PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR N.V. ED. KIMMAN en Co. Wereldnieuws Aspecten van Deltaplan belicht Marx zei al dat vrij arbeiden produktiever is dan gedwongen Q.'ih.darituïnü "A De radio geeft donderdag Rusland moet 12.000 kampen met acht tot 10 miljoen gevangenen opruimen Toch Uet zo DE MOL Congres Nederlandse Gemeenten 18 jaar en geen vrienden! transpiratie-lucht bedierf alles Verboden strook langs de grens vervallen Voor de negentiende keer voor de rechter Nederlander in België gedood bij autobotsing CHRYSLER - PLYMOUTH AUSTIN ESPANA 26 ct Twee weken geëist tegen buschauffeur Wegens aanrijding op onbewaakte overweg Jon«©ps weekend-shirts Lagere winst bij Billiton Mij. Straaljager doorbrak boven Den Haag geluidsbarrière Kerkelijk Nieuws Baus keurt overbrenging van hoornvliezen goed WOENSDAG 16 MEI 1956 2 ADVERTENTIE Tijdens de congresvergadering van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, die vandaag en morgen in Breda gehouden wordt, worden de pre-adviezen behandeld die door een aantal deskundigen zijn uit gebracht over het onderwerp „de gemeen ten en de structuurwijzigingen van het bij het Deltaplan betrokken gebied". In deze pre-adviezen worden achtereenvolgens be handeld: „Sociale aspecten van de uitvoe ring van het Deltaplan" door prof. dr. Sj. Groenman; „Handel en industrie in het Deltagebied" door drs. A. G. van der Veen; „Deltaplan en landbouw" door ir. M. A. Geuze; „De visserij belangen bij het Delta plan" door dr. P. Korringa en „Het verkeer in het Deltagebied" door mr. H. Willemse. Sociale aspecten Door het Deltaplan, aldus het pre-advies van prof. Groenman, wordt de verbrokkel de eilandenwereld aaneengeregen en kan de invloed van de beide industriële polen in noord en zuid verder binnendringen in het plattelandsgebied. Wat echter in wer kelijkheid door de aanleg van de dammen gaat gebeuren, is niet het eilandenrijk uit zijn isolement verlossen, maar het brengen van Zuid-Nederland in een positie, die zui ver verkeerstechnisch gaat gelijken op die van andere plattelandsstreken. Aangezien de verbinding van noord naar zuid langs de dammen als een auto-snelweg te beschouwen is, en plaatsjes die op en kele kilometers daarvan verwijderd liggen door dergelijke wegen niet beroerd worden, verwacht prof. Groenman slechts sociale gevolgen van de uitvoering der Deltawer ken in afnemende betekenis voor het ge bied onmiddellijk ten zuiden van Rotter dam en de plaatsen in de nabijheid van de dammen. Voor de rest van het gebied ver wacht hij dat er weinig zal gebeuren. Handel en Industrie Drs. A. G. van der Veen heeft enige be schouwingen gewijd aan de handel en in dustrie in het Deltagebied. Hij is van me ning dat dit gebied tot dusverre op in dustrieel en commercieel gebied is achter gebleven en zoekt de verklaring van dit verschijnsel in de verkeersgeografische situatie. Het Deltaplan brengt in de verkeers geografische constellatie geen wezenlijke wijziging, doch schept wel de ruimte waar binnen een in de toekomst te verwachten ontwikkeling kan geschieden. Drs. Van der Veen verwacht dat de sterkste ontwikke ling langs de Zoomse weg zal geschieden. Landbouw Ir. M. A. Geuze heeft zijn pre-advies over de landbouwbelangen bij het Deltaplan gebaseerd op een drietal hoofdpunten: de veiligheid, de waterhuishouding en het verkeer. Hij acht het Deltaplan zeer gun stig voor de landbouw ten aanzien van het eerste punt, want een zo belangrijk woon- en werkgebied voor de landbouw als het ADVERTENTIE Mejuffr. Ino ScKollenborg, W. van f 'y Outhoornitrea», D«n Haag, «chrijft! i ray* „Ik had xo'n laft van tramplratl» dat de memen op kantoor