Prof. Zijlstra sprak over het bestaansrecht der A.R. Partij PANTÈNE Première in Beverwijk van Nederlands kinderstuk Zwemmen.... opgepast voor Uw haar! Belgische regering gaat de hausse beteugelen Kredietbeperking en prijsstabilisatie 11 Volksinvloed en overheidsbemoeiing In de Nieuwe Vleugel „Stuwing" en A.K.W. exposeren samen Randstad Holland en het Deltaplan Hondsdolheid in Utrecht Nu ook een „week van de fotografie" Afd. Amsterdam is het niet eens met partijbestuur Socialistische Unie ,Stad op stelten' Noorse staalfabriek wil Nederlandse lening sluiten „Toon de Soep" en „Arnhemse Nol" weer veroordeeld Dr. G. E. Meuleman in Aix-en-Provence benoemd Auto uitgebrand Van inzittenden geen spoor Duitsers eisen gevorderde huizen terug Boottochten voor lichamelijk gebrekkigen Evangelisatie-landdag op „Beeckestein" te Velsen Vrachtauto over de kop DINSDAG 8 MEI 195 6 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE LIAARLEMSCHE COURANT De Anti-Revolutionaire partij heeft in de Gereformeerde Kerk in Franeker haar eerste verkiezingspropagandabijeenkomst gehouden. Prof. dr. J. Zijlstra, die hier als eerste het woord voerde, heeft zich in zijn betoog gekeerd tegen sommige opvattingen dat aan de confessionele partijen het be staansrecht moet worden betwist. Het merkwaardige is, zo zei prof. Zijlstra, dat dit ontkennen van ons bestaansrecht het felst gebeurt door mede-christenen die aangesloten zijn bij de Partij van de Ar beid. Men zegt, dat in de 19de eeuw er voor partijen als de Ant-Revolutionaire zeker bestaansrecht is geweest. „Maar", zegt men, aldus spreker, „de 19de eeuw is voorbij, en daarmee de typisch 19de eeuwse aan knopingspunten voor het bestaan van par tijen als de onze". .Prof. Zijlstra zei. dat wanneer het ideaal van dé doorbraak verwezenlijkt zou wor den en het Nederlandse politieke leven grotendeels zou zijn opgedeeld in z.g. pro gressieven en z.g. conservatieven, zou dan in zulk een land de toekomst van de chris telijke school veilig zijn? Hem leken de christelijke partijen vooralsnog dringend nodig om bij de christelijke school de wacht te blijven betrekken. Men is er niet zeker van, of bij een verdwijnen van de christelijke partijen niet soortgelijke ver schijnselen zouden optreden als die, waar op in dit opzicht in de 19de eeuw het libe ralisme ons heeft getracteerd, meende prof. Zijlstra. Met betrekking tot de geestelijke struc tuur zei prof. Zijlstra dat de verschijnselen intellectualisme en optimisme verdwenen zijn, maar dat hiervoor in de plaats zijn gekomen een groeiende normloosheid, zwartgallig pessimisme en het moderne existentialisme. Wie meent, dat hij een politieke partij In de Nieuwe Vleugel van het Stedelijk Museum te Amsterdam exposeren tot 27 mei weer twee verenigingen: „Stuwing" en de Amsterdamse Katholieke Werkge meenschap. Het is geen onaantrekkelijk geheel, hetgeen voor een belangrijk deel te danken is aan een goed etaleren van het ingezonden werk. De eerste indruk is dat men vooruit ging. Bij nadere beschouwing blijkt de winst echter niet zo groot. Het is bijvoorbeeld een teleurstelling dat een ge zonde, pretentieloze schilder als Kristiaans (bij „Stuwing") zijn wijze van uitdrukken, onder invloed van een mode. veranderde. Op beide exposities dringen zich zaken meer op door het formaat of brutale kleur dan door kwaliteit. Het epigonisme van een Van Velzen in diens „Apocalyptische Ruiters" dat door de grootte van het doek een belangrijk deel van de afdeling van de A.K.W. uitmaakt is onmisken baar. Experimenteel gedoe van Au Fey bij „Stuwing" is me te gemakkelijk. Er bestaat tegenwoordig de gevaarlijke tendens uit hoofde van een streven naar schilderkunstige zuiverheid de verf te zeer te laten voor wat deze is. Men komt niet meer uit de verf. Integendeel, het middel is veelal doel geworden. Het is dan verheu gend te constateren dat een Henk Willems („Stuwing") nu voor de dag komt met een groot