AMSTLEVEN Kunstmaand Amsterdam met orkestconcert begonnen ^Avonturen met het vliegende tapijt^} Tante Aggie houdt vol Lagerhuis kreeg weinig nieuws te horen over kwestie-Cr abb mm Labour-motie van afkeuring verworpen Vereniging Bescherming van Voetgangers vergaderde Diefstallen uit leeszaal te Hilversum opgelost Gecombineerde straf tegen kruidkundige geëist Boerderij uitgebrand te Vledderveen Werk van twee Friese tekenaars Vijfjarig meisje bij auto-ongeluk omgekomen „Willem Barendsz" wordt tijdelijk olietanker Twee mannen vermoedelijk verdronken Défilé van buitenlandse oorlogsinvaliden op het Loo Kerkelijk Nieuws FEUILLETON door Doris Miles Disney Twee hoofdofficieren voor de krijgsraad in Jordanië Pleziervaartuig omgeslagen bij Java: 73 doden Jongetje verdronken Labour-plan om kwestie- Cyprus op te lossen Lagerhuis verwierp motie van afkeuring DINSDAG 15 MEI 1956 Onder leiding van Anton Kersjes gaf het „Kunstmaand-Kamerorkest" op maandag avond in de Bachzaal te Amsterdam het openingsconcert van de Kunstmaand Am sterdam. ook wel eens genoemd: het Hol land Festival voor kleine beurzen. Over eenkomstig de reeds gevestigde traditie van de Kunstmaand kreeg het publiek deze avond muziek te horen, die niet tot het gewone repertoire van de officiële orkesten behoort. Zo werd het programma met een Symfonie van Antonio Rosetti, een tien jaar oudere tijdgenoot van Mozart, ingezet. Zijn naam zou doen denken dat hij Ita liaan was, maar dat is niet z.o, want hij stamde uit EJohemen en Roessler was zijn ware naam. Zijn muziek is vrij interessant. Dat zij echter vergeten raakte met die van zoveel andere mindere goden, die door het genie van Mozart en Haydn overschaduwd werden, behoort tot de normale ga->g van zaken. Toch geeft de kennismaking met zo'n vergeten talent, afgezien van het mu zikale genot dat zij biedt, dankbare ge legenheid tot het trekken van een parallel ten overstaan van de grote meesters van ziin tijd. Concertmeester Jaap Schröders voor dracht van twee losse stukjes van Mozart, een Adagio en een Rondo, gaf tot die ver gelijking gerede aanleiding. Twee maten Adagio van Mozart en men voelt zich reeds verplaatst in een poëtischer en delicater atmosfeer. En zulks ondanks het feit dat deze stukjes in wezen toch van geen bij zondere betekenis zijn. De jonge meester schreef ze op verzoek van de concertmees ter van het Salzburger orkest, het Adagio namelijk om het middendeel van het Con cert in A, dat hij te ingewikkeld vond, te vervangen. Door dergelijke dingen leert men een meester als Mozart nader kennen. Waarschijnlijk schi-eef hij deze muziek met tegenzin, maar de adel van zijn genie drukte er het stempel op. Jaap Schroder zorgde ervoor dat deze bescheiden compo sities verrukkelijk klonken. Anton Kersjes raakte met zijn strijk- ADVERTENTIE EXCLUSIEVE SPORTCOLBERTS met bijpassende pantalon VELÜ GROTE HOUTSTRAAT 96 HAARLEM „Het Nederlandse volk staat tegenover twee verschrikkingen, de woningnood en de verkeersnood," aldus de heer L. C. Ad miraal, voorzitter van de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Voetgangers, tijdens de jaarlijkse algemene vergadering van de bond, die in 's-Gravenhage is ge houden. De heer Admiraal zei voorts dat het tempo van het stadsverkeer steeds hoger wordt en niet meer toelaat dat er gestopt wordt voor oversteekplaatsen. Zou een automobilist zo fatsoenlijk zijn te stoppen, dan bestaat de mogelijkheid dat hij ket tingaanrijdingen veroorzaakt. „Tallozen worden aldus gedwongen om mede te jak keren ter bevordering van de zo aange beden vlotheid in het verkeer." Volgens de heer Admiraal veroorzaakte het verkeer in Nederland in de jaren 1950 tot en met 1956 volgens de voorlopige cijfers 7.654 doden. In hoge mate verontrustend noemde hij het, dat in de vijf jaren na 1950, na de af schaffing van de