SENATOR PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR Geldboete van f 20.000 geëist wegens doen van onjuiste belastingaangifte Nederlands-Amerikaanse luchtvaart besprekingen tonen geen voortgang Britse regering waarschuwt de zware rokers Wereldnieuws TocU ió Aet Haarlemse rechtbank De radio geeft woensdag Verband - hoewel niet oorzakelijk - tussen roken en longkanker aangetoond S^vu^nc zo 2 Een avond vrolijkheid met Snip en Snap Kandidatenlijst G.H.U. Examens Staking in Bilbao geëindigd Kerkelijk Nieuws JONGENS TAAL DINSDAG 8 MEI 1956 De officier van justitie bij de Haar lemse rechtbank heeft tegen een hou der van een expertisebureau te Haarlem een geldboete van f 20.000, subsidiair zes maanden hechtenis, benevens een voor waardelijke gevangenisstraf van vier maan den geëist wegens onjuist invullen van aangiftebiljetten voor de inkomsten- en de vermogensbelasting. Hij had meegedeeld, dat zijn inkomsten in 1951 waren geweest f 31.017 en dat zijn vermogen op 1 januari 1952 had bedragen f 207.779. Het was bij de belastinginspectie gebleken, dat de ver dachte in het bezit was van Amerikaanse fondsen en dat hij een rekening-courant had bij een Amerikaanse bank. Zijn ver mogen bedroeg f 288.884 en de inkomsten over 1951 hadden door de rente van de Amerikaanse fondsen f 35.614 bedragen. De verdediger, mr. J. van der Hoeven, schetste de omstandigheden, waaronder het feit is gepleegd en verzocht clementie. Eis van vier maanden De officier van Justitie noemde de niet verschenen verdachte, een Haarlemse raad gevend ingenieur, de „ernstigste knoeier" van de zitting, die geheel gewijd was aan de behandeling van zaken, die verband hielden met het doen van onjuiste aangif ten. Aan het onderzoek werkte de Haar lemmer niet mee en ging geen stap verder dan de belastingcontrole vroeg. Daardoor moest een nauwkeurig onderzoek worden ingesteld. De eis van de officier was een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden, benevens een geldboete van f 10.000. Volgens zijn opgave had de Haarlemmer in 1949 verdiend f8.883 (volgens de belas- ADVERTENTIE hl* (g-QAft. CAL\ HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Tulpenrally. 8.25 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.40 Lichte muziek. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst.' 11.00 Platen. 11.10 De tijd staat niet stil, hoorspel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Instrumentaal Septet. 12.53 Tulpenrally. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusementsmuziek. 13.40 Platen. 14.30 Vo caal ensemble, kamerorkest en solist. 15.30 Kamermuziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Orgel. 18.15 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Ver enigingsleven. 18.30 R.V.U.: Mevr. Dr. E. Pereirad' Oliveira: Over- en onderschat ting van het medisch kunnen. 19.00 Nieuws en weerbericht.. 19.10 Oude muziek. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Tulpenrally. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omroeporkest. 21.05 Pla ten. 21.20 De betekenis van het V.G.L.O. in ons huidig onderwijsstelsel, causerie. 21.40 Samenzang. 22.10 Platen. 22.20 Lichte muziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.23 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevarieerd programma. 12.00 Hawaiian-muziek. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Instrumentaal kwintet. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Prome nade-orkest. 13.45 Medische kroniek. 13.55 Platen. