T1MI1M PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR GROEN Co. O&axatelk r Wereldnieuws De radio geeft zaterdag Witte tanden - frisse adem met COLGATE! <€ccU ió het zo r J Nederlandse fantast te Antwerpen veroordeeld Een jaar geëist tegen gemeente -secretaris Goede sier gemaakt van brandw eer-sub sidie" Duits-Nederlandse lucht vaart-overeenkomst in bespreking Kerkelijk Nieuws Centrale Verwarming Pew-R-Matic Oïiebranders KLM-toestel voor vervoer van president Sukarno? Stichter carrosseriefabriek Verheul overleden Friese beschuit Leeggehouden bedden in Amsterdamse ziekenhuizen Duitse klacht over gedrag van Amerikaanse militairen Vijfhonderd taxichauffeurs in Amsterdam in staking Amerikaanse fabrikanten klagen over vakbonden Goethe-prijs voor Gabriel Marcel Uitspraak kort geding Haltestraat behoudt haar zwarte lampjes Ook de bosbouw moet mechaniseren Scheepsramp bij de Philippijnen KOEIEN MELK V x* 1J D A G 2 5 M EI 19 5 6 Donderdagochtend, is in Amsterdam het huwelijk gesloten tussen de Nederlandse opera-zangeres Grè Brouwenstijn en dr. A. C. van Swol, die enige jaren tennis kampioen van Nederland was. De foto toont bruid en bruidegom op de binnenplaats van het Amsterdamse stadhuis. ANTWERPEN (Belga) De rechtbank te Antwerpen heeft de Nederlander S. uit Rotterdam bij verstek veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en 2.000 franks boete wegens oplichterij. Onmiddellijke aanhou ding is bevolen. S., die onder de naam Jacques voor de televisie in een publiciteitsshow optrad, had bij een negental firma's voorgewend dat hij de shows samenstelde. Hij heeft meer dan een half miljoen franks van fir ma's gekregen door voor te spiegelen dat hij de Scala van Milaan zou laten optreden. Aan de burgerlijke partijen werd door de rechtbank 429.000 franks toegewezen. ADVERTENTIE MAAGTABLETTEN Nieutvl Effectief 1 Snel-tcerkend I Drie geneesmiddelen in de juiste verhouding verenigd, doen maagaandoeningen, nerveuze maagstoornissen e.d. snel verdwijnen. Doos 48 tabletten f 2.40. Handige stripverpakking voor een dagdosis. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9 00 Radio Rally 1956 en muziek. (9.25—9.30 Voor de vrouw). 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.25 Radio Rally. 10.30 Ben je zestig? 10.55 Radio Rally. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 11.55 Radio Rally. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbon wmededelin- gen. 12.33 Radio Rally. 12.36 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Boekbe spreking. 14.05 Lichte muziek. 14.15 Radio Rally. 14.20 VerzoekprogTamma. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Idem. 17.40 Musette-orkest. 18.00 Ritmische muziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlemen tair overzicht. 18.40 Platen. 18.45 Regerings uitzending: Atlantisch Allerlei: Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlan tisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Mozartconcert. 20.00 Lichtbaken, causerie. 20.20 Actualitei ten. 20.35 De gewone man. 20.40 Gevarieerd programma. Pl.m, 22.05 Cabaret. 22.35 Wij luiden de zondag in. Daarna: Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Espernato. 23.25 Dansmuziek. 23.45 —24.00 Platen en uitslag Radio Rally 1956. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgescha keld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 1.30 Pianorecital. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Politiekapel. 14.35 Streekuitzending. 15.00 Koorconcert. 15.20 Het volle pond, causerie. 15.35 Radiophilhar- monisch orkest. 16.30 Boekbespreking. 16.45 Orgel. 17.00 Weekjournaal. