Adenauer valt ministers af en trekt partij voor industrie Hollandse Nieuwe is er! I m 1 B Rode Kruis gaat centrale „vaatbank" inrichten Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT- Erhard en Schaffer ter verantwoording geroepen wi TIP-T0NIC S' Centraal Station Amsterdam nu geheel gemoderniseerd Ernstige kabinetscrisis in Bonn Sarina: handen vol aan overall Het woord is aan. mm 1 Sch. 117 wint haringrace Verbouwing kostte 3 miljoen Twee lichtkronen 20.000 gulden 70e JAARGANG No 269 VRIJDAG 25 MEI 1956 301e JAARGANG No 114 Stormachtig Minister Cals trekt zendtijd N.O.U. in Scherpe koersdaling op de New Yorkse beurs Franse militairen in Tunesië aangevallen 'n TIP - VAN BOOTZ Begrip voor Indonesische eis op Nieuw-Guinea groeit, zegt Abdulgani Arabische Legioen heeft nieuwe staf-chef DE EERSTE TER WERELD Bloedgevers nodig Schatkist bijna leeg Weerrapport Prins Bernhard en prinses Beatrix in Italië Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor fn Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman het staatsbewind en de bank in alle op zichten met elkaar samenwerken. (Van onze correspondent in Bonn) In Bonn is de ergste kabinetscrisis uitgebroken sedert bondskanselier Adenauer aan het bewind is gekomen, sedert dus West-Duitsland in 1949 een eigen rege ring heeft gekregen. Dit behoeft echter niemand te verwonderen, want de tachtig-jarige kanselier, die in de laatste tijd wel meer zeer autocratische en dictatoriale neigingen heeft vertoond, heeft zich eergisteravond te Keulen op de- jaarlijkse vergadering van de bond der Duitse industrie in het openbaar voor het gehoor van duizend industriëlen bijzonder onvriendelijk over zijn ministers van Financiën en Economische Zaken, Schaffer en Erhard. uitgelaten. Dit op treden van Adenauer is voor een regeringschef wel zeer ongebruikelijk. Hij sprak over de beide ministers alsof zij gewone kwajongens zijn en zei dat zij op de eerstvolgende kabinetszitting ïekening en verantwoording voor hem moesten afleggen omdat hij het niet eens kon zijn met hun economische en financiële politiek. Adenauers uitlatingen hebben in alle politieke kringen in Bonn op schudding verwekt. De twee aan de kaak gestelde leden van zijn kabinet zijn woedend. de Bank Deutscher Lander, de centrale bank, Geheimrat Vocke, schijnt van plan te zijn zijn ontslag aan te bieden, wanneer de regering er niet in zal slagen een vaste politieke lijn te vinden, waaruit blijkt dat Frits Schaffer, de 58-jarige minister van Financiën, is in 1945 minister-president in Beieren geweest. Hij was in München een van de oprichters van de Christelijk Sociale Unie, het Beierse filiaal van Adenauers Christelijk Democratische Unie. Sedert 1949 is hij bondsminister van financiën. Hij heeft onafgebroken deel uitgemaakt van Adenauers eerste en twee de kabinet. Zijn 59-jarige confrator van Economische Zaken. prof. dr. Ludwig Erhard, is de man aan wie naar alge meen gezegd wordt West-Duitsland zijn economische opbloei te danken heeft. Ook hij heeft zonder onderbreking, sedert 1S49, tot Adenauers beide regeringen behoort. Ook Erhard is uit Beieren afkomstig. Zowel Schaffer als Erhard, die de kwes tie tevoren samen hebben besproken, heeft gedreigd het kabinet te verlaten wanneer Adenauer 7.ijn uitlatingen niet terugneemt. Een bijzondere kabinetszitting, die gister middag om zes uur begon, heeft tot mid dernacht geduurd. Prof. Erhard heeft in de radio-studio van het Bundeshaus de ge luidsband laten afspelen, waarop Ade nauers te Keulen gehouden rede was op genomen. Behalve de leden van de regering is niemand anders lot de kabi- netszitting toegelaten. Ook geen hoge ambtenaren. Het is op deze vergadering nogal stormachtig toegegaan. Journalisten, die in de tuin van het paleis Schaumburg, waar de zitting werd gehouden, stonden te wachten werden door de bewaking verwijderd. Adenauer zelf is ook niet erg tevreden over zijn Keulse