Endocil Aantal arbeidsplaatsen neemt meer toe dan beroepsbevolking Kennismaking met moderne Roemeense muziek PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR Wereldnieuws J zo 2 Analyse van de arbeidsmarkt Ook ouderen krijgen weer een kans De radio geeft woensdag Schuldig, maar geen straf Studiebeurs voor India Kapitein drie weken geschorst Examens NAVO-Kanaalcomité was in Den Haag bijeen Oecumenische Raad van Kerken tien jaar Lijdt niet langer ló Uet ATOOM- AFVAL DINSDAG 15 MEI 1956 De uitbreiding van de werkgelegenheid in 1955 overtrof verre de aanwas van de be roepsbevolking, waardoor een zeer laag peil van de werkloosheid werd bereikt. Veel ouderen, minder-validen en zelfs minder geschikten konden in het produktieproces worden opgenomen. Door de ontstane spanningen werd het accent verlegd van de vraag, hoe de werkgelegenheid uit te breiden teneinde de werkloosheid te vermin deren, naar de problemen, welke de nog steeds toenemende werkgelegenheid bij de huidige omvang van de werkloosheid aan de arbeidsvoorziening stelt. Aldus blijkt uit de zojuist verschenen arbeidsmarktbeschrijving over 1955, welke beschrijving elk jaar door de Directie voor de Arbeidsvoorziening wordt samengesteld. ADVERTENTIE De mannelijke beroepsbevolking nam van 1954 op 1955 toe met 32.000 tot 3.146.000. In 1956 wordt eenzelfde toeneming verwacht. In de drie noordelijke provincies en in Zeeland nam de beroepsbevolking weinig of niet toe, doordat het geboorte-overschot nagenoeg geheel wordt gecompenseerd door het vertrekoverschot. In Noord-Brabant en Limburg daarentegen nam de beroepsbe volking zowel in absolute zin als relatief sterk toe door de hoge geboortecijfers in deze provincies. In Limburg is daarnaast sprake van een belangrijk vestigingsover schot, evenals in Overijsel en Zuid-Holland, hetgeen in laatstgenoemde provincie een compensatie vormt voor het vrij lage ge boorte-overschot. De omvang van de vrouwelijke beroeps bevolking bedroeg in 1955 naar schatting rond 989.000. In 1956 wordt een uitbreiding met ongeveer 15.000 verwacht. Onder invloed van de gunstige conjunc tuur breidde de werkgelegenheid in 1955 zich uit met rond 53.000 arbeidsplaatsen voor mannen en 19.000 voor vrouwen. Van de totale gemiddelde werkgelegenheid in 1955 van 4.081.000 arbeidsplaatsen bleek 43 percent in de nijverheid te liggen, 13 percent in de land- en tuinbouw en de visserij en 44 percent in de dienstensector, met inbegrip van het overheidsapparaat. Aannemende dat de gunstige conjunctuur zal aanhouden, wordt voor 1956 een toene ming geraamd van het aantal arbeidsplaat sen met 52.000, waarvan 37.000 voor man nen en 15.000 voor vrouwen. Zowel de toe neming in 1955 als de verwachte stijging van 1956 zouden bij voldoende aanbod van arbeidskrachten veel groter geweest zijn. De verwachte stijging van de werkgelegen heid in 1956 zal vooral in de nijverheid op treden, waarbij de metaalnijverheid, de bouwnijverheid, de voedings- en genot middelenindustrie en de kleding- en reini gingsindustrie de voornaamste plaats inne men. Ook in de dienstensector mag een be langrijke uitbreiding van de werkgelegen heid worden verwacht, welke zich voorna melijk zal voordoen in de verkeerssector en de handel. In de landbouw daarentegen zal onder invloed van de toenemende mecha nisatie en rationalisatie de werkgelegenheid dalen. De verwachte uitbreiding van de werk gelegenheid zal het grootst zijn in de pro vincies Zuid-Holland, Noord-Brabant, Gel derland, Noordholland en Limburg. De arbeidsmarkt Alleen in Zeeland wordt door de terug gang van de werkgelegenheid in de nijver heid en de landbouw een vermindering van het totaal aantal arbeidsplaatsen ver wacht. Werkloosheid De werkloosheid vertoonde sedert 1952 een vrijwel constante daling, als gevolg ADVERTENTIE GabaHSie reneniassen v.a. 79.50 Gen. Cronjéstraat 40-44 - Tel. 15458 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.40 Amusementsmuziek. 