plechtigheid bij het Nationaal Monument Agenda voor Haarlem Londen denkt dat Moskou zich op atoombewapening verlaat Eenzijdige inkrimping verwacht van conventionele Sovjet-strijdkrachten Tienduizenden op De Dam Prinses Wilhelmina en vorstelijk paar in elk huisgezin: Grebbeberg Kerkelijk Nieuws Concentratiekampen Texel Djakarta Radecker-expositie in Amsterdam geopend Schrijvers over de Lucifer-opvoering Voor goedo en duurzame vloeren EDELHOUT vloeren Oï Westduits geschenk voor Eisenhower: tot Columbus uitgeplozen stamboom ilDAG 5 MEI 1956 Nederland heeft vrijdagavond twee mi nuten stilte in acht genomen ter ere van de nagedachtenis van de gevallenen uit de Tweede Wereldoorlog. Op plaatsen waar gewerkt werd is om acht uur de arbeid voor twee minuten onderbroken, in fabrie ken en kantoren, in werkplaatsen en ga rages. De treinen stopten, het rangeren werd gestaakt, tram- en autobestuurders zetten hun voertuigen stil. In vele huizen heeft, nadat door de radio in het nationaal programma het trompetsignaal van De Dam te Amsterdam had geklonken, twee minuten stilte geheerst, die een einde nam toen uit de luidspreker de op de Dam ge zongen twee coupletten van ons volkslied weerklonken. Op verscheidene plaatsen in ons land zijn stille tochten en herdenkings diensten gehouden, bloemen en kransen gelegd bij oorlogsmonumenten, op graven en bij plaatsen waar landgenoten in de oor logsjaren zijH gefusilleerd. Op het anders zo dirükke en rumoerige Damplein, in Amsterdam, het hart van Ne derland, viel vrijdagavond om precies1 8 uur rond Nederlands Nationale Monument stil te, slechts nu en dan onderbroken door het geluid van een kinderstem en het gefluit van merels. Een hoornblazer van de po- litiemuzaekkapel gaf het signaal tot deze twee minuten algehele stilte in den lande ter herdenking van de landgenoten, die waar ook ter wereld het leven lieten gedu rende de oorlogsjaren 19401945. Zwijgend! staaren de tienduizenden naar het monumentale gedenkteken, ter weers zijden waarvan een ere-peloton van oud- B.S.-ers stond aangetreden en dat slechts was gesierd met de des middags gelegde kransen van de Koningin en Prinses Wil- lielmina. Na de stilte werd krachtig het Wilhel mus gezongen en sprak burgemeester mr. Arn. J. d'Ailly, die het nieuwe monument bij de burgers inleidde. Het mannenkoor „Amstel's Werkman" vertolkte het „Ecre Quomodo Moritur" en „Het Geuzenvendel op de Thuismars". Rob de Vries declameerde de „Celbrief" en „De Dooden" van overleden verzetsstrijders. Hierna volgde het leggen der bloemen door de duizenden, die in een lange stoet via ver scheidene fusilladeplaatsen in Amsterdam •naar de Dam waren getrokken en na het blazen van de „Last Post" de bloemen kon den deponeren aan de voet van het monu ment. Het gemeentebestuur en talrijke or ganisaties plaatsten bloemstukken. Het défi lé van de duizenden langs het verlichte monument nam geruime tijd in beslag en na afloop dekten duizenden kleurrijke bloe men de tegeltjes van het plateau, waarop het gedenkteken is verrezen. De belangstelling was ditmaal dubbel zo groot als de voorafgaande jaren. Voor de eerste maal zond de televisie de plechtig heid op de Dam rechtstreeks uit. Aan allen, die op enigerlei wijze hebben meegewerkt aan de totstandkoming van het Nationaal Monument is op het hoofdstede lijk stadhuis een door prof. V. P. S. Esser ontworpen gedenkpenning uitgereikt, die is geslagen ter gelegenheid van de onthulling van dit nationale gedenkteken. Sober en indrukwekkend is de plechtig heid die zich elk jaar op de avond van de 4e mei op het Stationsplein te Baarn vol trekt, waar de Koningin met Prins Bem- hard en de Baarnse bevolking de nagedach tenis van de gevallenen eren. Om vijf mi nuten voor acht hebben de Koningin en de Prins een krans van paarse seringen met ADVERTENTIE linten in rood-wit-blauwe kleuren bij het monument geplaatst. In Apeldoorn hebben 's avonds weer honderden deelgenomen aan de stille tocht van De Naald naar de Loolaan. Nadat enige strofen uit „Valerius' Gedenckklanck" waren gespeeld, legde Prin-es Wilhelmina tijdens het spelen van „Het Wilhelmus" als eerste een fraaie krans