toespraak geweest. Hij heeft verzocht enkele gedeelten te ver nietigen. In Adenauers partij wordt het gebeurde ten zeerste betreurd. Het bestuur van de bondsdagfractie wil zich beraden ever de situatie, die met het oog op de algemene verkiezingen van het volgend jaar zeer onaangenaam wordt gevonden. De president van het directorium van Een der Kamerkandidaten blijkt ontzet te zijn uit kiesrechten De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de zendtijd ingetrokken, die voor de aanstaande verkiezingen door de Radioraad, in op dracht van de minister, was toegekend aan de Nedêrlandse Oppositie Unie. Ter toelichting op dit besluit is vanwege het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen het volgende medegedeeld: „Óp de voor de Nederlandse Oppositie Unie ingediende lijsten van kandidaten voor de op 13 juni te houden verkiezingen van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal komt voor: Beckering J„ geboren 30 mei 1897 te Zaltbommel. Het was de Radioraal niet bekend, dat genoem de Beckering Vinckers bij sententie van 4 november 1947 van de procureur-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te s Gra- venhage buiten vervolging werd ge-steld met onder meer de bepaling dat Beckering Vinckers voor de tijd van tien jaar (der halve tot 4 november 1957) is ontzet van het recht tot het kiezen en de verkiesbaar heid bij krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezingen. Het feit dat het bestuur der Nederlandse Oppositie Unie Beckering Vinckers op de bovenbedoelde lijsten heeft geplaatst, ter wijl hij nog steeds van het actieve en pas sieve kiesrecht is ontzet heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen aanleiding gegeven de aan deze politieke partij reeds verleende zendtijd in te trekken." NEW YORK (Reuter). Als gevolg van een verkoopgolf ontstond er donderdag te- een het slot een scherpe koersdaling op de effectenbeurs te New York, die een voort zetting vormde van de reactie, welke zich reeds enige dagen voordoet. Het slot was gemakkelijk met over een breed front koersverliezen, die in de meeste gevallen tot ongeveer drie dollar bedroegen. Bij sommige aandelen waren de dalingen nog groter. Hel was donderdag warm in Artis. De Orang-Oetang Sarina mocht een Luchtje scheppen. Alleen die nare overall Adenauer heeft te Keulen Erhard, Schaffer en de Bank Deutscher Lander verantwoordelijk gesteld voor de ver hoging van het disconto in West-Duits land tot vijfcnecnhalf percent. Adenauer noemde de discontoverhoging een zware slag voor de conjunctuur, „een valbijl die de kleine lieden in de industrie, in de ambachten en boerenbedrijf treft". Het besluit van de Bank had hem droevig gestemd. Het was volgens hem niet nood zakelijk geweest en het zou ook wel niet j aan het doel beantwoorden, dat men ervan verwachtte. De bondskanselier wees er met nadruk op, dat de West-Duitse valuta in geen enkel opzicht in gevaar is, en dat zij integendeel een van de hardste geld waarden van de hele wereld is. Adenauer verklaarde zich ook een tegen stander van de door minister Erhard be oogde verlaging van de invoerrechten met dertig percent. Hij zei, dat het een twee snijdend zwaard is, wanneer men voort durend met invoerrechtenpolitiek omhoog en omlaag gaat. Het belastingsysteem van zijn minister van Financiën vindt hij „on mogelijk ingewikkeld." „Zij, die zo verwrongen denken," zo voegde Adenauer er aan toe, „zijn niet altijd de verstandigsten." De voorzitter van het verbond, F. Berg, hekelde in scherpere bewoordingen dan men tot dusverre van hem gehoord heeft dc economische politiek der bondsregering. Hij noemde de jongste restrictieve maatre gelen der monetaire autoriteiten ongerecht vaardigd en wendde zich uit naam van het gehele bedrijfsleven tegen de „investerings vijandschap" van de regering, de vakbon den en het bankwezen, zomede tegen de mateloosheid van de openbare financiën. De