10.06 Platen. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Platen. 11.10 De mens wikt, hoorspel. 12.10 Lichte muziek. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pianoduo. 12.53 Stenen voor Den Hoorn, reportage. 13.00 Nieuws. 13.15 Hollandse liedjes. 13.35 Platen. 15.00 Fluit, viool, cello en klavecimbel. 15.30 Platen. 15.40 Meisjeskoor. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Orgel. 18.15 Spectrum voor het Christe lijk Organisatie- en Verenigingsleven. 18.30 R.V.U.: Wat er vast zit aan ziekenhuis opname, door mevr. Dr. E. Pereirad' Oli- veira. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Nederlandse volksliederen. 19.30 Buiten lands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Kamerorkest en solist. 21.20 Nieuws rondom het nieuws, causerie. 21.40 Promenade-orkest en solist. 22.10 Interna tionaal evangelisch commentaar. 22.20 Pla ten. 22.30 Vocaal ensemble. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.20—24.00 Platen. HILVERSUM I, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.35 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de huisvrouw. 11.00 R.V.U.: Prof. Dr. F. E. S van Thienen: Costuum en stijl. 11.30 Gevarieerd programma. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoon- stlelingsagenda. 13.18 Dansmuziek. 13.45 Me dische kroniek. 13.55 Platen. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Residentie orkest. 17.00 Orgel. 17.25 Platen. 17.50 Rege ringsuitzending: Verklaring en toelichting: 1. Is bestrijding van de zilvermeeuw noodzake lijk? 2. Vlaggetjesdag 1956. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 18.25 Actualiteiten. 18.35 Lichte muziek. 18.55 Voor de jeugd. 19.05 Platen. 19.25 Nelis Volle Vaart. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door, commentaar. 20.15 Leert uw landgenoten kennen, klankbeeld. 20.40 Pla ten. 21.15 Moany's jongen huilt niet. 21.45 Operaconcert. 22.45 Tussen mens en nevel vlek, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialis tisch nieuws in Esperanto. 23.2024.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V., K.R.O.) 17.0017.30 Voor de kinderen. 20.00 Katho liek nieuws. 20.10 Wie is wie, blijspel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Mozartprogramma. 14.00 Schoolradio. 16.02 Platen. 16.30 Amuse mentsmuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Kamer orkest, koren en solist. 18.30 Voor de solda ten. 19.00 Nieuws. 19.40 Omroepkoor. 20.00 Hoorspel. 21.30 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Schumann-cyclus. 22.5523.00 Nieuws. van een omslag in de wereldconjunctuur. Reeds in 1953 ontstonden daardoor span ningen op de arbeidsmarkt, welke sedert dien voortdurend zijn toegenomen, zodat in 1954 en 1955 van ernstige tekorten aan arbeidskrachten sprake was. De gunstige zijde van het algemeen gro te personeelsgebrek is, dat ook oudere ar beidskrachten weer in het arbeidsproces konden worden opgenomen, zodat de werkloosheid van deze groep aanzienlijk terugliep. In vergelijking met november 1952 was de geregistreerde arbeidsreserve van mannen van 40 jaar en ouder in no vember 1955 ruim 35.000 lager. In 1955 bedroeg de gemiddelde geregistreerde ar beidsreserve van mannen met inbegrip van de personen geplaatst op aanvullende werken, rond 49.000. Voor 1956 wordt op grond van de ver wachte ontwikkeling van de beroepsbevol king en de werkgelegenheid de omvang van de gemiddelde geregistreerde arbeids reserve geraamd op rond 45.000. De sterke groei van de werkgelegenheid deed de omvang van de arbeidersover schotten aanzienlijk teruglopen, namelijk van 15.000 in 1954 tot 8.000 in 1955. Voor 1956 wordt een verdere teruggang ver wacht tot gemiddeld 