Kerkdiensten TAXI 13.300 Droombeeld van bouwmeester verwezenlijkt in modern India KUÏPFRS 'n bualitie/ Architect Tromp over Le Corbusier's schepping Chandigarh in de Pendsjaab Mozartherdenking met vermaarde solisten SLEUTEL WEG ZATERDAG 5 MEI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 VOLKSWAGENVERHUUR LEERT GOED TYPEN Zang en Vriendschap Nederlandse deserteurs in België in arrest gesteld Architect in Zuid-Afrika vermoord Prof. dr. Lievegoed over opvoeding in 20e eeuw Burger zin actie Negen maanden hechtenis geëist tegen „koning der stropers" naredacer? AMBULIN! Medische verzorging tijdens het weekeinde "Ik laat haar ook mijn verzekeringen behandelen" Nederlandsche Handel-Maatschappij, N.V. N H M N H M H H M Samenwerking tussen C.P.N. en Socialistische Unie Economische missie uit Thailand in ons land Wereldfederatie dierenbescherming „DE SLEUTELSPECIALIST" Onzekerheid bij de textielhandel Eerste Kamerlid Hooij stelt vragen Manifest van „Door de Eeuwen Trouw" Voor de Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst en de Bond van Nederlandse Architecten sprak donderdagavond in restaurant Brinkmann de architect W. H. Tromp over „Het leven en bouwen in India". De heer Tromp is geruime tijd in India geweest, waar hij was belast met het toezicht op de bouw van een Nederlands Paviljoen voor een internationale jaarbeurs in Nieuw Delhi. Hij heeft deze gelegenheid aangegrepen om iets meer van land en volk en bouwkunst van de jonge staat te weten te komen en hij heeft zijn indrukken op voortreffelijke wijze weten vast te leggen door het maken van een groot aantal kleurenfoto's. ADVERTENTIE GARAGE: TWIJNDERSLAAN 35 Aan de hand van de dia-positieven, die van deze kleurenfoto's zijn gemaakt en die dit waarlijk grootse werk: een prachtige gevelverdeling met duizelingwekkend hoge door middel van een projectie-apparaat ingangspoort, verrassende architectonische vertoond werden, konden de toeschouwers de reis, die de heer Tromp gemaakt had op de voet volgen. Architect Jonkheid leidde de heer Tromp met een kort woord in, waarbij hij in het bijzonder wethouder W. F. Happé en enige hoofdambtenaren van de gemeente Haar lem verwelkomde. Voor de pauze vertoonde de heer Tromp een groot aantal beelden, die een kleur rijke weergave vormden van het bonte leven in een aantal Indiase steden, waar onder Bombay en Delhi. Ook vele aspec ten van de oude bouwkunst van India wer den vertoond, die door het publiek van grotendeels architecten met bijzonder veel instemming werden ontvangen. Paleizen van Maharadja's en andere Oosterse po tentaten, tempels en grafmonumenten cul mineerden in enkele prachtige opnamen van de magnifieke Taj Mahal, het graf monument dat Sjah Jehan voor zijn over leden vrouw liet neerzetten en waarin hij later zelf ook is bijgezet. Hoogtepunt Het hoogtepunt van de avond werd on getwijfeld gevormd door de opnamen van Chandigarh, de stad, die door de Franse architect Le Corbusier is gebouwd. Chandigarh moet de hoofdstad worden van het Indiase gedeelte van de Perfd- siaab. De regering van India heeft Le Cor busier gevraagd de stad te willen bouwen. Dit is waarschijnlijk één van de prettigste opdrachten geweest, die een architect en sledebouwkundige ooit gehad heeft en het moet de Franse architect dan ook wel wonderlijk te moede geweest zijn, toen hij zich aan de schepping van dit meesterwerk kon gaan wijden. De streek, waar de stad moest komen te liggen was reusachtig en imponerend. Een grote vlakte ,,'t Lijkt de Haarlemmermeer wel", merkte de heer Tromp op met aan de einder de uitlopers van het Himalaya-gebergte. In dit gebied, waar een rivier uit de bergen zich splitst, zou de stad van de toekomst, de trots van India en de moderne architectuur verrij zen. Le Corbusier zelf heeft zich bepaald tot het ontwerpen van het stedeplan zelf en het bouwen van enige markante gebou wen, zoals het Paleis van Justitie, het gou vernementspaleis en het ,,secretary"-ge- bouw. Andere architecten ontwierpen de woonwijken en kleinere gebouwen. Afwisseling De kleurenfoto's gaven een goed beeld van deze stad: de woonwijken munten uit door grote afwisseling: woningen voor lagere geëmployeerden wisselen