pure koffie MOCCONA Op bezoek bij een onzer couturiers BAKERMAT in werkelijkheid Afrikaantjes in de tuin Max Heymans, ontwerper internationale klasse LANGE STERKE NAGELS Er is een kleintje op komst. ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Minder bekende haringgerechten Het fijnste uit direct klaar in de kop! "'\S Ziekenfonds „Volharding" in het gelijk gesteld Record-aantal passagiers vervoerd met nieuw KLM-toestel Landbouw eist aandeel in stijgende welvaart Opletten de boodschap Centrale van Nederlandse V erbruikscoöperaties VRIJDAG 25 MEI 1956 oer de^O rouw HET IS NIET OVERDREVEN TE ZEGGEN, dat elk half jaar de modewereld een tijdje op zijn kop staat door de nieuwe lijenen uit Parijs. Hoewel Italië als modeland hoe langer hoe meer betekenis krijgt en Italiaanse invloeden belangrijk zijn, blijven de drie grote exponenten toch Dior, de Givenchy en Balenciaga. Nederland heeft op dit terrein noch de ervaring, noch de tra ditie. Het mag daarom te meer als een verdienste worden be schouwd, dat wij in Max Heymans en Dick Holthaus twee ontwerpers bezitten van internationale klasse. Dezer dagen kwamen wij, gezeten op een zonnig terrasje aan het Amsterdamse Frederiksplein, in gesprek met Max Hey mans. Hij was, zoals gewoonlijk vergezeld door Xero, zijn on afscheidelijke cairn-terrier. Max Heymans vertelde ons hoe hij pal na de bevrijding was begonnen, met een hoedenshow. Dat was wel moeilijk ge weest, want de mannequins moesten zelf voor hun kleren en schoenen zorgen er was nog niet veel keus in die tijd. Spoedig daarna kon hij het al wat groot ser opzetten en toen hij zijn hoeden in combinatie met Offerman Couture bracht, was hij alweer een stapje verder. „Ik heb altijd gezocht naar de juiste kleren bij mijn hoeden", zei hij, terwijl hij zijn woorden met brede gebaren on derstreepte, „en in mijn achterhoofd speelde ik reeds lang met de gedachte deze ook zelf te ontwerpen". Eer het zo ver was, maakte hij een reis naar Ame rika, waar de mode van de Amerikaanse vrouw, die zowel practisch als luxu eus was hem bijzonder intrigeerde, voor al omdat de dames daar bizarre acces soires durfden te dragen. „Maar Parijs", konden wij niet nala ten te vragen, „boeide dat u niet veel meer?" oogstte. Dat was het begin. Nu, na reeds enkele jaren, ontwerpt hij bij de hoe den een volledige couturecollectie of an ders gezegd: stemt hij zijn eigen hoeden af op zijn eigen japonnen en ensembles de ideale combinatie natuurlijk. „Kijk, dat heb ik pas ontworpen". Op een blocnotevel tekent hij in enkele rake lijnen een rank figuurtje van een weer galoze chic. „Eigenlijk een heel simpel zwart jurkje met een U-vormig décol leté en een asymetrische draperie vanaf de schouder en eindigend in een snoertje strasz-steentjes. Maar u moet even mee gaan naar mijn atelier, dan kan ik u een heleboel laten zien." Het eerste wat daar mijn bewondering opwekte was het wijde uitzicht over het plein en de contouren van de oude hui zen. Maar er was binnen ook veel, dat mijn aandacht vroeg. „Wollen stoffen uit Tilburg, dat is vaak mijn materiaal. Er zijn veel goede producten van eigen bodem en die verkies ik. Deze mantel is van paterlaken". Het was een naar on deren wijd uitlopend model met nerz kraag en hoog in de rug een gestrikte ceintuur. Die mooie gebroken witte stof had het inderdaad. „Ik betrek ook wel eens materiaal uit het buitenland, bij voorbeeld everglaze stoffen, die ik dan enkele seizoenen eerder hier in Neder land heb". TERWIJL XERO ZICH AMUSEERT met zijn ruggetje te schurken tegen de luxueuse sofa krijgen we flanellen wan deljaponnen te zien, gecombineerd met kleine jasjes, een dóódsimpel anthraciet- kleurig jurkje, aaneengeknipt, waarbij