Mozart-Beethoven-cyclus door N. Ph. O. besloten rrmLeL 11 Lodewijk de Heilige in de basiliek van St. Denis Australische toeristen klagen over Indonesië Frans-Russisch gesprek in de Sovjet hoofdstad Loting tweede uonde voor Davis Cup Zwemmen Nederlands record 200 m. vlinderslag verbeterd Van Gelderen: „Ik sta onder zware geestelijke druk". Protest tegen luchtmacht- vertoon boven Washington Dansen uit Wijdenes „Weer staat een roekeloze loodgieter terecht Ontwapeningsoverleg is alleen opgeschort Geen der partijen heeft de moed opgegeven Proeven met blikvoedsel voor Duitse soldaten Hannoverse industriebeurs overtrof verwachtingen Japans schip radio-actief Mascotte wijst U deze zomer in dubbel opzicht de goede weg! Tito in conferentie met Mollet en Pineau Politie treedt hardhandig op tegen betogers Storm van protesten tegen doodvonnissen op Cyprus Gespannen toestand ook in Griekenland WOENSDAG 9 MET 1956 Amanda Langezaal, het meisje dat dit jaar is verkozen lot bloemenkoningin van Den Haag, is dinsdagmiddag met haar beide vriendinnen, die de titel van bloemen- prinses verwierven, Lisa Verleur en Irene de Vos, in de residentie aan de Neder landse pers voorgesteld. Zowel koningin als prinsessen werken in minder bloemrijke dagen bij het „Nederlandse Ballet". De foto toont v.l.n.r.: Lisa Verleur, Amanda Langezaal en Irene de Vos. PARIJS (AFP) Afstammelingen van de Franse Bourbons zijn getuige geweest van de plechtige plaatsing van een nieuwe schrijn met relieken van Lodewijk de Hei lige in de basiliek van St. Denis, waar zich de graven der Franse koningen bevinden, in het hart van een Parijse industriewijk. Aanwezig was de hertog van Segovia, hui dig hoofd van het huis van, Bourbon, en prins Xavier van Bourbon, het oudste le vende lid ervan. Verder waren er de Bel gische koningin-moeder Elizabeth, prins Louis-Adolphe van Bourbon, prinses Sixte van Bourbon, de hertog van Braganza, pz-inses Pia van Orléans-Braganza, alsmede vertegen woord i gers van de Franse rege ring en het Parijse gemeentebestuur. Nadat het koor de kroningsmis van Che- rubini had uitgevoerd, droeg kardinaal Feltin, aartsbisschop van Parijs, de reliek schrijn officieel over aan d)e basiliek. De schrijn is uitgevoerd in zilver en kristal, is een meter hoog en weegt twintig kilo. De schrijn met de overblijfselen van de dertiende eeuwse koningkruisvaarder werd door studenten van vier Franse militaire scholen naar voren gedragen met een es corte van generaals en admiraals onder wie maarschalk Juin, de geallieerde opperbe velhebber in centraal Europa. SYDNEY, Australië (ün. Press) Thuis komende Australische toeristen en zaken lieden hebben verteld, dat ongeveer vijfen twintig „schietgrage" Indonesische soldaten aan boord van het Nederlandse schip „Nieuw Holland" waren gegaan, toen het schip op 22 april in de haven Tandjong Priok aanlegde, en het schip doorzochten. Een bouwkundige ingenieur uit Sydney, T. R. Golding, zei, dat de soldaten aan boord zwermden met semi-automatische geweren in de hand. Zij gelastten alle pas sagiers aan dek en zelfs slapende personen moesten worden gewekt en zich in hun pyama's opstellen. „Terwijl sommige soldaten de passagiers fouilleerden, doorzocht de rest de hutten. Om de een of andere reden werd de gehele scheepsvoorraad aan tandpasta en zeep aan dek gebracht." Passagiers die in hun hutten terugkwamen ontdekten, dat al hun geëx poseerde films waren geconfiskeerd. Golding deelde voorts mede, dat de In donesische soldaten de passagiers ervoor gewaarschuwd hadden geen klacht bij de Australische consul in te dienen, daar het schip anders voor onbepaalde tijd in de haven zou kunnen worden aangehouden. De agenten van de rederij van het be trokken schip deelden mede, dat zij een onderzoek