MAGNEETi M956 Zuid-Holland wil polderland voor toerisme ontsluiten Kort en bondig Bewegelijke Italiaan wierp koopwaar bijna in de gracht „Neem er een, dan hum-hum wek zijn" Ie Thijsse's Hof is het ee volop leete JAC. VAN MARIS 'Brieven aan de redactie Kilo's slanker BonKorets Internationaal Standwerkersconcours ;tart Cfë&zé /fuèaeer/ Plannen voor de aanleg van honderden kilometers rijwielpaden DINSDAG 15 MEI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT .9 Tweehonderd woningen aan de Glip Mr. Hoeffelman eervol ontslagen GITA won atletiek ontmoeting van DEM Het zevenhandbaltoernooi van CIOS Nieuwe brug naar Groenendaal Kerkelijk Nieuws jfflt doet Fc SU* u 195 Raketsi Amerikaans schip na aanvaring gezonken Avondvierdaagse van 6 tot en met 9 juni aanstaande Provinciale Staten komen 14 juni bijeen Burgerlijke Stand van Haarlem Een paar dagen geleden hebben wij op een mooie namiddag onder leiding van de heer J- W. Wichers, voorzitter en tevens .■secretaris van het bestuur van de Stichting planten- en Vogeltuin in het Bloemendaal- se Bos „Thijsse's Hof" het wondere gebeu ren van de ontluikende lente beleefd. Intens beleefd, want door de langdurige koude heeft het voorjaar laat zijn intrede gedaan. Aan de andere kant is dit een voordeel, want het is of alles nu tegelijk uitbot of in bloei staat. Vlak bij de ingang staan de primula's. Er zijn drie soorten van deze sleutelbloemen in Thijsse's Hof, namelijk de stengelloze, de echte en de slanke sleutelbloem. Er zijn hele toeven witte en paarse anemonen en zelfs ontdek ken wij gele anemonen. Waarom staan al die voorjaarsbloemen nu juist bij de ingang van het bos? Men heeft dit opzettelijk gedaan om bij de be zoekers al dadelijk bij het binnenkomen belangstelling te wekken. Doch ook verder in de Hof valt er voor de natuurliefhebber veel te genieten en waar te nemen. Bloe men, planten, heesters en bomen wisselen elkaar in bonte verscheidenheid in dit fraaie plantsoen af en men komt in deze tijd bijna ogen tekort om al dit natuur schoon in zich op te nemen. De sleedoorn vormt thans één witte bruidsboeket. Bij zonder fraai van vorm is ook de larix met ziln afzonderlijke mannelijke en vrouwe lijke bloemen. Als bijonderheid wees de heer Wichers op een Meidoorn bij de vijver op welks stam zich een maretak of mist letoe heeft genesteld. Wij missen de fraaie toortsen en Teunisbloemen: de tuinman opzichter Janssen vertelt dat deze zeer veel van de vorst te lijden hebben gehad. Ook de kardinaalsmuts heeft het hard te ver duren gehad. Bij de vijver staat een groep je prachtige zomerklokjes. Boterbloemen en speenkruid zijn laat dit jaar en Pink sterbloemen ziet men nog bijna niet. Toch valt er nog genoeg te zien en te beleven zoals de kievitsbloemen, de vogelmelk, het alkruid en een fraaie groep donkergele dotterbloemen aan de vijver, de stille vij ver. waar het goed toeven is na de be slommeringen van een drukke dag. Vogelstand leed schade Als straks de duinrooshelling weer in bloei staat, zal zij een lust voor de ogen zijn. Ook de gevlekte en de witte dovenetel zijn weer present. Na veel zoeken vinden wij ook de gevlekte Aaronskelk. In de war me voorjaarszon zoemen de bijen en hom mels al om ons heen. Met de vogelstand is het niet zo best, ook al tengevolge van de koude, zo vertelt de tuinman. Dode vo gels heeft hij echter niet kunnen ontdekken doch zoals men weet, kruipen de vogels, wanneer zij gaan sterven weg in de bosjes en het is dan vaak heel moeilijk ze te vin den. De nachtegaal hebben wij horen zin gen en ons verlustigd