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Platen. 17.00 Platen. 17.15 Dans muziek. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Jeugduitzending: Een vliegtocht over Suriname, 18.00 Nieuws en commen taar. 18.20 Piano. 18.30 Actualiteiten. 18.40 Hammondtrio. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Toespraak. 19.25 Nelis Volle Vaart, toespraak. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Com mentaar. 20.15 Gevarieerd programma voor de militairen. 20.55 Verborgen wensen, hoor spel. 22.00 Lichte muziek. 22.25 Wetenschap en politiek, causerie. 22.40 Pianorecital. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Espe ranto. 23.2024.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., V.A.R.A., N.C.R.V.) 10.4012.00 Reportage van het huwelijk van Prinses Elisabeth van Luxemburg met Prins Frans Ferdinand von Hohenberg te Luxemburg (Eurovisie). 14.5016.45 Repor tage interland-voetbalwedstrijd Engeland— Brazilië te Londen. 17.0017.20 Voor de kin deren. 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Don Quichot op de bruiloft van Kamacho, blijspel. 22.30 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 16.02 Orkestconcert. 16.30 Amuse- menstmuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermu ziek. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Kamermuziek. 20.00 Hoorspel. 21.30 Orkest- concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Muzikale cause rie. 22.55—23.00 Nieuws tingen f2760 meer), in 1950 f 10.281 (f1167 meer) en in 1953 f7.453 (f939 meer). Een timmerman uit Haarlem, wie het on juist aangeven van zijn inkomen in 1953 ten laste was gelegd, deelde aan de recht bank mee. dat hij een winst van 1949 had willen verschuiven naar de volgende jaren. Hij had als inkomsten over 1953 opgegeven een bedrag van f 6.694, maar na controle door de belastinginspectie moest hij toege ven, dat het bedrag f 11.971 was. Over 1949 had hij f 872 meer moeten betalen dan ge schied is. maar daar het verjaard was, werd geen navordering gevraagd. Over de volgende drie jaren is f 1540 nagevorderd, welk bedrag, bij wijze van boete, verdub beld is. Indien een veroordeling over de onjuiste aangifte over 1954 volgt zullen geen fiscale maatregelen getroffen worden. De eis van de officier van Justitie luidde een geldboete van f 1500, subsidiair drie maanden hechtenis en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden. De verdediger, mr. J. H. A. M. van Son, verzocht een lagere geldboete op te leggen. Een administrateur, die behulpzaam was geweest bij het invullen van het biljet van de timmerman, was medeplichtigheid aan het doen van onjuiste opgav^ ten laste ge legd. De officier van Justitie merkte op, dat de belastingdienst vertrouwen stelt in een administrateur; in dit geval is ver dachte ernstig tekort geschoten. Spreker noemde de feiten te ernstig voor een geld boete of een voorwaardelijke gevangenis straf; zijn eis luidde een gevangenisstraf van twee maanden. De verdediger, mr. R. H. Kalbfleisch, zette uiteen onder welke omstandigheden het feit is gepleegd, schetste de moeilijk heden, waarmee verdachte te kampen heeft gehad en vroeg een voorwaardelijke straf. De uitspraken volgen op donderdag 17 mei. Willy Walden en Piet Muyselaar hebben in hun travestie als de dames Snip en Snap het uitgaand publiek van Nederland - en dikwijls ook in België - reeds lange tijd op een bijzonder aangename wijze bezig gehouden. Om precies te zijn: het was dit seizoen achttien jaar geleden, dat het ver maard