gewoon niet meer naar me toe kwamen. Op leoitjei bleef Ik vaak alleen. Arrld crème bracht do oplo«»lng. Een moordmlddoll Tramplratlo weg. geur weg, geen plekken meer In de |urken, altijd zeker van mezelf." Een beetje Arridinde okselholten - eenvoudig:en vlug. Meteen stopt de transpiratie, geen spoortje geur meer te bekennen. Arrid werkt volgens een geheel nieuw principe: het bevat Transtop, waar door de crème direct bij het aanbrengen tot diep in de onderhuid doordringt. Daarom is het zo afdoende - al is het nog zo warm. Uw oksels blijven fris en droog en bederf van kleren komt niet meer voor. Arrid-crème werkt bovendien verzachtend en ontsmettend. Begin vandaag nog met Arrid. de crème waarvan specialisten hebben vastgesteld dat het anderhalf maal langer, ze kerder en veiliger werkt. Delicaat geparfumeerd, prijs f. 1.65. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Franse chansons. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Wij van het land. 12.40 Piano. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 So praan en piano. 13.40 Platen. 14.00 Amuse mentsmuziek. 14.30 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Kamermuziek. 16.00 Uit de Bijbel. 16.30 Pianotrio. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Metropole-orkest en solist. 18.15 Blokfluit en klavecimbel. 18.30 Fries programma. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Nederlandse volksliederen. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Verzoekpro gramma. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Platen. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Orgelconcert. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport uitslagen. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening.. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Kamerorkest. 12.00 Twee Piano's. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Lichte muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Dansmuziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Pla ten. 14.20 Voordracht en zang. 14.45 Omroep orkest. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regerings uitzending: Nederland en de wereld: De wal visconventie in de praktijk. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Gesproken brief uit Londen, 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Lichte muziek. 19.30 Jazz muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 Concertgebouworkest en soL en koor. (20.50 21.15 Mijmeringen om een oud stadje, causerie). 22.30 Platen. 22.40 Actualiteiten. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Actualiteitten of platen. 23.2524.00 Platen. TELFVISIE (N.C.R.V.) 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 TV- encyclopedie. 20.18 Tele-Foto-Tips. 20.28 Des Heilands Tuin, Pinksterspel. 22.00 Dag sluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Omroep-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Vlaamse liederen. 15.00 Mozartprogramma. 16.02 Platen. 16.25 Zang en piano. 17.00 Nieuws. 17.10 Planten. 17.15 Voor de kinderen, 18.15 Kinderkoor. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Repor tage. 19.40 Platen. 19.50 Politieke uitzending. 20.00 Verzoekprogramma. 21.30 Gevarieerde muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Koorzang. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws,. platteland van zuid-west Nederland, kan niet bestaan wanneer de veiligheid niet gewaarborgd is. Ook de waterhuishouding is met de afdamming van de zeearmen ten zeerste gediend,want wat er aan zoetwater- voorraden in Nederland is, wordt voor een veel te groot gedeelte bedreigd door ver- zilting of is reeds verzilt. De in het Deltaplan geprojecteerde kust weg, Deltaweg en andere interne verbin dingen zullen meer mogelijkheden voor land- en tuinbouw bieden dan tot nog toe het geval was. Vlssery belangen Zonder enig voorbehoud kan worden ge zegd, zo begint het pre-advies van dr. P. Korringa, dat bij uitvoering van het Delta plan de visserij het kind van de rekening wordt. Voor enkele takken van de visserij is zelfs een algehele ondergang te verwach ten. Het feit dat de publieke opinie zich er reeds bij voorbaat mee schijnt te hebben verzoend dat de visserij in de Zeeuwse wateren ten ondergang gedoemd is, brengt dr. Korringa tot de conclusie, dat het vis serijbedrijf politiek en economisch in ons land blijkbaar te weinig gewicht in de schaal legt. Dr. Korringa vreest dat de garnalenvis serij, de kreeftencultuur en de mossel kwekerijen, gevoelige klappen zullen krij gen en dat de ansjovis-visserij en de oes tercultuur geheel zullen moeten verdwij nen. Deze moeilijkheden zouden zeer ver kleind worden als wat men in kringen van belanghebbenden ook vurig hoopt het mogelijk zal blijken de Oosterschelde tot in lengte van dagen zout te houden, aldus dr. Korringa. Verkeer Mr. H. Willemse zegt in zijn pre-advies over het verkeer dat het Delta-gebied wordt afgesloten om gebeurtenissen als de storm ramp van februari 1953 te voorkomen. Be veiliging van dit gebied is het primaire belang. Het zou niet juist zijn secundaire belangen die met een afsluiting gediend zijn, als verkeersbelangen, ontsluiting van achtergebleven gebieden, industrialisatie, schepping van nieuw recreatiegebied en de strijd tegen de verzilting primair of als doel in zichzelf te stellen. Mr. Willemse vraagt zich af of vermindering van de af stand Vlissingen-Rotterdam, die thans 145 km is, tot 100 km inderdaad de ontsluiting van een industriegebied op Walcheren ten gevolge zal hebben. Een overschatting van de verkeersfunctie is nog gevaarlijker dan een onderschatting. Grote verkeersstromen kunnen een streek doorkruisen zonder deze economisch op te heffen. Mr. Willemse is echter wel van mening dat een verkeers- toeneming de sociaal-economische verhou dingen ten goede zal wijzigen. Bij beschikking van de staatssecretaris van Financiën is het verbod tot het vertoe ven in een strook van 500 meter breedte langs de Nederlandse landgrens opgeheven. Deze verboden zone werd in mei 1946 ingesteld als maatregel tegen de toen steeds toenemende smokkelhandel. In het voorjaar 1951 werd het verbod, voor wat betreft de Nederlands-Belgische grens ge durende de daguren, buiten werking ge steld en in 1954, ook voor de nachturen. Toen werd voorts de maatregel voor wat de Nederlands-Duitse grens betreft be perkt tot de nachturen. Met de al gehele opheffing van het verbod komt ook deze beperking te vervallen. Een jaar en zes maanden gevangenisstraf en onvoorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Utrecht geëist tegen de 51-jarige Amsterdamse schipper J. P., wegens diefstal van 625. De president van de rechtbank merkte op dat dit de negentiende keer was dat de schipper terecht stond. Het strafbare feit was altijd diefstal geweest. Ook in februari had P. naar middelen gezocht om zijn financiële positie te verbeteren. Hij was zonder werk na zijn laatste vonnis en ging per fiets naar Barneveld, waar hij uit een boerderij een bedrag van 625 wegnam. Op 29 Mei doet de rechtbank uitspraak. Te Brasschaet-Polygoon in België zijn gisternacht twee auto's met elkaar in bot sing gekomen. De bestuurder van de ene auto, de 31-jarige Nederlander De H. uit Breda, werd op slag gedood. De Belgische inzittenden van de andere auto, twee