Tweede Kamer stelt vragen over tal van details van het Deltaplan Np)? 1= z) met melk meer mans Bureau Wijsmuller bestelt zusterschip van de „TITAN" boeboema op reis Tante Aggie houdt vol Instelling van Deltaraad bepleit ESSO EXTRA r J r Kandidaatstelling en verkiezing der beide Kamers FEUILLETON door Doris Miles Disney Afsluiting mag niet ten koste van andere werken gaan tank Berekening van eigenaars- lasten in pachtnormen? Godsdienstonderwijs op openbare kleuterscholen Engelse legerauto verbrand Predikant veroordeeld wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunst „Bergsingel" weer vlot Bloeiende boomgaarden Technisch directeur van Reactor Gentrum benoemd Motorrijder verongelukt Nog geen plaats gevonden voor sterrenwacht in Zuid-Afrika „Volksonderwijs" heeft meer dan 150.000 leden c ZATERDAG 5 MEI 1956 De Tweede Kamer stemt vrijwel algemeen in met de ontworpen Deltawet, naar uit het Voorlopig Verslag blijkt. De algemene overtuiging bestaat, dat alles, wat in het menselijk vermogen ligt, gedaan moet worden om herhaling van een ramp als in 1953 té voorkomen. De voortvarendheid van de regering en het snelle werk van de Deltacommissie worden zeer gewaardeerd. Terecht is gekozen voor afsluiting van de zee-armen boven verhoging en versterking van de bestaande hoogwaterkeringen, zo wordt in het verslag gezegd. Men twijfelt er niet aan of het Nederlandse volk zal bereid zijn zich offers voor de gigantische werken te getroosten. Verscheidene leden achten het plan ui term a te. technisch, waarover slechts door bij uitstek deskundigen een gefundeerd oordeel kan worden uitgesproken. Deze leden zouden gaarne een duidelijke uiteen zetting door de regering gegeven zien, waarom zij het thans voorgestelde het beste acht, mede met het oog op de ver eiste verbetering van de veiligheid en de technische uitvoerbaarheid. Enkele leden waren er niet van overtuigd, dat de gedane keus de beste is. Zij zijn van mening, dat als dijkverhoging langs Waterweg en Wes- terschelde voldoende is, dat zulks ook zo zou kunnen aan de Oosterschelde. Zij menen voorts, dat door dijkverhoging in kortere tijd grotere veiligheid en behoud van de schaal- en schelpdierenculturen zou kunnen worden bereikt. Men realiseert zich, dat de regering op dit ogenblik slechts een principiële beslis sing van de Kamer vraagt. Vele onderdelen van de uit te voeren werken zijn nog niet bekend. Naast geregeld overleg tussen regering en Kamer wordt inschakeling bij het overleg van belanghebbende openbare en maatschappelijke organen reeds in een vroeg stadium wenselijk geacht. Men denkt hierbij aan een Deltaraad. Naar mening van verscheidene leden is dit te meer wen selijk, omdat de regering blijkbaar weinig aandacht heeft voor de sociologische ge volgen der Deltawerken. Een Delta-S.E.R Verscheidene andere leden dringen aan op een sociaal-economische raad voor het Deltagebied. Een gehele reeks vragen wordt gesteld over de samenhang met andere waterstaatswerken, onder meer of de drooglegging vain de Zuiderzee niet ver traagd zal worden door de Deltawerken. Indien de afsluiting der zee-armen ten koste van andere werken zou gaan, dan zouden vele leden dit een ernstig nadeel voor het gehele land vinden. Uitvoerig wordt aandacht besteed aan de vraagstuk ken inzake de Waterweg en de West er- schelde. Met instemming begroet men het onder zoek van de regering en de gemeente Rot terdam naar de mogelijkheid van een stormwaterkering in de Waterweg. Ver scheidene leden vinden het teleurstellend, dat de Waterweg geen afsluitdam met sluizen.krijgt. Van vele zijden werd hier tegen aangevoerd, dat sluizen een zodanig nadeel voor de scheepvaart zouden leveren, dat daaraan niet kan worden gedacht. Tal van leden vragen voorts een uiteen zetting over de huidige toestand der dij ken, het herstel na 1953 en opsporing van niet doorgebroken zwakke plekken. Zeer uitvoerig