pure koffie Sport in hetkort Russische ploeg voor Melbourne mSéj MOCCONA\ *®2Ï Avonturen met het vliegende tapijt Tante Aggie houdt vol Pool Krolak eerste in W arschau-Berli jn-Praag Zwevende Kennemers Tweezit-lestoestel, de „Rhönlerche", op komst Schorsing van atleet Santee bevestigd Paar SchwartzOppelt naar professionalisme II ff - - Büchli tevreden over jonge renners in de Ronde Duinkerken Voetbal Samenstelling van de Middlesex Wanderers Boksen Rockv Marciano in een nieuwe functie De softbalcompetitie Verrassende zege van Schoten op HCK: 6-3 Haarlemmer Vaars in sprintkampioenschap De Noordzee-wedstrijd Het fijnste uit direct klaar in de kop! .Jfeifr. Douwe Egberts r"^°sbjr<L Kleine nederlaag Fortuna tegen Portsmouth NederlandSaarland op televisie-scherm Hongarije wil spelpeil voetbal verhogen Tennis Eindstrijd tussen de tennisleraren Om de Davis Cup Grote groep jongelieden viel kermisgasten lastig Ambtenaar verdacht van het aannemen van giften Marsencomponist overleden FEUILLETON door Doris Miles Disney WO KNS DAG 16 MEI 1956 D De Russische ploeg voor Melbourne zal uil ongeveer 550 personen bestaan, daar bij inbegrepen 30 ai-bi ters, 20 journalisten en een aantal gedelegeerden voor de ver schillende congressen. Bij de voorbereiding is niets aan het toeval overgelaten. Zo zal een aantal koks het ge zelschap vergezellen, voor zien van overvloedige levens middelen: varkensvlees, kalfs- en rundvlees. Yog hurt en niet te vergeten boekweit voor de „kasja", het nationale gerecht waar de Rus niet buiten kan. Alhoewel het seizoen in Rusland pas begonnen is zijn reeds tal van goede pres taties verricht: Barteniev 10.4 en Konovalov 10.5 sec. op de 100 meter. Kutz 29 min. 32 sec op de 10.000 me ter. Lituyev 51.3 op de 400 meter horden. Kachharov 2.06 en Stepanov 2.04 meter bij het hoogspringen, Popov 7.49 bij het vèrspringen, Tscherbakov 15.96 meter in de hinkstapsprong en Boe- lanov 4.40 meter bij het pols stok-hoogspringen. Zes atle ten hebben bij het kogelslin geren de 60 meter overschre den. Krivonosov verbeterde zijn wereldrecord enkele we ken geleden tot 65.85 meter en Samotzvetov kwam op 64.41 meter. Michel Pesldak, vice-pre sident van het Russische Olympisch Comité, is kort geleden gedurende twee we ken in Australië geweest teneinde zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de eigenaardigheden van de verschillende banen en vel den. van het klimaat en van de kwestie van de huisves ting. Hij toonde zich in hèt algemeen tevreden over wat hij gezien had. Ten aanzien van de Russi sche kansen liet hij zich zeer voorzichtig uit. „Onze atle ten hebben sinds Helsinski grote vorderingen gemaakt", zei hij, „maar de concurren ten zijn natuurlijk ook niet met de armen over elkaar blijven zitten. Toch geloof ik dat wij in Melbourne betere resultaten zullen bereiken dan in Helsinki." Rusland zal in Melbourne uitkomen in alle nummers, behalve in hockey, een tak van sport die in Rusland weinig of niet beoefend wordt. In Augustus zullen in Moskou 10.000 atleten deel nemen aan de Spartakiade ter gelegenheid van de ope ning van het Loeinikista- dion dat aan 100.000 toe schouwers plaats biedt. Deze Spartakiade kan als een voorbereiding tot de Olym pische Spelen worden be schouwd, en zal worden voorafgegaan door qualifica- tiewedstrijden in geheel Rusland. De Toolse renner Stanlslaw Krolak heeft de 2207 km. lange etappewedstrijd Warschau -Berlijn-Praag gewonnen. De laatste etappe, van Brao naar Praag (224 km.), leverde een overwinning op voor de Rus Klevtsow in 6 uur 40 min. 27 sec., vóór de Belg Butzen, de Tsjech Krivka, de Duitser Meister, de Tsjech Cahoj en de Nederlander Wolfs, die zesde werd. Zjj allen noteerden de zelfde tijd als Butzen, n.l. 6.40.29. De Nederlander Van 't Hof eindigde op de zestiende plaats en Braspenninx op de acht tiende, beiden in 6 uur 42 min, 40 sec. Tonny Peters werd 32ste in de zelfde tijd. Het algemeen klassement luidde: 1. Krolak (Polen.) 