vleeswaren voor zoutloos dieet P.v.d.A. wil een Nederlands beheer in opdracht van de UNC Vier doen móórden één! Chefariae4 Massabezoek in Lisse nadert hoogtepunt; Bennebroek bereidt seringenfeest voor Atoombomproeven IEUW-UNIEK! De pittige oplossing van uw zoutloos dieet! Andere partijen willen van dit denkbeeld niets weten Twee „hoven in volle bloei RENAULTFRéGATE GARAGE DEN HOUT Hekster-kwartet in de Kunstmaand Amsterdam 3 Agenda voor Haarlem VIESS****" r°°r dieet Nieuw Guinea in Eerste Kamer Heringa Wathrich BLIKSEMAFLEIDERS Faillissementen Seringenfeest op de Linnaeushof Limburgse protestantendag Examens Een jaar gevangenisstraf voor mishandeling geëist Rotterdamse Lloyd begint ook aan de tankvaart Zachte wenk voor de Britse ambassadeur in Athene WOENSDAG 16 MEI 1956 Gisteren hebben wij melding gemaakt van de indiening ener petitie aan minister president dr. Drees door het Comité Stop zetting Atoom bom proeven, waarin ge vraagd werd om een Nederlands regerings initiatief bij de UNO, teneinde te bereiken dat. alle atoombomproeven over de gehele wereld zullen worden stopgezet. Een zin snede in dit petitionnement, dat door bijna honderd vooraanstaande figuren uit diver se kringen is bekrachtigd, treft vooral door haar eenvoud en helderheid. Het is de zin snede die zegt: „Het comité heeft de vurige hoop, dat de Nederlands regering deze zaak op de juiste plaats en op de juiste wijze aanhangig zal weten te maken, daarmee lonende dat ook een klein land in de inter nationale politiek een bijdrage kan geven, die temidden van de huidige situatie be vrijdende werking kan hebben". Èen lang betoog vol argumenten kan hierbij gemist worden. Wat hier gezegd wordt zal al degenen tot nadenken stem men, die met steeds grotere bezorgdheid de onmacht van een klein land als het onze in de internationale politiek hebben opge merkt en zich hebben afgevraagd, of alle inspanningen en opofferingen van een kleine volksgemeenschap als de onze nog wel enig gewicht in de schaal kunnen leg gen bij het bepalen van de internationale ontwikkelingen. Het komt ons voor, dat de enige mogelijkheid daartoe inderdaad ge legen is in de vredesdaad. Het behoud van de vrede en dus de eliminatie van alle ge varen die deze vrede bedreigen zijn twee essentiële voorwaarden van ons volksbe staan geworden, hoezeer ook soms van be paalde zijden de indruk poogt gelegd te worden op een eventuele krijgshaftige rol van Nederland in een eventueel conflict. De betekenis van Nederland en van iedere kleine natie ligt in een onbedreigd voortbe staan en het enige grote gevaar voor hen ligt in een mogelijke wereldoorlog. Strate gisch, politiek, economisch, cultureel en zelfs algemeen gezien zullen de kleine mo gendheden in een eventuele oorlog dode lijke wonden ontvangen, die hun voortbe staan even wezenlijk zullen aantasten als lichamelijke kwetsuren een mens kunnen doden. Een dode, die zich krijgshaftig heeft verweerd in de strijd, is niettemin een dode. En aangezien regeringen er niet toe geroe pen zijn, hun volken in een krijgshaftige dood doch in een veilig leven binnen te leiden, zal een vredes-initiatief van rege ringen van kleine landen niet eens kunnen worden beschouwd als een gunst aan het volk, doch als een plicht tegenover dit volk. Dit alles ligt besloten in de zinsnede, die hierboven werd aangehaald uit het pe titionnement tegen atoombomproeven. Want atoombomproeven, als onderdeel van de bewapeningswedloop, zijn gericht op ver volmaking van een vernietigend wapen en op misbruik van een der grootste aardse energiebronnen tegen de levens van men sen en het bestaan van volken. Men kan r.ich dus moeilijk voorstellen, dat onze re gering geen gevolg zal geven aan dit ver zoek en de gelegenheid niet zal aangrijpen, in de UNO een vredesinitiatief te nemen. Tenzij het haar moeilijk valt, de mythe van krijgshaftigheid te verloochenen, die ons en andere bondgenoten in