Comité-stopzetting Atoombom- proeven schrijft dr. Drees Publikatie in Haagsch Dagblad over de zaak-Schokking was gerechtvaardigd Ned. Ver. Transportondernemingen kreeg predikaat „Koninklijke" Bijgedachte van hoofdredacteur echter scherp gelaakt Uitnodiging aan Nederlandse regering bij de UNO stappen te ondernemen Klein land kan groot zijn NVTO bestaat 75 jaar 11 Raad van Tucht voor Journalisten Personeelstekort baart Boom-Ruygrok zorg Bedrijfsresultaten in 1955 bevredigend Jeugdwerk in Kleverpark in moeilijkheden Behoefte aan jeugdhonk Asfaltering op Staten Bolwerk spoedig gereed Hotel „De Rotonde" gaat 1 juni open Comité voor bejaarden in gemeente Bloemendaal Een viaduct bij de Zandvoortselaan Flan van Heemstede Geslaagde ouderavond Sparrenbosschool „De Tien" bestaat 65 jaar Scheepvaart Wie zag deze aanrijding? DINSDAG 15 MEI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op 7 maart heeft de burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking, bij de Raad van Tucht der Federatie van Neder landse Journalisten een klacht ingediend tegen de heren Sj. van der S., hoofdredac teur van het Haagsch Dagblad en J. L. de R., journalist in dienst van het Haagsch Dagblad, wegens de publikaties in dit blad over gebeurtenissen in Hazerswoude in 1942, waar mr. Schokking toen burge meester was. Het Joodse gezin Pino is daar gearresteerd, waarvan mr. Schokking tele fonisch de „Sicherheitsdienst" in kennis heeft gesteld. Hierdoor zijn de leden van dit gezin blootgesteld aan vrijheidsbero ving door de vijand, hetgeen hun dood ten gevolge heeft gehad. Na een uitvoerig onderzoek is de Raad van Tucht der Federatie van Nederlandse Journalisten tot de volgende conclusie ge komen: Het onderzoek naar de feiten, waarop het bericht van het Haagsch Dagblad van 1 februari 1956 berust, is niet zonder be hoorlijke journalistieke zorgvuldigheid verricht. In de publikatie daarvan komt geen laakbare verdraaiing voor. Evenmin ontbreken gewichtige omstandigheden, die vermeld hadden moeten worden. De betrokkene De R., die zich hierom trent te verantwoorden had, gaat derhalve voor de raad vrij uit. Hetzelfde geldt, wat dit onderdeel aan gaat, voor de betrokkene Van der Schaaf. De wijze, waarop tot de publikatie is over gegaan, geeft de raad evenmin aanleiding tot het uitspreken van een veroordeling. Anders is het wat betreft de bijgedach ten om tot openbaarmaking over te gaan, welke klaarblijkelijk bij betrokkene Van der S. hebben voorgezeten. Door de publi katie van het gebeurde betreffende het droevige lot van het gezin Pino dienstbaar te maken aan een meer algemene critische aanval op de burgemeester van 's Graven- hage, heeft betrokkene Van der S. gehan deld in strijd met de waardigheid van de stand der Nederlandse journalisten, zodat de raad jegens de betrokkene Van der S. deswege een ernstige berisping heeft uit gesproken. In zijn overwegingen zegt de Raad van Tucht onder meer, dat onbetwistbaar het belangrijkste feit van het gebeurde te Hazerswoude in 1942 de overlevering van het gezin Pino aan de Sicherheitsdienst is, hetgeen enige tijd na de arrestatie is ge schied. Inzake deze overlevering staat door verschillende erkentenissen van mr. Schok king, ook ter zitting van de raad, vast, dat hij degene is geweest, die de Sicherheits dienst telefonisch van de arrestatie van het gezin Pino in kennis heeft gesteld en ver volgens de opdracht tot overbrenging van hen heeft doen uitvoeren. De raad is van oordeel dat. ten aanzien van dit hoofdpunt in de publikatie geen onjuiste of onvolledige voorstelling is ge geven. Naar het oordeel van de raad behoefde het beroep van mr. Schokking op een mo gelijke valstrik; in de publikatie niet te worden vermeld. Dit beroep bezit te wei nig overtuigende kracht om enige beteke nis te hebben. Niet alleen dat het hoogst onwaarschijnlijk aandoet, maar ook zou de blote veronderstelling van zulk een moge lijke valstrik voor een Nederlandse ambts drager nimmer een aanleiding hebben kunnen zijn om landgenoten aan de S.D. over te leveren. Het oordeel omtrent de geringe betekenis, die aan de bewering van de valstrik moet worden toegekend, vindt de raad ook bevestigd in hetgeen dienaan- Het Haarlemse drukkerij- en uitgevers bedrijf Boom-Ruygrok N.V. heeft in het afgelopen jaar bevredigende resultaten ge boekt. Dit blijkt uit het zojuist verschenen verslag over 1955, waarin onder meer het volgende wordit opgemerkt: „De bezetting van de drukkerij was in 1955 zeer bevre digend, mede dank zij enkele grote inciden