geworden duo werd samengesteld. Bij het debuut van deze mallotige zottin netjes zullen zij waarschijnlijk zelf geen flauw idee hebben gehad, dat hun dwaze inval zo lang stand zou houden. En dat hun populariteit nog steeds niet mag wor den onderschat werd maandagavond in het Kennemer theater te Beverwijk, bewe zen, dat voor hun „Vrolijk mei-program ma" tot de laatste plaats was uitverkocht. En het publiek, dat de vrolijkheid zo kennelijk begeerde, is ook nu weer volle dig aan zijn trekken gekomen. Uiteraard het meest bij de bekende creaties Snip en Snap, waarbij alleen hun (of haar) her kenningsmelodie reeds een plezierige dei ning van verwachting in de zaal verwekt. Zij bleken zich ditmaal van een Snipje, en Snapje in miniatuur te hebben voorzien, in de vorm van een tweetal marionetten. Toch leveren zij ongetwijfeld knapper werk in de andere schetsjes, waarbij voor al Willy Walden door middel van een droge humor blijk geeft een bijzonder en apart talent te bezitten. Het best is hij dan wan neer hij een stupide mannetje moet ver tolken, dat door zijn stuntelige manieren in allerlei zotte situaties verwikkeld raakt. Daarbij heeft hij in Piet Muyselaar een voorbeeldig op hem ingespeeld partner ge vonden, zodat zij gezamenlijk de komische scènetjes tot in de finesses uitbuiten om de beoogde effecten te kunnen bereiken. En gezien en gehoord de daverend vrolijke reacties van het publiek, gelukt dit voor de volle honderd percent. Daarnaast werd ook voor Teddy en Henk Scholten een behoorlijke plaats op dit pro gramma ingeruimd. Hun optreden ken merkt zich door beschaafde eenvoud, waardoor men geneigd zou zijn het raffine ment voorbij te zien van de stijl, waarmee zij hun altijd originele liedjes brengen. Twee kleinkunstenaars met humor en charme, waarvan men het betreurt als zij hun laatste liedje hebben gezongen. Een bijzonder gewaardeerde attractie was ook het Maori Quartet, dat in tegen stelling tot de talloze pseudo-cowboy en Hawaiian-ensembles, die onze theaters ge woonlijk bezoeken, nu eens geen imitatie bleek te zijn: Het waren wel degelijk ras echte Maori's uit Nieuw Zeeland, die met hun enigszins opwindende muziek en zang en de heupwiegende danseres Vola dit programma van een exotische sfeer voor zagen, aangepast bij het Amerikaanse of Europese variété: een verrassing en een werkelijke afwisseling. Het publiek toonde zich eerst kennelijk verwonderd en zelfs enigszins onwennig tegenover deze soms bizarre combinatie van zang, muziek en dans, maar het was spoedig geheel in de ban van de tropische tafrelen, die tenslotte stormachtig werden toegejuicht. Dit luchtige voorjaarsprogramma door artiesten van de Snip-en-Snap-revue komt op vrijdagavond 11 mei in het Minerva- Theater te Heemstede. De Christelijk Historische Unie komt bij de Tweede Kamerverkiezingen uit met ze ven kandidatenlijsten, waarop de eerste twintig kandidaten in het gehele land de zelfde zijn. Lijstaanvoerder is de fractie voorzitter van de C.H.U., de heer H. W. Tilanus te 's-Gravenhage. De volgende plaatsen worden ingenomen door mr. H. K. J. Beernink, Rijswijk, F. H. van de We tering, Amsterdam; dr. J. J. R. Schmal, Voorburg; jkvr. mr. C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen, 's-Gravenhage; H. Kikkert, Zeist; ir. C. Staf, Arnhem; Tj. Krol, Haren; J. de Ruiter, Heerenveen; prof. dr. W. J. A. Kernkamp, Utrecht; C. J. van Mastrigt, Zeist; M. R. H. Calmeijer, 's-Gravenhage; C. F. v. d. Mei, Amsterdam; mej. mr. E. A. Haars, Breukelen; A. J. Immink, Lemele; drs. D. Schouten, Waalwijk