maximumsnelheid, het aantal zwaargewonden is toegenomen met 75 percent. De heer Admiraal merkte op dat de automobielindustrie van alles ver zonnen heeft om de inzittenden te bescher men. Hij vroeg zich af of de fabrikanten niet verplicht konden worden de gevaar lijke voorkant van de auto's te voorzien van veiligheidskussens. Volgens de heer Admiraal bestaat er bij de KNAC en de ANWB geen begrip voor de verdrukte voetganger. Men zal tot het inzicht moeten komen, dat het een grote schending van de menselijke rechten is het verkeer te doen voorgaan bij de mens. Bedroevend noemde de heer Admiraal de zeer trage gang van zaken in de Com missie Veiligheid Wegverkeer. De zaak van de oversteekplaatsen-erkenning is nu al bijna twee jaar in bestudering. Uitzicht op de invoering van een maximumsnelheid in stads-'en dorpverkeer is er nog steeds niet. Voorts besprak de heer Admiraal de vei ligheid in het verkeer voor de bromfiets, die volgens hem gevaarlijker is voor zijn berijder dan voor een ander. „Wielrijders en bromfietsers zijn er dikwijls erger aan toe dan voetgangers, want die hebben nog een trottior, al is dat ook niet altijd veilig." orkest totaal op dreef bij de vertolking van „Het gebed van de stierenvechter" een fraai klinkend stuk van de Spaanse com ponist J. Turina. Verder maakte men kennis met een één delige compositie van Bertus van Lier, die hij „Symphonia" genoemd heeft. Een grote verscheidenheid van thematiek verraadt de bewogenheid van de componist, die werke lijk niet verlegen is om een goede inval. Spijtig genoeg weet hij het geheel niet tot klaarheid te brengen. Hij maakt het door onmogelijke klankcomplexen tot een groe zelige brij. Slechts zo nu eri dan bezint hij zich op een klaardere en harmonisch te volgen samenklank. Dit zijn dan lichtpun ten. Maar ze zijn helaas al te schaars. Helderheid, bewustheid en eerlijk vak manschap spraken ten slotte uit de „Sere nade" voor strijkorkest, opus 22, van Dvo rak, die door Anton Kersjes met zijn jong ensemble op correcte en elegante wijze tot klinken werd gebracht. JOS. DE KLERK. Knopen stalen driehonderd hoeken over filosofie en kunstgeschiedenis Aangezien in de Openbare Leeszaal en Bibliotheek aan de 's-Gravenlandseweg te Hilversum de laatste tijd steeds boeken werden vermist over wijsbegeerte en kunstgeschiedenis, werd de politie ge waarschuwd, die thans de schuldigen aan deze diefstallen heeft kunnen achterhalen. Maandagnacht kon een rechercheur twee jongens, die door een raam naar binnen klommen en bezig waren weer boeken te stelen, op heterdaad betrappen. Het wa ren twee Bussumse jongens, dertien en veertien jaar oud, leerlingen van het R.K. Lyceum in Hilversum. Zij bleken al vijf maal te hebben ingebroken en hun buit bestond uit ruim driehonderd werken over filosofie en kunstgeschiedenis zowel in het Nederlands als in vreemde talen. De politie vond bij hen thuis alle werken terug. De jongens hadden de herkenningstekenen van de O.L.B. echter verwijderd. Zij zijn ingesloten om nader te worden verhoord. Tegen de 59-jarige kruidkundige W. K. uit Baam heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam terzake *ran het onbevoegd uitoefenen van het beroep van geneeskundige een boete van vijfhon derd gulden en een maand hechtenis voor waardelijk geëist. De kantonrechter had K. tot deze straf veroordeeld, doch de kruid kundige was in hoger beroep gekomen om dat hij de straf te zwaar vond. De man is reeds drie keer voor hetzelfde feit veroor deeld. De verdachte had een vrouw, die volgens hem aan zenuwoverspanning leed, een middel voorgeschreven. Toen dit niet hielp gaf hij een ander, dat beter hielp. Zijn raadsman deelde in zijn pleidooi mede, dat de kruidkundige door zijn paranormale be gaafdheid boven de hoofden van zijn patiënten een bepaalde kleur waarneemt, die voor hem een indicatie is