ZE VEN DA GEN HAARLEM Zoete invalspoort !«VER HAARLEMS LIED Uit vals (pas)poort JAC. VAN MARIS Haarlemse Bloei-gezichten in het Verkeershuis Duizenden paspoorten; niet voor.Kraantje lek Niet zo simpel als het lijkt Snor afscheren Van mensen en dingen onder de Da mi aatjes 9 T.O.G. speelde voor de bejaarden Burgerzinavond in „Domi" NICO VAN SCHAGEN ZONEN Gierstr. 42 - Haarlem - tel. 17768 Dodelijk verkeers-ongeluk te Lisse Zeepost Munten uit 1610 gevonden bij kerk-restauratie Postaal Genoegen met „Filmmaniakken" Boeke(n)rij Experiment Studiemogelijkheden na lagere school V oorlichtingsboekje van gemeente Haarlem DE GR A AU WE HENGST" Burgerlijke Stand van Haarlem HOUTWORM? Vertind. „C O V E I I N E" Tweehonderd natuur- wachters te Haarlem VRIJDAG 25 MEI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Haarlemse ontspanningsvereniging ,,Tot Ons Genoegen" heeft de leden van de 'plaatselijke afdeling der Algemene Bond voor Ouden van Dagen in de gelegenheid gesteld op een vrolijke wijze van het toneel seizoen afscheid te nemen. Dit geschiedde met twee opvoeringen van C. J. Pieters' blijspel Betty weet 't beter". Zowel woens dag- als donderdagavond in gebouw „St. Bavo" aan de Smedestraat. Telkens onder een grote belangstelling en met een be vredigend 7cchcucces. „Een amusant geval vol vergissingen" luidt, de ondertitel, waarmee de auteur de inhoud van zijn stuk precies heeft aange geven. Hij schreef het kennelijk uitsluitend voor onze amaterus en doordat wegens het ontbreken van een brillante dialoog de lach in de z.aal slechts door de komische ver wikkelingen in de handeling kan worden opgewekt, is het moeilijk aan te nemen dat het blijspel ooit anders zal worden gespeeld dan door een vereniging, die met een be scheiden repertoire genoegen neemt. In Betty weet 't beter" zijn deze ver wikkelingen gebaseerd op de guitenstreken van Betty Hofman, het enfant terrible van haar fomilie. Op zekere dag besluit zij van plaats te verwisselen met het dienstmeisje; juist voor het aangekondigde bezoek van een zekere mevrouw Wagner, wier rijke neef Dick door Betty's moeder onmiddel lijk tot echtgenoot voor haar oudste doch ter Lucie wordt bestemd. Dezelfde Betty was door een andere dwaze inval door middel van een huwelijksbureau vroeger eens een briefwisseling begonnen met een volgens het programma ..romantische vrij- gezellin", waarbij zij zich in deze corres pondentie echter als een hartstochtelijk minnaar had voorgedaan. Nu wil het blij- speltocval dat de echte dienstbode even eens een briefwisseling onderhoudt met een huwelijkscandidaat, maar dan uit serieuzer overwegingen. Met het gevolg dat deze de als dienstbode vermomde Betty voor zijn beminde verslijt, welke verwar ring dan weer wordt vergroot door de komst van Petronella Smit, die hier haar ideale minnaar uit de brieven ook al denkt te vinden. Nauwelijks behoeven we te ver melden dat Dick zich tenslotte eveneens sterk tot deze levendige Betty voelt aan getrokken, zodat papa Hofman volkomen gelijk heeft wanneer hij opmerkt dat de zaak bij hem thuis „huts-kluts" geworden is. Maar omdat voor een blijspel de geluk kige afloop nu eenmaal een eerste vereiste is. weet Dick zich zijn Betty toch te ver overen en blijkt re schrijver voor Lucy nog een jonge architect in petto te hebben. Onder regie van de heer L. Beek heeft T.O.G. van dit blijspelletje een verdienste lijke opvoering kunnen geven, waarin de