stilleven met schaakbord, dat weer evenzeer leikleurig is als zijn werk voor heen, maar geen verforgie bleef. Een heent doortimmerde compositie en meer: een schilderij met ruimte en atmosfeer, dat ons werkelijk verplaatst in die andere we reld, die van de schilder. Maar meer nog heb ik een voorkeur voor de inzendingen van W. G. J. Kouwer, die voor het eerst in de beide gezelschappen mee doet. On danks de verschillende wijzen van uitdruk ken in diens werk. getuigend van ernstig zoeken, draagt het te midden van dat der anderen toch een individueel karakter. Het is duidelijk dat Kouwer in de eerste plaats echt iets te vertellen heeft. Hoe hij het zegt dringt zich niet aan ons op. Dit be scheiden werk is niet gemaakt om op een tentoonstelling als affiche voor de auteur te dienen. Het is uit de verf gekomen om dat het middel, het materiaal, niet in de eerste plaats door de beschouwer wordt opgemerkt. Met een enkel ding van Kou- wers hand, bij „Stuwing" te zien, valt bij voorbeeld het werk van G. Princee van de A.K.W. te vergelijken. Bij de laatste dringt de manier van doen en het verwerken van het materiaal zich dan weer, zij het in bescheiden mate, aan ons op. Hetzelfde bezwaar heb ik ook tegen het werk van Buytendijk, om er één te noemen in het gezelschap ..Stuwing", die toch om zijn ori ginaliteit wat btereft zijn „Vogels in win- terhok" en zijn eerlijk pogen niet in lege abstractie te vervallen, gewaardeerd moet worden. Er zijn minderen dan hij hier ver tegenwoordigd. Op de expositie van „Stuwing" noteerde ik als persoonlijke voorkeur; de tekeningen van Hein Stork, raak gedaan. Boonstra om zijn mooie kleur en de beeldhouwer Paul R. Kingma om zijn wel origineel gecompo neerde „Jakob en de Engel" (waarvan ik me wel afvraag, hoe dit ir. groter formaat te realiseren zou zijn). Bij de A.K.W. ver wacht men natuurlijk christelijke kunst. Nu is voor mij Kouwers fijne, bescheiden „Interieur" net zo religieus van voelen als zijn „Voetwassing". Specifiek katholieke zaken komen we tegen in die werken, die met de eredienst te maken hebben. Hier is veelal sprake van toegepaste kunst. Dat de (in dit geval katholieke) kerk kunstenaars tot iets schoons kan brengen, valt te ver moeden aan Swagemakers' „Kruisiging" en weet ik persoonlijk door een atelierbezoek waar ik een dergelijk werk van hem zag, dat de schilder, terecht, nog niet los dorst te laten, maar in welk werk iets gebeurt, dat ik bij deze schilder nog niet zag een mij ontroerend werk van iemand die in zijn vorm van belijdenis rust en kracht zoekt. Wat de tweelingbroers Hettema aan beeldjes maken is voor een deel van anek dotische aard. Dit is vooral van Auke Het tema afkomstig. Maar in de ontroering, die de kleine plastieken van beiden ons kun nen schenken, is hij niet de mindere van Renze Hettema meer. Maar meer geloof heb ik in Stauthamers gevoelige kinderpor tret dan in zijn ongetwijfeld ernstig be doelde „Crucifix". Dat „Heilig Hart" van H. Koremans na te bestellen is, acht ik toch een verheugend feit. gezien de rom mel die op dit gebied verkocht wordt. BOB BUYS duurzaam kan bouwen op een inzicht met betrekking tot de toevallige concrete vraag stukken, die vandaag aan de orde zijn, die vergist zich. Voor een duurzaam cement is meer nodig. De Partij van de Arbeid zal dat ervaren. Zij bestaat als zodanig nog maar zeer kort en de oude S.D.A.P., die veel langer bestaan heeft, leefde bepaald niet alleen bij de gratie van een zakelijk program. Er zijn duidelijke tekenen, die erop wijzen, dat men in de Partij van de Arbeid met dit probleem reeds te maken heeft, aldus prof. Zijlstra. „Het programma waarmee wij komen op grond van onze beginselen, is een program ma van nationale betekenis. Dit is niet een boodschap voor een verzuild clubje, maar voor ons gehele volk. Onze partij is een politieke partij, die een woord voor de wereld heeft, ook voor de politieke en maatschappelijke organi