en J. W. van Hulst, Amsterdam. De overige tien plaatsen op de zeven lijs ten worden ingenomen door personen uit de verschillende streken van het land. Leiden: Doctoraal examen Rechten: J. P. C. Bury, Oegstgeest. Doctoraal examen Psy chologie E. Keuskamp, Den Haag; Kandi daatsexamen Culturele Antropologie: P. A. M. v. d. Slap, Katwijk a. d. Rijn. Doctoraal examen Geneeskunde: mej. Kan Soei Lian, Amsterdam; P. H. E. M. Brand, Heerlen; J. van Dam, Amsterdam; A. Heyl, Den Haag; J. Krol, Den Haag: R. L. Newman (Canada); H. W. Prillevitz, Rotterdam; A. A. Verduyn Lunel, Den Haag; P. F. Verkouw, Heemstede. Semi-artsexamen: J. J. Grobben, Almelo; Oen Thian Siang, Leiden; R. M. Roos, Heer len. Artsexamen: mevr. Y. R. LievenseVis, Arnhem; W. A. Engelbrecht, Den Haag; R. Hanemaayer, Den Haag; J. Kreulen, Breda; H. A. Scheepens, Den Haag. Utrecht. Doctoraal examen Rechten: P. S. Versluys, Velp. Kandidaatsexamen Rechten: F. J. W. van Eek. Zeist; G. J. Remmelink. Utrecht; J. van Rijs. Amsterdam. Doctoraal examen Geneeskunde: R. Bennink Bolt, Utrecht; J. Lee On, Utrecht; A. J. van de Linden, Utrecht; C. J. Marinkelle, Utrecht; L. J. A. Oomen, Zeist; mej. S. J. Siero, Arn hem; P. Noordam, Zetten. Semi-artsexamen: mej. A. B. Amir, Utrecht; J. Buur, Utrecht; K. Huinink, Utrecht: J. D. de Lange, Utrecht; G. A. Roelofs, De Bilt. Artsexamen: H. S. J. Bartlema, Zeist: H. M. Beumer, Utrecht; H. J. van Erven. Utrecht; W. J. du Fosse, Sluis; J. Koselka, Utrecht; G. R. Martens, Meppel. De patrouilleboot van de Engelse marine, Dark Avenger, heeft een aantal slacht offers van de botsing tussen de Lyberijnse boot „Santa Rosa" en de Noorse tanker „Erling Borthen" in het Kanaal, opgepikt. De meeste slachtoffers hadden brandwonden. De thans in Washington gevoerde be sprekingen tussen de Nederlandse delega tie en de Amerikaanse autoriteiten betref fende problemen der burgerluchtvaart zul len waarschijnlijk tot nader order worden afgebroken, omdat partijen niet tot elkaar komen. Dit wordt van de zijde van de Amerikaanse burgerluchtvaart vernomen. De besprekingen betreffen de luchtvaart routes en een bilaterale luchtvaartovereen komst. Naar wij vernemen onderhandelt men nu reeds zes weken zonder dat er enig te- Van onze correspondent in Londen) De Britse regering heeft zware rokers opnieuw ernstig gewaarschuwd tegen het gevaar van longkanker, hoewel doorslag gevend bewijs dat roken de hoofdschuldige is, nog altijd ontbreekt. De sterfte aan longkanker is echter blijkens de statistie ken twintig maal groter onder zware ro kers dan onder niet-rokers. Pijprokers lopen groter gevaar dan niet-rokers, maar niet zo groot gevaar als stevige sigaretten rokers. Er is enig bewijs dat het risico om longkanker op tc lopen vermindert wan neer het roken wordt opgegeven. De sfStTstiekén tonen' riiet*Van of "er "Ver schillend risico bestaat voor personen, die al of niet tabaksrook inademen. Dat ta baksrook rechtstreeks kanker veroorzaakt is niet bewezen, maar wel dat er verband tussen roken en longkanker bestaat. De sta tistieken geven hiervoor een duidelijke aanwijzing. Geen campagne Dit heeft de Britse minister voor de Volksgezondheid, Robin Turton, in het La gerhuis in antwoord op vragen meegedeeld. Met deze verklaring liet de minister de be hoedzaamheid varen welke tot dusver van officiële zijde het verband tussen roken en longkanker had omgeven. Maar de minis ter, die zich waarschijnlijk voor de ze kerheid op een rantsoen van vier sigaretten per dag heeft