spelers zich over het algemeen behoorlijk hebben geweerd. Zij beschikken allen nog niet over de routine, om een dergelijk wei nig originele intrige over de zwakke plek ken heen te helpen. De bezetting telde een aantal geslaagde typeringen: in de eerste plaats de levendige 'spontane Betty van mejuffrouw Meter en de gedecideerde Ida Wagner van mevrouw Van der Pal. De heren Roosen, Möhringer en Van der Steen, wisten zich in hun diverse rollen eveneens te onderscheiden. Na afloop kwam de afdelingsvoorzitter op het toneel de oprechte dank van de be jaarde toeschouwers onder woorden bren gen, waarbij hij de spelers een grote taart aanbood, „om in de kleedkamer te verorbe ren". Welk vriendelijk advies zij waar schijnlijk hebben opgevolgd. Op maandagavond 28 mei wordt er in „Domi" te Overveen een burgerzinavond belegd teneinde degenen die dit jaar voor het eerst ter stembus gaan op hun nieuwe recht en plicht te wijzen. De ingezetenen van de gemeente Bloemendaal die de stem gerechtigde leeftijd hebben bereikt ont vingen een uitnodiging voor deze avond. De opzet van deze avond is tevens bij deze jongeren belangstelling te wekken voor de overheid. Het ligt in de bedoeling dat de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, en de wethouder van onderwijs, mej. dr. M. E. Nolte op die avond het woord zullen voeren. Teven zul len er enkele smalfilms worden vertoond over de Staten Generaal, de Nederlandse Antillen en Suriname en de film van Van der Horst „Der zee ontrukt" over de droog making van de Zuiderzee. Alle aanwezigen ontvangen het boekje „Burgerschap en burgerzin". ADVERTENTIE LOCOMOTIEF SIMPLEX RUDGE RIJWIELEN De bejaarde heer J. Faas uit de Juliana- straat te Lisse stak vanmorgen met zijn rijwiel om halfzeven de Herenweg bij de Julianastraat aldaar over en werd aange reden door een bestelauto. De aangeredene was op slag dood. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Argentina Star" (29 mei); Australië: s.s. „Bendigo" (29 mei); Brazilië: m.s. „Argentina Star" (29 mei); Canada: s.s. „Rijndam" (30 mei); Chili: via New York (30 mei); Ned. Antil len: s.s. „Adonis" (28 mei) en s.s. „Benne- kom" (29 mei); Nieuw Zeeland: via Enge land (2 juni); Suriname: m.s. „Bonaire" (2 juni); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Oranjefontein" (29 mei) en m.s. „Car narvon Castle" (2 juni). Geen spreekuur. Wethouder Van Geluk van Bloemendaal zal op 25 mei. 1 en 3 juni geen spreekuur houden. Wethouder Hijszeler is op 29 mei eveneens verhinderd spreekuur te houden. Bij de verbouwingen van het oude Her vormde kerkje te Bennebroek zijn enige zilveren munten uit het jaar 1610 gevon den. Zij kwamen voor de dag bij het ver wijderen van de prachtige kerkbanken van grijs eikenhout, die geheel zullen worden gerestaureerd bij de meubelrestaurateur Flentrop te Zaandam. Ook stukken van oude tegels zijn bij deze werkzaamheden aan het licht gekomen. Tijdens de algehele restauratie, waarbij ook de destijds uitgebrande toren betrok ken wordt en die onder supervisie van de bekende hedendaagse kerkbouwer Fred. Jantzen geschiedt, zullen de diensten voor lopig worden gehouden in het gebouw „Rehoboth" aan de Schoollaan 4 te Ben nebroek. ADVERTENTIE SPECIAALZAAK Grootste sortering Vakkundige bediening Barrevoetestr. 