tele opdrachten. De uitgeverij onderging uitbreiding door het aantrekken van een nieuw weekblad, „De Nederlandse Jager", officieel orgaan van de „Koninklijke Ne derlandse Jagersvereniging." „Onze opdrachten konden wij met gun stig resultaat verwerken, mede door de aanschaffing van vier moderne boekdruk snelpersen en door verdere maatregelen tot opvoering van de productiviteit". Niettegenstaande de genoemde gunstige factoren ziet de directie de toekomst met enige zorg tegemoet, daar het bedrijf nog steeds gebukt gaat onder een tekort aan technisch personeel. Hoofdoorzaak hiervan is volgens het verslag het tekort aan wo ningen. Gevreesd wordt dat ten deze niet spoedig een verbetering zal intreden, zodat het bedrijf genoopt is tot het aanstellen van ongehuwde buitenlandse werkkrach ten, die in gezinnen kunnen worden onder gebracht. De geest van samenwerking in het be drijf wordt bizonder goed genoemd. De werknemers bleken een open oog te heb ben voor het belang der nieuwe werk methoden en gaarne het hunne bij te dra gen tot de efficiency vain dit arbeidsproces. Plannen voor 1956 Wat de investeringen betreft, zal Boom- Ruygrok dit jaar nog een oude boekdruk- pers door een nieuw, snellopend exemplaar vervangen. Ook het zetmachinepark wordt enigszins uitgebreid. Tevens overweegt men de bouw van een speciaal-geoulilleerd papierpakhuis, waar voor reeds grond tegenover het bedrijf is aangekocht. De huurpakhuizen, die tot nu toe gebruikt werden, voldoen niet en lig gen bovendien te ver van de drukkerij. Door verplaatsing der fietsenstalling naar het te bouwen pakhuis zal tevens ruimte vrijkomen voor verdere zetterij-uitbreiding. De verlies- en winstrekening wijst een batig saldo van 430.124,89, voorgesteld wordt, het dividend over 1955 te bepalen op 9 percent (in 1954: 8 percent). Het jaarverslag, waarvan typografie, op maak en uitvoering weer voorbeeldig zijn, bevat als proeve van Boom-Ruygrok's technische kunnen drie losse bijlagen van reclame-kleurendruk werk. gaande in de Nota-Donner wordt gezegd. De Raad van Tucht verklaart dat de hoofdredacteur van het Haagsch Dagblad zich vier dagen vóór de publikatie heeft gewend tot de minister-president en met deze een uitvoerig onderhoud heeft gehad. Blijkens het schriftelijke relaas van dr. Drees over dit onderhoud, aan de raad overgelegd, was hij vóórdien van de kwes tie niet op de hoogte. Dr. Drees heeft aan betrokkene gezegd de minister van Bin nenlandse Zaken van een en ander in ken nis te zullen stellen. De heer Van der S. heeft volgens zifn verklaring dr. Drees gezegd, dat hij niet vóór 1 februari tot publikatie zou overgaan. Hij heeft nadien verder niets vernomen. Tenslotte is het artikel met de „verantwoording" vóór de publikatie aan mr. Schokking toegezonden met de mededeling dat spoedige publikatie in het voornemen lag. Mr. Schokking, door het ministerie van Binnenlandse Zaken reeds op de hoogte gebracht, heeft evenmin iets lalen horen. In elk geval heeft de heer Van der S., alvorens tot publikatie over te gaan, eerst stappen gedaan om de mogelijkheid te openen de zaak op andere wijze te behan delen. Het hoge ambt, dat mede in het ge ding was, zou inderdaad naar het oordeel van de raad een nadere reactie van rege ringszijde wenselijk hebben kunnen maken. De raad is van oordeel dat onder deze omstandigheden het besluit tot publikatie met een beroep op het algemeen belang gerechtvaardigd moet worden geacht. De Raad van Tucht motiveert dit stand punt aldus: De inlichtingen (van het Haagsch Dag blad) betroffen een zeer ernstige gebeur tenis. In een behoorlijk onderzoek waren deze inlichtingen in hoofdzaak juist be vonden. De indruk bij betrokkenen, dat de rechtsgang ten aanzien van het ge beurde in 1942 niet normaal is verlopen, had in het contact met de autoriteiten geen wederspraak ontmoet. Het gebeurde te Hazerswoude verkreeg meer en meer be kendheid in ruime kring. Het gezag in het algemeen was, zeker onder deze omstan digheid, niet bij een stilzwijgen gebaat. Het is de taak van de pers, indien op voldoende gronden mag worden aangenomen dat in het publieke domein ernstige onjuistheden zijn geschied, deze in de openbaarheid te brengen. Ernstige critiek op bijgedachten De Raad van Tucht heeft echter ernstige critiek op de bijgedachte van de hoofd redacteur, de burgemeester van Den Haag te treffen wegens bezwaren tegen zijn figuur en beleid als zodanig, buiten de ge beurtenissen te Hazerswoude om. De pu blikatie is zodoende in belangrijke mate vastgekoppeld aan