ZWITSALINE gelee De taak van de overheid op het gebied der recreatie Agenda voor Haarlem Eerste Kamer over het ontwerp der algemene ouderdomsverzekering Vijftig jaar geleden Democraat Walter George tot NAVO-ambassadeur benoemd ^Hoe is het ontstaand In Memoriam Robert Peereboom Een gevaar Naast instemming ook bezwaren tegen enige detailpunten Bejaarde volgeling van Eisenhower wordt de nieuwe Vandenberg m voor mooiezachte lianaen Rapport van de Commissie voor Natuur- en Landschapsbescherming Woorden van gedachtenis in de Nederlandse pers 3 Visserij-verdrag tussen Rusland en Japan Voor allen Zelfstandigen Gelders Provinciehuis is niet eenvoudig Provinciebestuur in beroep bij de Kroon A anpassing Examens Dit woord: SAAI Akkoord over uitkering ineens in Horeca-bedrijf Voor 4 juni uitkering van anderhalf weekloon Uit Haarlems Dagblad van 15 mei 1906 DINSDAG 15 MEI 1956 Wie ieder bericht over de vermildering van de internationale toestand en de ver mindering van de bewapening der grote mogendheden met vreugde begroet, zal wellicht geneigd zijn de opzienbarende mededeling uit Moskou over een drastische inkrimping van de Russische strijdkrach ten te zien als een verdere stap naar een vredige wereld en een bewijs voor de op rechtheid der Russische regeringsleiders bij hun betogen over de vredesgezindheid der Sovjet-Unie. Hij zal wellicht levens ver onderstellen, dat deze Russische stap de tevredenheid der Westelijke politici zal op wekken, die immers altijd beweerd heb ben dat slechts daden en niet bewerin gen hun zouden overtuigen van die Russische oprechtheid. Wie zo redeneert, denkt blijkbaar te een voudig en te menselijk. De commentaren uit de Westelijke hoofdsteden immers leren hem heel wat anders. Hij verneemt, dat deze vermindering der Russische strijd krachten een propagandastunt is, bedoeld om de Franse staatslieden Mollet en Pi- neau, die op het punt staan Moskou te be zoeken, zand in de ogen te strooien. Hij leest verder, dat die slordige anderhalf miljoen man, die de Sovjet-Unie gaat de mobiliseren, slechts een fractie van het totale rode leger vormen en dat de over blijvende macht der Russische strijdkrach ten nog steeds vele malen groter is dan die van het Westen. Bovendien, zegt men, is het helemaal niet zeker dat het Kremlin inderdaad gevolg geeft aan de plannen tot demobilisatie. Conclusie: het Westen moet blijven bewapenen en zich inspannen om steeds meer en steeds groter legermachten te vormen, zolang het niet zeker is van de Russische bedoelingen. Al deze argumenten zijn natuurlijk dege lijk en steekhoudend. Zij kunnen niet wor den tegengesproken en geven uiting aan de voorzichtigheid van het Westen, dat geen enkel risico wil nemen ten aanzien van de mogendheid, die nu eenmaal als de enige en potentiële vijandin van de Weste lijke democratiën wordt beschouwd. Er is echter een groot gevaar verbonden aan dit schielijke, achterdochtige scepticisme: dat is de mogelijkheid, dat het Westen een in het stadium van belangrijke innerlijke veranderingen verkerende natie niet de noodzakelijke steun verleent om de ver anderingen ten goede tot gelding te bren gen. Dit gevaar schept de nevendreiging, dat de vijandin vijandin blijft, ook al vol trekken zich in haar binnenste wijzigingen in levensbeschouwelijk en politiek opzicht, die haar tot een acceptabele deelgenote in de internationale samenleving hadden kun- neq maken. Voorbarige afwijzing, al te snel oordeel en afkeer van vertrouwen zijn al te vaak belemmeringen voor een zuivere maatstaf, waardoor goede dingen worden gesmoord in hun prille aanleg en reacties worden gewekt, die tenslotte opnieuw een toestand van dreiging en vijandschap doen ontstaan. Het communisme dat de we reld zulke gevaarlijke verhoudingen heeft gegeven was in zijn ontstaan en ont wikkeling een