19 - Tel. 15051 De Haarlemse PTT-toneelvereniging „Postaal Genoegen" had voor haar donder dagavond in de Stadsschouwburg gegeven toneeluitvoering Henk Bakkers stuk F i 1 m m an i a kk e n ui tg e kozen Een keuze, die gezien het zomerse weer, alleszins gelukkig was. De dolkomische si tuaties, die twee landlopers teweegbren gen in een landelijk pensionnetje door zich uit te geven als de filmkomieken Watt en Half Watt, missen zelden hun uitwerking op welk publiek dan ook. Want ofschoon liet stuk geen ernstig moment kent, de fratsen en opmerkingen, die Bakker de twee landlopers laat uithalen en in de mond legt, bevatten op zichzelf al elemen ten genoeg om de aandacht tot het laatst toe gevangen te houden. Ondanks zichzelf is men benieuwd, hoe het deze twee snaken zal vergaan en of hun bedrog nog tijdig bemerkt zal worden. Hoewel wij indertijd Postaal Genoegen met meer voldoening „Wee de wolf...." hebben zien spelen, is de opvoering van „Filmmaniakken" geen teleurstelling ge worden. De regie van de heer Hein Kra- neveld heeft voor een tamelijk strak ge houden voorstelling gezorgd, hetgeen een voordeel genoemd mag worden, omdat men anders vaak gevaar loopt dat de grollen en schertsen iets te lang duren en daardoor vervelend gaan worden. Dit is donderdag avond allerminst het igeval geweest. Hein Kraneveld zelf gaf een kostelijke typering van het lucullische landilopertje Half Watt en Henk 'van'Musscher was de lange droge Watt. Beiden waren vooral goed in die scènes, waarin zij allebei tegelijk optraden. Dit optreden gaf van een goed op elkaar inge speeld zijn blijk. Theo de Hilster als Van Swieteren kon naar onze smaak iets aristocratischer en misschien geaffecteerder optreden, om dat hij de rol had van een zich als jonk heer voordoende flessentrekker. Van Fun deren, de pensionhouder werd door Piet Wassink iets te vlak gespeeld. Hetzelfde geldt voor Tiny van Koningshoven als zijn dochter. Henk van Donkelaar als de bediende Jan leed niet aan dit euvel, integendeel, zijn uitbundigheid deed soms iets té veel aan. Uitbundigheid kenmerkte ook het spel van Thijs Umans als Palm en in deze rol was uitbundigheid volkomen op haar plaats. Een aardige en dankbare typering gaf Cily Captijn als de zwarte negerdanseres. Een apart complimentje verdienen de da mes Nan Umans, Thea Bommezijn, Tonny Janssen en Els Bastiaan voor haar aardige spel in het derde bedrijf, waarin zo gezellig geroddeld kon worden. Hetty Cival typeerde mevrouw Palm naar onze smaak iets te veel aan de deftige kant. Postaal Genoegen heeft getoond dat zij een dergelijk kolderstuk aan kan, al zagen wij, zoals gezegd, liever haar vroegere op voering van een politiestuk. F. D. We zijn van twee kanten be stormd. Het begon zo onschul dig. We kregen een liedje over Haarlem Bloemenstad en von den dat Haarlem een beier liedl waardig is. „Een langspeel plaat voor het beste van de betere, die we krijgen", dat was onze leus. Er is een dicht woede ontstaan, van alle kan ten kregen we verzen en na een eerste schifting hebben we er een twintigtal opzij gelegd, die voor de plaat in aanmer king komen. Zaterdag gaan we overleggen met de componist Jos. de Klerk en de dichteres Harriet Laurey om het beste te kiezen. Volgende week ho pen we in deze rubriek dan de winnaar bekend te maken, zijn vers enmisschien ook het lied. Dit was dan de ene kant, van waar wjj bestormd werden. De andere is niet minder rooskleu rig. Er bestaan al heel wal Haarlemse liederen; enkele noemden we al. Maar we heb- Als u mensen boos zoudt willen maken, moet u eens op een toe ristisch