Sovjet-Unie zal strijdkrachten met 1.200.000 man inkrimpen Weerbericht Gedemobiliseerden naar de landbouw en de industrie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ongekend veel eerbetoon voor Sukarno in Washington Koningin Juliana in N.-Limburg Westelijke verwachting spoedig bevestigd Nederlandse autoriteiten vrezen Ittdojiesische propaganda Het woord is aan, Geen antwoord Geen verrassing Poujadisten betalen als slootgravers A toombewapening Russisch nieuws maakt Franse pers niet warm Scherpe pennen leggen de feiten bloot Koersdaling Défilé voor prinses en bisschop Vrijheid li erwon nen parare in R Zolang Algerije niet vrij is geen openhaar vertoon Mollet en Pineau naar Moskou vertrokken „Vooruitzichten gunstig zegt Boelganin Roofoverval in Cineac- Damrak Amsterdam Kouder en enige regen Weer rapport 70e JAARGANG No 261 DINSDAG 15 MEI 1956 301e JAARGANG No 106 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. TeletooD 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie. Redactie en Administratie. Bijkantooi in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie gaat haar strijdkrachten in het komende jaar verminderen met 1.200.000 man. Tegen 1 mei van het volgende jaar zullen 63 divisies, waaronder drie van de luchtmacht en 30.000 man in Oost-Duitsland, ontbonden zijn. Er zullen 375 schepen van de marine in de reserve worden geplaatst. De militaire uitgaven zullen in verhouding worden verlaagd. Dit is maandag bekend gemaakt op een persconferentie op het ministerie van Buiten landse Zaken in Moskou. De vermindering van de strijdkrachten omvat niet de 640.000 man die vorig jaar gedemobiliseerd zijn. (Volgens Westelijke ramingen heeft de Sovjet-Unie op het ogenblik 4.600.000 man onder de wapenen. Volgens generaal Gruenther, de aftredende opperbevelhebber van de Noordatlantische opa, beschikt de So landmacht ter wereld.) strijdkrachten in Europa, beschikt de Sovjet-Unie over 175 divisies, de grootste In dc Russische bekendmaking heet het. dat de regering bereid is tot verdere ver mindering van de strijdkrachten als de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk hun legers en bewapening in ge lijke mate beperken. Als zij tot soortge lijke vermindering van hun strijdkrachten overgaan, zal een belangrijke stap gedaan zijn op de weg naar verwezenlijking van een moeilijk ontwapeningsprogram en zal voor het vraagstuk van verbod van atoom- en waterstofwapens gemakkelijker een op lossing gevonden kunnen worden, aldus de bekendmaking. De Sovjet-Unie heeft het besluit tot ver mindering van haar strijdkrachten geno men omdat zij een nieuw initiatief op hel gebied van ontwapening en het verzekeren van de vrede nemen wil en gunstiger om standigheden wil scheppen voor de vreed zame economische en culturele opbouw in de Sovjet-Unie, zo gaat de verklaring ver der. De gedemobiliseerde militairen zullen in industrie en landbouw aan het werk kunnen gaan, zodat de demobilisatie een groot aandeel zal hebben bij het omhoog- brengen van alle takken der economie. Ook de ontlasting van de militaire begro ting zal aan de vreedzame opbouw van het land ten goede komen. De waakzaamheid zal echter niet ver slappen. De Sovjet-Unie zal op haar hoede blijven voor intriges van krachten die vij andig staan tegenover de vrede en de vreedzame samenleving van de volken. De krachten van de vrede" zijn op het ogen blik echter sterk genoeg en voldoende ge organiseerd om alle pogingen om de vrede te schenden af te slaan. Volgens de officiële bekendmaking zijn meteen na de wereldoorlog 33 lichtingen naar huis gezonden. Om hoeveel man het toen ging is niet bekend. De perschef van het ministerie van Buitenlandse