gaat het Voorlopig Ver slag in op de waterhuishoudkundige ge volgen van het Deltaplan, niet alleen voor wat betreft bevloeiïng, ontzilting en drink watervoorziening van het Deltagebied zelf, doch eveneens met betrekking tot de be vloeiïng van de droge Brabantse gronden en de kosten daarvan. snellere start, sneller optrekken, meer kilometers per liter Met Esso bent U beter uit Over de oester- en schelpdieren teelt stelt het Voorlopig Verslag ook reeksen vragen, waaraan beschouwingen ten aan zien van de mogelijkheid van overplaatsing en behoud zijn toegevoegd. Vele leden wegen de Zeeuwse visserij- belangen tegen de scheepvaartbelangen af en memoreren daarbij de mogelijkheid om de scheepvaartverbinding Antwerpen Rijn te verleggen naar het Kreekrak via het Keeten. Vandaar af zou het door wijlen ir. Van Konijnenburgontworpen Een- drachtskanaal kunnen worden gevolgd, waardoor Bergen op Zoom in open verbin ding met de Westerschelde zou komen. De Oosterschelde zou dan ten dele open kun nen blijven ten behoeve van de visserij, terwijl de vaarweg via Hansweert Wemeldinge dan overbodig zou worden. Deze leden konden miet beoordelen of de kosten van een geperforeerde of beweeg bare afsluiting van de Oosterschelde in verhouding zouden staan tot de voor de visserij te behalen voordelen. Geïnformeerd wordt naar het tempo, waarin de wegenaanleg in het Deltagebied zal plaats vinden in verband met de eco nomische ontsluiting. Vele leden zien een mogelijkheid tot aanleg van een tunnel onder de Westerschelde in aansluiting op een weg RotterdamTiengemetenVolke ra kdamBergen op ZoomAntwerpen ten behoeve van Zeeuws-Vlaanderen. Daartoe zouden eerst het Land van Saeftinge en de Schorren van Ossendrecht moeten worden ingedijkt. Recreatiegebieden Met instemming zijn de regeringsmede delingen over de recreatiemogelijkheden in het nieuwe Deltagebied begroet. De schat ting, dat het aantal verblijfsdagen van vakantiegangers 'zal verdubbelen achten vele leden niet te hoog. Aan natuurbe scherming zal de volle aandacht moeten worden gegeven. Over de bevoegdheden van provinciale overheden en beherende waterschappen in verband met de Deltawerken werden zeer uitvoerige beschouwingen gehouden. Men hoopt op een constructie, waarbij de rijks overheid voldoende invloed heeft op de op stelling en uitvoering der plannen en het onderhoud van buitenwaterkeringen, zon der te veel aan lagere bevoegdheden te tornen. Aangezien het ontwerp geen enkele be paling bevat omtrent de wijze, waarop de voor de uitvoering benodigde gelden op de rijksbegroting worden gebracht, wordt ge vraagd, hoe de regering zulks denkt te doen. De Kroon krijgt krachtens artikel 1 van de ontworpen wet vrijwel een blanco vol macht met betrekking tot het ontwerpen van de plannen en de volgorde, waarin deze moeten worden uitgevoerd. Vele Blijkens een mededeling van het bestuur van het landbouwschap heeft de minister van Landbouw zich in principe bereid ver klaard te bevorderen, dat de pachtprijzen zullen worden aangepast aan het peil der eigenaarslasten. De pachtnormen zullen daartoe moeten worden gewijzigd. De kostprijzen der landbouwprodukten worden tot dusverre berekend naar de ge middelde pachtprijzen met uitsluiting van het grootste deel der eigenaarslasten, zoals de kosten van onderhoud en verzekering der gebouwen, een redelijke rente van het gebouwenkapitaal, afschrijving in een eeuw op basis van vervangingswaarde en voorts grond- en waterschapslasten. Het gevolg hiervan is, dat onderhoud en nieuwbouw op de boerenbedrijven vrij sterk in het ge drang zijn gekomen. De minister heeft nog niet bepaald of grondrente bij deze lasten zal moeten wor den inbegrepen. Naar de mening van het Landbouwschap zou doorberekening der lasten kunnen worden bereikt door gedurende een over gangsperiode van drie jaar met gewijzigde pachtnormen in de kostprijzen rekening te houden. De