samenstel van giftige re acties op een miskenning van nieuwe ont wikkelingen. Laat het Westen deze fout niet herhalen. Vredesonderhandelingen worden voor eind juli hervat MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie heeft ingestemd met het sluiten van een Japans-Russische visserijovereenkomst met korte looptijd, zo heeft de Japanse minister van Landbouw, Kono, in Moskou bekend gemaakt. Zaterdag had de Sovjet-Unie ge weigerd een dergelijke overeenkomst ter regeling van de zalmvisserij in het Noordwesten van de Stille Oceaan te sluiten alvorens een vredesverdrag met Japan gesloten zou zijn of Japan ingestemd zou hebben met de uitwisseling van ambas sadeurs. Kono dreigde daarop de besprekin gen af te breken, doch na overleg van de Sovjet-minister voor Visserij, Isjkov, met premier Boelganin, hebben de Russen de voorwaarden laten vallen en ingestemd met een overeenkomst. Er is een visserij verdrag voor tien jaar getekend, alsook een verdrag inzake de redding op zee met een looptijd van drie jaar. Beide overeenkomsten worden van kracht als een vredesverdrag tussen de beide landen tot stand is gekomen of in dien eerder ambassadeurs zijn uitgewisseld. Japan heeft er in toegestemd voor eind Juli de onderhandelingen over een vre desverdrag, die in maart te Londen werden afgebroken, te hervatten. De plaats van de onderhandelingen moet nog worden vast gesteld. De visserijovereenkomst geldt voor het huidige seizoen en is volgens een Japanse woordvoerder wel terstond van kracht. DINSDAG 15 MEI Palace: „Nacht der verschrikking", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Camillo contra Peppone", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Lady Chatterleys minnaar". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Nachtdienst Vrouwenpolitie", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Straaljager nr. 3 antwoordt niet", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Dambusters", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ontspoorde vrouwen", 18 jaar. 8 uur. Frans Halsmuseum: avondopen stelling. 8.30 tot 10.30 uur, met oude muziek. Vishal: Marionettentheater van Don en Ly Vermeire, 8.30 uur. Stadsschouwburg: 8 uur. De toneelvereniging met „Zeeman, pas op!". Minerva Theater: 8,15 uur. De British Society of Amsterdam Dramatic Club geeft een op voering van „Bonaventure" van G. Hastings. Wagenweg: 8 uur, Scala-ijsrevue. WOENSDAG 16 MEI Palace: 10—13.30, Doorlopende voorstel ling van „Het sprookje van Monaco". „Nacht der verschrikking", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Camillo Contra Peppone", alle leeft,2, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het hu welijksfeest van prins Rainier en Grace Kelly", 4.15 en 5.15 uur. „Lady Chatterleys i minnaar", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: I Hel huwelijksfeest van prins Rainier en J Orace Kelly", 10.30, 11.30 en 12.30 u. „Nacht dienst Vrouwenpolitie", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en "15 uur. Roxy: „Straaljager nr. 3 antwoordt! p'.". 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: 1 "1amb"s'.ers", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. ens Hals: „Ontspoorde vrouwen", 18 jaar, "0. 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: end openstelling, 8.30 tot 10.30 uur, met 'e muziek. Vishal: Marionettentheater van n en Ly Vermeire, 8.30 uur. Wagenweg: uur, Scale-ijsrevue. De Leeuwerik: 7.15 uur, 'tvce>-:ng door leerlingen van Cor Teves. o A w. Scheffer met psy- r„ hc'dcmende ew-mrimentëh Ver. van Spiritis en „Har- De Eerste Kamer heeft hulde gebracht aan de regering voor het wetsontwerp in zake een algemene ouderdomsverzekering. Algemeen betuigde men instemming met de indiening ervan, zo wordt in het Voor lopig Verslag der Kamer gezegd, niettegen staande