Honderden kinderen deden gezondheid in vakantiekolonies op Haarlems Speeltuin Verbond verhoogt contributie met 5 cent Kort en bondig Gouden jubileum afdeling Haarlem van het Centraal Genootschap Modieuze badpakken "Brieven aan de redactie Vrede hersteld, bestuur blijft aan Bloemendaal Amsterdamse Beurs 13 ■m ZELF AUTOSPUITEN? Vertind. „C O V E L I N E" Veel veranderd Rechtbank behandelde bontdiefstal in Haarlem Keuringen in vrije tijd H. C. Verriout erelid van „De Tien" Show in Dreef zicht Jaarvergadering afdeling Haarlem Nederlandse Rode Kruis Puzzelrit van „De Spaarnebrommers" Zestien Spaanse vissers op het nippertje van vuurdood gered I 1095 Terugroeping geëist van Russische ÜNO-leider Senaatscommissie laakt optreden van Sobolev Studentenconferentie in Bandung uitgesteld Goede loggervangsten in de afgelopen nacht Gemiddeld 40 kantjes per schip VRIJDAG 25 MEI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Daartoe in de gelegenheid gesteld door de afdeling Haarlem van het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellingsoorden en Vakantiekolonies vertrok vanmorgen een aantal Haarlemse kinderen naar een vakantiekolonie. Hiermee werd een arbeid van vijftig jaar afgesloten want het is op 31 mei vijftig jaar geleden, dat de afdeling Haarlem op initiatief van de plaatselijke afdeling van de Bond van Nederlandse On derwijzers werd opgericht. Het jubileum zal niet gevierd worden, maar zij, die de afdeling een feestgeschenk willen doen toekomen, kunnen een bedrag storten op giro rekening 4000 van de Twentsche Bank, ten gunste van de afdeling Haarlem van het Centraal Genootschap, of lid worden. In de loop der vijftig jaren zijn \e.c Haarlemse kinderen, dank zij het werk van de jubilerende afdeling, in de gelegenheid geweest gezondheid op te doen. In 't eerste jaar van het bestaan bestond het bestuur uit dr. L. C. Kersbergen, voorzitter, de heer W. L. Schram, vice-voorzitter, mevrouw J. C. Op 't Eijnde-Stolp, secretaresse, de heer A. Nagtzaam, tweede secretaris, mevrouw Badon Ghijben, penningmeesteresse, me vrouw Meder, dr. H. Brongersma, mr. H. J. D. D. Enschedé, de heren E. Verwaal en Vermeulen. De verpleegprijs voor vier we ken in Egmond aan Zee kostte f 30 en cle kas bevatte een bedrag van f 176. Er kon den toch vijftien kinderen uitgezonden worden. Ook moest er gezorgd worden, dat de kinderen goed gekleed naar buiten gin gen en een speciale commissie werd hier mee belast. Er bleek onder de Haarlemse kinderen grote behoefte te bestaan, om elders enige tijd te vertoeven, maar het geld ontbrak, om aan alle aanvragen te voldoen. Toch steeg het aantal uit te zenden kinderen ieder jaar. De eerste besturen wilden het werk laten verrichten uit eigen middelen en voelden er niet voor een subsidie aan het gemeentebestuur te vragen. Na acht jaar ging men daartoe over en de gemeente Haarlem verleende een bedrag van f 500. De oorlogsjaren (19141918) brachten moeilijkheden, maar het werk kon worden voortgezet. De Haarlemse burgerij steunde de arbeid graag en verenigingen en scho len (bekend zijn de gymnasliekuitvoerin- gen van de heren Van der Boom en W. A. J. CMetlng en de muziekuitvoerin gen van de heer Steenman) droegen een steentje bij. Ook verhoogde de gemeente de subsidie en afdeling Haarlem kon profite ren van de grote bijdrage, die het rijk aan het genootschap schonk. Collecten en lo- ADVERTENTIE EEN PRIMA LAGEDRUKSPUIT leveren wij a 22.50. de Oue Saeck van de Oucgracht 95 Haarlem .crjjc.i weiucn ,ei:ouuen en .neue oank zij legaten kon het werk worden voortgezet. In de laatste oorlog bleef de afdeling werkzaam tot juli 1942: het bestuur besloot de afdeling op te heffen. Na de bevrijding kwamen bestuursleden weer bijeen en zette het prachtige werk van voor de bezetting voort. Wij vermeldden reeds de namen van de eerste