van het ziek teverschijnsel. Zo duidt bijvoorbeeld rood op storing in het zenuwstelsel. K. krijgt ook patiënten van homeopatische artsen ter behandeling. In zijn laboratorium te Baam experimenteert hij om nieuwe middelen te vinden. Eens aldus de verdachte heeft hij een middel gevonden, dat nu door artsen op recept via de apotheker wordt voorgeschreven. De raadman betoogde, dat zijn cliënt niemand misleid en alleen de bedoeling heeft opluchting en verlichting te brengen bij zijn patiënten. Omdat zijn vonnis viel in de periode, dat de Vereniging tot Be strijding der Kwakzalverij haar jubileum vierde, was de straf volgens pleiter zo zwaar uitgevallen. Hij verzocht de recht bank zo mogelijk een symbolische straf op te leggen. De uitspraak volgt op 28 mei. Door een tot nog toe onbekende oorzaak is brand uitgebroken in een grote boeren hoeve van de heer J. H. Heller te Vled derveen. In zeer korte tijd was de gehele boerderij in vlammen, waartegen de brand weer van Stadskanaal en Musselkanaal weinig meer kon uitrichten. De werkzaam heden werden beperkt tot het beschermen van de naast de boerderij staande land- bouwschuur. Bijna het gehele boerenbe- slag werd een prooi van het vuur. Een paard kon met moeite gered voorden even als een gedeelte van de inboedel. De boerderij is'nog slechts een ruïne. Zij was laag verzekerd. Expositie in Amsterdam Mogen de exposities, die Magdalene Sothmann in haar kunstzaal te Amsterdam hield, niet altijd naar ieders smaak zijn geweest, de kwaliteiten waren meestal vol doende, zo niet meer. De tot nu toe ge brachte reeks was een interessante door verschillende bijzonderheden. Het bijzon dere van de expositie van thans is dat hier werk vertoond wordt van twee Friese tekenaars. Friesland is een prachtig land, waarmee maar weinig schilders van formaat zich toch eigenlijk hebben bezig gehouden. Het is vooral Germ de Jong, van afkomst Fries, die hier inspiratie vond voor zijn gevoelige, fijnkleurige en soms bijna elegante werk. Bekend als Fries schilder is Cor Reisma, van wie we de laatste jaren in deze om geving nauwelijks iets zagen. De naar ab stracte kunst neigende expressionist Ben- ner heeft naar mijn smaak een paar tref fende Friese landschappen geschilderd. De geaardheid van deze van Leeuwarden naar Amsterdam verhuisde schilder is ech ter veer meer Gronings te noemen. Van de twee tekenaars toont Bouke van der Sloot het grootste aantal direct als zo danig herkenbare Friese landschappen. Ze zijn dit vooral door het onderwerp: Friese dorpen met de bekende zadeldaktorens. Hij ziet vooral de sterke kant van dit land schap, dat hij meestal tekende in houtskool en waarvan hij enige donker gekleurde pastels maakte. Zijn werk sluit dicht aan bij dat van de Bergense school, het is wat zwaar soms, wat te gemakkelijk vereen voudigd ook wel. Uitstekend overigens zijn de tekeningen „Bij Stellum" en „Terpdorp", waarin hij een klare en bewogen vorm vond door het vertolken van hetgeen hem als essentieel in dit landschap voorkwam. Johannes Mulders' werk is veel lichter van aard. Het is puntiger en geestiger ge tekend meestal. Hij is meer op het licht en gezien enige aquarellen op de kleur ge richt. Evenals zijn collega werkte hij ook in het buitenland. Frankrijk ligt hem goed en hij heeft in zijn schilderen, gelijk Germ de Jong en de Friezin Jeanne Bieruma Oosting, iets Frans: voorkeur voor of enige gelijkenis met Franse kunst is wel meer in Friesland te constateren geweest. Ik zag dit aan schilderijen van oudere Friese kleine meesters al eens. De raak getroffen kleur in de aquarel „Stellingwerf" een naar mijn gevoel typisch Fries onder werp doet vermoeden dat deze Frans getinte smaak iets met dit landschap te maken heeft. De tentoonstelling duurt tot 27 mei. BOB BUYS Op de Langstraat bij Deurne is een ern stig auto-ongeluk