7.000. De overschot ten komen voornamelijk voor onder grond werkers, landarbeiders en kantoorbedien den, die ouder zijn dan 40 jaar. De over schotten zijn veruit het grootst in de ra yons Emmen, Stadskanaal en Winschoten, Hoogeveen, Drachten en Dokkum. De tekorten aan mannelijke arbeids krachten liepen op van 43.000 in 1954 tot rond 56.000 in 1955. Voor 1956 wordt een zelfde tekort verwacht. De tekorten liggen voor 55 percent in de hogere beroepen- klassen, vooral wat de metaalvakarbeiders en bouwvakarbeiders betreft. De grootste tekorten bestaan in de rayons Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Utrecht, Dor drecht, Slikkerveer, Eindhoven, Groningen, Heerlen en Sittard. Het tekort aanvrouwelijke arbeidskrach ten wordt geraamd op rond 28.000, hetgeen ten opzichte van 1954 een stijging beteken de van rond 3.000. Bijna de helft van het tekort bestaat uit huishoudelijk personeel en arbeidsters voor de confectiefabrieken. De tekorten bestaan vooral in de provin cies Noord- en Zuid-Holland, Noord-Bra bant, Limburg, Gelderland en Overijsel. De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam is van mening dat de stranding van het 7328 brt. metende motorschip „Prins Willem van Oranje" uit Rotterdam op 14 october 1955 op de St. Lawrence Ri vier bij Montreal mede te wijten is aan de schuld van de kapitein, de heer W. K., doch dat deze niet behoeft te worden ge straft. Deze uitspraak is overeenkomstig het oordeel van de inspecteur-generaal voor de Scheepvaart. Het schip, dat geladen was met stuk goed en 49 passagiers aan boord had, kon na de stranding aanvankelijk niet vlot komen, zelfs niet met behulp van sleep boten. Pas nadat 500 ton bunkerolie was gelost en ankers waren uitgebracht door een bergingsvaartuig, gelukte het op 16 october het schip vlot te brengen. Hoewel het bij onderzoek te Montreal geen water bleek te maken, constateerde een duiker dat de bodem ernstig was beschadigd. De raad zegt van mening te zijn, dat de kapitein te snel heeft gevaren en daarbij een niet gerechtvaardigde haast-heeft ge toond. De raad neemt in aanmerking, dat de gezagvoerder na een vermoeiende zee reis 18 uur lang met loodsen op de brug heeft gestaan, zodat het volgens de raad verklaarbaar is, dat hij tenslotte de navi gatie meer dan te voren aan anderen heeft overgelaten. De regering van India heeft een studie beurs ter beschikking gesteld van een Ne derlandse student voor studie aan een universiteit in India voor het cursusjaar 1956—1957. De beurs is bestemd voor personen, die tenminste het kandidaatsexamen hebben afgelegd. Degenen, die wijsbegeerte, ge schiedenis. taal en cultuur van India stu deren, genieten de voorkeur, maar ook studenten in andere studierichtingen, voor wie een studieverblijf in India van belang is, kunnen een aanvrage indienen. De beurs kan voor een periode van 2 jaren worden toegekend. Gegadigden dienen zich voor 31 mei 1956 te richten tot de afdeling Hoger Onderwijs en Wetenschappen van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Nieuwe Uitleg 1, te 's-Gravenhage. Hormooncrême ontsluiert de schoonhuid van uw huid Endocil, de nieuwe, hormoonhou- dende crème, ontsluiert de schoon heid van uw huid. Het in Endocil aanwezige hormoon maakt uw huid weer gaaf, zacht, mooi. Reeds na 3 weken kunt u de verbetering con stateren. Gebruik Endocil ook als basis voor make-up of poeder. hormooncrême van Organon Per tube 2.90 De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam is van oordeel dat de stranding van het 500 brt. metende motorschip „Arc- turus" op 16 juni 1955 op de kust van Ilha de Maio op de Kaap Verdische Eilanden het gevolg is van navigatiefouten van de gezagvoerder; de 42-jarige T. W. uit Delf zijl. De raad straft daarom de kapitein door hem de bevoegdheid om als kapitein te varen op zeeschepen