aan de voet van het monument. Geref. kerken Beroepen te Giessendam-Nederhardinx- veld P. Joziasse te Terwaard (Fr.). Bedankt voor Lemmer C. Brilman te Oostern ijker k. Ned. Herv. kerk De centrale kerkeraad van 's-Graven- hage heeft dir. C. P. v. Andel te Borne ver kozen zodat de kerkeraad van wijkgemeen- te 20 binnenkort deze predikant zal beroe pen in de vacature van dr. W. J. de Wilde. Op de Grebbeberg klonk de grote bronzen klok op het Nationaal Legermonument ge durende vijf minuten over de ontluikende bossen, van de berg. Onderwijl arriveerden vele militaire en burgelijke autoriteiten en toen als laatsten de vertegenwoordiger van de Koningin en Prins Bern hard, alsmede de minister van Oorlog en van Marine het erekerkhof hadden betreden, weerklonken twee coupletten van „Wilt heden nu treden", gespeeld door de Koninklijke Mi litaire Kapel. Na redevoeringen door de hoofdlegeraalmoezenier, kolonel mgr. H. J. J. M. van Straelen en de hoofdlegerpredi- kant, kolonel ds. A. T. W. de Kluis, werden kransen, .gelegd aan d,e voet van het stenen kruis aan de ingang' van het kerkhof. - Het gemeentebestuur van Amersfoort en afgevaardigden van de Vereniging van Ex- Een overzicht van de Dam tijdens de onhulling van het Nationale Monument. politieke gevangenen hebben aan de voet van het monument op de voormalige schiet baan van 't „Polizeiliches Durchgangslager Amersfoort" een krans gelegd ter nage dachtenis aan de in het concentratiekamp Amersfoort omgekomenen. Vele honderden zijn vrijdagmiddag in een stoet naar het oorlogsmonument op de fusilladeplaats te Vught gegaan. Het muziekcorps van de Genietroepen heeft daar treurmuziek ge speeld en een koor van zangers en zange ressen uit Den Bosch en Vught heeft enkele liederen ten gehore gebraht. De ambassadeur van de Sovjet-Unie, de heer J. P. Kiksanov, heeft een krans ge legd op de begraafplaats van de Georgiërs, die gesneuveld zijn tegen de Duitsers in de „Russenoorlog", die in het voorjaar van 1945 op het eiland Texel is gevoerd. De Nederlandse tijdelijke zaakgelastigde in Djakarta, de heer Hagenaar, en de mili taire attaché's van Engeland en Australië hebben hedenmorgen bij het oorlogsmonu ment op het ereveld „Menteng Pulu" nabij Djakarta, kransen gelegd ter. herdenking van de leden van de geallieerde strijdkrach ten, die in de laatste wereldoorlog zijn ge sneuveld. Tegelijkertijd werden herdenr kingsdiensten gehouden op het kerkhof van de luchtmacht. „Tjililitan" en op het oor logskerkhof „Anljol". Anderhalf uur nadat burgemeester d'Ail ly het nationaal monument op de Darn namens het stadsbestuur had aanvaard, heeft hij in het Stedelijk Museum te Am sterdam een tentoonstelling geopend van werken van de op 12 januari j.l. overleden beeldhouwer John Radecker, wiens beel dengroepen het nationaal monument sieren. In het museum ontvingen mevrouw Ra decker, de architect van het monument, J. J. P. Oud, de leden van het comité en de drie dichters die de teksten voor het monument hebben geschreven, de zilveren gedenkpenning die ter gelegenheid van de onthulling is geslagen. De opening der expositie werd bijge woond door talloze belangstellenden. In zijn inleidend woord noemde de directeur der stedelijke musea, de heer W. J. H. B. Sandberg, Radecker „de koning der Neder landse beeldhouwers". Burgemeester d'Ailly zeide: „Radecker heeft gevoeld, dat deze geweldige opgave voor het nationaal monument voor hem een afsluiting zou zijn en het is geworden het slot van zijn oeuvre". De tot 4 juni durende tentoonstelling omvat 62 stuks klein en groot beeldhouw werk, keramiek, 45 tekeningen en 7 schil derijen. Met de eerste ontwerptekening, een klein reliëf voor het monument waarvan de beeldhouwer de voltooiing niet heeft mogen beleven, wordt de overzichtsten toonstelling afgesloten. De Nederlandse schrijvers D. A. M. Bin nendijk, Anton van Duinkerken, Ed Hoor- nik, Gabriël Smit, Garmt Stuiveling en Bert Voeten hebben aan het toneelminnend publiek van Nederland een open brief ge schreven, waarin zij onder meer zeggen: „Ondergetekenden zijn verheugd over het feit dat zaterdag 28 april j.l. een volle Stadsschouwburg te Amsterdam