gesteld, weigerde in te gaan op het denkbeeld van een natio nale campagne tegen het gevaar van roken. Hoewel er in tabaksrook twee kanker-ver wekkende stoffen zijn aangetroffen, is niet bewezen hoe die longkanker veroorzaken. Van wetenschappelijke zijde wordt opge merkt dat een van deze factoren het resul taat kan zijn van de verbranding van ta baksblad en sigarettenpapier. De andere stof zou afkomstig zijn van een onkruid- dodende oplossing. Zeven vooraanstaane tabaksfirma's wij zen er op dat de werkelijke oorzaken van longkanker nog steeds onbekend zijn. De grote tabaksfirma's hebben 2 Vo millioen gulden ter beschikking gesteld voor weten schappelijk onderzoek naar het verband tus sen roken en longkanker. Een geleerde zei gisteren dat het nog wel vijf jaar of langer zal duren voordat de nieuwe gevolgtrek kingen voldoende zijn bestudeerd. Enkele cijfers De minister heeft nog gezegd dat het vraagstuk noch moet worden onderschat, noch ook overdreven. Het aantal sterfge vallen door longkanker is de laatste twin tig jaar toegenomen van 2286 in 1931 tol 17.271 in 1955. Om de sterfte in de juiste verhouding te zien gaf de minister verge lijkende getallen van de dood door andere ooi-zaken. Van elke duizend sterfgevallen in 1954 van mannen tussen 45 en 75 jaar stoerven er 77 door bronchitis, 112 door be roerten en 234 door kanker. Hiervan waren 85 gevallen van longkanker. Bij vrouwen was de sterfte aan longkanker vrij onbe tekenend; slechts een fractie van het totaal vertege n woo rd igend De voorzitter van een speciale commissie uit de Britse medische raad voor weten schappelijk onderzoek heeft gewaarschuwd dat, hoewel er nog geen afzonderlijke kan kerverwekkende factor is herkend, men niet mag nalaten te pogen licht te werpen op het feit dat er statistisch gesproken onbetwistbaar verband bestaat tussen roken en longkanker. De minister heeft verklaard dat het publiek van alle nieuwe feiten in kennis gesteld zal worden, zodra de wetenschap deze ter beschikking stelt. Ongeveer twintig miljoen van de vijftig miljoen Britse burgers roken. Twaalf geestelijken gedeporteerd BILBAO (Reuter/AFP) Het arbeids conflict in de Spaanse provincie Biscaye (Vizcaya), waarbij, na staking, langzaam- aan-werken en uitsluiting, in totaal meer dan dertigduizend arbeiders betrokken waren, is beëindigd. De moeilijkheden heb ben een kleine twee weken geduurd. Zij hebben geleid tot een gedeeltelijke ver lamming van de zware industriële produk- tie in het gebied van Bilbao. Anti-christelijk De Spaanse autoriteiten hebben twaalf Baskische geestelijken uit Baskenland doen deporteren vanwege hun openlijke steun aan de stakers, aldus meldt de Londense „Observer." Kanunnik Pedro Alfaro van Pamplona noemde kortgeleden de economi sche en sociale omstandigheden van de Spaanse arbeiders „anti-christelijk" en verdedigde het stakingsrecht, aldus het Eritse blad. Aan het Spaanse staatshoofd Franco is een economisch tienjarenplan aangeboden, dat de volledige hervorming van de Spaanse economie en bespoediging van de modernisatie van dit land inhoudt. Het is gebaseerd op de verwachting dat de Verenigde Staten hun economische steun zullen verhogen tot tweehonderd miljoen dollar. Het plan is opgesteld door een groep vooraanstaande Spaanse economisten, die onder meer vaststelt, dat de produktie van elektrische stroom, van staal, van cement er. andere basis-artikelen onvoldoende is. ken is, dat men nader tot elkander komt. Van de zijde van het Amerikaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken schijnt men ook tegenover vertegenwoordigers van an dere landen te kennen gegeven te hebben, dat een verdaging der besprekingen te ver wachten is. Desgevraagd wenste het ministerie dit niet te bevestigen, doch gaf toe dat de be sprekingen reeds lang duren zonder enig resultaat op te leveren. Amerika, zo verklaarde men van de zij de van de Amerikaanse burgerluchtvaart, laat zich bij deze onderhandelingen leiden door wat genoemd wordt de „Bermuda- regels", naar de Engels-Amerikaanse luchtvaartovereenkomst van 1946 te Ber muda gesloten, waarin een aantal regels voor personen-luchtvervoer zijn neerge legd. Het Amerikaanse ministerie staat op het standpunt dat Nederland te veel reizi gers uit andere landen langs Amsterdam leidt ten einde hen vandaar per KLM naar New York te brengen. Het ministerie meent, dat tenminste een deel dier reizi gers met Amerikaanse vliegtuigen recht streeks van hun eigen land naar Amerika zouden kunnen reizen. De Nederlanders echter betogen, dat de luchtlijn tussen Amsterdam en New York alleen rendabel is indien men reizigers uit andere landen aantrekt. Betreffende de luchtroute wil de KLM volgens onze zegslieden haar lijnen uit breiden tot de westkust, tot Houston (Te xas) en de Caraïbische kust. Op het ogenblik vliegt de KLM op Ame rika krachtens tijdelijke vergunningen, die door de Civil Aeronautics Board zijn ver leend. De moeilijkheid is, dat het beginsel der reciprociteit niet toepasselijk \s, daar Nederland 'tegenover hét gebruik van meerdere Amerikaanse luchthavens niet meerdere luchthavens kan stellen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Akersloot L. J. v. d. Kam te Arkel-Kedichem te Bilt (U.), vac. dr. P. A. v. Stempvoort, T. Kruyne te Leimuiden. Beroepen te Gouda P. P. J. Monster te Katwijk aan Zee. Bedankt voor IJsselmuiden J. v. Wier te Putten o. d. Vel. Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Oegstgeest W. J. H. Hubeck, voorg. v. d. Ver. van Vrijz. Herv. te Leiden-Oegstgeest tot hulppred. te Doezum L. M. S. J. Herkens, em. pred. te Opende, die deze benoeming ook aannam. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Beroepen te Sappemeer-Veendam G. v. d. Brink te Drogeham. Chr. Geref. Kerk Beroepen te 's-Gravenihage-Z. A. Hilbers te Enschede-W. Beroepen te Rotterdam-Kralingen S. Wijnspa te Broek op Langendijk te Red Deer (Free Christian Ref. Church, Canada) G. J. Buys te Papendrecht. Geref. Gemeenten Beroepen te Scheveningen J. B. Bel te Krabbendijke, die bedankte voor Slikker veer te Hallum (F.) K. H. Schuring te veer. Geref. Kerken Beroepen te Hallum (F) K. H. Schuring te Erica (D.) te Siddeburen W. v. d. Zwaan te Emmercompascum. Schutter. Een man die zaterdagavond heeft geschoten op gelovigen in de Roemeen se orthodoxe kerk te New York heeft zich gemeld bij de officier van justitie. Het is de 61-jarige Todurchi Sava, die bekende met een geweer vanuit zijn kamer tegenover de kerk te hebben ge schoten. Bij de schietpartij is een man gedood. Vier mensen werden gewond. Verontrustend. De leiders van de Ameri kaanse autoindustrie bestuderen een verzoek van Walter Reuther, voorzitter van de bond van arbeiders der auto industrie, om een conferentie over de verontrustende werkloosheid te houden. De fabrikanten zijn niet van plan on middellijk te antwoorden op het ver zoek. Protest. Een delegatie van zestien leden van het Sovjet-Russische parlement is voor een bezoek van enige dagen in Zwe den aangekomen. Vorig jaar bezocht een delegatie van het