Zaken, Iljitsjev, die de persconferentie leidde, wilde geen antwoord geven op vragen van verslaggevers over de huidige sterkte van de strijdkrachten. In Westelijke kringen bij de UNO in New York heeft de Sovjet-bekendmaking geen verrassing gewekt. Men had deze maatregel verwacht, zij het niet zo snel, als ..propagandamanoeuvre" na de onlangs op geschorte ontwapeningsbesprekingen in Londen. Buitenlandse waarnemers in Mos kou geloven, dat bij de beperkingen van de Sovjet-strijdkrachten zowel economische als buitenlandse politieke overwegingen een rol spelen. De Sovjet-Unie beschikt volgens Westelijke ramingen over de groot ste onderzeebootvloot ter wereld (475 een heden). De luchtmacht telt twintigduizend operationele vliegtuigen, waarvan tachtig procent met straalmotoren. Zij heeft de sterkste vloot jachtvliegtuigen en 1200 tot 150 langc-afstands bommenwerpers. De Russen hebben aanzienlijke voorraden atoom- en waterstofwapens die vermoe delijk in vier cijfers kunnen worden uit gedrukt. Bij de produktie van bommen werpers lopen zij snel in op de Verenigde Staten. Voorts zijn zij ver gevorderd met de ontwikkeling van geleide projectielen De Oosteuropese landen, Oost-Duitsland inbegrepen, hebben een landmacht van on geveer anderhalf miljoen man, een lucht macht van honderdduizend man en een marine van twintigduizend man. In geal lieerde kringen in West-Berlijn geloof! men, dat de 30.000 man Russische troepen in Oost-Duitsland vervangen zullen worden door keurtroepen van het Oostduitse ..na tionale volksleger", die volgens het pact van Warschau, geplaatst zullen worden on der het gemeenschappelijke Oosteuropese opperbevel van maarschalk Koniev. Een woordvoerder van generaal Gruen- cccc&yz~ccccccoyyy yyeeoccoooocc* q LE MANS (Reuter). - De leider van een vervoersbedrijf te Le Mans in Frank- rijk weigerde plaatselijk geheven belas- S tingen te betalen. De autoriteiten ver- 3 oordeelden hem tot betaling in natura, namelijk het graven van een sloot. Driehonderd Poujadisten, onder leiding van twee hunner afgevaardigden, kwa- 3 men de weigerach tige te hulp en groe- :j ven de sloot in enkele uren. Hun leider verklaarde later dat zij dit hadden ge- daan uit protest tegen nieuw afgekon- digde belastingen, ivaaronder een door de Franse nationale vergadering goed- gekeurde nieuwe belasting op motor- :i voertuigen. -ccococcccooccooioco:coocoo?occoc<xocccodcccciccoooooxo ther verklaarde in Parijs, dat de wijziging van de sterkte der Sovjet-strijdkrachten ernstig bestudeerd moet worden voor de werkelijke betekenis ervan kan worden overzien. De perschef van president Eisen hower, Hagerty, verklaarde in Washington, dat de Sovjet-maatregel meer betekenis zou hebben gehad als de Sovjet-Unie meer bereidheid had getoond op de recente ont wapeningsconferentie in Londen, vooral waar het Eisenhowers voorstel voor inspec tie vanuit de lucht betrof. Minister Dulles en Eisenhowers raadsman op het gebied van de ontwapening, Stassen, hebben de vorige week nog verklaard dat zij de Rus sische maatregel verwachtten. Radio--Moskou heeft verklaard, dat de NAVO de oorzaak is van een „volkomen ongerechtvaardigde bewapeningswedloop". De Amerikaanse bondgenoten hadden be taald zolang zij konden worden bang ge maakt met „de dreiging van een aanval". Deze vrees is echter verdreven en zij wen sen niet langer te betalen, aldus radio- j Moskou. De Russische regering heeft een nieuwe staatslening voor de ontwikkeling van de nationale economie aangekondigd. De pre mielening zal 32 miljard roebels bedragen en een looptijd hebben van twintig jaar. De voorzitter van de Amerikaanse com missie van stafchefs, admiraal Radford, heeft in het Congres