te ontnemen voor de tijd van drie weken. De raad acht de eveneens als betrokkene bij deze stranding gehoorde stuurman, de 24-jarige G. A. uit Anna Jacobapolder, niet schuldig aan het vastlopen, omdat deze geheel heeft vertrouwd op hem door de kapitein verstrekte gegevens. Hij wordt derhalve niet gestraft. Pas op 6 juli, nadat een deel van de lading stukgoederen was gelost, is het ge lukt met behulp van twee sleepboten het schip vlot te brengen. Het had een lek in een der tanks. Utrecht. Doctoraal examen Spaanse Taal- ,en Letterkunde: mevrouw L. C. Schol Van 'der Veer, Breukelen. Kandidaatsexamen Rechten: S. Patijn. Den Haag: A. Oltmans, Utrecht; J. A. M. Kraykamp, Utrecht. Semi- artsexamen: O. P. van Bijsterveld, Utrecht; A. J. Ritsma, Utrecht; A. Samson. Zeist. Arts examen: J. G. M. van de Heijden, Eindho ven: J. A. M. Lieshout, Montfoort; M. E. van de Steen, Amsterdam; H. Tavenier, Harder wijk. De heer P. G. W. J. van Oordt is ge promoveerd tot doctor in de Geneeskunde, op een proefschrift getiteld: „Regulation of the Spermatogenetic Cycle in the Common Frog, Rana Temporaria". Promotor was prof. dr. G. J. van Oordt. De Roemeense muziekgeschiedenis begint laat, pas met de stichting van het conser vatorium te Boekarest in 1864, later dus dan bijvoorbeeld in Rusland of Tsjechoslo- wakije, die in Glinka en Smetana twee grote figuren hebben gehad, die op de ont wikkeling van een nationale stijl aanstuur den. Bovendien heeft Roemenië in het ge heel geen contact met het westen gekend, wederom in tegenstelling tot de andere Slavische landen: Glinka, Smetana, Dvorak, Liszt hebben hun opleiding in Oostenrijk, Duitsland of Frankrijk genoten en zo doende een synthese tussen de Europese toonkunst en de volksmuziek van hun eigen land nagestreefd. Roemeense compo nisten die, zoals Georges Enesco, wel de weg naar het buitenland vonden, bleven daar en oefenden geen invloed uit op de ontwikkeling der inheemse toonkunst. Men was dus van het begin af aangewezen op de onmetelijke schatten der volksmuziek, die alleen het klankmateriaal moest leve ren, waarmee de Roemeense componist werkte. Aldus werd ons verteld aan het begin van een concert, dat zaterdagavond werd gegeven in de aula van het Stedelijk Museum te Amsterdam onder auspiciën van het Comité NederlandRoemenië. Het kan een onschatbaar voordeel zijn om zonder de belasting van een langdurige en roemrijke traditie te werken, men kan met de "frisse moed van een pionier op ont dekkingen uitgaan. Het zal echter moeilijk zijn om zonder een grondige kennis der compositietechniek volksmuziek te trans formeren in kunstmuziek. Want er bestaat, zoals de inleider uitdrukkelijk betoogde, verschil tussen beide categorieën: men ver wacht van de scheppende werkzaamheid van de componist, dat hij het materiaal een gedaanteverandering doet ondergaan, die aan het oorspronkelijke gegeven iets we zenlijks toevoegt. Dit kan uiteraard op ver schillende manieren gebeuren, de meta morfose zelf is een onmisbare factor, ja, in feite het meest wezenlijke en beslissende in het creatieve proces, dat van folkloris tische gegevens een kunstwerk maakt. Tij dens dit concert heeft men kunnen luiste ren naar vier werken van vier componis ten. Het klinkende resultaat bleef echter teleurstellend. Er heerst in de uitingen der Roemeense musici een zekere tweeslachtig heid. Men is, door gebrek aan techniek en werkdiscipline, ergens halverwege blijven steken tussen de simpele bewerking van autochthone liederen en dansen en de transformatie van deze melodieën tot een zelfstandig kunstwerk. Geheel zonder enige oriëntatie kon men het onmogelijk stellen en zo is er een stijlgemiddelde ontstaan, dat een soort snijpunt vormt tussen Dvorak en Smetana aan de ene en Janatsjek en Bar- tók aan de andere kant. Het constructieve vermogen der