spitsuur naar het Stationsplein gaan. Als het oen erg spits uur is kunt u dan voor het Verkeersbureau der Stichting Vreemdelingenverkeer een lichtgevoelige rij toeristen-op-het- kantje-af meemaken. Daar moet u dan bij gaan staan en vrien delijk verwonderd vragen, of ze nou apart naar Haarlem zijn gekomen om in dat huisje te mogen, 't Is immers in de meeste gevallen toch een hele reis geweest. De goede mensen zouden boos worden, maar zonder reden. Want ziet die opgefleurde Haarlemse bloeigezichten. als ze eenmaal binnen zijn geweest! Waarlijk, in het Verkeershuisje biedt Haarlem zijn gasten niets onder de maat; onze goede stad van de Oude Kerk en de oude Coster heeft de toeristische invalspoort, die het Verkeershuis in dit seizoen is, een zeer zoete gemaakt. Vijf vertegenwoordig sters van Haarlems schoonste bezit, de bloesem van het vrij een tonige gewas dat burgerij genoemd wordt, staan daar de vreem deling te woord en ter wille. Zij geven informaties en een goed humeur en menig vreemdeling blijft langer talmen dan zijn vraag hem mogelijk maakte, tot hij tenslotte voor zijn toeristen plicht bezwijkt en de stad intrekt, zich mengend onder de min der gespecialiseerde Haarlemse bevolking, waarvan het over grote deel nu rondloopt met de gedachte de stad uit te trekken. Maar daarover hiernaast. Als u mensen boos zoudt willen maken nogmaals dus moet u 's morgens om acht uur eens in de rij gaan staan bij het pas poortenbureau in het gemeentehuis. Na een uurtje moet u dan vragen: „Gaat u nu alleen naar het buitenland om hier een uur in de rij te kunnen staan?" Overigens kan dat een uur later niet meer, want omstreeks half tien is het meestal erg rustig. Het is meer de angst voor de drukte van de aanvragers, dan het'grote aantal aanvragers waardoor het soms erg druk is. Want nu ook dinsdagsavonds het kantoor geopend is hoeft het eigenlijk nooit onredelijk druk te zijn. Maar velen willen heel vroeg komen „want het zal wel druk worden" en dan is het in alle vroegte ook drukj Het zijn vijf informatrices, die achter de balie van het Verkeershuis op het Stations plein staan, om binnen- en bui tenlanders te helpen. Hun Laak is niet eenvoudig. Het feit, dat zij soms bij toerbeurt door een zijraam uit de drukte moeten ontsnappen om wat frisse lucht in te ademen, is echter min der een bewijs voor de moei lijkheid van die taak, dan voor het feit, dat er een spontane sfeer van gezellige improvi satie heerst. Het is echter juist die gezelligheid en vlotheid, die velen doen denken dat het er in het Verkeershuis alleen maar gezellig toegaat en dat men bij die aantrekkelijke meisjes vooral niet om gedegen inlichtingen moet komen of doorwrochte organisatie. Er komt echter een enorme hoop voor kijken. De voor naamste eis is accuratesse. Als er tien mensen per dag ge weest zijn. moeten hun inlich tingen even juist zijn als die, waarmee op één dag tweedui zend mensen het kantoortje verlaten. De vijf meisjes van de balie moeten onder hoog spanning kunnen werken, ac curaat blijven, vriendelijk en gastvrij zijn en dat volhouden ongeacht de vragensteller, zij moeten zo spits zijn als het drukste uur, de moderne ta len spreken en een bijna ma chinale routine kunnen vol houden zonder dat de gasten merken dat ze niet persoonlijk- worden behandeld. Ze moeten beslissingen kunnen nemen. Het hoofd van het bureau is Anneke Krul, die „sheriff" ge noemd wordt omdat cheffin een „naar