bestuursleden, die belangrijk werk hebben verricht. In 1930 werd dr, Kersber gen opgevolgd door dr. A. AE. S. Sluijter- man en de heer A. C. Hendriks door me juffrouw C. Westendorp, die reeds zitting had in het bestuur. Met eerbied dient de arbeid van mevrouw M. R. Robbers-Ten Oever genoemd te worden, die in de oorlog is overleden. Mejuffrouw Westendorp heeft veertig jaar haar krachten aan de af deling gegeven. In 1946 legde zij haar func tie neer en werd zij opgevolgd door me juffrouw Nix, die in 1954 wegens vertrek moest aftreden. Voor tie Haarlemse rechtbank stonden donderdagmiddag een dertigjarige man cn een twintigjarig meisje, beiden afkomstig uit Amsterdam, terecht die aldus de dagvaarding tesamen cn in vereniging in de nacht van 21 op 22 januari van dit jaar een bontmantel gestolen zouden heb ben uit een etalage van een winkel in de Grote Houtstraat te Haarlem. De man bekende vlot dat hij inderdaad in de bewuste nacht een ruit had ingetrapt omdat hij van mening was dat het meisje de bontmantel zeker bijzonder fraai zou vinden. Het glas kletterde met veel lawaai op de grond en vrijwel onmiddellijk daarna kwam een agent kijken wat er aan de hand was. De man bedacht zich niet lang, pakte de bontjas en omhelsde het meisje innig. De agent liet zich echter niet misleiden, zag het stuk getrapte raam, ont dekte de bontjas en nam het tweetal mee naar het bureau. Voor de rechtbank bleek dat de man reeds vijf keer was veroordeeld en mede daarom eiste de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, een ge vangenisstraf voor de tijd van tien maan den en voorwaardelijke terbeschikking stelling van de verdachte aan de regering met een proeftijd van drie jaar. De verdediger, mr. J. H. van Wijk, vroeg een clementere straf mede met het oog op de medische defecten van de verdachte. De zaak tegen het meisje was iets inge wikkelder. De officier van Justitie had haar namelijk medeplichtigheid aan de diefstal ten laste gelegd maar het meisje, noch twee getuigen, een nachtwaker en een bewoonster van een huis in de Grote Houtstraat, konden verklaren dat zij in derdaad op de uitkijk had gestaan. Mr. Van der Valk Bouman vroeg daarom vrij spraak, waarbij hij echter verklaarde dat het hem genoegen deed dat deze verdachte binnenkort in Amsterdam wegens een ander feit terecht moet staan waarbij zij dan zeker gestraft zou worden. Uiteraard was de verdediger, mr. O. H. van Wijk, het met dit requisitoir in zoverre eens dat ook hij van oordeel was dat de verdachte vrijgesproken moest worden. Op 7 juni zal de rechtbank in deze zaken uitspraak doen. Vergeleken bij de eerste jaren is er heel wat veranderd. De bestuursleden trokken vroeger naar scholen en gezinnen, om na te gaan welke kinderen voor uitzending in aanmerking komen. Door de schoolai't- sendienst is de medische controle van dien aard, dat de schoolarts, die belast is met cle uitzendingen, aan het bestuur een lijstje van in aanmerking komende kinderen geeft. De gemeente verstrekt subsidies per dag en per kind en, doordrongen van het gemeenschapsbelang gezonde kinderen in de huishoudens te hebben, neemt zij in ge val van langdurige verpleging van meer van drie maanden de onkosten van de af- delingskas voor haar rekening. En wat is er vóór de oorlog niet een werk verzet door de bestuursleden medici, die alle keuringen van honderden kinderen in hun vrije tijd deden. Ook zijn de ziekte symptomen bij de kinderen veranderd. Thans zijn er veel minder ondoorvoede kinderen dan vroeger, maar het aantal ner- veuse kinderen neemt steeds toe. De ver pleging hiervan is uiteraard heel anders. Zij zullen in heel kleine groepjes verzorgd en bezig gehouden moeten worden. Daar voor zullen er meer leidsters nodig zijn en ook zullen enkele koloniehuizen verbouwd moeten worden. De verpleegprijzen, die