gele handschoenen en een hoed met een bol van stro en een brede rand van gros- grain imprimé en fraaie cocktail en sembles. Zijn collectie is over het alge meen strak van lijn met verticale ac centen. Bij luchtige materialen past hij in een bepaald vlak gehouden zeer vrou- Ensemble van everglaze, gecompleteerd door de modieuse bolero. De hoed, eveneens een creatie van Max Heymans, is van fluweel. welijke draperieën toe. Hetzelfde strak ke en dan weer romantische spreekt uit zijn hoeden. Heel groot en markant zijn ze soms, zodat een chignon eronder ver dwijnen kan. Ze zijn deze zomer nogal eens geheel van tulle geconstrueerd of van fluweel vervaardigd. De hele collectie getuigt van een grote oorspronkelijkheid en een eigen karak ter hier en daar weliswaar aangepast aan wat Parijs brengt, echter zonder het t'ypisch-persoonlijke te verliezen. TINEKE RAAT Al is het niet nodig, dat de moeder van een aanstaand wereldburger dub bele porties eet, er worden na enkele maanden toch wel andere eisen aan haar voeding gesteld dan voordien. Zij moet deze extra'tjes niet als ver wennerij van haarzelf zien, maar begrij pen dat ze nodig zijn voor haar baby en haar eigen gezondheid. Haar kindje moet gevormd worden uit materiaal, dat de voeding haar le vert. De voeding moet daarom meer dan anders bepaalde stoffen bevatten, die opbouwende eigenschappen bezitten: veel kalkzouten, vooral voor de bouw van de beenderen, eiwitten voor de spie ren en andere delen van het lichaam, ijzerzouten voor het bloed, vitamines voor een goed verloop van de opbouw van het lichaam. Hiervoor kan zij alleen zorgen als ze een ruime portie melk ge bruikt en extra vlees, vis, eieren of erw ten en bonen. Het is ook noodzakelijk, dat ze veel groente eet en haar keuze niet uitsluitend op wit brood bepaalt. Levertraan of een vitamine A-D prepa raat is in de laatste maanden zeker nodig. Dit alles komt niet alleen het kind ten goede, maar ook de moeder. In de goede voeding, die wij de aan staande moeder aanraden te gebruiken, komt dagelijks voor: 1 liter melk, yoghurt of karnemelk. Die portie lijkt erg groot? Toch zijn er veel aanstaande moeders, die deze hoe veelheid zonder blikken of blozen dage lijks gebruiken, zeker, wanneer een deel in de vorm van pap of pudding wordt gegeten. Wie gewone melk wat zwaar vindt kan zonder bezwaar een deel van de liter in de vorm van yoghurt of karne melk gebruiken. Ze zijn frisser en ook lichter verteerbaar. 25 gr. kaas of wel 200 gr. per week. Kaas wordt dikwijls te weinig gewaar deerd. Overigens geheel ten onrechte, want dit zuivelprodukt is bizonder rijk aan die voedingsstoffen, die voor de op bouw van het lichaam van belang zijn. Men kan er dan ook beter niet op be zuinigen. Als 't enigszins mogelijk is 100 gr. vlees of vis of 50 gr. vlees (of vis) en 1 ei. Tenminste 250 gr. groente en 100 gr. fruit. Het is verstandig een deel van de vruchten. Een slaatje bij de boterham is groente rauw te gebruiken, evenals de gezond en lekker. Maar ook als tweede groente bij de warme maaltijd en na tuurlijk evenzeer als enige groente, slaat sla een goed figuur. Een dóódsimpel jurkje van donkergrijs flanel, waarbij de grote rand van de hoed, vervaardigd van grosgrain im primé, romantisch contrasteert. „Inderdaad, Parijs nam wel een heel speciale plaats in. Ik heb er ook een paar jaar gewerkt en shows gehouden. In die tijd liet ik mijn collectie ook in Neder land tonen door Parijse mannequins. Pa tricia is toen nogal eens gefotografeerd met Xero als decoratief ornament erbij". Het hondje spitst trots zijn oren. „Ame rika was voor mij meer een voorbij gaande geliefde, zoals je een kortston- die moment verliefd kunt