verklaard dat Rus land op het punt staat zijn strijdkrachten uit te rusten met kernwapens en geleide projectielen. De Russen, zo zei hij, „maken (Van onze correspondent in Parijs) Wanneer het de Russische leiders er om te doen geweest is met hun besluit tot demobilisatie van 1.200.000 man aan dc vooravond van het bezoek van Mollet en Pineau aan Moskou een propaganda-stunt uit te halen, dan hebben zij, voorzover het Frankrijk betreft, naast de roos geschoten. De Franse pers, kennelijk geprikkeld door een serie diplomatieke conferenties in Parijs, die allemaal met niets-zeggende s.'otcommuniquc's werden bekroond, heeft haar scherpste pennen in beweging ge bracht om het Russische besluit-ironisch af te straffen. Het links-socialistische blad „Franc- Tireur" zegt, da' deze stunt mogelijk in de communistische landen succes zal hebben, maar niet in het Westen. Zolang de Sovjet- Unie het totale effect:ef van haar strijd macht niet bekend maakt, wil het blad voorlopig maar aannemen, dat de Russi sche strijdkrachten nog steeds de sterkste ter wereld blijven. Ook het rechts-socialistische „Combat" spreekt van propaganda. Het blad ziet ver der in de maatregel een aanpassing aan de eisen van 'n atoomoorlog. Het zegt, dat de Russen beter op zouden kunnen houden met ongepaste middelen in Afrika en Azië te ageren, wanneer zij werkelijk een bewvis van hun goede wil wensen te geven. Het blad noemt de reis van Mollet een bezoek zonder illusies aan het land van de illu sionisten. De rooms-katholieke „Figaro" wijst op d? economische voordelen van het besluit: het Kremlin ontlast enerzijds zijn militaire budget, wint anderzijds arbeidskrachten voor zijn industrie. De werkelijke beteke nis van het besluit blijft echter op het ter rein van de propaganda liggen, zolang de Russen geen effectieve controle op hun be wapening aanvaarden. De conservatieve „Aurore" die het daar mee geheel eens blijkt te zijn. wijst nog even op het besluit om binnen achttien maanden de Russische concentratiekampen te sluiten. Het blad zegt, dat de slacht offers van de politiestaat nog anderhalf jaar zullen moeten wachten, eer zij verlost zullen worden, maar dat er helaas velen onder hen zullen zijn, die „de slechte smaak" zullen hebben niet op de admini stratieve uitwerking van het besluit te wachten en voor de inwerkingtreding naar een betere wereld te vertrekken. De Franse pers is dus kennelijk vastbe sloten zich geen rad voor de ogen te laten draaien tijdens het bezoek van Mollet en Pineau, dat overigens een week van rust op het parlementaire thuisfront zal bren gen, tijdens welke Mendès-France als premier zal optreden. De parlementaire wapenstilstand duurt tot maandag en dan gaat het er weer op los. Drie grote debatten wachten de Assemble: over Noord-Afrika, Euratom en het financieel-economiso* e beleid. veel ophef over de vrede, doch ik heb vele bewijzen gevonden, dat zij al het mogelijke in het werk stellen om hun eigen militaire macht op een zo hoog mogelijk peil te bren gen. In het gehele communistische blok wordt deze modernisatie en opbouw door gevoerd". Admiraal Radford legde, samen met minister van Defensie Wilson, getui genis af voor de commissie voor buiten landse aangelegenheden van de Senaat ten gunste van het programma voor buiten landse hulpverlening. De admiraal zei enige ernstige problemen van fundamentele aard te hebben aangetroffen in de NAVO. „De Europese landen zoeken leiding bij het zoe ken naar de richting waarin hun defensie moet worden ontwikkeld. Ik ben ervan overtuigd dat wij deze landen door ons voorbeeld krachtig leiding moeten geven", aldus Radford. Maandag daalden de koersen op de New Y"orkse effectenbeurs