gebeurd, waarbij het vijfjarige dochtertje van de heer H. van Berlo dodelijk is verongelukt. Het kind stak achter een tractor met aanhangwagen de weg over en werd door een tegemoet komende auto van de heer Van Thiel uit Beek en Donk aangereden. Dit is het twee de ongeluk met dodelijke afloop op deze zeer drukke verkeersweg tussen Deurne en Venray binnen vijf dagen. De walvisvaarder „Willem Barendsz" zal tijdelijk als olietanker dienst gaan doen. Er zullen met het schip reizen worden ge maakt naar de Perzische Golf. In het na jaar, wanneer het walvisvangstseizoen zal zijn aangebroken, herkrijgt het schip zijn oorspronkelijke bestemming. Op het ogen blik ligt de „Willem Barendsz" voor repa ratie in de Rotterdamse haven. ADVERTENTIE Zaterdagmiddag zijn de 59-jarige E. B. en zijn 20-jarige zoon met een roeibootje, dat voorzien was van een klein zeil en bui tenboordmotor van Vlaardingen naar Nieu- wersluis vertrokken en sindsdien niet te ruggekeerd. Ze zijn op de terugtocht naar Vlaardin gen om 19.30 uur 's avonds in Hartelsluis afgeschut. Vermoedelijk is het bootje in de ebstroom op de Nieuwe Waterweg omge slagen, waardoor de inzittenden te water zijn geraakt en verdronken. Het omgekeer de bootje is bij Rozenburg teruggevonden. De rijkspolitie te water van Vlaardingen dregt nog in de nabijheid van het bootje. Maandagmiddag hebben ongeveer veertig Belgische en twintig Luxemburgse oorlogs invaliden gedefileerd voor prinses Wilhel- mina. Dit défilé is door de Prinses afgeno men terwijl zij in een open auto zat, die geparkeerd stond voor het grote toegangs hek van het paleis Het Loo. De heer B. Corthals uit Brussel, de voor zitter van de Belgische Organisatie van Oorlogsinvaliden had tevoren Prinses Wil- helmina bloemen aangeboden. Na het défilé onderhield Prinses Wilhelmina zich enige tijd met een deputatie der besturen van de Belgische en Luxemburgse oorlogsinvali den. De landsmoeder werd vergezeld door haar dame du palais mevr. douairière H. J. de Savornin Lohmann. Het gezelschap oorlogsinvaliden werd vervolgens met zijn auto's naar de Koning Willem III-kazerne gebracht, waar de mo torrijders van het depót der Marechaussee demonstraties gaven. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Emmen (als pred. voor bijz. werkzaamheden) H. Kranendonk, voorg. Herv. Evangelisatie aldaar: te Koudekerk a. d. Rijn H. J. Ponsteen te Wolphaartsdijk; te Zegveld E. J. Schimmel te Hei- en Boeicop. Bedankt voor Opheusden K. v. d. Pol te Veenendaal. Aangenomen naar Opperdoes (toez.) J. M. de Mey, vic. te Koudekerke (Z.) Geref. Kerken art. 31 K.O. Aangenomen naar Amsterdam C.: P. Wulffraat te Barendrecht. Drietal te Neede-Eibergen H. J. Meye- rink te Aduard; H. Schol te te Nieuwleusen en J. J. Verleur te Lisse. Tweetal te Hoek (Z.) D. Berghuis, kand. en C. J. Smelik, kand., beiden te Groningen van wie laatstgenoemde is beroepen. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Rotterdam-W.: N. de Jong te Katwijk aan Zee en J. Keuning te Baren drecht. Bedankt voor Sassenheim A. W. Drechs- ler te Amsterdam-Noord. Ergens iti het oosten, waar de woestijnen liggen en dadelpalmen groeien, lag een witte stad. Hoe die stad heette? Och, dat doet er eigenlijk niet toe. Maar wel moet je weten, dat in die stad een jongetje woonde, dat Ahdoel heette. Een mooie naam, niet? En ook zijn vriendje Mohah woonde daccr. Die twee hebben een groot avontuur beleefd ADVERTENTIE -i/wsmvtN 21) Na het eten kwamen Cornelius' zuster met haar echtgenoot op bezoek. Kate liet hen in de salon en Dennis bleef bij Aggie en Teresa, die de afwas deden. Dit was een goede gelegenheid voor Aggie om even rustig met Dennis te praten over de zaak, die haar bezighield. Een telefoontje voor Teresa vergemakkelijkte dit nog. Toen het meisje in de hal was verdwenen, aarzelde Aggie geen seconde meer en haalde