geheel andere en bui ten de zaak liggende overwegingen van betrokkene Van der Schaaf, omtrent onge schiktheid van de heer Schokking als bur gemeester van de residentie. Hiermede is getreden buiten de taak en het recht van de journalist orri waf hij" hjissta'hden acht' en voor de openbaarheid "V'an" gewicht, in het algemeen belang bekend te maken. Zijn roeping om daartoe duidelijk, welover wogen, en zuiver te werk te gaan, wordt, aldus geschonden. De journalist moge zich in het algemeen belang bij het openbaar maken van belangrijke onthullingen ge roepen achten, hij moet zich daarbij be zinnen en beperken en stellig elke indruk uitsluiten, dat zodanige onthullingen door de pers met geheel andere en buiten de zaak gelegen oogmerken naar voren kun nen worden gebracht. Het droevige lot van het gezin Pino mocht onder geen beding worden dienstbaar gemaakt aan enige al gemene crilische aanval op de burgemees ter van Den Haag. Het verantwoordelijke optreden van de journalist is aldus geheel buiten zijn grenzen uitgerekt. Hiermede wordt de waardigheid van de stand dei- Nederlandse journalisten geschaad. Zich daarvan niet voldoende te hebben door drongen, geeft in dit zwaarwichtige geval aan de raad aanleiding, alle gebleken om standigheden in rekening gebracht, tot de betrokkene Van der S. een ernstige beris ping uit te spreken. Naar aanleiding: van de openluchtvoor stelling, die het kindercircus „Elleboog" van Ida Last op „Pinkster drie," dinsdag 22 mei, in het Bloemendaalse Openlucht theater ten bate van de Wijk-Jeugdraad III (Kleverpark) der Hervormde gemeente te Haarlem zal geven, deelde de secretaresse van deze jeugdraad, mevrouw C. Max Beekman, ons mee, dat de toekomst van het jeugdwerk in dit rayon er niet roos kleurig uitziet, althans wat de financiën betreft. Spoedige hulp is nodig. In oktober 1953 werd met dit jeugdwerk gestart en dit nam in korte tijd zo'n grote vlucht, dat de wijkjeugdraad zich in samen werking met het bestuur van het clubhuis „Naast d'Appelaar" wendde tot het rijk en de gemeente voor subsidie. Teneinde de gemeente daarin te stimuleren, werd een plan gemaakt om voor het seizoen 1955 '5C een volontair-wika aan te stellen. Het bedrag dat hiermede was gemoeid, werd door de volgende instellingen bijeen ge bracht: diaconie, kerkvoogdij, wijkvereni- ging III en Stichting Noorderkerk en School. Door bemiddeling van tvika W. Veenstra van de Centrale Jeugdraad is het gelukt de heer G. Radersma, volontair van het Instituut Kerk en Wereld voor een jaar in dienst te nemen. Dit dienstverband loopt op 1 juli af. Een aanvraag om een subsidie van de gemeente kon niet worden ingewil ligd, omdat men niet te doen heeft met de asfaltjeugd, zodat er van sociale jeugdzorg geen sprake is. In het Kleverpark is geen vast instuif- lokaal beschikbaar. Men vergeet dat het jeugdAverk in die tweeëneenhalf jaar een enorme vlucht heeft genomen en de jeugd van de straat Avordt gehouden. De fraaie plantsoenen in deze omgeving worden niet vernield en men staat in de wijk minder bloot aan jeugdbaldadigheid. Aan de jeugdclubs: handwerken en kunstnijvei-heid voor meisjes, hobbies, onder andere zweefvliegtuigenmodelbouAV, figuurzagen en schaken voor jongens en gymnastiek, nemen thans honderdvijfen- tAvintig kinderen deel. In 1955 waren het er wel tweehonderdvijftig, maar wegens het kleine lokaal in het wijkgebouw in de Molenaerstraat, dat door het wijkbestuur voor dit Averk beschikbaar kon Avorden ge steld, moesten de clubs noodgedwongen kieiner worden. Het gevolg is dat thans wachtlijsten zijn aangelegd. Behalve wika Radersma zijn er nog dertig vrijwillige medeAverkers en één betaalde kracht voor de gymnastieklessen. De kinderen zouden bepaald teleurge steld worden als het werk gestaakt moest v/orden. Dit mag toch niet gebeuren merkte mevrouw Max op want daarvoor is het jeugdwerk in het Kleverpark en omgeving (er nemen ook kinderen uit Bloemendaal en Haarlem-Noord aan deel) te veel reeds een begrip geworden. Ook is er een bibliotheek a'an ongeveer acht honderd delen, die ook te klein behuisd is. Hierin moet tevens worden voorzien. De heer W. Hazevoet van het bureau Maatschappelijk Opbouwwerk Haarlem heeft de verzekering gegeven, dat dit Averk in elk geval gesubsidieerd zou moeten worden^ alleen moet er nog een ^modus" 'voor gevonden Avorden. Daartoe 'is deze f zaak thans ih' handen van d'e'fiieuAV opge richte gemeentelijke raad voor de jeugd. In februari 1956 kAvamen de heren Berk hout en Van Raay namens het rijk inspec tie