in zijn prachtige lied. Zij komen thans echter sporadisch voor in de Hof. Merels en zanglijsters zijn er ech ter, als altijd, veelvuldig. Er zijn nogal eens katten in de tuin en dat komt de vo gelstand natuurlijk ook niet ten goede. Ieder die een bezoek brengt aan deze tuin komt onder de bekoring van de na tuur In al haar hier getoonde verschijnings vormen en dat alles is te danken aan haar schepper, dr. Jac. P. Thijsse en aan de begaafde landschapsarchitect wijlen Leo nard A. Springer, die dit plantsoen naar Thijsse's ideeën heeft verwezenlijkt. Dr. Thijsse heeft de liefde voor en de kennis van de levende natuur in Neder land op vele manieren bevorderd. Het is wellicht zijn grootste verdienste geweest dat hij ook de jeugd tot de natuur heeft gebracht. Op dit nauwelijks drie hektare metende stukje grond groeien zowel plan- ADVERTENT1E SPECIAALZAAK Grootste sortering Vakkundige bediening Barrevoetestr. 19 - Tel. 15051 ten van de lage, droge gronden als die van de natte duinpannen. De grote botanicus heeft hier een stukje ..origineel" duin uit Kennemerland getransplanteerd om daarop te experimenteren en het glooiende terrein is dan ook een van de vele charmes van dit instructieve plantsoen. Financiële zorgen Met de financiële toestand van de Hof is het echter nog steeds niet best gesteld. Zij werd op 26 September 192.5 ingewijd en heeft sindsdien vrijwel voortdurend met financiële moeilijkheden te kampen ge had. Er zijn 104 nieuwe leden bijgekomen in 1955, doch twintig vielen er af door over lijden of wanbetalen. Er zijn nu ruim vijf honderd leden. Dat is veel te weinig om een dergelijk bekoorlijk natuurpark, dat een duin, een duinmeertje, een klein moeras, weiden, loof- en naaldhout en kruiden om vat, een duinlandschap uit Kennemerland dus in miniatuur, behoorlijk in stand te kunnen houden. Er komen in dit plantsoen ruim driehonderd soorten planten voor. Thijsse heeft ons met deze Hof een mo nument nagelaten, door heel het Neder landse volk opgericht om zijn nagedach tenis te eren. Is het dan niet de plicht van allen, het bestaan van Thijsse's Hof ook in de verre toekomst te verzekeren? De natuurliefhebster Catharina Cool heeft eens gezegd woorden die ergens in de Hof in een steen staan gegrifdt: „Het rond dolen in en het bestuderen van de natuur geeft kracht aan allen die geestelijk en lichamelijk lijden". Zo zag ook dr. Thijsse het en aan zijn nagedachtenis zijn wij allen verplicht, dit zeldzame cultuurbezit metterdaad in stand te helpen houden. (Verkort weergegeven) In memoriam R. W. P. Peereboom. Met leedwezen zullen velen het nog zo plotse linge overlijden van deze grote mensen vriend hebben vernomen. Het was een mens die ontelbare stille vrienden in zijn leven heeft gemaakt, alleen al om zijn menszijn zëlf. Uit zijn vele begaaftheden spraken altijd weer, de waarden van het leven zelf en vormde deze.de diepe en warme ondergrond bij al zijn uiten. Zij. die de vrede oprecht zoeken te be houden missen in hem een voorvechter, die al pioniersarbeid verrichtte voor een betere wereld, lang voordat de verschrikkelijke ramp van een oorlog ons zelf overviel. Met een zuivere en oprechte pen schreef hij diep in menige mensenziel diens taak en plicht om tot een wereldvrede te komen. In deze zo bewogen eeuw is deze mens nooit afgeweken van dit hoge ideaal, het welk hem bezielde. Juist omdat hij de waarden van het leven zo diep doorvoelde, was hij innerlijk be wogen bij gewelddaden hiertegen. Aan de geestkracht die van hem uitging heeft menigeen zich kunnen verkwikken. Aan dit rijke en begaafde leven is thans een vroegtijdig einde gekomen, maar niet aan zijn geest, want deze zal bij velen blij ven voortleven. En moge het dan zijn met hetzelfde richtsnoer welke deze mens zichzelf stelde. Het zou de kroon zijn op het werk van deze edele mens. Moge dit de nabestaan den en zijn medewerkers tot troost zijn. Dat hij ruste in vrede. C. SPOOR, Velsen Bus en vreemdeling. Zou het probleem van „De bus en de vreemdeling," niet het eenvoudigst zijn op te lossen door de lijnen 1. 