mili tairen, werden ernstig gewond. ADVERTENTIE ZIJLWEG 35 - HAARLEM Tel. 11906 - 11905 a gentleman's cigar Wegens het veroorzaken van zwaar licha melijk letsel heeft de officier van justitie bij de Alkmaarse rechtbank twee weken gevangenisstraf en intrekking van het rij bewijs voor zes maanden geëist tegen de 40-jarige buschauffeur C. K. uit Alkmaar. Op 14 februari van dit jaar werd een NACO-bus met vijftig passagiers, waarvan veel schoolkinderen, van de dienst Alkmaar Leeuwarden op de onbewaakte overweg in de provinciale weg te Heerhugowaard aangereden door een diesel-locomotief, die met 20 km. snelheid de overweg passeer de. Tengevolge hiervan werden twee vol wassenen en vier kinderen ernstig gewond. Acht inzittenden liepen lichte kwetsuren op. De officier van justitie had de indruk gekregen, dat sleur en moeheid bij de chauffeur een rol hebben gespeeld. De ver dediger mr. P. H. Hoogbergen uit Amster dam, vroeg een geldboete en een voor waardelijke veroordeling, te meer daar ver dachte reeds 22 jaar als een bekwaam chauffeur bekend staat en nog nimmer een aanrijding had veroorzaakt. Op 29 mei zal de rechtbank uitspraak doen. ADVERTENTIE Gen. Cron.iéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem De winst van de n.v. BLlliit.on Maatschap pij over 1955 bedraagt 6.081.167 (v. j. 9.960.000). Evenals in vorige jaren zijn ook thans in dit winstsaldo uitsluitend begrepen die di videnden van deelnemingen in andere ven nootschappen, welke in de verslagperiode zijn ontvangen. Van de beschikbare winst van 6.081.167 wordt voorgesteld 3.000.000.toe te voe gen aan de statutaire reserve, welke daar na 41.200.000.bedraagt; 597.317 toe te voegen aan de reserve voor research- en exploitatiekosten, welke daardoor wordt gebracht op 2.000.000 (v.j. 2.500.000), waarna als totale dividend evenals in vo rige jaren wordt voorgesteld 20 percent op de aandelen I en 15 percent op de aan delen II, waarvan in beide gevallen 3 !/2 pet. uit de agiorekening. Het geconsolideerde vermogen steeg van 82.250.000.— tot 87.800.000. PARIJS (ANP) Het besluit van de Russische regering tot opheffing van de interneringskampen in de Sovjet-Unie binnen de komende anderhalf jaar wordt door waarnemers te Parijs als een struc tuur-verandering van groot belang be schouwd. Men schat het aantal gedetineer den in de twaalfduizend kampen van ver schillende soort in totaal op acht tot vijf tien miljoen. Tot de vervanging van de gevangenissen door „opvoedings-inrichtingen" werd be sloten door het communistische partijcon ga-es van 1919. Sedert de burgeroorlog be stonden echter ook concentratiekampen waarin vijanden van het regiem op stren ge wijze behandeld werden. De bekendste kampen van deze soort waren die van de Solovietzi-eilanden. Na 1925 werd het aan tal concentratiekampen snel uitgebreid. Tegen 1930, na de invoering van de ge dwongen collectivering en de vijfjaren plannen, werd de bevolking der kampen in dienst van de industrialisatie gesteld. In 1928 beval het commissariaat van Justitie gedwongen tewerkstelling van alle valide gevangenen. In een decreet van 1930 werd voorgeschreven dat twee soorten ge detineerden tewerkgesteld moesten worden in „correctieve arbeidskampen", namelijk degenen die door een rechtbank #tot vrij heidsontneming voor ten minste drie jaar veroordeeld waren en de door een bijzon der besluit van de GEPEOE veroordeelden. In 1930 stelde de GEPEOE een speciaal or gaan, de „Goelag" in voor het beheer der kampen. De Goelag belastte zich in 1931 met verscheidene grote werken zoals de aanleg van kanalen onder meer Moskou- Wolga), exploitatie van mijnen, enzovoorts. In 1934 droeg