Slavi sche toondichters is nooit bijzonder groot geweest. De Roemenen vormen geen uit zondering op deze regel. Ex strijkkwartet opus 4 van Michel G. Andrico is rapsodisch van bouw, het verbrokkelt en is al te breedsprakig voor wat de componist heeft te zeggen. Het strijkkwartet van Martian Negrea toont een bewuster streven om volksmuziek in kunstmuziek te transfor meren, maar hier is de afhankelijkheid van Liszt en Smetana al te duidelijk en ook zijn de afmetingen buitenissig in verhou ding tot de inhoud. Een sonatina voor viool en piano van Eisikovits Mihaly slaat een modernere toon aan, maar hier is de twee slachtigheid bijzonder duidelijk: plotseling slaat het idioom om in een uiterst simpele tonaliteit. Een suite nr. 2 voor viool en piano van Ludovic Feldman, niet veel .ïeer dan een bewerking van acht liederen en dansen, maakte nog de sympathiekste in druk, omdat de componist hier het dichtst bij de bronnen der volksmuziek was geble ven. Alleen een con-sordinofragment bleek een betreurenswaardige afdwaling in de sfeer van de cafémuziek. Men heeft het gevoel, dat Roemenië zijn eigen weg, uitgaande van zijn rijk bezit aan muzikale folklore, nog moet vinden, dat men ginds nu nog tussen romantiek en moderne klanktaal heen en weer schom melt, zonder definitieve keuze. Het Ra- phael-kwartet, dat de beide strijkkwartet ten vertolkte, gaf verre van onberispelijke uitvoeringen. Zuiverheid en gaafheid van intonatie en samenspel lieten nog veel te wensen. Lorenzo Pappolo (viool) en Sas Bunge (piano) waren beter op dreef, al greep laatstgenoemde wat al te fors in de snaren. Een blijkbaar in gunstige zin be vooroordeeld publiek heeft de uitvoerenden geestdriftig gehuldigd. AD INTERIM. Maandag heeft het Kanaalcomité van de Noordatlantische Verdragsorganisatie, dat te Londen zetelt, op uitnodiging en onder voorzitterschap van de chef van de Neder landse marinestaf, vice-admiraal Propper, in de Lairessezaal in het Binnenhof te 's-Gravenhage vergaderd. Het comité, dat werd ingesteld in 1952, bestaat uit de chefs van de marinestaven \an Nederland, België (commandeur Ro bins), Groot-Brittannië (luitenant-admi raal graaf Mountbatten of Burma), en Frankrijk (luitenant-admiraal Nomy). Het staat rechtstreeks onder de „standing group", het hoogste militaire NAVO-or- gaan, evenals SACEUR, het NAVO opper bevel in Europa generaal Gruenther en SACLANT, het NAVO opperbevel in het gebied van de Noordatlantische Oceaan luitenant-admiraal Wright Het Kanaalcomité bepaalt het maritieme beleid in het Kanaal en de Noordzee. Voor de verdediging van de verbindingslijnen in dit gebied zijn de Britse admiraal Sir George Greasy en de Britse air-marshall Sir Bryan Reynolds verantwoordelijk, die in oorlogstijd en gedurende geallieerde oefeningen Nederlandse, Belgische, Franse en Britse strijdkrachten krijgen toegewe zen. De Nederlandse bijdrage omvat een aanzienlijk aantal escorte-vaartuigen, mij nenvegers en maritieme vliegtuigen. Admiraal Creasy en air-marshall Rey nolds namen eveneens aan de besprekin gen deel. Als waarnemers waren aanwezig de Franse vice-admiraal Sala, die tot SACEUR behoort, de Amerikaanse luite nant-admiraal Boone, opperbevelhebber van de Amerikaanse zeestrijdkrachten in de Middellandse Zee en het oostelijk deel van de Atlantische Oceaan, en air-commo dore Gething van het Britse ministerie van de Luchtmacht. MONUMENT VOOR DE NEDERLANDSE VROUW TIJDENS DE BEZETTING In een sobere plechtigheid heeft burge meester mr. H. A. M. T. Kolfschoten zon dag aan de Parklaan te Eindhoven een mo nument van de Larense beeldhouwer Willy Mignot onthuld, dat een hulde wil zijn aan de houding van de vrouw in de bezettings tijd. Plet minument een basreliëf is in opdracht van de stichting Bevrijdingsher denking Eindhoven vervaardigd. 