de Westelijke samenwerking is aangepraat als een zeer onwerkelijke en onbetrouwbare factor van voortbestaan, en het haar onge wenst voorkomt, de halsstarrigheid van grote bondgenoten af te vallen, die tegen alle eenvoud van denken in de bewape ningswedloop als een houvast en een ga rantie vereren. ADVERTENTIE 4 middelen tezamen werken mneller krachtiger en langduriger. In de hele wereld wordt tegen pijn en griep meer en meer een combinatie van middelen gebruikt. De 4 middelen van Chelarine „4" elk op zichzelf al beroemd helpen elkaar en werken daardoor bij zonder weldadig. Tegenpijnenenqriep G want die wordt bescherm Vt voor de gevoeligste maag. Joor het bestanddeelChefaro*. WOENSDAG 16 MEI Talace: „Nacht der verschrikking", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Camillo Contra Peppone", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Lady Chatterleys minnaar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Nachtdienst Vrouwenpolitie", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ltoxy: „Straaljager nr. 3 antwoordt niet", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Dambusters", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ontspoorde vrouwen", 18 jaar, 7en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Avond openstelling, 8.30 tot 10.30 uur, met oude muziek. Vishal: Marionettentheater van Don en Ly Vermeire, 8.30 uur. Wagenweg: 8 uur. Scala-ijsrevue. De Leeuwerik: 7.15 uur, Uit voering door leerlingen van Cor Teves. Cultura: 8 uur, Th. A. W. Scheffer met psy chometrische en helderziende experimenten voor de Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia". Minerva-lhcater: 8.15 uur, Heemst.eedse leke- spelers voeren „Des Heilands Tuin" van M. Nijhoff op. DONDERDAG 17 MEI Palace: 1013.30 uur, doorlopende voorstel ling van „Het sprookje van Monaco"; „Nacht der verschrikking", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: ..Don Camillo Contra Peppone alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het hu welijksfeest van prins Rainier en Grace Kelly", 4.15 en 5.15 uur; „Lady Chatterleys minnaar", 18 jaar, 2.15. 7 en 9.15 uur. Lido: „Het huwelijksfeest van prins Rainier en Grace Kelly", 10.30. 11.30 en 12.30 u.; „Nacht dienst Vrouwenpolitie", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Straaljager nr. 3 antwoordt niet". 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: ..Dambusters". 14 jaar. 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ontspoorde vrouwen", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling, 8.30 tot 10.30 uur, met oude muziek. Vishal: Marionettentheater van Don en Lv Vermeire, 8.30 uur. Wagenweg: 8 uur, Scala-ijsrevue. Minerva-theater. 8.15 u-, Hecmsteedse lekespelers voeren „Des Hei lands Tuin" op van M. Nijhoff. Schouwburg: 8 uur. De Nederlandse Comedie met ,,'Een huwelijk onder Lodewijk XV". Zuiderkapel: 8 uur, Ds. .1. Visser spreekt over: „Het Joodse vraagstuk". Concertgebouw: 8 uur, Concert door Haarlems Christelijk Mannenkoor m. m. v. Aatje Heynis, al! en Berthe Davelaar, piano. ADVERTENTIE rookvlees gekookte tong procureur bacon zonder zwoerd ham - snijworct boterham wore t gekookt mager spek £n ook in blik voor zoutloos dieet: leverpastel soepballetjes gebraden gehakt tong - knakworst hamworst boterham worst Vers en in blik brengt Anton Hunink vleeswaren voor zoutloos dieet, welke hartig van smaak en normaal houdbaar zijn. Dit is mogelijk dank zij een geheel nieuw en wetenschappelijk procédé (Nederl. Octrooi 74530). Natriumvrij bereid, zonder keukenzout, hartig ran smaak en normaal houdbaar. Let op het label met loodje! Dat is uw garantie. OAVENTR»* Verkrijgbaar in elke goede zaak voor fijne vleeswaren Nadat het bezoek aan de Keukenhof te Lisse door het koude weer aanvankelijk niet groot was geweest, is het daarna aan zienlijk gestegen en wel zodanig, dat dins dagmorgen de vierhonderdduizendste be