de Gepeoe de Goelag over aan het commissariaat voor Binnenlandse Zaken. Na de oorlog ging de Goelag over naar de MVD. Na de dood van Stalin werd aan zekere van zijn opvolgers het plan toe geschreven om de kampen te liquideren. In de afgelopen herfst namen deze geruch ten vastere vorm aan. Toen werd een am nestie voor vele honderdduizenden Russi sche en buitenlandse gedetineerden afge kondigd. Sedertdien werd reeds met de op- ADVERTENTIE De examenkoorts-epidemie Die heeft DANTUMA onder de knie Met een vulpen van hem En een duid'lijke stem Slaagt ieder als nummer één, twee of drie Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Talloze ruiten aan diggelen Enkele wijken van 's-Gravenhage wer den dinsdagmiddag om tien voor half zes opgeschrikt door een luide knal, d'ie werd veroorzaakt doordat een straaljager de ge luidsbarrière doorbrak. Bij de politie kwa men eenenzestig meldingen binnen over gesprongen ruiten, waarbij ook grote spie gelruiten. De straaljager vloog, volgens voorschrift, evenwijdig met de kust, maar bevond zich boven het land, terwijl hij zich boven de zee had moeten bevinden. Ned Herv. Kerk Beroepen te Bruchem en Kerkwijk J. Zwijnenburg te Kinderdijk; te Zoetermeer C. Treure te Ederveen; te Piedra Plat en San Nicolas (Ned. Antillen) H. Hoekema, luchtmachtpred. te Aimhem; te Renswoude L. v. d. Peut te Eist (U.). Aangenomen naar Akersloot L. J. v. d. Kam te Arkel-Kedichem, die bedankte voro Stolwijk; naar Marrum-Westernij- kerk K. M. de Bruijn te Nes en Wierum, die bedankte voor Vollenhove; naar Goes (vac. H. M. Stratingh) (toez.) J. W. Coen- raad te Hall; naar Rotterdam-Feyenoord A. Terlouw te Bennekom. Bedankt voor Ede en voor Papendrecht J. Zwijnenburg te Kinderdijk. Geref. Kerken Bedankt voor Ee (Fr.) en voor Min- nertsga R. J. Beukema te Berkum (O.). Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Appingedam-Garrelsweer C. J. Smelik, kand. te Groningen; te Bol- nes-Slikkerveer-IJsselmonde G. Zomer te Vrouwenpolder. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Broek onder Akkerwoude M. VIietstra te Eemdijk. Bedankt voor Artesia (Californië) (Old Chr. Ref. Curch) M. C. Tanis te Urk. heffing van zekere kampen een aanvang gemaakt. Overwegingen van economische aard zou den tot het besluit hebben bijgedragen. De industrie komt reeds geruime tijd werk krachten te kort. Men zou de stelling van Marx, dat de produktie meer uitgebreid kan worden door vrije dan door gedwon gen arbeid, herontdekt hebben. Naar het schijnt wil men echter „correc tieve arbeidskampen" met eigen onderne mingen in stand houden. Dergelijke kam pen zijn bijvoorbeeld de vleesconservenfa- briek van Krasnodar, de kolenmijnen van Vorkoeta, de goudmijnen van Kolima, schoenfabrieken voor het rode leger en dergelijke. Over het aantal personen, dat in dergelijke kampen gehandhaafd zal worden, is niets naders bekend. In de „kolonies voor heropvoeding door arbeid", die de interneringskampen zullen vervangen, kunnen de veroordeelden hun straf tot een derde verminderen door ar beid te verrichten, zo heeft de comman dant van de kolonie te Toela, de luitenant kolonel van de M.V.D. Kvatsjin, dezer da gen tegenover Franse socialisten en journa listen die het kamp bezochten, verklaard. De gevangenen kunnen werken in bedrij ven binnen de kolonie, die binnen het ge bied moet liggen waar de veroordeelde woont. Het werken is echter niet verplicht, doch dan wordt de straf ook niet vermin derd. Elke werkdag geldt voor drie gevan genisdagen. De veroordeelden die werken krijgen hetzelfde loon als een vrije arbei der, doch dertig procent van hun loon wordt ingehouden voor kost, huisvesting