geboeid en vaak ontroerd heeft meegeleefd met de opvoering van Vondel's „Lucifer", een van die meesterwerken, die zelfs in de eigen stad van Vondel nog al te dikwijls voor vervelend en onopvoerbaar worden ge houden. Zij beschouwen de heropvoering van dit stuk na zoveel jaren als een prijzens waardige daad van de „Nederlandse Co- medie", maar willen er dadelijk aan toe voegen dat zij in deze opvoering pas de eerste stap zien om de schuld van ons Ne derlands toneel tegenover Vondel te delgen. Alleen in een land dat zijn klassieken eert en liefheeft als een onontbeerlijk deel van zijn cultureel vermogen, kan een eigen moderne toneellitteratuur opbloeien." ADVERTENTIE HAARLEM ZIJLSTRAAT 96 TELEF.t 20340 ADVERTENTIE Een waarlijk verbazingwekkend geluid heeft in het naburige België een overigens te goeder naam en faam bekend staand partijman ten beste gegeven. Het was de socialist Max Buset, voorzitter van de Belgische Socialistische Partij, die, wellicht in zijn idealistische vervoering, een ver klaring heeft afgelegd waarvan velen zullen zijn geschrokken. En bij die velen zullen zich zonder twijfel talrijke socialisten hebben bevonden, aan gezien de uitlatingen van Buset onmogelijk tot de gewone inventaris van de socialistische overtuiging kunnen behoren. Max Buset heeft ten aanzien van België's toekomst voorspeld, dat de socialistische partij slechts dan aan het bewind wenst te komen, als zij zeker is van een meerderheid die haar niet meer kan worden ontnomen. „Eens zullen wij, als wij het bewind in handen hebben, er zeker van zijn dat wij het nooit meer zullen prijs geven. Wij zullen de weg banen naar die oplossing. In afwachting daarvan wens ik nog lang samen te werken met onze liberale vrienden". Buset verbond daaraan de wens, dat de Belgische socialisten de laatste nagel zullen slaan in de doodskist van het clericalisme. Tot zover de voorman der Belgische socialisten. Plet is de moeite waard deze zinsneden eens nader te beschouwen. Het verbazingwekkende van deze ver klaring zit niet in de kans, dat België in derdaad in de toekomst een socialistische regering zal krijgen, die steunt op de meer derheid in het parlement. De mogelijkheid daartoe terzijde latend, moet een dergelijke gang van zaken immers als een traditioneel democratisch proces worden gezien, dal in tal van landen zich lijdelijk heeft voltrok ken. Het verbazingwekkende zit echter in de mentaliteit, waarvan Buset blijk geeft als partijvoorman: een partijvoorman, die de absolute macht van zijn partij als een ideaal ziet en zich de handhaving van die absolute macht bijna als bij plechtige eed voorneemt, is onmiskenbaar op de verkeer de weg. Op de weg namelijk, waar de meerderheidsmacht in haar practische onvolkomenheid wordt beschouwd als een beginsel. Men kan als partijman van welke rich ting ook een der grootste gebreken van ons huidige parlementair-democratische stelsel, de macht van de helft-plus-één, accepteren als een noodzakelijk kwaad als een in feite ondemocratisch ezelsbruggetje om tenminste tot een bepaalde oplossing te ge raken. Doch wanneer men dit onvolmaakte middel als doel gaat zien, is men dicht ge naderd tot de exploitatie van de willekeur, tot het profiteren van een wezenlijk gebrek in de democratische structuur. Max Buset ziet een toekomst, waarin de Belgische socialistische partij haar wil zal kunnen opleggen aan alle politieke groe peringen, zodat zij niet meer gedwongen zal zijn met de verlangens en overtuigingen van deze groepen rekening te houden. Van daar dat hij, tot op dat moment, wil samenwerken met zijn „liberale vrienden." Wanneer de socialisten in het Belgische parlement een absolute dat wil zeggen een onaantastbare werkmeerderheid zullen hebben gekregen, zou de samenwer king dus moeten worden opgezegd en zou den de vrienden van weleer tot een te ver waarlozen groep gaan behoren, wier meningen geen invloed meer zouden kun nen uitoefenen op het landsbestuur. Het doet er niet toe, of deze voornemens dcor een socialistische dan wel door een andersdenkende partijman worden geuit. Want het gaat niet om het socialisme het gaat om de partij heerschappij, die