af met villa's voor hogere regeringsautoriteiten en alles heeft zijn eigen typische kleuren. Enige woonblokken zijn in het wit uitge voerd, elders zien we bruin en rose tinten voorkomen dat er een monotonie heerst. Speciale waterafvoersystemen zorgen er voor dat in de regenperiodes het overtol lige water zijn weg weet te vinden. Van Le Corbusier's scheppingen was in de tijd dat de heer Tromp daar was, alleen het Paleis van Justitie voltooid. Een eerste blik geeft de indruk van een schuur. De foto, die dit beeld toont is ech ter van verre genomen en het immense landschap doet de architectuur enigszins verdrinken. Detailopnamen geven een beter beeld van de enorme afmetingen van ADVERTENTIE •mum WILHELMINASTRAAT 47 TEL. 18441 grapjes, die geen van alle hun mathema tische verhoudingen verloochenen, de frisse, gebroken kleuren kenmerken dit gebouw tot een waarlijk universeel rcpre- sentaat van de moderne bouwkunst, waar van de conceptie uiterst aantrekkelijk en imposant is. Ook het in aanbouw zijnde „secretary- building" belooft iets bijzonders te worden. De Pendsjaab krijgt met Chandigarh een hoofdstad, die tevens een monument is, een monument van het moderne bouwen, waar bij de natuur als zelfstandig element zijn rol vervult, en mét de bouwkunst een har monisch integrerend geheel vormt. De heer Tromp oogstte met zijn beelden en toelichtingen veel succes bij het ge zelschap architecten, die hierdoor konden kennismaken met de afbeeldingen van één der grootste scheppingen van één van hun grootste collega-tijdgenoten. Haarlemmer bij het tweetal ANTWERPEN (Belga) Te Borgerhout in België zijn twee Nederlanders gearres teerd, die van de Nederlandse Koninklijke Marine bleken te zijn gedeserteerd. Het zijn de 16-jarige H. van C. uit Haarlem en de 18-jarige A. van S. uit Utrecht. De jongemannen waren allebei ingedeeld bij een marineonderdeel te Rotterdam. Zij waren, nadat zij hun onderdeel hadden verlaten, naar België gevlucht en werden betrapt bij het stelen van een fles melk, waarmee zij hun honger wilden stillen. Een vooraanstaande architect van Ne derlandse afkomst, de heer J. Z. Schuur- mans Stekhoven, en zijn echtgenote zijn, naar thans bekend wordt, woensdag door een inbreker in hun boerenwoning nabij Stellenbosch in de Kaapprovincie doodge schoten. De heer Schuurmans, die zestig jaar werd, is in Nederland geboren. Hij kwam in 1920 naar Zuid-Afrika en ontwierp een aantal belangrijke gebouwen in Kaapstad. ADVERTENTIE 1VW11 A-'IVU ZIJLSTRAAT HAARLEM De Koninklijke liedertafel „Zang en Vriendschap" blijft niet achter bij de her denking van Mozart, die tweehonderd jaar geleden geboren werd. Op 25 mei wordt in het Haarlemse Concertgebouw een uitvoe ring gegeven van een belangwekkend pro gramma, waaraan vocale medewerking wordt verleend door de tenoren George Maran en Simon van der Geest en de bas sen Guus Hoekman (van de Nederlandse Opera) en Piet Moerenhout, die zich in operafragmenten en cantates laten horen. Daar het Noordhollands Philharmonisch Orkest die avond bezet is, heeft men het Utrechts Stedelijk Orkest geëngageerd. Het geheel staat onder leiding van Jack P. Loory, die tien jaar geleden tot dirigent van het koor werd benoemd. Ook de gene rale repetitie met solisten en orkest in de gemeentelijke Concertzaal, op donderdag 24 mei, is voor het publiek toegankelijk. Het programma wordt geopend met wer ken van Schubert en Beethoven en is ver der geheel aan Mozart gewijd. Voor de pauze worden gedeelten uit „De Tover fluit" uitgevoerd. Het tweede deel van de avond begint met de Treurmuziek K.V. 477, gevolgd door de cantate „Die Maurerfreu- de" (K.V. 471) voor tenorsolo en mannen koor. De tekst is van de wereldgeestelijke Franz Petran, die vrijmetselaar was ge worden. De Kleine Vrijmetselaarscantate, twintig dagen voor Mozarts dood voltooid, werd vermoedelijk geschreven ter inwij ding van een nieuwe tempel. Van onbeken de tekstdichter is het slotnummer van deze avond, de cantate „De ziel van het heelal" (K.V. 429) uit 1783. De tenor George Maran. afkomstig uit en afgestudeerd in de economie te Boston, gaf vele concerten in de Verenigde Staten, kwam in 1951 naar Europa en vestigde zich in