woord" is, maar meestal Anneke. De andere vier zijn Lieske Hooy, Tod de Mey- Tames, Dineke Kuyck en Net tie Verwey. Af en toe komt vader Van Willige eens naar zijn „kinderen" kijken, niet wetend dat in het plakboek- van de meisjes een briefje zit dat begint met: to the mothers of the VVV. De heer Van Wil lige is grootvader.... Een Amerikaan schreef verwoed „The biggest little country in the world". Een jonge Frans man die Nederlands studeert: „Ce n'est plus un VVV, c'est een weeshuis"! Twee Fransen, die afgetobd en neerslachtig in het verkeershuisje verzeild raakten: „Le VVV nous fait retourner le sourire" en te recht, want zij mochten van twee meisjes de fietsen lenen. De vijf meisjes spreken te- samen zeven talen: Frans, Duits, Engels, Spaans, Itali aans, Zweeds en.... Neder lands. Dat Nederlands staat er apart bij, omdat ze er zo'n moeite mee hebben. Samen ze ven talen, maar onderling spre ken ze een koeterwaals dat barbaars is; Steinkohlcn- deutsch noemen ze het zelf Anneke Krul gaf een haar scherp beeld van het gevoel achter een balie te staan. ..Je staat er met belangstelling voor mensen; dat hebben we allemaal, dat is nodig. Die mensen kijken je aan van on der tot boven en je bent doods benauwd, dat er iets niet goed is. je haar, een randje van je onderjurk of wat dan ook. Je bent zelfbewust en daardoor sta je in een persoonlijker contact met de mensen dan je kunt volhouden. Je laat de sfeer zo op je inwerken, dat je doodmoe wordt. Dan gaat die zelfbewustheid er af. Je krijgt het gevoel, dat je met de hele troep niets te maken hebt: inlichtingen geven en verder interesseren ze me niet. Je gaat machinaal werken met een fluïdum van harte lijkheid om je heen. Dan is het goed, dan kun je het volhou den. Je staat cr niet meer als jezelf". Het is bijna een vrij beroep met een eindeloze variatie. De meisjes vinden het allen „machtig, een feest". Bij de geweldige drukte van Pinkste ren vijftienhonderd mensen vroegen logies was cr plot seling een telefoontje: „Welke bus juffrouw gaat er dadelijk naar Keukenhof", vroeg een Haarlemmer. „Bjj zo'n drukte voel je je dan toch wel een beetjenou ja", zegt An neke Krul. Een Amerikaan had een uur in de rij gestaan. Bij zijn „beurt" vroeg hij: „Welke letter houdt Coster op de Gro te Markt in zijn hand". Een Zweed vroeg of hij zich binnen mocht scherenHet mocht. En als een klant de meisjes aardig vindt en gaat zanikken, dan blijft de lnformatrice hem keurig te woord staan. Alleen roept ze plotseling hard: „Jon gens, waar is de hamer nou" en gaat dan beleefd door. En wer kelijk, onder de balie liggen twee hamers. Niet om te gebruiken, maar om op te blij ven hameren! Ook achter de balie van het paspoortenbureau treft men uitsluitend welgehumeurde mensen aan. Het lijkt wel of ze zelf op vakantie gaan.... J. Schipper en H. Cornet, u zult ze ook wel kennen al is het maar van gezicht, zitten „geinig'" hun werk te doen. Ze stellen steevast de vraag: „Waarom wilt u een paspoort" in de hoop dat d'e aanvrager dan zal antwoorden: „Omdat ik naar het buitenland ga"'. Want dan kunnen zij met hun mopje op de proppen komen: „Ja, het. zal Kraantje Lek wel niet zijn". Er kwam eens een man met een geweldige snor een paspoort vragen. Hij lever de pasfoto's in van de gezegen de tijd, toen hij nog een knaap was. „Nee meneer, die foto kunnen we niet accepteren, hier lijkt u niet meer op". Na een kwartier kwam de man terug. Hij