instellen en rapporten in Neder land zullen uitbrengen voor mogelijk di plomatieke actie. „Wij meenden dat Indo nesië trachtte tourisme aan te moedigen. Indien deze berichten bewezen worden, zal het toerisme ernstig worden benadeeld," zo voegden zij eraan toe. MOSKOU (Reuter) Een Franse dele gatie onder wie vier leden van-de,Natio nale Vergadering, hebben met de Sovjet minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, vraagstukken, die van invloed zijn op de betrekkingen tussen het Oosten en het Westen, besproken. De delegatie bi-engt een bezoek aan de Sovjet-Unie op uitnodiging van het Sovjet-vredescomité. Tot de be handelde onderwerpen behoren de ont wapening, de atoomproeven, de Duitse her bewapening en de Frans-Russische betrek kingen. De vier parlementsleden hadden latei- een apart onderhoud met Molotov. In een communiqué heet het, dat de besprekingen „verhelderend" waren. Naar verluidt zou ook de Algerijnse kwestie behandeld zijn. Sommige Franse ministers menen, dat de Sovjet-Unie premier Nasser van Egypte zou kunnen overhalen geen steun meer te verlenen aan de rebellen in Algerije. Dit inzicht wordt echter geenszins door alle autoriteiten gedeeld. Steeds meer goed in gelichte Fransen hellen tot de mening over. dat het Arabische nationalisme zijn oor sprong vindt in de Islam en niet in enkele buitenlandse hoofdsteden. Het gevolg hier van is, dat de huidige Franse regering bezig is iets van de parlementaire steun, die zij tot. dusverre voor haar Noo'-d-Afrikaanse politiek heeft genoten, te verliezen. In tegenwoordigheid van mr. H. Wilton, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Lawntennis Bond. drs. Rinkel aanvoerder van het Nederlandse Davis Cup-team en Marcello Taverne, aanvoerder van de Chi leense Davis Cup-ploeg de Chileense spelers zijn nog niet in Nederland gearri veerd heeft de ambassadeur van Chili in Nederland, de heer Luis Renard. de loting verricht voor de volgorde der partijen van de wedstrijd NederlandChili, voor de twee de ronde van de Davis beker (Europese zóne), die vrijdag 11, zaterdag 12 en zondag 13 mei op de Mets-banen in Scheveningen wordt gehouden. Het resultaat van de loting is als volgt: Vrijdagmiddag 14.00 uur: enkelspel, Van DalsumHammersley en DehnertA.vala. Zaterdagmiddag i4.00 uur: dubbelspel, Dehnert en Van DalsumAyala en Ham mersley, eventueel te volgen door een exhibitie. Zondagmiddag 14.00 uur: enkelspel. Van DalsumAyala en DehnertHammersley. Corrie Schimmel zwom de afstand in 2 min. 49.5 sec. De zeventienjarige Corrie Schimmel van de zwemclub 't Gooi uit Bussum heeft tijdens onderlinge wedstrijden in het zwemstadion in Naarden het nationale record 200 m. vlinder- slag verbeterd, dat door Mary Kok (Robben) on 21 jacnari 1955 in Hilversum was ge bracht op 2 min. 50 sec. Zij zwom de afstand in 2 min. 49.5 sec. Als tegenstandster van Corrie Schimmel fungeerde haar clubgenootje Tineke Lager-1 berg. Corrie Schimmel is niet van plan bin- n-n afzienbare tijd te trachten het record scherper te stellen en eventueel beneden de limiettijd voor het Europees en het wereld record te komen. Zij wil het nu enige tijd rustig aan doen en zich meer gaan toeleggen op de lange-baanwedstrijden. Toon Verhey, blijkbaar volkomen her steld, leidde dinsdagavond het derde en laatste concert van de voorjaarscyclus van het Noordhollands Philhiirmonisch Orkest, aan wenk van Mozart en Beethoven ge wijd. Een stevige en strakke ouverture „Coriolanus" openbaarde ons weer de energie en de bewustheid van de dirigent, die- voor deze geconcentreerde compositie van Beethoven een voorliefde heeft. Hierna hoorden wij het Pianoconcert nr. 3 (c kleine terts) van de meester van Bonn, met de Amerikaanse virtuoos Zadel Sko- lcwsky als solist. Het werd in de boek