Salzburg, waar hij de laatste jaren aan de „Festspiele" meewerkt. Er bestaan vele grammöfoonplaaten van hem, o.m. met orkesten onder leiding van Sir Adrian Boult en professor Josef Krips. Op een bijeenkomst van de Vereniging voor Vrije Opvoedkunst, gehouden in de aula van de HBS B te Haarlem, heeft prof dr. B. C. J. Lievegoed uit Zeist gesproken over „Welke eisen stelt de twintigste eeuw aan de opvoeding". Hij merkte op, dat er zich op het ogenblik een tweede in dustriële revolutie voltrekt en dat ge schiedt in een snel tempo. Leidende figuren in de industrie stellen zich voor, dat de mo derne automatisering der bedrijven een verandering van het gehele sociale bestel tot gevolg zal hebben, die even indrukwek kend zal zijn als eens de consequenties wa ren van de eerste industriële revolutie, die aan het einde van de achttiende eeuw be gon. De stoommachines met de nieuwe fabrie ken en het veranderde leven der arbeiders traden op de voorgrond. Daardoor ontstond het moderne proletariaat; andere sociale instellingen kwamen tot stand evenals nieuwe relaties van mens tot mens. Men verwacht van de tweede revolutie een sterk verminderde werktijd, dus zeer veel vrije tijd, waardoor de mens gecon fronteerd wordt met zichzelf. Verder zal een enorme toename van koopkracht ont staan met materiële welvaart, waarlegen men bestand zal moeten zijn. Dan kan in de bedrijven een grote vereenzaming ver wacht worden, een sterk toenemende ver antwoording, nieuwe sociale verhoudingen van de mensen onderling, veel overgang der arbeiders van het ene naar het andere bedrijf. Spreker meende, dat het gevolg zal zijn: zware eisen aan de opvoeding, die culmi neren in vragen, als: opvoeding tot verant woordelijkheidsgevoel, dus tot zelfstandig denken en beoordelen, tot sociaal begrip en gevoel, opvoeding tot creativiteit in hef algemeen. Aan zulke eisen wordt niet voldaan door onderwijs in kennisopname. Er moet ont staan een algemene basiskennis, als gevolg van eigen verworvenheid. Reeds in de kleuterjaren moet een kind gelegenheid hebben eigen individuele eigenschappen te kunnen ontwikkelen, ook tezamen met an dere kinderen, b.v. in het creatieve spel. In. die jaren is kennis nog van geen be lang. In de lager.e school domineert in het kind het gevoelsleven, dat vraagt om kunstzin nige creativiteit. Dit moet het hele onder wijs doordringen en afstand moet gedaan worden van verbale boekjesken nis zonder meer. Kennis moet in deze jaren ontstaan als product van eigen scheppend werk, alleen en in samenwerking met anderen, aldus spreker. In de middelbare school moet het den ken - „zware noten kunnen kraken" door eigen inspanning. Dan is ook kennisopna- me op zijn plaats, maar ook steeds weei met een factor van zelfstandige verwerving verenigd, waarbij wederom hef speciaal verband een grote rol zal moeten spelen. Volgens spreker zijn deze factoren het meest uitdrukkelijk opgenomen in het Vrije School-onderwijs volgens de principes van Rudolf Steiner, die reeds in 1919 de Freie Waldorfschule in Stuttgart leidde als een sociaal experiment, opgenomen in het in dustriële complex van de Waldorf Astoria sigarettenfabriek. Daardoor had dit on derwijs van het begin af aan een moderne allure. ooooocooocooa Het programma van maandag 7 mei 8 voor de burgerzinactie te Haarlem luidt: (119.30 uur: Rondleidingen door de kazer- 8 ne van de Haarlemse brandweer. Jeugdballet op het Wilsonsplein (or- ganisatie Haarlems Speeltuinverbond). X 20 uur: Opening van de tentoonstelling 8 in het stadhuis Haarlem. Deelnemende verenigingen: Bescherming Bevolking, X Bond zonder Naam. Brandweer. Club- 3 en Buurthuizen, Centraal drankweer- 8 comité, Dierenbescherming, Humani- 8 tas, Haarlemse Reddingbrigade, Ne- 3 derlandse Padvinders-organisaties, X „Nazorg" Haarlem, Reclasseringsraad 8 Haarlem, R.A.N.O., Rode Kruis Hc^ar- 3 lem, E.H.B.O. Snelverband, Sta'ds- 8 bibliotheek, Haarlems Speeltuinver- 8 bond, Vereniging Slechthorenden, U.V. 8 V. Haarlem, Witte Kruis afd. Haarlem 'i en Oranje-Groene Kruis (Stichting Diaconessen wijkarbeid). Demonstratie medisch zwemmen in het Sportfondsenbad (organisatie A.N. I.B.). 