het tijdschrift te voorschijn. Ze sloeg het open bij het verhaal over Robert Lavender en zei tot Dennis: „lk heb hier iets, dat ik u wilde laten lezen, meneer Callaham". Terwijl hij het artikel doorlas, zette ze hem haar theorie over Lovejoy-Lavender uiteen. Dennis deelde haar mee, dat hij al eerder van de zaak-Lavender had gehoord. Dat geval was op het Centraal Bureau be handeld en in verschillende tijdschriften en kranten was erover geschreven. Hij ver volgde: „Ik weet de details niet meer pre cies, maar ik ben ervan overtuigd, dat ze in Washington wel vingerafdrukken van Robert Lavender hebben. Als die van Lovejoy daarmee hadden overeengestemd, zouden ze ons dit gerapporteerd hebben". „In het tijdschrift staat niets over vinger afdrukken van Robert Lavender", zei Aggie. „Nee, maar er staat wel, dat zijn gebit in uitstekende conditie Was", antwoordde Dennis geduldig. „En het gebit van meneer Lovejoy was een ruïne. Alleen al op grond van het gebit, lijkt me uw theorie onmoge lijk, juffrouw Scanion". „Maar misschien had meneer Lovejoy een moeilijk leven en verwaarloosde hij zijn tanden". „Een goed gebit raakt nooit in de deplo rabele toestand, waarin dat van meneer Lovejoy verkeerde, hoé erg het ook wordt verwaarloosd", zei Dennis. „Maar als hij nu bijvoorbeeld honger heeft geleden", hield Aggie vol. „Als Richard Lovejoy werkelijk Robert Lavender was, waarom zou hij dan honger lijden, als hem thuis in Middlebrook, zo veel rijkdom wachtte?" Aggie kon alleen maar hetzelfde ant woord geven, dat ze ook aan Kate naa gegeven: misschien bestond daar een reden voor. Dennis schold haar niet uit, zoals Kate had gedaan, maar aan de uitdrukking van zijn gezicht zag ze duidelijk, dat ook hij niets in haar theorie zag. Hij verwierp met grote nadruk haar idee, dat meneer Lovejoy eerst bewusteloos ge slagen zou zijn en daarna uit het raam ge gooid. „Onze medische expert zou dat hebben gezien", zei hij met grote stelligheid, „de kwetsuren aan het hoofd zouden er heel anders hebben uitgezien dan alleen tenge volge van zijn terecht komen op die stenen trap". Op dat ogenblik kwam Teresa uit de hal terug en Aggie stopte het tijdschrift haastig weg in een la. Ze ging verder met de af was, maar Dennis was ervan overtuigd, dat ze in geen enkel opzicht van haar ideeën was afgebracht. En het wonderlijke was, dat zonder verband met haar onzinnige theorie ook zijn twijfel ten opzichte van het geval-Lovejoy weer was toegenomen. Toen de afwas klaar was, voegden Aggie, Teresa en Dennis zich bij de anderen in de salon. Het was al negen uur en té laat om Tere sa te vragen, of ze nog naar een bioscoop zouden gaan. Bovendien was het misschien beter om de hele avond daar te blijven en zich in te spannen om een zo goed moge lijke indruk op Teresa's tantes te maken. Kate en Cornelius' zuster waren in druk gesprek over meneer Lovejoy's dood; in hun weinig opwindende levens zou dit voorval nog heel lang een onderwerp van gesprek blijven! Cornelius' zuster was het allerminst eens met de rouwdienst, welke meneer Lovejoy had gehad. „Ik zou erop gestaan hebben, dat er een mis voor hem werd gelezen", zei ze. „Maar we waren helemaal niet zeker, dat hij kathoLiek was", antwoordde Kate. „Teresa was ervan overtuigd, dat hij dat niét was". „Inderdaad", zei Teresa. „En ik was het aanvankelijk niét, maar nu wél", voegde Aggie eraan toe, denkend aan de Lavenders, die tot de oude, prote stantse, Amerikaanse families behoorden. „Wat maken jullie er een drukte over", merkte Cornelius op. ,,'t Komt toch alleen aan op het leven, dat een mens hier op aar de heeft geleid. Geen enkele mis kan daar iets aan veranderen". Kate vond, dat Cornelius wel wat té ver ging. Ze veranderde snel van onderwerp en vroeg aan Cornelius' zuster: „En hoe staat het dit jaar met de Maria- feesten? Wie zal de kroon dragen?" „Lil Smith's jongste dochtertje, dat kleine blondje". Ze zal er uitzien als een engeltje", zei Aggie. „We mogen het niet missen, Kate! Herinner je je nog, hoe snoezig Teresa er destijds met de kroon, uitzag? „Ja, dat herinner ik me nog heel goed. 