59 uur 11 min. 56 sec.; 2. Dunitrescu (Roemenië) 59.14.20; 3. Kolumbet (Rusl.) 59.16.11; 4. Nyman (Finl.) 59.17.41; 5. Oolev (Rusl.) 59.18; 6. Cestari (Italië) 59.20.15; 17. Wolfs (Nederland) 59.49.28; 49. Peters (Ned.) 61.38.49; 76. Braspenninx (Ned.) 63.26.09. Uitslag ploegenklassement: 1. Rusland 177.37.19: 2. Polen 177.44.29; 3. België 178.09.08; 4. Duitsland 178.11.18. Nederland werd zevende met een tijd van 179 uur 8 min. 9 sec. De afgelopen weekeinden was er op het „Langeveld" te Noordwijkerhout weer vol op bedrijvigheid in de lucht. Nadat in het algelopen voorjaar de door haar zelf ge bouwde Grünau Baby van de Kennemer Zweefvlieg Club volkomen gerevideerd was, werd op Koninginnedag de kist op nieuw ingevlogen, en met succes. Zondag 6 mei maakte één der leden een minder fortuinlijke landing, waardoor het vliegen reeds 's ochtends gestopt moest worden. Meteen werd de reparatie ter hand geno men, met als resultaat dat reeds vier da gen later, op Hemelvaartsdag weer kon worden gevlogen. Het afgelopen weekend werden er ruim 50 starts gemaakt en haal den twee leden hun „zweefvliegbewijs" te weten de heren H. K. J. van der Bussche en H. de Groot. Binnenkort verwachten de Kennemers een gloednieuw tweepersoons lesvliegtuig, de Rhönlerche, dat de oude E.S.G. gaat vervangen. Hiermede gaat de K.Z.C. over van de solo-lesmethode, waarbij de leer ling alleen de lucht ingaat, naar de metho de waarbij de instructeur meegaat en dus de kans op ongelukken tot het minimum beperkt wordt. Hoewel de Kennemer Zweefvlieg Club de belangstelling van het publiek ten zeer ste waardeert, doet zij toch een dringend beroep op alle belangstellenden, niet op het vliegterrein te komen, en vooral geen kin deren alleen op of bij het terrein te laten lopen, daar dit zeer gevaarlijk is. Het af gelopen weekend is er bijna een ernstig on geluk gebeurd, hetgeen kon worden voor komen door de durf van de vlieger, die tijdens de landing plotseling een klein kind midden op de landingsbaan zag lopen en door radicaal zijn kist te wenden een aan vlieging kon voorkomen. Het is verboden terrein, dus elk risico is voor de betrok kene zelf. Het Hooggerechtshof van de staat New York heeft de levenslange schorsing beves tigd van de Amerikaanse atleet Wes San tee. De schorsing was hem op 19 februari opgelegd door de Amateur Atletiek Unie wegens het accepteren van te hoge onkos tenvergoedingen. Santee ging tegen deze beslissing in beroep bij het Hooggerechts hof. Rechter Walter Lynch, die kritiek lever de op sommige officials toen hij zijn uit spraak deed, zei o.a. „hij (Santee) zorgde er zelf voor, dat hij zijn amateur-status kwijt raakte, maar niet zonder de hulp van verscheidene voorstanders en „bewakers" van het amateurisme in de atletiek". Santee wiena 4 min 0.5 sec de snelste tijd op de mijl ia, die ooit door een Amerikaanse at leet werd genoteerd, is officier bij de ma rine. Rechter Lynch merkte verder op „Het is te hopen, dat er uit dit betreurenswaardige incident in de Amerikaanse atletiek lering wordt getrokken. Sommige promotors van wedstrijden zijn mede verantwoordelijk voor de schorsing van Santee. De ervaring heeft geleerd, dat zij in hun verlangen om grote rcettes te maken, alles deden wat mo gelijk, maar soms ontoelaatbaar was