prijzen der basisprodukten zouden dan ruimte kunnen bieden voor aanpassing van de pachtprijzen aan de normen. Minister Mansholt wil advies inwinnen over de vraag of stijging van de kostprijs door incalculeren van eigenaarslasten ge heel in de garantieprijzen tot uitdrukking zal mogen komen, of dat deze via toeslagen zal moeten worden gehonoreerd. leden wensen, dat de volksvertegenwoor diging eerst haar visie geeft. Over de rechten op en waardevermeer dering van buitendijkse gronden, die zullen droogvallen, wordt een aantal'vragen ge steld, evenals over de mogelijkheid van belasting ten behoeve van de Deltawerken Ook over te vergoeden schade worden op merkingen gemaakt, onder meer over tege moetkoming aan vissers en aan de visserij verwante bedrijven, die op direkte wijze worden getroffen in de hoofdbron van hun bestaan. Ook landbouwers zullen in be paalde gevallen schade kunnen lijden, evenals handelaren, bewoners van door nieuwe werken niet langer of zeer slecht te bereiken woningen en winkelpanden. Men vraagt hierover uitvoerige inlich tingen. In het Staatsblad van vrijdag is opgeno men een Koninklijk Besluit van 4 mei 1956 betreffende de sluiting van de zitting der Staten-Generaal en de ontbinding van de beide Kamers. In dit besluit wordt de dag der kandidaatstelling voor de verkiezing van de leden van de Tweede en de Eerste Kamer gesteld op respectievelijk 8 en 22 mei. De verkiezingen zullen worden ge houden op 13 juni voor de Tweede Kamer en op 14 juni voor de Eerste Kamer. De Staten-Generaal zullen worden ont bonden met ingang van 2 juli, waaraan voorafgaat de sluiting van de huidige zit ting, welke zal geschieden in een verenig de vergadering der beide Kamers op 30 juni. Deze sluiting zal namens de Konin gin door de minister van Binnenlandse Zaken worden verricht. De eerste samenkomst van de nieuw samengestelde Kamers zal plaats hebben in verenigde vergadering op 3 juli. In het Staatsblad van vrijdag is gepu bliceerd het Koninklijk Besluit tot het stel len van eisen, waaraan de verenigingen, volgens artikel 17 van de Kleuteronder wijswet behoren te voldoen om voor de toepassing van dat artikel met kerkelijke gemeenten te worden gelijkgesteld. Artikel 17 der Kleuteronderwijswet houdt bepalingen in betreffende het geven van godsdienstonderwijs op de openbare kleuterscholen. Dit onderwijs kan aller eerst worden gegeven vanwege kerkelijke gemeenten of plaatselijke kerken en in de tweede plaats vanwege bepaalde vêreni- gingen, die zich met het geven van gods dienstonderwijs aan schoolgaande kinde ren belasten. Deze verenigingen moeten daarvoor echter voldoen aan bij algemene maatregel van bestuur te stellen eisen, welke in dit Koninklijk Besluit zijn vast gelegd. Krachtens dit besluit moeten deze verenigingen rechtspersoonlijkheid bezit ten, terwijl bovendien in de statuten hun godsdienstig doel tot uitdrukking moet ko men, elsmede dat zij dit doel onder meer trachten te bereiken door het geven van godsdienstonderwijs aan schoolgaande Op de weg 's-Hertogenbosch-Nijmegen is een Engelse legerauto, die in de richting 's-Hertogenbosch reed, in brand gevlogen. De chauffeur wist zich in veiligheid te stellen. De brandweren uit Nuland en 's-Herto genbosch hebben met nevelspuiten net vuur geblust. Naast de weg liggende bos- en heidestroken raakten ook in brand. Men slaagde er echter in ook daar het vuur de baas te worden. De auto brandde nagenoeg geheel uit. Rubtlk«M« Nadarlondi Zuivelbveau. 