houden. Volgens de heer Berkhout is het rijk bij de huidige woningnood zeer soepel bij 't beoordelen van clubgebouAven, maar aan een minimum eis van één club lokaal en één instuiflokaal moet toch Avor den voldaan. De heer Berkhout heeft ge adviseerd contact op te nemen met de heer Tamsma, secretaris van de sectie jeugd zorg a'an de synodale commissie van het Hervormde JeugdAverk en met de heer Roos, Avika te Amsterdam. (Speciale berichtgeving) HET ONLANGS IN ONS LAND opgerichte Comité Stopzetting Atoombomproeven heeft vanmorgen aan de minister-president, dr. W. Drees, een verzoekschrift over handigd, waarin de Nederlandse regering gevraagd Avordt een voorstel in te dienen bij de Verenigde Naties al dan niet in samenwerking met andere landen om onverwijld een internationale afspraak te treffen om de proeven met atoomwapens over de gehele Avereld stop te zetten. Het petitionnement heeft overigens niet de strekking ook de gewone wetenschappelijke experimenten met de atoom-energie stop te zetten. Het gaat het comité er nadrukkelijk om, dat voor de toekomst verdere grote explosies met A- en H-wapenen Avorden voorkomen. Het comité bestaande uit dr. F. Boerwinkel, voorzitter, dr. W. H. van Dobben, ds. W. Fijn van Draat, mr. N. J. C. M. Kappeyne van de Copello, prof. dr. B. R. A. Nijboer, mevr. E. van der Sluis-Fintelman, rabbijn J. Soetendorp en prof. dr. ir. F. Ph. A. Teilegen heeft niet de bedoeling gehad een verzoekschrift met vele handtekeningen op te stellen. Slechts een beperkt aantal vooraanstaande personen uit de meest uiteen lopende kringen' van ons volk, zowel wat politiek als wat levensbeschouwing betreft, en waaronder een aantal biologen en fysici, die zeer ter zake kundig mogen Avorden geacht, heeft het verzoekschrift dan ook bekrachtigd. In totaal betuigden bijna honderd Nederlanders, Avaaronder ruim dertig professoren en twintig predikanten, hun instemming met dit verzoek. De baten van de a'oorstelling van circus „Elleboog" zijn bestemd om de kasmidde len van het jeugdAverk in deze wijk te versterken. Het is te hopen dat het Bloe mendaalse Openluchttheater die middag uitverkocht zal zijn. Mocht het weer slecht zijn, dan zal de voorstelling a'erschoven moeten Avorden naar de volgende dag, Avoensdagmiddag 23 mei. In de toelichting op het verzoek wordt gesteld, dat de proeven met atoomwapens uitermate riskant zijn, Avaarbij gewezen Avordt op de kwade gevolgen van de proe ven op Bikini van maart 1954. Verder wordt de aandacht gericht op het feit, dat de radio-actieve stoffen, die door de proe ven in de dampkring Avorden gebracht, ook erfelijke beschadigingen ten gevolge zullen hebben, alhoewel nog niet bekend is, op Avelke schaal dit het geval zal zijn. Overi gens wordt ook nog opgemerkt, dat er ge leerden zijn, die menen, dat een gevaar lijke vergiftiging van de dampkring nog niet afdoende is bewezen. Het bezAvaar, dat aangevoerd kan Avor den tegen een internationale overeen komst op het gebied van ontAvapening, namelijk dat men nooit zal kunnen contro leren of men zich aan de afspraak houdt (zonder hierbij elkanders grondgebied te betreden) wordt ontzenuwd met de con statering, dat reeds de ontploffing van een atoombom van normale grootte vast te stellen valt uit de toeneming der radio activiteit der dampkring over aanzienlijke gedeelten van de aarde en dat de plaats der ontploffing tuav kan worden gelocali- seerd. Opgemerkt Avordt verder, dat het stop zetten der proeven Avel niet zal betekenen, dat een atoom-oorlog onmogelijk wordt, of dat de beAvapeningSAvedloop zelf Avordt be ëindigd, maar dat in elk geval de verdere ontAvikkeling der aanvalstechniek geremd wordt. Tenslotte wordt gememoreerd, dat in alle landen een sterke beAveging tegen het voortzetten der proeven is ontstaan. „Neh- ru, Einstein, vele Nobel-prijsAvinnaars, de Paus, de Wereldraad van Kerken, het Ja panse parlement", zo staat in de toelichting op het verzoek, „hebben hun stem ver heven. Grote mogendheden hebben zich be reid verklaard, afspraken hieromtrent te maken, of die althans ernstig in overwe ging te nemen. Op de AA-conferentie te Bandung hebben de vroegere koloniale volkeren een beroep gedaan op de Westerse mogendheden, om de proeven met A- en H-Avapenen stop te zetten. "Voortzetting van de proeven zou derhalve voor hen be- De Nederlandse Vereniging van Trans portondernemingen NVTO zal zich voor taan Koninklijk mogen noemen. Dit deelde de minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. Algera mede tijdens de viering