zijn op een heel elegante vrouw, die' je op straat passeert". Nu heeft hij zich definitief gevestigd op het Frederiksplein in Amsterdam. „O ja, graag zou ik nog eens enkele ja ren naar Amerika willen, maar dat is natuurlijk niet zo eenvoudig. In Parijs zgt men het kernachtig: La clientèle la plus fidéle est partie après quelques se- maines. Het risico is te groot". Wel gaat hjj ieder seizoen naar de Franse hoofd1 stad en zo mogelijk daar tussendoor nog een keer. Nadat hij samen met de Nederlandse confectionairs en textieldrukkers shows had gehouden, maakte hij in 1951 zelf een beige linnen jurkje, dat veel succes We hebben, allemaal bakermatten, of die nu in Utricht of Haarlem, in Geleen of Zetten-Andelst stonden, en we zijn daar meestal bijzonder trots op, maar hebt u er ooit een gezien, een baker mat? Hebt u zich ooit afgevraagd, wat dat is? Het is immers zo'n loos, plechtig woord geworden, waarvan je jezelf niet eens meer rekenschap geeft, dat het ooit echt iets letterlijks moet hebben bete kend. En dat heeft het tóch. Wij hebben zelf dezer dagen een echte bakermat gezien. Ze stond, of beter gezegd, lag in het Vlaams folkloristisch openlucht museum van Bokrijk bij Hasselt. Afrikaantjes zijn gezellige bloemen: een massa soorten die vrijwel allemaal bloeien van de vroege voorzomer totdat laat in de herfst nachtvorst een eind maakt aan al dat schoons. Afrikaantjes kan; men heel goed in potten binnens huis of in een broeibakje zaaien; ze zul len dan echter niet meer in de voorzomer kunnen bloeien. De bloemist heeft nu echter vele jonge plantjes in voorraad en die kunnen met een potkluitje in de volle grond van de tuin gepoot worden. De meeste soorten verspreiden jammer genoeg een onaangename geur, doch tegenwoordig komen ook al soorten voor die niet zo sterk meer geuren. Voor borderbep] anting komen op de achtergrond de hoogop groeiende soor ten in aanmerking; sommige kunnen op Afrikaantjes, mooie tuinplanten. (Foto Turkenburg). een voedzame grond wel een hoogte van ongeveer één meter bereiken. Niet alleen heel mooie borderplanten, doch ook geschikt als snijbloemen. Voor perkbeplanting zijn ze eveneens ideaal, doch dan zou ik u willen adviseren al leen de laagblijvende te kiezen; er zijn gele en bruin-rode en oranje kleuren; allemaal even mooi. Ze voldoen alleen in een voedzame grond en het is dus wel nodig wat oude stalmest onder te spitten. Op niet te schrale grondsoorten kan men ook heel goed gebruik maken van de bekende tuin- en gazonmest. G. KROMDIJK Conservator dr. J. Weyns heeft daar vorige maand de bakermat van Pieter Bi-eughel geïnstalleerd, die hij deze winter had laten vlechten, volgens het originele model door een oude Kem- pische bijenkorfvlechter. Want een bakermat is letterlijk wat het woord zegt, een mat voor de baker. Wat voor ons de babytafel, het baby badje zou zijn, dat was voor onze mid deleeuwse voorouders de bakermat. Er zijn er in alle mogelijk vormen geweest. We weten hoe ze er uitzien van oude schilderijen. De eerste staat op een schilderij van Pieter Breughel de Oude, en ook op Vlaamse schilde rijen van Jan Sadeler en Adriaan van Ostade komen ze voor, maar dan al weer wat ingenieuzer en comfortabeler dan bij Pieter Breughel. Bij Sadeler en Van Ostade zijn het al bakerkorven of bakermanden geworden, terwijl het bij Pieter Breughel, op zijn doek „De ma gere keuken", nog een echte mat was. Een rieten of strooien mat, met om hoog gevlochten wanden, ruw gezegd in de vorm van een langgerekte schep. Daarin ging de baker, en later de moeder, met de baby zitten om hem te verzor gen. Het ding stond dicht bij het vuur, om lekker warm te zijn, maar natuurlijk niet té dicht, want anders zou