'i Grov»nh0p* '3 De Apeldoornse predikant S. van der B. is door de Apeldoornse kantonrechter ver oordeeld tot f 150 boete wegens het on bevoegd uitoefenen der geneeskunst. De predikant stond terecht wegens het feit dat hij twee kinderen tegen betaling met kruiden van exceem had trachten te ge nezen. De predikant zei tijdens de zitting, dat zijns inziens het werk van de medici waardeloos was, omdat deze behandelings methodes toepassen die op technische kun de zijn gebaseex-d. Alleen als men hulp aan zieken verleent omdat, men daarvoor de gave Gods heeft ontvangen, zo betoogde hij, is zulks verantwoord. Ds. Van der B. zei, dat de wettelijke bepalingen, die zulks verbieden, verouderd zijn. Hij zei zich van deze wet daarom niets, te zullen aantrek ken en met zijn praktijken te zullen door gaan. In maart 1957 de „SIMSON" in de vaart De N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden, van welke zeesleepvaart maatschappij de sleepboten „Noordholland" en „Cycloop" thans reizen maken naar Amerika, heeft bij de scheepswerf Jonker en Stans te Hendrik Ido Ambacht een zusterschip van de op 19 maart in de vaart gekomen sleep boot „Titan" besteld. De nieuwe sleper, die de naam „Simson" krijgt, zal in maart 1957 worden opgeleverd en worden ingezet bij het sleepwerk in de IJmuidense havens en het bergingswerk onder de Nederlandse kust. De „Simson", die vermoedelijk evenals de „Titan" een vooroverstaande sleepbeting krijgt, wordt 31.50 meter lang, de lengte Het Nederlandse motorschip „Bergsingel" uit Rotterdam, dat dinsdag te Kaarehamn, op het Zweedse eiland Oland, na een aan varing met een onbekend voorwerp, aan de grond werd gezet, is vrijdag weer vlot ge komen. Een deel van de lading, bestaande uit kippengrit, is overboord geworpen. Na een voorlopige reparatie zal het schip naar Norrköping gaan voor verder herstel. Dank zij het fraaie weer van de laatste dagen zal in het zuid-oosten van de provin cie Utrecht aanstaande zondag de eerste bloesemzondag zijn. De bomen van de zo genaamde vroege kersen en ook enkele perensoorten tonen reeds hun witte pracht. Verwacht mag worden dat bij het aanhou den van het zachte weer op Hemelvaarts dag alle kersensoorten en vele pere- en pruimebomen in volle bloei zullen staan. !/-<• 41-42 14 Voordat Ellen kon antwoorden, zei Kate op vinnige toon: Aggie en ik verdienen op fatsoenlijke wijze ons brood met dit pen sion. We kunnen niet te kieskeurig zijn en de stamboom nagaan van elke aspirant huurder, voordat we hem accepteren. Tot nu toe is het altijd goed gegaan, het huis heeft een uitstekende naam. Er zijn nooit vechtpartijen en we dulden geen vrouwen- bezoek op de kamers. Het is hier geen luxe inrichting, maar we doen ons best er zoveel mogelijk van te maken. Denk niet dat jij het recht hebt hier binnen te komen vallen om ons te vertellen, dat we 't allemaal ver keerd hebben gedaan! En wat Laura's pro fessor ervan vindt, laat ons steenkoud. Als we ooit zijn raad nodig hebben, zullen we ons wel tot hem wenden. De afwijzende blik in Kate's felle bruine ogen was voor Ellen een duidelijke aanwij zing, dat ze té ver was gegaan. Ze krab belde onmiddellijk terug. „Lieve mensen, 't was helemaal niet mijn bedoeling jullie te beledigen", zei ze, niet op haar gemak. „Evenmin als Hugh dat zou willen doen. Maar 't was een geweldige schok voor ons al die publiciteit in de krant." „De schok was voor ons stellig niet min der groot", zei Kate sarcastisch. „Wij heb ben hem tenslotte dood op de keldertrap gevonden". „Wat ontzettend! Hugh was bang, .dat jullie referenties. Kate lachte minachtend. „Referenties in Drumstreet! Is hij helemaal mal!" „Hij is natuurlijk nooit hier geweest en hij beseft niet helemaal „Dat hij nooit hier is geweest, is niet onze schuld. We hebben tegen Laura ge zegd, dat we haar graag met de professor zouden ontvangen. Maar tot nu toe is ze niet verschenen." „Ze hebben 't zó druk gehad, sinds hun verloving publiek werd gemaakt. Je weet hoe jonge mensen dan zijnEr is altijd wat anders." Ellen zweeg verlegen onder Kate's koele, sceptische blik. Toen geen van de beide zusters iets zei, moest Ellen wel verder gaan. Op bedeesde toon voegde ze eraan toe: „Laura is stellig van plan binnenkort met Hugh hier te komen. Ze had het er onlangs nog over." „Ik ben benieuwd', antwoordde