nim mer tot een aanvaardbare consequentie van het parlementaire stelsel mag behoren en die in wezen en in alle aspecten on democratisch moet worden genoemd. De uitlatingen van Max Buset zijn daar om zo huiveringwekkend, wijl zij worden uitgesproken met de argeloosheid van een bezield partijleider, die leeft in de overtui ging dat hij iets zegt wat volkomen aan vaardbaar en volgens de regelen is. Deze opvatting moet echter gebrandmerkt wor den als een gedachtefout, welke helaas meer en meer in vele politieke partijen opgeld doet en niet meer als fout wordt onderkend. Het is immers zuiver beschouwd niet de taak van een politieke partij, te streven naar alleenheerschappij. Een poli tieke partij is de materialisatie van de ver langens en idealen ener volksgroepermg, en zij heeft de taak deze verlangens en idealen in parlementaire werkzaamheid tot gelding te brengen, in overeenstemming met de verlangens en idealen van andere groeperingen. Zij heeft tot taak, haar par tij-ideaal tot factor in het landsbestuur te maken, waartoe zij echter geenszins ge roepen kan zijn tot negatie van het alge mene landsbelang. In dit algemene lands belang zijn de idealen van alle bevolkings groepen verdisconteerd. Eerbied voor deze andere idealen en verbreiding van haar eigen standpunten gaan hand in hand en worden tot leidraad van actie. De wisselwerking tussen de meningen, verlangens, overtuigingen en strevingen van alle bevolkingsgroeperingen in parle ment en kabinet symboliseert en verwezen lijkt de democratie. Of moet democratie worden beschouwd als een „weg naar de macht," op het toppunt waarvan zij ver der kan worden terzijde gezet? Geen enkele partijman in een democra tisch land, ook Max Buset niet, zal er ook maar een ogenblik over denken in de par lementaire samenwerking middelen te ge bruiken, die de invloed zijner partij ver groot met illegale, ongrondwettelijke mid delen. Het democratische spel heeft spel regels, waaraan men zich houdt. Doch waarom zou de ereplicht om die spelregels te honoreren plotseling ophouden, wan neer een bepaalde partij erin geslaagd is haar aanhang op te voeren tot boven de helft, tot de helft-plus-één? Zou het dan democratisch mogen heten, de overblij vende tegenstanders eenvoudig met dat spookachtige, almachtige cijfer der meer derheidsvertegenwoordiging van hun na tuurlijke rechten te beroven. Dit is echter, wat Max Buset als een toekomstmogelijkheid ziet en verlangt: een meerderheid, die geen vrienden of partners in het landsbestuur meer nodig heeft vol gens de koude formule van de democrati sche politieke structuur, en deze daarom ook als een te verwaarlozen factor gaat beschouwen. Er is echter iets anders, waarmee Buset wellicht geen rekening heeft gehouden. Dat is het vreemde doch traditionele ver schijnsel van de zelfsplitsing in de kiezers massa. Men heeft het in Engeland herhaal delijk geconstateerd en uit verkiezings resultaten kunnen aflezen. Wij mogen niet aannemen ofschoon het uit zijn woorden zou kunnen worden gconcludeerd dat Max Buset nooit meer verkiezingen zal willen houden, als zijn partij de meerder heidsmacht heeft veroverd. Doch hij zal er rekening mee moeten houden, dat in het democratische stelsel de publieke opinie een wisselend karakter heeft. Dat de ver antwoordelijkheden en handelingen van een één-partij-regering zodanig worden ge wikt, gewogen en beoordeeld dat de on volkomenheden in haar regiem, veroor zaakt door haar logheid, haar zwaar wor den aangerekend. Dat de groei van de meningen uit de altijd in beweging zijnde bodem des volks nooit zo nauwlettend door de partijleiding kan worden gevolgd en gehonoreerd, dat zij in haar beleid zelfs ook maar haar eigen „helft plus één" voor afbrokkelen kan behoeden. De grillige volksintuïtie kan in een democratie voor grote verrassingen zorgen. Daarom loopt een één-partij-regering na bepaalde tijd altijd uit op een dictatuur, of op een val. Dat is de wezenlijke garantie van het democratische stelsel tegen willekeur, star heid en machtsmisbruik. Het is een heil zame garantie, waardoor de ontwikkeling der dingen tot gelding kan komen. Max Buset heeft