3, 4 en 5 op hun noordelijke route als extra aanduiding een A, en op hun zuide lijke route een B te geven? Op het Sta tionsplein zouden dan deze aanduidingen verwisseld kunnen worden. Bus 5 wordt dan bijvoorbeeld op het traject „Haarlem- NoordStationsplein" bus 5 A en op het traject ..StationspleinAmsterdamsebuurt" bus 5 B. Eenvoudige desnoods kartonnen platen met aan de ene zijde een A en aan de andere een B in metalen houders achter de voorruiten der bussen en alleen cp het Stationsplein bij de haltes een grote geschilderde A of B, ziedaar alle extra kosten. T. W. Onlangs is een aanvang gemaakt met de bouw van honderdveertien woningen op een terrein ten oosten van De Glip; waar voor de werkzaamheden aan de straten en wegen van dit nieuwe gedeelte binnen twee maanden voltooid zullen zijn. Inmiddels heeft men bij Openbare Wer ken te Heemstede voor de verdere uit breiding van De Glip weer een nieuw plan ontworpen, dat aan B. en W. ter bestude ring is voorgelegd. Dit betreft een terrein ten westen van De Glip, waarop honderd vijftig tot tweehonderd middenstands- en arbeiderswoningen met bijbehorende win kelhuizen zijn geprojecteerd. Dit plan voor ziet ook in de aanleg van nieuwe straten en wegen, waarbij men door middel van enige plantsoenen er naar streeft het fraaie woonkarakter van Heemstede ook in dit nieuwe gedeelte te behouden. Met dit plan zal spoed worden betracht en het ligt in de bedoeling de aanleg van straten en wegen nog dit jaar aan te besteden. ADVERTENTIE Waarom de last van ongezonde (en *aalc lelijke} dikte nog langer met ii meedragen? Bonkorets feven u in enkele weken weer ttw jeugdig slank iguur. Na de maaltijd een dragee met een slokje water en u verliest ponden per week. BonKorets werken volgens het principe van dehydratie - een voudig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, van loom heid en verstopping heeft n geen weet meer. Ver overende charme straalt van n af. U voelt n weer opgewekt en monter! Begin een nieuw leven - begin nog vandaag met BonKorets, f 3.30 per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES Kleine prinsjes stellen hun moeders even moeilijke vragen als alle kleine jongetjes, Dat moge blijken uit deze foto van Koningin Elizabeth van Engeland met prins Charles en prinses Anne bij de Royal Windsor Horse show, driedaagse ruiterwed- strijden, in het park bij het kasteel te Windsor. BINNENLAND M.s. „Oranje". Naar de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" mededeelt zal het m.s. „Oranje" voortaan op de uitreis naar Indonesië ook Aden aanlopen; voor de eerste maal op de reis, die 15 juni in Amsterdam begint. Het schip wordt 11 dagen na vertrek uit de thuishaven te Aden verwacht. Besmettelijke ziekten. In de week van 29 april, tot en met 5 mei is aangifte gedaan van 104 gevallen van roodvonk, 14 gevallen van difterie en 1 geval van kinderverlam ming. Het geval van kinderverlamming deed zich voor te Hilversum. Van de aangegeven gevallen van roodvonk waren er 43 te Am sterdam. Locomotievenbotslng. Bij een