Kate, „we zullen de vlag uitsteken, als ze ko men". En op vriendelijker toon vervolgde ze: „Laten we over iets anders praten. Was het gezellig in New York?" Dr. ir. R. Höuwiiik, Öirecteür-genèra'al van de Rubberstichting te Delft, is be noemd tot Technisch Directeur van het Reactor Centrum Nederland. Dit instituut, waarvan de financiering gemeenschappelijk door het bedrijfsleven en het rijk geschiedt, heeft tot taak het tot ontwikkeling brengen in ons land van atoomenergie voor industriële toepassingen. Op de Segbroeklaan te 's-Gravenhage is de 26-jarige monteur A. W. uit Den Haag verongelukt toen hij, vermoedelijk" bij het proberen van de motor die hij bereed, met een snelheid van ongeveer honderd kilo meter de' macht over het stuur verloor en tegen een boompje botste. Hij liep zwaar letsel op en is in het zie kenhuis aan de Zuidwal overleden. W. heeft in de flauwe bocht van de Segbroek laan waarschijnlijk te sterk met de motor geheld waardoor een deel van de motor fiets de grond raakte. In Hamburg hebben astronomen uit Ne derland, België, Frankrijk, Groot-Brittan- nië, West-Duitsland en Zweden de plannen om in Zuid-Afrika een grote sterrenwacht te bouwen besproken. Op deze bijeenkomst is ook een rapport ter sprake gekomen van een expeditie, die daartoe in Zuid- Afrika een geschikt terrein verkent. Deze expeditie die uit een Fransman, een Belg, een Duitser en de Nederlander, Chr. E. Heinekamp bestaat en begin november 1955 in Zuid-Afrika is aangekomen, zal nog een jaar werken. In opdracht van de Neder landse organisatie voor Zuiver-Weten- schappelijk Onderzoek zal ir. B. G. Hoog houdt een deel van zijn tijd besteden aan het uitwerken van de plannen. Over een half jaar zal weer vergaderd worden. „O ja! En we hebben zo ontzettend veel boodschappen gedaan. We moesten van alles kopen voor Laura's uitzet. Ellen, die blij was, dat het penibele on derwerp van het tot dusver achterwege gebleven bezoek van Hugh aan Drumstreet, niet verder aangeroerd werd, putte zich uit in allerlei verhalen over haar belevenissen in Neuw York. Tenslotte vroeg ze, terug komend op meneer Lovejoy, enigszins aar zelend: „Denik je, dat er huurders zullen opzeggen tengevolge van het gebeurde?" „Ze hebben het allemaal heel prettig op genomen", antwoordde Aggie. „Niemand heeft over weggaan gesproken". „Ik dacht misschien juffrouw Gil christ „Dié?" riep Kate uit. „Die gaat hier niet weg, of ze moet weggesléépt worden! Soms denk ik wel eens, dat ik haar graag zou zien vertrekken. Ze irriteert me zo nu en dan ontzettend, hoewel ze vol goede be doelingen is. Alleen al die waarzeggerij, waarmee ze Aggie gek maakt, vind ik af schuwelijk! Als Aggie er niet mee ophoudt, zal ik het pastoor Fleming vertellen". „Allemensen, Kate!", protesteerde Aggie, „wat steekt er voor kwaad in wat juffrouw Gilchrist mij voorspelt. Ik geloof er geen woord van!" „Daar ben ik nog niet zo zeker van", zei Kate. „Zag hij er érg akelig uit?" vroeg Ellen nieuwsgierig, terugkomend op het tragisch ongeval. Kate antwoordde kortaf: „Ik heb hem niet van dichtbij bekeken". De twee kamerbewoners, die Dennis de vorige avond niet had kunnen verhoren, wachtten thans op hem in de salon. De po litieman had niet veel tijd nodig, om er achter te komen, dat ook zij hem niets bij zonders te melden hadden. Na enkele vra gen liet hij hen gaan. „Dat is dus alles voor vanavond", zei hij tot Teresa. „Eou u ervoor voelen een eindje mee om te rijden in de auto?" Het meisje keek hem verrast aan. „O ja, antwoordde ze, „dat zou ik erg gezellig vinden. Ik zal even mijn jas halen en de tantes op de hoogte stellen". Ze haastte zich weg om haar mantel te halen, maar toen ze de keuken binnen moest gaan, aar zelde ze even. Haar tantes zouden het niet toejuichen, dat ze met Dennis Callaham uitgingIn hun ogen was hij slechts een beginnend politiemannetje, terwijl ze haar alleen maar goed