daarom al te boud gesproken. Hij is een eerlijk socialist, doch geen rea list. En aangezien de meeste socialisten dat laatste wel zijn, zullen zij zijn geschrokken. Wat op zich voor tegen- zowel als voor standers een reden zou moeten zijn om zich geruster te voelen. J. L. Plain or filter (AromaSaver) same price 80c* ,vi\'f£"i !.i"i'"»i (Van onze correspondent in Londen) In Londen heerst diepe teleurstelling over het afbreken van de ontwapenings onderhandelingen, dat gekomen is als een koude douche na het bezoek van Boelganin en Kroesjtsjev, dat zekere verwachtingen had gewekt. De slotsom, waartoe men in diplomatieke kringen komt is, dat de Sov jet-regering het plan heeft zich geheel te verlaten op een atomische strijdmacht. Zij zou daarom weinig belang meer stellen in de internationale ontwapening. Het is zelfs zeer goed mogelijk, dat zij zich uit de onder-commissie van de ontwapeningscom missie van de UNO zal terugtrekken. In Londen verwacht men dat niets meer zal worden gehoord van de Sovjet-Unie tot uitbanning van de waterstof-bom. Het bezoek van Boelganin en Kroesjtsjev aan Londen heeft allerminst de hoop op overeenstemming tussen oost en west be vorderd, eerder het tegendeel. Kroesjtsjev zou ronduit gezegd hebben, dat de Sovjet regering geen 'belang meer heeft bij een internationale ontwapeningsovereenkomst. De Sovjet-afgevaardigde Gromiko zou op dracht ontvangen hebben zo snel mogelijk een einde te maken aan de besprekingen. Zijn ontoegeeflijke houding heeft in Lon den ernstige teleurstelling gewekt. Politieke voorwaarden De Sovjet-Unie wil blijkbaar een dras tische vermindering van haar staande strijdkrachten, die economisch en financieel te zware lasten meebrengen. De Sovjet- Unie zou eenzijdig overgaan tot deze in krimping, die geen onderdeel zal zijn van een internationale politieke overeenkomst, zoals de hereniging van Duitsland of rege ling van de vraagstukken van het Verre- of Midden-Oosten. De Sovjet-Unie heeft zich in de ontwapeningscommissie steeds verzet tegen de aanvaarding van politieke voorwaarden voor de ontwapening. Boven dien hebben de Russen zich verzet tegen elk voorstel dat een hinderpaal zou vormen voor het vervaardigen van hun eigen atoomwapens. De besparingen op de con ventionele strijdkrachten van de Sovjet- Unie, zullen, zo verwacht men in Londen, gebruikt worden voor de uitbreiding van de atoomstrijdkrachten. In Londen is men voorbereid op een dramatische aankondi ging, dat de Russische conventionele strijd macht zal worden ingekrompen, zonder overeenkomst dienaangaande met andere landen. Bewapeningswedloop De vrees bestaat, dat er zonder overeen- slemming inzake vermindering of beper king van atoomwapens, de bewapenings wedloop op dit gebied pas goed zal inzet ten. De Sovjet-Unie wil economische voor delen van conventionele ontwapening zon der politieke offers. Vermindering van de gewone Sovjet-strijdkrachten en hun be wapening heeft een grote propagandisti sche waarde. Het Sovjet-voorstel tot ver mindering van de strijdkrachten van de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en com- munistisch-China tot tussen een en ander half miljoen man, acht Londen een poging om de Noordatlantische Verdragsorganisa tie te ondermijnen. Het Amerikaanse plan tot een vermindering tot tweeëneenhalf miljoen man was bedoeld als eerste fase, (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse bondspresident prof. Heuss heeft zijn Amerikaanse collega een cadeau doen toekomen dat de Westduitse ambassadeur in Washington dezer dagen aan Eisenhower heeft overhandigd. Het is een boek, getiteld „President Eisenhower, zijn voorouders en zijn verwanten". Vol gens de auteur is het geslacht van het Amerikaanse staatshoofd uit Duitsland af komstig. De stamboom van de familie is tot aan de ontdekking van de nieuwe we reld door Columbus teruggevonden. voordat een politieke overeenstemming zou zijn bereikt. De Westelijke mogendheden zullen waarschijnlijk het peil van ander half miljoen man, dat zij oorspronkelijk zelf voorstelde, aanvaarden, wanneer de politieke vraagstukken zouden zijn opge lost en tot vermindering van de bewape