van de oprichting af (f30 voor vier we ken) al van f 1.20 per dag lot f 3.65 per dag zijn opgelopen, zullen dan nog meer ver hoogd moeten worden. Dat de subsidies en zeker die van rijk en provincie, en de ouderbijdragen daarmee geen gelijke tred houden, is de tegenwoordige grote zorg van het bestuur. Niettemin heeft het toch een bedrag van f 500 op de begroting uitgetrok ken om ook aan het invalide kind zijn va kantiegeneugten onder medisch toezicht en volkomen verantwoorde verzorging te kun nen geven in de „Bijsterbosch". Toen het bestuur zich voor de vraag ge steld zag: wat te doen met het gouden ju bileum. heeft het voor jubileumuitgaven geen post willen uittrekken, omdat het met de middelen, die het nog heeft, ook in de volgende vijftig jaren rustig hoopt te kun nen doorgaan met de uitzending van het zwakke kind, om daarmede de doelstelling van het Centraal Genootschap te verwezen lijken, namelijk het bevorderen van het lichamelijk, geestelijk en zedelijk welzijn van zwakke, geestelijk herstel behoevende en gebrekkige kinderen. Vanmorgen vertrok een groen Haarlemse kinderen naar een vakantiekolonie in Heelsum. Deze uitzending draagt een bij zonder karakter, omdat de afdeling Haar lem van het Centraal Genootshap voor kinderherstellingsoorden vijftig jaar be staat. Tijdens de donderdagavond in hel ge bouw van de Haarlemse Kegelbond ge houden jaarvergadering van de Haarlemse Vrijwillige Brandblussersvereniging „De Tien" zijn benoemd tot erelid de heer H. C. Vernout, oud-commandant van de brandweer, tot erevoorzitter de heer G. J. Stap, commandant en tot leden van ver dienste de heren H. W. Lamfers, J. Weller en T. Stamer. De heren A. Hartog en H. C. Vernout jr., die periodiek als bestuursleden aftra den, hadden zich niet herkiesbaar gesteld. In hun plaatsen werden gekozen de heren C. Hoeben en W. Verdel. Na afloop van het huishoudelijk gedeelte werd het vijfenzestigjarig bestaan der ver eniging gevierd. Onder grote belangstelling, vooral ook van de zijde van de sportminnende jonge ren, hield Sporthuis Haarlem donderdag avond in Dreefzicht een alleszins geslaag de modeshow die hedenavond herhaald wordt. In een vlot tempo werd sportieve zomerkleding voor alle mogelijke evene menten getoond. De hedendaagse sport- kleding is werkelijk een feest voor het oog, zowel wat de modellen, de kleuren (waarbij vooral oranje sterk naar voren is gekomen), als de dessins betreft. Bij de badpakken die uiteraard een voorname plaats innamen oogstten voor al de modieuze katoentjes veel succes, die het wollen badpak nagenoeg verdrongen hebben, slechts weinig ruimte in de vakan tiebagage vergen en bovendien gauw droog zijn. Ze kunnen strapless of met schouder bandjes worden gedragen en zijn door stijl en goede coupe echte flaneerpakjes. ,',Bloomer"-broekjes, of korte, geplisseerde balletrokjes vormen slechts enkele speelse variaties. Gecombineerd met een wijde rok van dezelfde stof worden zij jurkjes, waar in men kan gaan dansen. Bolero's en blou ses kunnen deze kleding completeren. - Er was goed aan de grote maten ge dacht: een licht voorstuk en een donkerder ruggedeelte of een in brede lengtestrepen verwerkt voorpand kleden slanker af. Ook badpakken van wol met perion en in lastex werden ons getoond, de laatste onder meer in een nieuwe kleur rose: cap de roche. Bijzonder flatteus waren de korte badjasjes van chenille in kleurige streepdessins met bijpassende badtassen. Voor heren toonde men onder meer een jacket van imitatie-suède, een Davy- Crockett-jacket van marine poplin met witte flock-print en een kaki shirt met gebloemd bebop hemd voor trekkers en kampeerders. Fleurige korte shorts en nauwgepijpte oantalons voor „teenagers" evenals gezel lige Amerikaanse overall-rokken, tennis- kleding, jackets, een heel arsenaal jumpers met boothals (voor het warme seizoeft) en wollen vesten (voor de koude maanden) ••'olgden elkaar op. Het is onmogelijk alle aardige combinatiemogelijkheden te rele veren daarom tot slot een succesnum mer: een zeilensemble, bestaande uit een blauwe pantalon van corduroy, een witte pullover, waarbij witte schoentjes behoren en een stoere blauw met witte tas ter com pletering. T. R. Tijdens de algemene ledenvergadering, die de afdeling Haarlem en omstreken van het Nederlandse Rode Kruis donderdag middag in haar afdelingsgebouw hield, werden de notulen van de vorige jaarver gadering goedgekeurd, alsmede de jaar verslagen van de secretaris en de pen ningmeester. Bij de bestuursverkiezing werd jhr. F. W. A. Beelaerts van Blokland bij acclamatie tot afdelingssecretaris her kozen. Tijdens de rondvraag werd de na druk gelegd op de grote kosten, die de medische diensten van de afdeling, met name de bloedtransfusiedienst en de trom- bosedienst met zich meebrengen. JUBILEUM K. J. C. BROEKHUIZEN Vrijdagmorgen is de heer K. J. C. Broek huizen, hoofdopzichter bij de afdeling transformator-station en bovengrondse hoogspanningslijnen, ter gelegenheid van zijn veertigjarig jubileum bij de electri- citeitsvoorziening van Noordholland door de directie van het PEN ontvangen en door de directeur, ir. J. den Boesterd gefelici teerd. Tevens ontving de jubilaris de ge bruikelijke gratificatie en van het provin- ciaalbestuur een bloemenhulde. Op boven genoemde afdeling waar hij werkzaam is werd de heer Broekhuizen daarna gehul digd. Het woord werd gevoerd door de he ren P. Bosch en C. M. H. van den Broek. Vrijdagmiddag recipieert hij thuis, Reptu- nusstraat 32, Haarlem-Noord, waar de heer G. E. Noordhof hem namens het jubileum fonds zal gelukwensen. De Haarlemse bromfietsclub „De Spaarne brommers" houdt op 26 mei onder auspiciën van het verbond voor veilig verkeer en met medewerking van de Haarlemse verkeers politie in Haarlem een „veilig verkeer puz zelrit". Deze tocht is bestemd voor brom fietsers en fietsers. Het parcours voor brom fietsers is veertien kilometer lang. De ge middelde snelheid waar mee moet worden gereden bedraagt achttien kilometer per uur. Voor fietsers is het parcours twaalf kilo meter. De gemiddelde snelheid is tien kilo meter per uur. Er is een speciale wisselprijs voor leerlin gen van de middelbare schoien (minimum leeftijd van de deelnemers is veertien jaar). Voor de bromfietsers is er eveneens een wisselbeker. De start is om 14.30 uur bij café „Kennemerland", Rijksstraatweg 433, hoek Maasstraat te Haarlem. Het inschrijfgeld bedraagt voor bromfietsers f 1, en voor fietsers f 0.60. Inschrijving aan de start van 13.15 uur af. LAS PALMAS, Canarische Eilanden (United Press) De zestien koppen tellen de bemanning van het Spaanse schip „Costa del Caribe" is hedenochtend vroeg van de vuurdood gered nadat zij zes uur lang tevergeefs had gestreden tegen een felle brand aan boord van hun schip. De brand ontstond gisteravond vroeg door een ontploffing in het ketelruim, terwijl het schip van Cadiz naar de zogenaamde „Afri- kaans-Canarische" visbanken voer. De marconist begon onmiddellijk SOS-seinen uit te zenden, maar er bevonden zich geen schepen in de onmiddellijke nabijheid. Het vuur verspreidde zich zo snel, dat de twee reddingboten niet gestreken konden worden en een prooi van de vlammen werden. Tenslotte stond het hele schip op de boeg na in lichterlaaie. Een andere Spaanse vissersboot, de „Virgen de la Cin- ta", arriveerde vanochtend vroeg bij de brandende boot en vond de zestien man nen dicht opeengedrongen op de voor plecht. Alle zestien konden aan boord van de „Virgen de la Cinta" gebracht worden. Vier van hen hadden zware verwondingen opgelopen. ADVERTENTIE Goed voor 100.000 km! Compleet met electr. starter Importrice N.V. DELFTSCHE