van het 75-jarig bestaan der organisatie in de Ko ninklijke SchouAvburg te Den Haag. De mi nister zei in zijn herdenkingsrede, dat de tegenwoordige maatschappij zonder weg- vervoer niet kan functioneren. Het Neder landse vervoersapparaat vervoerde over de Aveg in 1954 interlokaal 274 miljoen reizi gers, lokaal 537 miljoen en in groepsver- voer en met toerAvagenritten bijna 47 mil joen passagiers. Per a'rachtauto werd ruim 90 miljoen ton binnenslands en 4 miljoen internationaal vervoerd. Dit op een totaal van 1 miljard reizigers en 120 miljoen ton goederen, de spoonvegen inbegrepen. De minister gaf een oa'erzicht van de na de oorlog bereikte resultaten van het ver- voerapparaat en de wettelijke maatregelen, die nodig waren om het goed te doen func tioneren. Het Averd mogelijk het platteland te ontsluiten door het vormen van streek- ondernemingen voor personenvervoer; daartoe werden 2486 vergunningen uitgege ven. waarvan 2101 voor het vervoer van arbeidskrachten. Er is geen aanleiding ontevreden te zijn, maar op bepaalde punten zou de doelma tigheid der wegverA'oerbedrijven verbeterd kunnen Avorden. De organisaties van ver- voerondernemers, Avaaronder de jubileren de, zijn zich daarvan bewust. Zij zijn be reid mede te werken aan het streven van de overheid om aan het particuliere ini tiatief voldoende ruimte te laten. Daar- A'oor sprak minister Algera zijn waarde ring uit. De overheid dient, waar nodig, regelend op te treden en te bevorderen, dat het in onze maatschappij onmisbare Avegvervoerapparaat zijn taak onder de gunstigste voor%vaarden verricht. Het be drijfsleven behoort A'an deze gelegenheid gebruik te maken. Dit bedrijfsleven, aldus de minister, be grijpt in 't algemeen zijn taak en gebruikt de geboden kansen. Hij sprak Avoorden van waardering jegens de Nederlandse mannen en vrouwen, die er in geslaagd zijn na de oorlog het gevarieerde en omvangrijke ver- voerapparaat van heden te scheppen. Dr. ir. J. G. J. C. Nieuwenhuis, voor zitter van de NVTO a'erzocht minister Al gera aan de Koningin de dank van de or ganisatie voor de verleende onderscheiding over te brengen. De asfalteringswerkzaamlieden aan het Staten Bolwerk naderen hun voltooiing. Van de zijde van Openbare Werken ver wacht men dat de laatste hand aan de asfaltering tegen het einde van deze week gelegd kan Avorden, zodat de autobuslijnen 3, 4 en 8 binnenkort weer hun oude route oA'er het Staten Bohverk kunnen volgen en ook het verkeer Aveer van deze verbinding gebruik kan maken. De rioleringswerkzaamheden aan de Nas- saulaan maken een asfaltering daar voor lopig nog onmogelijk. Nadat de sleuf, die voor het vernieuwen van de riolering is aangebracht, Aveer zal zijn gesloten, moet men geruime tijd wachten om te zien. hoe de ondergrond zich houdt. Het is namelijk best mogelijk dat deze nog gaat werken, Avaardoor het aanbrengen van een niemv Avegdek natuurlijk onmogelijk zou worden gemaakt. Als de ondergrond hier geheel tot rust gekomen is, zal echter ook aan de Nassaulaan met asfaltering begonnen worden. Op de VerspronckAveg zijn de parkeer havens gereed gekomen, maar het ligt niet in de bedoeling om deze straat te asfal teren, omdat het Avegdek hier nog in uit stekende staat verkeert. Hetzelfde geldt voorlopig voor de Raamvest, Avaar men ook nog bezig is met de vernieuwing van de rioleringen volgens het centrale rio leringsplan. Naar de heer L. E. E. Gallis, eigenaar van café-restaurant „De Rotonde" ons meedeelt, zal hotel „De Rotonde", dat mo menteel in aanbouAv is op de hoek van het Badhuisplein en de Burgemeester Engel- bertsstraat, op 1 juni Avorden geopend. Het oorspronkelijke plan, het hotel vóór de ko mende Pinksterdagen te openen, kon geen doorgang vinden, daar de vorstperiode een aanzienlijke vertraging opleverde. Het ho tel, dat dienst zal doen als dépendance van het café-restaurant, bevat 20 kamers, ver deeld over drie verdiepingen. Het werd ontworpen door architect W. Kelder te Bussum en geboiuvd door Pijpers aanne mingsbedrijf aldaar. In het pand is gewoe- kerd met de ruimte. De kamers zijn ruim en geriefelijk, op de parterre en de eerste verdieping is bij elke kamer een douche cel en toiletgelegenheid, op de derde ver dieping zijn douches en toiletten a'oor alle vijf kamers. Overdreven luxe werd ge- Aveerd, doch dit neemt niet Aveg, dat de kamers een prettige indruk maken, door een moderne opzet. Zo Averden de vier muurvlakken in verschillende kleuren ge schilderd, n.l. crème en blauAV, hetAvelk een bijzonder mooi effect