Zweedse parlement de Sovjet-Unie. In verscheidene kranten en door vele van de 25.000 Baltische vluchtelingen in Zweden is tegen het bezoek geprotesteerd. Succes. In het vorige jaar, toen in Dene marken 430.000 kinderen met anti polio-vaccin behandeld werden, zijn daar zeventig gevallen van kinderver lamming geregistreerd, waarvan 24 met verlammingsverschijnselen, tegen 5.676 gevallen in het epidemiejaar 1952. Flichtsverzuim. Vierentwintig regerings-- functionarissen op het nationalistisch- Chinese eiland Formosa zijn wegens plichtsverzuim ontslagen; 78 anderen hebben om dezelfde reden een beris ping gekregen, onder wie een minister. Ontheven. Het Roemeense persbureau „Agerpress" meldt, dat Dimitru Petres- co is ontheven van zijn functie van vice-premier. Er werd niet vermeld, of Petresco een ander ambt heeft gekre gen. Studie. Zes Indonesische industriëlen zul len in juli in de Sovjet-Unie een stuide maken van de zware industrie. De Indo nesische industriële raad heeft hiertoe van de Sovjet-Unie een uitnodiging ge kregen. Bedreigingen. Het Amerikaanse Hoogge rechtshof in Washington heeft gewei gerd een beroep van de universiteit van de staat Louisiana in behandeling te nemen. Het beroep was aangetekend naar aanleiding van een bepaling van een lager gerechtshof, volgens welke de universiteit een negerstudent moet toe laten. Volgens het bestuur van de uni versiteit had de toelating van negers geleid tot bedreigingen en gewelddaden. Er was zelfs geschoten op twee neger studenten. Herderlijk. In de rooms-katholieke kerken in het Saargebied is zondag een herder lijk schrijven van de bisschoppen van Trier en Spiers voorgelezen, waarin de kiezers worden opgeroepen alleen te stemmen op personen die vastbesloten zijn de Christelijke beginselen te eer biedigen. Modern. De Zwitserse regering heeft be sloten aan het parlement een nieuw grondwetsartikel voor te stellen, waar in de grondslagen worden vastgelegd voor een wetgeving op het gebied van de atoomenergie. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft de eerste vergunningen verstrekt voor de bouw van omvangrijke atoomcentrales voor de productie van electriciteit voor commerciële doeleinden. Consolidated Edison Cy en Commonwealth Edison Cy kregen de vergunningen. Vindingrijk. Britse soldaten, uitgerust met imkernetten hebben op Cyprus een raz zia op bijenkorven ondernomen, waarin schiettuig, munitie en dynamiet werden aangetroffen. Mild. Twaalf Russen hebben zich te Mel bourne ingescheept om naar hun vader land terug te keren. Zij verklaarden be richten van familieleden in de Sovjet- Unie ontvangen te hebben, waarin ge zegd werd dat het nieuwe regime in het vaderland „mild" is. Volgens het Austra lische blad „Evening Herald" leven duizenden immigranten in onzekerheid, omdat zij van de regeringen van hun Oost-Europese vaderlanden wekelijks brieven en pamfletten ontvangen waar in zij aangemaand worden naar hun land terug te keren. Dikwijls blijkt, dat een adreswijziging reeds enkele weken later bekend is aan de regering die zij ontvlucht zijn. ADVERTENTIE MAIININE REGENJASSEN Gen. Cronjéstraat 40-44 - Tel. 15438 "N -J 28. „Dat is het huis", zei Joris, op het Chinese eethuis wijzend, „daarbinnen zul len we de vazen wel vinden". „Mooi", zei verzamelaar van Ekster, „aan de slag: een raam geforceerd en de vazen verzameld!" „Daar heb je het aldacht Panda, „ze gaan inbreken.' Dat MAG toch niet?" Be drukt keek hij toe, hoe Joris en de ver zamelaar met een handigheid, die op een bedenkelijke