het licht brandbare materiaal gevaar lopen. In die bakermat speelde zich alles af, wat wij voor onze babies doen in de babykamer (als we zo rijk zijn). Daar in werd babylief gevoed, verschoond en vooralgebakerd, stevig ingewikkeld van top tot teen, ingepakt in een co connetje van doeken, tot het arme wicht geen vin meer kon verroeren. Dat was overigens een hele kunst dat bakeren, want hoe je gebakerd werd, kon later invloed uitoefenen op je ka rakter. Vandaar de uitdrukking „heet gebakerd", voor iemand, die als baby te warm en te dicht bij het vuur was ge bakerd! Uiteraard waren 'die bakermatten flinke dingen, want de dikwijls vo lumineuze baker mÖest er helemaal met baby en al in kunnen, en er ook nog in kunnen werken. In het begin was er dus zo'n mat met gestulpte randen, later maakte men ook houten bakken, en daarna rieten kor ven, grote ovale rieten gevallen, die nog beter beschutten tegen tocht, dan de oorspronkelijke matten. Daarvan waren de randen toch al omhoog gevlochten om bescherming te geven tegen de kou. Op het schilderij van Jan Sadeler, dat i'k zo even vernoemde, zit de maagd Maria in een tenen gevlochten baker- mand het Kindje Jezus pap te voeren met een houten lepeltje uit een schotel met drie pootjes, die naast haar staat. Op een ander doek zit een vrouw in de bakermat haar kind te verschonen. Geleidelijk aan is het woord ook hier en daar overgegaan op de bekende voe- tenstoof, die onze voorouders mee naai de kerk namen, maar die ook werd gebruikt om het kind op te verwarmen en de luiers op te drogen. Maar normaal gesproken was het dus een van stro of riet gevlochten mat, met opstaande wanden, ongeveer zo dik als een ouderwetse strooien bijenkorf en van hetzelfde materiaal, namelijk stro en riet. Een dergelijk exemplaar is nu, precies gereconstrueerd naar het model van Pieter Breughels schilderij, gevlochten door een oude Kempische bijenkorvenmaker. Sinds vorige maand prijkt dat geval in een van de oude Vlaamse huisjes in het openluchtmu seum van Bokrijk, dat geïnspireerd is door ons Arnhems folkloristisch mu seum, maar dat van veel jongere da tum is. Als men die „mat" bekijkt, dan krijgt men niet zozeer bewondering voor de baker of de moeder, die in die baker mat werkten, als wel voor de baby! Wanneer men zich dat zo voorstelt, de oude, tandeloze baker, zelf niet al te verzorgd, die daar in de bakermat kroop, bij het rokende houtvuur, in het benauwde keuken-woonkamertje met zijn lemen vloer, en die daar de pas geborene in die mat verschoonde, voed de, en verzorgde, dan griezelen de mo derne huismoeders wel even. Maar dan begrijpt men ook iets van de ontzettende kindersterfte in die tijd, tevens, dat de baby's, die dat overleef den voor geen kleintje vervaard meer waren en tegen een stootje konden. Evenals de gezouten haring is ook verse, ongezouten haring rijk aan eiwit, vet en vitaminen. Bedenkt u eens dat deze haring, die in verhouding tot vlees zeer goedkoop is, niet alleen bij de tra ditionele worteltjes, maar evenals alle andere vissoorten bij allerlei groen ten, sla, enz. gegeten kan worden. Een bezwaar van bijv. gebakken haring (bakbokking) is voor velen, dat er geen jus bij is. Inplaats hiervan kan een saus gegeven worden. Uit het grote aantal variaties dat op de haringrecepten bestaat hebben wij voor u een keuze gemeakt. Wie zelf ver der ontdekkingen op haringgebied wil doen zal er nog ettelijke gerechten bij kunnen bedenken. Gestoofde haring. 