om craks als Santee op hun races te laten uit komen". Wes Santee werd op de mannebasis Quantico (Virginia) om commentaar ge vraagd. Die luidde o.a. als voLgt: „De meeste promotors met wie ik te maken had, waren officials van de A.A.U. Dat waren de mensen, die mij vertelden, dat er geen enkel reglement werd overtreden. Moest ik mij hieromtrent dan zorgen maken?" Sissy Schwartz en Kurt Oppelt uit Oosten rijk, die zowel wereld- als Olympisch kam pioen in het kunstrijden voor paren zijn, hebben besloten, naar het professionalisme over te gaan. Zij ontvingen verscheidene aanbiedingen, o.a. voor een Duitse ijsrevue. I, |p ,,4Ss#*' - l JMÉaf - '""s m m I is I ill »fi MsW Ploegleider Büchli, die dit seizoen jonge profs en onafhankelijken aan een aantal buitenlandse wedstrijden laat deelnemen, is bijzonder tevreden van de Ronde van Duinkerken teruggekeerd. Zijn pupillen kwamen nog niet tot de ereplaatsen, maar dat zij alle acht deze zware etappecourse uitreden, mag al een opmerkelijke pres tatie heten. Vooral als men weet, dat er van de 131 gestarte renners op de laatste dag slechts 47 de finish bereikten. Op de eerste de beste dag waren er al een dertigtal uitvallers onder wie gerenommeerde coureurs als de Fransen Diot, Mahé en Mallejac. Op de twéed'e dag staakten ruim veertig renners de strijd. Van dë Nederlanders hadden de meesten te weinig kilometers in de benen om in de voorste gelederen te eindigen, maar hun doorzettingsvermogen viel bijzonder te loven. Adnie Voorting, die de meeste inter nationale ervaring had, kwam tot de beste totaalprestatie, ral. de twaalfde plaats in het eindklassement. Henk van den Broek werd1 hierin 24ste, Piet van der Lii'ke 25ste, Sjef Lahay 34ste, Wim Rusman 36ste, Gij? Pauw 37ste, Floor van dier Weijde 38ste en Adnie van Steenselen 40ste. Met de ervaring, opgedaan in de Ronde van Duinkerken, gaat Büchl'i vol vertrou wen naar de Tour de l'Est (in de Elzas), die van 23 tot 27 mei wordt gehouden. De Nederlandse deelnemers zijn dan Adrie Voorting, Gijs Pauw, Henk van den Broek, Piet van Ier Lijke, Adrie van Steenselen, Sjef Lahaye en Wim Rusman. Reserve .is Floor van der Weijde. Het elftal van de Middlesex Wanderers, dat vanavond om half zeven op het HFC- veld tegen het voorlopig Nederlands ama teurelftal speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Sharratt (Bishop Auckland). Achter: Partridge (Dulwich Hamlet) en Milne (Finchey). Midden: Wales (Epson), Wastell (Finchley) en Evan (Hounslow). Voor: Rees (Llanidloes), d' Arcy (Barnet), Bates (Wycombe Waanderers) en Walton (Finchley). De vijfde voorhoedespeler zal nog worden aangewezen. De negende étappe van de wedstrijd War schau-Berlijn-Praag verliep voor de Duitse renner Funke bepaald onbevredigend. Hij haalde de finish, doch moest het wandelend doen, met zijn karretje onder zijn armen. De étappe werd door de Nederlander Van 't Hof gewonnen. Rocky Marciano, de wereldkampioen zwaargewicht, die dezer dagen besloten heeft zich uit de bokssport terug te trek ken, zal toch niet geheel voor de sport ver loren zijn. Als technisch adviseur op het gebied van de publiciteit zal hij in de toe komst verbonden zijn aan de „Raynham Dog Tracks", een organisatie die zich bezig houdt met het organiseren van windhon den rennen. Het jaarsalaris dat de oud-wereldkam pioen zal ontvangen, wordt geraamd op 10.000 dollar (ongeveer 38.000 gulden). Op gemerkt zij nog dat jaarlijks slechts gedu rende drie maanden rennen worden geor ganiseerd. De grote verrassing in de softbalcompeti tie is reeds vroeg in het seizoen gevallen. Het Schoten-negental, verleden week met groot