zoekster ontvangen is. De voorzitter van de stichting, de heer Th. M. H. van Wave- ren, is zo optimistisch om te veronderstel len, dat voor de sluiting op zondag 27 mei de vijfhonderdduizendste bezoeker kan ge nieten van de schoonheid van Keukenhof. Evenals in vorige jaren staan in de maand mei vele duizenden bloemen in bloei en alle gewassen van de bloembollen cultuur zijn te zien, dus niet alleen de hoofdgewassen, maar ook het bijgoed. Daarbij komt het prachtige weer van de laatste dagen, dat velen naar de bollen streek lokt. Mevrouw A. Verhoeff-Van Rooyen uit Laren( Noordholland) was de vierhonderd duizendste bezoekster; zij was jarig en be sloot een gedeelte van de dag op de Keu kenhof door te brengen. Het is een echte feestdag voor haar geworden. Bij de ingang werd zij ontvangen door de vice-voorzitter, de heer Th. R. de Vroomen, die haar een boeket tulpen aanbood. Ook ontving zij van het comité Kalverstraat-Heiligeweg te Amsterdam waardebonnen. Mevrouw Ver- hoeff was nog niet eerder op de Keukenhof geweest, Door de lage temperaturen is het moge lijk de Keukenhof tot eind mei open te houden, hetgeen nog nooit is gebeurd. Het bezoek neemt de laatste dagen sterk toe en dat was voor de heer Van Waveren aanleiding om op te merken, dat het halve miljoen dit jaar bereikt wordt. Als er op de beide Pinksterdagen dertigduizend be zoekers de loketten passeren en op de weekdagen tienduizend, dan kan de vijf honderdduizendste dit seizoen nog bereikt worden. Voor de prijsvragen der beelden bestaat grote belangstelling. Hoeveel bezoekers er aan hebben deelgenomen, is nog niet be kend. omdat de formulieren niet geteld zijn. maar het. aantal is groter dan de or ganisatoren hadden verwacht. Er rest nog een aantal dagen voor be langstellenden voor de voorjaarsbloemen, de ontluikende bomen en de vijvers met ADVERTENTIE HAARLEM De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op dinsdag 15 mei in staat van faillis sement verklaard: Jan Boender Sr.. zonder beroep, te Heem stede. Binnenweg 199. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. Theyse Jr. te Haarlem. Gerrit de Winter, bloembollenhandelaar te Vogelenzang. Vogelenzangseweg 280. Rech ter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. F. J. D, Theyse Jr. te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst zijn op 9 mei 1956 ge ëindigd de faillissementen van: De vennootschap onder de Firma Marga- dant en De Boer. handelende onder de naam „Elmar-fabrieken", gevestigd en kantoor- houdende te Hillegom. aan de Wilhelmina- laan 44. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. O. H. van Wijk, Heem- steedse Dreef 183. te Heemstede en haar ven- poten: E. J. E. Margadant te Hillegom, v. d. Ende laan 76. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. O. H. van Wijk, Heem stede. F. J. C. de Boer te Hillegom. Wilhelmina- laan 44. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. O. H. van Wijle te Heemstede. Bij beschikking van 8 mei is gehomolo geerd het akkoord in het faillissement van F. A. Piek. manufacturer te Haarlem. Lijs terstraat 70. Rechter-commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. F. M. Oberman te Haarlem. flamingo's en jonge eendjes, achter een zorgzame moeder is niet mogelijk het aantal het buitenland te vermelden, afzonderlijk geteld worden, hoort men echter vele talen aantal buitenlanders wordt cent van het totaal aantal schat. die geagiteerd zwemmen. Het bezoekers uit omdat zij niet Op het terrein spreken en het op vijftig pro bezoekers ge- Er bestaan bij de directie van de Lin naeushof in Bennebroek plannen om, als opening van het zomerbloemenseizoen, een groot seringenfeest in de tuin te houden. Men stelt zich voor, op de dag van het feest dat op een avond in midden juni gevierd zal worden een sterrit naar de Linnaeushof te houden van verscheidene toeristenplaatsen uit, zoals Zandvoort. Het ligt in de