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Verkiezingstoe spraak. 18.35 Platen. 19.00 Artistieke staal kaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 De Bijbel in het Kerkelijk jaar, causerie. 19.55 Deze week. causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Ne- lis volle vaart. 20.10 Promenade-orkest. 21.00 Cabaret. 21.30 Socialistisch commentaar. 21.45 Platen. 22.30 Idem. 22.40 Binnen zonder klop pen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.. V.A.R.A., N.C.R.V.) 14.5015.45 Eurovisie: Jacht op wilde paar den te Dülmen. 16.45 Voor de kinderen. 17.25 19.15 Eurovisie: Voetbalwedstrijd Duits landEngeland. 20.00 Journaal en weerover- zicht. 20.15 Zaalhandbalwedstrijd. 20.45 Ge varieerd programma. 21.45 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Muaik. kaleidoscoop. 14.30 Radiojournaal. 15.00 Platen. 15.15 Ac- cordeonmuziek. 15.30 Platen. 15.45 Accordeon- muziek. 16.00 Platen. 16.15 Omroep-orkest. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Vlaamse dansen. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Koorzang. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws en causerie 19.40 Platen. 20.00 Caba ret. 21.00 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Amusementsmuziek. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.0524.QO Plate». Een jaar gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging van het recht een overheids ambt te bekleden heeft de officier van justitie bij de rechtbank te 's-Hertogen- bosch geëist tegen de gemeentesecretaris van Heeze, G. C. N. van der H. Hem was ten laste gelegd dat hij ver scheidene bedragen, die hij uit hoofde van zijn functie beheerde, verduisterd had, zo als staangelden van kermisexploitanten, gelden van het burgerlijk armbestuur, en de gemeentelijke subsidie voor de brand weer over 1955. De man zou de verduiste ringen gepleegd hebben om zijn grote ver teringen te bekostigen en een „luxueus leven te kunnen leiden". De verdediger vroeg de uiterste clemen tie. Uitspraak op 7 juni. MüNCHEN (DPA) De Weslduitse Lufthansa voert blijkens een mededeling van de Westduitse minister van Verkeer, dr. Seebohm, onderhandelingen over een luchtvaartovereenkomst met Nederland. Ook met Turkije, de Scandinavische lan den, Spanje, Portugal, Argentinië, Brazilië en Zuid-Afrika worden dergelijke onder handelingen gevoerd. Met Ierland en Australië zijn reeds overeenkomsten ge sloten. Op grond van de reeds in het buitenland verworven rechten kan de Lufthansa een net van luchtlijnen opbouwen, dat buiten de reeds geopende lijnen het westen van Noord-Amerika, Zuid-Amerika, Afrika, Japan en Australië zal omvatten. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wijk bij Heusden C. Treure te Ederveen. Aangenomen naar Grosthuizen c.a. Joh. A. P. Bongaards, voorg. Ver. van Vrijz. Herv. te Sneek. Bedankt voor Franeker (toez.) H. Giete- ma te Britsum (Fr.). Geref. Kerken. Beroepen te Vijfhuizen G. Rang, kand. te Amsterdam; te Londen A. Vos te West maas. Aangenomen naar Huizen (N.H.) P. Veenhuizen te Amsterdam. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Rotterdam-West P. Keuning te Barendrecht. Bedankt voor Rotterdam-Kralingen S. Wijnsma te Broek op Langendijk. Oud-Gercf. Gemeenten Tweetal te Rijssen M. A. Mieras te Krim pen aan de IJsel en H. Wiltink te Doetin- chem. Geref. Gemeenten Tweetal te Rotterdam-West J. W. Ker sten te Genemuiden en L. Rijksen te Mid delburg. ADVERTENTIE Garuda Indonesian Airways huurt constellation „Sur aba ja" De Garuda Indonesian Airways heeft onlangs aan enige luchtvaartmaatschap pijen prijsopgaaf gewaagd voor het huren van een viermotorig vliegtuig