verschil geklopt door HHC, zag maan dagavond op eigen terrein kans HCK, kam pioen 1955, met ruim verschil te kloppen (6—3). Reeds in de tweede innings kreeg Schoten drie honken bezet, waarna aanvoerster Frankje van Veen de bal vol raakte. De HCK-speelster Hordijk miste de vangkans, waardoor Schoten een drienul voorsprong kon nemen. In deze innings werd het zelfs nog 40 in het voordeel van Schoten, toen een honkslag van mej. Meyer haar club genote Van Veen in staat stelde de thuis plaat te passeren. Nog was het Schoten niet genoeg en de Schoten-speelsters Boerendans en Van Hol- stein zagen in de vierde en zesde innings kans de stand nog te vergroten tot 60, al vorens HCK in de laatste slagbeurt nog even gevaarlijk werd. Door fouten en een fraaie honkslag slaagden de HCK-speelsters Over weg, Van Slooten en Bameveld Binkhuyzen er in de achterstand te verkleinen tot 63, waarna het Schoten-veld verder onheil kon voorkomen. Het gepromoveerde TYBB-negenital 'deed het ook in de tweede wedstrijd in de eerste klasse tegen Pinguins uitstekend en door een grote 124 zege tegen Pinguins hebben de TYBB-dames hun visitekaartje gepresen teerd. In de eerste innings begonnen de Heem- steedse dames reeds direct met een grote 40 voorsprong, doch in de gelijkmakende innings werd de stand weer in, evenwicht gebracht. Reeds in de vierde innings namen de TYBB-dames een grote 104 voorsprong en hoewel Pinguins alles in het werk stelde nog verandering in de stand te brengen, gelukte dit niet. Op zaterdag 19 mei wordt op de Soest- dijkse kade in Den Haag door de KNWU het sprintkampioenschap over 300 meter op de weg gehouden. Ongeveer vijftig renners de verschillende clubkampioenen op dit nummer zullen aan deze titelstrijd deel nemen. Het Haarlemse HSV „De Kampioen" wordt vertegenwoordigd door Loek Vaars. De grote favorieten voor dit kampioen schap zijn: de Amsterdammer Mahn, de titel houder Reyngoud uit Culemborg. Wallet uit Leimuiden, de jonge Zeeuw Rentmeester en de Utrechter Van Leur. Voorts behoren on der meer ook Vermast uit Assendelft en de met verlof uit Australië in ons land vertoe vende Jan Buis uit Badhoevedorp tot de deelnemers. Deze renner won onlangs het sprintkampioenschap van het Halfwegse „De Bataaf". De start van de aanbrengwedstrijd van Hoek van Holland naar Harwich door der tien Nederlandse jachten, die aan de grote Noordzee-race gaan deelnemen, is dit jaar wel een bijzondere gebeurtenis geworden, vooral dank zij het schitterende weer op dinsdagavond. De zuid-zuid-westen wind was wel wat slapjes. Om 20.10 uur werd het startsein gege ven van de marinesleepboot, die als uit legger fungeerde. Alle schepen bevonden zich vrijwel op de startlijn tussen het hoofd van de noorderpier en de uitlegger, doch slechts zeven jachten, scherp voor aan de wind liggend, zagen kans voor de uitlegger langs te komen. De kleine „Zeeslang" van C. Bruynzeel, de enige „nieuweling" in dit gezelschap van beproefde racers, presteer de dit nota bene als eerste. De vijf andere schepen werden te veel door de stroom weggezet en konden pas na een of meer slagen gemaakt te hebben, geruime tijd later de startlijn passeren. Verheugend was niet alleen het grote aantal deelnemende jachten, met niet min der dan zeven van de Kon. Marine Jacht club, maar ook de weer grotere belang stelling dan vorige jaren van zeilliefheb- bers, die op de noorderpier, het strand en het startschip, van het fraaie schouwspel die het vertrek vormde, genoten. ADVERTENTIE Kijk, dit is nou Abdoel, de held van dit verhaal. Guitig keek hij met zijn vrolijke, bruine snoetje de wereld in. Dat vreemde