satie van die wereld", zo besloot prof. Zijlstra. Overheidsbemoeiing Na prof. Zijlstra, heeft mr. J. Algera het woord gevoerd. Hij stelde vast dat de groeiende overheidsbemoeiing onvermijde lijk tengevolge zal hebben dat de volks invloed op de overheid vermindert, omdat het de Nederlandse burger steeds moei lijker wordt een duidelijk inzicht te krijgen in de gecompliceerde vraagstukken van deze tijd. Hij betoogde dat. de Anti-Revo lutionaire partij het zwaartepunt legt op het maatschappelijk leven en een verhoog de rechtsbescherming van de burger tegen de staat wil verwezenlijken. Onze algemene richting is, aldus spreker, dat wij met kracht strijden tegen een te grote overheidsbemoeiing en ons sterk ma ken in de strijd voor de vrijheid. Helaas brengt de structuur van ons land mee, dat de overheid zich met veel dingen moet be moeien. Hier kan men spreken van onver mijdelijke overheidsbemoeiing. Geheel an ders is het evenwel met die beschouwing van de grenzen van de overheidstaak, die door politieke motieven wordt beheerst. Het gaat bij de verkiezingen niet om de vraag Drees of Romme. Het gaat ook niet om de vraag vooruitstrevend of conservatief, of anders uitgedrukt: vernieuwing of behoud van het oude. In wezen bedoelt men met het begrip „vernieuwing" iets geheel an ders dan vooruitstrevendheid of progressi viteit. Vernieuwing betekent in de genoem de tegenstelling de geleidelijke verwerke lijking van het socialisme in staat en maat schappij. Tegen deze ontwikkeling word1 weerstand geboden door de partijen op principiële grondslag, die wel een sociaal beleid met kracht nastreven, maar niet een socialistisch doel, aldus mr. Algera, die he4 tenslotte een gelukkige omstandigheid achtte dat de Christelijke Volkspartij, die een vereniging wil van A.R. en C.H., niet aan de verkiezingen deelneemt. Hij be treurde het dat de nationale Unie zich wel op het verkiezingspad begeeft. Men wil het dirigisme bestrijden, maar daarvoor kan men bij ons terecht, aldus mr. Algera. Deze versnippering past precies in de tegenstel ling, die de P.v.d.A. maakt en is dus koren op haar molen. Het plan-Lange, dat als oplossing voor het ruimteprobleem van de Randstad Hol land een groot haven- en industriegebied langs het Haringvliet en de Grevelingen als recreatiegebied ziet, moet in gedeelten tot ontwikkeling worden gebracht. Enkele gedeelten van dit plan zullen vrij snel ver wezenlijkt kunnen worden, andere pas in een verre toekomst. In elk geval zullen er vele tientallen jaren verlopen tussen de eerste en de laatste slap. Dit is het standpunt van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland ten aanzien van het onlangs door ir. G. C. Lange, adjunct directeur van de Pi-ovinciale Planologische Dienst, bekend gemaakte plan „Randstad en Delta". Dit plan beoogt het langzamer hand overbevolkt gerakende Zuid-l-Iolland ruimte te geven door een „tweede Rotter dam" te bouwen aan het Haringvliet en een groot recreatiegebied te scheppen in de af te dammen Grevelingen. De verdere uitwerking van dit plan zal afhangen van de medewerking der ge meenten en van de financiering. Gedepu teerde Staten willen eerst de reacties af wachten en zullen inmiddels overleg ple gen met de instanties, die bij de uitvoering van het project betrokken zullen zijn. Daar zich op bestuurlijk gebied vraag stukken zullen voordoen die uitgaan boven het gemeentelijk niveau, zal naar nieuwe bestuursvormen moeten worden gezocht. Een soort „gesprekcentrum" met de be trokken gemeenten zal een eerste stap kunnen zijn naar een oplossing van deze kwestie. Intussen staat wel vast, dat de industriële ontwikkeling van de vroegere zeehaven Hellevoetsluis en voltooiing van het Deltakanaal door Voorne (direct na af damming van het Haringvliet) het eerst voor verwezenlijking in aanmerking ko men. Het provinciaal bestuur is niet pessimis tisch over de medewerking der gemeenten. Indien de gemeentebesturen