't Was engelachtig!" „Ik vond het erg griezelig en was dood verlegen", zei Teresa. „Wat voor kroon dToeg je?" vroeg Den nis, die zich Teresa als een klein meisje trachtte voor te stellen. „Ze droeg die kroon niet zélf", antwoord de Kate voor haar nichtje. „Maar ze mocht de kroon dragen en hem op het hoofd van de Heilige Maagd zetten, op het beeld wel te verstaan". Ze keek Dennis strak aan, terwijl ze dit AMMAN (Reuter) Twee hoofdoffi cieren van het Arabische Legioen staan voor een krijgsraad terecht Zij worden er van beschulidgd zich na het ontslag van John Glubb Pasja met geweld van de macht te hebben willen meester maken. De stafchef van het legioen, Ali Aboe Noe- war, die dit bekend maakte sprak de ge ruchten over ernstige onrust in het Legioen tegen. Noewar, een persoonlijke vriend van ko ning Hoessein, was destijds grotendeels verantwoordelijk voor het ontslag van Glubb. Hij verklaarde maandag dat Glubb eigenlijk het begrip tussen Jordanië en Groot-Brittannië in de weg stond, omdat hij opzettelijk alle militaire en politieke macht in eigen hand hield. Noewar ontkende dat Jordanië het An- glo-Jordaanse verdrag zou opzeggen. Verder zei hij dat behalve de twee be schuldigde officieren en zeven anderen wie huisarrest is opgelegd, alle officieren van het Legioen trouw aan de koning zijn. DJAKARTA (Reuter) Aan de noord kust van Java, nabij Tegal zijn 73 mensen verdronken onder wie vrouwen en kinde ren, toen een pleziervaartuig met toeristen omsloeg. Het vaartuig was berekend op een belasting met veertig passagiers. Toen het ongeval zich voordeed, waren er honderd personen aan boord. Het overladen schip kenterde in de zware branding voor de kust. De kapitein en twee leden der be manning zijn in hechtenis genomen. Het 5-jarig jongetje N. P. L. E., wonende aan de Amstelveenseweg te Amsterdam, is spelenderwijs in het water van de Kost- verlorenvaart bij de Tweede Schinkel straat geraakt en verdronken. In de loop van de middag is het lijkje opgehaald. ..LONDEN (Reuter) Bij een debat over Cyprus in het Britse Lagerhuis het vijfde in anderhalf jaar tijd heeft de Labour-oppositie voorgesteld de verban nen aartsbisschop Makarios en een verte genwoordiger van de etnarchische raad van Cyprus naar Londen te laten komen voor een bespreking. De Cyprioten zou zelfbe schikkingsrecht in het vooruitzicht gesteld moeten worden. De meerderheid van Griekse Cyprioten dient tot uiting te ko men in de wetgevende vergadering. De grondwet moet waarborgen bevatten voor de Turkse minderheid. De gouverneur zou nog gedurende een jaar voor de interne veiligheid verantwoordelijk moeten zijn. Daarna zou er op dit punt een beslissing moeten worden genomen door de Britse regering en de nieuwe Cyprische regering. Deze voorstellen zijn ingediend door de plaatsvervangende leider van de Labour- partij, James Griffiths. Het zijn alle pun ten, waarop indertijd de onderhandelingen tussen Groot-Brittannië en Makarios zijn vastgelopen. Griffiths stelde voor een an der moeilijk punt, het verlenen van am nestie aan politieke gevangenen, te rege len bij besprekingen over een grondwet. Zonder de instemming van Makarios acht Griffiths geen oplossing mogelijk. Het af breken van de onderhandelingen met hem noemde hij een „onverantwoordelijke dwaasheid" van de regering. Het Lagerhuis verwierp daarna met 314 tegen 236 stemmen een Labourmotie van afkeuring over het beleid van de regering op Cyprus. Doodgeschoten Britse troepen op Cyprus hebben maan dag een Griekse Cyprioot gedood, die door een cordon heenbrak en met stenen gooide naar Britse