bedoeling, dat de tocht gemaakt zal worden met. mailcoaches, vigilantes en een of meer trekschuiten, door reizigers in oud-hollandse klederdrachten. In de tuin zal men dan speciaal de sering „in het zonne tje zetten" om wat meer bekendheid aan deze bloemsoort te geven. De directie van de Linnaeushof hoopt dit „nationaal serin genfeest", dat men tot een jaarlijks terug kerend evenement wil maken, te kunnen organiseren in samenwerking met velerlei organisaties op toeristisch gebied, aldus deelde de adjunct-directeur van de Lin naeushof, de heer H. A. J. van Duuren, dinsdagmiddag op een persconferentie mee. Er bestaan voorts plannen, op het ruime gazon van deze „demonstratietuin van de Nederlandse bloeiseizoenen" periodiek voorstellingen te laten houden door ballet groepen en folkloristische dansgroepen. Er is reeds contact opgenomen met „De Schermerdansers" uit Stompetoren; het op treden van deze groep zal samenvallen met de "Westfriese dagen, die op de Linnaeushof gehouden zullen worden. Op de avond van het seringenfeest zal de avondverlichting ontstoken worden. Er zal voor worden zorggedragen, dat deze verlichting ih de tuin, die tot, oktober ge opend is, overdag niet storend werkt. In ons blad van maandag hebben wij reeds verteld, hoe de heer Van Duuren erin is geslaagd de bewoners van de Belgische stad Luik te interesseren voor de Linnaeus hof en Haarlem met naaste omgeving. Alle reisbureaus uit Luik hebben Haarlem in het reisprogramma opgenomen. Tijdens de Pinksterdagen arriveren de eerste bussen uit Luik in de bollenstreek. Tenslotte wees de heer Van Duuren er met klem op, dat de Linnaeushof wil zijn een aanvulling op de Keukenhof, welke laatste een representatie van bolbloemen vormt. (Van onze parlementaire redacteur) De opvattingen van de P. v. d. A. om trent het ten opzichte van de status van Nieuw-Guinea te voeren beleid en voorts de onlangs voorlopig opgeloste moeilijk heden inzake de positie van de gouverneur en van de landsregering van de Antillen waren de voornaamste punten, die in de Eerste Kamer bij het debat over de be groting van Overzeese Rijksdelen werden aangevoerd. Ten aanzien van Nieuw-Guinea bracht de heer DeDreu (P. v. d. A.) in herin nering dat veertien dagen geleden zijn fractiegenoot prof. Schermerhorn bij de behandeling van de begroting van Buiten landse Zaken het denkbeeld had geopperd dat gebied onder trustschap te doen stellen. Zelf ging hij thans daar niet nader op in. Wel gaf hij te kennen, dat aan te bevelen zou zijn, indien Nederland zich op een of andere wijze zou kunnen bevrijden van het odium, dat het toch nog koloniale politiek voert. Met uitzondering van de heer Geugj es (CPN), die zich opnieuw uitsprak voor overdracht van Nieuw-Guinea aan Indo nesië, betoogden de overige sprekers een stemmig, dat zij daar niets voor voelden. Ook indien het tot een trustbeheer zou komen, zou er een koloniale verhouding blijven, meende de heer Algra (A.R.). Hij stond trouwens volkomen afwijzend, tegen bemoeiingen van de U.N.O. met Nieuw-Guinea. Wat wij ook doen, men zal aldus prof. Molenaar (WD) elders blijven vol houden. dat wij Nieuw-Guinea als win gewest behandelen. Daarvan is geen sprake; bovendien kost het ons alleen maar geld. De heer Derksen (KVP) gaf toe, dat de ontwikkeling der internationale ver houdingen van grote invloed kan zijn op wat uiteindelijk de status van Nieuw- Guinea zal worden. De ontwikkeling van de bevolking zal echter ook een rol spelen. De heer Algra zinspeelde even op de komende kabinetsformatie, toen hij het van belang noemde, dat men dan van de zijde van de P. v. d. A. precies zal moeten zeg gen, wat deze partij nu verder met betrek king tot Nieuw-Guinea wil. Ook de heer Derksen bleek te denken aan de dingen, die komen gaan. Met het oog daarop stelde hij er prijs op de heer Dc Dreu onomwonden te laten weten, dat deze zich ernstig vergist, zo hij meent, dat HET WORDT