ervan kunnen worden overtuigd, dat industrialisatie noodzakelijk is, dan zullen zij zeker mede werken aldus het oordeel van Gedepu teerde Staten. Het streven is voorts de woon- en werk plaatsen zo dicht mogelijk bij elkaar te houden. Ettelijke uren reizen per dag zou fatale gevolgen kunnen hebben voor het gezinsleven en bovendien nieuwe ver keersproblemen scheppen op de tijdens spitsuren reeds overbelaste spoor- en weg verbindingen. Maandagmiddag werd de politie van het bureau Tolsteeg te Utrecht gewaarschuwd, dat in de Tesselschadelaan een hond liep die de verschijnselen van hondsdolheid vertoonde. Voordat de politie arriveerde was de heer W. V. Z. uit de Tesselschadelaan reeds in het been gebeten en deze moest zich in het Stads- en Akademisch ziekenhuis onder be handeling laten stellen. De politie nam de hond in beslag. Het dier werd naar de ge meentelijke opslagplaats aan de Mere- diaanstraat te Utrecht gebracht. Nadat de hond was overleden, is het kadaver opge zonden naar de rijksseruminrichting in Rotterdam. Van 12 tot 19 mei zal in Nederland voor het eerst een „week van de fotografie" worden gehouden, uitgaande van de Stich ting tot Bevordering van de Amateurfoto grafie, die is samengesteld uit leden van de leveranciersvereniging „Foto-Ciné" en de Bond van Nederlandse Fotohandelaren (Bo- nefo). Men wil in deze week aantonen dat „fotografie geen overbodige luxe is, maar een integrerend bestanddeel van het mo derne leven uitmaakt". De stichting meent dat er in Nederland nog te weinig wordt gefotografeerd. De 2'/2 miljoen gezinnen in Nederland hebben tezamen 1,3 miljoen camera's en gebruiken 4,8 miljoen rolfilms per jaar. In verschillende plaatsen zullen sprekers op speciaal belegde bijeenkomsten de ge neugten van de fotografie belichten. Ama teurfotografen tot 24 jaar kunnen deel nemen aan een fotowedstrijd „Neerlands jeugd kiekt Neerlands bloei". Op 12 mei zal jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht, in de stads schouwburg aldaar de „week van de foto grafie" openen. Waarschijnlijk zal volgend jaar in geheel Europa, in navolging van het. Nederlandse voorbeeld, gelijktijdig „een week van de fotografie" worden gehouden. De afdeling Amsterdam van de Socia listische Unie deelt medé, dat zij kennis heeft genomen van de verklaring van het partij-bestuur van de Socialistische Unie inzake de overeenkomst tussen de Socia listische Unie en de Communistische Partij Nederland. Zij verklaart met de meeste na druk, dat deze stappen ondernomen zijn zonder voorkennis of goedkeuring van de leden van de Socialistische Unie. De leden van de afdeling Amsterdam zijn het beslist niet eens met deze gang van zaken en distanciëren zich op elke wijze van dit besluit van het partij-bestuur. ADVERTENTIE Na de heerlijke verkoeling van het zwemmen loopt Uw haar groot gevaar! Niet alleen dat allerlei (onzichtbare) bestanddelen uit het water op de hoofdhuid achterblijven en de poriën verstikken, de snel-drogende in vloeden van zon en buitenlucht tasten de glans van. Uw haar aan en bedreigen het met brokkeligheid. Pas dus op! Het kan U Uw haar kosten het kwaad - letterlijk - tot in de wortel. Zorg er bijtijds voor het kwaad letterlij k tot in de wortel te bestrijden. Alleen een behandeling, die zó diep door dringt kan uitkomst brengen. Het beste, dat de wetenschap U thans biedt is panthénol, dat uitsluitend wordt vervaardigd door F. Hoffmann-La Roche Cie, Bazel. Dit Panthénol wordt door zijn bijzondere vorm makkelijk in de hoofdhuid opgenomen en kan daardoor metterdaad in de haarwortels zijn heil zame werking beginnen. Alléén Pantcnc bevat panthénol. .Masseer er Uw hoofd huid dagelijks mee-en houd het vol! PANTÈXE bestrijdt roos en haaruitval, bevordert hernieuwde groei van gezond, mooi haar en houdt het fris en geurig. Het enige diepwerkende haar preparaat Speciaal voor wit en grijs haar is er pantène-bleu ,r Vanaf f 3.75 Vraag