delen een voortvarende interpretatie, die maar al te goed liet merken, dat er tussen de solist en het orkest enig verschil van levenstempo ligt. Natuurlijk moet dit te overbruggen zijn. De poging daartoe ont brak niet, maar van harte wilde het toch niet lukken gelijke pas te houden en uit eenzelfde spanning en geladenheid te mu siceren. Ondertussen bleek wel duidelijk, dat Zadel Skolowsky een ras-pianist is, wiens technische beheersing boven beden king staat en die zijn opvatting weet waar te maken. Waar wij hem in de grote cadens alleen aan bod hoorden, trof ons het geraffineerde effect van zijn aanslag. En in het Largo wist hij, tezamen met het orkest, een zeer expressief spel te bereiken. Mozarts aandeel op het programma bestond uit de Jupiter Symfonie. Eigenlijk is het mij van ons orkest niet meegevallen, dat het in het herdenkingsjaar van de meester van Salzburg zo weinig vernieuwing ge bracht heeft in zijn Mozart-repertoire. Zeker de Jupiter" is een hoogtepunt maar er is in het oeuvre van Mozart 7,0 oneindig veel meer. W^ l$ennqn zowat de hele Beethoven, maar wié kan" zeggen dat hij een derde of zelfs een vierde van het levenswerk van Mozart ken+'? Ondertussen alle respect voor de Jupiter- DJAKARTA (Un. Press) De Neder lander Van Gelderen, die Indonesië op illegale wijze had verlaten na door de politie te zijn verhoord, heeft in een brief aan zijn voormalige chef op het Indonesi sche ministerie van Financiën medegedeeld dat hij onder een zware geestelijke druk stond. De brief was in Singapore gepost. Van Gelderens chef Joenoes verklaarde, dat Van Gelderen niet geschikt was voor zijn werk en dikwijls zijn plichten verwaarloosde. Joenoes voegde eraan toe, dat hij niet kon toestaan dat: Van Gelderen privé-zaken tijdens kantoor-uren afhandelde en dat hij hem daarover had onderhouden. Van Gelderen schreef op 20 april een kort briefje aan zijn chef om deze te mel den dat hij iaat op kantoor zou zijn, omdat; hij iets met de politie had af te handelen. Twee dagen later schreef Van Gelderen, dat hij twee weken verlof voor zijn gezond heid zou nemen, maar in werkelijkheid begaf hij zich naar Singapore. WASHINGTON (Reuter) De demon stratie van de Amerikaanse luchtmacht, die op 19 mei boven Washington gehouden zou worden, zal wellicht niet doorgaan. Particuliere vliegtuigeigenaars en vliegers hebben tegen dit luchtmachtvertoon ge protesteerd omdat het burgerluchtvaart- verkeer ontwricht zou worden. Het vlieg veld van Washington, een der drukste luchthavens van de Verenigde Staten, zou gedurende een uur gesloten moeten worden waardoor negentig lijnvluchten niet door kunnen gaan. De demonstratie is onder deel van het militair vertoon op de Ame rikaanse „dag der strijdkrachten." Volgens het plan zullen 216 straalbommenwerpers van het type B 47 over Washington dave ren en straaljagers laag over de stad gieren. De nieuwe recordhoudster Corrie Schim mel (rechts), met Tineke Lagerberg na de race. Symfonie: een meesterwerk! Aan de eisen van het merkwaardig maar hachelijk con tra pun tisch weefsel van het slotdeel werd door Verhey en de zijnen uitstekend vol daan. En hiermee is het concertseizoen met zijn voorjaarscoda besloten. Maar het Mo- zartjaar is nog niet ten einde. JOS. DE KLERK Aan de korte voorjaarsreeks van folklo ristische demonstraties onder auspiciën van Haarlems Bloei is dinsdagavond een einde gekomen met het optreden van een Westfriese dansgroep uit Wijdenes in de Renaissancezaal van het Frans Halsmu seum, nadat tevoren voor een grote kring van dankbare toeschouwers op de Grote Markt een „voorstelling" was gegeven. Ik gebruik deze term om te suggereren, dat dit gezelschap zich de aanwezigheid van publiek zeer goed bewust is. Dat is hele maal geen bezwaar, want men kon