botsing van twee locomotieven op het spoorweg emplacement te Zwolle is in de afgelopen nacht een machinist van een der locomotie ven^ O. F. te Zwolle, aan het hoofd gewond geraakt. Waarschijnlijk heeft hij ook een her senschudding. De botsing ontstond toen de machines van een losse locomotief van een rangeerder ten onrechte het sein kreeg door te rijden. De flank van zijn locomotief reed toen op een railkruising in de flank van een elektrische locomotief, die enkele wagons voorttrok. HAARLEM EN OMGEVING Jubileum bij P.E.N. Woensdag 16 mei hoopt de heer J. W. van der Vossen te Haar lem, administratief ambtenaar in algemene dienst bij het PEN de dag herdenken waarop hij voor vijfentwintig jaar bij dit bedrijf in dienst trad. Slagader getroffen. Maandag was een 26-jarige machinist van het G.E.B. bezig met het kurken van monsterflesjes, toen één van deze flesjes uit elkaar spatte. Een glasscherf drong in ce pols van de man en raakte de slagader. Hij is naar het Grote Gasthuis ver voerd. waar de wond gehecht werd. Kinderzorg. De Nederlands Hervormde vereniging Kinderzorg in Noordholland houdt op zaterdag 2 juni haar jaarvergade ring in restaurant Brinkmann te Haarlem. Na afloop van het huishoudelijk gedeelte zal mejuffrouw A. F. Reerink spreken over „Enkele grepen uit de praktijk van een maatschappelijk werkster van Kinderzorg". Gevangeniswezen. Bij Koninklijk Be sluit is aan de heer J. F. Beijerinck te De Bilt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de sectie gevangeniswezen van de centrale raad van advies voor het gevange niswezen, de psychopatenzorg en de reclas sering, onder dankbetuiging voor de door hem als zodanig bewezen diensten; ir. J. L. M. Wijers te Aerdenhout is benoemd tot zijn opvolger. Eervol ontslag. Bij Koninklijk Besluit is aan de heer A. J. Braam te Heemstede, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn functie van bijzonder lid van het college van beroep voor het bedrijfsleven, als zodanig benoemd op voordracht van het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten. Aan mr. J. F. Hoeffelman is, met ingang van 1 juni 1956, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn ambt van advo caat-generaal bij het gerechtshof te Am sterdam, onder dankbetuiging voor de door hem in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. ADVERTENTIE N De eerste atletiekwedstrijden van dit sei zoen in Haarlem zijn voor de organiserende vereniging, de d'amesatletiekvereniging GITA. een succes geworden. Deze wedstrij den, een clubontmoeting tussen DEM uit Beverwijk en GITA en een tussen SUOMI uit Velsen en het Haarlemse Holland, werden bij fraai weer op het sportterrein aan de Kle verlaan in Haarlem gehouden. Op diverse nummers werdien door de merendeels zeer jeugdige atletes veelbelovende prestaties geleverd. De belangrijkste uitslagen waren: C-meisjes. 60 m. hardlopen: 1. C. Fictoor GITA) 8.9 sec.: 2. Ch. Costers (GITA.) en M. de Mol <DEM) 9.2 sec. Vèrspringen: 1. C. Fictoor (GITA) 4.41 m.: 2. H. Halderman (GITA) 4.19 m. Kogelstoten: 1. J. Tuyp (Hol land) 8.18 m.; 2. H. Meyer (GITA) 8.05 m. 4x60 m. estafette: 1. Holland 36.9 sec, B-meisjes. 80 m. hardlopen: 1. M. Bakker (Suomi) 10.5 sec.; 2. A. Cliteur (Holland) 10.9 sec. Kogelstolen: 1. H. Keizer (GITA) 10.45 m. Vèrspringen: 1. T. ten Veen (GITA) 4.83 m.; 2. A. v. d. Eem (GITA) 4.59 m. Hoogspringen: 1. H. Keizer (GITA) 1.42 m.; 2. M. Bakker (Suomi) 1.32 m. A-meisjes. 