Uw kapper om een Pantène Friction ALLARD - IWIPORT - Grote flessen f 5.75 DEN HAAG Ter gelegenheid van het feit dat Boeddha 2500 jaar geleden leefde en werkte, heeft de Indiase P.T.T. postzegels laten ontwerpen. De postzegels zullen de 24ste van deze maand in omloop komen. De linker postzegel heeft een waarde van 2 As. en draagt het symbool van de boom waaronder Boeddha z\jn wijsheid verkreeg. De rechter facsimile vertoont eveneens de boom en hel rad der wijsheid. De ijzer- en staalfabriek te Mo I Rana in noord-Noorwegen, welke eigendom is van de Staat, heeft het voornemen 70 miljoen gulden (130 miljoen kronen) in Nederland te lenen in verband met de bouw van een fabriek voor stalen buizen, zo meldt het te Oslo verschijnende blad „Aftenposten". Er is reeds enige tijd over de lening onder handeld. Deze zal door de Noorse regering worden gegarandeerd. Een deel van het geld zal dienen voor de bouw van een vier de hoogoven. De fabriek voor stalen buizen zal naar verwacht wordt ongeveer 100 miljoen kro nen kosten; de staatsfabriek en een Noorse financieringsgroep zullen elk 33 percent van de kosten voor hun rekening nemen, het restant zal door een Nederlandse groep worden gedekt. De fabriek zal naar verwacht wordt on geveer 60.000 ton stalen buizen per jaar produceren en 200 man personeel in dienst hebben. Volgens het blad zal door haar p'roduktie ongeveer 60 miljoen kronen aan buitenlandse valuta bespaard worden. De rechtbank te Rotterdam heeft de 44- jarige fabrieksarbeider A. J. H., alias „Toon de Soep", en de 63-jarige koopman A. J. R. uit Utrecht, bekend als „Arnhemse Nol ieder veroordeeld tot een jaar en negen maanden gevangenisstraf met aftrek en de 33-jax-ige kapper T. G. van H. uit Rotter dam, tot tweeëneenhalf jaar gevangenis straf met aftrek. Met een motorvoertuig en voorzien van wapens waren ze in verscheidene plaatsen van het land gaan inbreken. De eisen waren tegen R. drieëneenhalf jaar gevan genisstraf, tegen H. tweeëneenhalf jaar ge vangenisstraf, en tegen Van H. drieëneen half jaar met aftrek. Premielening overtekend. De belangstel ling voor de uitgifte van f20 miljoen 21.. pet. premieobligaties 1956 ten laste van de ge meente Amsterdam is zo groot geweest, dat slechts een zeer geringe toewijzing zal kun nen plaats hebben. Dr. G. E. Meuleman, thans predikant hij de Gereformeerde Kerk in Vijfhuizen, zal in juli afscheid nemen van zijn kerkelijke ge meente in verband met zijn benoeming tot hoogleraar aan de theologische faculteit van de universiteit te Aix-en-Provence in Frankrijk. De kerkeraad is inmiddels reeds begonnen met het zoeken van een opvolger van dr. Meuleman. In dit verband zullen de eerst volgende kerkdiensten door een kandidaat worden geleid: de morgendienst op Hemel vaartsdag door kandidaat Rang en de daarop volgende zondag door kandidaat Korporaal Inmiddels is de vorige week ook een begin gemaakt met. de restauratie van het kerk gebouw der Gereformeerde Kerk. Daar deze werkzaamheden vermoedelijk geruime tijd in beslag zullen nemen, wordt er voorlopig om negen uur 's morgens en om drie uur 's mid dags een Gereformeerde dienst in de Neder lands Hervormde Kerk gehouden. Hiertoe begint de Nederlands Hervormde morgen dienst op een later tijdstip, namelijk om half elf. Zondagmorgen omstreeks half zes werd de rijkspolitie te Hillegom gealarmeerd door het bericht dat er een personenauto in brand gevlogen was op de Oosteinder- brug bij de Weeresteinstraat. Tegelijk met de politie was de brand weer gewaarschuwd, die erin slaagde het vuur te blussen. Omtrent het ontstaan van de brand be staat nog geen zekerheid, want bij de komst van de politie bleken de inzittenden (of inzittende) verdwenen. Deskundigen vermoedden dat kortsluiting in de eleclri- sche leidingen de oorzaak kan zijn. Bij een ingesteld onderzoek kwam aan het licht dat het kenteken van de wagen een zwarte Hillman niet klopte: het was het nummer dat