voor de periode van voorlopig 9 juni tot 8 juli. Het is niet bekend geworden voor welk doel de Garuda Indonesian Airways, die zelf geen viermotorige vliegtuigen bezit, het vliegtuig nodig heeft, maar het vermoeden is gewettigd, dat het zal dienen voor het veiwoeren van de president van de repu bliek Indonesië, Sukarno, van Canada naar Europa en voor reizen van Sukarno in Europa. De Garuda Indonesian Airways heeft thans met de KLLM een contract gesloten, waarbij de Indonesische maatschappij de constellation PH-LDS (Surabaja) van de KLM huurt voor de genoemde periode. De .Surabaja" zal in de kleuren van de Garuda Indonesian Airways worden geschilderd. Het toestel zal op 9 juni van Montreal via Shannon naar Rome vertrekken. Bij de KLM-bemanning, die de uniform met Garuda uitmonstering zal dragen, be vinden zich een stewardess en een boord werktuigkundige van de Garuda Indone sian Airways. In de nacht van woensdag op donderdag is in het Van Iterson-ziekenhnis te Gouda overleden de heer D. Verheul, de stichter van het grootste Waddinxveense Indus triële bedrijf, de N.V. carrosseriefabriek „Verheul." De heer Verheul, die op 10 maart 1876 te Zoeterwoude geboren werd, vetigde zich in 1898 te Waddinxveen. In deze gemeente begon hij in 1900 een wagenmakerij. Hij legde zich aanvankelijk toe op de bouw van wagens en carrossen; in 1920 bouwde hij zijn eerste autobus. Speciaal door de fabri- kage van autobussen heeft de heer Verheul naam gemaakt. Het afzetgebied van deze firma is niet tot eigen land beperkt ge bleven. Zelfs in de Arabische woestijn wordt van de produkten van deze Wad dinxveense firma gebruik gemaakt. Het bedrijf, dat in 1930 werd omgezet in een N.V., heeft thans twee fabrieken in Waddinxveen; vorig jaar kwam een fabriek in Amersfoort gereed. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot geschiedt op maandag 28 mei op de Algemene Begraaplaats te Waddinx veen. ADVERTENTIE Interpellatie van raadslid dr. Sajet In de woensdag gehouden vergadering van de raad der gemeente Amsterdam heeft dr. B. H. Sajet (P.v.d.A.) een verzoek in gediend B. en W. te mogen interpelleren over het aantal leeggehouden bedden in de Amsterdamse gemeenteziekenhuizen, welk aantal reeds thans 250 bedraagt. De interDellant is van mening, dat hierdoor het. opnemen van patiënten wordt bemoeilijkt en dat de wachtlijst steeds groter wordt. Is de oorzaak wellicht gelegen in het te ge ringe aantal verplegenden en leden van het huishoudelijk personeel, dat aan de zieken huizen kan worden verbonden? zo vraagt dr. Sajet en hij dringt aan op een onder zoek op korte termijn. Dit onderzoek is reeds aan de gang, zo vertrouwde de wet houder van de gezondheidszorg, de heer A. in 't Veld, de raadsleden toe en hij noemde de interpellatie „het intrappen van een deur, die al openstaat". De heer Sajet zei, dat de toestand steeds erger wordt en hij drong aan op spoed. De interpellatie zal zo spoedig mogelijk worden gehouden, in elk geval vóór het zomerreces, aldus werd besloten. MAINZ (DPA) De eerste minister van de Westduitse deelstaat Rijnland- Palts, Altmeier, heeft zich bij de bevelheb ber van de Amerikaanse troepen in Kai- serslautern, generaal-majoor Elwyn Post, beklaagd over de „schrikbarende toene ming" van overvallen op taxichauffeurs en mishandeling van argeloze voorbijgangers door Amerikaanse militairen en wegens hun dikwijls onbehoorlijk gedrag in café's. De premier van het Westduitse land, dat de meeste Amerikaanse troepen herbergt, heeft ook zijn ernstige bezorgdheid geuit over wangedrag van Amerikaanse militai ren en om maatregelen verzocht. Generaal-majoor Post heeft geantwoord, dat deze gevallen hem ook bekend waren en dat er maatregelen zijn getroffen om herhaling er van te voorkomen. Alle ge vallen zouden grondig onderzocht en de schuldigen gestraft worden. ADVERTENTIE Nieuwe heerlijke smaak! Erg lekker ook voor kinderen Nieuw actief schuim! Houdt Uw mond fris en gezond Nieuwe lage prijs! Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven. Colgate de meest verkochte tandpasta ter wereld BI.OF.MEND A AI. TELEFOON 22143 Een groot gedeelte van de Amsterdamse taxichauffeurs, te weten de loonchauffeurs, zal vandaag het werk neerleggen. Dit is besloten op een vannacht in de Brakke Grond te Amsterdam door de algemene bedrijfsbond transport (EVC) gehouden vergadering, die door ruim 200 loonchauf feurs werd bezocht. Zij zijn tot deze stakingsactie overge gaan om kracht bij te zetten aan hun eis betreffende de uitkering van drie procent over 1955 en een loonsverhoging van zes procent. Bij de vannacht uitgeroepen staking zijn ruim 500 loonchauffeurs (ongeveer 250 taxi's) betrokken. In totaal zijn er in Am sterdam 1200 taxichauffeurs (600 taxi's). Ongeveer de helft van hen zijn z.g. „eigen rijders" en leden van de algemene Amster damse aandeelhouders-chauffeurscombi natie. Voor deze twee groepen geldt het stakingsbesluit niet. Rondschrijven van NBV De Nederlandse Bond van Vervoerper soneel, afdeling Amsterdam, heeft zich vannacht in een rondschrijven gericht tot de taxichauffeurs. De NBV zegt daarin: „Wij zien het als onze plicht u erop te wijzen, dat een stakingsactie geen enkel resultaat van betekenis kan opleveren. Wij hebben niet de indruk, dat de werkgevers hiervoor opzij zullen gaan. Zij kunnen hier voor niet zwichten, omdat de landelijke looncommissie van werkgevers geen aan leiding zal zien haar standpunt te wijzigen. Wij zijn van mening, dat wij in het over leg met deze looncommissie het maximum hebben bereikt, dat er te bereiken was". NEW YORK (Reuter) Volgens de nationale vereniging van Amerikaanse fabrikanten is het uitoefenen van mono polistische macht van door de vakvereni gingen de fundamentele oorzaak van een nieuw dreigende inflatie voor de Verenig de Staten en West-Europa. De vereniging keurt ongerechtvaardigde loonsverho gingen af, die het redelijk aandeel van de arbeiders in de toeneming van de produk- tiviteit te boven gaan en die volgens haar industrie door de macht van de vakver enigingen worden opgedrongen. Bij de indiening van het overzicht zeide de economische adviseur van de vereni ging, dra Robey, dat de Verenigde Staten en West-Europa moeten beslissen, of zij de weg zullen volgen, die naar voortduren de inflatie leidt, of de betere weg van orde lijke groei zullen gaan. Zij moeten de juiste weg kiezen en de enige wijze, waarop dit kan geschieden is, dat de voordelen van de economische groei eerlijk verdeeld worden door lagere prijzen voor de verbruikers, betere lonen voor de arbeidskrachten en grotere rendementen voor de beleggers. Deze weg kan echter niet gevolgd worden, zo mei'kte dr. Robey op, zolang de vakverenigingen in staat zijn monopolistische macht uit te oefenen. HAMBURG (United Press) De uni versiteit van Hamburg heeft de Franse schrijver, filosoof en criticus Gabriel Mar cel verzocht om op 15 juni naar Hamburg te komen voor het in ontvangst nemen van de „Goethe-prijs." 