had zijn snor af laten scheren. Gezegend opti misme! „Daar hapert het bijna altijd mee", zegt de heer Cor net, „de meeste mensen komen met pasfoto's die we echt niet mogen accepteren". Op d'e foto staat juffrouw M. Steffens afgebeeld bij een nieuwe zending paspoorten, die van de Provinciale Griffie ko men. Aan'die massa boekjes kan enigszins de drukte wor den afgemeten, die het pas poortenbureau te verwerken heeft. Dit jaar werden er 6212 paspoorten uitgereikt, nieuwe en verlengde, waarvan er in mei (tot de 22ste) 2272! Juni zal vermoedelijk de drukste maand worden. Vorig jaar werden in die maand 4128 pas poorten uitgereikt. Men kan natuurlijk aardige taferelen beleven aan de pas poorten-balie, de uitvalspoort naar het buitenland. Maar on getwijfeld het leukste is het steeds weerkerende, als de ambtenaar aan een jong meisje vraagt: „Heeft u bijzondere kenmerken" en het meisje be gint te giechelen en te blozen, op de manier van: „Ik dacht dat ik alleen voor een paspoort kwam". De ambtenaar somt dan op: blauwe ogen, blond haar, ovaalvormig gezicht en zovoorts, terwijl hij en zijn collega moeilijk hun lachen kunnen onderdrukken. De mensen, die 's avonds hun paspoort komen halen zijn in de regel veel vriende lijker, dan die van overdag, zegt de ambtenaar. „Dat zal zijn oorzaak wel vinden in medelijden met u, omdat u 's avonds moet werken", op perden wij. De twee heren begonnen daarop zo onbedaar lijk te lachen, d'at de chef van het bureau ons haastig kwam mededelen, dat ze dat heus niet voor niets hoeven te doen. We hoeven dus 's avonds niet vriendelijker te zijn dan over dag Lijst van boeken aangeschaft door de Stadsbibliotheek, die t/m 2 juni in de leeszaal ter inzage liggen. Romans: Akkerman, Het barre iaar; Beach, Sluipvaart in de Pacific: Claes, Jeroom en Ben- zamien: Edqvist, Het hart zoekt een noodhaven: van, Eemlandt Schimmenspel; Fallada, Kleine man wil vooruit; Ginjoolen, Wer kende handen; de Jong, Rem brandt, vorst der schilders; Nathu- ben er nog heel wat bijgekre- gen en we hopen da.n ook vol gende week een vrijwel volle dig overzicht te geven van de liederenschat, die al aan Haar lem gewijd is. We mogen natuurlijk niet voor uitlopen op het resultaat van de ingezonden verzen, maar het moet ons toch van het hart, dat het ons deernis heeft ge daan, dat vele Haarlemmers in hun vers betoogden, dat Rotterdam dit, en Amsterdam dat kan hebben, maar dat Haarlem enzovoorts. We heb ben met Rotterdam en Amster dam niets te maken, vrienden, niets. Het zijn twee steden, die in Nederland liggen, maar dat ze met Haarlem, vergeleken zouden kunnen worden, nee. Het IJ is wel degelijk van Am sterdam maar liet ei van Co lumbus is het Spaarne. En als degelijke Haarlemse luilakken hebben we niets van doen met de geweldige Rotterdamse ac tiviteit. Zeker, die is fraai maar als wij hier om drie uur 's morgens op straat luilakken liggen de Rotterdammers toch maar in bed. Nu zijn we zelf aan het vergelijken... Het is misschien toch beter niet op het resultaat vooruit te lopen. Daarom, nog even geduld, en dank, dank voor uw gezwoeg Nog even en ive hebben ons Haarlems Lied... sius. De ketting: Visser, Roosen daal: Dickens, The winds of hea ven; Garnett. Aspects of love; du Marier, Early stories; Steen. The unquiet spirit; Dhotel, Le pays oil Ton arrive jamais; Mau- rière, Peau-de-pèche; Nels, Pous- sière du temps. Populair wetenschappelijke hoe ken: Leemans, Sören