er ook van de zijde van een aantal leden een kritisch geluid werd vernomen over enige met het ontwerp verband hou dende kwesties. Verklaard werd onder meer dat een goede ouderdomsvoorziening, zowel voor de in dividuele mens als voor een volk als geheel, slechts kan worden verkregen door bespa ringen op de lopende uitgaven van gezin en staat. Wanneer men, zoals ook nu weer zal geschieden, lonen en salarissen gaat verhogen met het bedrag van de voor de ouderdomsverzekering te bepalen premie, dan werkt men van meet af, althans in be ginsel, mede aan de devaluatie van het ruilmiddel. De vraag werd gesteld of de zelfstandigen, en met name de kleine zelfstandigen, niet zwaar gebukt zullen gaan onder de last van de premie voor deze ouderdomsverzekering. Opgemerkt werd dat een regeling ontbreekt omtrent de samenloop van ambtenaarspensioen en ouderdomspensioen. Een aantal leden acht het een ernstig be zwaar, dat het wetsontwerp geen enkele voorziening bevat ten opzichte van de In validiteitswet. Eén van de grootste tekortkomingen van het ontwerp was volgens hen, dat zij de Invaliditeitswet laat voortbestaan, zodat er aan de omslachtige, kostbare administratie en uitvoering van deze wet geen eind komt en de werkgevers verplicht worden ook voor die verzekering premie te blijven be talen. Bij het inwerking treden van de nieuwe wet zal een toestand ontstaan, die met elke gezonde opvatting van efficiency spot. Er zullen dan drie wetten zijn, die de ouderdomsvoorziening regelen, namelijk oe Invaliditeitswet, de algemene ouderdoms wet en de ouderdomswet 1919. Het is volgens deze leden een bewijs van gebrek aan regeerkracht, dat zelfs geen voorstel wordt gedaan de vrijwillige ouderdomsverzekering te doen vervallen. Verscheidene leden zijn van oordeel dat er eigenlijk geen rechtsgrond is om die genen, die in staat zijn voor hun eigen ouderdomsvoorziening te zorgen, in de regeling te betrekken. Het argument, dat niemand van tevoren kan weten of hij op 6b-jarige leeftijd in staat zal zijn in eigen onderhoud te voorzien, zou op zijn hoogst een argument kunnen zijn tot verplichte premiebetaling om dit risico te dekken, doch bezwaarlijk een rechtsgrond om, wan neer dit risico geen werkelijkheid wordt, een uitkering te doen. Deze leden hebben bezwaren tegen het feit, dat categorieën van de bevolking in deze ouderdomsvoorziening worden be trokken uitsluitend op negatieve argumen ten. Vele andere leden waren echter met de regering van mening1 dat de 'voorgestelde voorziening het gehele volk dient te om vatten. Ook de zelfstandigen worden binnen de kring der verzekerden betrokken. Voor de arbeiders wil men het door een compen satie voor de te betalen premie verhogen. Maar waar haalt de zelfstandige zodanige compensatie vandaan, vroegen sommige leden. Deze wordt verplicht het gevraagde offer op een of andere wijze op zijn andere uitgaven te besparen. Zij menen dat de regering ter rechtvaardiging van de rechts grond voor de te treffen regeling had moe ten motiveren, waarom de staat deze per sonen mag dwingen een deel van hun in komen op een bepaalde wijze te besteden. door de aanpassing burgerrechtelijke ver houdingen worden aangetast. Voorts achten zij de aanpassing principieel in strijd met het beginsel van de wet, dat iedere 65- jarige het bodempensioen krijgt, ongeacht zijn inkomen. Dit beginsel wordt nu voor een aantal gepensioneerden doorbroken. Deze leden maken bezwaar tegen artikel 61 van het ontwerp, omdat de wetgever voor het geval dat de pensioenreglementen wijzigingen niet mogelijk maken zelf ver anderingen gaat aanbrengen in bestaande pensioenregelingen, die niet konden wor den gewijzigd, zelfs in pensioenregelingen, waar nadrukkelijk is bepaald., dat zij niet kunnen worden gewijzigd. Vele leden konden echter het beginsel van de