41. Tegen negen uur 's avonds begaven alle leden van de Voorname Verzamelaars Club zich op weg naar het adres van Joris. „Mij hoopveel verlangen om verzameling van lid Goedbloed te zien", zei Hap Hum's eerbiedwaardige grootpapa, die natuurlijk ook van de partij was. „Ik ben ook erg be nieuwd", zei verzamelaar van Ekster, „hij moet wel een uitgebreide en belangwek kende verzameling hebben, als hij ons alle maal uitnodigt". Panda zei niets, maar hij dacht er het zijne van. „Ik weet zeker, dat Joris nooit aan verzamelen heeft gedaan", mompelde hij, „hoe kan hij dan opeens aan een grote verzameling komen? Misschien heeft hij ons allemaal voor de mal ge houden en woont hij niet eens op dat adres". Maar hierin vergiste Panda zich. Op het aangegeven adres bevond zich een gebouw, welks nieuwe voorgevel fleurig afstak tegen die van de oude gebouwen rondom. De deur werd geopend en Joris keek naar buiten. „Welkom vrienden!", riep hij hen reeds van verre toe. „Treedt binnen en aanschouwt mijn adembenemen de verzameling!" De president van de Haarlemse recht bank, mr. A. M. baron van Tuyl van Serooskerken, heeft donderdagmiddag uit spraak gedaan in een kort geding, dat een winkelier uit de Haltestraat in Zandvoort aanhangig had gemaakt tegen het bestuur van de Haltestraatvereniging en waarbij hij had gevorderd, dat het bestuur de zwartgeschilderde lampjes voor zijn per ceel, die een onderdeel vormen van de seizoenverlichting in deze straat, zou ver wijderen. Hij had voorts honderd gulden gesteld voor iedere dag, dat de lampjes niet weggenomen zouden zijn. In onze edi tie van woensdag maakten wij melding van deze zaak. De president heeft donderdagmiddag deze vordering ontzegd, overwegende dat hier geen onrechtmatige daad is verricht. Van brandmerken is geen sprake; dit zou betekenen, dat eiser met onuitwisbare blaam beladen zou zijn, hetgeen in dit ge val in gemoede niet vol te houden is. De omzet van eiser zal niet geschaad worden, mits hij deugdelijke waar tegen schappe lijke prijzen verkoopt. De winkelier werd veroordeeld in de kosten van het geding. Op een „voorjaarsbijeenkomst" van de Nederlandse Bosbouwvereniging in Wage- ningen is donderdag betoogd dat de plaat selijke optredende schaarste aan bosar- beiders en de stijging der lonen steeds meer hun stempel gaan drukken op het bosbe- drijf en in toenemende mate tot rationeel werken dwingen. Prof. dr. H. Glaser uit Muenden (Göt- tingen) voorspelde in dit verband een toe nemend gebruik van machines in het bos- bedrijf. De vervanging van menselijke kracht door de machine stuit in het bos echter op aanmerkelijk groter bezwaren dan in de industrie. Remmende factoren zijn de ongelijkmatige groei van de bomen, de verschillen in dikte van de stammen en in de houtsoorten en de grote afhankelijk heid van de weersomstandigheden. De ver scheidenheid van bewerkingen in het bus bedrijf is bovendien vrij groot. Vastgesteld werd, dat de ontwikkeling van de mechani satie op dit gebied nog in een beginstadium verkeert. Er worden in verschillende landen onder zoekingen gedaan naar de voor het bus bedrijf geschiktste machines. Men besprak verder de mogelijkheden om tot een verhoogde produktiviteit van het Nederlandse bos te komen, bijvoorbeeld door pmvorming van onrendabel hakhout tot opgaand bos, waarvoor twee subsidie regelingen bestaan. Sedert de najaax'svergadering werd door Staatsbosbeheer ruim 100 ha bos aange kocht. Het natuurterrein „De oude Kooi" op Vlieland (134 ha) en de elf ha grote vind plaats van de grijze dopheide in de bos- wachterij „Groesbeek" zijn tot natuurre servaat aangewezen. MANILLA (AFP) Ter hoogte van Cari- gara op het Philippijnse eiland Leyte is een motorschip van negen ton met een hon derdtal r.