oplevert. Fraaie indirecte verlichting, in elke kamer een telefoon, centrale verAvarming en een grote hang-legkast voltooien het gerief voor de gasten. In totaal zal het hotel een capaciteit hebben van 50 bedden. De logé's zullen in het hotel slechts het ontbijt kun nen gebruiken: lunch en diner zullen in het café-restaurant worden geserveerd. Vele boekingen voor het seizoen zijn reeds gedaan. Voor augustus is men reeds geheel volgeboekt. Intussen maakt de heer Kel der reeds plannen om direct na het seizoen het café-restaurant aan de StrandAveg met een verdieping uit te breiden, die als ho tel zal Avorden ingericht. Hiermede zal in oktober Avorden begonnen. Voor het ko mende seizoen betekent de opening van het nieuwe dépendance-hotel echter reeds een Avelkome aamvinst van de hotelruim te in Zandvoort. Het Comité voor de Bejaarden in de ge meente Bloemendaal zal ook dit jaar een autobustocht voor de bejaarden van zeven tig jaar en ouder houden. Het uitstapje is bedoeld a'oor diegenen, die om welke reden dan ook, zelf niet in staat zijn er eens uit te gaan. De tocht gaat naar Scheveningen en Den Haag en is vastgesteld op donder dag 7 juni. Zij die een bijdrage in de kosten willen verlenen, gelieven deze te storten op post rekening no. 12048 ten name van de Twent- se Bank te Bloemendaal, ten gunste van de penningmeesteresse a'an het Comité voor de Bejaarden. Van Haemstedelaan 17, Aer- denhout. Het secretariaat is gevestigd: Bloemendaalseweg 188, O verveen. tekenen, dat het Westen dit appèl negeert, Avaardoor een nieuAve en betere verhouding met deze volkeren ernstig wordt belem merd". Het comité heeft de vurige hoop, dat de Nederlandse regering deze zaak op de juiste plaats en op de juiste wijze aan hangig zal Aveten te maken, daarmede tonende dat ook een klein land in de inter nationale politiek een bijdrage kan geven, die temidden van de huidige situatie be vrijdende werking kan hebben. Naar Avij a'ernemen heeft het college van B. en W. te Heemstede een plan in studie oa'er de toekomstige situatie van de omge ving a'an de Zandvoortselaan, Avegens de bouAv van het viaduct en de ophoging der spoorbaan. Ofschoon deze plannen gedeel telijk ook afhankelijk zijn van beslissingen van de directie der Nederlandse Spoorwe gen en het provinciaal bestuur dit laat ste wegens het tracé van de grote verbin dingsweg noord-zuid is het hoogst on- Avaarschijnlijk dat voor deze ingrijpende werkzaamheden bestaande gebouwen en woonhuizen zullen Avorden gesloopt. Al leen zal een gedeelte van het terrein bij de overAveg, Avaar thans een garagebedrijf gevestigd is en Avaarvan de grond toebe hoort aan de Nederlandse Spoorwegen, aan deze verhoging ten offer moeten vallen. Eveneens zal het wegenplan in de omge ving van het Roemer Visscherplein een Avijziging ondergaan. PT» Maandagavond zorgden de kinderen van de Sparrenbosschool er voor, dat de ouders in het gerestaureerde gebomv „Rohobóth" een gezellige en leuke avond hebben be leefd. Het hoofd van de school, de heer L. Siersma, sprak Avoorden van welkom en deelde mede dat het aantal leerlingen ge stegen is tot 117. Hij deed een beroep op de aanwezigen op propaganda, teneinde nog voor het september Avordt, zoveel leerlin gen te kunnen inschrijven dat er een vierde leerkracht komt. De kinderen zongen een lied over de openbare lagere school, Avaarna de zang klasse een zestal pittige liedjes ten gehore bracht. Een aantal aardige toneelstukjes, waaruit bleek dat er verdienstelijke talen ten onder de jeugd schuilen, deed het uit stekend. ook al omdat vaak koddige situa ties ontstonden. Davina Scheider speelde verdienstelijk op de dAvarsfluit. De voorzitter van de oudercommissie de heer A. Oosthoek sprak Avoorden a'an dank lot het onderAvijzend personeel en de kin deren die met elkaar deze avond tot een zeer geslaagde hadden gemaakt. Na hem sprak nog de a'oorzitter a'an de afdeling Bennebroek van „VolksonderAvijs" een pro pagandistisch Avoord. Na afloop van de jaarvergadering van de Haarlemse VrijAvillige brandblussersver eniging „De Tien" op donderdag 24 mei zal het vijfenzestigjarig bestaan der vereniging Avorden geA'ierd. De heren A. Hartog en H. C. Vernout treden af als leden van het be stuur en stellen zich niet herkiesbaar. Het bestuur heeft kandidaat gesteld de heren C. L. Hoeben en W. Verdel. Agamemnon. IS te Amsterdam. Alamak, pass. 14 Aden n. Rastanura. Alkaid 13 Rotterdam n. Rio de Janeiro. Amstelbrug, 14 te Amsterdam. Artemis, 12 v. Amsterdam n. W.