industrie mist een duidelijke eeono- misch-politieke lijn, zo zei Berg. Naar het oordeel van de industrie ligt de ware con juncturele crisishaard in West-Duitsland niet in de rationalisatie-investeringen van de industrie, maar in de te grote uitgaven van de overheid. Berg uitte waardering voor de te Brus sel uitgewerkte plannen voor een gemeen schappelijke Europese markt,, maar hij verklaarde, dat naar de mening van het Duitse bedrijfsleven deze plannen en de Euratomplannen als een ondeelbaar geheel moeten worden beschouwd. Ook bij de automatisering en de ontsluiting van nieuwe grote markten in Oost-Azië dienen de Europese landen gezamenlijk tewerk te gaan, zo zei hij. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Lord Halifax: Een gedachte kan mensen gevan gen nemen. die moest uit. Dus maar rukken en trekken lot Vanmorgen in de vroegte heeft IJmuiden dc allereerste Hollandse Nieuwe van dit jaar gezien: de winnaar van de haringrace 1956. de Cornells Vrolijk SCH 117 van dc IJmuidensc rederij Vrolijk kwam met der tien kantjes zeebanket om vier uur aan en werd op de Tegeltjesmarkt door een kleine schare enthousiasten en de Velsense loco- burgemeester dc heer H. de Boer verwel komd. De haring is rap naar Schcveningen ge bracht, waar zij vanmorgen om zes uur werd afgeslagen. Foto: De kantjes komen uit het ruim ter wijl leden van dc bemanning zich onder de toeschouwers bevinden. Voor nadere bijzonderheden zie men el ders in dit nummer. TUNIS-ALGIERS (Reuter-AFP) Een gewapende bende Tunesiërs heeft, naar van gezaghebbende Franse zijde wordt ver nomen, vier Franse militairen aangevallen, die aan de Tunesische kust, nabij Kaap Bon, een radiopost bezetten, die was be trokken in oefeningen van leger, vloot en luchtmacht. Twee militairen werden ver moord. Van Tunesische zijde wordt ver nomen dat de Tunesische minister van Binnenlandse Zaken zich naar de plaats van de overval heeft begeven, om een on derzoek in te stellen. ADVERTENTIE De nieuwste tip voor Uw long drink NEW YORK (Reuter). - De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken. Abdul gani, heeft in New York verklaard dat hij de kwestie Nieuw Guinea met de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles, besproken had. doch dat hij begrijpt dat de Verenigde Staten zich niet openlijk- tot steun aan Indonesië kunnen verbinden. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat er een groeiend begrip bestaat voor deze nationale eis van Indonesië. ADVERTENTIE S BAtf'l - FERD n HEINZEIMANM BADK'EDING Sarina zich in deze staat aan den volke kon vertonen en nog was het maar half werk, al had de orang-oetang zich toch helemaal gegeven'. EEN VAN NEDERLANDS BEROEMDSTE PLAATSEN voor afspraakjes is delinitiei verdwenen. „Onder de klok in de hal van het Centraal Station" zal men elkaar in Amsterdam niet meer kunnen ontmoeten, want de betaamde klok is verdwenen. Het is misschien het enige nadeel van de kostbare verbouwing, die Nederlands grootste station in de afgelopen drie jaai heeft ondergaan. Dit verbouwing is thans voltooid en de grote hal in het midden van het ruim 309 meter lange station heeft een volkomen nieuw en gemoderniseerd aanzicht. Wel is er natuurlijk een enorme klok, maar die hangt niet meer midden in de hal, doch is tegen de muur bevestigd vlak boven de gang. waardoor de stroom van reizigers zich via de controle naar de per rons begeeft. Onder deze klok af te spre ken zou betekenen, dat men zich tegen die stroom staande zou moeten houden. De verbouwing is duur geweest (drie miljoen gulden), maar daar staat tegen over, dat de jaaropbrengst van dit station de 20 miljoen gulden benadert. Wie thans door de nieuwe ingangen (zonder de vroe gere trapjes) via de straat, dan wel door de drietakkige tunnel vanaf het stations plein, binnenkomt „baadt" in het licht van twee enorme kronen met honderden lam pen, die samen net zoveel gekost hebben als