MOTORENHANDEL - DEN HAAG Vraagt inl. of een proefrit bij ondex-staande dealers: Motorhandel J. J. VAN KOOTEN, Grote Houtstraat 140, Haarlem Motorhandel H. TIMMERMAN, Vinkenstraat 66, Haarlem (Verkort weergegeven) Sigarettenautomaten. Het advies van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Haarlem en omstreken over het even tueel plaatsen van sigarettenautomaten in Haarlem heeft mij verbaasd. De Kamer adviseerde de verkoop van sigaretten door middel van automaten toe te staan, waardoor Haarlem geen uitzonderings positie zal behoeven in te nemen. De leden van de Kamer weten, dat het advies is uitgebracht tegen de wensen van de ge organiseerde sigarenwinkeliers: de organi saties hebben daarentegen geadviseerd het bestaande verbod te handhaven. De winkelier stelt prijs op een rechtstreeks contact met de klanten en wil hem zo mogelijk van advies dienen. In andere plaatsen, waar het aanbrengen van auto maten wel toegestaan is, verlangen win keliers er naar, van de automaat bevrijd te raken. Dat is zeer moeilijk, of men zou de automaten moeten „uitkopen." Mijns inziens blijkt uit hét advies van de Haar lemse Kamer van Koophandel tevens, dat de leden onvoldoende op de hoogte zijn met de kleinhandel. Het artikel van de sigarenwinkelier is niet gelijk te stellen met een warme croquet of slaatje, dat ter plaatse moet worden gegeten. Meenemen is niet mogelijk. Sigaren en sigaretten kan men vroegtijdig kopen en bewaren. Kopen op de normale uren, waarop winkels open zijn, is mogelijk. Ook moge er aan her innerd worden, dat hoogleraren, leraren en onderwijzers tegenstanders zijn van roken door de jeugd, omdat het nadelig is bij de studie. M. BLOM Na een toch weer langdurige buitengewone algemene vergadering van het Haarlems Speeltuin Verbond die donderdagavond gehouden werd in het clubhuis van de afdeling „Buitenrust" aan de Voortingstraat in Haarlem hebben de diverse afgevaar digden van de afdelingen met 27 tegen 10 stemmen besloten de contributieverhoging van vijftien tot twintig cent per lid per week door te voeren en daarmede was de rust in deze organisatie volkomen hersteld. Het bestuur nam de op 3 mei ter beschikking gestelde zetels weer in en bovendien kan het speeltuinwerk door deze verhoging van de inkomsten draaiend blijven. Dit alles gebeurde tot kennelijk genoegen van de meeste afgevaardigden die zoals de heer Loppersum verklaarde op de vergade ring van 3 mei veel te ondoordacht gehandeld hadden en de konsekwenties van hun daden niet hadden voorzien. De stemming in de vergadering werd na het aannemen van het bestuursvoorstel tot verhoging van de contributie onmiddellijk aanmerkelijk gezelliger en men begon pas tegen het einde van de avond weer feller te discus siëren bij de benoeming van een algemeen bestuurder. Men kon het echter niet eens worden en nadat ook een stemming geen positief resultaat had opgeleverd besloot men de benoeming van deze functionaris uit te stellen. Nadat de voorzitter, de heer I-I. van Dijk, nog -s de gehele geschiedenis van de contributieverhoging van vijf cent per lid per week had uitgelegd diende de heer Loppersum een compromis-voorstel in waarbij de voorgestelde verhoging opge schort zou worden tot 1 januari 1957. De verzekering van de kinderen en de leid sters en leiders zou dan voor rekening van de afdelingen afzonderlijk komen en bo vendien zouden de gelden die beschikbaar zouden komen indien de gemeente het on derhoud van de hekwerken voor haar re kening zou nemen later teruggestort kun nen worden in een apart fonds. Later zou de afdeling Oosterkwartier dan weer een nieuw plan ontwerpen om toch aan meer geld te komen. De voorzitter deelde mede, dat het ver- bondsbestuur dergelijke voorstellen toch niet kon aanvaarden en deze zienswijze werd nog eens nader toegelicht door de penningmeester, de