-Indië. Aagtedijk, 14 te Calcutta. Abbedijk, pass. 13 Acapulco n. Los Angeles. Alioth, 13 v. Montevideo, 14 te Buenos Aires. Amstelland, 14 te Montevideo. Amstelveen, pass. 13 Ceylon n. Singapore. Arendsdijk. 14 te San Francisco. Adonis, pass. 14 Ouessant n. Antwerpen. Alpherat, 14 te Paranagua. Abbekerk, 14 v. Shanghai n. Takubar. Amstelstad, 14 140 m. w. Bishoprock n. Le Havre. Alchiba, 16 te Philadelphia verw. Alhena. 15 te Antwerpen, 17 te R'dam verw. Amor, 14 te Ceuta. Alphacca. 15 te Montevideo. Andijk. 14 v. Hamburg n. Rotterdam. Angolakust. 14 v. Bilbao n. Amsterdam. Appingedijk. 15 te New York. Attis. 14 v. Philadelphia n. New York. Axeldijk, 14 te Baltimore. Algenib, 15 van Antwerpen n. Rotterdam. Almkerk, pass. 14 Kp. Vincent n. Genua. Boschfontein, pass. 12 Algiers n. Southampton. Bussum, 13 v. Suez n. Perz. Golf. Beninkust, 12 v. Antwerpen. 13 te Hamburg. Bloemfontein. 13 100 m. z. L. Palmas n. Kaapstad. Blommersdijk, 14 te Philadelphia. Bonaire, 13 v. Paramaribo n. Plymouth. Boskoop, 13 v. Ilon, 14 te Pisco. Bintang, 14 v. Port Said n. Marseille. Blitar, pass. 14 Ouessant n. Rotterdam. Bosch'fontein, pass. 14 Kp. Vincent n. South ampton. Breda, 14 v. Buenaventura n. Guayaquil. Bagan, 14 te Kolonedale. Batoela, 14 te Manokwarl. Britsum, 15 te Casablanca. Celebes, pass. 14 Finisterre n. Pt. Said. Congokust, pass. 14 Kp. Palmas n. Lagos Caltex Pernis. 14 v. Sidon n. Rotterdam. Charis, 14 te New York. Gorilla. 14 v. Singapore n. Balikpapan. Camerounkust, 13 150 m. w.z.w. Lissab. n. A'dam. Maandagavond omstreeks zeven uur reed de 26-jarige J. M. met zijn bromfiets over de Schoterweg in de richting van de stad, toen uit de Kleverlaan een wielrijder kwam, die hem, volgens zijn zeggen, geen voorrang verleende. De bromfietser moest door remmen en uitwijken een botsing voorkomen, waardoor zijn 2y2-jarig doch tertje, dat op de duo zat, op straat viel, waarbij zij schaafwonden en een lichte hersenschudding opliep. Het meisje, kon, na door de ongevallendienst te zijn behan deld, naar huis terugkeren. De politie ver zoekt eventuele getuigen van dit ongeluk zich met haar in verbinding te stellen. Castor KNSM, 13 440 m. o. Bermuda n. Antw. Cradle of Liberty, 13 230 m. o.n.o. Pto Rico n. Landsend. Caltex Nederland, pass. 14 Mona eil. n. Vliss. Ceronia. 14 te Rotterdam. Cinulia, pass. 14 Azoren n. Curagao. Dorestad, 13 290 m. n.o. Kp. Frio n. Buen. Aires. Delfland, 15 te Montevideo. Kernland, pass. 13 Fern. Norhonha n. Las Palmas. Eendracht, 14 te Bremen. Enggano. pass. 13 Minikoi n. Belawan. Etrema, 15 v. Curagao n. Recife. Ganymedes. 14 te Rotterdam. Gooiland, 12 v. Amsterdam n. Hamburg. Gaasterkerk, 15 te Colombo. Gordias. 15 te Saloniki. Gaasterland, 14 te Itajai. Guineekust, 14 te Amsterdam v. Hamburg. Hathor, 14 te Hamburg. Hermes 13 v. Balbao n. Curagao. Hestia, 13 v. Brighton n. Rotterdam. Hera, 13 280 m. n. Pto. Rico n. Philadelphia. Hydra, pass. 13 Tobago n. Paramaribo. Hilversum, 14 260 m. z.w. Fremantle n. Mena Al Ahmadi. Houtman, pass. 14 Sabang n. Singapore. Ivoorkust, 14 le Capemount. Jagersfontein, 13 v. Port Elizabeth n. Kaapstad Japara (KRL), 14 te Rotterdam. Joh. v. Oldenbarnevelt, 15 v. Melbourne naar Sydney. Karimun. 15 te Colombo. Keizerswaard, 15 te Suez verwacht. Koratia. pass. 14 Minikoy n. Thameshaven. Korovina, 14 te Liverpool. Karimata, 12 v. Colombo n. Suez. Kermia, pass. 14 Recife n. Curagao. Khasiela. 15 te New Orleans. Kinderdijk. 15 te Philadelphia. Kota Agoeng, pass. 14 Key West n. Newport News. Kota Inten, pass. 14 Guardafui n. Suez. Kalydon. 14 v. Rotterdam n. Kiel. Kylix, 16 te Auckland verwacht. Loosdrecht, 14 te Port Said. Larenberg, 14 te Sapele v. Port Warcourt. Laagkerk. pass. 14 Straat Messina n. Genua. Lawak, 15 te Los Angeles. Lindekerk, 14 v. Rotterdam n. Calcutta. Luna. 15 v. Amsterdam te Roterdam. Macoma, 14 v. Suez n. Bahrein. Meerkerk, 13 te Amsterdam. Mitra, 13 v. Rotterdam n. Curagao. Marisa, 15 te Rotterdam. Maas. 14 te Bourgas. Maasdam, 15 te Le Havre n. New York. Mentor. 14 v. Curagao n. Georgetown. Merwede, pass. 14 Finisterre n. Las Palmas. Maaskerk, 15 te Rotterdam. Notos, pass. 13 Gibraltar n. Leixoes. Nigerstroom, 15 te Bordeaux. Nestor 14 v, Dordt te Rotterdam. Omala.' 14 v. Istanbul n. Piraeus. Oldekerk, 13 v. Marseille n. Duinkerken. Oostkerk, pass. 13 Daedalus Rif n. Aden. Ophir, 14 te Makassar. Overijsel, 14 te Antwerpen. Oranjefontein, 13 te Amsterdam v. Antwerpen. Ondina, 14 v. Punta Cardon n. Recife. Oostkerk. 16 te Aden verwacht. Pendrecht. 14 te Banias. Prins Maurits. 