Kierkegaard; van Beursen, Lichaam-ziel-gcest; Baudet, Mijn dorp in Frankrijk; Panorama der wereldkerk, .ver tellingen uit' de Oecumene: Stem pels, Europese smidse; De com prehensive school in Engeland. Wales en Schotland: Engelhart en Brand: Stetricus, Kinderen krij gen zonder pijn; van Dam. Elec- trotechnisch repetitorium; Markus en Vink. Gegevens en schake lingen van moderne ontvang- en versterkbuizen: Imelman en Kou- wenhoven. Het koel- en vries- bedrijf; 40 jaar Koninklijke Ne derlandse Jaarbeurs: Ontwerp ge normaliseerde methode van werk- classificatie; Hegendorf-Eiser- hardt. De gebruikshond in de praktijk: Rutgers, Handboek voor de kleurparkietenkweker: Schön- feld. Historische grammatica van het Nederlands: Anouilh, Cecile, ou. l'êcole des pères; Emily Brönte; Singel 262, 21 ieugdin- drukken: Mauriac, Le pain Vi- vant; Hoornik, De muze zwerft door Nederland; Ritter jr. Ont moetingen met schrijvers: Carlier. Versieren van voorwerpen; El frink. Linoleum snijden; Emanuel. The all-in-one camera-book: Franck, Johann Sebastian's pel grimstocht: Münch. Ik ben orkest- dirigent: Kihlberg, Coup d'oeil sur la Finlande: Fiedler. Eiland der betovering Madagascar!: Smedts. Australië: Decaux, Van Atlantis tot Mayerling: Fabre. De maagd van Orleans: Rapport uit gebracht door de commissie van initiatief tot onderzoek en bevor dering van het nijverheidsonder wijs aan minder begaafden te Haarlem: Koninklijke woorden 1955 van H.M. Koningin Juliana: TyDOgrafisch .iaartallcnboekie van vier eeuwen boekdrukkunst 1440- 1840: Omvang der vakbeweging in Nederland op 1 januari 1955. Niet alle Haarlemmers krij gen per saldo het Mendel- Vendel in de bus, het officieel orgaan van het Mendel-col- lege te Haarlem. In dat blad gaat het er vrij ongezouten, zelfs hartverkwikkend, toe. Ze zeggen elkaar daar de waar heid. Ze citeren die waarheid althans uit een ander school blad, Ahoy, en waar dat het weer vandaan heeft is een raadsel. Ene Monshouwer schrijft: ROOD ik ben rood, Koeienrood, rood, van binnen èn van buiten, Waarom ben ik rood? Ik ben veel liever dood Morsdood!? Een meneer Flauwert kreeg het hiervan te pakken en schreef: BLAUW Ik ben blauw Flauw-blauw Flauw van binnen en blauw van buiten. Waarom word ik toch steeds flauwer? Och, mijn naam is Monshouwer!: Bij dat Mendel-Vendel zwaait er tenminste wat! Als ze ci teren tenminste! Vele ouders gevoelen de behoefte aan een leidraad ten aanzien van de studie mogelijkheden voor hun kinderen, nu het langzamerhand zover is dat het schooljaar wordt afgesloten en vele van die kinderen de laatste dagen op de lagere- of middel bare scholen slijten. Het schijnt dat men in zeer weinig ge vallen reeds bij het afsluiten van de lagere schoolperiode weet wat verder te gaan doen en het is juist daarom zo prettig dat er voorlichting bestaat met betrekking tot de mogelijkheden, die er met name in Haarlem, bestaan voor verdere studie. Wij doelen op een aardig uitgevoerd boekje, dat de gemeente Haarlem zoals elk jaar en waarin alle studie mogelijkheden en andere gewenste bijzon derheden zijn vermeld. De Haarlemse wet houder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk heeft een kort voorwoord geschre ven, waarin hij vooral de nadruk legt op het kiezen van de juiste voortzetting bij de studie. Niet in de eerste plaats moet men uitgaan van zekere wensen en ambities, die er bij ouders en kinderen bestaan, maar men zal zich