nu de indruk krijgen dat de deelnemers (acht van de tien paren waarover men beschikt) werkelijk ernst maken met hun liefhebbe rij, al valt er van vreugde in de dans en drang tot bewegen weinig te bespeuren. Blijkbaar heeft men een grote routine op gedaan, ook door optreden in het buiten land, waar de dames en heren uit Wijdenes graag geziene gasten zijn. Dit jaar hoopt men een bezoek aan Italië te brengen. De begeleiding geschiedde helemaal in oude stijl: twee violen en een bas. De heren droegen nauwsluitende broeken met pand jesjassen, boordloze overhemden en zwart zijden petten, de dames witte kappen met oorijzers boven kleurige gewaden. Over de dansen is weinig te zeggen. De meeste waren kennelijk uit de vorige eeuw af komstig, voor het platteland vereenvoudig de overblijfselen of nabootsingen van in de mode zijnde salondansen. Een enkele keer zag men ook oudere vormen, maar dan van alle variaties ontdaan en zonder enige ver fijning of poging tot virtuositeit. Ook rit misch was er weinig afwisseling te bele ven. Maar al met al was het toch heel ple zierig het hart van Haarlem als een ouder wets dorpsplein in gebruik te zien. Vooral omdat het allemaal zo gezellig toeging. In het Frans Halsmuseum werden later ook nog wat kermisliedjes gezongen. D. K. „Er komen de laatste tijd nogal veel en spectaculaire branden voor. Deze worden vaak veroorzaakt doordat loodgieters met open vlam werken", aldus zei een gerech- telijk-teclinisch rechercheur, de heer C. P. A. Kanters, als getuige-deskundige in een zaak voor de Rotterdamse rechtbank. De 44-jarige loodgieter J. G. O. uit Oudewater was gedagvaard, verdacht van schuld aan een grote boerderijbrand te Papekop, een dorpje ten noorden van Oudewater, op elf februari. Vier koeien waren daarbij om gekomen, de stal en een groot gedeelte van het woonhuis waren in vlammen opgegaan. De loodgieter was bezig geweest een ka potte waterleidingbuis te repareren, die op een plint tegen het plafond gemonteerd zat: achter een bepaald stuk van de buis bleek zich een doorvoergat te bevinden, en op het moment, dat de loodgieter het stuk met een benzinebrander ging verhitten, ontstond door dit gat een sterke lucht stroom. Ongelukkigerwijs lag er op het pla fond brandbaar materiaal. De getuige-deskundige merkte nog" op, dat de loodgieter er zich van had moeten vergewissen, waar de leiding heen liep. Bovendien had hij deze zelf een jaar of zes geleden aangelegd. „Weer staat een roekeloze loodgieter te recht, zou er boven de verslagen van deze terechtzitting moeten staan", zei de officier van Justitie. Deze vond, dat wel vaststond, dat de loodgieter zeer onachtzaam gehan deld heeft. Hij wist toch ook, dat de boer derij meer dan honderd jaar oud was, al dus de officier. De eis was een maand hechtenis voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, en f 250 boete of zes maanden. Uitspraak over veertien dagen. NEW YORK (Reuter) In het UNO- hoofdkwartier te New York is een verslag gepubliceerd van de ontwapen ingsbespre- kingen, die vertegenwoordigers van Groot- Brittannië, de Verenigde Staten, de Sov jet-Unie, Frankrijk en Canada te Londen hebben gevoerd. De besprekingen, die vrij dag zijn verdaagd, werden gevoerd door een onder-commissie van de ontwapenings- comimisie, waarin twaalf landen zijn ver tegenwoordigd. De ontwapeningscommissie zal het rapport waarschijnlijk volgende maand bespreken. In het rapport worden de verschillende ingediende voorstellen vermeld, evenals de verklaring, waarmede de Westerse mogend heden de besprekingen besloten en de slot verklaringen, welke op de laatste bijeen komst werden afgelegd. De Londense besprekingen, die zeven weken hebben geduurd, hebben niets op geleverd. Op de laatste bijeenkomst heb ben Oost en