48 haringen, een klontje boter of margarine, (azijn), zout (aardappel meel). De haringen openleggen, inwrijven met wat zout en vervolgens in een pan of vuurvaste schaal leggen. Een weinig water, een klontje boter en een scheutje azijn toevoegen. De vis boven op het vuur of in de oven gaar stoven. Wan neer het gerecht in de oven gezet wordt, kan er naar verkiezing wat paneermeel over de vis gestrooid worden. Stooftijd 7 a 10 minuten op het vuur, 10 a 15 mi nuten in de oven. Het vocht naar Ver kiezing binden met wat aangemengd aardappelmeel en er als saus bij geven. Gestoofde haring in kerriesaus. 48 haring, Vz 1. water of visbouillon, 30 gr. boter of margarine, 50 gr. bloem, 1 ui, plm. 2 eetlepels kerrie en zout. De bodem van een pan of vuurvaste schotel insmeren met wat boter. De fijn gesnipperde ui met de kerrie fruiten, de bloem en het zout onder roeren toevoe gen en bij kleine scheutjes het water er bij schenken. De schoongemaakte, gewassen en ge zouten vis in de pan of de schotel leggen en overgieten met de saus. De vis 15 a 20 minuten laten stoven op het vuur of in de oven. ADVERTENTIE rrr*fv/syv-W V" ',r"A iif ijJil Met Moccona, de fijne, oplosbare koffie van Douwe Egberts, hebt U in 'n handomdraai een lekker kopje koffie! Arrest van hof in civiele vordering tegen „Medisch Contact" In tegenstelling tot de rechtbank, die de eis van het algemeen ziekenfonds „De Vol harding" uit Den Haag tegen de Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst van de hand had gewezen, heeft het ge rechtshof te Amsterdam, met vernietiging van het rechtbankvonnis, „De Volharding" in het gelijk gesteld. Het hof was van oordeel, dat de publi- katie van 19 mei 1955 in het orgaan der Maatschappij, „Medisch Contact", als een onrechtmatige daad moest worden be schouwd en veroordeelde de Maatschappij tot betaling van 500 schadevergoeding aan het ziekenfonds, dat oorspronkelijk 5000 had geëist. Het hof bepaalde dat binnen een maand nadat dit arrest in kracht van gewijsde zal zijn gegaan, de maatschappij in „Medisch Contact" de uitspraak van het hof onver kort moet publiceren op straffe van een dwangsom van 250 voor iedere maand die voorbijgaat zonder dat aan dit bevel gevolg zou zijn gegeven. Tenslotte werd de Maatschappij veroordeeld in alle proces kosten. Naar men weet, voelde het ziekenfonds zich het vorige jaar benadeeld door een publikatie in „Medisch Contact", waarin „scherpe aanvallen op dat fonds" gedaan werden. Het hof is van mening dat de pu blikatie inderdaad te ver ging. Er werd in gesproken over „schrikbarende toestan den", een uitdrukking die volgens het hof doet denken aan onvoldoende behartiging van de belangen der patiënten. „Deze in druk wordt versterkt", aldus de overwe gingen, „doordat later in het artikel sprake is van onthullingen en van een voorstel, de inspectie van de Volksgezondheid een onderzoek te laten instellen. De Maat schappij heeft zelfs niet getracht aanneme lijk te maken welk belang gediend was met de publikatie en heeft de indruk gewekt, dat het ziekenfonds ernstig tekort is ge schoten, waarvan echter niets is gebleken". ADVERTENTIE Schoonheidsspecialiste Ann Seymour schrijft In ..Woman and Beauty": ..Nagels die breken en splij ten hebben behoefte aan een speciale olie, genaamd NuNale, die onder de nagel riem doordringt, snelle groei bevordert en broos heid voorkomt." Nu ook in Nederland - f 1.80 per flacon. Ui hhk maakt broze nagels sterk Imp.: Diapao nv - Dan Haag Gezagvoerder Wilkin heeft donderdag het grootste aantal passagiers over de At lantische Oceaan gebracht, dat ooit in één keer in een KLM-vliegtuig vervoerd werd. De vlucht ging van New York naar Londen en werd uitgevoerd met de nieuwste super- constellation van de KLM, de Phoenix. Aan boord bevonden zich in totaal 95 passagiers, waarvan 39 volwassenen, 45 kinderen en 11 babies. Behalve twee hofmeesters waren, speciaal voor de verzorging van de over