en geneeskundige verzorging. De veroordeelden in de kolonies kunnen zoveel brieven schrijven en ontvangen als zij willen. Ook het aantal pakjes dat zij ontvangen mogen is niet aan beperking on derhevig. Zij kunnen het geld dat zij spa ren naar hun gezinnen zenden of op de spaarbank van de kolonie storten. De ge vangenen kunnen elke dag een half uur bezoek van familie ontvangen. De vrouwen van getrouwde gevangenen mogen hun mannen van tijd tot tijd enige dagen be zoeken. De disciplinaire straffen in de ko lonies variëren van openbare berisping via celstraf tot overplaatsing naar een kolonie met een strenger regiem. De kolonie van Toela ziet er aan de bui tenkant uit als een gewone kazerne. Zij is echter omgeven door een hoge muur met prikkeldraad en wachttorens op de vier hoeken. Binnen de kolonie, waar ruim vijf duizend veroordeelden vertoeven, zijn de bewakers, in uniform van de M.V.D.onge wapend. De gevangenen in Toela zijn we gens misdrijven die variëren van gewone diefstal tot moord veroordeeld tot straffen variërend van een tot tien jaar. De Franse socialisten hebben vrijuit met de gevan genen kunnen praten. Zij hebben de ge hele kolonie doorkruist. Evenwel uitsluitend bij testamentaire verklaring VATICAANSTAD (Reuter/AFP) Paus Pius XII heeft maandag tegenover een aantal oogartsen en chirurgen verklaard dat de kerk geen bezwaar heeft tegen het overbrengen van het hoornvlies van een overleden persoon op het oog van een blinde, die daardoor zijn gezichtsvermogen kan (her)krijgen. De Paus zei dat het „mo reel onberispelijk" is, wanneer iemand testamentair verklaart dat zijn lichaam na zijn overlijden voor „nuttige doeleinden" kan worden gebruikt. Hij deed een beroep op de overheidspersonen in alle landen om bij de wet vast te stellen, onder welke om standigheden de lichamen van overledenen mogen worden gebruikt voor genezing of studie. Hij drong er vooral op aan, dat der gelijke wetten waarborgen zullen bevatten, dat geen operaties op stoffelijke over schotten zullen worden verricht, voordat met volkomen zekerheid is vastgesteld, dat de dood is ingetreden. Volgens de huidige Italiaanse wetgeving is het verboden de „lichamelijke integri teit" van een lijk te „schenden". Bij de volksvertegenwoordiging is echter een wetsontwerp ingediend, waarin toestem ming wordt gegeven voor het verwijderen van het hoornvlies of andere delen van stoffelijke overschotten, nadat een elektro- cardiografisch onderzoek van twee uur heeft aangetoond, dat de dood ontwijfel baar zeker is ingetreden. De Paus heeft bij deze gelegenheid niet gesproken over de kwestie van het over brengen van hoornvliezen van levende personen. Bezoek. De premier van Polen, Josef Cy- renkiewicz, zal een officieel bezoek aan Frankrijk brengen. Een datum moet nog worden vastgesteld. Dit wordt van ge woonlijk betrouwbare - zijde te Parijs vernomen. Wijziging. In de hoogste leiding van de vakverenigings-organisatie van de Spaanse Falanx zijn wijzigingen aan gebracht. De nationale secretaris der syndicaten Miguel Vizcaino Marques, die in 1953 tot die post werd benoemd, houdt op die taak te vervullen. Verder werden nog drie leiders van hun post ontheven. Kinderverlamming. Israëlische kinderen zullen in de komende herfst worden in geënt met een vaccin tegen kinderver lamming, dat in Israel is vervaardigd. Alle Deense mannen en vrouwen, die niet ouder zijn dan 25 jaar zullen zich kosteloos kunnen laten inenten tegen kinderverlamming. Tot dusver zijn on geveer 800.000 kinderen onder de vijf tien ingeënt zonder nadelige gevolgen. Geweten. De gemeenteraad van de Franse stad Besangon heeft uit Duitsland een ongetekende