33. Panda werd hoe langer hoe onge ruster, toen van Ekster maar kalmpjes bleef verzamelen. „Ik wil weg!", riep hij, „en als u niet gaat, ga ik alleen. U mag niet zomaar allerlei dingen uit dit huis weghalen, of u er nu voor betaalt of niet!" Rustig maar, jongske", zei van Ekster kalmerend, „we gaan nu". Hij wilde zijn verzamelkoffertje al sluiten, toen hij op eens nog iets zag, dat hij beslist wilde hebben. „Wat een alleraardigst stel thee mutsjes!", riep hij uit, ze weggrissend en er bankbiljetten voor in de plaats leggend. Maar oweehet waren geen theemutsen, doch slaapmutsen, die de hoofden dekten van Hap Hum en bediende Mo. Dit twee tal, dat naderbij was geslopen en de in dringers van achter de klapdeurtjes had beloerd, dook nu plotseling op. De bank biljetten, die van Ekster voor de slaap mutsen had verruild, sierden hun ver gramde hoofden. „Kwiekie Mo", riep Hap Hum, „maak grijpen nietswaardige dieven. Maak judo-knoopjes!" In Utrecht is zaterdag en zondag het tienjarig bestaan van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland herdacht met een conferentie, welke werd georgani seerd door de Raad in samenwerking met de theologische faculteit der rijksuniversi teit, te Utrecht. De voorzitter van de Oecumenische Raad, prof. dr. W. F. Dankbaar, herinnerde er in zijn openingsrede aan, dat de Oecumenische Raad op 8 augustus 1945 in het leven werd geroepen op initiatief van de Ned. Her vormde Kerk. De taak van de Raad is om de verhouding van de Nederlandse kerken onderling te bestuderen en zo mogelijk de eenheid der kerken te bevorderen. Niet alleen in de raad bestaat de moge lijkheid tot ontmoeting voor de verschil lende kerkgenootschappen, maar ook in de steeds talrijker wordende ox-ganen, die zijn ingesteld ter behandeling van speciale onderwerpen. Prof. Dankbaar constateerde, dat hoewel er op het gebied van samenwerking tussen de kerken nog veel in wording is, er vrij veel verschillen zijn in de wijze waarop deze samenwerking plaats vindt. Prof. dr. A. A. van Ruler, hoogleraar aan de Utrechtse universiteit, sprak vervolgens over de nauwe band, welke bestaat tussen de theologische faculteit der rijksuniversi teit te Utrecht en de raad. De secretaris-generaal van de Wereld raad van Kerken, dr. W. A. Visser 't Hooft, refereerde over het onderwerp „Brengt de oecumenische beweging de kerken in be weging?". Hij meende deze vraag bevesti gend te moeten beantwoorden aan de hand van een overzicht, dat hij gaf van de acti viteiten van de Wereldraad van Kerken op verschillend gebied. Zondagmorgen is in de Domkerk een oecumenische kerkdienst gehouden, waarin prof. dr. P. Boendermaker, Luthers hoog leraar te Amsterdam en prof. P. J. Jans, president van het Oud-katholiek Seminarie te Amersfoort, de liturgen waren. De oud voorzitter van de raad, prof. dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel, hield de pre dikatie in deze dienst, die ook werd bijge woond door Prinses Wilhelmina. Tijdens de conferentie, welke zondag middag werd gehouden, sprak prof. dr. J. C. Hoekendijk over „Uitgesteld jubeljaar" en dr. H. J. Heering over „Lustrum be tekent reiniging". Hereniging herdacht Ter herdenking van het feit, dat tien jaar geleden de Gereformeerde Kerken in Hersteld Verband zich met de Nederlands Hervormde Kerk hebben verenigd, is een bijzondere dienst gehouden in de Park- kerk te Amsterdam. In deze dienst gingen voor de 77-jarige dr. J. G. Geelkerken, emeritus-predikant, indertijd leider van de Gereformeerde ker ken in Hersteld Verband, en ds. M. Groe- nenberg, Ned. Hervormd predikant te Am sterdam. Dr. Geelkerken noemde de gebeurtenis van tien jaar geleden van groot belang, niet alleen omdat deze allereerst de her eniging was van twee volledige kerkfor- maties sinds de reformatie, maar ook om dat de hereniging tot stand was gekomen onder invloed van de