ervaring wees, een raam openschoven en naar binnen kropen. Hij was even in grote tweestrijd: zou hij mee gaan, of weglopen? Aan de ene kant had de verzamelaar gelijk, dat hij zijn vaas terug wilde hebben, maar om daarvoor te gaan inbreken... dat leek Panda toch wel wat vergaan! „Kom, jongske", zei verza melaar van Ekster, „sta niet te dromen. Geef het koffertje aan en volg ons". En Panda, die nog nooit een opdrachtgever in de steek had gelaten, volgde. „Ik kan nog steeds geen verschil zien tussen ver zamelen en stelen zuchtte hij, naar binnen klauterend. VAAK WORDT de klacht gehoord dat onze jeugd zich allerlei Amerikaanse en Engelse woorden en uitdrukkingen toe eigent, die tot onuitroeibaar onkruid in onze taaltuin dreigen te verworden. Over dit verschijnsel zelf zullen we het niet hebben, want het is veel plezieriger op deze plaats eens wat woorden aan te wij zen die Nederlanders in het Amerikaans hebben binnengesmokkeld, in de straattaal, zowel als in de jongenstaal. Over de straattaal zijn we gauw uitgepraat, niet omdat het aantal woorden en uit drukkingen van Nederlandse oorsprong gering zou zijn, maar omdat hun betekenis niet al leen de lezer, maar zelfs het papier zou doen blozen. De (gekuiste) jongenstaal is gelukkig veel onschuldiger, want een Ame rikaanse jongen speelt met een hoople (hoepel), met knickers en hij gebruikt bij het tollen een snore (snoer, touw). Als hij gaat vissen, moet hij bovendien op zijn „dobber" letten, welk woord onveranderd uit het Nederlands werd overgenomen. Misschien gaat de knaap op zijn herkeys (hurken) op een clip zitten aan de kant van de kill (kil, waterstroom, denk aan Dordtsche Kil) en kijkt daarbij iaat unnozle (onnozel), tot hij wordt opgeschrikt door een „landlooper"die hem de weg naar het stadhouse vraagt. Wellicht ook wordt de jongen door deze onverwachte interruptie zó opgeschrikt, dat hij hard naar huis loopt en zijn moeder om een cookie of cockey (koekje) vraagt, of om een waffle (wafel), leant hij kan moeilijk van haar verwachten dat ze ogen-1 (Nadruk verboden) blikkelijk een olycook (oliekoek) voor hem gaat bakken, terwijl Paas (Pasen) vlak voor de deur staat. Zijn moeder stuurt hem naar de bindery (boekbinderij), ivaar hij echter niet te veel lawaai mag maken, om dat de boss nogal streng is. (Degenen die zich ergeren aan onze jongelui, die vlot weg over the boss spreken, dienen dus te bedenken dat we hier ons eigen woord baas geretourneerd krijgen, zij het dan in een enigszins ge wijzigde vorm). We kunnen ons gemakkelijk voorstellen dat deze woorden die in het Engels niet voor komen, of in die taal een andere betekenis hebben aan de taal der Neder landse kolonisten zijn ontleend. Weliswaar werden zij nadien door het Engels groten deels overvleugeld, maar in de taal der jongens wisten zij zich in sommige streken der Verenigde Staten te handhaven. Dat iets soortgelijks zich heeft voorgedaan met woorden en uitdrukkingen van de straat, waar niet te noemen Nederlandse termen zich onder de oppervlakte van het be schaafde Engels hebben gehandhaafd, valt eveneens gemakkelijk in te zien. Merk waardig is het echter dat de Engelsen die met deze termen kennis maken,, ze als Amerikanismen betitelen, terwijl het in werkelijkheid Neerlandismen zijn. Nu we toch over Amerika spreken, is er volop gelegenheid eens het oog te slaan op de afleiding van het merkwaardige woord Sing Sing, ons allen welbekend, bij name althans. Daarover morgen. H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2