mogelijkheid tot aanpassing aan vaarden. Een dergelijke aanpassing van bestaande pensioenrechten moet echter naar hun gevoelen zodanig worden beperkt, dat hiermede niet te ver kan worden ge gaan. Deze leden waren van mening, dat de geboden aanpassingsmogelijkheid in het gewijzigde ontwerp van wet voldoende garantie geeft, dat geen misbruik van de aanpassingsregeling zal kunnen worden gemaakt. Verscheidene leden konden zich wel met de gedachte van aanpassing van de pen sioenen van overheids- en semi-overheids- personeel verenigen, omdat niemand in pensioen achteruit gaat. Het provinciebestuur van Gelderland wil in beroep gaan bij de Kroon tegen de door de minister van Financiën genomen beslis sing inzake de vergoeding van wederop- bouwkosten van het nieuwe Huis der Pro vincie. De bij ministeriële beslissing be paalde vergoeding bedraagt f 2.273.850. De besprekingen over deze kwestie met het Rijk lopen al sedert jaren. De moeilijkheden blijken voornamelijk te liggen in de hantering van het in de „Wet Financiering Wederopbouw Publiekrechte lijke Lichamen" gestelde criterium, dat als kosten van wederopbouw slechts aange merkt worden de kosten van uitvoering in eenvoudige doch deugdelijke vorm. Het is duidelijk, zegt het provinciebe stuur, dat hierin een bron voor verschil van opvatting ligt, daar men zich bij het aan leggen van deze maatstaf niet los kan ma ken van aard en bestemming van het ge bouw. Over de eisen waaraan een gebouw als het provinciehuis moet voldoen, uit esthetisch, representatief en doelmatig heidsoogpunt, kan verschillend worden ge dacht. Het ligt daarom voor de hand, waar een objectieve maatstaf ontbreekt, dat het verschil in inzicht slechts kan leiden tot een compromisoplossing, aldus het Gelders provinciebestuur, dat nog opmerkt dat een zijnerzijds gedaan compromisvoorstel niet door de minister is aanvaard. ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Washington) De democratische president Roosevelt van de Verenigde Staten heeft tijdens zijn bewind veel steun gehad van de Republi keinse senator Vandenberg. Gaandeweg kreeg deze republikein het ware gevoel voor de internationale samenwerking, die Roosevelt nastreefde en in de laatste jaren van zijn leven heeft Vandenberg alles ge daan om de buitenlandse politiek van Washington zoveel mogelijk te doen steu nen door de beide grote politieke partijen des lands. Een dérgelijke rol heeft senator Walter George gespeeld onder Eisenhower. George is van huis uit een vrij conservatieve sena tor uit de zuidelijke staat Georgia. Hoewel hij tot dezelfde partij behoorde als Roose velt, was deze president hem in menig opzicht te vooruitstrevend. Evenmin kon hij alle acties bewonderen, die de Eisen- hower-vleugel van de republikeinse partij voorstond. Hij was een van de belangrijke figuren bijvoorbeeld, die protesteerden te gen de uitspraak van het Opperste Ge rechtshof, waarbij rassen-scheiding op de scholen in strijd verklaard werd met de grondwet. In de buitenlandse politiek was senator George het echter in grote lijnen met pre sident Eisenhower eens en hij was voor de president een grote steun, wanneer deze in de senaat de hulp nodig had van de democratische partij. George was niet slechts een volgeling van Eisenhower. Soms nam hij zelf het initiatief. Dat de top-con- ferentie te Genève het vorig jaar tot stand kwam, was voor een groot deel toe te schrijven aan de activiteit van deze 78- jarige senator. Thans heeft hij besloten om zich in no vember niet opnieuw verkiesbaar te stel len voor de senaat. Dit nieuws heeft diepe indruk gemaakt in Washington. George was namelijk een van de bekwaamste en evenwichtigste figuren in de senaat. Als men 78 is, heeft men stellig het recht zulk een zware functie neer te leg gen, te meer wanneer men. zoals George, een vrij zwakke