indertijd was afgege ven aan iemand, die al sinds geruime tijd geen auto meer bezit. Het vermoeden be staat dat het hier om een gestolen wagen gaat. De politie zet het onderzoek voort. De Beverwijkse schooljeugd heeft zater dag, als een kunstzinnige traktatie op Be vrijdingsdag, in het Ken-nemer Theater de Nederlandse première gekregen van een nieuw kinderstuk van Mies Bouhuys, geti teld „Stad op stelten". Het werd opgevoerd door de toneelgroep „Puck" onder regie van Guus Verstraete en zal, jammer ge noeg, slechts een beperkt aantal herhalin gen beleven, omdat dit gezelschap zich te beginnen met het volgende seizoen alleen nog tot het pu-bliek van middelbare scho lieren en volwassenen gaat richten. Wie weet, misschien komt het nog wel eens op het repertoire van een ander ensemble te recht, want overvloedig is de keuze van kinderstukken niet. Ook onder gunstiger omstandigheden evenwel zou, meen ik, toch het succes van haar eerstelinge „Jacht op een ponnie" niet benaderd zijn. Zonder de schrijfster die onze lezers kermen als de verzorgster van het tekstge deelte van de jeugdrubriek in „Erbij" in de verste verte van plagiaat te willen beschuldigen, waarvan geen sprake is, mag ik niet nalaten op te merken dat ik vaag herinnerd werd aan „Azoek" van een zeke re Alexandre Rivemale, een Frans niemen dalletje, waarmee de Nederlandse Comed-ie enige jaren geleden wat zomers amusement poogde te bieden. Daarin aanschouwde men de lachwekkende opschudding, die veroor zaakt werd doordat een oude man, schrij ver van verhalen over de ontdekkings reizen die hij had willen maken, zich op zekere dag onder invloed van de Proven- gaalse zon en een fles stevige wijn een witte olifant in huis droomde. Wist de hoofdpersoon daarin niet hoe hij deze vreemde kostganger moest verantwoorden, de auteur evenmin. Nu gaat de helft van het leuke spel van Mies Bouhuys over een tenslotte ten tonele verschijnende giraffe, die haar aardige bedoelingen ongewild danig in de weg loopt. Eigenlijk heerst er een drievoudige ver warring, doordat een dorpspostbode twee brieven verkeerd bezorgt. De bevolking denkt d-at de verlegen bakker Beer (van wiens verlegenheid we overigens niels merken) gaat trouwen met de prinses, voor wie hij altijd de heerlijkste honing-taarten bakt en die nu als bloemenmeisje vermomd bij hem op bezoek komt, omdat de koning vindt dat zij zelf de kost moet verdienen. Bakker Beer intussen verbouwt zijn huis in afwachting van de helemaal niet voor hem bestemde giraffe. De verwikkelingen vol trekken zich allemaal op een kinderlijk plan, maar Mies Bouhuys heeft teveel van het goede willen verenigen. Eén onderwerp per stiuk is een klassiek voorschrift, dat zeker geldt voor jeugdtoneel. De dialogen zijn bijzonder verzorgd, vol begrijpelijke geestigheid. Maar echt gelachen werd er toch pas wanneer er iets komisch gebéurde. De amusante mogelijkheden van het steltlopen der plaatselijke autoriteiten, de dievenjacht en de zangrepetitie zullen bij komende voorstellingen ongetwijfeld nog meer worden uitgebuit. Door de onrust in de zaal met losse stoelen werd het wat moeilijk de spelprestaties zuiver te beoor delen. Heel erg indrukwekkend waren deze zeer zeker niet. Het minst overtuigend vond ik Emmy van Lier als prinses Suzette, die ook te weinig de illusie van een ko ninklijke afkomst wekte. Sonja Brill ge bruikte als de lieve Mieke Mik de speel- kansen niet onaardig. Piet Römer onder scheidde zich als de potsierlijke burgemees ter, Ton Verwey was een mallotige school meester en Leen Jongewaard bakker Beer, die zich door zijn voornaam Teddy onge lukkig voelt. Jules Croiset tenslotte ver vulde de rol van de functionaris met d-rie hoofddeksels, al naar gelang hij als agent, postbode of omroeper optrad een sym bolische figuur in dit stuk, zou men kun nen zeggen, want de aandacht van kinde ren is onder één hoedje te vangen. Aan opgewonden medeleven was intus sen