allereerst moeten af vragen welke studierichting voor ieder kind het beste is en welke mogelijkheden door een kind het beste kunnen worden ver wezenlijkt. De beschrijving van de inrichtingen voor voortgezet onderwijs in Haarlem en naaste omgéving is zeer uitvoerig en omvat voort gezet gewoon lager onderwijs, uitgebreid lager onderwijs, middelbaar onderwijs, technisch en nijverheidsonderwijs, ver scheidene speciale opleidingen, avondscho len, de academie voor voortgezet econo misch onderwijs en de muziekschool. Ook wordt er aandacht gewijd aan de bestaande bureaus voor school- en beroeps keuze, en de mogelijkheden voor het ver krijgen van studiebeurzen. Het moet mogelijk zijn uit deze volledige opsomming een keus te maken en in het algemeen kunnen de adviesbureaus uit komst brengen, waar dit nog niet het ge val is. Het is zeker niet te veel gezegd als ge constateerd wordt dat een dergelijk boekje als het hier besprokene in een werkelijke behoefte voorziet. ADVERTENTIE Nt(SW^ Een oude l4v" naam een jj goede kwa- liteit- fcJjaauwe f 7,— p. literkruik f 3,60 p. I 99 Het beste paard van (do Schledamse) itaL HAARLEM, 24 mei 1956 ONDERTROUWD: 23 mei, L. J. Büller en E. Rotteveel. GEHUWD: 24 mei, F. J. Sanders en M. P. Tholen; J. Grasman en M. "'I. de Vries; f. E. Dikmans en A. L. Datema; C. van Bakel en W. C. Woudenberg; F. W. J. Frijlink en G. 1 A. Smits; A. C. van Beek en J. Boel houwer; R. van den Aakster en E. Mollema; G. J. van Opzeeland en J. Meiboom; H. H. F. Kleinen- broich en J. Chr. de Graaff; G. W. Rcinold en M. J. Harren. BEVALLEN van een zoon: 20 mei, M. A. de BrabanderKenselaar; 23 mei, A. de VriesPolak; S. J. BoogaardHuijsmans; J. W. M. Bierenbroodspot; M. Kok—Steffens; E. J. HartogJonkman; E. A. van der Kleij Bal; 24 mei. M. W. L. de KortePlevier; M. KalfCruijff; M. Broekhoffvan der Eem. BEVALLEN van een dochter: 23 mei, M. de Jonge—Boskamp: R. J. M. Hartman— Hannenberg: A. M. C. Vork—Mathezing: M. J. E. "Tiltermanvan Doelen; 24 mei. J. M. GoossensZonneveld; A. M. Juijnvan An- rae; H. Jongh Visscher—de Vries; J. M. Bos Klerk; M. Poelmande Vries. OVERLEDEN: 22 mei. H. Horemans, 74 j., Hagestraat; G. M. Haase—Metselaar, 77 j„ Zoetestraat; J. J. Smit, 78 j„ Maerten van Heemskerkstraat: P. Quast, 89 j., Crayenes- terlaan; C. ter Bruggen—Spaan, 67 j„ Zomer- kade. ADVERTENTIE Gegarandeerde resultaten met „COWOKEX" H.24 de Oue Sacck van de Ouegraeht 95 Haarlem De Bond van Natuurbeschermingswach- ten houdt op zaterdag 2 en zondag 3 juni een bijeenkomst te Haarlem voor natuur- wachters uit het gehele land. Er worden tweehonderd gasten verwacht. Uit de om geving van Groningen en uit Zuid-Lim burg maken natuurwachters de tocht per autobus. De plaatselijke commissie van ontvangst heeft er voor gezorgd, dat alle gasten in hotels worden ondergebracht. Op zaterdagmiddag 2 juni worden de deelnemers ontvangen in Dreefzicht, waar na een autobustocht naar de Stadskweek- tuin aan de Klev'erlaan volgt. Na een ge meenschappelijke maaltijd zal des avonds de film „Svmphonie der seizoenen" ver toond worden. Voor zondag 3 juni staan op het pro gramma bezoeken aan het wandelbos Groenendaal, de Amsterdamse Waterlei ding, aan Zandvoort en het Openlucht theater te Bloemendaal. Het gemeentebe stuur van Heemstede biedt de gasten kof fie aan, het gemeentebestuur van Haar lem een lunch en dat van Bloemendaal thee.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13