80 m. hardlopen: 1. E. v. d. Ploeg (Suomi) 10.9 sec.; 2. A. Stuurman (GITA) en E. Meiland (Holland) 11.2 sec. Speerwerpen: 1. A. Smoren berg (DEM) 25.90 m.; 2. M. Scheffers (Suomi) 24.62 m.; 3. B. Dawideit (GITA) 22.25 m. Vèrspringen: 1. A. Stuurman (GITA) 4.70 m.; 2. E. v. d. Ploeg (Suomi) 4.55 m. Discuswerpen: 1. L. Schef fers (Suomi) 25.48 m.: 2. L. Klaus (DEM) 23 m. Hoogspringen: 1. E. v. d. Ploeg (Suomi) 1.47 m.; 2. M. Vogel (Holland) 1.32 m. 4x80 m. estafette: 1. GITA 44 sec.; 2. Suomi 44.5 seconde. Dames C. 100 m. hardlopen: 1. T. Maathuis (DEM) 13.2 sec.: 2. J. Beentjes (DEM) 13.6 sec. Hoogspringen: 1. L. Lenselink (GITA) 1.375 m.; 2. D. Grapendaal (Suomi) 1.375 m. Discuswerpen: 1. N. Versluis (Suomi) 30.33 m.; 2. Tr. v. Egmond (GITA) 28.14 m. Vèr springen: 1. T. Maathuis (DEM) 4.83 m.; 2. J. Duin (DEM) 4.66 m. Dames D. 100 m. hardlopen: 1. J. Meiland (Holland) 13.6 sec.; 2. B. v. d. Pol (GITA) en D. Grapendaal (Suomi) 14.2 sec. Kogelstoten: 1. C. Beentjes (DEM) 8.365 m.; 2. Tr. v. Eg- mond (GITA) 8.21' m. Hoogspringen 1. M. Meier (GITA), J. Meiland (Holland) en T. Hommes (Suomi) allen 1.275 m. Vèrspringen: 1. R. Bakker (Suomi) 4.68 m.; 2. A. Stolwijk (GITA) 4.41 m. 4x100 m. estafette: 1. GITA 56.3 sec.: 2. Holland. Einduitslag: GITA 121 pnt.; DEM 107 pnt.; Suomi 96 pnt.; Holland 88 pnt. In het toernooi zevenhandbal van de CIOS- club waren bij de dames vijf concurrenten, te weten Zandvoortmeeuwen, Rapiditas, IJmond, Concordia en Minerva als Haagse gast. Na felle strijd is d-> laatstgenoemde met de eerste prijs gaan strijken met als tweede en derde Zandvoortmeeuwen en Concordia met een gelijk puntental. In poule I heren speelden Zandvoortmeeu wen, IJmond, Minerva en CIOS 2 en ook hier werd de Haagse ploeg winnaar. In poule 2 plaatste Concordia zich van de drie deel nemers CIOS 1 en VRS, terwijl Rapidi tas i. v. m. de belangrijke competitiewed strijd van zondag had afgezegd voor de finale. Die finale tussen Minerva en Concor- dit gaf tenslotte een sterk overwicht van de Haarlemse ploeg te zien, die dat dan ook overduidelijk met 9—2 tot uitdrukking bracht. Evangelische maatschappij. De Evange lische maatschappij houdt op woensdag 16 mei een ledenvergadering in de Evangelisch Lutherse Kerk aan de Witte Herenstraat te Haarlem. In de vrolijke koestering van een vriendelijke meizon is maandag op het Amstelveld in Amsterdam de verlate Bevrijdingsmarkt gehouden met een concours van stand werkers, waaraan ook een aantal buitenlanders deelnam. Midden op de markt trok de 34-jarige kleurig geklede, donkere Italiaan Gino Gori bijzonder veel belangstelling. Hij behoort tot de categorie „zwemmers", die de koopwaar op de grond uitstalt, daar tussen hurkend zijn artikelen aanprijst aan de rondom in een wijde cirkel nieuws gierig toekijkende menigte. Voor die bedachtzame omstanders, die met een mengel moes van bewondering en geringschatting de drukke, onverstaanbare manipulaties van de Italiaan volgden, moge het schouwspel van de opgewonden zuiderling iets bij zonders zijn geweest, omgekeerd is Gino zelf, zo hij in deze noordelijke contreien tenminste niet eerder heeft gewerkt, een ervaring rijker en een illusie armer gewor den. Wat de donkere man met zijn kortgeknipte snorretje ook probeerde, hij slaagde er met al zijn temperament niet in de onverstoorbare nuchterheid van de kritische Amsterdammers te doorbreken en wat enthousiasme aan^ te kweken. Er stonden tientallen ingepaktè voorwer pen op de grond en met veel verspilling van lichamelijke en geestelijke energie pakte Gino stuk voor stuk die voorwerpen uit en stofte ze met liefdevolle hand eerst netjes af. Dan kwamen schoon