ding op zijn hoofd noemt men 'n tulband; dat dragen de bewoners van zijn land, zoals jullie 'n pet of alpinootje. In de stad waren allemaal witte huizen met kleine raampjes; dat is tegen de felle zon. En de straten waren daar allemaal nogal nauw. Tienduizend toeschouwers zagen gisteren in het Geleense stadion een aantrekkelijke wedstrijd tussen Fortuna en de Engelse eerste divisieclub Portsmouth, die de gas ten met 10 wonnen, nadat de rust met blanke stand was ingegaan. Technisch stond het spel van de Engelsen aanmerke lijk hoger. Fortuna moest zich daartegen met enthousiasme verweren en dit is lange tijd vrij aardig gelukt. Pas in de twintigste minuut van de twee de helft kwamen de bezoekers aan hun enige doelpunt, toen middenvoor Hender son de bal scherp naar voren plaatste. Linksbinnen Robertson spurtte er achter aan en knalde de bal in een uiterst moei lijke hoek tussen doelman De Munck en de paal door in het net. Toen in de tweede helft rechtsbuiten Hofman door Angenent was vervangen werd d'e Geleense voorhoede gevaarlijker. De Engelse doelman Uprichard moest ver scheidene malen zijn talenten demonstre ren om onheil te voorkomen. Linksbuiten Carlier miste echter een opgelegde kans. Toen Angenent hem in vrije positie de bal toespeelde, schoot hij hard tegen de lat. Kort voor het einde werd Van der Hart ge blesseerd en vervangen door Voncken. De blessure aan de enkel van de nationale stopperspil was niet van ernstige aard. De Nederlandse Televisie Stichting zal in de avond van 6 juni een volledige reportage geven van de interlandvoetbalwedstrijd Ne derlandSaarland. Na de 13 nederlaag tegen Turkije in februari en het teleurstellende resultaat (22) tegen Joegoslavië wordt in de Hon gaarse voetbalkringen ijverig gezocht naar middelen om de oude Hongaarse roem te herstellen. Zo publiceerde het Boedapester blad „Nepsport" dezer dagen een nieuwe taktiek. die door de bekendste Hongaarse trainers gezamenlijk was uitgewerkt en die het peil van het Hongaarse voetbal zou ver beteren. Deze nieuwe methode, waaraan vooral ook de trainer van Voros Lobogo, Martin Bukovi, veel aandacht heeft besteed, wordt „De-Hon gaarse -Vier - Aanvallers -Vier- Verdedigers- Methode" genoemd. Het zwaartepunt ligt op de verdediging, terwijl als aanvallers alleen maar de beide buiten- en binnenspelers fun geren. De middenvoor speelt in teruggetrok ken positie en neemt de taak waar van een offensieve half-speler. Deze nieuwe methode wordt voor alle clubs verplicht gesteld en men hoopt daar door de kracht van het Hongaarse voetbal te herstellen. Zondag 20 mei worden op de W.W.-ba nen in Den Haag de eindstrijden gespeeld voor de Nederlandse kampioenschappen tennisleraren 1955. Naar bekend werden het vorig jaar de finales uitgesteld, aangezien Joop de Mos, die zich voor de einstrijden heren enkel en dubbelspel had geklasseerd, zijn enkel blesseerde en dus niet in staat was verder te spelen. De wedstrijden welke op Eerste Pinkster dag worden gespeeld zijn: heren enkelspel: Jöop de Mos-Buytelaar.. Heren dubbelspel: Gebroeders De Mos-H. Hemmes en J. Mulder. Er wordt gespeeld om de best of five. Groot Brittannië heeft de tennisontmoe- ting met Joegoslavië voor de tweede ronde van. het Davis Cup-toemooi (Europese zone) met 50 gewonnen, zonder een enkele set te hebben verloren. DE RONDE VAN ITALIë. De organi satoren van de Ronde van Italië, die is vast gesteld van 19 mei tot 10 juni, hebben de geruchten ontkend, volgens welke deze etappewedstrijd zou worden uitgesteld in verband met de in Italië te houden verkie zingen op 27 en 28 mei. Het is echter wel mogelijk, dat