8 20.45 uur: Filmvoorstelling op 't school- 8 plein J. P. Coenenschool in de P. C. h Hooftstraat (organisatie Wijkcomité S „Oud-Schoten"). »COOCCOOOOCOOOC<XX>X<XÖ3COCXXOCCOK30000COCCOOOCX>COOOCOC De ambtenaar van het O.M.'bij het kan tongerecht te Apeldoorn heeft tegen de landbouwer G. J. S. uit Eerbeek, diq zich zelf „de koning der stropers" noemt, hech- tenisstraffen van totaal 9 maanden geëist wegens het in zijn bezit hebben van een karabijn en een hoeveelheid munitie in zijn woning, alsmede drie vuurwapens en een partij munitie elders. Hij hoorde bo vendien twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf tegen zich eisen omdat hij ook twee geweren had, die aan zijn vader hadden toebehoord. De zogenaamde „vliegende jachtbrigade" van de rijkspolitie heeft enige tijd geleden op de Veluwe een onderzoek ingesteld naar wildstropers. Zij stuitte daarbij op diverse loopgraven, schietputten en berg plaatsen voor geweren en munitie. S. bleek deze schuilplaatsen rondom een aantal voerakkers te hebben aangelegd. Het wild werd naar deze voerakkers gelokt en de dieren werden dan van de schuilplaatsen uit neergeschoten. Voor de kantonrechter verklaarde de 59- jarige S.. dat: Rij veertig jaar geled'erf deze loopgraven had aangelegd, om wraak te nemen op een jager die' zijn vader onrecht zou hebben aangedaan. De kantonrechter zal schriftelijk uit spraak doen. ADVERTENTIE HAARLEM: Artsen: Men raadplege firma Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990. Dierenartsen: dierenarts Jacoba Hage- aoorn, Heemsteedse Dreef 11, Heemstede, tel. 35521. Dierenarts Jan Heek, Konin ginneweg 51, Haarlem, tel. 13174. Apotheken: firma C. G. Loomeijer en Zoon, Barteljorisstraat 11, telefoon 10175. Park-apotheek, Kleverparkweg 13, tel. 11793. Apotheek 't Gildehuys, Koningin neweg 3, tel. 12038. Apotheek J. Krijnen, Eksterstfaat 100, tel. 25860. ZANDVOORT: Artsen: dokter J. van der Meer, Juliana- weg la, telef. 2499. Wijkverpleegsters: Zr. S. M. de Wilde, Zeestraat 67, telef. 2720. Apotheken: De Zandvodrtse apotheek, J. J. L. A. Wijnne, Haltestraat 8, telefoon 2389. Tot 2 uur geopend, daarna uitslui tend voor noodgevallen. Apotheek M. J. KerkhovenNieuwenhuijs, Zeestraat 71, telefoon 3073. Tot zes uur geopend, daar na uitsluitend voor noodgevallen. BLOEMENDAAL: Artsen: Dokter TI. D. G. A. Immink, Bloemendaalseweg 126, tel. 23449. Over- veen: Dokter D. K. Heeringa, Militairen- weg 18, O verveen, tel. 24480. Aerden- hout: Dokter J. Tjakkés, Nic. Beetslaan 6, tel. 27570. Wijkverpleegsters: Zuster J. van Dijk, Bloemendaalseweg 307, Overveen, tel. 12698 en zuster H. J. G. Lugthart, Anje lierenlaan 5, Aerdenhout, tel. 26876. Apotheken: Voor de avond en nacht diensten zijn tot zaterdagmorgen 12 mei voor spoedeisende gevallen geopend de Elswout Apotheek, Bloemendaalseweg 341, Overveen, tel. 16760; de Santpoortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-Station, tel. 025608249 en de Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, Aerdenhout, tel. 26772. LISSE: Artsen: dokter Haase, Herenweg 337, tel. 3685. BENNEBROEK: Artsen: dokter P. van Aalst, Rijksstraat weg 53, tel. 300. HEEMSTEDE: Artsen: dokter P. M. van der Guigten, Heemsteedse Dreef 37, telefoon 39903 en dokter J. Laijendecker, Raadhuisplein 9, telefoon 38103. Wijkverpleging: zr. B. G. Badings, Heem- steedse Dreef 30 (flat 13), tel. 39818. Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand voortselaan 164, telefoon 26772 en Heem- steedse Apotheek, Binnenweg 98, tele foon 38197. HAARLEMMERMEER: Hoofddorp: dokter Nanninga. Badhoevedorp: dokter Sabel. Nieuw Vennep: dokter Nugteren. HILLEGOM: Artsen: dokter Le Coq d'Armandville. ZONDAG 6 MEI 19,56 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Dr. G. Snijders, H. Doop. 3.30: Liturgische dienst voor slechthorenden 7: Ds. H. A. Visser, van Amsterdam. Jeugd dienst. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. Joh. Bronsgeest. Noorderkerk, Vel- serstraat. Zaterdag 4-5: Bidstond in de Gerf- kamer. Zondag 10.30: Ds. R. Bijl. Bevestiging Kerkeraadslid en H. Avondmaal. Oosterkerk Zomerkade. 10: Ds. E. Pot. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Dhr. Th. van der Burg. 10.30: Geen dienst. Zie Grote Kerk. 7 uur. Gebouw Vrijz. Hervormden, Jacobstraat. 