sterk, nadat het be richt was ontvangen, dat de Sovjet-Unie haar strijdkrachten zou gaan verminderen. De verkopen namen toe en de koersen van vooraanstaande aandelen daalden met een tot vijf dollar. In het Londense Hyde Park hebben meer dan tweeduizend le den van de Ambulan cebrigade van St. Jan gedefileerd voor prin ses Margaret en de ■Iartsbisschop van Can terbury, dr. Geoffrey Fisher. De prinses nam de „wapen schouw" af in haar functie van comman der-in-chief van de zadettenbrigade van St. Jan. Zij was bij deze gelegenheid ge stoken in het passen de uniform en vormde met de stijlvolle bis schop wel een bijzon der gewaardeerd ob ject voor de altijd op nieuwe aanblikken belust zijnde fotogra- WASHINGTON (Reuter) Twintig In donesische autoriteiten en journalisten maandag in Washington aangekomen. Zij behoren tot het gezelschap van president Sukarno, wiens staatsbezoek aan de Ver enigde Staten woensdag zal beginnen. Vol gens ambtenaren in Washington is maar zelden in de geschiedenis van Washington een ceremoniële ontvangst voorbereid voor een buitenlands bezoeker, zoals die thans het Indonesische staatshoofd wacht. Voor niemand is de „rode loper" dikker en zachter dan voor president Sukarno. Het officiële vliegtuig van president Eisenhower, de „Columbine", zal Sukaino opwachten in Honolulu en hem vanclaai, getooid met de standaards, naar het vlieg veld van Washington brengen. Daar zal hij en zijn gezelschap van vijftien autoriteiten, politici en hoge officieren, met volledig militair eerbetoon worden verwelkomd door vice-president Nixon, minister Dulles en de voorzitter van de commissie van stafchefs, admiraal Arthur Radford. Reeds maandag werd begonnen met het oprichten van tribunes en vlaggemasten langs de route naar het Witte Huis, waar president Sukarno de lunch zal gebruiken met president Eisenhower. Deze voorbe reidingen zijn uitgebreider dan gewoonlijk. Maar belangrijker nog is het feit, dat pre sident Eisenhower een uitnodiging heeft aanvaard om aan te zitten aan een diner, dat president Sukarno vrijdag zal aanbie den. Het zal de eerste keer zijn, dat Eisen hower een diner in een ambassade bijwoont sinds zijn hartaanval in september van het vorige jaar. Het staatsbezoek, dat twee en een halve dag zal duren, is geheel formeel. Het zal bestaan uit het bijwonen van plechtigheden en het bekijken van bezienswaardigheden. Bezorgd Toch wordt in Washington in gewoonlijk goed ingelichte kringen de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, Ruslan Ab- dulgani, tijdens gesprekken met Ameri kaanse autoriteiten steun zal zoeken voor de Indonesische eis inzake Nieuw-Guinea. Het is mogelijk, dat president Sukarno zelf deze en andere kwesties ter sprake zal brengen in zijn rode tot de nationale pers vereniging op vrijdag. Hij zal ook een ge zamenlijke vergadering van beide huizen van het congres toespreken. Mordechai Oren, een Israëlische socialis tische leider, die in 1953 in Tsjechoslowa- kije tot vijftien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld op beschuldiging van spionage, is vrij gelaten en uitgewezen. We zien hem op deze telefoto bij zijn aankomst in Ziirich waar hij direct door journalisten werd geïnterviewd. Nederlandse autoriteiten in Washington slaan de voorbereidingen vooi het bezoek met enige bezorgdheid gade. Zij achten het niet onmogelijk, dat de Indonesische leiders van de gelegenheid gebruik zullen maken om anti-Nederlandse propaganda te gaan voeren. Na het vertrek uit Washington zal pre sident Sukarno, die nog niet eerder in een Westers land is geweest, en zijn gezelschap een reis van twee weken door de Verenigde Staten maken, waarna hij naar Canada zal vertrekken voor