12.v. Muskegon n. Detroit. Quebec. Prins Willem George Frederik, 14 te Hamburg. P. G. Thulin, 14 v. Seven Islands n. Rotterdam. Prins Philips Willem, pass. 14 Finisterre naar Bordeaux. Plancius, 14 te Belawan. Peperkust. 14 v. Douala n. Lagos. Prins Willem 5. pass. 14 Scillys n. Quebec. Prins Fred. Hendrik, pass. 14 Anticosti eil n. Montreal. Radja. pass. 13 Key West n. New York. Rijndam, 13 v. Pta. Del Gada n. Madeira. Riinkerk, 14 te Penang. Ridderkerk, pass. 14 Aden n. Suez. Rondo. pass. 14 Ouessant n. Marseille. Roebiali, 15 te Durban Reyniersz, 14 te Donggala. Schie, 14 te Amsterdam. Sheratan. 13 rede Santos. Stad Dordrecht, pass. 13 Finisterre n. Ceuta. Statue of Liberty, pass. 14 San Miguel n. Port Said. Senegalkust, 14 te Monrovia. Saidja. 13 v. Surabaja, 16 te Pladju verw. Sigli, i4 te Priok. Soestdijk, 270 m. n.n.w. Flores Az. n. Le Havre. Stanvac Djirak, 14 te Bangkok. Statue of Liberty, 13 260 m. w.z.w. Fayal naar Port Said. Straat Soenda, 16 te Belawan verw. Stad Schiedam, 14 nog rede Melilla. Swartenhondt, 14 te Donggala. Sarangan, 14 v. Norfolk n. Rotterdam. Solon. 15 te Houston. Tawali, 14 v. Port Said n. Marseille. Tero, 14 te Montevideo. Tjisadane. 13 v. Kaapstad n. Durban. Tiberius, 13 500 m. w.z.w. Lizard n. Emden. Tibia. 14 60 m. z. Sydney n. Brisbane. Tjipanas. 14 te Singapore. Talisse. 13 v. Savanna n. Houston. Themisto. pass. 14 Kp. Race n. Sorel. Tiba. pass. 14 Madeira n. Rio de Janeiro. Titus. 14 v. Trinidad n. Miami. Van Cloon, 14 te Devonport. Van Noort, 13 280 m. z.o. Bangkok n. Bangkok. Van Riebeeck, 14 te Ambon. Westland, 13 v. Hamburg n. Amsterdam. Waterman, 13 700 m. o. Cocos eil. n. Fremantle. Willemstad, 12 v. Amsterdam. 13 v. Dover naar Port of Spain. Witmarsum, 14 te Hamburg. Waal. 14 te Beyrouth. W Alton Jones. 12 115 m. z.o. Kp. Hatteras naar Punta Cardon. Weltevreden, 15 te Suez. Woensdrecht, 15 te Portland. Westland, 14 te Amsterdam. Usel, pass. 14 Kp. Vincent n. Malta. Zijpenberg, pass. 14 Lissabon n. Almeria. Zuiderkruis. 14 v. Las Palmas n. Southampton. Zeeland KRL, 14 nog te Bombay. KLEINE VAART Amstelbrug, 14 's morgens in Amsterdam aan gekomen. Al'cetas. 13 v. Catania n. Palermo. Adine, verm. 14 v. R'dam n. Lissabon. Anna B, 14 v. Aalborg te Rotterdam. Antje, 14 te Vlissingen n. Antwerpen. Algarve, 14 v. Rotterdam te Portsmouth verw. Att S. verm. 14 v. Swansea n. Rotterdam. Concepcion. 13 30 m. no. Abrolhos. Coolhaven, 14 v. Dordt te Rotterdam. Cornelia B I, 17 v. Ceuta te Aalborg verw. Daniel, 14 te Dublin. Eibergen, verm. 14 v. Dordt n. Immingham. Erkalin. 14 v. Maldon te Par. Frans v. Seumeren. 14 v. Newcastle te Kloge. Flevo, 11 v. Rotterdam te Tanger. Henrica, 15 v. Antwerpen te Belfast verw. Henrica B. 14 v. Whitehaven te Frederlcla. Jaba, verm. 14 v. Antwerpen n. Hull. Jeane, pass. 14 Vlissingen n. Gent. Kaap Falga, 11 pass. Kiel n. Vestervik. Kaap St. Vincent. 11 pass. Kiel n. Zaandam. Larix, 12 v. Bayonne n. Mumbles Road. Leuvehaven. 15 v. Gothenburg te R'dam verw. Lindesingel, verm. 14 v. Hamina n. Lubeck. Marcella, 14 v. Hamburg n. Nakskov. Matthew, 14 v. Rotterdam te Varberg verw. Monica. 14 v. Belfast n. Ardrossan. Maartje, 14 v. Zecbrugge te Middlesbro. Myfem. pass. 14 Kiel n. Rouen. Marian, 14 v. Amsterdam te Vaaborg. Nassauhaven, verm. 15 v. Rotterdam n. Gothen burg. Nieuwehaven, 15 v. Antw. te Kopenhagen verw. Nautic, 14 te Bremen. Pavo, 9 v. Emden te Vasteras. Ponza, 10 v. de Tyne n. Vesteras. Pieter S, verm. 15 v. Swansea n. Ansterdam. Ransel, verm. 14 v. Hamburg n. Stockholm. Roelf, 14 v. Aarhus te Amsterdam. Spes. 14 v. Kalmar n. Gdansk. Sagitta. pass. 14 Vlissingen n. Antwerpen. Stella Prima, verm. 14 v. Rotterdam n. Isken- derun. Tilly, 9 v. Lowestoft te Rotterdam. Theano, 14 v. Dublin te Amsterdam verw. Trito, 14 v. Rotterdam te Dublin. Vianna, pass. 14 Vlissingen n. Gent. Viking, 15 v. Rotterdam te Liverpool verw. Volharding. 14 v. Londen n. Rotterdam. Vrouwepolder, verm. 15 v. Dordt n. Antw. Westerhorn, 14 v. Liverpool te Rotterdam. Westersingel, 14 v. Port Lyautey te Rouen verwacht. Westpolder. 14 v. Guernsey te Antwerpen. SLEEPVAART Ebro. 13 met twee bakken te Maracaibo. Gele Zee, 13 420 m. z.t.o. Kp. Race met motor schip. Goeree, 12 120 m. w.nw. Kreta. Hudson. 13 v. Suez n. Mersin met bak. Noordzee. 13 met zuiger te Kandia. Oostzee, 13 te Tunis. Witte Zee, 13 120 m. o. Ceylon met kraanponton Zwarte Zee. 12 v. Maracaibo n. Savona met twee tankers. Rode Zee, 12 te Maassluis met twee viskotters

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7