West echter optimistisch ge tinte verklaringen afgelegd, waaruit bleek dat partijen bereid zijn de onderhandelin gen later in dit jaar, nadat de ontwape ningscommissie 't rapport bestudeerd heeft, te hervatten. In het rapport wordt ver meld dat de Sovjet-Unie zich geheel on eens heeft verklaard met het standpunt van het Westen, dat algehele ontwapening gepaard moet gaan met het oplossen der voornaamste politieke geschillen. President Eisenhower heeft instructie gegeven, geduldig en volhardend voort te gaan met het zoeken naar een gezonde ont wapeningsovereenkomst, aldus heeft de Amerikaanse afgevaardigde Stassen mee gedeeld, nadat hij op het Witte Huis ver slag had uitgebracht. Stassen, die Eisen howers voornaamste medewerker voor ont wapeningsproblemen is, gelooft, dat men op een goede dag tot overeenstemming zal komen met de Sovjet-Unie. Overeenstem ming zou nabij zijn, indien de Russen in spectie uit de lucht zouden aanvaarden, zoala zij ook inspectie op de grond hebben aanvaard, aldus Stassen. De Britse minister van staat voor buiten landse zaken, Nuitting, heeft op vragen van. Labourzijde in het Lagerhuis geant woord, dat de Russen schijnen te zijn teruggekomen van de gedachte dat ver mindering van de strijdkrachten alleen zou geschieden nadat de belangrijkste politieke j vraagstukken zijn opgelost. De leider van de Labour-oppositie, Gaitskell, verklaarde, dat de Britse rege ring te veel de nadruk had gelegd op de voorwaarde eerst politieke regelingen te treffen. Hij zei zich af te vragen, of een algemene ontwapening onder doeltreffen de inspectie niet de beste manier zou zijn om ook politieke regelingen te bereiken. Nutting zei, dat de voorstellen tot beper king van de strijdkrachten niet zouden kunnen worden uitgevoerd zonder enkele politieke regelingen omdat zulks zou lei den tot het afbreken van de defensiestruc- tuur, die ontstaan is door de huidige poli tieke verdeeldheid. Voor eventueel Afrikacorps? (Van onze correspondent in West-Duitsland) Van officiële Westduitse zijde heeft men, op verzoek van minister Blank, proeven genomen met meer dan zeshonderd diverse produkten van de Westduitse levensmid delenindustrie om te zien, of zij geschikt zijn voor het leger. Er waren vlees- en visconserven, blikgroente en blikfruit bij, zuivelprodukten van allerlei aard, brood en beschuit, vruchtensap en wijn, en zelfs champagne en sterke dranken. Men heeft de proeven genomen door de levensmid delen drie maanden lang op reis te sturen en wel door ze per schip naar Matadi aan de westkust van Afrika en terug te trans porteren, zodat zij dus tweemaal de eve naar passeerden. Op die lange reis werden de levensmiddelen bovendien niet in een koelkamer opgeborgen. Soldaten hebben in oorlogstijd immers ook niet altijd een ijs kast bij de hand. Men borg de waren der halve opzettelijk in een zeer ongunstig ge legen opslagplaats op het tussendek. Toen ze weer in de „Heimat" terug waren, wer den ze zorgvuldig door deskundigen on derzocht. Enkele levensmiddelen, vooral de worstsoorten, hadden wel een vreemdsoor tig uiterlijk gekregen, maar over het alge meen bleek maar heel weinig bedorven en ongenietbaar te zijn geworden. HANNOVER (DPA) De resultaten van de West uitse industriebeurs hebben alle verwachtingen overtroffen. De beurs is door anderhalf miljoen personen be zocht. Het bezoek uit het buitenland was ongeveer dertig percent groter dan ver leden jaar. Er werden bezoekers uit 87 Europese en overzeese landen geregis treerd. Verrassend was het optreden van officiële en onofficiële delegaties uit alle landen van het Sovjet-blok, met inbegrip van e Sovjet-Unie en communistisch Chi na. Hannover is een contactpunt tussen Oost en West geworden. Opvallend was, dat de inkopers uit liet