gekleurde beeldjes en beelden tevoorschijn, de scheve toren van Pisa, schone jonkvrou wen voorzien van honden, ruiters te paard, aanvallige reetjes, of ook een mas sief-zwarte oersterke olifant, zo sterk, dat Gino er zelf op kon gaan staan zonder dat de olifant bezweek. De gemiddelde prijs was hoogstens vier a vijf gulden, dé groot ste ornamenten bood hij, met zijn vingers gebarend en „florino" er bij roepend, voor zeven a acht gulden aan, maar hoewel de mensen smachtend verzuchtten: „Dat is echt geen geld", raakte Gino in een uur tijds alleen een klein asbakje kwijt. Hij hield een mooi beeld omhoog en riep: „Als niemand dit van mij koopt voor vier gulden dan gooi ik het in de gracht". In een uithoek van de markt stonden twee Franse Canadezen, die zowaar ge broken Hollands spraken. Misschien waren het wel Franse Belgen. Een jonge man met een zwarte baard en snor, een rood hemd en een blauwe spijkerbroek, stond samen met zijn vrouw achter een kraamp je, dat slechts met moeite een metamor phose tot rimboe had doorstaan. Er stond een Indianenhut achter, er hing een kook pot aan drie stokken, er waren wilde tak ken en boompjes en wat werd er nu wel verkocht? Hoestpastilles. „Spezjaal koet voor oudere perzone", lichtte de „Frans- Canadese Belg" rustiger dan zijn Italiaan se collega toe „.Neem er een en de hum- hum wek zijn". Er waren voorts nog twee Belgische marktvrouwen, die op zeepsop hun energie koelden en er zouden nog twee of drie Engelsen en Amerikanen komen. Dan waren er natuurlijk alle beroemde Ne derlandse telgen uit de standwerkersfami lie: Bram Polak met zijn goedkope horlo ges, de Nederlandse kampioen van het vo rig jaar Rabbi de Zwemmer en Ben Dijk. Onder de koopwaar, die de markt beheers te, waren voorts zoals steeds de scheer mesjes, kanaries, parkietjes, tortelduifjes en andere duiven, voorts marmotten, bloe men en aardewerk. Het waren in hoofdzaak Nederlanders, die in de prijzen vielen. De jury was blijk baar van de welbespraaktheid der buiten landers niet erg onder de indruk gekomen. Overigens werd ook gelet op beschaving, originaliteit en verkoopkwaliteiten. De uitslag luidde: 1. Japie Rabbi, scheermes jes (Amsterdam); 2. Kees van Berkel, scheermesjes, portefeuilles, vulpennen (Amsterdam); 3. Bram Polak, horloges (Amsterdam); 4. Madame Boers, vlekken- zeep (Brussel); 5. R. de Metz, materiaal voor het kleuren van foto's (Amsterdam). Vroeger bestond er een verbinding over de Van Merlenvaart te Heemstede tussen het wandelbos „Groenendaal" en de Rit- sema Boskade. Het was een kleine brug, die tijdens de bezetting op last van de Duit sers moest worden gesloopt. Het gemeentebestuur heeft onlangs be sloten.deze verbinding te herstellen, waar door het wandelbos voor de bewoners van het zogenaamde „grotstuk" weer beter te bereiken zal zijn. Voor dit doel werd bij Openbare Werken een ontwerp gemaakt van een kleine voetbrug, die geheel bij deze pittoreske omgeving is aangepast. Blijkens de tekeningen zullen rustieke leuningen aangebracht worden, die de in druk vestigen als werden zij vervaardigd van met elkaar verbonden boomstammen. De breedte van de brug is vastgesteld op 1.60 meter, waarbij aan één zijde nog een afsluithek met zijvleugels zal worden aan gebracht. Ofschoon deze brug wellicht des zomers het meest door wandelaars zal worden gebruikt, heeft men bij Openbare Werken toch ook aan de winter gedacht door de boog over de Van Merlenvaart voldoende hoogte te geven, om de schaat senrijders straks in de gelegenheid te stel len de brug van onderen volkomen