genoeg vonden voor jongemannen als Gordon Thomas of Hugh Lockwood.... Dat Dennis óók van Ierse afkomst was, schenen ze tenslotte toch niet erg belangrijk te vinden, ondanks hun her haalde bewering, dat ze haar zó iemand toewensten. VI Gedurende het weekend keerde de nor male rust in het pension in Drumstreet terug. De oude meneer Fitzpatrick, die por tier was bij een fabriek, scheen de enige huurder te zijn, die het nodig vond nader commentaar te geven op meneer Lovejoy's liefde voor een glaasje. Hij liet zich hier over uit tegen Kate. Zijn mening over de ellende, die zowel drank als tabak veroor zaakten, was zeer deprimerend. Hij begon: „Gelukkig, dat het nog zó is afgelopen, juffrouw Scanion! Stelt u zich voor, dat de man in bed had liggen roken, terwijl hij dronken was! We hadden wel allemaal in onze slaap kunnen verbranden „U moet het niet overdrijven, meneer Fitzpatrick!" „Dat doe ik niet. Je leest vaak over der gelijke gevallen in de krant. Drank en siga retten zijn de oorzaak van véél onheil! Dat drank slecht is was reeds tot de mensheid doorgedrongen, maar ten opzichte van siga retten begint men nu pas wakker te wor den. Ze praten tegenwoordig over allerlei ziekten tengevolge van het vele roken". Meneer Fitzpatrick was zéér langdradig, wanneer hij de kans kreeg. Hij zette uit voerig uiteen, waarom hij zo gezond was en op 72-jarige leeftijd nog iedere dag zijn werk kon doen. Hij had nooit een druppel alcohol gedronken, noch een sigaret of si gaar gerookt. Hij vergeleek zich met zijn vrienden, die óf reeds in het graf óf op de rand ervan wankelden. Hij had Kate dit alles al vaker uiteengezet, maar telkens wanneer hij de kans kreeg, deed hij het wéér. Het luistei-en naar mensen als me neer Fitzpatrick was één van de schaduw zijden van het pensionbedrijfKate knikte en deed alsof ze onder de Indruk was en zo nu en dan merkte ze op „Werke lijk?" Of „Is dat heus waar?" Tenslotte kwam meneer Fitzpatrick terug op meneer Lovejoy, die zich naar zijn me tussen de loodlijnen zal 29.60 meter worden, de breedte 8.20 meter en de gemiddelde diepgang 3.30 meter. In d^ motorkamer zullen twee Bölnes-motoren van 600 ipk elk worden opgesteld, die een schroefas zullen aandrijven. De sleepboot krijgt een accommodatie voor zestien man. Vier officieren worden onder gebracht in een persoonshutten, vier ma trozen in een hut, vier runners in een hut, en de kok en de jongste in een hut. Er is voorts een reservehut voor twee man. Al drie „Simson" 's Bij N.V. Bureau Wijsmuller heeft de nieuwe „Simson" al een voorganger gehad. In 1919 werd namelijk de in 1917 gebouwde sleepboot „Eva" door Bureau Wijsmuller aangekocht en ln de vaart gebracht als „Simson". Het schip mat 131 ton bruto en had een 450 ipk stoommachine. Na drie jaar werd de sleper afgevoerd naar Rotter dam als de „Afrika" en in 1930 werd het schip verkocht naar Bordeaux als „Africa". De „Stoombootrederij voor het slepen van schepen aan het Nieuwediep en IJmui den"; uit welke maatschappij N.V. Bureau Wijsmuller in feite stamt, heeft ook twee sleepboten in dienst gehad, die de naam „Simson" droegen. In 1877 werd in Enge land de eerste „Simson" voor de Neder landse sleepvaart gebouwd. Het was een schip van 218 ton, 110 pk sterk. In 1911 werd deze „Simson" gesloopt. De tweede „Simson" voor deze maatschappij werd in 1910 op stapel gezet, mat 313 ton en had een machine van 850 ipk. Negen jaar later werd de sleepboot aan de I.S.M. verkocht als de „Schelde". Naar Amerika De sleepboot „Cycloop", die als eerste ln de nieuwbouwserie van N.V. Bureau Wijs muller na de oorlog in de vaart kwam, Is gisteravond uit de IJmuidense Vissers haven naar Mexico vertrokken. De sleep boot onder bevel van kapitein O, Edelen- bosch vaart zonder sleep naar Charlestown om drie bakken op te halen en naar La Pallice in Frankrijk te brengen.Van Frank rijk uit keert de „Cycloop" naar Charles