militairen die een dorp door zochten. Hij werd driemaal aangeroepen, doch weigerde halt te houden, aldus een officiële bekendmaking. Een vijftienjarige schooljongen werd tot tien jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens het vervoeren van een zelfgemaakte bom. Nabij zijn landhuis te Famagusta is de Britse kolonel Guy Thompson, gepensio neerd van de inlichtingendienst, doodge schoten. Thompson was zeer Cyprisch ge zind. Hij was vroeger directeur van de Cyprus Airways. De burgemeester van Nikaia, een voor stadje van Piraeus, heeft de „Elizabeth-en- Philip-kerk", genoemd naar het Britse ko ninklijk paar (de hertog van Edinburgh is in Griekenland geboren) omgedoopt tot „Kerk van St. Irene". Een plaquette, waar in het feit, dat de kerk haar naam dankte aan het huwelijk van de Britse koningin in 1947, werd vermeld, werd zondag om laaggehaald. (Van onze correspondent in Londen) „Aftreden, altreden!", schreeuwde de La bour-oppositie gisteravond in het Lager huis, na Eden's rede over het incident met de kikvorsman Crabb, waarin hij geen en kel woord wenste toe te voegen aan hetgeen hij vorige week reeds in het kort verklaard had, toen hij weigerde de feiten, zoals zij zich afgespeeld hebben, te onthullen. Wei legde Eden uit waarom hij woensdag niets over de nota-wisseling met de Sovjet-Unie had kunnen zeggen. De Britse nota was pas die ochtend aan Moskou gezonden, zodat het in strijd met het diplomatieke gebruik zou zijn geweest op die dag reeds van het wederzijdse contact te gewagen. Eden's met kracht uitgesproken betoog maakte dit keer een overtuigende indruk. De uitroe pen van de socialistische banken waren al leen maar een gevolg van kunstmatige op winding, want de Labour-aanval op de re gering en op Eden in het bijzonder was uiterst tam geweest. Toen het duidelijk werd, dat de regering bleef zwijgen, ging het debat dan ook uit als een nachtkaars. Labour-leider Gaitskell, die als eerste spreker het woord voei-de, erkende dat in een moderne staat de geheime diensten nog steeds niet gemist kunnen worden. In dit geval was echter niet voldaan aan een van de voorwaarden voor het bestaan van de geheime diensten, namelijk dat de inter nationale bterekkingen er niet door in moeilijkheden gebracht worden, aldus Gaitskell. Daartegenover stelde hij dat de Russen, die immers zelf ook spionage be drijven, realistisch genoeg zijn om door dit incident hun betrekkingen met Engeland niet in gevaar te laten brengen. Ook Eden betoogde later dat hij alles zal doen om de besprekingen met Boelganin en Kroesjtsjev inderdaad „het begin van het begin" te doen zijn van een betere verhou ding met de Sovjet-Unie Gaitskell aanvaardde Eden's verklaring, dat de regering geheel te goeder trouw en van deze zaak onkundig was geweest. La ter werd er in het debat twijfel over uit gesproken, of dit ook het geval zal zijn geweest met de marine-autoriteiten in Portsmouth. Scherpe critiek werd uitge oefend op de politie, die bladen had ver wijderd uit het register van het hotel, waar Crabb en een metgezel hadden gelogeerd en daardoor de aandacht op de zaak had gevestigd. De Labour-leider bracht nog naar voren, dat de veiligheidsdiensten niet boven de wet mogen staan. De indruk is gevestigd, dat samenwerking tussen de departementen en de veiligheidsdiensten ontbreekt en dat er bij de laatste vooral een beangstigend ge brek aan politiek besef aanwezig is. Stap pen dienen te worden gedaan om herhaling te voorkomen. Gaitskell weigerde aan het slot van het debat de oppositie-motie van afkeuring over het beleid van de premier in de vorm van een voorstel om diens sa laris met vijf pond sterling per jaar te ver minderen in te trekken, omdat Eden's antwoord over het geheel genomen onbe vredigend werd beschouwd. De motie werd verworpen met een overwicht van 87 stem men voor de