een klein nieuw herenhuisje f 20 000,— Het oude „orgel", de negen meter naar voren uitspringende bak met loketten, is verdwenen. De hal is thans rechthoekig geworden en heeft veel meer ruimte. Langs de twee langste zijden zijn in totaal twee entwintig loketten aangebracht. Rondom die hal zijn allerlei nieuwe en gemoderni- seerde kantoorruimten, ja zelfs een ver gaderzaal en een eetzaal, aangebracht. Bo ven de loketten aan de noordzijde ziet men vanuit de hal twee verdiepingen met nieuwe kantoren Donderdagmiddag heeft de president van de spoorwegen, dr ir. F. Q. den Hollander, niet zonder trots het verbouwde station aan de pers gepresenteerd. Hij vertelde, dat het nu zevenenzestig jaar oud is en dat de spoorwegen er tegenwoordig naar streven de stations prettig en uitnodigend aan de reizigers te presenteren De archi tect van de verbouwing is ir. H. G. J. Schelling, die onder andere zei: „Ik heb er naar gestreefd de architectuur van Cuypers, die de vorige eeuw het station gebouwd heeft, in zijn waarde te laten" Het aantal reizigers, dat door het Cen traal" Station wordt verwerkt, was kort na de voltooiing in 1890 5.600.000; in 1935 was dit aantal gegroeid tot 20.500.000. Opvallend is, dat daar tussen in, namelijk in 1920 het aantal veel groter was geweest: 26.700.000. Dat was dus in de tijd, toen de auto's nog weinig concurrentie boden en tevens de tijd van de na-oorlogse hausse. Maar ondanks het bus- en autoverkeer is het totaal aantal reizigers tegenwoordig toch veel hoger en wel bijna 33 1/2 miljoen (in 1955), hetgeen dus neerkomt op een gemiddelde van bijna 100.000 per dag. AMMAN (Reuter/AFP) Generaal Radi Innab, de staf-chef van het Jordaanse Arabische Legioen, heeft donderdag zijn ontslag ingediend. Als opvolger van gene raal Innab is benoemd de 35-jarige luite nant-kolonel Ali Aboe Nocwar, die bij koninklijk besluit bevorderd is tot generaal. Generaal Innab werd staf-chef op 2 maart van dit jaar, de dag waarop generaal Glubb. dc Britse bevelhebber van het le gioen, werd ontslagen. DE CHIRURGIE HEEFT in de laatste jaren een grote vlucht genomen, speciaal op het gebied van hart- en bloedvatenoperaties. Zo kan men thans geprepa reerde bloedvaten, zoals stukken slagader, transplanteren, waardoor iemand met zieke bloedvaten een aangetast of verkalkt deel daarvan vernieuwd kan krijgen. Daartoe moeten de behandelende chirurgen echter doorlopend kunnen beschik ken over voldoende voorraad, hetgeen op het ogenblik nog lang niet het geval is. liet Nederlandse Rode Kruis heelt nu de moeilijke taak op zich genomen een centrale „vaatbank" op te richten, waarin voldoende praeparaat zal moeten worden opgeslagen om aan iedere vraag van de chirurgen te kunnen voldoen. Dergelijke „depóts" bestaan reeds voor beenderen (de beenderbank), hoorn- lies, bloedplasma en bloedprodukten en geconserveerde moedermelk. De „vaatbank" zal jaarlijks over de bloedvaten van twintig tot dertig jonge volwassen overledenen moeten kunnen be schikken om aan zijn taak te kunnen vol doen. Het is een uiterst tere aangelegen heid om aan de nabestaanden toestemming daarvoor te vragen. Daar hierbij echter vele honderden levens van mensen met vaatziekten op het spel staan, meent het Rode Kruis op voldoende medwerking voor dit menslievende werk te mogen rekenen. De centrale commissie voor de vaatbank staat onder presidium van prof. dr. J. F. Nu boer, hoogleraar in de heelkunde te Utrecht. Deze „centrale vaatbank" is de eerste lei- wereld, Weliswaar bestaan in Frankrijk, Zweden, de Verenigde Staten en ook in ons land enige kleine centra, waar men wat voorraad kan aanhouden, doch tot een landelijke samenwerking was het op dit gebied tot nu toe nergens gekomen. Het Rode Kruis heeft voor zijn bloed transfusiedienst nog 100.000 bloedgevers nodig, zo verklaarde dr. J. J. C. P. A. Roo- vers, voorzitter van de Centrale Medische Bloedtransfusiecommissie gisteren tegen