onge hinderd te passeren. Het ligt in de bedoeling de brug op onge veer de oude plaats aan te brengen; alleen in een iets meer oostelijke richting.' Het werk zal binnenkort worden aanbesteed, zodat deze verbinding nog dit jaar weer geheel hersteld kan zijn. Beroepen te Hazerswoude G. ter Steege te Vianen; te Onstwedde H. Herder te Rui- nerwold-Koekange. vooï^1 schiet- op eeo Wat maakt het trappen op een gewone fiets zwaar en ver moeiend? De wrijving tussen de bewegende delen onderling. Bij de nieuwe MAGNEET modellen 1956 zijn deze af remmende krachten practisch verdwenen. Alleen MAGNEET kent het geheim van „fc", dat een nieuw evenwicht tussen sou plesse, snelheid en sterkte be tekent. Hierdoor zijn de MAGNEET modellen 1956 op alle punten beter! Magneet rijwielen met Vredestein banden Blijf "iet doorrijden op uw onde fiets. Schakel over op een super- lichtlopende De provincie Zuid-Holland heeft plannen het polderland, binnen de randstad Hol land, het gebied, dat zich van Dordrecht over Rotterdam, Den Haag, Haarlem en Amsterdam uitstrekt tot aan Utrecht voor recreatie te ontsluiten door het aanleggen van fietspaden. De plannen zijn gesplitst in twee delen. Eén plan voorziet in de aanleg van 170 km. fetspad, waardoor om de steden Rotterdam en Den Haag een „spin- neweb" van toeristische fietswegen ontstaat en een plan waarbij nog eens 195 km. fietspad zullen worden aangelegd om die gebieden te ontsluiten, die buiten de paden van het eerste plan liggen. De plannen zijn zodanig opgesteld, dat gebruik wordt gemaakt van bestaande bin nenwegen, die tot nu toe doodliepen of vrijwel onbereikbaar waren, zodat juist de fraaiste en schilderachtigste delen van het Zuid-Hollandse polderland vrijwel buiten de gebruikelijke route lagen. Beschikbaar voor het toerisme zijn thans een vrijwel doorlopend rijwielpad door de duinen van Hoek van Holland tot De Zilk, dat thans wordt aangesloten op Zandvoort, het rijwielpad van Leiderdorp langs Hoog- made en de Wijde Aa naar Woubragge en het rijwielpad langs de Brielse Maas van Brielle tot Oostvoome. Voorbereid worden de rijwielroute tussen Schiedam en Kijk duin, voltooiing van het rijwielpad om de Brielse Maas en aanleg van gedeelten in de bollenstreek, het plasengebied en in de Krimpener- en de Alblasserwaard. Ook autowegen Ook'voor het autovei'keer wordt het pol derland ontsloten. Onder meer zullen wel dra worden voltooid de provinciale weg verbinding over Voorne-Putten, de weg door de Krimpenerwaard en de weg door de Alblasserwaard. Ook de provinciale wegen in het plassengebied zijn belangrijk verbeterd. Deze autowegen ontsluiten ge heel nieuwe landstreken voor het auto- toerisme. De bevolking van Zuid-Holland telt thans SAN FRANCISCO (Reuter) Een Amerikaans schip van 2.477 ton, de „Ho ward Olson", is bij een aanvaring met een ander Amerikaans schip de 10.622 ton me tende „Marine Leopard", voor de kust van Californië in tweeën gescheurd. Beide delen van het schip zijn nog drijvende. In radioboodschappen van de „Marine Leo pard" wordt vaag gesproken over het op pikken van overlevenden uit het water. Volgens de kapitein van een der reddings boten zijn twee zeelieden bij de aanvaring om het leven gekomen en worden er nog vier vermist. Nader wordt gemeld dat drie mannen om het leven zijn gekomen en dat voor het leven van nog twee zeelieden wordt gevreesd. De „Howard Olsen" is ge zonken. VERBETERD BERICHT OVER TAPTOE VAN BATO In het maandag door ons geplaatste ver slag van de marswedstrijd en taptoe op de Grote Markt te Haarlem ter gelegenheid