-k. bedevaartgangers aan boord in brand geraakt. Volgens de eerste berichten zijn er vijf tien doden en worden minstens twaalf mensen vermist. De pelgrims waren zieke mannen, vrouwen en kinderen. Een twin tigtal bedevaartgangers is gewond. De eigenaar van het schip had geen vergun ning voor passagiersvervoer. ADVERTENTIE CAMERA'S 1 1 Afstand. Volgens radio-Moskou heeft een Moskouse ingenieur een televisie-uit zending uit Praag opgevangen. De af stand tussen beide hoofdsteden bedraagt ongeveer 1600 kilometer. Slachtoffer. In het afgelopen jaar zijn 17.400 personen in Frankrijk door alco holisme om het leven gekomen, aldus een mededeling van het Franse bureau voor de statistiek. Verloren. In het vorige jaar zijn in de Britse havens in totaal 693.209 man dagen tengevolge van stakingen ver loren. Gestolen. Volgens professor William Al bright van de John Hopkins universiteit te Baltimore, hebben woestijnbewoners twee aan de oever van de Dode Zee ge vonden schriftrollen van schapenhuid, waarvan de ontdekking nog niet was meegedeeld, gestolen om ze tegen goede prijs te kunnen verkopen. Europaprijs. West-Berlijn heeft namens de Assemblée van de Raad van Europa de Europaprijs 1956 ontvangen. Het vorig jaar werd deze prijs voor het eerst toegekend en wel aan de stad Coventry. Woningovervloed. Jaarlijks worden in Bel gië veertigduizend nieuwe huizen ge bouwd, waarvan het grootste deel voor particuliere rekening. Van woningnood is in België geen sprake meer. In Brus sel kan men straten aantreffen, waar drie of vier huizen te huur worden aan geboden. Aanvaard. De Egyptische premier Nasser, heeft een uitnodiging voor een bezoek aan communistisch China aanvaard. Ook een invitatie om een militaire af vaardiging te sturen, is aangenomen. Fransen. Frankrijk telt thans 43.500.000 inwoners. De bevolking is sinds 1945 met 3.000.000 zielen toegenomen. In de tweede wereldoorlog lieten anderhalf miljoen Fransen het leven, doch het geboorte-overschot in de na-oorlogse jaren was gemiddeld 300.000 per jaar. Vergunning. Ongeveer duizend Westduit sers hebben sinds 5 mei 1956, de datum waarop de bezetting van West-Duitsland door de verbondenen is geëindigd, vlieg vergunningen gekregen. Gebrek. De Hawker vliegtuigfabriek heeft bekend gemaakt, dat vijfhonderd arbei ders ontslagen worden als gevolg van gebrek aan orders voor de Hawker Hun- ter straaljagers. Demoralisering. Het blad „La Vérité" (De Waarheid), orgaan van de internationa listische communistische partij (Trotz- kyistisch) is op bevel van de Franse minister van Binnenlandse Zaken in beslag genomen. Dit zou geschied zijn omdat de inhoud gericht was op „demo ralisering van volk en leger" en omdat er in opgeroepen werd tot demonstra ties. Vermindering. Het Amerikaanse Columbia Broadvasting System overweegt de pro- duktie van televisie- en radiotoestellen te staken met. het oog op de sterke ver mindering van de verkopen. De sluiting van de produktie-afdeling, de CBS- Columbia, is een van de vele maatrege len, die worden overwogen. Godsdienstvrijheid. Het negentig leden tellende 'centrale comité van de Wereld raad van Kerken vergadert van 28 juli tot 5 augustus te Matrahaza in Honga rije.Op deze eerste bijeenkomst in Oost- Europa vermeldt de agenda: „Proseli tisme en godsdienstvrijheid" en „De kerken en de vorming van een verant woordelijke internationale gemeen schap". Moderner. Ook de Scandinavische lucht vaartmaatschappij S.A.S. heeft een aan tal Metropolitans besteld en wel elf in totaal. Dit zijn machines van het type Convair, iets moderner uitgevoerd. Maandag wordt de eerste Metropolitan in de zomerdienst van de S.A.S. op de lijn Stockholm-Kopenhagen-Amsterdam -Brussel in gebruik genomen en op 2 juli op de dienst Oslo-Stavanger-Amster- dam. Nieuwlichtster. In Noord-Rhodesia heeft een negerin een nieuwe godsdienst ge sticht, die de christelijke zendelingen grote