over de pers. Dit komt neer op een verdubbeling op korte termijn van het aantal donors. In 1945 werden met 5000 liter bloed 10.000 direkte transfusies en enkele hon derden plasmatransfusies (met. gedroogd bloed) gegeven. In 1955 waren deze getal len resp. 80.000 liter, 115.000 vol-bloed- transfusies en 40.000 plasma-transfusies. Wat de financiën betreft, komt het Rode Kruis ieder jaar enige tonnen tekort voor zijn zich steeds uitbreidende menslievende activiteiten. Dit geld kwam to' dusverre uit reserves, maar de bodem van de schatkist is nu zichtbaar. Het Rode Kruis hoopt dan ook vurig, dat ons volk bij de komende in- zamelings-campagne, naar rato van de verhoogde onkosten, een beetje dieper dan voorheen in de buidel zal tasten. Vorige campagnes brachten 1.1 en 1,2 miljoen gulden op. Als de komende inzameling vier ton meer opbrengt, is het Rode Kruis uit de brand. Het jaar 1957 zal voor het Nederlandse Rode Kruis een jubeljaar. De reorganisa tie bestaat dan 90 jaar in ons land en is daarmee een der oudste nationale organi smes. De internationale organisaties zullen in februari 1957 te New Delhi bijeenkomen. H~t voornaamste punt zal de vernieuwing of uitbreiding van de in 1949 gesloten vier de conventie nopens de bescherming van de bevolking tegen onbeperkte oorlogvoe ring zijn, zogenaamde (atoom-, bac terie-, chemische-) oorlogvoering. Onlangs is als 75ste lid van de Liga van Rode Kruisverenigingen Noord-Korea in geschreven. De Sovjet-Unie heeft een gro te schenking voor het internationale werk gedaan en werkt op het ogenblik weer volledig met de zusterorganisaties samen. Mocht zich ergens in Nederland een ramp voordoen waarbij de slachtoffers moeilijk bereikbaar zijn dan zal hun uit de lucht hulp verleend kunnen worden. Het Rode Kruis is thans namelijk zover gevorderd met de voorbereidingen van een parachu tistenkorps dat dit korps al in actie kan treden indien zulks nodig zou zijn. De tien eerste Rode Kruis-parachutisten die hun opleiding in het buitenland gekregen heb ben. zijn getraind in het verlenen van hulp onder zeer moeilijke omstandigheden. Vijf tien andere zullen het corps completeren. Zij zullen, verdeeld in „para-kernen" van vijf man op enkele plaatsen in ons land voorlopig alleen in Arnhem en Leiden gestationneerd worden. (van hedenmorgen 7 uur) Weers- toestand T3 ■S C O -« leJ O. 4) -S P O c Prins Bernhard en prinses Beatrix zijn donderdag te Riccione aan de Italiaanse Riviêra aangekomen, waar zij een korte vacantie zullen doorbrengen. SS5 z S Stockholm onbewolkt z 21 0 Oslo nevel z 18 0 Kopenhagen onbewolkt 0 18 0 Aberdeen onbewolkt nw 13 0 Londen licht bew. wnw 22 1 Amsterdam regen w 23 0 Luxemburg regen wnw 21 Parijs zwaar bew nw 23 0 Bordeaux half bew. nnw 19 2 Grenoble regen z 21 9 Nice half bew. w 20 0 Berlijn onbewolkt 0 24 0 Frankfort zwaar bew zw 24 16 München geheel bew wn w 23 0 Ziirich zwaar bew. zw 19 0 Genève geheel bew. zo 19 19 Locarno geheel bew. nnw 18 15 Wenen 24 0 Innsbruck regen w 23 6 Rome zwaar bew. wzw 27 2 Ajaccio zwaar bew. windst. 22 20 temp 7 uur Den Helder lichte regen kr. r 12 0,2 Ypenburg lichte regen wnw 11 0,1 Vlissingen geheel bew nnw 11 0 Eelde lichte regen zw. n 14 7 De Bilt regen wnw 11 5 Twente zwaar bew. wnw 14 0,5 Eindhoven lichte regen mat. w 11 10 Vlv. Z.-Limb. regen mat. w 10 20 Neerslag laatste 24 uur. KOEL WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van vrij dagavond tot zaterdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele buien; matige tot vrij krachtige noordelijke wind. Koel. 26 mei Zon op 4.34 uur, onder 20.45 uur. Maan op 22.29 uur. onder 5.50 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 25 mei Hoog water: 4.03 en 16.30 uur. Laag water: 12.06 en uur. Zaterdag 26 mei Hoog water: 4.42 en 17.08 uur. Laag water: 0.25 en 12.45 uur. ou -^ojOAXXJCOOOooutcwxtxjix. O-OCOCCOOOCO

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1