het tweede deel van zijn wereldreis. Ui(nodiging aan Moskou DJAKARTA (ANP) Indonesië zal waarschijnlijk de Sovjet-Unie uitnodigen binnenkort een parlementaire missie naar Djakarta te zenden, aldus heeft de corres pondent van het ANP te Djakarta in par lementaire kringen vernomen. Maandag is de voorzitter van het Indonesische parle ment, dr. Sartono, vergezeld door drie par lementariërs, op uitnodiging van de Rus sische regering voor een bezoek van twee weken naar Moskou vertrokken. Deze reis gaat vooraf aan een bezoek van een Indo nesische parlementaire missie aan Rusland in oktober van dit jaar. Het parlement beeft voorts uitnodigingen ontvangen missies te zenden naar Polen. Tsjechoslowakiie en Peking-China. Op dc terugreis zal de missie-Sartono korte be zoeken brengen aan Warschau en Praag. RABAT (Reuter) De vijftienduizend manschappen van het koninklijke Marok kaanse leger hebben maandag te Rabat voor de sultan Ben Joessef geparadeerd. De dertien bataljons hebben hun Franse kader behouden. Het pas gevormde leger werd door een talrijk publiek uitbundig toegejuicht. Er waren twee bataljons in fanterie uit de vroegere Spaanse zone. een heden pantserwagens, cavalerie, artillerie en ondersteuningseenheden. De parade werd geleid door stafchef prins Moulay Hassan, de troonopvolger. Zes Marokkaanse soldaten en een Franse sergeant zijn zaterdag uit de wachtkamer van een militaire academie nabij Fez ver dwenen. Nabij het wachtlokaal zijn de sporen van een vrachtwagen gevonden. Dr. Abdelkrim Khatib, een bekende chi rurg uit Casablanca die volgens de nationa listische „Istiqlal":partij de stafchef van het „Marokkaanse bevrijdingsleger" is. verklaarde, dat het bevrijdingsleger dat buiten de stad bivakkeerde niet aan de pa- 1 rade heeft deelgenomen, omdat het zi.jn zending pas zal hebben volbracht als ge- heel Noord-Afrika. Algerije incluis, onaf hankelijk geworden zal zijn. Dr. Khatib is wel met een aantal andere leiders van het bevrijdingsleger getuige van de parade ge- j weest. Zijn verklaring heeft opzien ge baard. Men vermoedt, dat de leiders het bevrijdingsleger voorlopig in een soort se- mi-illegaliteit willen houden. Het konin klijke leger bestaat in hoofdzaak uit Ber bers, het bevrijdingsleger voornamelijk uit Arabieren. Gevechten Nadat opstandelingen in de Algerijnse provincie Oran een convooi van vijf tank wagens hadden aangevallen, hebben Fran se troepen bij tegenacties twintig opstan delingen gedood. Vier ontvoerde chauf feurs werden bevrijd. Na een mislukte aanslag op de burgemeester van Rivet bij Algiers hebben Franse troepen die per he likopter aangevoerd waren, achttien op standelingen gedood. De gouverneur van de provincie Oran heeft meegedeeld dat er sedert 7 mei honderd boerderijen door de opstandelingen verwoest of verbrand zijn. Generaal Noiret heeft een strenge straf in het vooruitzicht gesteld voor Europea nen die zonder vergunning in het bezit van wapens zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Comtesse Diane: De jeugd duurt heel wat langer dan jongelieden menen. PARIJS (Reuter-UP). - Premier Mollet van Frankrijk en zijn minister van Buiten landse Zaken Pineau zijn uit Parijs naar Moskou vertrokken, waar zij morgen be sprekingen met de Sovjet-Russische lei ders zullen beginnen. Onder de vijftig passagiers, die in het vliegtuig naar Mos kou meereizen, bevinden zich mevrouw Pineau, de Rusische ambassadeur te Parijs Vinogradov, de secretaris-generaal van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken Massigli en vijftien journalisten. Tijdens de afwezigheid van Mollet is de leiding van de regering in handen van Mendès France. Mollet en Pineau zullen vanavond een