oecumenische be weging over de gehele wereld. Namens de Generale Synode der Neder lands Hervormde Kerk woonde ds. W. A. Zijdner, die tijdens de hereniging van beide kerkformaties (15 mei 1946) synode-praeseg; was, de dienst bij. De mascotte van het eerste bataljon van het Welsh regiment, de geit Taffy de Elfde, moest onlangs een ceremonieel tenue pas sen, ze liet het zich geduldig welgevallen. Hel regiment heeft sinds de Krimoorlog een geit als mascotte. Atoomconferentie. In Moskou is een atoomconferentie geopend, waaraan ruim duizend geleerden uit de Sovjet- Unie en meer dan zestig geleerden uit andere landen, waarbij Nederland, deel nemen. Ontploffing. In de atoomfabriek van Oak Ridge in de Amerikaanse staat Tennes see heeft zich maandagochtend een ont ploffing voorgedaan, waardoor drie ar beiders ernstig zijn gewond. Dit is be kend gemaakt door de Amerikaanse commissie voor atoomenergie. Gastvrij. Vijf Europeanen, waarnaar sinds zondagmiddag in Marokko door vliegers en militairen gezocht werd, zijn terecht. Zij hebben een boodschap gestuurd, waarin zij verklaren panne aan hun auto gehad te hebben en door een Ma rokkaanse nomade gastvrij ontvangen te zijn. Wervelstormen. Boven de Amerikaanse staten Michigan, Ohio en Pennsylvanie en in het Canadese Ontario hebben wervelstormen gewoed, welke aan ten minste twaalf personen het leven heb ben gekost. Er zijn bijna driehonderd gewonden. Er is voor acht miljoen dollar schade aangericht. Boven Michigan woedden in korte tijd negentien wervel stormen. Aanzienlijk. De regering van communis tisch China is aanzienlijk gewijzigd. Mao Tse Toeng heeft elf nieuwe minis ters benoemd; het besluit hiertoe was genomen op de veertigste zitting van het permanente comité van het Natio nale Volkscongres. Volgens berichten van radio-Peking zijn de ministeries van zware industrie, mechanische bouw en plaatselijke industrie opgeheven. Contact. Het Amerikaanse departement van Defensie heeft te Frankfort een in stelling gevestigd, die contracten zal kunnen sluiten met Europese universi teiten, instituten voor wetenschappelijk onderzoek en industriële bedrijven voor samenwerking met het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger in Europa. Het orgaan heet „Research and develop ment liaison group". Sporen. In enkele 400 jaar oude gemum mificeerde lichamen, die onlangs nabij Nantoeng bij de delta van de Jangtse zijn opgegraven, zijn sporen van leven ont dekt, aldus meldt het nieuwsagentschap „Nieuw China". Professoren van het medische college van oord-Giangsoe zijn van plan enkele zenuw- en spiercellen over te planten op wieren „om te kun nen vaststellen of zij nog levenskracht bezitten". Wrjjving. De ambassadeur van de Domi nicaanse republiek in Cuba is tot per sona non grata verklaard. De Cubaanse ambassadeur in de Dominicaanse repu bliek is reeds teruggeroepen en in Ha vanna aangekomen. Cuba zegt, dat een komplot ter omverwerping van de Cu baanse regering en om president Batista te vermoorden, met geld uit de Domini caanse republiek werd gesteund. Cuba heeft een beroep gedaan op de Organi satie van Amerikaanse Staten. Huwelijk. L. Marazell, Oostenrijk, is maan dag het huwelijk voltrokken tussen Jos^f Christoforetti, mecanicien, en prinses Stephanie Windischgratz, ach terkleindochter van keizer Franz Josef van Oostenrijk. Verzekering. Bij feestelijkheden in het Engelse dorpje Cross Keys bij Newport zal de volgende maand een5 Lady Godiva in eéri carnavalsstoet meerijden, slechts gehuld in de lange haren van een blonde pruik. Met het oog op de gemengde gevoelens waarmee de dorpelingen van het plan kennis genomen hebben, heb ben de organisatoren van het feest „Lady Godiva" voör vijftig duizend gul den verzekerd tegen „verwonding door een opstandige menigte". Krupp. De Joegoslavische vice-minister- president