WEER VAKANTIE DE VAKANTIEGANGERS IN NEDERL. ca 20 pet gaat naar fa milie pn vripndpn ca.80pctgaatinjulipn augustus mpt vakantie <=S ca 45 pet van de kinderen blijft in dp vakantie thuis ca 80pet van dehuismoe- ders virdt de r.omervakan- tie veel te lang De Limburgse Jrotestantendag 1956 zal worden gehouden op Pinkstermaandag 21 mei. Des morgens wordt in de St. Janskerk te Maastricht voor de protestanten uit Limburg een dienst gehouden, door dr. W. Sikke, predikant te Groningen, geleid. Het thema van deze dag zal zijn ..Met de an der in de wereld". Dit onderwerp is reeds op verscheidene kerkdagen in Nederland aan de orde geweest. Na de besprekingen over het thema van deze dag volgt de opvoering van een mo derne lekenspel: „Het is een oud hotel" (een bewerking van een hoorspel, dat de gelijkenis van de barmhartige Samaritaan tot onderwerp heeft). Dit spel is geschre ven door het zogenaamde Nijmeegse drie manschap: Jan Wit, Ted Logeman en Kuil- lauwe van der Graft. Utrecht. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde de arts J. G. Defares te Utrecht, op een proefschrift getiteld: „A Study of the Carbon Dioxide Time Course During Rebr nthing". Promotor was prof. dr. J. Jongbloed. De officier van Justitie van de Maas trichtse rechtbank heeft tegen de 36-jarige L. H. Th. uit Schaesberg-Terwinselen, een jaar gevangenisstraf geëist plus een on voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. Th. is beschuldigd van zware mishandeling met voorbedachte rade. Op 9 juli van het vorige jaar had Th. te Heer len zijn meisje, mej. S. P. met bijlslagen zodanig aan liet hoofd gewond dat dit schedelbreuk tengevolge had. Toen het meisje de invalide man zei, dat ze hem zou „aanhouden", totdat ze een man naar haar keus had gevonden, be sloot hij „er een eind aan te maken". Toen hij het meisje met een ander ontmoette, had hij na enkele woorden te hebben ge wisseld met een bijl op het meisje los geslagen en haar aan het hoofd getroffen. Zij is maandenlang in het ziekenhuis ver pleegd en hoewel men aanvankelijk vrees de, dat zij door het toegebrachte letsel blijvend invalide zou worden, is zij toch ge heel genezen. De officier van Justitie, mr. J. Corsten, achtte geen opzet tot doden aanwezig. Bo vendien was uit het psychiatrisch onder zoek komen vast te staan dat de verdachte sterk verminderd toerekeningsvatbaar moest worden geacht. Hiermede rekening houdend, en ook in aanmerking nemend de houding van het meisje zelf, kwam mr. Corsten tot genoemde eis. De verdachte is reeds tien maanden in voorarrest. ADVERTENTIE v.a. ƒ7500.1 jaar garantie op onderdelen en arbeidsloon. WAGENWEG 104—168 HAARLEM Met de ingebruikneming van het 18.234 ton d.w. ga-ote stoamturbinetamkschip „Ameland", gebouwd door de machinefa briek en scheepswerf van P. Smit jr. te Rotterdam, is de directie van de Konink lijke Rotterdamse Lloyd in de tankvaart be gonnen; het schip in ondergebracht in de dochtermaatschappij, de N.V. Stoomvaart Mij. „Rotterdam". In de maand december van het jaar 1820 begon Franz Schubert aan de compositie van een strijkkwartet in c. Het werd nim mer voltooid. Alleen het eerste deel van het kwartet kwam klaar, benevens van een op het eerste deel volgend Andante een fragment. Het onvoltooid laten van een begonnen werk van enige omvang kwam bij Schubert vaker voor. Ik denk hierbij niet in de eerste plaats aan zijn zogenaam de Onvoltooide Symfonie, want al heeft dit orkestwerk slechts twee delen inplaats van het voor een klassieke symfonie ge bruikelijke viertal, het is in kunstzinnige betekenis een voltooide eenheid, waarvoor elke toevoeging overbodig lijkt. Maar wel moet gewezen worden op het onvoltooid blijven van de helft van de twintig strijk kwartetten, waarvan Schubert de compo sitie ter hand nam. Overheersten dan zo de talrijke liedmelodieën in Schuberts geest, dat zij de constructieve gedachten voor een l groter werk