moeilijkheden berokkent. De vrouw, die vroeger als lid van de Schot se Presbyteriaanse kerk gedoopt is, be weert uit de dood opgestaan te zijn. Zij zegt visioenen te zien en stemmen te horen die haar opdragen een boodschap te verbreiden. Zij predikt dat er een god voor negers en een andere voor blanken is. „Alice" en haar medewerkers nemen de biecht af, bezweren geesten, bouwen kerken, hinderen het bezoek aan zen dingsscholen en beweren dat het Nieuwe Testament afgedaan heeft. HET IS duidelijke dal onze koeien oor spronkelijk juist zoveel melk produceerden als voor de voeding van het kalfje nood zakelijk was. Door selectie en cultivering heeft men het echter zo ver weten te bren gen dat het rund in West-Europa gemid deld 4200 liter melk per jaar oplevert tegen 000 liter die het wilde rund produceerde. Dat is dus het 7-voudige van wat oor spronkelijk de bedoeling was. Ook de lactatieperiode, dus de periode waarin de koe melk geeft, is aanzienlijk opgevoerd en bedra.agt voor ons land ca. 300 dagen. In Italië, waar ter- wille van de melk en het vlees op vele plaatsen buffels wor den gehouden, blijft het kalf slechts 40 dagen bij de moeder en wordt daarna alleen 's ochtends bij haar toegelaten, zodat het jonge dier slechts ge legenheid krijgt één kwartier (dus één speente gebruiken. De drie andere kwar tieren worden, terwijl het kalf zuigt, leeg- gemolken. Op deze wijze wordt een melk- opbrengst verkregen van gemiddeld 1000 liter per jaar. Op stal kan men deze dieren tweemaal daags melken, welke werkwijze 2000 liter oplevert. We geven deze cijfers, om u te doen zien, welk een vergaande specialisatie zich bij onze koe heeft voltrokken, want melkgif- ten van 5000 en 6000 liter per jaar zijn hier te lande zeker geen uitzondering, al ligt het gemiddelde van alle koeien na tuurlijk lager. Toch is er nog een andere reden waarom we deze onaanzienlijke buf- felcijfers hebben vermeld. Het is namelijk niet alles winst, wat zich bij onze koeien heeft voltrokken. Want het vetgehalte van onze melk is ongeveer 3lk °/o tegen 8 "In van de buffelmelk. Ook de melk van de yak heeft veel vet en varieert van 6 tot lO"to, zodat onze gecultiveerde koe, on danks haar hoge melkproduktie toch zeer aan de bescheiden kant blijft wat het vet gehalte van de melk betreft. Nu hebben onze koeien het verre van gemakkelijk. Hun melkproduktie is welis waar hoog, zelfs hoger dan in de meeste andere landen ter wereld, maar de hoe veelheid grond die per koe beschikbaar is, is in Nederland het laagst van alle landen. De beschikbare hoeveelheid tveide kan daardoor niet ge noeg voedsel voor de ge wenste melkproduktie ople veren, zodat naar bijvoeding moet worden uitgezien. Voor een deel kunnen die na tuurlijk door het bedrijf zelf worden voortgebracht, zo als bieten, knollen, wortelen, graan, kla versoorten, wikken, lupinen, aardappelen e.d., maar dit is toch nog onvoldoende, zodat uit het buitenland veekoeken of -meel, granen, maïs, vis- en diermeel en ander krachtvoer moet worden geïmpor teerd. Dit geïmporteerde voer levert in feite de laatste liters melk, waardoor onze veestapel op zo'n hoog gemiddelde kan ko men. De berekening hiervan is nogal een voudig, want 1 voedereenheid 1 kg. gerst) levert 3 kg. melk en uit 27 kg. melk kan 1 kg. boter worden verkregen, zodat .9 kg. voer gelijk staat met 1 'kg. boter. Ieder die de invoercijfers van veevoeder kent, kan dus uitrekenen hoeveel melk en boter er geïmporteerd zijn. Nu we het toch over invoer hebben: weet u dat keizers en generaals in China altijd uit het noorden komen (behoudens uitzonderingen). Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2