gezondheid heeft. Daar komt nog bij, dat George, om herkozen te worden, een bijzonder felle strijd zou. heb ben moeten voeren tegen de 43-jarige oud- ADVERTENT1E Van verschillende zijden bracht men be zwaren naar voren tegen de in het wets ontwerp neergelegde regeling betreffende de aanpassing aan andere pensioenen. Op gemerkt wordt dat nu plotseling in strijd met het gehele stelsel van deze voorziening tekening moet worden gehouden met in komsten uit andere pensioenvoorzieningen. Alle overige inkomsten, hoe belangrijk ook, worden buiten beschouwing gelaten. Wan neer men aan Nederlanders met grote ver mogens en zeer grote inkomens zonder enige premiebetaling de ouderdomsvoor ziening toekent, is moeilijk in te zien, waar om men nu plotseling ten aanzien van anderen, die op een bepaalde wijze hun pensioenrechten ontvangen, wèl een aftrek gaat toepassen. Sommige leden waren van oordeel dat De Contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescherming heeft een rapport opgesteld, waarin zij haar inzichten ken baar maakt over de taak die de overheid kan hebben bij de recreatie in de vrije natuur. Opgemerkt wordt dat de overheids maatregelen, die totnutoe aan de recreatie in de vrije natuur raken, nog niet veel mogelijkheden bieden. De planologische organen kunnen gronden bestemmen voor recreatie-gebied, maar of dit dan inder daad gebeurt hangt af van de particuliere eigenaar. Ongewenste voorzieningen kun nen worden verboden, maar gewenste kun nen niet worden voorgeschreven. Zo kan bijvoorbeeld iedereen een kampeerbedrijf beginnen, zonder dat eisen worden ge.-teld op hygiënisch en esthetisch gebied. Voorts is er de moeilijkheid, dat bij de steeds groeiende stroom van toeristen gebieden, die natuurhistorisch van belang zijn, on der de voet worden gelopen. Ten aanzien van de taak, die de gemeen ten hebben op het gebied van de recreatie voorzieningen, wordt in het rapport opge merkt dat sommige gemeenten eerder ge neigd zijn hun geld te steken in recreatie voorzieningen die baten opleveren door exploitatie of verpachting, zoals de aanleg van sportterreinen, recreatiebaden en restaurants. Deze commercialisatie van het toerisme houdt grote gevaren in voor het natuurbezit, aldus het rapport, en leidt tot eenzijdigheid en de opvatting van de natuur als vermakelijkheid, met voorbij zien van de ideële waarde en eerbied voor de schepping. In de kringen van de provinciale bestu ren wint het inzicht veld, dat er op het gebied der recreatievoorzieningen boven- gemeentelijke taken zijn. Noordholk.nd doet reeds jarenlang door middel van het Provinciale Waterleidingbedrijf veel voor de ontwikkeling van de recreatie. Het rijk besteedt aandacht aan de op voedkundige kant van het reci-eatiepro- bleem, aldus het rapport, o.m. in de vorm van financiële steun aan de Nederlandse Kampeerraad en de stichting Werkcomité Natuurbehoud en Recreatie. In het rapport komt het bestuur van de Contactcommissie voor Natuur- en Land schapsbescherming tot de conclusie, dat de regering tot taak heeft het bevorderen van het gebruik van de staatsgronden ten be hoeve van de recreatie, voorzover dit met het gebruik voor andere doeleinden ver enigbaar is, bij voorbeeld door meer natio nale parken in te stellen, welke geen of slechts geringe landbouwkundige waarde hebben. Voorts dienen speciale rijwiel- en voetpaden te worden aangelegd, zodat, de natuurliefhebber nog de illusie kan hebben echt buiten te zijn. Tenslotte noemt het bestuur nog de volgende overheidstaken: het bevorderen van de betekenis van de autowegen voor het toerisme, onder meer door de aanleg van picnic-plaatsen, het dienstbaar maken van de daarvoor in aan merking komende openbare wateren met aangrenzende oeverstroken aan de recrea- In Helsinki is de lente-jaarbeurs geopend, waarop ieder