heer J. I. Jansen, die met kracht betoogde dat van de 3500 le den van het Verbond er zeker 3000 waren die geen bezwaar hadden tegen een contri butieverhoging van vijf cent aan de hand van talrijke voorbeelden betoogde de heer Jansen voorts dat een dergelijke verhoging onmogelijk uit kan blijven. Na nog enig heen-en-weer-gepraat be sloot men over te gaan tot stemming en daarbij bleek dat alleen de verenigingen Frans Hals, Het Oosterkwartier en het Vondelkwartier tegen waren. De contribu tie verhoging was een feit geworden, het verbondsbestuur bleef aan en het speel tuinwerk kon doorgaan. Na een kleine onderbreking ging men vervolgens over tot de verdere behandeling van de agenda waarbij men het vrijwel steeds eens was. De contributies en- andere bijdragen van de afdelingen aan het ver bond werden zonder stemming goedge keurd en ook de diverse begrotingen wer den na korte discussie alle aangenomen. Het gehele bestuur werd bij acclamatie herkozen. Alleen de functie van algemeen bestuurder bleef onbezet. De enige kandi daat voor deze plaats in het verbondsbe stuur, de heer T. van Leersum, verwierf slechts veertien stemmen en terwijl er vijftien stemmen tegen hem werden uitge bracht. Twee stemmen waren blanco en vier ongeldig. Men schortte de benoeming van deze functionaris dus op tot een vol gende vergadering waarna de heer Van Dijk de bijeenkomst kon sluiten met een opwekkend woord aan alle afgevaardigden om in het komende jaar alle krachten voor het speeltuinwerk in te zetten. WASHINGTON (Reuter) De onder- commissie voor de binnenlandse veiligheid van de Amerikaanse Senaat heeft erop aangedrongen dat Sobolev, leider der Rus sische UNO-delegatie en de eerste secreta ris Ekimov uit de Verenigde Staten zullen worden gezet. Zij zouden dwang hebben gebruikt om vijf van negen Sovjet-Rus sische ieeMeden ter koopvaardij, die asiel in de Verenigde Staten hadden gevraagd, te bewegen naar Rusland terug te keren. De commissie sprak er haar afkeuring over uit dat „het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken en de immigratiedienst onvoldoende maatregelen hebben getrof fen, om de Russische zeelieden te bescher men". Op 25 april heeft de Amerikaanse regering de verblijfsvergunningen van twee leden der Russische delegatie ingetrokken, daar zij hun optreden in deze zaax „-o-.jzon- derlijk verwerpelijk" achtte. Het Witte Huis heeft verklaard, dat er maatregelen zijn genomen om aan alle vreemdelingen de volledige bescherming die de Amerikaanse wetten bieden, te ver lenen". Ondanks de krachtige druk die op vluchtelingen uit de communistische lan den is uitgeoefend, heeft slechts een gering aantal hunner besloten naar hun land terug te keren, aldus een communiqué, dat wijst op de voortdurende stroom van vluchte lingen die asiel zoekt in de westelijke wereld. Sedert 1945 hebben meer dan een mil joen vluchtelingen asiel gezocht in het Westen. De Verenigde Staten houden vast aan het recht van asiel. Ieder die dit wenst kan naar zijn land terugkeren, maar de Amerikaanse regering behoudt zich het recht voor zich ervan te vergewissen of een vluchteling dit uit eigen vrije wil doet. Dom ine re tide co m m u niste n veroorzaakten moeilijkheden DJAKARTA, (U. P.) De Aziatisch- Afrikaanse studentenconferentie, die op 26 mei in Bandung, waar verleden jaar poli tieke leiders uit 29 Aziatische en Afri kaanse landen hun gemeenschappelijke problemen bespraken, zou worden geopend, is voor onbepaalde tijd uitgesteld om de pogingen van communistische zijde, een overheersende rol op de conferentie te spelen, te niet te doen. De centrale com missie van voorbereiding zal de gehele organisatie van de. conferentie en de lijst van uitnodigingen herzien. Dit besluit, genomen drie dagen voor de oorspronkelijke openingsdatum, kwam na dat verwarring was