Edward Kardelj, die te Bonn is aangekomen, heeft besprekingen ge voerd met Alfried Krupp en andere in dustriëlen. Hij bezichtigde verschillende fabrieken. Verder zal hij ook besprekin gen voeren met bondskanselier Ade nauer en met andere ministers. Maathouden. In het jaarverslag van de Bank Deutscher Lander wordt aange drongen op maathouden teneinde de economie en de valuta niet in gevaar te brengen. Wanneer er twijfel rijst, of de mark hard zal blijven, dan ligt dit slechts aan de zucht „steeds meer te willen hebben". ADVERTENTIE door rheumatiek. spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88. DE AFVALSTOFFEN van de atoom- ten gelegenheid te geven tot onschadelijke fabrieken en -laboratoria blijven door de radio-actieve straling die zij uitzenden uitermate gevaarlijk voor een ieder die er mee in aanraking komt. Elk vergif kan met chemische middelen worden opgelost of onschadelijk gemaakt, schadelijke stof fen kunnen desnoods worden verbrand, maar de radioactieve splijtproducten trot seren alle bekende methoden. De beste oplossing is dus: deze radio-actieve producten zo vei lig mogelijk op te bergen. Maar in trouwe: wat is vei lig? Welke plaats is zó veilig dat in de eerstkomende 15.000 jaar (wanneer de radio-acti- viteit van deze afvalstoffen tot minder dan 1 pro mille zal zijn terug gelopen) niemand kans loopt met deze stoffen in aanraking te komen, of op indi recte wijze de nadelige invloed daarvan te ondergaan? Een dergelijke plek is op aarde niet aan te wijzen. De afvalproducten zijn in diepe mijnen gestopt, maar wie geeft ons de verzekering dat een waterloop in de nabije toekomst niet zijn weg door en langs deze schuil plaats zoekt en het euvel naar de opper vlakte brengt? Er zijn zware betonnen bunkers gebouwd die vele duizenden ton nen afval kunnen bergen. Maar afgezien van het feit dat men dergelijke bunkers maar niet kan blijven volstoppen, zodat steeds nieuwe zullen moeten verrijzen, vragen we ons af wie de duurzaamheid van deze bunkers moet garanderen. We kunnen ons voorstellen, dat de aannemer zijn handtekening wel onder een garantie verklaring van enige tientallen jaren wil plaatsen. Maar hij zal zich toch moeilijk voor 50 of 100.000 jaar willen verbinden. En dergelijke tijden zijn toch wel nood zakelijk om miljoenen kilo's splijtproduc- stoffen uiteen te vallen. Laten we kort zijn. Dergelijke garanties zijn niet te geven en ook al zou men in dolle overmoed en legen beter weten in daartoe overgaan om het publiek gerust te stellen, dan weet toch ieder van ons dat natuurrampen, aardverschuivingen, aard- breuken e.d. al dergelijke verzekeringen zelfs in de nabije toekomst illusoir maken. Iedere dag kunnen katastrofale hoeveel heden splijtproducten vrij komen met alle rampzalige gevolgen die daaraan zijn ver bonden. De depots die men voor dit doel in diepe oceaan bekkens heeft ingericht en waarin men „atoomvuilnisvaten" neerlaat, veranderen hieraan niets. Want elke zee beving of ernstige beweging van de zee bodem kan deze cementen caissons of cor- rosievrije trommels verpulveren, waardoor zó veel radio-activiteit vrijkomt dat zeeën en oceanen in giftige poelen veranderen. Daarom is het werkelijk niet zo vreemd, dat serieuze onderzoekers hebben aanbe volen racketten te bouwen om het hoogst gevaarlijke spul naar de maan, en in ieder geval de wereldruimte in te schieten, waar door de aarde er van verlost is. Het voor stel heeft slechts één nadeel, t.w. dat der gelijke racketten nog niet zijn uitgevon den. En dat deze vuilnisdienst te duur wordt, zullen we dan wel horen als het zo ver is. De vraag is dan alleen nog maar, wat het zwaarste weegt. En nu gaan we eerst eens de lezer be antwoorden, die lang geleden heeft ge vraagd of mollen blind zijn. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2