jaar de nieuwste producten tie te water, het ontwerpen van nieuwe van de Finse industrie wófden vertoond. Ze is ditmaal voor een groot deel gewijd mogelijkheden voor de recreatie bij de in- aan plastic". Behalve Finse producten zijn op de beurs ook voortbrengselen van poldering van gronden en het afdammen de buitenlandse industrieën te bewonderen. De foto toont de Finse president Van zeegaten en het bevorderen van een Kekkonen bij een nieuw soort plasticboot, ontworpen door de Finse architect Ilmari regeling, waardoor hot financieel mogelijk Tapiooaara. Deze tweepersoons boot weegt onoeveer twintig kilo cn is zo gebouwd, wordt verantwoorde vakantiebedrijven te dat hij op het dak von een auto kan worden vervoerd. bouwen en te exploiteren. gouverneur Herman Talmadge. Velen twij felen eraan of George deze strijd had kun nen winnen. Evenals George is Talmadge democraat, maar van een heel ander allooi. Talmadge is een extreem isolationist en ten aanzien van de negerkwestie is hij veel conservatiever dan de toch altijd nog ge matigde George. Talmadge is een ware volksmenner en in een periode, waarin het negerprobleem in het zuiden de gemoederen zo bezig houdt, zou Talmadge verreweg de beste kansen hebben gehad in de strijd tegen de oude staatsman George. Met George is het gegaan als met zoveel voortreffelijke figu ren in de senaat: door het landsbelang boven alles te stellen, hebben zij sympa thie verloren in hun eigen staat. Naar de NAVO Indien Eisenhower herkozen wordt, zal George in 1957 zijn persoonlijk afgezant worden bij de NAVO. In Europa moet men zich daar stellig over verheugen. George is een wijs man met grote belangstelling voor internationale politiek en voor Ame- rika's bondgenoten. Hij is een man, die streeft naar eenheid en die er niets voor voelt, conflicten nodeloos op de spits te drijven. Ondanks zijn hoge leeftijd kan George nog zeer actief zijn en het is niets voor hem om zulk een nieuwe opdracht als een gemakkelijk ere-baantje te be schouwen. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Docto raal examen Politieke en Sociale Weten schappen (sectie al: H. Daudit, Amsterdam. Doctoraal examen Rechten: J. J. H. van Loon, Amsterdam: N. C. van Zeist, Heiloo. Kandi daatsexamen Engels: A. B. Melchers, Am sterdam. Saai is zekere lichte, gekeperde stof: gekeperde kamelot of wollen grein. Al dus het woordenboek. Het woord is ont leend aan het Franse: saye, dat weer uit het Latijn stamt. In die taal betekent saga: mantel. Van saai is een stoffeliik bijvoeglijk naamwoord: saaien gevormd. Men sprak van groene saaien gordijnen. Langzamerhand kreeg het woord een bijbetekenis die steeds meer ging over heersen, de betekenis namelijk van: weinig belangwekkend, vervelend. Men ging het woord toen ook toepassen op personen van wie weinig uitging, die weinig conversabel waren en weinig levendigheid ten toon spreidden. De ^oude stofnaam leeft nog voort in sajet^ Tussen de werknemersorganisaties en de Federatie van Ondernemersorganisaties in het HORECA-bedrijf is volledige overeen stemming bereikt over de toepassing van de regeringsbeslissingen van 19 september 1955 en 19 maart 1956. De Federatie heeft de besturen van de bij haar aangesloten organisaties verzocht om haar leden aan te bevelen een uitkering ineens te verstrekken aan iedere werknemer, die in 1955 in dienst is geweest. De uitkering bedraagt 150 van het voor de betrokken werknemers vastgesteld weekloon of weekgarantie- inkomen, indien de werknemer in 1955 ge durende 12 maanden in dienst is geweest. Is het dienstverband korter dan 12 maan den geweest, dan dient een evenredig ge deelte van de uitkering uitbetaald te wor den. De uitbetaling van de uitkering dient te geschieden voor 4 juni 1956 en wel zo veel mogelijk In termijnen. De uitkering dient uit de winst te