town terug om nog eens drie bakken te halen. De reizen worden gemaakt in op dracht van de Amerikaanse regering. Ook de sleepboot „Noordholland", die op 20 april uit Rotterdam naar Maracaibo ver trok met een lichter op sleeptouw, zal over enige tijd koers zetten naar Charlestown ot New Orleans. Ook de „Noordholland" maakt twee reizen met drie bakken in op dracht van de Amerikaanse regering naar La Pallice in Frankrijk. Uit het jaarverslag van „Volksonderwijs" blijkt over 1955 dat een ledental van 150.000 in november werd overschreden. In 1954 telde de vereniging 142.841 leden. Het aan tal afdelingen is in 1955 gestegen tot 819 (vorig jaar 788). Over het openbaar onderwijs wordt ln het verslag opgemerkt dat de opmerkelijke groei van vorige jaren werd gestuit. Zelfs ging het percentage met 0.1 percent terug. Het R.K. onderwijs ging met 0.2 percent vooruit. De oorzaak hiervan ligt volgens het verslag voornamelijk in het feit, dat de hogere gebooïtecijfers van vlak na de oorlog bij de groeperingen, die hun kinde ren meestal naar de openbare school zen den, zich stabiliseerden op een lager niveau en het aantal geboorten bij de r.k. in 1949 groter was dan vorige jaren. Verder wordt in het verslag gewag ge maakt van het tekort aan leerkrachten en de daarmee samenhangende te grote klas sen. De toestand bij het u.l.o. wordt in het verslag catastrofaal geacht. Voor 1962-1963 moet bij het middelbaar én voortgezet ho ger onderwijs een tekort van 3600 bevoegde leraren worden verwacht. Ook het tekort aan schoolruimte wordt gememoreerd. Bovendien noemt het be stuur de slechte scholen die er thans nog zijn, schadelijk voor de gezondheid van de jeugd. De commissie van beheer van het fonds tot steun aan het volksonderwijs heeft ruim 110.000 aan steun aan kleuterscho len uitgekeerd. De vereniging bestaat in 1956 90 jaar. Er wordt een actie gevoerd om de vereniging een jubileumfonds aan te bieden van 250.000. Dit geld zal geheel ten goede komen aan de belangen van het Neder landse schoolkind. ning dood gedronken had. „Helemaal niet!" protesteerde Kate. „Meneer Lovejoy hield van een goed glas bier, maar hij was geen zware drinker! Als dat wel zo was, dan hadden mijn zus ter en ik hem nooit in huis genomen! We hebben heus veel mensenkennis en passen wel op, wie we in huis halen!" „Ja, dat is waar", antwoordde meneer Fitzpatrick. „Tot dusver is er ook nooit iets ernstig gebeurd in al die zeven jaren, dat ik hier al woon. Ik wil ook helemaal geen aanmerkingen op u maken, juffrouw Scanion! Begrijpt u mij goedu kon het niet helpen, dat die man misschien wat te diep in zijn glaasje had gekeken!" „Maar ik zeg u nogmaals, meneer Fitz patrick, dat dat niét het geval was. Mis schien had hij een paar glazen bier ge dronken, maar méér stellig niet! Mijn zus ter sprak nog met hem, toen hij' thuis kwam, en ze zegt dat hij volkomen nor maal was. Denkt u niet, dat ze het niet gemerkt zou hebben, als hij te veel had ge dronken. Aggie heeft een zeer scherp oog voor zulke dingen. (Lieve Heer, vergeef me alle leugens, die ik hier vertel, dacht Kate berouwvol). De kranten hebben de zaak erg opgeblazen. U <»eet hoe die zijn! Ze doen alles om een m verhaal te kun nen publiceren. (W ADVERTENTIE €sso ADVERTENTIE Vrijdagochtend is in Parijs de ministerraad van het Noord-Atlantische Pact, de N ATO-raad, bijeengekomen voor een conferentieOp de foto ziet men een deel van de vergadering met de delegaties van NederlandLuxemburgGriekenland en Italië. Gelukkig ...na enkele uren kwamen ze met de sloep veilig bij de kust aan. Daar kwam een grote rivier in zee uit, en daarheen liet de kapitein de boot roeien. Toen de sloep op de rivier kwam, was het gevaar voorbij; hier was het lang niet zo onstuimig als op zee. „We roeien verder, daar zullen we wel ergens bij een dorp komen!", zei de kapitein. ervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6