Oosten, in tegen stelling met andere jaren, met koopplan nen kwamen. Van de landen van het Sov jetblok toonde Tsjechoslowakije de meeste belangstelling. Dit land zond 260 secreta rissen-generaal en bedrijfsleiders van han delsorganisaties en ministeries. De meeste buitenlandse inkopers kwa men weer uit Europa. Vooral Nederland, Zwitserland, Zweden, Frankrijk, Oosten rijk en België toonden grote belangstelling. Van de exposanten was 91 percent zeer te vreden over de met binnenlandse en bui tenlandse firma's gesloten zaken. SYDNEY (United Press) Het Japanse vrachtschip Yoekikawa Maroe is in Sydney aangekomen na een tocht van meer dan driehonderd zeemijlen, door radioactief be smette neerslag. Kapitein Yamamoto verklaarde dat hij een week geleden koers had gewijzigd toen een Geiger teller op de brug begon uit te slaan. De koers werd veranderd tot de Yoekikawa 1500 mijl ten westen van de Marshall-eilanden voer. Volgens de kapi tein had hij eveneens in de omgeving van de Solomon-eilanden radioactiviteit waar genomen. Wanneer ik over veertien dagen terugvaar neem ik geen risico, zo vertelde hij, dan vaar ik door Straat Torres, om de kust van Nieuw Guinea heen. ADVERTENTIE Mascotte gaat nu nog iets méér doen dan U de weg wijzen naar de beste zelfgerolde sigaret. Nu gaat Mascotte U ook letterlijk de weg wijzen: naar elke plaats in Nederland waar U met weekend of vacantie heen wilt Er zijn 5 verschillende Mascotte-fietskaar ten. Prachtige maar ook prac- tische gidsen die tezamen heel Nederland voor U openleggen» Met eenvolledige opsomming van wat er overal aan moois en wetenswaardigs te zien is. Deze prachtige kaarten zijn in be perkte mate verkrijgbaar bij Uw sigarenwinkelier. rolt beter plakt beter brandt beter (Van onze correspondent in Parijs) Op de tweede dag van Tito's bezoek aan Parijs is een begin gemaakt van de met enige spanning tegemoet geziene politieke besprekingen tussen hem en de Franse ministers Mollet en Pineau. Zij voerden een gedachtenwisseling over Franse eco nomische hulp aan Joegoslavië, over Noord- Afrika, over ontwapening en de Duitse hereniging, waarbij, naar premier Mollet verklaarde, een grote mate van overeen stemming bleek. De hoofdschotel, de ver houding tussen Oost en West, werd ver schoven naar vrijdag, als de politieke be sprekingen worden voortgezet. De discussie over Noord-Afrika beperk te zich voornamelijk tot een uiteenzetting van Mollet over de Algerijnse kwestie. Het is duidelijk dat Mollet hoopt dat Tito, hoe wel hij een verklaarde anti-kolonialist is, er bij premier Nasser van Egypte op aan zal dringen enige matiging te betrachten bij zijn steun aan de Algerijnse rebellen. Wat de Duitse hereniging betreft, zou Tito hebben aangedrongen op nauwere contacten tussen Oost- en West-Duitsland. Hij zou te verstaan hebben gegeven dat hij in de ontluistering van Stalin een voor teken ziet dat de volksdemocratieën een grotere mate van vrijheid tegemoet gaan. Overdreven Tito wordt nog steeds omringd met vei ligheidsmaatregelen. die aan het over- drevene grenzen. Niet alleen vegen massa's agenten de straten schoon aleer de maar schalk uitrijdt, maar toen zijn echtgenote gisteren een bezoekje aan het Louvre bracht, kwamen er ook al duizenden po litiemannen op de been. Er ontstond ook nog een diplomatiek incidentje. Tito, die aanvankelijk de militaii-e parade ter her denking van de geallieerde overwinning in de tweede wereldoorlog had willen bij wonen, weigerde aanwezig te zijn, toen hij hoorde dat de pauselijke nuntius ook op de ere-tribune zou zitten. De nuntius, die deken is van het Parijse corps diplomati que, had eergisteren verstek laten gaan toen de buitenlandse diplomaten aan Tito werden voorgesteld, kennelijk uit protest tegen de behandeling van de