geschieden en mag niet tot prijsverhoging aanleiding geven. Reeds over 1955 verstrekte gratificaties kunnen in mindering worden gebracht, voorzover zij meer bedragen dan over 1954 verstrekte gratificaties. Voorts is overeenstemming bereikt over de af te sluiten CAO. Het aantal vakantie dagen wordt verhoogd tot vijftien, de va kantietoeslag wordt gesteld op 2 weken loon of garantie-inkomen, een bovenwette lijke ziekengelduitkering wordt ingevoerd, waarbij het ziekengeld wordt aangevuld tot 90 van het dagloon gedurende ten hoogste 26 weken per-jaar; tenslotte zal in de CAO aan de werkgever de bevoegdheid worden gegeven om jaarlijks een gratifi catie te verstrekken ten bedrage van het vastgestelde weekloon of garantie-Inkomen. "ii! De Nederlandse pers heeft met groot leed- wezefï hiélding 'gémaakt Van het overlijden van de heer R. W. P. Peereboom, directeur hoofdredacteur van ons blad. Vele bladen getuigden van dit leedwezen in woorden van gedachtenis. In de Nieuwe Haarlemse Courant lezen wij: „Robert Peereboom was als journalist een „man van het vak" in de ouderwetse en degelijke zin van het woord. Zijn be langstelling voor het concrete en actuele was evenredig aan zijn inzicht in achter gronden en perspectieven. Zijn stijl was helder door eenvoudigheid, steeds puntig en vrij van gemeenplaatsen ook vrij van door hem steeds vurig verketterde barba rismen. Nimmer minderde bij hem de creatieve vlam, ook niet wanneer het onderwerp eens weinig inspirerend leek. En dat laatste kwam onvermijdelijk voor, want totdat zijn ziekte hem dit verhinderde, was hij naar de zede der journalisten uit de oude school vrijwel dagelijks mét een hoofdartikel present. Maar door die dagelijkse last, die hem blijkens de toon van zijn artikelen tot een lust moet zijn geweest, kon hij getuigen van een merkwaardige veelzijdigheid van kennis, waaraan jarenlange, ook buiten landse ervaring in de journalistiek even zeer ten grondslag lag als gevoelige aan dacht voor de mens, zijn cultuurvoort brengselen en maatschappelijke bezig heden. Er waren in hetgeen hij schreef telkens dezelfde grondtonen te beluisteren. Zij had den van doen met menselijke goedheid, vreedzaamheid en breedheid van begrip. Hij had aan bepaalde idealen zijn hart verpand en getuigde daarvan met de veel vuldigheid, waarmee de evangelische raad „insta opportune et importune" aanspoort. Tot die idealen behoorden vooral de een wording van Europa en in het algemeen internationale samenwerking in de sterkst mogelijke vorm. Robert Peereboom was een Haarlemmer in hart en nieren. Hij was dat misschien het meest, wanneer hij zich met zijn be kende zin voor anekdotische details vrolijk maakte over zijn mede-Haarlemmers. Hij was vooral thuis, want bemind, in de kring van kunstliefhebbers, sportbeoefenaren en werkers ten algemene nutte. Zijn affiniteit met deze milieus tekende zijn persoon: hij was een man van cultuur, met een uitgesproken belangstelling voor muziek en literatuur, hield van sport en sportiviteit en vond in menselijke solida riteit één zijner hoogste humanitaire idea len. Haarlem verliest in hem een bekend en bemind burger. Hij ruste in vrede." Mr. M. Rooy, hoofdredacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant, schrijft in zijn blad onder meer: „In Robert Peereboom verliest de Neder landse journalistiek een van haar be kwaamste beoefenaren. Het was echter niet alleen zijn onmiskenbare bekwaamheid welke hem een vooraanstaande plaats on der zijn vakgenoten deed bekleden; hij had deze positie verworven, omdat de journa listiek voor hem een hoge roeping was, een dienst aan de gemeenschap welke in de eerste plaats plichten oplegt, bovenal de plicht om het lezerspubliek voor te lichten in onafhankelijkheid en onkreukbaarheid. Zijn diep besef van dienstbaarheid kwam op wel