regering. Antwoord Gaitskell heeft zaterdag op zeer felle wijze de critiek van het Russische rege ringsorgaan „Izvestia" beantwoord. Het blad had de Labourpartij ervan beschuldigd het „geval van de verdwenen kikvorsman" te gebruiken om de aandacht af te leiden van het gedrag der Labourpartij tijdens het bezoek van de Russische leiders. Gaitskell zei dat het de plicht is van een Britse op positiepartij om een dergelijke onhandig heid van de regering aan het licht te brengen. „Dat is voor de communisten on getwijfeld moeilijk te begrijpen, aangezien zij geen enkele vorm van oppositie toe staan". Hij verklaarde dat de Labourpartij er geen spijt van heeft de kwestie der ge vangen gehouden sociaal-democraten te berde gebracht te hebben, omdat dit voor haar een principiële zaak is. Vestiging bisschop. Het bisdom Gronin gen heeft thans bericht ontvangen van het Koninklijk Besluit, waarin goedkeuring wordt verleend aan de vestiging van mgr. P. A. Nierman, bisschop van Groningen te Groningen. zei. Ze was verbaasd en de manier, waar op hij „O, juist.zei, maakte haar ver bazing nog groter, 't Scheen hem allemaal heel weinig te zeggen en Kate's argwaan veranderde thans in zeker weten. Op sar castische toon zei ze: „Maar meneer Calla ham, uw moeder heeft u, toen u klein was, toch wel eens meegenomen naar de kerk om zo iets te zien?" Dennis voelde opeens, dat de conversatie een pijnlijk punt had bereikt. „Nee", antwoordde hij. „Mijn moeder was niet katholiek, evenmin als mijn vader. Mijn vader kwam uit Noord-Ierïand, be grijpt u". 1) 1) Tussen het noordelijk deel van Ier land, rond Ulster, dat voornamelijk prote stant is, en de rest van Ierland, dat voor namelijk katholiek is, bestaan eeuwenoude tegenstellingen. Een dodelijke stilte volgde. Alleen Aggie slaakte een verschrikte kreet. Teresa's wangen werden vuurrood. Den nis vroeg zich af, wat de reden van deze opeens zo onbehaaglijke sfeer was. Vonden ze zijn niet-katholiek zijn zo erg, of was het voornamelijk het feit, dat hij uit Noord- Ierland stamde? Cornelius was de eerste, die sprak. Hij trachtte er zo luchtig moge lijk over te doen. „Om u de waarheid te zeggen, meneer Callaham, ontmoeten we niet vaak mensen van de andere richting, merkte hij op. „Nee, inderdaad niet", voegde Kate er aan toe, terwijl Aggie, vaag glimlachend, knikte. Cornelius, die zich opnieuw als een ruimdenkend mens wilde voordoen ver volgde: ,,'t Komt echter op de persoon zélf aan, niet op zijn ras en geloofTeresa stemde hiermede volmondig in. Cornelius' zuster bracht naar voren, dat ze vroeger eens protestantse Ieren als buren hadden gehad die zeer goede mensen waren.... De stemming werd weer opgewekter en het gesprek kwam weer in veiliger banen terug. Maar Aggie bleef onthutst kijken en Kate bleef iets ijzigs in haar blik houden. Dennis besefte, dat hij in ongenade was gevallenToen hij vertrok, begeleide Teresa hem naar de voordeur. Dit was de eerste gelegenheid om even alleen met haar te praten. „Ik was van plan om hen van mijn Noord-Ierse afkomst op het juiste moment op de hoogte te stellen, en stellig niet op een avond als deze", zei hij verontschuldi gend. Ze liepen de voortuin door naar het hek. ,,'t Betekent erg veel voor hen, hè?" merk te hij op, terwijl hij tegen het hek leunde. „Ja,Uk geloof het wel". „En wat betekent het voor jou? Ik wilde het echt niet voor jou verborgen houden, begrijp je? Maar toevallig waren we nog niet over dat onderwerp aan het praten ge komen". Teresa glimlachte. „Maak je er geen zor gen over! Ik wist het al min of meer. Ik maakte het op uit enkele dingen, die je zei". Den-nis lachte opgelucht. „Voor mij is alleen belangrijk, wat jij ervan vindt", zei hij met nadruk. „Wat zeggen je tantes van Hugh Lock-wood? Hij is toch ook niet ka tholiek?" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9