de 27ste mei, waarop de etappe SalamoFrascati zou worden gereden, rust dag zal worden. BROUSSARD. De Fransman Broussard heeft tijdens zwemwedstrijden in Bordeaux het Franse record 100 meter schoolslag ver beterd. Hij liet 1 min. 12,7 sec. afdrukken. ROT-WEISS. De Braziliaanse voetbal club Vasco da Gama heeft zaterdag met 20 van Rot-Weiss Essen gewonnen, na bij de rust met 10 te hebben voorgestaan. DERKSEN. In 't Harris-stadion in Fal- lowfield, Manchester zijn zaterdagavond opendngswielerwedstrijden gehouden met op het program o.m. een internationaal sprint nummer. Winnaar werd Morettini (It.) die de eerste plaats in het eindklassement bezet te met 17 pnt. Tweede werd Jan Derksen (Ned.) 14 pnt. en derde Gaignard (Fr.) 10 punten. Amsterdamse politie moest hardhandig optreden Op het kermisterrein aan de Polderweg in Amsterdam-Oost heeft een hardhandig treffen tussen politieagenten en een groep van zeventig opgeschoten jongemannen plaatsgevonden. De laatste waren uit al'le delen van de hoofdstad naar de kermis op gekomen om „terroristje" te spelen en vie len kermisgasten en exploitanten voort durend lastig. Een exploitant raakte met één van de belhamels in gevecht. De jon gen werd echter bijgestaan door een aantal van zijn kornuiten, en de vechtpartij ein digde in een hersenschu dding en een bloed1-' neus voor de exploitant. Inmiddels te hulp gesnelde politieagen ten, twaalf in aantal, en leden van d'e ra dio-auto en motorddenst van de hoofdstede lijke politie, zagen zich genoodzaakt hard handig op te treden. Drie belhamels wer den door de politie meegenomen. Zij zijn in het bureau Linnaeusstraat opgesloten en zullen voor de officier van Justitie wor den geleid. Voor de Anrhemse rechtbank stond de 60-jarige gewezen hoofdcommies bü de gemeentesecretarie, afdeling Onderwijs, te Arnhen^ H. B. W. B. terecht, op tenlaste legging van het accepteren van giften van een leverancier. De officier van Justitie, mr. Jeussing, eiste vier maanden gevange nisstraf met aftrek. In het jaar 1946 was verdachte begonnen met het bedingen van kleine bedragen van een leverancier van bindwerk, telkens als deze een vordering op de gemeente had. De leverancier meende, dat zijn relatie met de gemeente afhankelijk was van dé mede werking van de verdachte en hij ging door met betalen van deze bedragen, die volgens verdachte varieerden van 25.tot 40, (de leverancier sprak ook van giften van 1000,De zaak kwam aan het licht toen bleek, dat de levancier knoeide met de bonnen. Deze is inmiddels hiervoor ver oordeeld. De raadsman, mr. Couvret, achtte het geen zijn cliënt heeft gedaan laakbaar, maar niet strafbaar. Hij heeft slechts hulp ver leend bij het doorgeven .van de nota's, zo als ook de post dat doet. De uitspraak volgt over veertien dagen. WESEL (United Press) Op 79-jarige leeftijd is de befaamde componist van mi litaire marsen Hermann Ludwig Blanken burg overleden. Hij verwief voor de eerste keer internationale bekendheid, toen hij vijftig jaar geleden met zijn mars „Af scheid der gladiatoren" de eerste prijs won op een internationale wedstrijd in Londen, welke mars, die wereldvermaard zou wor den, door het Britse leger werd aange kocht. Hij schreef in totaal 1182 marsen. 