geen gebrek. Gelukkig maar, want een stuk van Mies Bouhuys is natuurlijk heel wat betere kost dan wat de kinderen ge meenlijk krijgen voorgezet. Cecilia Licht veld ontwierp dit keer de decors en cos- tuums, de laatste bevredigender dan de eerste. DAVID KONING BONN (Reuter) Op 5 mei is een ge allieerde wet, waarbij 15.000 huizen in de bondsrepubliek gevorderd werden, verlo pen. De Westduitse regering is echter van mening dat dé vorderingen nog steeds wet tig zijn, krachtens een oude naziwet. De politie houdt zich gereed om bij eventuele moeilijkheden'in' te grijpen, doch tot nu toe zijn slechts uit enkele plaatsen strubbelin gen gemeld. In Gütersloh heeft de eigenaar van een gevorderd huis zijn eigendom op vreedza me wijze belegerd. Hij sloeg in de tuin een tent op en kampeerde daar met zijn vrouw in. Het huis wordt bewoond door een offi cier van de Britse luchtmacht. Na dertig uur vertrok het Duitse echtpaar op bevel van de politie. De man dreigt als hij geen vaste toezegging heeft dat hij zijn huis bin nenkort terug krijgt, met tachtig andere eigenaren van gevorderde huizen een grootse demonstratie op touw te zullen zetten en dat zij hun huizen desnoods zes weken lang belegeren zullen. Hij heeft geen bezwaren tegen de bewoners van zijn huis, maar het is zijn bedoeling de Duitse autoriteiten wakker te schudden. Evenals vorige jaren houdt de Eerste Hulpvereniging „Snelverband" boottochten voor lichamelijk gebrekkigen en wel op woensdag 6 juni en donderdag 7 juni. Om deze tochten te doen slagen trachten leden van de vereniging op intekenlijsten gelden te verzamelen. De commissie doet een beroep op allen die iets voor dit doel willen offeren, om te tekenen op deze lijs ten of een bijdrage te storten op gironum mer 233733 ten name der penningmeester der bootcommissie. Deze tochten worden uitsluitend gehou den voor lichamelijk gebrekkigen, dus niet voor ouden van dagen. Zij die dus voor één dezer tochten in aanmerking wensen te komen kunnen zich melden bij de vol gende adressen, waar ook gaarne de nodi ge inlichtingen worden verstrekt door de heren Th. A. C. de Vries, Gaelstraat 5; W. H. Eken, Rollandstraat 64, W. Bijster, Alexanderstraat 1; mej. A. v. Donselaar, Spijkermanslaan 2 a en het secretariaat der bootcommissie mej. G. W. Bout, Ho- dijkstraat 50. (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische regering gaat maatregelen nemen om in deze periode van hoogcon junctuur de koopkracht van de lonen te handhaven en de prijzen te stabiliseren. Er zal minder goedkoop krediet voor de financiering van nieuwe industriële inves teringen en van de prive-woningbouw worden verstrekt. De industriële sectoren, die niet van de hoogconjunctuur profite ren. zoals de textiel- en de meeste andere verbruiksgoederen, zullen tegen lage in terest, leningen en bij de aankoop van in dustriële gebouwen subsidies blijven ont vangen. Om de lonen van de bouwarbei ders niet te snel te doen stijgen - er wor den zwarte lonen van vier gulden per uur betaald - zal de regering de aanwerving van vreemde arbeiders bespoedigen. Men denkt aan Italiaanse arbeiders en ook aan Neder landse bouwvakkrachten. Voor de bouw van de wereldtentoonstelling hebben zich reeds Nederlandse bouwvakarbeiders bij het Brusselse arbeidsbureau gemeld. Werk lozen. voornamelijk in de minder ontwik kelde gebieden van België zullen her schoold worden tot bouwarbeiders. Even als in Nederland zal de winterwoningbouw aangemoedigd worden. Bepaalde openbare werken worden uitgesteld. Een lijst van deze werken is niet gepubliceerd, waar schijnlijk om te voorkomen dat in de be trokken streken onmiddellijk een actie zou beginnen om de werken alsnog te doen uitvoeren. In en om Brussel waar voor honderden miljoenen werken zijn aanbesteed met het oog op de wereldtentoonstelling, zal een bescheidener plan worden uitgevoerd. Fa brikanten, die hun prijzen willen verho gen. moeten het departement