brief ontvangen met een bedrag van honderd mark „gewetens- geld" van een Duitser-, die zich, als lid der bezettingsstrijdkrachten in Frank rijk, wederrechtelijk een elektrisch kacheltje had toegeëigend. Afhalen. Het Russische Rode Kruis heeft het Japanse Rode Kruis verzocht een schip naar de Noordsiberische haven Nakhodka te zenden om 29 voormalige Japanse oorlogsmisdadigers af te halen die op vrije voeten worden gesteld. On der hen bevindt zich de ex-generaal Otozo Jamada. Gezond. De financiële positie van de We reldgezondheidsorganisatie, die thans te Genève vergadert, is beter dan ooit. Over 1955 werd van de leden 92 percent van het totaal aan contributies ver schuldigde bedrag ontvangen. Stop. De klok van het Britse parlements gebouw, Big Ben, die men dagelijks over de BBC kan horen, zal in juli voor reparaties stopgezet worden. Veroordeeld. De 24-jarige Amerikaan Gil bert Graham is ter dood veroordeeld voor de moord op zijn moeder, die hij door het plaatsen van een bom aan boord van een vliegtuig met 43 andere personen om het leven liet komen. Het vonnis zal in de gaskamer worden vol trokken in de week van 26 augustus tot 2 september. Graham verklaarde nog maals, dat hij niet wil dat zijn advo caten hoger beroep aantekenen. Afschrikwekkend. In de Verenigde Stalen worden jaarlijks ongeveer vijfduizend postboden door honden gebeten. De Amerikaanse posterijen hebben daarom besloten de postboden pantalons te laten dragen die een voor honden afschrik kende geur verspreiden. De postboden van Dallas, in de staat Texas, hebben tegen deze maatregel geprotesteerd, om dat zij van honden houden. Aangekomen. Oud-president Truman van de Verenigde Staten is in de Franse haven Le Havre aangekomen voor een toeristisch bezoek van zeven weken aan Europa. Truman en zijn echtgenote kwamen mee met het Amerikaanse pas sagiersschip United States, dat nog duizend andere reizigers naar de oude wereld bracht. Lading. Met het Amerikaanse schip „King- port Victory" is te Bremershaven de eerste lading zware wapens en uitrus ting uit de Verenigde Staten voor de bondsrepubliek aangekomen. Deze wa pens worden verstrekt op grond van de Westduits-Amerikaanse overeenkomst voor militaire hulpverlening. De lading die zware pantserwagens en artillerie omvat, is door de Amerikaanse generaal Ruffner plechtig aan generaal Heusin- ger, voorzitter van de federale ver- dedigingsraad, overgedragen. Onmenselijk. Mordechai Oren, voormalig leider van de Israëlische socialistische partij Mapam, die drie jaar in Tsjecho- slowakije gevangen was, heeft bij zijn aankomst in Israel verklaard, dat hij voor zijn berechting was mishandeld. „Ik werd door onmenselijke middelen gedwongen onware dingen te bekennen" zo zei hij. K. L. M. De Sjah van Perzië en keizerin Soraja zijn uit Teheran in Ankara aan gekomen voor een veertiendaags statie- bezoek aan Turkije. Zij maakten de reis met de speciaal voor dit doel ingerichte DC-6 B „Olivier van Noordt" van de K.L.M. Op 27 mei zal, eveneens met een speciale K.L.M.-machine, de terugreis van Istanboel naar Teheran worden gemaakt. 34. Het zag er niet hest uit voor onze vrienden; Hap Hum en vooral zijn bedien de Mo waren geen lieden, waarmee men kon gekscheren. Joris keek in bange af wachting naar de grote handen van be diende Mo, die hem reeds tweemaal in de knoop hadden gelegd en dit nu een derde keer dreigden te doen. „Waren we nu maar eerder weg gegaan", dacht Panda, angstig naar het flitsende zwaard van Hap Hum starend. „Maar ze wilden niet naar me luisteren...". Alleen verzamelaar van Ekster bleef kalm. „Wind je toch niet zo op, luidjes", zei hij tegen de verbolgen