gingen verdringen? Men moet haast wel tot die conclusie komen. Het werk aan het eerste deel van het kwartet in c werd echter onder een geluk kig gesternte ter hand genomen. Het werd een prachtig stuk van rijk melodische en harmonische inhoud en vol van een diep gaande bewogenheid. Deze „kwartet-satz" was het eerste werk, waarmede het Hek ster-kwartet dinsdagavond het tweede con cert van de Kunstmaand Amsterdam in de Bachzaal van het Conservatorium begon. Het werd een klankschone, geladen uitvoe ring, doorzichtig van tekening en met een stuwing en nuancering, d'ie het expressieve karakter van deze romantische muziek ac centueerde. De sfeer van romantiek, zij het dan op een ander plan, werd bij de daarop aan sluitende uitvoering van het Strijkkwartet opus 21 van Géza Frid gehandhaafd. Het werk is ontstaan in 1939 en volgens de mededeling van de componist in het pro gramma zijn in de muziek de invloeden van de benauwende tijdsomstandigheden voor west-Europa tot uitdrukking geko men. Het is overigens merkwaardig, dtat Géza P'rid in de overwegend contrapunti- sche schrijfwijze van zijn stuk een abstract procédé heeft toegepast, knap en inderdaad kenmerkend voor een volleerd vakman. Maar de contrapuntiek is niet steeds in overeenstemming met de expressieve be doeling van romantische klankeffecten en is daarmede zelfs wel eens in een radicaal afwijzend contrast, zoals bij de „zingende- zaag"-effecten der violoncelglissandi. Af gezien hiervan bevat het kwartet fraaie absoluut-muzikale gedeelten, waarvan men ook zonder te denken aan de sombere tijd van 1939 genieten kon. Dit dankte men voor een niet gering deel mede aan de uitvoerenden: de violisten Jo Hekster en Frits Waterman, de altviolist Karei Schou ten en de violoncellist Johan de Nobel. Na de pauze bracht het Hekster-kwartet, nu versterkt met de contra bassist Cees de Ligt en de hoornisten Jan Bos en Adriaan van Woudenberg, de ongecompliceerde muziek van het Divertimento in D (K.V. 334) van W. A. Mozart ten gehore. Het was weer een van die onbekende werken, welke op de Kunstmaand-concerten een kans krijgen. Strikt genomen gold die on bekendheid voor het allegro, het weemoe dig gestemde thema met variaties, het ada gio en een van de menuetten. Het gracieuze menuet in D en het rondo heeft men in tal van bewerkingen ai kunnen ontmoeten. De onderhoudende muziek werd gaaf en in eenvoudige trant gespeeld door het instru mentale zevental, van wie de eerste violist Johan Hekster zich bijzonder onder scheidde bij het volbrengen van de veruit zwaarste taak in dit divertimento. P. ZWAANSWIJK de KVP het met zijn zienswijze eens is. Hij hoopte, thans in dit opzicht elke kans op misverstand bij de P. v. d. A. te hebben weggenomen. De kwestie-Struycken Woensdag zal minister Beel, die wegens ongesteldheid van zijn ambtgenoot prof. Kernkamp diens portefeuille beheert, ant woorden. Dan zal hij tevens aan een drin gend verzoek van de heer Algra kunnen voldoen door te vertellen wat er binnen het kabinet besproken is naar aanleiding van de verwikkelingen, die er tussen de Antillaanse landsregering en gouverneur mr. Struycken waren ontstaan. De gou verneur had aanvankelijk zijn medewer king tot benoeming van mr. Van der Meer tot minister van Justitie van de Antillen, aangezien deze tevens zijn advocaten praktijk wilde aanhouden, in beraad ge houden. De Antillaanse minister-president, mr. Jonckheer, was voor deze kwestie naar Den Haag gekomen. Daar heeft, nadat ver volgens ook de gouverneur op verzoek van de regering naar Nederland was gereisd, minister Beel het nodige gedaan om voor lopig de moeilijkheden op te lossen. In sommige dagbladen was beweerd, dat minister Luns in de ministerraad, in tegenstelling tot zijn ambtgenoot Beel, het standpunt zou hebben ingenomen, dat het de voorkeur verdiende aan het gouverneur schap van mr. Struycken een eind te maken, omdat hij te weinig begrip zou