ontstaan over commu nistische pogingen de studentenbijeenkomst te domineren. De studentendelegaties uit Tunesië, Ma rokko, Noord-Korea. Noord-Vietnam, Soe dan. Birma en Algerije, die reeds in Indo nesië zijn aangekomen, zullen moeten wachten, terwijl de commissie van voorbe reiding nog eens de lijst van uitnodigingen zal nazien en de protesten van nationalis tische studenten-organisaties, die niet zijn uitgenodigd, in beschouwing nemen. Guillermo C. de Vega, voorzitter van de niet-communistische Philippijnse studen ten-vereniging zei woensdag dat de oor spronkelijke commissie hoofdzakelijk haa bestaan uit vertegenwoordigers van link's georiënteerde studenten-organisaties. Een nieuwe commissie bestaande uit studenten uit Peking-China. Japan, de Philippijnen Indonesië en Egypte zal thans de uitnodi gingen, agenda en procedures opnieuw in beschouwing nemen. Alleen nationale studentenverenigingen zullen tot de conferentie worden toege- laen. De Vega zei, dat zijn vereniging de uit nodiging had aanvaard zonder te weten dat de conferentie in verband stond met de comunistische internationale sludentenunie van Praag. Aan 45 landen zijn uitnodigingen ver zonden en tot dusver hebben slechts 25 antwoord gezonden. Een Philippijns voorstel om Formosa, Hongkong en Singapore uit te nodigen stuitte op tegenstand van de zijde van Japan, Peking-China en Indonesië. Een Chinese poging om Mongolië en Aziatisch- Rusland uit te nodigen werd eveneens af gewezen. De loggervloot, die vannacht weer aan schot is gegaan, heeft flinke vangsten scheep gehaald: KW. 19 45 k. nog 12 netten halen, 47 50 k. nog 12 netten halen, 54 65 k. nog 25 netten halen, 170 50 k„ 43 3 k., 44 21 k., 97 43 k„ 110 27 k., 27 geen vangst; 32 60 k., 39 46 k., 49 28 k., 175 75 k„ 163 20 k., 129 1 k., 2 17 k„ 3 45 k., 5 28 k., 14 28 k., 25 60 k. thuis- stomend, 147 50 k„ 18 40 k., 38 33 k„ 48 39 k., 67 6 k., 83 3 k„ 130 10 k., 151 10 k. Gemiddeld: 40 kantjes per schip over alle havens. OUDERAVOND HARTENLUSTSCHOOL IN BLOEMENDAAL De laatste ouderavond in dit seizoen van de Hartenlustschool zal op dinsdagavond 29 mei in het jeugdhuis aan de Donkere- laan te Bloemendaal gehouden worden. Na een openingswoord van het hoofd der school, de heer J. Buys jr, volgt de be noeming van de commissie voor de kas controle. Vervolgens wordt de Amerikaan se pedagogische film „Preface to a life" vertoond en na de pauze zal de heer G. P. J. van Alkemade, soc. psych. drs., directeur van het gemeentelijk bureau voor schooi en beroepskeuze te Haarlem een inleiding houden over „De rol van vader en moeder in het gezin". BINNENLAND Marieke van Dijk. Het Nederlands- Australische meisje, Marieke van Dijk, maakt het uitstekend in het Seraphimer- ziekenhuis te Stockholm, na de operatie door professor Olivecrona en zij zal dan ook spoedig weer thuis zijn. Marieke, die door de wereld-beroemde chirurg voor een hersen- gezwel werd geopereerd, zal waarschijnlijk zondag het ziekenhuis al mogen verlaten. Hanze-congres. Ter gelegenheid van de feestelijkheden van de dijkdichting van het zuid-oostelijke gedeelte van het toekomstige Flevoland, de „Operatie H 20", die van 7 augustus tot 1 september te Kampen gehou den zullen worden, belegt het gemeentebe stuur van Kampen een Internationaal Hanze- congres, waarvoor de voormalige Hanze steden uit verscheidene landen zijn uitgeno digd. Het congres (10 en 11 augustus) wordt ingeleid met een wetenschappelijke dag, waarop historici uit de aan het congres deelnemende landen, lezingen zullen houden over de geschiedenis van de Hanze. Ecredoctoraat orof. Biezeno. De Uni- versité Libre te Brussel heeft benoemd tot doctor honoris causa nrof. ir. ir. C. B. Bie zeno te Delft. Prof. Biezeno is hoogleraar in de Toegepaste Mechanica aan de Tech nische Hogeschool te Delft en in aantal