ontmoeting hebben met de Rusische pre mier Boelganin en diens minister van Bui tenlandse Zaken Molotof. Maarschalk Boelganin heeft in een on derhoud met het Franse blad „Le Monde verklaard dat de vooruitzichten op een verbetering in de Frans-Russische betrek kingen gunstig zijn. Een verslag van dit onderhoud werd gegeven over radio-Mos kou. Steun? Waarnemers in Moskou zien in Boelga- nins verklaring een belofte van Russische steun aan de huidige Franse politiek in Noord-Afrika. In de afgelopen herfst stem de de Sovjet-Unie in de UNO voor opne ming van de kwestie-AIgerije op de agen da van de Algemene Vergadering. Dat was voor de toenmalige Franse premier Faure. aanleiding zijn bezoek aan Moskou uit te stellen. In het gesprek met de correspon dent van „Le Monde" verklaarde Boelga nin. dat de Sovjet-Unie begrijpt dat het Algerijnse vraagstuk zeer ingewikkeld is. doch dat zij ervan overtuigd is dat met vreedzame middelen een oplossing gevon den zal kunnen worden. ..Het probleem der ontwapening is op het ogenblik een wereldvraagstuk van de eer ste orde. welks oplossing geen uitstel ge doogt". ..Er bestaat geen rechtvaardiging voor het afhankelijk stellen van de oplos sing van dit op zich reeds zo moeilijke probleem van de oplossing voor andere, nog hangende internationale problemen, met name het Duitse probleem". Verschillende sociale stelsels en regimes dienen verder te gaan dan vreedzame co-existenlie en beho ren'de onderlinge betrekkingen, het weder zijds vertrouwen en de samenwerking te ,-orheteren. aldus Boelganin. Koningin Juliana heeft maandag een werkbezoek gebracht aav. het ontwikke lingsgebied van Noord-Limburg en het ge bied in de Roerstreek rond de Beatrix- mijn. Allereerst werd een bezoek gebracht aan een verzorgingshuis in Ottersum, dat ressorteert onder de Stichting tot Bevorde ring en Behartiging van de Internaatsver zorging van R.-K. geestelijk gestoorden. Vervolgens werd het kasteel Well onder de gemeente Bergen bezocht, waar het Vor mingscentrum voor Noord-Limburg is on dergebracht. Na de lunch in de Reuverse huishoudschool volgde een bezoek aan de Roerstreek met de in aanbouw zijnde Bea- trix-mijn, waar de vorstin enkele in vol ledig bedrijf zijnde boortorens bezichtigde. Na een rondrit door Vlodorp, Posterholt en Sint Odiliënberg werd op het gemeente huis te Melick een bespreking gehouden met vertegenwoordigers van het godsdien stige, culturele en maatschappelijke leven in de nieuwe mijnstreek. In de loop van de avond hebben de beide koninklijke muziekverenigingen van Maas tricht, de „Koninklijke Harmonie" en de Koninklijke Zangvereniging „Maastreech- ler Staar" aan Koningin Juliana een sere nade gebracht. Voor deze avondhulde be stond van de zijde van het Maastrichtse publiek grote belangstelling. De Konink lijke Harmonie, die het Wilhelmus speelde en daarna enkele feestmarsen ten gehore bracht, werd gevolgd door de Maastreech- ter Staar, die enkele liederen uit haar pro gram voor de Koningin zong. De vorstin was bij deze hulde op het grote bordes van het Gouvernementspaleis vergezeld door de commissaris der Koningin met echtgenote, de burgemeester van Maastricht en de fa milie Houben en de leden van haa~ gevolg. Bedrijfsleider bewusteloos geslagen en 2100 gulden gestolen Twee onbekende jongemannen van onge veer vijfentwintig jaar hebben maandag avond omstreeks kwart over tien de be drijfsleider van de Cineac aan het Damrak te Amsterdam, de 35-jarige P. W„ die in zijn kantoor bezig was de recette van die dag na te tellen, overvallen en beroofd. Zij namen 2100 gulden, hoofdzakelijk in kleine coupures mee. De indringers waren volgens de beschrij vingen van de bedrijfsleider Amerikaans