10.30: Ds. J. Heidinga. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. Ds. G. J. Waardenburg. 10.45: Ds. W. M. van Asperen. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds. G. J. Waardenburg. Janskapel, Jansstraat, 10.30: Dhr. D.'Boer. Jeugdkapcl. Noord, Molenaerstraat 10.30: Dhr. F. R. Aschoff. Oost, Zomerkade 10: Dhr. G. TI. Kreijenbroek. West, Leidsestraat 10: Dhr. W. C. de Groot. Centrum, O. Groenmarkt. 10: Dhr. J. Jongkind. Eglise Wallonne, 10.30 h.: Service présidé par le Pasteur J. F. Baudraz Deutsche Ev. Kirchengemeinde, Waalse Kerk 20 Uhr: Rogate. Christian Science, First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woensdag, Lange Veerstraat 16. 8: Avondbijeenkomst. Pentecostal Filadelfia Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. 10: Dienst. .Woensdag 7.30: Bid stond in de Tempeliersstraat 55 rood. The Bethel Pentecostal Temple Inc., Voorhelm straat 3, geb. „Beth-El". 2: H. Avondmaal. Ev. J. L. Daniël, den Haag. Dinsdag 7.30: Bidstond. Br. N. A. Matray. Alle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en woensdag 3: Contactbijeen komsten met gerepatrieerden in de Pastorie der Broederkerk, Parklaan 32, Dinsdag 3: Rondetafelbespreking, Broederkerk, Park laan 34. Herv. Evang., Nassauplein 8. 10 on 5; Dhr. W. v. Oostende, van Onstwedde. Stads evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7: Dhr. L. Sanders, van den Helder. Woensdag 8: Dhr. J. F. Snoeks. Zuiderkapel, Zuider straat 15. 10: Dhr. J. Kits, evangelist te Doorn 5: Ds. J. v. d. Schors, Amsterdam. H. Av. vrij voor alle gelovigen. 8: Jeugdsamen- komst o.l.v. Jan Visser. Opwekkingssamen komsten, Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. Don derdag geen samenkomst. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 10.30: Dhr. Jones van Zeist. 12: Zondagsschool. Vereniging De Vrije Gemeente, Wilhelminastraat 60. 10.30: P. van der Veer. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. C. Sou- tendijk. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Doop. Geref. Kerk Wilhelminakerk. Ged. Oude Gracht 5759 10: Ds. L. Hoorweg. 5: Ds. O. Jager, van Almelo. Zuid-Oosterkerk. Richard Holkade 125. 10: Ds. O. Jager. 5: Ds. D. J. Roos Ly ceum-Aula. ingang v. Merlenstr. 9: Ds. D. J. Roos. 5: Ds. L. Hoorweg. Gereform. Kerk, Begijnhofkapel. 9 en 4.30: Ds. Veldhran Geref. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Ger. Gem., L. Margarethastraat: 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Geref. Gem. in Ned., Parklaan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Kath. Kerk, Kinderhuissingel 76. 10: Hoogmis. (Verjaardag van Kerkwijding) 17: Vesper. Baptiste Gemeente, Begijnhofkapel, Begijnhof. 10.30: Ds. J. W. Weenink, H. Av. 7: Dezelfde. 8.15: Jeugdsamenkomst. Pink stergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. Op wekkingssamenkomsten. 10; Dhr. W. v. Beek, Leeuwarden. 7.30: Dhr. E. Schuurman. Vergadering van Gelovigen. Ged. O. Gracht 47. 10: Samenkomst (Broodbreken). Ge meente des Ileeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Ned. Chr. Gé- meenschapsbond, Koudenhorn 46 A rd. Dins dag 8: Samenkomst. Volle Evangelie Ge meente, Paul Krugerstraat 36. 10: Openbare samenkomst. 12-13: Zondagsschool. 7.30: Openluchtdienst begin Dreef. Bij slecht weer 7: Openbare samenkomst in de Kapel. Donderdag 8: Gebedssamenkomst (voor ge meenteleden). Zevende-Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere zaterdagmorgen 10: Gemeensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Ze- vendedags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Hersteld Aposl. Zendingkerk Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienst oefening. Apostolische Gemeente, Jacobijne- straat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia". .Jansstraat 83 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. Th. H. Kockx. Delft. Soefi-Beweging, Aula Gymnasium Prinsenhof. 11: Universele Eredienst. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. J. P. Geels. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag geen Avondgebed. Zondag 10 en 7: Dr. H. v. d. Loos. Imma- nuëlkerk. 