ning op grote schaal kan worden overge gaan. Twee voorstellen in het Brits-Franse plan tot beperking en uiteindelijk verbie den van atoombomproeven, alsmede on middellijke vermindering van de conven tionele wapens in de eerste fase, was be doeld als een belangrijke concessie. Gro miko hield echter hardnekkig vast aan het Sovjetplan en wees alle Westelijke voor stellen af. ZATERDAG 5 MEI Palace: „Never too young" 7 en 9.15 uur. Luxor: „De hel van Parijs", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Phffft", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: ..My sister Eileen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. „Spel met de duivel", 23.30 uur. Roxy: „Duivels te paard", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Die drei von der Tankstelle", 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The last frontier", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: avondopenstelling, 8.30 tot 10.30 uur, met oude muziek. Vishal: Marionettentheater van Feike Boschma, 8.30 uur. Openluchtthea ter, Bloemendaal: Tentoonstelling werken van in Bloemendaal wonende beeldende kunstenaars. Stadsschouwburg: 8 uur, Gezel schap „Johan Kaart", met „Potasch en Per- lemoer op vakantie". Concertgebouw: 8.15 uur, Concert ter gelegenheid van de bevrij ding door het Noordhollands Philharmondsch Orkest o. 1. v. Marinus Adam. Soliste: Nelly Wagenaar, piano. Minerva-theater: 8 uur, Directe televisie-uitzending van een Natio naal programma, waaraan een keur van Ne derlandse artisten medewerken. ZONDAG 6 MEI Lido: „Aïda", 11 uur. Palace: „Les belles de muit", 10.30 uur. Studio; „De Rode Zee", 11 uur. Rembrandt: Jan P. Strijbos vertelt van en vertoont een kleurenfilm over „Door Zuid-Frankrijk en Andorrr 11 u. Minerva: „Die Fledermaus", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Never too young", 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De hel van Parijs", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Phffft", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „My sister Eileen", a. It., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Roxy: „Duivels te paard", 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.1.5 uur. Rembrandt: „Die drei von der Tank- stelle", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The last frontier", 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: avondopenstelling, 8.30 tot 10.30 uur, met oude muziek. Vishal: Marionettentheater van Feike Boschma, 8.30 uur: Kindervoorstelling, 2.30 uur. Openlucht theater, Bloemendaal: Tentoonstelling wer ken van in Bloemendaal wonende beeldende kunstenaars. Stadsschouwburg: 8 uur, Ge zelschap „Johan Kaart", met „Potasch en Perlemoer op vakantie". Gebouw Cultura: 10.30 uur. Wijdingsmorgen Ned. Ver van Spi ritisten „Harmonia". Spreker: Th. H. Kockx. Gebouw Bakenessergracht 63: 10.30 uur, Wij- d i ngsd i enst Roz ek ru i sersgen ootschap Zuiderkapel: 10 uur. Dienst o. 1. v. J. Kits. 5 uur: ds. J. van der Schors, H. Avondmaal. 8 uur: Jeugdsamenkomst o. 1. v. J. Visser. MAANDAG 7 MEI Minerva: „Die Fledermaus", 8.15 uur, alle leeft., Palace: „Never too young", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De hel van Parijs", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „Phffft", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „My sister Eileen", alle lt., 2, 4.15, 7, 9.15 u. Roxy: „Duivels te paard", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Die drei von der Tankstelle", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The last frontier", 14 jaar,, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: avondopenstelling, 8.30 tot 10.30 uur, met oude muziek. Vishal: Marionettentheater van Feike Boschma, 8.30 uur. Openluchtthea ter, Bloemendaal: Tentoonstelling werken van in Bloemendaal wonende beeldende kunstenaars. Begijnhofkapel: 8 uur, Inter kerkelijke samenkomst. Zangdienst van 7.30 uur af. Aula HBS-B, Zijlvest: 8.15 uur, Voor de Vereniging voor Vrije Opvoedkunst spreekt ir. J. van Wettum over „Kunst, we tenschap en moraliteit in de opvoeding".

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5