van de viering van het zestigjarig bestaan van de gymnastiekvereniging Bato zijn twee storende fouten geslopen. Dit evene ment stond namelijk onder leiding van de heer W. van der Peijl en niet van W. Pijl man, zoals wij abusievelijk schreven. Ook was deze muzikale manifestatie geenszins het sluitstuk van de jubileumviering. Er volgen nog een jeugdparadc op 24 juni, nationale en internationale wedstrijden en demonstraties op S juli en een gala-uitvoe ring op 10 november. reeds rond 2,5 miljoen inwoners, waarvan 2 miljoen in steden woont. In de komende 25 jaar moet gerekend worden op een aan was tot 3 miljoen. Van de stedelijke be volking trekt een vierde gedeelte dus nu rond 500.000 personen op zomerse dagen naar buiten. In 1955 trok de bollenstreek 1 miljoen dagbezoekers uit het buitenland, terwijl bovendien nog de talloze vakantiegangers uit binnen- en buitenland hun plaats op eisen. Voor het opvangen van de massale stroom van recreatiezoekenden zijn beschik baar 40 km. strand, een klein gedeelte van de duinen en, voor zover het de watersport betreft, het plassengebied. Thans reeds zijn deze recreatiegebieden op zomerse dagen overbevolkt. Weliswaar biedt het Deltaplan ten dele grote mogelijkheden, maar het zal nog jaren duren voordat de Deltawerken zo ver gevorderd zijn dat aan het scheppen van nieuwe recreatiegebieden begonnen kan worden en ook voordat de landschap pelijke aankleding daarvan tot wasdom is gekomen. De Avond-Vierdaagse-wandelmarsen wor den ook dit jaar weer gehouden voor de dertiende maal door de Nederlandse Wan delsport Bond en wel van 6 tot en met 9 juni aanstaande. De afstanden bedragen voor senioren-wandelaars van veertien jaar en ouder vijftien kilometer in de avonduren en zaterdagmiddag twintig kilometer. Junio ren-wandelaars van tien tot en met dertien jaar lopen vier maal maal tien kilometer. Voor Haarlem is de start bij gebouw Domi in Overveen, voor Velsen en Beverwijk bij café Parkzicht aan de Zeestraat. De leden van de Provinciale Staten van Noordholland zijn voor donderdag 14 juni bijeengeroepen voor een buitengewone vergadering. De stemming zal worden ge houden voor de verkiezing van de leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. De kandidaatstelling is bepaald op dins dag 22 mei. Na afloop van de vergadering van 14 juni komen de commissies bijeen, die de stuk ken zullen onderzoeken van de binnenkort te verschijnen agenda. Deze stukken zul len in de vergadering van dinsdag 3 juli aan de orde komen. HAARLEM, 14 mei 1956 ONDERTROUWD: 12 mei, D. H. Groenen daal en D. J. Davies: 14 mei, M. A. van Stijn en M. C. S. Hollanader; C. L. Pater en M. Wilderom: E. Dijkstra en W. E. Verdam. GEHUWD: 14 mei, R. W. Blauw en F. Ausma. BEVALLEN van een zoon: 11 mei, J. A. J. van RossumBlommestein; 12 mei, F. A. van Rijsbergenvan IJsseldijk: L. M. Broere Lagrouw: D. EdskesAal; G. M. van Bet- teraijRijnsdorp; 13 mei. J. E. Chr. Schrama Boersma; B. C. RuheMartin; A. Rijfers— Kalkhuis: 14 mei. A. P. A. WillemsenKos ter; P. BoonHart. BEVALLEN van een dochter: 12 mei, G. E. van WijkKnijper; J, I. Siebelingvan As- sema: L. L. van DalenMeijer; A. M. C H. van Aubelvan Roosmalen; U. C. Koning Verhaerl: J. C. Moorenvan der Heijden; 13 mei, N. A. C. BroekmanRovers; C. Goe- bertMaathuis; 14 mei, A. M. Fluitsma Lubbers. OVERLEDEN: 12 mei, H. Timmers. 74 j„ Zwaluwstraat: M. C. J. Müller—van Heerden, 82 j„ Middenweg: H. H. van Schie, 6 d„ Kamperlaan: 13 mei, C. A. de Vries, 3 j„ I-Iazepaterslaan

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13