Joegosla vische kardinaal Stepinac. Deze was gis teren ook aanleiding tot; een protest-be toging bij de Joegoslavische ambassade. Veertig betogers, die borden droegen met „Stal kardinaal Stepinac in vrijheid" en die biddend opmarcheerden naar de am bassade, werden door de politie ingerekend. Terwijl zij in politie-auto's werden weg gevoerd. zongen zij het Ave Maria. De politie trad buitengewoon ruw op, speciaal tegen de fotografen en journalisten, die de demonstratie kwamen verslaan. Er werden camera's kapot getrapt en een verslag gever werd geschopt en geslagen, zelfs nog toen hij op de grond lag. Steenfabriek. De minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting ir. H. B. J. Witte heeft de geheel vernieuwde en uitgebreide steenfabriek Rossum geopend. De minister herinnerde aan het belang van de aanmer kelijke opvoering van de produktiviteit in de stee -.industrie voor de volkshuisvesting. ATHENE-LONDEN (Reuter) De Griek se regering heeft bij Groot-Brittannië en de Verenigde Staten geprotesteerd tegen de Britse weigering om Michael Karaolis gra tie te verlenen. Karaolis is een Griekse Cyprioot, die ter dood was veroordeeld we-, gens het doden van een politieman. In Athene zijn krachtige politiemaatregelen genomen om ongeregeldheden naar aanlei ding van de Britse weigering te voorkomen. Er zijn wachten geplaatst rondom de Brit se ambassade en Britse culturele instellin gen. De Griekse premier, Karamanlis, heeft gisteravond op een persconferentie ver klaard: „Een verdere achteruitgang in de Britse-Griekse betrekkingen zal het gevolg zijn van de executie." Op Cyprus hebben de Britse troepen maatregelen genomen om aan relletjes het hoofd te kunnen bieden. Verzetslieden heb ben in Paphos een bom geworpen naar een Britse militaire patrouille-auto. In de stad hingen de Griekse vlaggen halfstok. In Nicosia, de hoofdstad, sloten de Griekse kooplieden hun winkels als teken van rouw. Arbeiders verlieten hun werk. De in ternationale telefoondiensten zijn afgesne den. Meer dan anderhalf miljoen Grieken hebben een beroep op de UNO om Karaolis' leven te sparen, ondertekend. In de officiële bekendmaking is niet ge zegd. wanneer Karaolis en een andere ver oordeelden terechtgesteld zullen worden. Volgens de moeder van Karaolis, die haar zoon in de gevangenis heeft bezocht, zou hij donderdag worden opgehangen. Beroep Dertig Labourleden van het Britse par lement, onder wie voormalige ministers, hebben een telegram aan de gouverneur van Cyprus, Sir John Harding, gezonden, waarin zij aandringen op het verlenen van gratie aan Karaolis en Demetrioe, de an dere terdoodveroordeelde. Dit zou grotere verbittering voorkomen en vrede op het eiland aanmoedigen. De secretaris van de Britse Labourpartij, Morgan Philips, heeft de regering een brief gezonden, waarin tegen het Britse besluit wordt geprotes teerd. Klacht De Griekse permanente vertegenwoordi ger bij de Raad van Europa, Nicolas Cam- balauris, heeft namens zijn regering bij de Europese commissie voor de rechten van de mens een dringende klacht tegen Groot- Brittannië ingediend. Dit is de eerste keer dat een regering een beroep doet op deze Europese commissie, die is ingesteld door de Raad van Europa. Volgens de Griekse klacht zijn overtre dingen van de Europese conventie voor de rechten van de mens begaan door de re gering van het eiland Cyprus en de Britse regering wordt voor deze daden verant woordelijk gesteld. De Britse regering heeft de Raad van Europa einde 1955 kennis gegeven van buitenwerkingstelling van een aantal van haar verplichtingen onder de conventie, voor zover deze Cyprus betreffen, een maatregel waartoe de conventie de toege treden regeringen het recht geeft.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13