gekleed. Hij kon echter maar een vaag sig nalement van de twee overvallers geven. Een was blond, de ander bruin, en beiden droegen weekend-shirts in felle tinten. De overval is zeer snel in zijn werk ge gaan. Een van de jongemannen heeft direct na zijn binnenkomst de bedrijfsleider met een vuistslag bewusteloos geslagen. Toen deze na enkele minuten, weer bij kwam, was het geld verdwenen. Men heeft de indruk dat de indringers goed op de hoogte waren van de gang van zaken in dit theater. De kamer van de be drijfsleider bevindt zich aan de trap van het balcon naar de uitgang-Damrak. Ver moed wordt dat de overvallers eerst nor maal een plaats op het balcon hebben ge zocht, daar het tijdstip hebben afgewacht waarop de recette bij de bedrijfsleider wordt gebracht en toen hun slag sloegen. De recherche van het bureau Warmoes straat heeft de zaak in onderzoek. DE BILT, dinsdag 10 uur: Nadat maan dag een koufront van een oude Oceaande pressie op de Noordelijke IJszee ons land vrijwel zender neerslag was gepasseerd, klaarde het in de daaropvolgende nacht op, terwijl dc wind ging liggen. Als gevolg daarvan kon een sterke temperatuurdaling optreden, waarbij in De Bilt een tempera tuur van slechts een graad boven het vries punt werd bereikt. De rug van hoge druk, die deze opklaringen veroorzaakt, wordt gevolgd door het frontenstelsel van een nieuwe depressie, die maandag bij IJsland tot ontwikkeling kwam, deze zeer actieve storing trekt naar het oosten en het bege leidende frontensysteem zal ons land in de komende verwachtingsperiode passe ren, waarbij enige regen verwacht mag worden. De wind zal uit westelijke richtin gen aanwakkeren. Vannacht wordt het minder koud. Morgen overdag daarente gen kouder dan vandaag. ADVERTENTIE BARTELJÖRISSTR.'HAARLEM - TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM - TEL 717162 VIITBLAZERS in kleuren 45.— (van hedenmorgen 7 uur) Weers- toestand c Co - c ■0= -SdU S r c JC 'jjj c-2 o •C o a c m e> Sü'S zB Stockholm onbewolkt wnw 17 0,5 Oslo zwaar bew. wzw 14 0 Kopenhagen zwaar bew. w 13 1 Aberdeen zwaar bew. zo 16 0,2 Londen half bew. wnw 18 0 Amsterdam licht bew. wzw 16 0 Parijs geheel bew. ono 20 0 Bordeaux onbewolkt n 22 0 Grenoble onbewolkt zw 10 0 Nice zwaar bew. nw 21 0 Berlijn licht bew. wnw 19 0,4 Frankfort zwaar bew. nno 19 0,1 München zwaar bew. zw 16 0 Zürich regenbui windst. 16 0 Genève licht bew. windst. 18 0 Locarno zwaar bew. windst. 22 0 Wenen onbewolkt wnw 18 0 Innsbruck zwaar bew. windst. 16 0 Rome nevel no 23 7 Ajaccio zwaar bew. ono 22 0 Mallorca onbewolkt windst. 23 0 temp. 7 uur Den Helder licht bew. wnw 10 0,1 Ypen burg zwaar bew. zw. w 10 0,1 Vlissingen zwaar bew. wnw 10 0,1 Eelae licht bew. zw. w 8 0,1 De Bilt mist wzw 6 0,1 Twente licht bew. wzw 7 2 Eindhoven mist windst. 5 0,1 Vlv. Z.-Limb, dichte mist windst. 8 0,1 Neerslag laatste 24 uur. VN t «mr> TOroCOCC KOUDER OVERDAG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dins dagavond tot woensdagavond opge maakt om 11.15 uur: Toenemende bewolking met tijdelijk enige regen, later van het noordwesten uit opklaringen. Tot vrij krachtig of krachtig toenemende wind tussen zuidwest en noordwest. Minder koude nacht, maar morgen overdag kouder dan vandaag 16 mei Zon op 4.47 uur, onder 20.31 uur. Maan op 11.11 uur. onder 0.59 uur. Maanstanden 17 mei 6.15 uur: eerste kwartier 24 mei 16.26 uur: volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 15 mei Hoog water: 6.57 en 19.29 uur. Laag water: 2.33 en 15.00 uur. Woensdag 16 mei Hoog water: 7.53 en 20.30 uur. Laag water: 3.25 en 15.55 uur. mtXXXXXXOXmrovam <xxxccooncom y/yvyvyyvvvvvyyy

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1