treffende wijze tot uiting toen hij zijn voor de buitenstander zo informatieve boekje „Het Dagblad" een eigen motto meegaf: „De krant is er om de mensen te helpen". Deze eenvoudige woorden typeer den de man die zich niet in een ivoren toren wilde opsluiten, maar midden in de mensenmaatschappij wilde arbeiden, vol begrip voor de behoeften en noden van zijn medemens. Zijn eerlijkheid en oprechtheid dwongen hem om nooit met de feiten te schipperen, maar aan de andere kant wist hij scherp te onderscheiden tussen wat oorbare en onoorbare publikaties waren. Wanneer het algemeen belang tot open baarmaking van onaangename feiten noop te, wist hij daarvoor altijd de vorm te vin den, welke geen onnodige schade aan dë betrokkenen berokkende. Zijn diepe respect voor de menselijke persoonlijkheid deed hem daarbij intuïtief de juiste weg zoeken en vinden. In zijn commentariërende arbeid, die het kenmerk van persoonlijkheid en originali teit vertoonde, straalde een warme mense lijkheid door. De grote en de kleine dingen des levens werden behandeld met een sterk gevoel voor humor; op deze wijze slaagde hij erin, spanningen bij zijn lezers door de moeilijkheden van het leven opgewekt, te ontladen en hun de kijk op de juiste ver houdingen in de maatschappij te geven. Op deze wijze droeg hij ertoe bij, de menselijke betrekkingen te verbeteren. Realist als hij was, wanneer feitelijke om standigheden in het geding waren, is hij nooit een cynicus geworden, maar is hij tot het laatst van zijn leven vervuld gebleven van het hoge ideaal, naar de mate van zijn krachten, een betere mensenmaatschappij te helpen vestigen. Daarom was,, hij tot in het diepst van zijn wezen een pacifist die niet kon geloven dat door wapengeweld de grote wereldproblemen wezenlijk tot oplos sing konden worden gebracht. In zeer ruime kring zal men zich door het bericht van Peereboom's dood geschokt gevoelen. De Nederlandse journalistiek zal zijn nagedachtenis in hoge ere houden. Peereboom heeft niet tevergeefs geleefd en gewerkt: door de hoge opvatting van zijn taak zal hij een lichtend voorbeeld blijven voor wie de pen die zijn hand ontvallen is, zullen overnemen." Het Handelsblad zegt: „Met de heer Pee reboom is aan de Nederlandse journalistiek een zeer bekende en algemeen geziene figuur ontvallen. Bekend door zijn veel zijdig optreden en zijn brede belangstelling, gezien door de hoge opvattingen die hij als journalist had, gewaardeerd door al zijn collegae, niet alleen om zijn uitstekende bekwaamheid als journalist, maar ook doordat zijn woord groot gezag had en hij steeds bereid was zijn volle persoonlijkheid te geven waar leiding of raad nodig was. Ook toen een slopende ziekte zijn gezond heid ondermijnde, bleef hij vol belangstel ling voor het werk, waaraan hij zo gehecht was. Tegen het eind van het vorig jaar scheen hij in zoverre hersteld, dat hij zijn journalistieke arbeid kon hervatten en met Kerstmis verscheen weer een van zijn pittige hoofdartikelen getekend R. P. in het Haarlems Dagblad. Helaas stond zijn gezondheid hem echter niet toe zich weer geheel te wijden aan de taak, die hem zo lief was." HAARLEM. Bij een bezoek aan Hoofddorp valt het op, dat aldaar blijk baar een reactie is ingetreden op de groote bedrijvigheid van den laatsten tijd. Na de drukte die er geweest is heerscht er thans een doodelijke stilte. De fortifi- catiewerken zijn zoo goed als gereed. De bouw van woonhuizen is voorloopig ge staakt, omdat er geen behoefte aan huizen bestaat. Zeer vele woningen staan zelfs ledig. De gemeente verkoopt geen grond, omdat zij niet weet wat er benoodigd is voor de aan te leggen spoorlijn. Weldra zal blijken of misschien tot hunne schade menigeen den toestand te Hoofddorp te rooskleurig heeft in gezien.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5