22) Teresa kon hem moeilijk zeggen, dat haar tantes Hugh Lockwood zo'n goede partij vonden, dat ze het zelfs niet erg ge vonden zouden hebben, als hij mohamme daan was. Ze antwoordde: „Hij is niét van Ierse afkomst. Dat maakt de zaak in jouw geval erger, in 'hun ogen". Dennis lachte. „De politiek speelt er dus cok een rol bij". „Inderdaad, ze zijn nu eenmaal niet ge steld op de Noord-ieren". „Maar zolang jij het niet belangrijk vindt, tal ik me er weinig van aantrekken", zei hij, en het volgende ogenblik had hij haar in zijn armen genomen. In hun eerste lange kus vergaten ze de tantes volkomen De oude dames zaten intussen in de keu ken te wachten op Teresa's terugkeer om haar terstond hun mening te zeggen over Dennis Callaham. Toen Teresa nog enigszins droomverloren in het vertrek terugkwam, begon Kate: „De brutaliteit van die man! Om hier te komen eten en drinken en te doen alsaf hij tot onze kring behoort. Als ik dat ooit geweten had....!" Teresa antwoordde niet. Ze was nog vol van Dennis' omhelzing. Ze liet Kate door razen, en vaag hoorde ze Aggie eraan toe voegen: 't Is inderdaad niet behoorlijk, Teresa. Hij had ons op de hoogte moeten stellen. We dachten, dat hij tot onze kring behoorde. „Ik vind zijn achterbaksheid het ergste", zei Kate. „Hij besefte heel goed, dat we hem vanwege zijn goede Ierse naam zo ge makkelijk accepteerden en hij had ons niet in onwetendheid mogen laten, dat hij tot de andere kant behoorde. Teresa bleef zwijgen, maar toen Aggie tenslotte opmerkte: „Hij wilde niet, dat we er achter zouden komen", viel ze met enige felheid uit: „Hij heeft er helemaal niet om heen gedraaid vanavond. Hij vertelde on middellijk de volle waarheid. En vanavond was eigenlijk de éérste gelegenheid, die hij daartoe kreeg. Hij is hier nooit eerder te gast geweest. Tante Aggie heeft hem zelf uitgenodigd". „Inderdaad", zed Kate. „Tante Aggie is dol op mensen, waar een steekje aan los is". Er vonkte iets van boosheid In Teresa's ogen. Maar op kalme toon zei ze: Vindt u het nu niet genoeg tante Kate?" Haar tante staarde haar aan. „Jij wist het natuurlijk al wel, hè? Jij werd er niét door ven-ast". „Inderdaad verbaasde het mij niet. Hij zei wel eens dingen, waardoor ik me af vroeg „En waarom stelde je ons daarvan niet op de hoogte?" Teresa's ogen schoten vuur. „Omdat het u helemaal niet aanging", antwoordde ze op felle toon. „Omdat dit alleen mij aan gaat. Mij en Dennis!" „Ik kan het niet geloven", mompelde Kate onthutst, „dat jij Teresa, zo tegen mij durft te spreken!" „Ik begrijp het heel goed", merkte Aggie op, en er kwam een schalkse uitdrukking in haar ogen. „Uit alles blijkt overduidelijk, dat Teresa verliefd is op Dennis Calla ham. IX De volgende morgen aan het ontbijt was de stemming nog gedrukt. Dat was onver mijdelijk. Deze gedrukte stemming had al leen betrekking op Kate en Teresa, die hun conversatie tot het hoognodigste beperkten. Aggie raakte het nauwelijks. Ze was in gedachten verdiept en overwoog voor de zoveelste maal het plan, dat ze die nacht had uitgedacht. Toen Teresa naar kantooi- was vertrok ken, begon Kate te praten over de stommi teit van haar knappe nichtje om verliefd te worden op zo'n politieman, die uit een verkeert Iers nest stamde en die bovendien geen partij was voor iemand als Teresa. Aggie luisterde maar half; ze zat erover te piekeren, welke bus z.e zou kunnen ne men Ze dronk een kopje koffie en reageerde nauwelijks op Kate's felle woorden. „'t Is hoe dan ook allemaal jouw schuld", zei haar zuster tenslotte. „Jij hebt het in de hand gewerkt, dat ze elkaar konden ontmoeten". „Ik?" vroeg Aggie met opgetrokken wenkbrauwen. „Ja, indirect, want jij hebt die kamer verhuurd aan meneer Lovejoy, en toen die dronkaard uit het raam viel, kwam Dennis hier in huis, terwijl hij anders zijn gezicht hier nooit zou hebben vertoond". „Kate", zei Aggie op kalme toon, hoe vaak heb ik je al gezegd, dat meneer Love joy gèèn dronkaard was. Wil je niet naar me luisteren?" „Ik heb hem altijd een schooier