drie compartimenten verdeelde kinderen, drie stewardessen aan boord. De Phoenix werd voor deze reis gechar terd door de Trans-Atlantic Brides and Parents Association te Londen, die als doel heeft, het contact levendig te houden tussen in Amerika wonende Engelse oorlogsbruid jes en hun moederland. De passagiers van de Phoenix waren dan ook allen vrouwen en kinderen van Amerikaanse militairen, die in Engeland op familiebezoek gingen. Dezelfde vereniging stelt de ouders in En geland in staat aan hun kinderen in Ame rika een bezoek te brengen. De KLM ver voerde reeds verscheidene malen dergelijke groepen. In Leeuwarden is donderdag de alge mene vergadering gehouden van de Friese Maatschappij van Landbouw. In zijn ope ningsrede zeide de voorzitter, de heer N. J. Nammensma, dat in de landbouw grote onzekerheid, ongerustheid en ontevreden heid heersen. „Terwijl alom de roep klinkt van welvaart, weten we maar al te goed", aldus de heer Nammensma „dat de land bouw hierin niet deelt". De regering heeft zijns inziens een veel te optimistische kijk op de toestand in het boerenbedrijf. De spreker besloot met te zeggen, dat de tijd van achterstelling van het platteland thans voorbij is. „Tegen die achterstelling zullen we ons blijven verzetten en voor het delen in de welvaart zullen we blijven strijden", zo zeide hij. ADVERTENTIE Goed van vertrouwen als U let U soms niet op, of U Uw MAÏZENA DU RYE A die U toch nadrukkelijk vraagt - ook werkelijk krijgt. Ja, thuis, in het gebruik dan merkt U het verschil gauw genoeg. Want er bestaat geen beter bindmiddel voor groenten, soepen en sau sen dan de echte MAÏZENA DURYEA. Niet zonder reden wereldvermaard. Vraag dus niet alleen MAÏZENA DURYEA, maar zie toe dat U het ook krijgt. De naam DURYEA staat op ieder pak. Het zo juist verschenen jaarverslag van de Centrale van Nederlandse Verbruiks coöperaties vermeldt opnieuw een gunsti ger resultaat dan het vorig jaar. Het overschot op de balans ad f716.000 (vorig jaar f358.000) werd onder meer be reikt door een omzetstijging van 4 percent. Voortgesteld wordt aan de deelgenoten, de plaatselijke verbruikscoöperaties, 46 percent van het overschot, ofwel f 329.000 uit te keren. Het resterende bedrag ad f 387.000 zal aan het reservefonds worden toegevoegd. De krappe arbeidsmarkt veroorzaakte een permanent tekort in de personeelsbe zetting en een toenemend aantal mutaties in de groep personeel met minder dan twee dienstjaren. De loonsom steeg met 10 per cent. De omzetten bedroegen, inclusief die der dochterondernemingen: 118 miljoen gulden (vorig jaar 112 miljoen). Hiervan had een bedrag van 91 miljoen betrekking op het levensmiddelenbedrijf. De stijging was hier 5,8 percent. Bij de aangesloten coöperaties werd in de kruidenierswarensector volgens de gegevens van het CBS een omzestijging van 8 percent geboekt. Het aantal bij de verbruikscoöperaties aangesloten gezinnen nam met ruim 8.000 toe tot 334.814. Belangrijke activiteiten werden ontplooid op het gebied van bedrijfseconomische on derzoekingen en adviezen ten behoeve van aangesloten coöperaties en de huishoude lijke voorlichting, aan de leden dier coöpe raties. ADVERTENTIE GEDEPONEERD HANDELSMERK Sonsbeekflora. Het bestuur van de Sons- beekflora heeft besloten met ingang van he den de poorten voor stadgenoten en vreem delingen te openen. Dit besluit is iets eerder genomen dan aanvankelijk de bedoeling was, maar het v-arme weer dat direct na Pinkste ren zijn intrede deed, dreigt nu spoedig een einde te maken aan de kleurenpracht, het geen de organisatoren aanleiding heeft ge geven, de openstelling van Sonsbeekflora te vervroegen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11