10: Dr. G. Ph. Scheers. H. Doop. Sionskerk, Eksterstraat (Spaarndam-West) 10.30: Ds. Reijnders, Jeugddienst. 7: Ds. G. TI. v. d. Woord, Ned. Prot. Bond. Berken straat 10. 10.30: Ds. P. N. Kruyswijk. Ver. Doopsgez. Gemeente. Noorderkapel, Indische straat. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder. Stichting „Petra", Noorderkapel (einde Minahassa- straat). Donderdag geen dienst. Geref. Kerk Kloppersingelkerk. Kloppersingel 55-57 9.30: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. H. W. Wierda. Sionskerk, Eksterstr. 8.45: Ds. H. W. Wierda 3.30: Ds. P. de Ruig. Noord-Schoterkerk, Spaarnrijkstraat. 9.30: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. J. A. van Arkel. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5.15: Ds. J. C. Maris. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heili gingssamenkomst o.l.v. majoors de B'oer- Kalf. 12: Kindersamenkomst. 4.15: Idem. 6.45: Openluchtmeeting. 7.30: Verlossingssamen komst o.l.v. majoors de oBer-Kalf. Maan dag Straatzang postkantoor Bloemendaal. Dinsdag 2.15: Gezinsbond. Woensdag 2: Film.' HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Vicaris Oskamp. Jeugddienst. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. Henkels. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. van Nieuwenhuijzen. Kapel Irene. Meer en Bosch, 10:Ds. J. A. de Klerk. Ned. Prol. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. .J. C. A. Feller. Rem. Em.. Den Haag. Geref. Kerk. Koedicfs- laan. 10: Dr. A. Dondorp. 5: Dr. P. .7. Richel. Camplaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5.30: Dr. A. Dondorp. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Ds. C. P. Plooy. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. 10.30: Seniorenkring 1620 jaar in „De Stal". 10.30: Zondagsschool in het Tyo H. van Eegheninstituut. van Len- nepweg. Relig. Kring. Eikenlaan 5. 10.30: Ds. A. J. Snaayer, Dg., Haarlem. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Ds. F. Brouwer, Hillegom. Geref. Kerk. 10: Ds. D. Hoornstra, Hoofd dorp. 5: Ds. A. Krabbe, Hillegom. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Ds. D. ter Steege, van Santpoort. Contact-dinest. 10.30: Dr. J. H. Stelma. 9: Jeugdkapel 12—15 jaar in „Maranatha" 10.30: Zondagsschool, Kleuterschool Boslaan en „Jeugdhuis". 11.45: Zondagsschool in „Maranatha" Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. N. Padt, Hv. Ede. Geref. Kerk. 9 en 10.30: Drs. E. de Jong, van Winterswijk. 3.30 en 7.30: Ds. G. Toorn vliet. Vrij Kath. Kerk. Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag geen dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. L. D. van Dijl. van Heemstede. 10.15: Zondags school Julianakwartier, Kon. Wilhelmina- school. Dompvloedslaan. 12-13: Zondagssch. Ramplaankwartier, Beatrixschoo! en „Irene" Marine Hospitaal. 10: dienst. Geref. Kerk 10: Ds. D. Ringnalda. 19.30: Ds. D. J. Roos, van Haarlem-Zuid. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Brouwer. 5: Ds. Knottnerus. Ned. Prot. Bond 10: Ds. Verheus uit Leiden. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. Krabbe. Chr. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. Schippers. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Vic. L. C. Baljé. 7: Ds. Aertsen. van Amsterdam Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Ds. N. Tref fers-Mesdag. Geref. Kerk. 9.30 en 3.30: Ds. M- Ros. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. A. de Jonge, van Zaandam. 7: Ds. W. Sirag. van Vlaardingen. Jeugddienst. Abbe- ncs. 9.30: Ds. J. de Vries, van Apeldoorn. 6.30: Ds. M. C. Don. Bethelkapel 10: Ds. J. A. ADVERTENTIE Daar ik cliënt ben bij de N.M.M. kan haar Assurantiebedrijf mij helpen met levens-en brandverzekering, transport-en variaverzekeringen. Op assurantiegebied beschikt de N.H.M. over deskundigen, die ook over fiscale aspecten kunnen adviseren. Vraagt het plaatselijke kantoor van de Nederlandsche Handel-Maatschappij inlichtingen omtrent elke gewenste vorm van persoonlijke of collectieve verzekering ALLE BANKZAKEN OVER DE GEHELE WERELD AGENTSCHAP HAARLEM Spaarnc 56 - Tel. 13990, 13998, 13999 en 11§96 met kantoren te Haarlcm-N. (Rijksstraatw. 