Oosterlingen, „we doen hier geen kwaad, we verzamelen hier alleen een beetje. Ik ben lid van de Voorname Verzamelaars Club en...". „Jij bent dief!", gilde Hap Hum schel. Jullie maken stelen vazen van eerbiedwaardige grootpapa!" „Stilte!" klonk opeens een gebiedende stem. Ver bluft keerden allen zich om. In de deur opening stond een grijze Oosterling, die ook al het speldje van de Voorname Ver zamelaars Club droeg! „Aijai", hijgde Hap Hum, „eerbiedwaardige grootpapa wakker geworden. Hij hoopveel kwaad zijn!" „Ja, nietswaardige kleinzoon, mij hoopveel kwaad", riep de grijsaard. „Hoe vaak mij jou reeds vertellen, dat een voorname ver- zemelaar niet stelen maken, maar VER ZAMELEN?!" DE VRAAG, of mollen blind zijn, kan met een opgewekt „neen" worden beant woord. Toch laat Shakespeare de slaaf Caliban in het toneelstuk „De Storm" zeg gen: „Ik bid u stil, opdat de blinde mol geen voetstap hoor". Nu zouden we deze opmerking rustig voor rekening van de zojuist genoemde slaaf kunnen laten - immers, hij is degeen die deze woorden gebezigd heeft - ware het niet dat Shakespeare ook in Peri clesover een blinde mol spreekt, zodat wij deze mis vatting met een gerust gewe ten aan de schrijver en niet aan de door hemgevormde per sonages kunnen toeschrijven. Laten we eerlijk zijn: zo'n geweldige vergissing heeft Shakespeare nu ook weer niet gemaakt. De kleine ogen van de gewone mol, die ook op de Britse eilanden voorkomt, zijn in de pels ver borgen, evenals de oorschelpen, zodat een oppervlakke toeschouwer gemakkelijk de indruk kan krijgen dat een mol ogen noch oren heeft en dientengevolge blind of doof is. We zullen ons tot de ogen blijven bepa len, anders raken we in de war. Die mol- len-ogen zijn, hoewel verzonken in de pels, volkomen normaal bij de geboorte van deze dieren. We mogen veronderstellen dat de mollen-kinderen bij de aanvang van hun leven dan ook de mogelijkheid voor een normaal gezichtsvermogen hebben. Maar in de loop van de ontwikkeling gaan de ogen achteruit en degenereren. Dat wil dan niet zeggen dat de mollen blind wor den, want deze organen blijven wel dege lijk lichtgevoelig. Zij kunnen dus wel enigermate zien, maar met een zeer ge ringe gezichtsscherpte. Dat is dus de gewone mol. Bij een hier mee verwante soort die in Zuid-Europa leeft is de zaak veel gemakkelijker. Bij dit dier zijn de ogen geheel onder de huid verborgen en dientengevolge is het dier volkomen blind. Om hem in dit opzicht nadrukkelijk te onderscheiden van de ons bekende mol, wordt hij dan ook de blinde mol genoemd. Wellicht zult u vinden, dat het nu toch I'/s-1/» voor Shakespeare staat. Immers, ten aanzien van de vraag: blind of niet blind, kunnen we onze mol, die een béétje kan zien, als een remisegeval y beschouwen. De blinde mol le vert een vol punt in negatieve zin op, waardoor ondergetekende aan de verliezende kant is. We zijn over mollen echter nog niet uit gepraat, want er zijn ook mollen bij wie de degeneratie der ogen nog niet zo ver is voortgeschreden als bij de hier inheemse mol. In het Westen van de Verenigde Sta ten leeft bijvoorbeeld de zgn. Townsend- mol, die in het daglicht weliswaar de ogen toeknijpt, omdat hij het voor hem te schel le licht niet verdragen kan, maar die toch onmiddellijk de ogen opent, indien hij ge plaagd of verontrust wordt. Want dit dier kan met zijn kleine oogjes vrij behoorlijk zien. Voor zo ver men althans heeft kun nen waarnemen. Nu we toch aan het beantivoorden van vragen toe zijn, kan meteen het paard een beurt krijgen, waarvan men wil weten hoe het mogelijk is dat hij in staande hou ding kan slapen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2