van Econo mische Zaken tien dagen tevoren verwit tigen. In de meeste gevallen komt de zaak voor de prijzencommissie voor, die in de vakbonden vertegenwoordigd zijn. De re gering acht het noodzakelijk, dat de pro ducenten zich gematigd tonen en dat zij alle niet gerechtvaardigde prijsverhogin gen vermijden. De handel mag van de hoogconjunctuur niet profiteren om op willekeurige wijze zijn winstmarges te ver groten. De verbruikers moeten de prijzen en de kwaliteiten van de produkten aan dachtig vergelijken. Hierdoor dragen zij bij tot het behoud van een gezonde con currentie. Mochten deze maatregelen niet helpen, dan moeten krachtiger overheidsbeslissin- gen worden overwogen. De regering wijst er op, dat de Belgische prijzen nog steeds hoger zijn dan die van de meeste buiten landse concurrenten. Dit is een handicap, omdat veertig percent van de Belgische produktie geëxporteerd moet worden. In de pers van de oppositie wordt gezegd dat deze maatregelen veel te laat komen en, dat zij in de normale bevoegdheid lig gen van de ministers van Economische Zaken of van Arbeid en dat het dus niet nodig was hieraan een dergelijke publici teit te geven in pers en radio. Een blad van de oppositie stelt voor in overleg met Nederland een aantal inveerrechten op levensmiddelen te schorsen en tot het peil van het vorig jaar terug te brengen. Loonsverhogingen Daar gedurende een tweetal maanden het indexcijfer der kleinhandelsprijzen meer dan 102,7 (1953 gelijk aan 100), heeft bedragen, zijn op grond van de arbeids overeenkomsten, met ingang van 1 mei de lonen en salarissen in een reeks Belgische bedrijven met 2,5 percent verhoogd. Deze loonsverhoging geldt voor 195.000 arbei ders uit de metaalindustrie, 50.000 arbei ders uit de chemische bedrijven en 150.000 mijnwerkers. De salarissen van de staats ambtenaren zijn met vijf percent verhoogd. Deze nieuwe loonsverhogingen betekenen een stijging van de lasten der Belgische industrie met 3.5 miljard franks. De staats uitgaven nemen met 2,5 miljard francs toe. Het verbond der Belgische industrie vreest dat de prijzen de lonen zullen vol gen, zoals in een kettingreactie. Op Tweede Pinksterdag zal op het bui ten goed „Beeckestein" te Velsen een Evan gelisatie-Landdag worden gehouden, die wordt voorbereid door de Evangelisaties „Elon" te IJmuiden-Oost, „Emanuël" te Velsen-Noord, „Maranatha" te Beverwijk en de „Zuiderkapel" te Haarlem in samen werking met de Nederlandse Bond van Evangelische Christengemeenschappen. In een grote tent, plaats biedend aan 2000 personen, worden om half 11, half drie en half zes bijeenkomsten gehouden, waarin onder meer zullen spreken: dr. H. A. Colijn, voorzitter van „Evangelische Eenheid" te Den Haag; Th. Dikkes te Leiden; J. Kits, directeur van „'t Brandpunt" te Doorn; Jac. Klein Haneveld te Bodegraven; J. Sevens- ma te Amsterdam en ds. J. Visser te Am sterdam. Medewerking verlenen het muziekcorps van de „Christengemeenschap" te Den Haag en verschillende zangkoren. Op een apart gedeelte van het terrein worden kin dersamenkomsten en spelen gehouden. Er worden deelnemers uit het gehele land verwacht, waaronder veel jongeren. De toegang tot de landdag is geheel vrij en er wordt voor een uitgebreide consump tievoorziening gezorgd ten behoeve van de vele bezoekers van buiten. Maandagmorgen omstreeks half tien is op de Rijksweg Amsterdam—Den Haag op de hoogte van Badhoevedorp een verkeers ongeluk gebeurd, waarbij zich gelukkig geen persoonlijke ongelukken hebben voorgedaan. Een personen-auto bestuurd door een Rotterdammer wilde op de Rijksweg keren, waarbij een vrachtauto, om een botsing te voorkomen, zo krachtig heeft geremd, dat hij over de kop sloeg en met zijn wielen omhoog bleef liggen. De personen-auto bleef onbe schadigd. de vrachtauto had enige schade opgelopen en moest later door een takel wagen worden weggesleept.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13