43) Heemstede (Binnenweg 91), Overveen (Bloemend.weg 299) 9 i De besturen van de Communistische Partij Nederland en van de Socialistische Unie delen in een gemeenschappelijk com muniqué mede, dat zij het volgende zijn overeengekomen: „Beide partijen zullen zich wederzijds van aanvallen op elkaar onthouden in het belang van de strijd voor vrede en socia lisme. Zij besluiten in een geest van zake lijkheid te zoeken naar oplossing van de tot heden tussen socialisten en communis ten bestaande strijdvragen op de grondslag van het Marxisme-Leninisme. Zij zullen de tussen hen bestaande meningsverschil len in redelijkheid bespreken. Hiertoe zal een discussierubriek in het dagblad De Waarheid worden geopend. De geest van vijandigheid, waarin in het verleden wederzijds beschuldigingen zijn geuit, wordt door beide partijen verworpen. Een uitlating in De Waarheid van 14 fe bruari, die door de leiding van de Socialis tische Unie als beledigend wordt opgevat, wordt door het dagelijks bestuur van de C.P.N. betreurd en teruggenomen. De socialistische Unie beschouwt het in de huidige nieuwe situatie als haar taak een bemiddelaarsrol te vervullen bij het scheppen van een gunstig klimaat voor wederzijds begrip en samenwerking, ten einde te komen tot de eenheid van de ar beidersklasse en van alle politiek links ge- oriënteerden in Nederland. Om dit doel te dienen heeft de Socialistische Unie thans besloten af te zien van haar voornemen om voor de Kamerverkiezingen kandidatenlijs ten in te dienen. Zowel de C.P.N. als de Socialistische Unie zijn van mening, dat hun gezamenlijk genomen besluiten mede kunnen bijdragen tot ontspanning in de Nederlandse arbei dersbeweging." Dit communiqué is voor de C.P.N. onder tekend door P. de Groot en G. Wagenaar en voor de Socialistische Unie door C. Pronk en W. H. P. Meijer. Gi'ote belangstelling voor de aankomst van een economische missie uit Thailand is vrijdagavond getoond door het Nederlandse ministerie van Economische Zaken. Ter be groeting waren op het vliegveld aanwezig de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, de staatssecretaris, dr. G. M. J. Veldkamp, de chef van de afdeling Aan bestedingen en Grote Werken van de Eco nomische Voorlichtingsdienst, de heer W. A. B. Dengerink. De Thailandse missie, die onder leiding staat van de Thailandse minister van Eco nomische Zaken, generaal Siri .Siriyodhin, bestaat voorts uit een drietal hooggeplaat ste ambtenaren. Doel van deze missie, die een aantal Westeuropese landen gaat be zoeken, waarvan Nederland het eerste is, is de export van Thailand te bevorderen en de handelsbetrekkingen met West-Europa aan te halen. De missie zal morgen Werkspoor bezoe ken, zondag van Zwolle uit een excursie in oost-Nederland ondernemen, maandag het Nederlands Instituut voor de Zuivelindu strie te Ede bezoeken, benevens de Philips- telecommunicatie te Huizen (alwaar bestel lingen voor Thailand worden uitgevoerd). ADVERTENTIE van Boven. Geref. Kerk. 9.30 en 4.30: Ds. IJ. v. cl. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10.30: Ds. J. C. Salverda. 7: Vicaris L. C. Baljé. Geref. Kerk. 9 en 3: Prof. R. Scheppers, A'dam. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. D. ter Steege, H. Doop. 18.45: Bijzondere Kerkdienst. Prof. Dr. G. C. van Niftrik, A'dam. Van 18.45.19: zangdienst. „De Toorts" 9: Ds. F. Keja, Driebergen. Jeugdhuis 10.30: Jongejeugd Kerk. Dhr. G. J. Kwakkel, IJmuiden. Chr. Geref. Kerk. Ned. Herv. Kapel, Pastorieweg. 3.30: Ds. J. C. Maris. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10.30: Ds. C. de Ru. 7: Geen dienst. 9.30: Jeugdkapel in de nieuwe consistorie Spr. de heer A. C. Reuijl Sr. Kapel „Het huis in de duinen" 19.30: Prof. Dr. M. A. Beek, van Amsterdam. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. A. Noorman, van Zaandam. Geref. Kerk, Julianaweg. 10: Ds. A. de Ruiter. H. Avondmaal. 5: Dezelfde. H. Av. en Dankzegging. Ned. Clir. Gemeen- schapsbond. Dinsdag: Samenkomst in pen sion Dijkhoffz, Brederodestraat 43. Spr. de heer H. Veldkamp, evangelist te Den Haag. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. C. Jongeboer. 7: Ds. de Bruin, van Kethel, Jeugddienst. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. D. Veenhuizen. van Utrecht. Geref. Kerk, art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. L. Kieboom. Oud-Gcref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. H. W. Eerland De Wereldféderatie ter Bescherming van Dieren heeft besloten een Nederlandse des kundige naar Barcelona te zenden om daar een onderzoek in te stellen naar de slacht methoden in de abattoirs. Over deze slacht methoden zijn bij de secretaris-generaal ernstige klachten binnengekomen. Voorts is een charter goedgekeurd, waar in wordt bepaald, dat de wereldfederatie het noodzakelijk acht, dat in elk land een wet ter bescherming van dieren wordt in gevoerd. Voorts wordt in het charter be paald, dat in alle landen gevechten tussen dieren als volksvermaak dienen te worden verboden. Een groot aantal nieuwe organisaties op het gebied der dierenbescherming heeft zich bij de wereldfederatie aangesloten. Alle Italiaanse organisaties op het gebied der dierenbescherming wensen toe te tre den. Er hebben zich 500 donateurs bij de secretaris-generaal der wereldfederatie, de heer M. Reckman, burgemeester Van Has seltlaan 10 te Naarden, opgegeven. Het streven is er op gericht met de binnen komende gelden te trachten een hoofdkan toor in Den Haag op te richten, om van daar uit over de gehele wereld een groots opgezette campagne te beginnen tegen die renkwellingen en dierenmishandelingen. ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Het Eerste Kamerlid de heer Hooij (K.V. P.) heeft aan de staatssecretaris van Finan ciën vragen gesteld naar aanleiding van het feit, dat de wet, welke de omzetbelasting afschaft op textiel en enige andere goede ren, automatisch op 1 januari 1957 afloopt. Vooral in de textielsector bestaat grote on zekerheid, omdat men niet weet of deze belasting zal herleven. Dit levert grote moeilijkheden op bij het inkopen van stof fen en eindprodukten, die na 1 januari 1957 in consumptie komen. Deze moeilijkheden houden verband met seizoeninvloeden in deze bedrijfstak, waardoor de inkopen door de fabrikant en de verkoper door de handel ver uit elkaar liggen en ook met het feit, dat bij de inkoop reeds rekening gehouden moet worden met de consumentenprijs. De heer Hooij vraagt daarom of de staats secretaris kan meedelen of de regering wil bevorderen dat deze belasting definitief wordt afgeschaft of dat de afloopdatum naar een later tijdstip, bijvoorbeeld 1 januari 1958 wordt verschoven. Samen met enkele andere organisaties heeft de stichting „Door de Eeuwen Trouw" aan de regering en de leden der Staten- Generaal een manifest doen toekomen, waarin onder andere wordt verzocht de eenzijdige opzegging door Indonesië van de RTC-overeenkomsten op de agenda van de UNO-assemblée te doen plaatsen; vervol gens om invloed aan te wenden, opdat zich m het proces-Schmidt geen soortgelijke justitiële en politieke excessen zullen voor doen ais in het proces tegen wijlen Jung- schlager; om de Indonesische regering uit te nodigen, hij voorkeur via de UNO, de schuldenregeling der FINEC-overeenkom- sten voor te leggen aan het Internationaal Gerechtshof. Tevens wordt verzocht de wijze van deelneming door Indonesië aan de Europese Betalings Unie te herzien in die zin, dat Nederland zich niet langer ga rant stelt voor de republiek Indonesië en invloed aan te wenden opdat de KPM haar diensten ten behoeve van de republiek In donesië staakt en de aldus vrijkomende schepen te huren en te consigneren voor eventueel onmiddellijk geboden afvoer van Nederlandse staatsburgers uit Indonesië. Het manifest vraagt versterking der Ne derlandse strijdkrachten in het Verre Oos ten voor veiligstelling van Nederlandse burgers en belangen in. Indonesië. Het maxxifest stelt voorts, dat de protest nota der Nederlandse regering van 3 maart aan de Indonesische regering krachteloos wordt gemaakt door het aanbod, mede te werken aan het tot stand komen van een voor beide partijen bevredigende basis voor de toekomstige vex-houding tussen bei de laxxden, en dat daardoor de grond wordt geprepareerd' voor een (hernieuwde) reso lutie der UNO over Nederlands Nieuw Guinea.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9