hebben van zijn positie onder het nieuwe bestel van het Statuut. „Hebt gij inderdaad aanleiding gegeven tot de berichten over een dergelijk onder ling meningsverschil? Zo ja, dan hebt gij gefaald, want het is gevaarlijk, mede met het oog op het gezag van de gouverneur, indien tijdens zulke vertrouwelijke bespre kingen over zo'n delikate zaak iets naar buiten uitlekt." Aldus het requisitoir van de heer Algra, die erop liet volgen, dat indien de berichten uit de lucht gegrepen waren, de bladen in kwestie zich aan „onverantwoordelijke sensationele journa listiek" zouden hebben schuldig gemaakt. Hij hoopte dat de minister duidelijke taal zou spreken. Ook de heer G e u g j e s verlangde meer licht in deze zaak. Intussen hield hij vol, dat Suriname en de Antillen, zoals zijns in ziens mede uit dit geval bleek, geenszins gelijkwaardig met Nederland waren. Dus zou hij tegen de begroting stemmen. Prof. Molenaar was van mening, dat het vermelde probleem een zaak is van behoorlijk bestuur en dat de gouverneur daarin niet volkomen werkloos kan zijn, zodat hij terecht de kwestie voorlopig had aangehouden. Tenslotte stond de heer DeDreu even eens bij de kwestie stil. Hij merkte op, dat soms bepaalde maatstaven, die hier gel den, ginds wel eens anders bekeken moe ten worden en dat het zaak is daarmee rekening te houden. Natuurlijk wilde ook hij niet, dat in de Antillen de rechts zekerheid zou worden losgelaten. Maar, zo luidde zijn zacht vermaan, een te sterk geloof in de onfeilbaarheid van Neder landse opvattingen door de gouverneur, kan, als hij zijn eigen mening aan de An tillaanse Landsregering wil opdringen, tot bedenkelijke botsingen leiden. Dat zou eventueel kunnen leiden tot minder waar dering voor het beleid en de verhoudingen in internationale kring. Voor de goede ver staander was het duidelijk, wat hij be doelde. Of de gouverneur zich voortaan als zulk een goed verstaander zal doen kennen, is een vraag. Maar of minister Beel ook dienomtrent iets zal antwoorden, valt nog te betwijfelen. Motie-Broeksz ingetrokken Vermeld zij nog de intrekking van de motie-Broeksz (P.v.d.A.) over de vergun ning voor de autobusdienst Hengelo-Olden- zaal. Men was het er algemeen over eens dat de Twentse Electrische Tramwegmaat schappij mettertijd die vergunning zal moeten krijgen, maar men wilde een on zuivere stemming over de motie voor komen. Zonder hoofdelijke stemming werd het wetsontwerp inzake de administratieve rechtspraak in belastingzaken aangenomen na een korte discussie tussen prof. H e 1- 1 e m a (A.R.) en minister Van Oven. Prof. Hellema vond het onjuist dat de fis cale rechters de status van leden van ge rechtshoven krijgen. De minister betoogde dat zulks vooral gewenst was om de bloem der belastingdeskundigen te kunnen aan trekken. ADVERTENTIE •■.■neem g cANATOG^ V HET ZENUWTONICUM 1 ATHENE (Reuter) Sir Charles Pea- ke, de Britse ambassadeur in Griekenland is gisteravond weggebleven van een ont vangst ten paleize in Athene op aanraden van de Griekse regering, aldus verluidt van regeringszijde te Athene. Op de ont vangst ter ere van president Heuss van West-Duitsland, vergeleek koning Paul het streven naar de eenheid van Duitsland met de strijd van de Griekse Cyprioten om zelfbeschikking. President Heuss heeft koning Paul en koningin Frederika uitgenodigd voor een staatsiebezoek aan West-Duitsland in sep tember. De Cypriotische verzetsorganisatie EOKA heeft in Nicosia vlugschriften verspreid waarin de Griekse Cyprioten wordt aan geraden te breken met de communistische partij, de „Akel", en zich aan te sluiten bij de „werkelijke patriotten". De Akel is, evenals de ËOKA verboden. Volgens de pamfletten die ondertekend waren door de EOKA-leider Digines, „is bewezen dat de Akel niet de belangen van de Cyprioten dient". De EOKA wordt beschouwd als een uiterst rechtse organisatie.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5