gevon den en ik had hem nooit die kamer ver huurd!" Kate stond op en begon met abrupte ge baren de ontbijttafel op te ruimen. Aggie zuchtte even en begon dan de jonge poesen te voeren. Ze hadden geen zuigflesjes meer nodig, doch dronken de melk van een schoteltje. Met spijt bedacht Aggie zich, dat ze weldra zo groot zouden zijn, dat er een goed tehuis voor hen ge zocht zou moeten worden. Kate vond èèn kat in, huis voldoende. Voordat Aggie aan haar dagelijkse werk ging, belde ze op de eerste etage waar ook een telefoontoestel was aangebracht het busstation op. Kate kon haar hier niet horen. Toen Teresa die avond thuis kwam, scheen de lucht enigszins gezuiverd te zijn. Aan tafel deelde het meisje mee, dat ze die avond met Gordon Thomas naar een tentoonstelling van moderne kunst in het museum ging. Het leek op een verzoening. Het was alsof ze duidelijk wilde maken, dat ze spijt had van haar heftige uitval tegen Kate. Om acht uur kwam Gordon Thomas haar halen. Ze was juist vertrokken, toen Dennis zich aanmeldde. En het verschafte Kate een bijzondere voldoening om hem te kunnen meedelen, dat Teresa die avond met een vriend uit was. Aggie was naar boven gegaan om met juffrouw Gilohxist te praten. Het plan, dat ze voor de volgende dag had, begon haar enigszins te benauwen en ze moest er met iemand over spreken. Ze zou juffrouw Gil christ geheimhouding opleggen, maar het was beter, dat iemand er van wist. Voor het geval er iets zou gebeuren Juffrouw Gilchrist keurde Aggie's plan allerminst goed. Maar toen ze besefte, dat Aggie er niet van af te brengen was, ver anderde ze van houding en begon haar lof te zingen over Aggie's moed. „Ik blijf erbij, dat u die reis voor niets onderneemt", voegde ze er echter aan toe. „Ik geloof niet in die theorie van u over meneer Lovejoy. Toch vind ik het bijzonder moedig van u, dat u iets gaat ondernemen." Aggie haalde even haar schouders op en zei bescheiden: „Ik voel het als mijn plicht om te gaan. Ik ben nu eenmaal overtuigd dat ik weet, wie meneer Lovejoy was." „Iedereen voelt zijn plicht niet zo zuiver aan, juffrouw Scanion, en ik vind u een heldin!" Aggie bloosde van plezier, maar zei op luchtige toon: „We zullen zien, waar het allemaal op uit zal lopen. Ik ben van plan om de bus van vijf uur naar huis terug te nemen. Als ik dus niet om half acht terug zou zijn, moet u Teresa vertellen, waar ik heen gegaan ben. Vooral niet aan mijn zuster! Ze zou me iets doen, als ze het wist." „Ik zal Teresa op de hoogte stellen, als er aan iemand iets verteld moet worden. Ik vind het een griezelig idee, dat u daarheen gaat. Hebt u het gevoel, dat het volkomen ongevaarlijk is?" „Natuurlijk!" antwoordde Aggie. „Ik ga niets bijzonders doen! Ik ga alleen eens op verkenning uit." „Maar als u het bij het rechte eind hebt en meneer Lovejoy inderdaad Robert La- verader was en vermoord werd door iemand, die van plan is zijn plaats te gaan innemen, zou het dan niet mogelijk zijn, dat de moor denaar al met zijn spel begonnen is? En in dat geval zou u toch gevaar lopen? Doods gevaar misschien!" Aggie wuifde juffrouw Gilchrist's angsten weg. „Als je nooit iets waagt in deze we reld, wat bereik je dan? Dat zei mijn vader altijd." Juffrouw Gilchrist was, luisterend naar Aggie's overtuigende verhaal, eigenlijk min of meer gaan geloven in de Lovejoy- La- vender theorie. Aggie vervolgde: „Ik loop geen enkel ge vaar. De moordenaar zal stellig nog niet met zijn bedriegerij zijn begonnen. Hij zal enige tijd wachten, tot de dood van meneer Lovejoy op de achtergrond is geraakt." (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9