dienstjaren de nestor van de hoogleraren te Delft Kind verdronken. Donderdagmiddag is het driejarig zoontje van de familie G. in Nieuwendijk (N.B.) te water geraakt en verdronken. Dodelijk ongeval. Op de Sloterweg in Amsterdam bij het viaduct is Donderdag een 74-jarige man, die met zijn rijwiel aan de hand volgens de politie onvoorzichtig de weg overstak, door een personenauto aangereden. Hij is in de loop van de avond in het Wil- helmmnqasthuis overleden. Vliegtuigmotor opgevist. De motorkot- ter SCH 16 heeft een vliegtuigmotor opge vist. op een vermoedelijke afstand van 40 50 mijl bewesten Scheveningen. De kotter heeft de 1700 kg. wegende motor met een hijskraan aan boord genomen en de vondst aan de strandvonderij opgegeven. Het vistuig is aanzienlijk beschadigd. Schooldag. Duizenden, uit alle delen van het land afkomstig, hebben donderdag in Apeldoorn de jaarlijkse schooldag van de theologische school der Christelijk Gerefor meerde kerken, bijgewoond. Inleidingen werden gehouden door ds. D. H. Biesma uit Hoogeveen over het onderwerp „Door Woord en kerfk" en ds. P. op den Velde uit Hilversum over „In het Huis des Heren". Studentenconferentie. Van 15 tot 22 sep tember zal op kasteel Oud-Poelgeest te Oegstgeest een conferentie van Nederlandse en Duitse studenten worden gehouden. De hoofdlijnen van de conferentie worden ge vormd door de vragen: „Wat zijn de Nega tieve en Positieve Aspecten van het Natio nalisme in verband met de komende Inte gratie van Eurona" en „Hoe kunnen wij de jongere nationale Generatie voorbereiden voor de nieuwe internationale Verhoudingen in Europa". HAARLEM EN OMGEVING Witte Kruis. De afdeling Bloemendaal van de Noordhollandse vereniging „Het Wit te Kruis" houdt op donderdag 31 mei een ledenvergadering. De agenda bevat het uit brengen van jaarverslagen. Christen Vrouwenbond. Op de maan delijkse ledenvorgademig van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Christen Vrou wenbond op manndag 28 mei in het Wijk- gebouw aan de Gedempte Oude Gracht zal mevrouw A. E. NijenhuisWindgassen uit Amsterdam, gewestelijk presidente, spreken over ..Burgerschap en burgerzin". Stemmen -ndere gemeente. De gemeen tesecretaris van Heemstede zal op dinsdag 29 en woensdag 30 mei geopend zijn voor be woners, die voornemens zijn op woensdag 13 juni bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer in een andere gemeente hun stem uit te brengen. Ontvangst op stadhuis. B. en W. van Haarlem zullen op woensdag 30 mei om vijf uur officieel ten stadhuize ontvangen de leden van de Sangervereinigung „MUHLAU" uit Innsbruck, vergezeld van de leden van het bestuur van het Koninklijk Mannen koor „Caecilia". LEDENVERGADERING NED. CHRISTEN VROUWENBOND Op donderdagavond 31 mei houdt de af deling Bloemendaal van de Ned. Christen Vrouwenbond haar ledenvergadering in het jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloemen daal. Mevrouw S. de Jong-Van Noppen uit Utrecht zal spreken over „Het vluchtelin genvraagstuk". Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3'/. Nederl.'47 93% 93Ui„ 3 Nedl. 1962/64 95"/t„ 95u/i„ A. K. U 279 y, 277 Calvé Delft 352 352 Van Gelder Zonen 252 252 K. N. Hoogovens 348 350 Nederl. Ford 470 470 N. Kabelfabriek 320 320 gew.Philips Gloeil 323 y. 322% pref.Philips Gloeil. 193 193 Unilever 414 'A 405 ex-div. Wilton Fijenoord 310 310 Dordtsehe Petrol 798 X 802 Konkl. Petroleum 789 792 A'dam Rubber 100 100 l-Ioll. Amer. Lijn 195-X 195 <4 N. Scheepv. Unie 97% 198 Phs. van Ommeren 310 310 H. V. A 122 122 Verg. Deli Mijen 136 y. 136 Amsterd. Bank 245 245 Ned. Handel Mij 202)4 202 y Rotterd. Bank. 221 22 VA Twentsche Bank. 218 218 Anaconda Copper 76 Vx 74 Bethlehem Steel 147% 145% U. S. Steel 55 54% General Motors 41% 41% 82% 79% 41% 1 42

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3